» »

Photoshop prihaja na Chromebooke

Photoshop prihaja na Chromebooke

Photoshop na Chromebook Pixel

vir: Google
Google - Kot kaže bo na Chromebookih, večinoma cenovno ugodnih prenosnikih, na katerih teče ChromeOS, mogoče poganjati Adobov Photoshop. Ta za retuširanje slik najbolj poznan program bo na Chromebookih sicer na voljo v precej omejenem obsegu, saj so na Adobovih strežnikih zaenkrat na voljo le predprijave, kjer bodo prve odobrene šele čez tri do štiri tedne, obenem pa so sprva na voljo le za severno-ameriške študentske uporabnike Adobovih oblačnih storitev Creative Cloud. Ti bodo dobili polno zmogljiv Photoshop, ki bo tekel v oblaku, ter bo, zaradi relativno majhne shrambe v Chromebookih, vse datoteke shranjeval neposredno na Googlov oblak Drive in jih od tam tudi nalagal. Ker bo sam program prav tako tekel v oblaku, potrebe po nadgradnjah in posodobitvah ne bo, vsakič se bo namreč naložila najnovejša verzija. Omejitve se pokažejo le pri funkcijah, ki se v polnih izdajah sicer izvajajo na grafičnih procesorjih, ki tukaj ne bodo na voljo.

Glavni argument proti Chromebookom je bil do sedaj prav omejen obseg zmožnosti, ki so jih ponujali, saj je ChromeOS komaj kaj več od brskalnika, brskanje po datotekah na lokalnem diskovju (oz. USB ključkih, pomnilniških karticah, itd.) je relativno omejeno, praktično vso programje se je izvajalo v brskalniku, itd. Za večino manj zahtevnih uporabnikov to pravzaprav ni težava, saj že tako ali tako veliko večino opravil počenjajo v brskalnikih oz. bi jih lahko premaknili tja z namiznih aplikacij (poslušanje glasbe, gledanje filmov, ustvarjanje in pregledovanje dokumentov), a vseeno velik del ljudi potrebuje nekoliko zmogljivejšo strojno in programsko opremo.

Dotična najava je le prvi del zbirke Creative Cloud, ki bo na voljo na Chromebookih ter bi bila lahko tudi prvi znak, da Google s ChromeOS misli resno oz. si želi narediti resnega tekmeca operacijskim sistemom Windows, OS X in Linux. Z Androidom so že pokazali, da imajo denar, znanje in sposobnost narediti povsem konkurenčno platformo, s svojim naborom storitev pa bi bili lahko s podporo industrije resen tekmec tudi na namizju, dokler je to sploh še pomembno.

30 komentarjev

bluefish ::

Dotična najava je le prvi del zbirke Creative Cloud, ki bo na voljo na Chromebookih ter bi bila lahko tudi prvi znak, da Google s ChromeOS misli resno oz. si želi narediti resnega tekmeca operacijskim sistemom Windows, OS X in Linux.
Dokler je za delovanje potrebna stalna povezava z netom in programi delujejo v oblaku ter se tudi vsebina shranjuje tja, bo preteklo še precej vode, da se bo ChromeOS kosal z omenjenimi sistemi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

mtosev ::

meni se chromeos ne zdi resen tekmec proti x86 hardwaru. chromeos bo verjetno v parih letih zgodovina, enako kot WinRT
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

trnvpeti ::

mtosev je izjavil:

meni se chromeos ne zdi resen tekmec proti x86 hardwaru. chromeos bo verjetno v parih letih zgodovina, enako kot WinRT

Chromeos ne dela na x86 hw?

PrimozR ::

Itak da dela, ARM Chromebookov je v bistvu malo, so relativno novi (stari tam max eno generacijo) in večinoma počasni. Če kupuješ Chromebooka, kupiš nekaj s spodobnim Intelovim procesorjem, morda celo Pentium oz. Core ix zadevščino.

bluefish jah tole je bil verjetno najlažji in najhitrejši način, da so zadevo spravili na Chromebooke. Adobe namreč nima porta za Linux (vsaj ne da bi vedel), če zanimanje bo, pa lahko začnejo s portanjem. Se mi pa zdi, da je ChromeOS ena taka stabilna, 'resna' platforma, vsaj v primerjavi z drugimi Linux distribucijami.

trnvpeti ::

PrimozR je izjavil:

večinoma počasni. Če kupuješ Chromebooka, kupiš nekaj s spodobnim Intelovim procesorjem

katerega dva imas v mislih, ko si primerjal, in kaksna je razlika?

hojnikb ::

mah tale chrome je ena velika brca v temo. Sedaj ko M$ praktično tala win licence za poceni naprav, oživitev starega Eeeja s strani asusa (eeebook x205 -- 199$) bo chromu kr težka.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

mah tale chrome je ena velika brca v temo. Sedaj ko M$ praktično tala win licence za poceni naprav, oživitev starega Eeeja s strani asusa (eeebook x205 -- 199$) bo chromu kr težka.

