» »

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

««
8 / 8
»
»»

energetik ::

Da še osvežim s podatki letošnje sezone, ko je bila hiša prvič vseljena, torej ogrevanje + sanitarna voda; z ogrevanjem smo načeloma zaključili:
Porabljene elektrike za TČ (1.okt - 1.apr): 3478 kWh (350 €)
Dovedena toplota (talno + SV): 11059 kWh
--> SCOP = 3,2 oz. ~69% prihranka glede na čisto električno gretje.

nekikr ::

To je precej neuporaben podatek, če zraven ni vsak kvadrature in stopinj, na katere se ogreva. Nekdo je rad v bundi pozimi v dnevni sobi, pa se mu zdi naša poraba neverjetno visoka...

Utk ::

Zanimiva primerjava s "cisto" elektriko...pri kateri ne bi bilo crpalk, cevi z vodo, in izgub do cevi, ampak samo enostavne zice po tleh. Sele po kakih 10-12 letih zacnes dejansko sparat. Ko pocasi lahko kaj crkne.

konspirator ::

Kaj bi ti imel po tleh za ogrevanje ?
--

Utk ::

Jaz bi imel to kar ima energetik. Ampak odkar se ljudem ne da vec vstajat in metat drv v pec, so vsi avtomatski sistemi postali tako dragi, da so drazji od energenta.
Navaden elektricen grelec 6 kw recimo, stane kikiriki, pa se pokvarit se ne more. Problem samo kako ga razpeljat po bajti. Pa ne spet tako strasen.

LuiIII ::

Ma jaz imam v planu pelete, kmečko peč in pa TČ za sanitarno vodo. Peleti na letni zalogovnik (4m3), kmečka peč za gušt in peko, TČ za poleti. Hiša z okoli 250m2 in 18cm (30cm v strehi) izolacije. Vode v bižini nimam, tako, da TČ za ogrevanje odpade, zrak-zrak ne maram ker skozi nekaj melje pa še napovedujem višanje cen elektrike v naslednjih letih.

energetik ::

nekikr je izjavil:

To je precej neuporaben podatek, če zraven ni vsak kvadrature in stopinj, na katere se ogreva. Nekdo je rad v bundi pozimi v dnevni sobi, pa se mu zdi naša poraba neverjetno visoka...
Izpostaviti sem hotel samo SCOP, ker nekateri ne verjamejo, da se toliko prihrani glede na ohmsko gretje.

Zanimiva primerjava s "cisto" elektriko...pri kateri ne bi bilo crpalk, cevi z vodo, in izgub do cevi, ampak samo enostavne zice po tleh. Sele po kakih 10-12 letih zacnes dejansko sparat. Ko pocasi lahko kaj crkne.
Pa si upaš dati samo žice v estrih? Ne vemo kakšne bodo cene energentov v prihodnosti. Če imaš vodno talno gretje, si lahko na njega priklopiš kar hočeš, od premoga do TČ ali kolektorjev. Če že, bi jaz dal vodno talno in gor centralno električno peč.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Izpostaviti sem hotel samo SCOP, ker nekateri ne verjamejo, da se toliko prihrani glede na ohmsko gretje.

Saj jim ni treba verjeti. Za vero so druge ustanove. SCOP se da izračunati in je že izračunan za veliko večino naprav in s strani milijonov uporabnikov.
Samo žice v estrih in upati na najboljše? Eni pa ste pogumni :)

Utk ::

Ne, sej jaz si tudi ne bi upal tega naredit. Ampak sploh ni nujno, da bi s tem naredil (strašno) izgubo. Sploh če upoštevaš, da se iz 10 jurjev vseeno da potegnit kakih 200 evrov obresti na leto, z malo sreče 400-500.

nekikr ::

Si ti ostal v letu 2005? Obrestne mere trenutno so okoli 0,3% za tak znesek, za dobo 1+ leto. Z malo sreče seveda lahko zadaneš na lotu, ampak imejmo realno debato.
Seveda bi bila izguba, pri SCOP lahko direktno izračunaš koliko več bi moral plačati, pomnožiš z leti, odšteješ investicijo in voila! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

konspirator ::

LuiIII
Tvoja (sanitarna) TČ za poleti je zrak-voda.
Imaš radiatorje ali talno ?
Tvojo hišo bi pomoje daikin lt, toshiba estia, mistubishi zubadan 11 kW (da fujitsu waterstage hp ne omenjam) ogrevala brez težav - skupaj s sanitarno vodo.


