» »

Diskriminacija uporabnikov na bakru (Telekom Slovenije)

Diskriminacija uporabnikov na bakru (Telekom Slovenije)

«
1
2

jack ::

Ravnokar sem gledal nove pakete Telekoma Slovenije in ugotovil, da me zato ker oni do mene ne želijo potegniti optike, kaznujejo z bistveno višjimi cenami mesečne naročnine - za isti paket oz. hitrost. To se mi zdi svinarija. Je to sploh dovoljeno? Bi mora APEK kaj storiti?


Tole sem napisal na facebook Telekoma Slovenije, me zanima če bodo odgovorili... :

Zakaj je cena paketa TopTrio Mega HD s povišano hitrostjo interneta na 40/20 na klasični povezavi 107.7€ , na optiki pa hitrejši 50/20 stane 58,9€ ? Prosim za razlago. Dokler naročniki na bakru nimamo besede pri tem kje boste vlekli optiko, je to diskriminatorno. Zanima me tudi po kakšni logiki je cena na optiki pol nižja, če pa je (po vaših besedah) optika velika in draga investicija, medtem je bilo bakreno omrežje zamortizirano že desetletja nazaj.

Telekomova stran s cenami: http://www.telekom.si/zasebni-uporabnik...

Kaj menite ostali?


lp,
Jaka


p.s. tale post odraža moje osebno mnenje
-Jack

bluefish ::

jack je izjavil:

Je to sploh dovoljeno? Bi mora APEK kaj storiti?
Zakaj točno ne bi bilo dovoljeno?

AndrejS ::

Včasih smo še morali ISDN plačevat !

Invictus ::

Jaz bi imel tudi mercedeza za 3000 EUR. Novega. Pa mi ga mercedez noče prodati.

DISKRIMINACIJA ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Senitel ::

Tale metafora pa ne bo štimala... V bistvu imajo na ceniku Cliota za 20000€ in Mercedesa za 10000€, ampak ti Mercedesa nočejo prodat. :)

Uros!no ::

S t-2 ni nič boljše.

stb ::

jack je izjavil:

Zakaj je cena paketa TopTrio Mega HD s povišano hitrostjo interneta na 40/20 na klasični povezavi 107.7€ , na optiki pa hitrejši 50/20 stane 58,9€ ? Prosim za razlago.

Ker morajo tako optiko kot baker ponuditi v najem tudi konkurenci in ima tudi konkurenca podobno cenovno politiko?
Začaran krog, ki bi ga lahko presekal APEK.

mihec87 ::

Invictus je izjavil:

Jaz bi imel tudi mercedeza za 3000 EUR. Novega. Pa mi ga mercedez noče prodati.

DISKRIMINACIJA ...


Gdo pa drug..

V bistvu če hočeš analogijo bi bilo-> ker imaš makadam do hiše bi ti mercedeza več računali..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Jinto ::

En razlog bi lahko bil crosstalk (presluh) med paricami: večji del frekvenčnega spektra se porabi, bolj se parice motijo med sabo. Ceno potem postavijo visoko, da je manj uporabnikov s takimi paketi.
(Poleg tega zna bit vzdrževanje bakra dražje od optike).

Samo hipoteza. :)

telexdell ::

Očitno so višje hitrosti na bakru dražje, zaradi porabe energije in dražje opreme za zagotavljanje te storitve, kot na optiki.
Tvoja primerjava pa je tako, kot zakaj moram plačevati dražji avtobus za počasnejšo povezavo med točko A in B ker mi nočejo potegniti TGV ali He Xie železniške povezave.

Kot internetno povezavo ti mora ponudnik omogočiti tudi javni promet. Nikjer pa ne piše, da je to optika ali vlak na supermagnetih.

PS-He Xie ali 380A hitri kitajski vlak.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Invictus ::

Zato ker jim ni treba.