Sales of Chromebooks -- mostly portable devices running Google's Chrome OS -- are expected to reach 5.2 million units in 2014, according to Gartner. That represents a 79% increase from 2013. By 2017, the research firm predicts, Chromebook sales will reach 14.4 million, nearly triple the current unit sales

bluefish ::

To predstavlja pa kak delež operacijskega sistema?

PrimozR ::

Bolj malo, ampak nekje je treba začeti.

En komentar, ko je Chromebook šel v roke sestri, je bil, da tech supporta kar naenkrat ni bilo več. Zadeva je delala ;)

trnvpeti http://geizhals.at/?cat=nb&xf=26_Chrome...
Se mi zdi da so pohvalili Toshibo. Je pa tečno, da so v Evropi naprodaj samo 1366 x 768 modeli. Napovedani so bili tudi že 1080p primerki. Sicer je panel precej f00 (mislim da je vseeno TN), ampak bolje to kot 1366 :)

trnvpeti ::

2955u/n2830 si primerjal s katerim armom in koliksna je razlika?

Jupito ::

Dajte no, ravno zdajle rabimo desktop os po meri telebana™, ko se vse bolj jasno kaže, da je taisti profil pravzaprav najbolj zadovoljen z enostavno tablico ali pametnim telefonom!
Ne bit naivni! Itak, da bodo zahtvni uporabniki, ki ravnokar meljejo med 5k Eur delovnimi postajami navalili na zadevo kot mutavi na telefon, že zaradi razlike v ceni hardwera in možnosti turbo migracije/sinhronizacije, etcetera! Ni šans, da ne! Stalna povezava? -A kdo živi v jami? To je mali tehnični problem, ki se reši: eka, čez 5 let ti bo v primeru izpada google poslal kar drona! To definitvno ni še en glupoidni del "investor story time-a" o popolni dominaciji trga, to bi bila vendar lahko le teorija zarote in nič drugega!

Projekcija (T+5 let): Fanboys cursing, cars reversing, glasses staming, vessels bursting! (In en tip, ki na na 4chan-u neprestano odpira temo: "y u no using chroomebook /g/?")
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

PrimozR ::

trnvpeti je izjavil:

2955u/n2830 si primerjal s katerim armom in koliksna je razlika?

Nisem primerjal ničesar, samo prebral sem teste Chromebookov, kjer je bil splošni konsenz, da so ARM izdaje bolj tako-tako. Bi pa z veseljem primerjal, če bi imel možnost :P

trnvpeti ::

PrimozR je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

2955u/n2830 si primerjal s katerim armom in koliksna je razlika?

Nisem primerjal ničesar, samo prebral sem teste Chromebookov, kjer je bil splošni konsenz, da so ARM izdaje bolj tako-tako. Bi pa z veseljem primerjal, če bi imel možnost :P

od kod potem izjava, da so pocasni?

andrejus ::

Jaz pa mislim da je prihodnost prav ChromeOS ipd.
Se spomnite Sun z NetPCjen al kaj je ze blo. Java racunalnik (odjemalec) vse se pa izvaja v centralnem strezniku. Bilo je prezgodaj bila je se doba modemov in ISDNja, sedaj so zracne povezave 1000x boljse in imeti nekaj v oblaku varno pred politjem kave, kraje je odlicno.

MS in Apple se bosta morala potruditi in podvizati. MS je zacel z officom. Linux, ja no, linux bo to poganjal :)

andrejus ::

Glede na clanek pa ne razumem tocno njihov glavni argument do sedaj. Saj za poganjat Photoshop remote ne rabis niti brskalnika. Rabis samo neko (varno) povezavo in nek render engine ki je lahko tudi brskalnik.

Po mojem je Adobe sedaj le uvidel potencial tega koncepta. In nevarnost da ga lahko v tej evoluciji odnese na rob.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

PrimozR ::

trnvpeti je izjavil:

PrimozR je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

2955u/n2830 si primerjal s katerim armom in koliksna je razlika?

Nisem primerjal ničesar, samo prebral sem teste Chromebookov, kjer je bil splošni konsenz, da so ARM izdaje bolj tako-tako. Bi pa z veseljem primerjal, če bi imel možnost :P

od kod potem izjava, da so pocasni?

A je tako težko brati?

trnvpeti ::

celo podkrepil si z spodobnim intel cpujem pred tem postom
torej si samo nekaj malega prebral(in to povrsno), in potem dajes izjave

PrimozR ::

Površno? Urlpls. Spodoben Intel CPU je pa mišljeno kot Pentium oz. i3. Npr: http://www.theverge.com/2014/7/10/58885...

Aja, ko je bilo govora o market share, 5 % v US. http://www.theverge.com/2014/8/11/59906...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Looooooka ::

andrejus je izjavil:

Jaz pa mislim da je prihodnost prav ChromeOS ipd.
Se spomnite Sun z NetPCjen al kaj je ze blo. Java racunalnik (odjemalec) vse se pa izvaja v centralnem strezniku. Bilo je prezgodaj bila je se doba modemov in ISDNja, sedaj so zracne povezave 1000x boljse in imeti nekaj v oblaku varno pred politjem kave, kraje je odlicno.