Zrak-zrak TČ je klima.
--

Utk ::

nekikr je izjavil:

Si ti ostal v letu 2005? Obrestne mere trenutno so okoli 0,3% za tak znesek, za dobo 1+ leto. Z malo sreče seveda lahko zadaneš na lotu, ampak imejmo realno debato.
Seveda bi bila izguba, pri SCOP lahko direktno izračunaš koliko več bi moral plačati, pomnožiš z leti, odšteješ investicijo in voila! :)

Jaz imam 8-10 procentov, ampak naj ima vsak kolk hoče...
2 procenta dobiš tudi če greš na ziher.
Če delaš hišo, je pa itak bolj verjetno da plačuješ 2 procenta.

In s koliko leti moramo to množit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

LuiIII ::

Imam talno seveda + nekaj visokotemperaturnih grilov za kopalnico in sušenje. Vem, da bi komot prišel skozi s TČ, a je nočem. Iz principa se mi ogrevanje na elektriko, čeprav seveda ne direktno, ne sklada z bivanjem v okolju kjer je toliko presežne biomase.

šernk ::

od cca 30 uporabnikov pelet poznam morda 2 ali 3 ki so zadovoljni (od tega je en na sistemu za čez 10.000eur z letnim zalogovnikom). vsaj 20% pa pelete po cca 5ih letih meče ven in gredo na toplotno.

princip gor ali dol, trenutno je ogrevanje s peleti in toplotno cenovno tam tam, investicija če hočeš imeti kaj od zadeve pa tudi. peči za 2000 eur za pelete so se večinoma izkazale za izjemno izbirčne glede pelet (eni so prišli tako daleč, da morajo merit vlago v vsakem paketu ki ga odprejo in kupovati seveda navišjo kvaliteto drugače jim vse skupaj zablokira). Ko dobiš od par različnih tak feedback pač ugotoviš da ni tako super.

5 let nazaj sem bil tik pred tem da se gre na toplotno ali pelete, pa sem rekel počakajmo malo da vidimo obnašanje enega in drugega, danes stoji v kleti toplotna.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

nekikr ::

Utk je izjavil:

nekikr je izjavil:

Si ti ostal v letu 2005? Obrestne mere trenutno so okoli 0,3% za tak znesek, za dobo 1+ leto. Z malo sreče seveda lahko zadaneš na lotu, ampak imejmo realno debato.
Seveda bi bila izguba, pri SCOP lahko direktno izračunaš koliko več bi moral plačati, pomnožiš z leti, odšteješ investicijo in voila! :)

Jaz imam 8-10 procentov, ampak naj ima vsak kolk hoče...
2 procenta dobiš tudi če greš na ziher.
Če delaš hišo, je pa itak bolj verjetno da plačuješ 2 procenta.

In s koliko leti moramo to množit?

Ne, na banki tega nimaš. Kaj imaš ti nekje v lotu pa ni bila stvar debate. Realnost je, da banka ponuja 0,3% za tak znesek in povprečni Janez bo točno toliko tudi dobil.

8-10% dobiš, ne veš pa kako zastaviti množenje, da boš dobil prihranek na leto/življenjsko dobo? Ti pa si štručko, ja.

LuiIII ::

Moje izkušnje s peleti so odlične. Nobenih problemov v 5-ih letih. Seveda moraš pa vložiti več časa v vzdrževanje kot pri toplotni črpalki a vseeno veliko manj kot če bi kuril na drva. Ni to za mestne, kot se temu reče pri nas.