Postavljanja nove infrastrukture je konec kar za nekaj let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LeQuack ::

Zato ker so zlobni, tako kot je bil Darth Vader.
Quack !

jack ::

1. TS je nacionalni operater, v lasti in službi državljanov.

2. Živimo v času interneta, še EU zatrjuje da povečanje hitrosti širokopasovnih priključkov dvigajo rast gospodarstva...

3. Da ne bo kdo mislil da gre TS slabo - čisti poslovni izid v letih 2011,2012 so imeli: 34 in 43 mio eur.

....

Je pa seveda res kar pravite - ZAKAJ bi TS gradil optiko?

Če bi gradil optiko, bi za to zapravil precej denarja pa še posledično bi si znižal ARPU (average return per user) Seveda se jim ne splača več vleči optiko! Le zakaj bi jo, saj bi dvakrat izgubili....

In uporabniki smo ovce in smo tiho. Čez N let jih bo pa prehitel nek alternativec, ki je investiral... in TS se bo sesul in ga bomo dokapitalizirali, in revčki bodo... kot dandanes banke...


Prosim vse nadaljnje komentatorje da na koncu napišejo še kakšno pipico imajo trenutno: BAKER/OPTIKA in HITROST. Hvala.
-Jack

Jinto ::

Dvomim da bo še kdo v Sloveniji postavlju optiko z lastnimi sredstvi. Je težko bit konkurenčen EU financirani optiki.

cekr ::

Ne pišite traparij.
V našem koncu ravno sedaj Telekom napeljuje optiko.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Hayabusa ::

Da ne gre za OŠO z Eu sredstvi ?

cekr ::

Nobenih EU sredstev, ker ni odmaknjeno/prikrajšano območje.
Je kar velik del razvitega dela mesta.
To počnejo tam, kjer je T2/Gratel pred leti že skoraj povsod položil optiko.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Buggy ::

jaz na novogradnji ze 8 let se bakra ne morem dobiti, omarico gledam pa 50m stran cez cesto. TS vstraja pri zracnem vodu in vmes telegraf stangi od sosednje hise (70m), navkljub temu da so v dokumentaciji ob gradnji zahtevali izdelavo omarice za zemeljski vod v kletnem delu hise.
Pol se pa pejt...zdaj "leecham" telefonski signal od sosednje hise po UTP kablu 70m (en parica) in nazaj po istemu kablu posiljam DATA...neke vrste simbioza. Siol Top trio 15/5 VDSL
Da je pa ista storitev preko drugega medija se enkrat drazja je pa popolnma jasno kaj je...lupljenje mase ljudi, ker alternative tam pac ni (podobno kot je bilo z ISDN zgodbo) in ker se nas da zejne cez vodo peljat :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

jack ::

Spet podvajajo optiko! Neverjetno razmetavanje denarja. Zakaj so mnenja da bodo tam dobili kakšnega uporabnika? Ker so ful cenejši? Ker imajo kvalitetnejše storitve? Jao, še vedno so v svetu PPPoE... :(
-Jack

...:TOMI:... ::

Res je, optika se vleče tam, kjer so cevi v zemlji in ni veliko uporabnikov pri drugih operaterjih.

Tam, kjer je večina pri konkurenci je verjetnost optike mala. Mnogo krajev pa ima kabel zakopan v zemljo, brez cevi.

Sicer pa tipičen debilizem. Gratel/t-2 ima najbrž prazno optiko, sedaj bo pa telekom povlekel svoj fiber in bo najbrž spet prazen. Brezvezna investicija.

Je pa bila ena čudna situacija v LJ, v Šiški. Bakrene parice so bile neuporabne za xDSL, ni bilomposluha za nadgradnjo... Potem je gratel potegnil fiber, nekaj let z njim pa še telekom. Bedarija na kubik.


