» »

München končal prehod na Linux, rezultat pozitiven

««
9 / 10
»»

LightBit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Pa naj zdaj zaradi tega gremo vsi na vi?

A je kdo to rekel?

SeMiNeSanja ::

Prismuknjenost je relativen pojem. Običajno se smatra, da je prismuknjen tisti, ki odstopa od večine.

V tem kontekstu naj Linuxaš kar gleda Windows uporabnika, kot da je prismuknjen - tako celo brez vpitja izpade prismuknjen v očeh Windows uporabnikov.

tony1 ::

V vsej temi še ni bilo enega Linux userja, "ki vpije", kot tako rad pišeš.

Kar pa ne pomeni, da dretja ni v temi...

imagodei ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Sem poznal nekoga, ki je pravil, da njegova žena piše priročnike na vi.
Baje je imela cel kup makrojev in niti po bogu ni hotela presedlati na kaj drugega, ker je stvari pač imela v mezincu.

Pa naj zdaj zaradi tega gremo vsi na vi? Mislim da še hardcore linuxaš tega nebi hotel.

Pa kdo, vraga, te sili?!

Jaz nisem linuxaš, pa nisem nikol imel občutka, da bi mi jype in BigWhale ful težila, naj se že spokam na Linux. Dejte si nehat izmišljevat stvari, ki jih ni.

SeMiNeSanja je izjavil:

Točno tako je z Linuxom - enim pač bolj paše na desktopu, kot Windows. Imejte ga! Ampak ne vpijte na glas, da je to najboljše, kar je v zadnjih sto letih doletelo človeštvo - ali pa se sprijaznite s tem, da vas bodo drugi gledali, kot da ste rahlo prismuknjeni.

Saj ravno tega nihče ne dela. Šele ko se prične debata in ko vneti nasprotniki Linuxa začnete kričat, kako je to neuporaben OS, vam Linux tabor začne razlagat, da se motite. Večkrat. Zaporedoma. S primeri.
- Hoc est qui sumus -

pegasus ::

imagodei je izjavil:

Jaz nisem linuxaš, pa nisem nikol imel občutka, da bi mi jype in BigWhale ful težila, naj se že spokam na Linux. Dejte si nehat izmišljevat stvari, ki jih ni.
Moja interpretacija tega pojava: windowsaši se v prisotnosti druge tehnologije počutijo ogrožene in grejo v defense mode še preden jim kdo dejansko karkoli predlaga ;) S tem avtomatsko priznajo, da je njihova tehnologija inferiorna ...

imagodei ::

Truga je izjavil:

Dejstvo je da je vi(m) najboljsi editor.

Nikakor. Če ogromno delaš z njim in večino komand poznaš iz glave, se ga verjetno navadiš do točke, ko postane zares uporaben.

Če si pa občasni uporabnik text editorjev, si pa daleč bolj produktiven z nano-tom ali čim podobnim.
- Hoc est qui sumus -

Utk ::

Vi se kar tolažte s tem. Meni se fučka za linux in/ali windows, čisto vseeno mi je v čem programiram - v službi ni moj čas, da se bi sekiral, če na enem ali drugem traja dlje časa. Marsikdo tu je pa res odvisen od enega ali drugega, ali prodaja windowse, ali vzdržuje za dober denar linux. In ti bi rabili disclaimer.
Na avtomobilskih forumih tudi ne verjameš vsakemu, ki hvali izključno VW, ali izključno kio.
In jaz, kot nekdo, ki mu je vseeno, bi za svoj računalnik z veseljem skeširal teh 100 evrov na 5 let, da se ne bi rabil ukvarjat z linuxom. Živci niso vredni tega drobiža. Tisti, ki jim na linuxu "vse dela" iz prve in takoj, pa očitno sploh ne vejo kaj vse računalnik lahko dela.
Če gre pa za moj denar in nekdo drug trpi, recimo javna uprava, potem pa kar naj imajo linux. Čeprav je še bolj res, da naj imajo samo linux in chrome, ostalo pa naj delajo preko njega.

js osebno ::

imagodei je izjavil:

Nikakor. Če ogromno delaš z njim in večino komand poznaš iz glave, se ga verjetno navadiš do točke, ko postane zares uporaben.

