» »

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

S4ul3 ::

MadMicka je izjavil:

Od kje tebi razlika 6.500, ne vem. Imam pa vedno raje TČ, že zato, da ni plina v hiši, poleg tega pa je ogrevanje na TČ cenejše kot na plin.


Plin je nekih 0,06€, TČ pa 0,05€ na kWh

erkgheoruugh ::

Ja nimamo vsi zemeljskega plina, UNP je pa z naskokom daleč najdrazji energent.

Jaz sem se za TČ odločil zgolj na podlagi razlike v investiciji.

floyd1 ::

D3m: Jaz z bojlerjem narejenim ca 80% časa na cenejši štrom in šparanjem pri tuširanju (beri: nisem bil po 20 minut pod tušem) nisem prišel pod 55-60 EUR elektrike mesečno. Še kuhali takrat nismo veliko, tako da res ne vem, kako spraviš račun za elektriko (z bojlerjem) na 30 EUR. Koliko perete in sušite s sušilcem? Poleti? Mogoče ste zelo malo doma?

Zima je bila nekje normalna.

Ne se slepit, zadnja zima (saj se pogovarjamo o tej?) je bila precej topla, vsaj na MB območju. 900 EUR ni malo, ampak ja, za tako kvadraturo in notranje temperature si po mojem zmagal. Plin se po mojem ne bi smel grozno dražiti zaradi (kvazi) konkurence. Imaš kondenzacijsko plinsko peč in koliko je stala? Katero? 6500 se mi zdi kar velika razlika. Koliko je bilo ostalih stroškov za plin (priklop na omrežje, kompletna instalacija in priklop peči...)? Pri nas skoraj ne bi bilo razlike v investiciji (ker bi moral še nov dimnik zazidat, tisti ror na fasadi pa odpade iz več razlogov).

rejven ::

@matajur
Se strinjam, unp je metanje denarja cez olno, od oka mislim, da nekje 3.5x cena olja.
@floyd
Se ne slepim,:), cena plina je trenotno izredno ugodna, srednjerocne projekcije ( kar je seveda nehvaleno ampak vseeno)tudi, kar se zime tice mi je popolnoma jasno, da ni bila noro mrzla, hkrati pa tudi ne med toplejsimi( po moji oceni nekje srednina plus).
Pri ceni toplotne bi precej prisla vrtina( za tocne cene me zdele prevec vprasas, vem , da je bila ralika dobrih 6.5k), pa s tem da je bila toplotna mislim, da od termotehnike ne nek Buderus...
Kar se pa plindke peci tice je ta Vailant, po priporocilu serviserjev za Viessman(:)), ki ga imata starsa, da so bile v tistem trenutku, za tolk kilovatno pec kot sem potreboval slabse, ceprav naj bi blo razlika kot mercedes pa renoult:).
Zaenkrat ni nobenih problemov, pec me je prisla takarta mislim, da 2.5k, plus 1800,za toplotno za sanitarno vodo, zdej a je delo ze notr al ne ( za toplotno sm skor zih da ne pri peci pa nism zih). Se pravi nekih4.5-5k

D3m ::

@floyd1 si na gen-i ali kje drugje?
Jah jaz ne vem. TV nimava imamo prenosnik.
Pereva veliko sploh pralni stroj in pomivalec zaradi dojenčka. Poleti/sončni dnevi sušiva zunaj na štriku. Pozimi šušilec.

Bojler je Ariston VLS50 poglej če je kaj na tem, ker je pravokotne oblike in ne okrogle.
|HP EliteBook|R5 6650U|

floyd1 ::

@rejven
Toplotna z delom me je prišla okrog 7k, za plin pa sem tudi jaz računal malo manj kot 5k + še dimnik (ki ga nikakor nisem uspel pametno umestiti v hišo, ki smo jo obnavljali - povsod bi bil v napoto pri novem razporedu prostorov). Zdaj smo brez dimnika (vem, mogoče se bom še po glavi tolkel) in na srečo brez stroškov za dimnikarja ;)