MS in Apple se bosta morala potruditi in podvizati. MS je zacel z officom. Linux, ja no, linux bo to poganjal :)

Aha. Ko bo treba pa za vsako stvar subscription plačevat boste pa vsi skočili v zrak pa objokavali "stare dobre cajte", ko si zadevo enkrat plačal in mel forever.
Aja čak...sj ste že skakal...in to točno pri tej isti firmi(Adobe) :)

PrimozR ::

Uporabniki v bistvu pravijo, da je Creative Cloud kul, ker imaš zadevo pravzaprav na obroke, ki so relativno ugodni, na leto te pa pride ceneje, kot da bi kupil zadevo in imel. Okej, pri Photoshopu niti ni takšnega problema, ampak za Solidworks bi bil pa takšen princip idealen. Tam je vsaka verzija par tisoč € in vse je kul, da imaš eno verzijo X časa, dokler vsi, s katerimi delaš, uporabljajo isto verzijo. TAKOJ ko gre en na novejšo verzijo, si oplel, ker njegovih fajlov (niti fajlov, ki jih je samo popravil in shranil) ne boš več odprl. Novejše verzije odprejo stare, starejše verzije pa novih fajlov ne.

Z naročnino in avtomatskimi updejti torej ne bi imel problema. Pa na mesec bi pač dal recimo 100, 150 €, to je pa to.

jype ::

Jaz (no, firma) sem naročen na Adobe Creative Cloud in Autodesk Desktop subscription za manj kot 300 na mesec dobim vsa najnovejša orodja.

Trenutno samo za Windows in OS X, ampak mi počasi začenjajo obljubljati tudi enaka orodja na Linuxu.

PrimozR ::

Saj se zavedaš, da ChromeOS teče na Linux jedru ter da je, čeprav je oblačna verzija, tole Photoshop za Linux?

Nummy ::

PrimozR je izjavil:

Saj se zavedaš, da ChromeOS teče na Linux jedru ter da je, čeprav je oblačna verzija, tole Photoshop za Linux?

Photoshop-a za linux ne bo NIKOLI, adobe že povedal... zakaj? Zaradi slabe podpore developerjev oz. se jim po domače povedano ne da j***t z vsakim developerjem distribucije posebej.

Mavrik ::

PrimozR je izjavil:

Saj se zavedaš, da ChromeOS teče na Linux jedru ter da je, čeprav je oblačna verzija, tole Photoshop za Linux?


Kako pa to njemu kot namiznemu Linux uporabniku koristi? ChromeOS pač ni splošno namenski OS in je zelo pokriplan.
The truth is rarely pure and never simple.

PrimozR ::

First step? V US imajo Chromebooki že prek 5 % market sharea, to je več, kot vse distribucije Linuxa skupaj. Bolj logično je torej, da najprej ciljajo na večji market share. ZA 20 uporabnikov pač ne bodo naredili Linux verzije, za nekaj odstotkov populacije je pa zgodba drugačna.

opeter ::

Nummy je izjavil:

Photoshop-a za linux ne bo NIKOLI, adobe že povedal... zakaj? Zaradi slabe podpore developerjev oz. se jim po domače povedano ne da j***t z vsakim developerjem distribucije posebej.


Nikoli ne reči nikoli. Sicer pa Linux Ubuntu in Mint sta najbolj podprti distribuciji (poleg Androida).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

Pusti nummy-a, če vedno nabija proti stvarem, s katerimi je mel probleme :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

 od 1.64% se do koliko pri 6%, da se jim splaca?

od 1.64% se do koliko pri 6%, da se jim splaca?

pegasus ::

Mavrik je izjavil:

ChromeOS pač ni splošno namenski OS in je zelo pokriplan.
Kje lahko preberem kaj chromeos sploh zna, da znam oceniti, kako bi mi njegovo pokriplanje o(ne)mogočilo vsakodnevno delo?

PrimozR ::

OS X je nekaj drugega, na OS X oz. Applovih OS-ih so pri Adobu začeli in šele nato šli na Windows. Pa vmes, ko ni bilo novega Mac Pro, je bilo slišati govorice, da bi Adobe lahko skenslal OS X verzijo.

pegasus je izjavil:

Mavrik je izjavil:

ChromeOS pač ni splošno namenski OS in je zelo pokriplan.
Kje lahko preberem kaj chromeos sploh zna, da znam oceniti, kako bi mi njegovo pokriplanje o(ne)mogočilo vsakodnevno delo?

Bolj ali manj vse, kar zna Chrome in skoraj nič drugega :)

http://www.engadget.com/products/google...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chromebook za solo

Oddelek: Kaj kupiti
101839 (1683) McMallar
»

Neuradno: Chrome OS in Android bosta eno

Oddelek: Novice / Android
2711390 (8807) AnotherMe
»

Londonska mestna četrt z Windows XP na Chromebooke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6431509 (27911) MrStein
»

Chromebook Pixel je resničen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
10921231 (17126) Unknown_001

Več podobnih tem