Če si pa občasni uporabnik text editorjev, si pa daleč bolj produktiven z nano-tom ali čim podobnim.

Se strinjam. Če se v shellu počutiš udobno, vija pa ne poznaš, je Nano verjetno boljši. Da se normalno orientiraš v Vi, IMO potrebuješ vsaj kak teden ali dva. Je pa to relevanto samo v primeru, da veš, da ga boš uporabljal. Za urejanje teksta/kode je po določenem času uporabe boljši od drugih, bolj preprostih programov.

Invictus ::

imagodei je izjavil:

[
Nikakor. Če ogromno delaš z njim in večino komand poznaš iz glave, se ga verjetno navadiš do točke, ko postane zares uporaben.

Se ne bi ravno strinjal. nano uporablja WordStar komande, ki mi niso všeč.

Poleg tega vi obstaja na vsakem UNIX sistemu, nano pa ne.

Ampak to sem samo jaz ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Če vi ne obvladaš (vsaj za silo) nisi unixaš.

Jaz ga ne... si kar koj poknem gor joe in urejam tekste prek njega.
Skratka nisem unixaš. Bog pomagaj.

Je pa res, da 'štelam' na Linuxu glih na vsake 3 mesece kakšno malenkost, tako da se mi ne splača učiti vi-ja, ker bi do naslednje uporabe že vse pozabil.

Še dobro, da so še drugi urejevalniki za 'ne-unixaše'.

(Za kakšne hude posege, kjer bi rabil tudi regexp in podobne fore, si datoteko potegnem na PC in to tam uredim 'mimogrede')

Truga ::

perl -pi -e

trnvpeti ::

nekaksen rezime
in win in lin delata vse, kar rabi nekdo

tudi integracija ocitno ni problem
seveda kdo nagaja, da se cimtezje kaj integrira/nadomesti

bolj kot se zahteva ze na zacetku neke standarde, je potem lazje integrirati/nadomestiti

bolj kot se drzis standardov, lazje je za kasneje

potem se pa se odlocas, kar ti je pac bolj ugodno

M & M ::

Nummy je izjavil:

Tile, i delajo v telih velikih korporacijah večinoma delajo na privat projektih, ker sama korporacija potrebuje (infrastruktura, serverji,...). Če pa po naključju najdejo kak bug, ga pa verjetno commitajo še na opensource. Da ne boš mislu, da velike koporacije z namenom da bi vam "tapametnim" olajšali delo ali delali namesto vas in da bi vam razvijali sistem za đabe.
Sanja svinja kukuruz.
Nisem rekel, da ni denarja v opensource, sej študenta lahko tud plačaš. Samo ta študent nima ne izkušenj ne plana kaj naj dela in potem vsak dela vse po svoje in na koncu se ne ve kdo pije in kdo plača. Največji plus je prav tako največji minus linux-a. Anarhija.


V bistvu kar veliko in velike stvari commitajo. Npr. IBM je dal kompletno kodo JFS, Oracle ima linux kot eno od svojih osnovnih platform, da ne govorimo o Suse in ostalih firmah, ki gradijo linux distribucije. Drugače pa poglej še enkrat tiste tabele ... firme prispevajo tisoče sprememb v kodi. Skupaj bistveno več, kot posamezniki.

BigWhale ::

Nummy je izjavil:

To je veljalo za razvoj 20 let nazaj. Prjatu, dobrodošel v 21. stoletju, kjer večja velikost team-a ne pomeni da ne moreš narediti kvalitetnega produkta. To kar si napisal, bi verjetno držalo kot pribito za win95. WinXP te postavijo na laž kamlu, saj so naredili z ogromno folka zelo stabilen in uporaben OS.


Slabo si prebral moje sporocilo. Primerjas dve razlicni zadevi. Primerjal si stevilo ljudi, ki delajo Windows in stevilo ljudi, ki si poslali vsaj en bug fix v kernel.