Cena na optiki/bakru je pa stvar poslovne odločitve. Ko bo večina ljudi na optiki, bodo iste cene na optiki, kot so sedaj na bakru. Pa da ne omenjam raznih omejitev prometa v prihodnosti... Nič več ne bo, kot je sedaj, samo še slabše in dražje bo.
Tomi

Buggy ::

Cena na optiki/bakru je pa stvar poslovne odločitve. Ko bo večina ljudi na optiki, bodo iste cene na optiki, kot so sedaj na bakru. Pa da ne omenjam raznih omejitev prometa v prihodnosti... Nič več ne bo, kot je sedaj, samo še slabše in dražje bo.


tako je, kot pa so nasi operaterji lakomni in kot se enostavno zgledujejo po drugih drzavah, lahko stejemo dneve ko bodo paketi vezani na pretoceno vsebino. Mislim da Deutche Telekom planira z letom 2015/2016 uvedbo paketov vezanih na promet (mislim da je bilo govora z zacetnimi 75GB/mesec). Kot dealerji so ...namamijo in potem kasirajo >:D

Buggy ::

m0LN4r ::

A niso nekaj časa nazaj rekli, da so nekje ugotovili/standardizirali (mogoče britaniji), da lahko preko brakra spravijo zelo zelo velike hitrosti po novem?
Ni bla novica tudi na slo-tech?

Sicer pa kaj pa naj jaz rečem, ko moji doma plačujejo 19€ za 60kbs/17kbs ?! Že 5 let. To je tak da ko odpreš facebook, ti ga nalaga eno celo minuto, 24ur tam do 5 minut. Youtube pa lahko gledaš na 144p, če počakaš da do sredine napolni.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

Baker je preteklost. Sploh ne vem zakaj tako forsiranje v raziskave bakra. Raje bi ven pometali ta baker in končno optiko potegnili do vseh.

Karkoli delaš, še vedno imaš baker. Staro hišo lahko celo obnoviš, pa imaš še vedno staro hišo. Ravno tako iz bakra ne moreš narediti zlatih kablov, niti optike.
Tomi

Relanium ::

Ahhh, telekom ima že bogato zgodovino izkoriščanja tistih, ki nimajo alternativ.
Vidim da se še vedno ni nič spremenilo, zato se samo držim pravila: Bejž stran kolker te noge nesejo!!!

LeQuack ::

Jaz sem trenutni v fazi iskanja novega stanovanja in bo prav bedno če bom mogu it iz T-2 nazaj na Telekom.
Quack !

...:TOMI:... ::

Zakaj je tako? Ker je lahko tako! Apek jih jebe na veleprodajnem trgu, pri maloprodaji pa lahko delajo kar jim paše. Celo nasvet apeka je bil: menjajte operaterja, če niste zadovoljni. Kako naj menjam, če so vsi isti, vsi imajo iste nepravične pogoje uporabe, samo malo kasneje jih uvedejo, da ni očitno, kako so usklajeni.
Tomi

gensi ::

Optičnega omrežja enostavno nočejo graditi, ker na bakru zaslužijo več - oz. vsiljujejo višje pakete ter ponujajo storitve, katere uporabniki sploh ne potrebujejo (npr. zakup minut za klice po Sloveniji).

Tako npr. v delu Sodražice prenavljajo kanalizacijo. V cesto bodo postavili cevi, ni pa še 100%, da v ceveh ne bodo bakreni kabli. Vsaj pri Telemach-u.

Za Telekom pa je tudi vprašanje, če bo v svoje lastne cevi kratkoročno sploh položil kable.

Verjetno bi bil že skrajni čas, da bi se s strani države predpisalo, da se vse obnove lahko izvajajo samo z optičnimi omrežji.

Kar se Telekoma tiče pa podjetje caplja iz razočaranja v razočaranje (investicije v BIH, Kosovem,...). Tuhtajo zgolj to, kako bi čim bolj "olupili" uporabnike.