Utk ::

Ne, na banki tega nimaš. Kaj imaš ti nekje v lotu pa ni bila stvar debate. Realnost je, da banka ponuja 0,3% za tak znesek in povprečni Janez bo točno toliko tudi dobil.

8-10% dobiš, ne veš pa kako zastaviti množenje, da boš dobil prihranek na leto/življenjsko dobo? Ti pa si štručko, ja.

Če imaš ekstra 10 jurjev, jih daš komot v kakšen sklad. Tudi če bi kupil TČ, bi živel brez njih.

Na najbolj enostavno vprašanje pa nisi odgovoril. S koliko leti moram množit letni prihranek toplotne črpalke.

energetik ::

šernk je izjavil:

princip gor ali dol, trenutno je ogrevanje s peleti in toplotno cenovno tam tam, investicija če hočeš imeti kaj od zadeve pa tudi.
Ni glih res, ogrevanje s TČ je tko za 30-40% cenejše, vsaj če se gleda TČ na talnem gretju. Investicijsko je morda res tam-tam, če pa vzameš TČ Panasonic ali LG, pa še to ne drži več.

nekikr ::

Na najbolj enostavno vprašanje pa nisi odgovoril. S koliko leti moram množit letni prihranek toplotne črpalke.

Ker bi moralo biti nekomu z IQjem sobne temperature jasno. Milijonom let, kakopak! Saj deluje toliko časa? Če ne, potem pa manj, ane?

hobbit ::

Pozdrav ljudje,

ima kdo izkušnje z montažo toplotne črpalke v bloku? Uporabljalo bi se jo za ogrevanje sanitarne vode in stanovanja samega. Stanovanje ima dva balkona tako da placa je po mojem mnjenju dovolj. Spada pa v energijski razred C. Površina je cca 70m^2.

Spašujem, ker je trenutno ogrevanje urejeno na UNP, kjer se pavšalno plačuje cca 110-130EUR pol leta. Ne zdi se mi ravno poceni, kaj pravite pa vi?

konspirator ::

hobbit
110-130EUR na pol leta je zastonj.V to spadajo topli radiatorji in sanitarna voda ?
Koliko znese za drugo polovico leta ?

Ne vem zakaj ne.
Edino zunanja enota ima okoli 130 kg, jo bo potrebno nekako spraviti na balkon (in nekako urediti odvod kondenza, sploh pozimi se vidi, če je bla montaža ok).
Ostalo je praktično enako kot pri split klimi, vrtanje stene, povezava, postavitev notranje enote, ki je v tem primeru podobna hladilniku.

Ter nekako boš moral ločiti tvoj sistem ogrevanja od sedaj centralnega blokovskega skupnega (unp).
--

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

On je verjetno mislil, da plačuje šest mesecev 110-130€ vsak mesec. To je veliko, vendar je to zelo odvisno od vaše naštimane temperature, sosedov, lokacije, oken, tople vode...
Magic

energetik ::

hobbit je izjavil:

Pozdrav ljudje,

ima kdo izkušnje z montažo toplotne črpalke v bloku? Uporabljalo bi se jo za ogrevanje sanitarne vode in stanovanja samega. Stanovanje ima dva balkona tako da placa je po mojem mnjenju dovolj. Spada pa v energijski razred C. Površina je cca 70m^2.

Spašujem, ker je trenutno ogrevanje urejeno na UNP, kjer se pavšalno plačuje cca 110-130EUR pol leta. Ne zdi se mi ravno poceni, kaj pravite pa vi?
Tako kot ti je že napisal konspirator, če je to 130€/pol let je poceni. Če je na mesec pa grozno.
Moraš vedeti, da zunanja enota proizvaja tudi ranga par 10L vode na dan, to mora biti speljano nekam v odtok, vendar tako, da ne more zmrzniti. V notrnaji kišti je že bojler, to moraš spojiti na tvoj obstoječi vodovod. In pa ne vem, kako se boš zmenil s sosedi, če imate slučajno delilnike toploten na radiatorjih?

hobbit ::

@konspirator @energettik @Magic1

Sedaj se plačuje 120-130EUR/mesec pol leta. Torej dobrih 700EUR za pol leta. Osstalega pol leta mislim da nič. Gre se za to da kupujem stanovanje. Ogrevanje pa ima pač urejeno na unp kot celotna soseska. Pač to mi je največji minus pri stanovanju zato sprašujem o TČ.