Ubuntu ima 50.000+ paketov v distribuciji. Ce je vsak paket razvijal samo en razvijalec je to 50.000 ljudi! Potem imas se po eno tajnico na 50 ljudi, je se 1000 tajnic zraven. Pa cistilke in vse ostale pristejes. Pa upostevas, da nekatere pakete razvija po vec kot eden in damo 1.2 razvijalca v povprecju na paket. Lej, stevilko 60.000 samo Ubuntu preseze za cas posla.

Najprej primerjas hruske in gajbice za sadje. Potem pa se posredno trdis, da lahko na memory managerju dela 1000 ljudi hkrati. :>

SeMiNeSanja je izjavil:

Je pa res, da 'štelam' na Linuxu glih na vsake 3 mesece kakšno malenkost, tako da se mi ne splača učiti vi-ja, ker bi do naslednje uporabe že vse pozabil.


Ja sej! K vse tko dobr dela. Windows mors pa skoz sraufat... ;>

imagodei je izjavil:

Jaz nisem linuxaš, pa nisem nikol imel občutka, da bi mi jype in BigWhale ful težila, naj se že spokam na Linux. Dejte si nehat izmišljevat stvari, ki jih ni.


Zato k delava podtalno! :P Tebe mava ze na najini strani, tvoji otroci se bodo rodili z idejo linuxa v glavi in tko naprej. World domination pa to... ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

driver_x ::

Če torej potgnemo črto, lahko glavne argumente proti linuxu rezimiramo v:
- meni doma v ubuntuju nekaj ne dela, linux je zato zanič
- linux programira par študentov po garažah v prostem času
- za uporabo linuxa moraš biti expert za ukazno vrstico
- linux ne dela, če kdo trdi nasprotno (primer Munchna), laže
- na linuxu ne delajo igrice

še kaj?

Truga ::

driver_x je izjavil:

- na linuxu ne delajo igrice

To je (do neke mere) celo res.

K sreci se bo zgleda pocasi spremenilo. Jaz sem glih zloadal planetary annihilation za linux :V

xxx ::

pegasus je izjavil:

imagodei je izjavil:

Jaz nisem linuxaš, pa nisem nikol imel občutka, da bi mi jype in BigWhale ful težila, naj se že spokam na Linux. Dejte si nehat izmišljevat stvari, ki jih ni.
Moja interpretacija tega pojava: windowsaši se v prisotnosti druge tehnologije počutijo ogrožene in grejo v defense mode še preden jim kdo dejansko karkoli predlaga ;) S tem avtomatsko priznajo, da je njihova tehnologija inferiorna ...

S to izjavo negiraš svoj obstoj.
Pa pa...

M & M ::

No, pa še pod črto za Windows:
- v Windowsu nič ne dela
- Windows je dober kvečjemu za igre (ki jih ni na konzolah)
- Windows so spisali dobro plačani strokovnjaki
- vsi ti strokovnjaki delajo za NSA
- s pisanjem programov za Windows lahko celo zaslužiš (za razliko od pisanja programov za linux in ostale - razen mogoče za android)
- če imaš rad Windows, nisi sistemc ali admin
- kar ni posix (in vsaj približek implementacije Single Unix specifikacije) ni uporaben sistem.

A se lahko strinjamo, da je izbira sistema stvar osebnih preferenc, časa in denarja, ki si ga pripravljen vložit?

Poldi112 ::

Ne, izbira sistema je primarno odvisna od nalog, ki jih bo ta sistem opravljal.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Utk ::

M & M je izjavil:


A se lahko strinjamo, da je izbira sistema stvar osebnih preferenc, časa in denarja, ki si ga pripravljen vložit?