Glede konkurence pa: res neverjetno podobno ravnanje je zaznati pri vseh operaterjih. Uporabnik (brez dostopa do optike) res nima zelo dobre izbire. Morda bi bil za silo dober Telemach, a kaj, ko se iz ljudi delajo norca z uploadom.

Sicer vem, da Telekom brez omrežja ne bi bil vreden prav veliko, a s stališča uporabnikov bi bilo bolje, da se infrastruktura pred odprodajo podjetja oddvoji in se vodi na nivoju države. Morda bi se edino na takšen način lahko izognili podvajanju optike (država ima posredno v lasti sicer še dodatna optična omrežja - npr. elektro podjetja, železnice).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gensi ()

trnvpeti ::

baker je ze polozen, optika marsikje ni
torej normalno, da se raziskuje baker

za 9x% je cisto vseeno, ali je 4M na bakru, ali 10M optiki

ce se malo oskubi prenos(recimo 24 kur, uporabnih podatkov je mogoce 1%, ostalo so vse neki fb,tw,reklame, povezave na neke druge strani,...)

streaming, yt na 1M, d3go,t2go,... ne gre preko 1M

tony1 ::

Btw., v bloku imamo optiko, vendar je T-1 zvito napeljal samo po eno vlakno...

Kolikor vem, T-2 CPE enote vedno uporabljajo 2 vlakni... Je komu že uspelo dobiti T-2 na Telekomovi optiki na enem vlaknu?

...:TOMI:... ::

Aha, železnice so zelo lep zgled, kako je to slabo, če država ima infrastukturo.

Edino prav bi bilo, da se na državni ravni (ali evropski ravni) naredi zakon, da se nujno vkoplje več cevi ob vsakem razkopavanju cest.

Cevi naj bodo za: vodovod, kanalizacijo, telekomunikacije, elektriko.

Prazne cevi pa naj bodo pripravljene za: toplovod, plinovod, nadgradnjo/popravilo obstoječe infrastukture.

Kot vemo, bo treba v prihodnosti zelo povečati kapacitete elektro omrežja zaradi elektro avtov. Zakaj bi znova kopali, če lahko dodajo dodatne kable.


Samo ne, treba je za vsak drek kopati in znova asvaltirati... Jaoooo

tony1 je izjavil:

Btw., v bloku imamo optiko, vendar je T-1 zvito napeljal samo po eno vlakno...

Kolikor vem, T-2 CPE enote vedno uporabljajo 2 vlakni... Je komu že uspelo dobiti T-2 na Telekomovi optiki na enem vlaknu?


Seveda. Dobiš prizo in stvar je rešena. Tudi t-2 sedaj napeljuje samo eno vlakno.

trnvpeti je izjavil:

baker je ze polozen, optika marsikje ni
torej normalno, da se raziskuje baker

za 9x% je cisto vseeno, ali je 4M na bakru, ali 10M optiki

ce se malo oskubi prenos(recimo 24 kur, uporabnih podatkov je mogoce 1%, ostalo so vse neki fb,tw,reklame, povezave na neke druge strani,...)

streaming, yt na 1M, d3go,t2go,... ne gre preko 1M


Pozabljaš, da tudi 98 % ljudi, ki ne rabijo optike hoče gledat lepo sliko in ne kock. Pa če imajo IPTV, hočejo na najmanj 2 TV. Pri več kot 3/4 bakrenega omrežja pa 2 TV v SD nista možna.
Tomi