@D3m
Trenutno še kar na MB energiji plus - niso več neke blazne razlike, kolikor sem gledal nazadnje. Bil pa sem prej (stanovanje v bloku) na Gen-i in jim mesečno redno javljal porabo (itak so me vedno spomnili prek SMS-a). Tisti bojler je precej podoben temu, ki sem ga imel jaz - Goreje z "dvojno" izolacijo in 1500W grelcem (2x750). Ni tu neke znanosti. Naš je bil sicer 80l. Sušilec pa mi res uporabljamo ves čas, edino tu je razlika, ki bi znala kar nanesti.

energetik ::

MadMicka je izjavil:

Ko sem jaz gledal, bistvene razlike med priključkom na plin ali TČ ni bilo. Od kje tebi razlika 6.500, ne vem. Imam pa vedno raje TČ, že zato, da ni plina v hiši, poleg tega pa je ogrevanje na TČ cenejše kot na plin.

Sicer pa ni neka huda znanost, kako močno TČ, cel kup inoformativnih izračunov imaš na netu, recimo http://www.lipacom.eu/index.php/izracun...
Ko sem jaz delal preračun par mescev nazaj, je bila razlika v kotlovnici na zemeljski plin ter na TČ zrak-voda cca. 3000€. S subvencijo ekosklada le 2000€.

Ker ne zaupam raznim strokovnjakom, sem si sam izdelal preračun izgub bajte v excelu, ki bi ga moral znati praktično vsak srednješolec. ARSO ima podatke o povprečnem letnem temperaturnem primanjkljaju in si lahko natančno določiš izgube bajte.
V glavnem v primerjavi s plinom bom prišparal cca. 500€/leto, torej se mi bo investicija vrnila v 4-5 letih.
Kljub plinski omarici na fasadi sem izbral TČ v kombinaciji s talnim gretjem in mi ni žal.

Smešno pa je brati, kako eni nabijajo o COP=2 pri 0°, namesto da bi šli počekirat meritve dejanskih uporabnikov, ki jih postavljajo na laž. Praktično vsaka sodobna TČ ima pri A-2/W35 COP vsaj 3, vključno z všetimi defrosti. Trenutno sušim estrihe (voda v talnem 45°C) in pri povprečni dnevni Tzraka 18°C se COP giblje okoli 5. Med normalnim obratovanjem pa se v dobro izolirani bajti spušča v talno le cca. 25°C pri 0° zunanje.

D3m ::

floyd1 je izjavil:

@rejven
Toplotna z delom me je prišla okrog 7k, za plin pa sem tudi jaz računal malo manj kot 5k + še dimnik (ki ga nikakor nisem uspel pametno umestiti v hišo, ki smo jo obnavljali - povsod bi bil v napoto pri novem razporedu prostorov). Zdaj smo brez dimnika (vem, mogoče se bom še po glavi tolkel) in na srečo brez stroškov za dimnikarja ;)

@D3m
Trenutno še kar na MB energiji plus - niso več neke blazne razlike, kolikor sem gledal nazadnje. Bil pa sem prej (stanovanje v bloku) na Gen-i in jim mesečno redno javljal porabo (itak so me vedno spomnili prek SMS-a). Tisti bojler je precej podoben temu, ki sem ga imel jaz - Goreje z "dvojno" izolacijo in 1500W grelcem (2x750). Ni tu neke znanosti. Naš je bil sicer 80l. Sušilec pa mi res uporabljamo ves čas, edino tu je razlika, ki bi znala kar nanesti.


Sem pa pozabil omeniti, da do februarja 2015 nisem imel notranjih vrat in je toplota krožila po hiši oz. imel sem izgubo toplote.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

windigo ::

energetik je izjavil:

Smešno pa je brati, kako eni nabijajo o COP=2 pri 0°, namesto da bi šli počekirat meritve dejanskih uporabnikov, ki jih postavljajo na laž. Praktično vsaka sodobna TČ ima pri A-2/W35 COP vsaj 3, vključno z všetimi defrosti.