Ne. Če ti proračun za desktope (za server je stvar samo bolj komplicirana) dovoljuje, vzameš windowse, če ne, pa linux. Ne, ker je boljši, ampak ker nimaš izbire.
Ali bojo potem tvoji podatki odprti ali ne, nima več NOBENE veze z OS-om.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Poldi112 ::

Traparija. Denar vpliva, ampak je daleč od najpomembnejšega dejavnika pri izbiri platforme.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

LightBit ::

M & M je izjavil:

- kar ni posix (in vsaj približek implementacije Single Unix specifikacije) ni uporaben sistem.

Ta del si zagotovo narobe razumel.
Jaz sem rekel, da pišem posix programe in, da ni moj problem, če od nekoga OS ni posix (razen, če mu ga hočem prodati).

M & M je izjavil:

A se lahko strinjamo, da je izbira sistema stvar osebnih preferenc, časa in denarja, ki si ga pripravljen vložit?

Očitno se ne, če eni še vedno pravijo, da je München-ova izbira napačna.

M & M ::

LightBit je izjavil:

M & M je izjavil:

- kar ni posix (in vsaj približek implementacije Single Unix specifikacije) ni uporaben sistem.

Ta del si zagotovo narobe razumel.
Jaz sem rekel, da pišem posix programe in, da ni moj problem, če od nekoga OS ni posix (razen, če mu ga hočem prodati).


No, ta seznam je bil mišljen malo za hec :) Kar se mene tiče je posix zelo pozitivna zadeva - standard, ki se ga drži toliko sistemov in ki poenostavi portanje programov na druge sisteme … To je bistvo tega, zakaj mi je *nix všeč - eno stvar narediš na linuxu, pa deluje na *BSD, Solaris, ...

LightBit je izjavil:

M & M je izjavil:

A se lahko strinjamo, da je izbira sistema stvar osebnih preferenc, časa in denarja, ki si ga pripravljen vložit?

Očitno se ne, če eni še vedno pravijo, da je München-ova izbira napačna.


Tu so pač interesi zadaj. Nekateri zdaj lepo živijo od win-only programov, ki so jih spisali in prodali svojim strankam, če se te stranke zdaj premaknejo na drug sistem, gre pa cela igra od začetka - vsi bodo na novo pisali programe in ni nujno, da bodo spet isti dobili posel :)

driver_x ::

Truga je izjavil:

driver_x je izjavil:

- na linuxu ne delajo igrice

To je (do neke mere) celo res.

K sreci se bo zgleda pocasi spremenilo. Jaz sem glih zloadal planetary annihilation za linux :V


Seveda je res, ni pa to nek močan argument uporabe operacijskega sistema v javni upravi, o kateri govori novica. Kvečjemu lahko to štejemo v plus.

SeMiNeSanja ::

BigWhale je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Je pa res, da 'štelam' na Linuxu glih na vsake 3 mesece kakšno malenkost, tako da se mi ne splača učiti vi-ja, ker bi do naslednje uporabe že vse pozabil.


Ja sej! K vse tko dobr dela. Windows mors pa skoz sraufat... ;>

Ni čisto tako. Tisti Linux je server za konkretno določene naloge,... Dodajal ali odvzemal že leta nisem ničesar z njega (so bili časi, ko sem imel ogromno dela z njim) - deluje po sistemu 'ne diraj lava, dok spava'.

Povsem podobno imam dela z mojim Windows strežnikom, ki opravlja nekaj več nalog od Linux strežnika.

Skratka oba sistema laufata in težav ni. Sta pač strežnika in se to ne more enačiti z desktopom!

Vsakemu so dodeljene naloge, ki jih bolje obvladuje. Ene Linux bolje, druge Windows bolje. Zakaj bi se na silo vezal na eno samo platformo, če določeno nalogo na drugi lažje/bolje/kakovostneje pokrijem?

driver_x ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Vsakemu so dodeljene naloge, ki jih bolje obvladuje. Ene Linux bolje, druge Windows bolje. Zakaj bi se na silo vezal na eno samo platformo, če določeno nalogo na drugi lažje/bolje/kakovostneje pokrijem?


Saj točno to je poanta, ki jo nekateri zagovarjamo že precej časa: da izbereš tudi na namizju rešitev, ki ti bolje ustreza. Dokler pa del organizacije uporablja zaprte nestandardne zapise, pa to ni mogoče.