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

Meni gre pa na jetra ta hajp z optiko in hitrostmi prenosa češ "jaz nucam 100/100, če ne ne bom preživel" and stuff like that. Ma kakšen BS je to??? Folk nuca real-time storitve, ki bodo prilagojene njegovim potrebam ne pa zgodbic o tehnologijah in hitrostih, ki jih le te omogočajo. 99% folka hitrost oziroma bandwidth ne pomeni jack-sh1t oziroma jih ne zanima, če pa že jih, jih pa zato, ker jim je nekdo rekel, da je kul, če imaš optiko 100/100. Zakaj nucas 100/100? A da boš s torrentom na polno lupil non-stop ali kaj? Kdaj boš pa pregledal/preposlušal/uporabil vse vsebine, ki jih lupiš dol? Cajta imaš par urc na dan, ostalo si v službi/šoli ali pa spiš. Nekdo rabi torej storitev gledanja/poslušanja določenih vsebin od 20h do 22h za 2 EUR na mesec in ni več. Hitrost zanj ni pomembna prav tako ne medij po katerem podatki/informacije prihajajo do njegovih "senzorjev". Ponudnik bi torej moral zagotoviti minimalno hitrost za prenos informacij do tvojih možganov v realnem času in to je vse. Kako bo to naredil je njegov problem. Folk pa takoj v jok pa na drevo, če nima optike 100/100, in če Speed Test v katerem koli momentu ne pokaže te hitrosti.

tony1 ::

Meni gre na jetra T-1, kjer si optike z manj kot 20/20 sploh ne dobi.

Za dober denar bi bila še 5/5 čisto OK.

Btw., zakaj je optika zakon? Ker je (vsaj v primerjavi s T-1 bakreno infrastrukturo izpred 25ih let) ene 10x bolj zanesljiva.

...:TOMI:... ::

Ne vem koliko si star, vendar včasih so bile spletne strani zelo "vitke", niso vsebovale toliko balasta in toliko multimedijskih vsebin, kot danes. Spletne strani so se povečale najmanj za 10x (če odpreš naslovno stran nekega portala danes ali pa v zgodnjih časih interneta).

Da ne omenjam YT, socialnih omrežij itd. Danes je minimum imeti 5 Mbit linijo. Včasih je bila to pasovna širina za celo državo!

Ne moreš govoriti da ni potrebe. Danes en HD program zasede lahko tudi 30 Mbit ali še 3x več! Pa je to lahko samo SLO 1, nič posebenega. Osnovna zadeva.

Tudi neuki ljudje rabijo zelo veliko pasovno širino. Upokojenci bodo hoteli govorit po skajpu v HD, ko bodo njihovi otroci v tujini, saj tu ni služb. Definitivno je prihodnost in uporabnost.

Jaz ne rabim DL, jaz rabim upload večji od 0,7 M, to pa mi lahko zagotovi samo optika, nihče drug.

Optika je zanesljiva, cenejša na dolgi rok, je manj skurjene opreme, kot pri bakru zaradi strel...
Tomi

francek1 ::

Normalno, da je preko bakra dražje...vprašaj cigane, kaj je dražje, baker ali steklo....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

fosil ::

Bi rad optiko?
Preseli se.
Tako je!

...:TOMI:... ::

Najbolj gnilo dejanje je, da tam, kjer je optika je še vedno baker. Zakaj bi imel xDSL, če je na voljo optika? Tudi PSTN bi lahko konvertirali v VOIP, še vedno ceneje, kot furanje 2 različnih infrstuktur in omrežne opreme.

Sedaj telekom "zelo modro" skrajšuje bakreno omrežje, da ljudem omogočijo npr. VDSL, tam, kjer je bil prej na voljo samo ADSL ali pa EMX. Seveda delajo ravno obratno, namesto, da bi zmanjševali število central in zelo povečali optiko, si delajo stroške in delajo nove centrale. To je zato, da jebejo kokurenco, saj mora namesto izgradnje svoje centrale izbrati bitni tok. To je pa dražje za alternativnega operaterja in za uporabnike. Sedaj veste, kako gre legalno prikrito državni denar skozi okno. Zato nimate optike doma.

(Alternativni) operaterji si zelo zmanjšajo stroške, če izgradijo eno večjo centralo, kot pa veliko manjših.
Tomi

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Ne vem koliko si star, vendar včasih so bile spletne strani zelo "vitke", niso vsebovale toliko balasta in toliko multimedijskih vsebin, kot danes. Spletne strani so se povečale najmanj za 10x (če odpreš naslovno stran nekega portala danes ali pa v zgodnjih časih interneta).