Precej debate je bilo o radiatorskem ogrevanju s toplotno črpalko, ki rabi višje temperature vode, tam pri A-7/W55, pa tudi A0/W55 COP ne bo 3.

energetik ::

Tak v neizolirani bajti z radiatorji si bo v tem primeru pač nabavil HT pumpo, dvostopenjsko. In pri teh bo COP večji od 2 praktično vedno pri naših zimah.
Ampak posploševati glede na te je nesmiselno. Veliko se TČ vgrajuje v novogradnje s talnim gretjem, kjer te bolj zanima COP pri A-15/W35, ta pa je pri moji 2,5. Pri izjemnem mrazu -15°, ki se pojavi morda par dni na zimo in to le proti jutru. Pri sodobni bajti z dobro izolacijo, ki ima več kot 24h faznega zamika to ni noben problem, ker pač nastaviš urnik, da zgodaj zjutraj ne ogreva, pa se to sploh ne pozna v sobah.

Pa še en dokaz, meritve neodvisnega inštituta za mojo TČ (tabele s COP so proti koncu):
http://www.levneteplo.cz/files/ehpatest...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

S4ul3 ::

energetik je izjavil:

MadMicka je izjavil:

Ko sem jaz gledal, bistvene razlike med priključkom na plin ali TČ ni bilo. Od kje tebi razlika 6.500, ne vem. Imam pa vedno raje TČ, že zato, da ni plina v hiši, poleg tega pa je ogrevanje na TČ cenejše kot na plin.

Sicer pa ni neka huda znanost, kako močno TČ, cel kup inoformativnih izračunov imaš na netu, recimo http://www.lipacom.eu/index.php/izracun...
Ko sem jaz delal preračun par mescev nazaj, je bila razlika v kotlovnici na zemeljski plin ter na TČ zrak-voda cca. 3000€. S subvencijo ekosklada le 2000€.

Ker ne zaupam raznim strokovnjakom, sem si sam izdelal preračun izgub bajte v excelu, ki bi ga moral znati praktično vsak srednješolec. ARSO ima podatke o povprečnem letnem temperaturnem primanjkljaju in si lahko natančno določiš izgube bajte.
V glavnem v primerjavi s plinom bom prišparal cca. 500€/leto, torej se mi bo investicija vrnila v 4-5 letih.
Kljub plinski omarici na fasadi sem izbral TČ v kombinaciji s talnim gretjem in mi ni žal.

Smešno pa je brati, kako eni nabijajo o COP=2 pri 0°, namesto da bi šli počekirat meritve dejanskih uporabnikov, ki jih postavljajo na laž. Praktično vsaka sodobna TČ ima pri A-2/W35 COP vsaj 3, vključno z všetimi defrosti. Trenutno sušim estrihe (voda v talnem 45°C) in pri povprečni dnevni Tzraka 18°C se COP giblje okoli 5. Med normalnim obratovanjem pa se v dobro izolirani bajti spušča v talno le cca. 25°C pri 0° zunanje.


Dejstvo je, da najboljša TČ prišpara 60% na elektriki. V nasprotnem, sem prepričan, bi nekdo ta podatek že snel iz wikipedie. Rekla-kazala pa seveda pije vse, ne samo vodo :)

Cena plina je 0,057€ na kWh (podatek Petrol), cena elektrike (v povprečju) je 0,1€ na kWh. Če predpostavimo, da nimaš kondenzacijskega bojlerja torej prideš na nekih 0,067€ na kWh pri plinu. Če si izjemno optimističen z zračno TČ in predvidevaš 50% prihranek to pomeni 0,05€ na kWh pri TČ. Razlika med plinom in TČ je torej pičlih 0,01€, kar pri tvoji oceni pomeni da ogrevaš BTC, da imaš 500€ prihrankov.. Da ne omenjam, da razlike praktično ni v kolikor imaš kondenzacijski bojler.

windigo ::

S4ul3 je izjavil:

Dejstvo je, da najboljša TČ prišpara 60% na elektriki. V nasprotnem, sem prepričan, bi nekdo ta podatek že snel iz wikipedie. Rekla-kazala pa seveda pije vse, ne samo vodo :)


Točen navedek s katerim že prav utrujaš, je naslednji: "In general, a homeowner may save anywhere from 20% to 60% annually on utilities by switching from an ordinary system to a ground-source system." V prevodu to pomeni, da boš prišparal od 20% do 60% pri računih za utilities, kar pri američanih vključuje vse, vodo, elektriko, plin, kanalizacijo (ker pogosto za vse plačujejo en račun) v celoti. Ne pravi, da boš prišparal toliko samo pri elektriki za ogrevanje.