Ali s primerjavo: ko posluješ z državno upravo ni nikjer predpisano, kdo mora biti proizvajalec papirja, na katerem prineseš obrazec, kje se fotografiraš za dokument in s kakšnim telefonom pokličeš, kadar urejaš zadeve. Če pa hočeš poslovati elektronsko pa od tebe zahtevajo nakup točno določene pisarniške zbirke, do nedavnega tudi uporabo samo enega brskalnika, oboje pa pogojuje nakup točno določenega operacijskega sistema.

SeMiNeSanja ::

driver_x je izjavil:

Če pa hočeš poslovati elektronsko pa od tebe zahtevajo nakup točno določene pisarniške zbirke, do nedavnega tudi uporabo samo enega brskalnika, oboje pa pogojuje nakup točno določenega operacijskega sistema.

Tako zelo črno spet ni, ker se da vse formate datotek bolj ali manj uspešno konvertirati - če ne na Windows-ih, pa na Linuxu (npr. 'save as'?) - vprašanje je bolj ali hočemo, da nekaj deluje, ali pa nam je več do jamranja in stokanja, kako nič ne gre in kako se nič ne da.

Invictus ::

Poanta vsega je tukaj da država ne bi smela zagovarjati zaprtih formatov enega proizvajalcev. Obstajajo odprti formati, ki bi morali biti standardno izmenjevalno sredstvo.

Kako to doseči, je pa druga zgodba. Zakaj bi moral nek s.p. zaradi parih poročil na leto kupovati nek software? Če ga pa drugače ne rabi?

Kot bi predpisali da morajo prevažalci pic imeti avto točno določenega modela.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Moj Word mi omogoča 'save as' v ODT format.
Tudi pod 'File Open' lahko izberem OpenDocument Text (ODT).

Kje je potem problem?

kitaj ::

Problem je, na primer, da aplikacija e-davki za delovanje zahteva Microsoftovo shrambo certifikatov.

Invictus ::

kitaj je izjavil:

Problem je, na primer, da aplikacija e-davki za delovanje zahteva Microsoftovo shrambo certifikatov.

To ni res. Deluje lepo v Firefoxu, samo noter uvoziš svoj certifikat.

SeMiNeSanja je izjavil:

Moj Word mi omogoča 'save as' v ODT format.
Tudi pod 'File Open' lahko izberem OpenDocument Text (ODT).

Kje je potem problem?

Problem je ker javna uprava ne podpira ODT. Vsaj ne v celoti. Sodišča mislim da ga ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Rias Gremory ::

Načeloma greš izbirat po "right tool for the job", seveda pa je realnost drugačna.
Zmešaš formate dokumentov, nesposobnost določenih oseb, mastne evrčke pa dobiš to kar mamo. Pa še vendor lock-in.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

SeMiNeSanja ::

Po mojem mnenju sploh ni problem v tehnologiji - kar na MS strani ni narejeno/možno, se da izvesti na odprtokodni, ali pa sploh ni možno izvesti. Če se hoče, se da oboje zelo lepo optimizirati, da zadeve delujejo optimalno.

Večji problem vidim v absolutnem monopolu peščice velikih integratorjev (če jih tako imenjujemo), ki obvladujejo večino poslov z državno upravo. Ti dejansko narekujejo in vsiljujejo kako in kaj se bo delalo, namesto da bi država sama odločala o tem. Ti integratorji so odvisni tudi od marže, ki jo zaslužijo od prodaje MS Windows in vse krame okoli njih. V interesu jim je, da se uporabljajo cenovno čim dražje rešitve in cenejših alternativ sploh nočejo ponuditi, ker bi to bila zanje čista izguba!

Manjši integratorji, ki želijo ponuditi optimalne rešitve (tudi odprtokodne) na razpisih sploh blizu ne pridejo, saj se večinoma zahteva pogoje, ki jih lahko izpolnjujejo zgolj 'veliki'.