...:TOMI:... ::

Si prepričan, da imate UNP in plinovod? Ker tega je zelo malo pri nas. Verjetno imate zemeljski plin.
Tomi

hobbit ::

Nisem prepričan. Malo sem pobrskal in zgleda da se res uporablja zemeljski plin. Vendar Še vedno je okoli 120EUR na mesec pol leta, kar se mi zdi precej.

cekr ::

120€/mesec za ogrevanje in sanitarno vodo?
Koliko pa misliš, da boš dal potem za elektriko?

V tvojem primeru samo obdrži obstoječe stanje. Ne boš nikoli izplačal TČ.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

energetik ::

cekr je izjavil:

120€/mesec za ogrevanje in sanitarno vodo?
Koliko pa misliš, da boš dal potem za elektriko?

V tvojem primeru samo obdrži obstoječe stanje. Ne boš nikoli izplačal TČ.
A dej dej. Če je to plin zaračunan po števcu, bo elektrika za TČ stala vsaj 30% manj. Če pa je pavšal, kot pravi, pa bo še precej ceneje. Za 70m^2 stanovanja je 130€/mesec plina ogromno.

...:TOMI:... ::

Najprej se pozanimaj, če je sploh možnost, da "se odjaviš" od skupnega ogrevanja. Nato pa začni razmišljat o TČ.

Povem ti še, da se pripravi na hrup, ki ga povzroča zunanja enota, mogoče tudi na morebitne pripombe sosedov ipd. Hrup nima velike jakosti, je pa pozimi skoraj konstanten.

Imate skupno kotlovnico? Raje, kot to vlagaj napor v obnovo fasade in oken. Teži, da se to čimprej uredi.

Pa še nekaj, to je 60 eur na mesec, celo leto... Za ta luksuz je to kar ugodno.
Tomi

Zgodovina sprememb…

darksamurai ::

...:TOMI:... je izjavil:


Imate skupno kotlovnico? Raje, kot to vlagaj napor v obnovo fasade in oken. Teži, da se to čimprej uredi.

Pa še nekaj, to je 60 eur na mesec, celo leto... Za ta luksuz je to kar ugodno.


Točno tako. To je veliko ceneje in bolj učinkovito. Z samo odjavo od skupnega ogrevanja lahko imaš ogromne težave. Poleg tega bi pri TČ potreboval od 6 do 7 let, da se ti povrne investicija.

Zvezdica27 ::

lp,

morda zdajle še ne, a čez nekaj let bo elektrika šla gor. Kljub vsemu bo TČ prihodnost tudi pri meni - jaz sem si rekel, čez 10 let.

POgljte električne avte, cena elektrike je na 100km skor ista kot benz...

there ain't such thing as a free lunch

zz

energetik ::

morda zdajle še ne, a čez nekaj let bo plin šel gor.
morda zdajle še ne, a čez nekaj let bo ELKO šel gor.
...
Zaenkrat nimamo še kristalne kugle. Vzameš tisti energent, ki ti omogoča želeno udobje in je cenejši (investicija+poraba) na recimo do 10let. Potem pač menjaš energent, če pride do kakšnih večjih preobratov.
Jaz sem imel na izbiro TČ ali zemeljski plin. Vzel sem TČ, ker se mi bo po izračunih povrnila po ~5 letih napram plinu. Če bi naračunal 10let+, bi raje vzel plin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Zvezdica27 ::

to je res, udobje, ne samo cena. zato grem iz drv na TČ čez 10 let, ko bom star in zmatran.

zz
««
8 / 8
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546784 (241) feryz
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609171 (6356) Invictus
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042496 (34478) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959782 (29231) konspirator

Več podobnih tem