Vse toplotne črpalke morajo skozi kolikor toliko standardiziran in certificiran preizkus učinkovitosti (je več standardov in certifikacijskih teles), da jih subvencionira BAFA ali ekosklad ali kdo podoben. Tam, resda v precej izbranih pogojih dosegajo tudi COP preko 6 (W10/W35).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

energetik ::

S4ul3 je izjavil:

Dejstvo je, da najboljša TČ prišpara 60% na elektriki. V nasprotnem, sem prepričan, bi nekdo ta podatek že snel iz wikipedie. Rekla-kazala pa seveda pije vse, ne samo vodo :)

Cena plina je 0,057EUR na kWh (podatek Petrol), cena elektrike (v povprečju) je 0,1EUR na kWh. Če predpostavimo, da nimaš kondenzacijskega bojlerja torej prideš na nekih 0,067EUR na kWh pri plinu. Če si izjemno optimističen z zračno TČ in predvidevaš 50% prihranek to pomeni 0,05EUR na kWh pri TČ. Razlika med plinom in TČ je torej pičlih 0,01EUR, kar pri tvoji oceni pomeni da ogrevaš BTC, da imaš 500EUR prihrankov.. Da ne omenjam, da razlike praktično ni v kolikor imaš kondenzacijski bojler.
Povsem realistično je 65% letnega prihranka glede na električno gretje.
Od kje ti plin za 5,7c/kWh, verjetno nisi upošteval ne omrežnine ne fiksnih stroškov. Pri GENi recimo pride 7,3centa/kWh z vsemi vključenimi postavkami. Če imaš TČ, fiksnega stroška za elektriko ni treba računati, saj ga itak vsak v vsakem primeru plačuje. Pri COP=3 pride kWh ogrevanja 3,5 centa/kWh brez fiksnih stroškov. Razlike 3,8c/kWh.
Bajta bo rabila cca. 12000kWh/leto vključno s sanitarno vodo. Pride slabih 500EUR prihranka letno.

Glede COPov pa si poglej moj zgornji link, meritve inštituta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

S4ul3 ::

windigo je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Dejstvo je, da najboljša TČ prišpara 60% na elektriki. V nasprotnem, sem prepričan, bi nekdo ta podatek že snel iz wikipedie. Rekla-kazala pa seveda pije vse, ne samo vodo :)


Točen navedek s katerim že prav utrujaš, je naslednji: "In general, a homeowner may save anywhere from 20% to 60% annually on utilities by switching from an ordinary system to a ground-source system." V prevodu to pomeni, da boš prišparal od 20% do 60% pri računih za utilities, kar pri američanih vključuje vse, vodo, elektriko, plin, kanalizacijo (ker pogosto za vse plačujejo en račun) v celoti. Ne pravi, da boš prišparal toliko samo pri elektriki za ogrevanje.

Vse toplotne črpalke morajo skozi kolikor toliko standardiziran preizkus učinkovitosti (je več standardov), da jih subvencionira BAFA ali ekosklad ali kdo podoben. Tam, resda v precej izbranih pogojih dosegajo tudi COP preko 6 (W10/W35).


Končno nekdo, ki je dejansko prebral link :D Res je, verjetno pa se strinjaš da daleč največji strošek utility bill-a predstavlja ravno ogrevanje.

Utrujam pa zato, ker bi res rad videl argumentacijo teh številk o prihrankih. Poznam jih nekaj, ki jo imajo in mi na izračunih pokažejo, da dejansko prihranijo. Nikakor pa ne v takih številkah kot se navaja na prospektih (in tu), kjer se govori o ne vem kakšnih količnikih prihranka. Zato me zanima, seveda argumentirano, v kakšnih pogojih ljudje dosegajo te rezultate.