ZATO se vrtimo v krogu in ZATO je v javni upravi tako malo odprtokodnih rešitev - ne pa zaradi kakšne tehnološke zaostalosti, nezanesljivosti ali česarkoli drugega.

LightBit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Moj Word mi omogoča 'save as' v ODT format.
Tudi pod 'File Open' lahko izberem OpenDocument Text (ODT).

Kje je potem problem?

Piše že, dela pa ne.

ODT sem naredil v LibreOffice in ga odprl v MS Office 2010. Ta napiše, da je poškodovan, ga popravi in tisto kar mi odpre je še bolj drugčno, kot DOC(X), ki ga odpre LibreOffice. Shranjevanje predvidevam, da je enako.

Kdo se standarda ne drži pa ne vem.

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Manjši integratorji, ki želijo ponuditi optimalne rešitve (tudi odprtokodne) na razpisih sploh blizu ne pridejo, saj se večinoma zahteva pogoje, ki jih lahko izpolnjujejo zgolj 'veliki'.

Problem malih integratorjev ker se nočejo integrirati v velike sisteme. Vsak nekaj prčka, v končni fazi pa visi okoli ene stranke in jo molze do konca.

Videno velikokrat. Ko se zahteva prehod na drug sistem, ti pa le ta "integrator" reče da se to ne da. In mu podaljšajo pogodbo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

@Invictus - pa saj ni stvar samo pri desktopih in aplikacijah v takem stanju - povsem enako sliko boš našel, če boš raziskoval področje networkinga in security-ja. Veliki so pri koritu in ponujajo izključno 'najboljše' proizvode - za 'optimalne', torej tisto kar se dejansko potrebuje, še slišati nočejo, ker bi bilo notri premalo zaslužka zanje.

Če si je kdo ogledal razpis za prenovo HKOM omrežja državne uprave, je lahko videl o čem govorim - mislim da je ni 'napredne tehnologije', ki si jo ne želijo vtakniti v to omrežje. Še nemci bi nam lahko zavidali rešitev, kakor so si jo zamislili. Ampak mi imamo bogato državo, ki si lahko privošči postaviti vse na najsodobnejši (beri: najdražji) nivo, ne glede na ceno.

Kdo bo zadevo izvedel, pa si tudi lahko že v naprej mislimo - potencialnih kandidatov v naši državi ni več, kot imate na eni roki prstov.

Ne vem, kdaj bo že nekdo udaril po mizi in preprečil, da se v razpisih zahteva neke zmožnosti rešitev, ki jih kasneje nihče ne implementira ali uporablja. Pogosto bi lahko za pol manj denarja izbrali optimalno varianto, ki bi ravno tako izpolnjevala DEJANSKE potrebe (ne pa tudi pobožne želje) in stopil na prste izbranim dvornim dobaviteljem in monopolistom.

Ravno tako se ne izvaja praktično nobenih evaluacij različnih rešitev, da bi se ugotovilo, katera je tehnološko in cenovno optimalna - ker se že v naprej ve, kaj 'hočejo' nabaviti.
Kje pa piše, da je proizvajalec, ki si ga uporabljal do danes, še vedno najbolj optimalen za tvoje okolje? Samo z evaluacijami lahko ugotoviš, če morda nek cenejši proizvod ravno tako izpolnjuje tvoje dejanske potrebe.

kitaj ::

Invictus je izjavil:

kitaj je izjavil:

Problem je, na primer, da aplikacija e-davki za delovanje zahteva Microsoftovo shrambo certifikatov.

To ni res. Deluje lepo v Firefoxu, samo noter uvoziš svoj certifikat.


V Firefoxu na Windowsih? Ker zadnjič je sodelavec klical njihovo podporo in so zatrdili, da na OS X (verjetno posledično tudi na Linuxu) ni mogoče podpisat dokumenta, ker je za to potrebna Microsoftova certifikatna shramba.

b3D_950 ::

kitaj je izjavil:

Invictus je izjavil:

kitaj je izjavil:

Problem je, na primer, da aplikacija e-davki za delovanje zahteva Microsoftovo shrambo certifikatov.