Da ne omenjam YT, socialnih omrežij itd. Danes je minimum imeti 5 Mbit linijo. Včasih je bila to pasovna širina za celo državo!

Ne moreš govoriti da ni potrebe. Danes en HD program zasede lahko tudi 30 Mbit ali še 3x več! Pa je to lahko samo SLO 1, nič posebenega. Osnovna zadeva.

Tudi neuki ljudje rabijo zelo veliko pasovno širino. Upokojenci bodo hoteli govorit po skajpu v HD, ko bodo njihovi otroci v tujini, saj tu ni služb. Definitivno je prihodnost in uporabnost.

Jaz ne rabim DL, jaz rabim upload večji od 0,7 M, to pa mi lahko zagotovi samo optika, nihče drug.

Optika je zanesljiva, cenejša na dolgi rok, je manj skurjene opreme, kot pri bakru zaradi strel...

Zgleda nisi razumel mojega pointa. Ti ne rabiš UL/DL hitrosti, to rabi provider, ti pa rabiš delujočo storitev v realnem času in nič drugega. Ne zanima te niti medij niti hitrost ki jo ta medij omogoča, to mora zanimati kvečjemu tvojega providerja.

HD je spet eden od hajpou, ki ga providerji uporabljajo, da lahko še vedno oglašujejo hitrosti in tehnologije ter na podlagi samo tega pripravljajo svojo ponudbo paketov. Saj pravim, mene kot consumerja te reči ne zanimajo, jaz recimo rabim real-time dostop do vsebin od 20 do 22h in nič drugega za 2 EUR na mesec in nič drugega. Dokler ponudniki ne bodo preklopili na tak način bo vse samo hajpanje in bu11shi7tin'.

In ne, niso bile najmanj 10x vitkejše ampak najmanj 100x vidkejše.

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:


Sedaj telekom "zelo modro" skrajšuje bakreno omrežje, da ljudem omogočijo npr. VDSL, tam, kjer je bil prej na voljo samo ADSL ali pa EMX. Seveda delajo ravno obratno, namesto, da bi zmanjševali število central in zelo povečali optiko, si delajo stroške in delajo nove centrale. To je zato, da jebejo kokurenco, saj mora namesto izgradnje svoje centrale izbrati bitni tok.

Pa od kod tebi te informacije? A se hecaš al kaj?

...:TOMI:... ::

Ne, ne hecam se.
Tomi

BlaY0 ::

Povej od kod ti te informacije. Me res zanima.

A kakšen UFO je že pristal pred vašo bajto?

gensi ::

...:TOMI:... je izjavil:

Ne, ne hecam se.


Če je to res, potem je to več kot kriminal!!!
In Telekom je v bistvu v velikem deležu v državni lasti.

Torej, če je to res, država še na en način več "lupi" državljane. Pravzaprav ne država, temveč tisti, ki so si državo prisvojili.

Jinto ::

Telekom pač (nekje) dela FTTN, kaj je narobe s tem?

edit: Pa tudi, kako se vem nekaterim zdi optimalno, da se centralne podvajajo. A bo na vsaki Telekomovi centrali kolokacija še za vsakega drugega operaterja?
Kako je to optimalno?

Sej tudi na optiki se ponuja bitstream (razen za t-2 kot vem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jinto ()

jype ::

Js bi 100M da neb čaku za upload ene ure videa na youtube 1800 minut.

...:TOMI:... ::

Zakonito jebe konkurenco in dela dodatne stroške na dolgi rok. Nakup,mvzdrževanje in izgradnja centrale ni zastonj.

Poznam kraj, kjer so prej imeli emx in nekateri srečneži celo adsl. Nato so skrajšali bakreni vod in postavili centralo. Namesto emx inadsl imajo sedaj vdsl.