Oglaševani prihranki TČ me spominjajo na oglaševano porabo pri avtomobilih, kjer me skušajo prepričati da 2 tonski SUV porabi 3.7l/100km. Kar je seveda res, v laboratoriju, na cesti pa se poraba pod 7-8l / 100km ne spusti niti ob varčnejši vožnji.

energetik je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Dejstvo je, da najboljša TČ prišpara 60% na elektriki. V nasprotnem, sem prepričan, bi nekdo ta podatek že snel iz wikipedie. Rekla-kazala pa seveda pije vse, ne samo vodo :)

Cena plina je 0,057EUR na kWh (podatek Petrol), cena elektrike (v povprečju) je 0,1EUR na kWh. Če predpostavimo, da nimaš kondenzacijskega bojlerja torej prideš na nekih 0,067EUR na kWh pri plinu. Če si izjemno optimističen z zračno TČ in predvidevaš 50% prihranek to pomeni 0,05EUR na kWh pri TČ. Razlika med plinom in TČ je torej pičlih 0,01EUR, kar pri tvoji oceni pomeni da ogrevaš BTC, da imaš 500EUR prihrankov.. Da ne omenjam, da razlike praktično ni v kolikor imaš kondenzacijski bojler.
Povsem realistično je 65% letnega prihranka glede na električno gretje.
Od kje ti plin za 5,7c/kWh, verjetno nisi upošteval ne omrežnine ne fiksnih stroškov. Pri GENi recimo pride 7,3centa/kWh z vsemi vključenimi postavkami. Če imaš TČ, fiksnega stroška za elektriko ni treba računati, saj ga itak vsak v vsakem primeru plačuje. Pri COP=3 pride kWh ogrevanja 3,5 centa/kWh brez fiksnih stroškov. Razlike 3,8c/kWh.
Bajta bo rabila cca. 12000kWh/leto vključno s sanitarno vodo. Pride slabih 500EUR prihranka letno.

Glede COPov pa si poglej moj zgornji link, meritve inštituta.


Našel sem tu: http://www.petrol.si/za-dom/energija/ze... , je pa res da so se cene spremenile od takrat ko sem zadnjič gledal (in so sedaj še nižje, razen če sem res kaj falil, v katerem primeru bi bil hvaležen na popravku).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

nekikr ::

Pomembna stvar, ki je tisti, ki kurijo plin, ne upoštevajo, je dimnik (veliko jih pozabi tudi na večno podporo eko sklada). Razlika v investiciji tako ni 5000€ ampak 5000€ minus 1500€ za dimnik minus mislim da 1000€ za eko sklad letos? 2500€ je pa par let.

windigo ::

S4ul3 je izjavil:

Utrujam pa zato, ker bi res rad videl argumentacijo teh številk o prihrankih. Poznam jih nekaj, ki jo imajo in mi na izračunih pokažejo, da dejansko prihranijo. Nikakor pa ne v takih številkah kot se navaja na prospektih (in tu), kjer se govori o ne vem kakšnih količnikih prihranka. Zato me zanima, seveda argumentirano, v kakšnih pogojih ljudje dosegajo te rezultate.


Pri meni je oglaševani COP preko 5, realno pa dosegam malo manj kot 4, to pa zaradi (premočne) vodnjaške črpalke in gretja sanitarne vode. Če bi imel črpalko ki zraven proizvaja toplo vodo (HGL, HGW) in kakšno dražjo znamko, bi morda prišel tudi blizu 5 (bi pa plačal par jurjev več za črpalko). Ni pa še prvo leto v celoti okrog in na začetku sem s tem tudi sušil in pregreval estrihe na skoraj 50°C.

S4ul3 ::

nekikr je izjavil:

Pomembna stvar, ki je tisti, ki kurijo plin, ne upoštevajo, je dimnik (veliko jih pozabi tudi na večno podporo eko sklada). Razlika v investiciji tako ni 5000€ ampak 5000€ minus 1500€ za dimnik minus mislim da 1000€ za eko sklad letos? 2500€ je pa par let.


Odvisno ja kakšno hišo imaš: koliko izolacije, koliko m2. 2500€ razlike se lahko pokrije v enem letu ali pa se ne pokrije nikoli.

S4ul3 ::

windigo je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Utrujam pa zato, ker bi res rad videl argumentacijo teh številk o prihrankih. Poznam jih nekaj, ki jo imajo in mi na izračunih pokažejo, da dejansko prihranijo. Nikakor pa ne v takih številkah kot se navaja na prospektih (in tu), kjer se govori o ne vem kakšnih količnikih prihranka. Zato me zanima, seveda argumentirano, v kakšnih pogojih ljudje dosegajo te rezultate.


