Ustanovitelj Jack Ma
vir: ReutersAlibaba je svojo pot pričela leta 1999, ko je Jack Ma ustanovil istoimensko spletno stran za posredovanje naročil med kitajskimi proizvajalci in podjetji na Zahodu. Stran je hitro rasla in dobila številne druge funkcije, med drugim prodajo spletno tržnico s prodajo fizičnim osebam, primerjalnik cen, sistem za opravljanje plačil prek interneta Alipay.
Lani je Alibaba poizkusila s kotacijo na hongkonški borzi, pa ji ni uspelo najti skupnega jezika z regulatorji trga. Zato so stekle priprave na javno ponudbo delnic v ZDA, ki se bo zgodila ta mesec. Kot so zapisali v prijavi na ameriško agencijo za trg vrednostnih papirjev SEC, želijo prodati 368 milijonov delnic po ceni 66 dolarjev, kar je skupaj 24,3 milijarde dolarjev. S tem bi bila tržna kapitalizacija Alibabe 163 milijarde dolarjev; Apple je najdražje podjetje, ki kotira na borzi, in je vredno 560 milijard dolarjev.
Ko je Facebook pred dvema letoma izvedel javno ponudbo delnic, so zbrali 16 milijard dolarjev, s čimer so na tretjem mestu na ameriški večni lestvici. Alibaba bo tako visoko vrednost dosegla tudi zato, ker ima ogromno uporabnikov ter še večji potencial za rast. Trenutno ima na Kitajskem 279 milijonov aktivnih uporabnikov, kar ni niti petina tamkajšnjega prebivalstva. Največ prihodkov konglomeratu prinašajo tri strani, in sicer Taobao Marketplace, Tmall in Juhuasuan. Skupaj so lani ustvarili 82 odstotkov od 8,5 milijarde dolarjev prihodkov. Alibaba je imela skupaj 3,8 milijarde dolarjev dobička.
Alibabo obvladuje konzorcij 27 lastnikov, pomemben delež pa ima tudi Yahoo. Kljub lanski delni odprodaji imajo še vedno v lasti 24 odstotkov delnic Alibabe. Trg ocenjuje Yahoojevo vrednost na 40 milijard dolarjev, medtem ko je njegov delež v Alibabi po vrednostnih iz javne ponudbe delnic vreden okoli 33 milijard dolarjev. Največji delničar je sicer japonska Softbank s 34,4-odstotnim deležem. Ustanovitelj Jack Ma ima v lasti 8,9 odstotkov podjetja, Joseph Tai pa 3,6 odstotka.