To ni res. Deluje lepo v Firefoxu, samo noter uvoziš svoj certifikat.


V Firefoxu na Windowsih? Ker zadnjič je sodelavec klical njihovo podporo in so zatrdili, da na OS X (verjetno posledično tudi na Linuxu) ni mogoče podpisat dokumenta, ker je za to potrebna Microsoftova certifikatna shramba.


Po teh navodilih naj bi delovalo:

http://edavki.durs.si/openportal/pages/...


brskalniki Linux
Firefox 5+; (+ Java JRE 6+)
brskalniki Mac OS X
Firefox 5+, Safari (+ Java JRE 6+)


Na ubuntu mi javi tole z instalirano icedtea javo, če pa dejansko deluje pa ne vem.
Test stran: http://edavki.durs.si/openportal/pages/...
Preverjanje komponente za digitalno podpisovanje

Komponenta za digitalno podpisovanje je nameščena. 

jype ::

Ta reč meni deluje na Linuxu že vsaj od leta 2009 naprej.

BlaY0 ::

Edina zadeva za državljane, ki mi je na Linuxu delovala že od začetka...

kitaj ::

kitaj je izjavil:

Problem je, na primer, da aplikacija e-davki za delovanje zahteva Microsoftovo shrambo certifikatov.

Moja napaka.
Vprašal sodelavca in gre za aplikacijo Uprave za javna plačila - UJPnet.

jype ::

Še eni k ne znajo štet dnarja:

https://joinup.ec.europa.eu/community/o...

pegasus ::

Nekaj dobrega branja direktno od vpletenih ljudi.

aerie ::

poweroff ::

Zaenkrat le razmišljajo. Se pa zna zgodit, da se bodo odločili tudi za prehod nazaj.
sudo poweroff

kronik ::

Poslovna priložnost za Apple? Kvaliteta Unixa z buteljFrendly vmesnikom, pa še M$ju se jim ne bo treba klanjat. Brezplačna donacija opreme bi bila odlična reklama.

Nummy ::

kronik je izjavil:

Poslovna priložnost za Apple? Kvaliteta Unixa z buteljFrendly vmesnikom, pa še M$ju se jim ne bo treba klanjat. Brezplačna donacija opreme bi bila odlična reklama.

Ja sam apple-ov office ni enak MS-jevmu, kar je lahko vzrok, zakaj so linux skenslali...

jype ::

Nummy> apple-ov office ni enak MS-jevmu,

MSjev Office na Macih dela enako* kot na Windows.

*uporabniki se pritožujejo približno toliko, kot se že itak tudi na Windows.

Nummy ::

jype je izjavil:

Nummy> apple-ov office ni enak MS-jevmu,

MSjev Office na Macih dela enako* kot na Windows.

*uporabniki se pritožujejo približno toliko, kot se že itak tudi na Windows.

Ja sam če kupuješ MS office za OS X, pol je pa itak vseen če kupš kar windows mašino... DDDD
V javni upravi pa res ne vem kwa bi z mac-i delal. Tam jim je dovolj 486-ka.

jype ::

Nummy> Ja sam če kupuješ MS office za OS X, pol je pa itak vseen če kupš kar windows mašino... DDDD

Ne, ni. Windows mašine so grde, Maci so pa lepi.

Nummy> V javni upravi pa res ne vem kwa bi z mac-i delal. Tam jim je dovolj 486-ka.

Z Linuxom.
««
9 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Münchnu bo povratek na Windows stal 90 milijonov evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
23782202 (75413) xmetallic
»

München na Linux in nazaj? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
28788875 (65409) johnnyyy
»

Torino gre na Linux

Oddelek: Novice / Ostale najave
4419203 (14953) win64
»

München s prehodom na Linux in OpenOffice prihranil 10 milijonov evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22451643 (46370) kitaj
»

München z migracijo na Linux privarčeval štiri milijone evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10428942 (25162) Ashrack

Več podobnih tem