Prasci so naredili zelo malo centralo, praktično samo za siolove naročnike, ostali, ki so imeli npr. Lastovko, ker niso prej hoteli emx-a, pa so izviseli. Izgovor: ni proste parice.

Taka so jebena pota telekomova. Očitno se otresajo strank in branijo denarja. Po moje pa tudi jebejo tiste, ki jim niso bili zvesti.

Povečanje kapacitet centrale pa ne pride v poštev, saj "je premalo povpraševanja". Seveda ni povpraševanja, če jih 50 dobi negativen odgovor, zakaj bi še ostalih 500 spraševalo?
Tomi

LeQuack ::

Sej plače Telekomovcev niso vezane na uspešnost torej zakaj bi se trudili?
Quack !

...:TOMI:... ::

Ni se jim treba truditi. Ostanek socialzma pač.

Država bi morala narediti isto, kot so pri mobitelu. Zagotoviti denar in pogoje ter izgraditi najboljše FTTH omrežje. Šele nato dovoliti širitev v tujino in tam pobirati smetano ter tam izkoriščati ljudi. Enako delajo švabi. Zase poskrbijo, v tujini pa služijo. Pri nas pa za svoje ne poskrbimo, v tujini imamo pa zgrešene naložbe.
Tomi

nuclear ::

Večje vprašanje je, če lahko sploh imaš 40/20 povezavo na bakru. 99% uporabnikov je ne more met... Tako, da povečini je to samo napumpavanje.

V centru Celja, recimo nisem mogel imeti več kot 10MB/1... To kar pa oni naplačujejo 100€ je pa itak izkoriščanje.

V Londonu ima vsaka hiša skoraj povezavo do optike. Pa tudi "non cable" varianta. Se pravi wireless optic fibre povezava.. Recimo tu plačujem za 60MB linijo 22funtov.

Če bi v Sloveniji hotli, BI kamot lahko postavili wireless antene za optiko, ampak zakaj če lahko molzejo.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

darkolord ::

Zagotoviti denar
En zamah z magično palčko in je tudi to rešeno.

tony1 ::

BlaY0 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:


Sedaj telekom "zelo modro" skrajšuje bakreno omrežje, da ljudem omogočijo npr. VDSL, tam, kjer je bil prej na voljo samo ADSL ali pa EMX. Seveda delajo ravno obratno, namesto, da bi zmanjševali število central in zelo povečali optiko, si delajo stroške in delajo nove centrale. To je zato, da jebejo kokurenco, saj mora namesto izgradnje svoje centrale izbrati bitni tok.

Pa od kod tebi te informacije? A se hecaš al kaj?


To vsekakor drži in to se počne na veliko. V eni mali občini na Gorenjskem so tako v zadnjem letu zrasle tri male centrale (montirane na telegraf štango ali pa betonski podstavek), s katerimi se skrajšuje lokalno zanko.

Portov za uporabnike je seveda povsod premalo, izvisel sem tudi sam (čeprav imam TSjev ADSL že desetletje).

tony1 je izjavil:

Btw., v bloku imamo optiko, vendar je T-1 zvito napeljal samo po eno vlakno...

Kolikor vem, T-2 CPE enote vedno uporabljajo 2 vlakni... Je komu že uspelo dobiti T-2 na Telekomovi optiki na enem vlaknu?


Seveda. Dobiš prizo in stvar je rešena. Tudi t-2 sedaj napeljuje samo eno vlakno.


Pa to počnejo tudi pri normalnem FTTHju in ne samo pri GPONu?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30658938 (24997) Lonsarg
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621429 (15854) korenje3
»

Nov rekord v hitrosti prenosa podatkov po bakru (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5619125 (15717) Invictus
»

Googlov optični internet na poti v Evropo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5516459 (13601) LuiIII
»

T-2 z januarjem dviguje cene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11839888 (34249) madmitch

Več podobnih tem