Pri meni je oglaševani COP preko 5, realno pa dosegam malo manj kot 4, to pa zaradi (premočne) vodnjaške črpalke in gretja sanitarne vode. Če bi imel črpalko ki zraven proizvaja toplo vodo (HGL, HGW) in kakšno dražjo znamko, bi morda prišel tudi blizu 5 (bi pa plačal par jurjev več za črpalko). Ni pa še prvo leto v celoti okrog in na začetku sem s tem tudi sušil in pregreval estrihe na skoraj 50°C.


COP je teorija, to je vse kar hočem povedat. Praktični povprečni COP 5 skozi sezono pa je po vsem kar sem uspel prebrat do sedaj nemogoč s TČ (me prosim izpodbij razmišljanje s kakšo povezavo). Dejstvo je, da je glede samih prihrankov TČ izjemno veliko argumentiranih pomislekov. O tem, da TČ prihrani seveda ne dvomim, dvomim pa vsekakor v "prihrani xy-krat".

In sorry, kar pišeš zgoraj mi zveni v kontekstu familiarnih kosil, ko sorodnik z zadnjimi kovanci vzame leasing za novega Passata in potem vse prepričuje, da mu avto porabi 3l/100km pri 150km/h...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

nekikr ::

S4ul3 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Pomembna stvar, ki je tisti, ki kurijo plin, ne upoštevajo, je dimnik (veliko jih pozabi tudi na večno podporo eko sklada). Razlika v investiciji tako ni 5000€ ampak 5000€ minus 1500€ za dimnik minus mislim da 1000€ za eko sklad letos? 2500€ je pa par let.


Odvisno ja kakšno hišo imaš: koliko izolacije, koliko m2. 2500€ razlike se lahko pokrije v enem letu ali pa se ne pokrije nikoli.

Če imaš tako majhno hišo, da se 2500€ nikoli ne pokrije, potem je vsako razmišljanje kaj bi imel za ogrevanje navadno zapravljanje časa.

windigo ::

S4ul3 je izjavil:

COP je teorija, to je vse kar hočem povedat. Praktični povprečni COP 5 skozi sezono pa je po vsem kar sem uspel prebrat do sedaj nemogoč s TČ (me prosim izpodbij razmišljanje s kakšo povezavo). Dejstvo je, da je glede samih prihrankov TČ izjemno veliko argumentiranih pomislekov. O tem, da TČ prihrani seveda ne dvomim, dvomim pa vsekakor v "prihrani xy-krat".

Ni res, ravno pri voda/voda, kjer so temperature stabilne, višinske razlike majhne, obtočne in vodnjaške črpalke visoko učinkovite, bi moral priti relativno blizu vrednostim iz certifikatov. Pri meni znižuje COP predvsem priprava sanitarne vode, ki greje vodo na 55°C in premočna vodnjaška črpalka.

S4ul3 ::

nekikr je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Pomembna stvar, ki je tisti, ki kurijo plin, ne upoštevajo, je dimnik (veliko jih pozabi tudi na večno podporo eko sklada). Razlika v investiciji tako ni 5000€ ampak 5000€ minus 1500€ za dimnik minus mislim da 1000€ za eko sklad letos? 2500€ je pa par let.


Odvisno ja kakšno hišo imaš: koliko izolacije, koliko m2. 2500€ razlike se lahko pokrije v enem letu ali pa se ne pokrije nikoli.

Če imaš tako majhno hišo, da se 2500€ nikoli ne pokrije, potem je vsako razmišljanje kaj bi imel za ogrevanje navadno zapravljanje časa.


Točno tako, saj to tudi je moje razmišljanje. Pri novogradnji 100-150m2 velike hiše srednjega energijskega razreda (35-60 kWh/m2a) se TČ ne pokrije nikoli.

S4ul3 ::

windigo je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

COP je teorija, to je vse kar hočem povedat. Praktični povprečni COP 5 skozi sezono pa je po vsem kar sem uspel prebrat do sedaj nemogoč s TČ (me prosim izpodbij razmišljanje s kakšo povezavo). Dejstvo je, da je glede samih prihrankov TČ izjemno veliko argumentiranih pomislekov. O tem, da TČ prihrani seveda ne dvomim, dvomim pa vsekakor v "prihrani xy-krat".

Ni res, ravno pri voda/voda, kjer so temperature stabilne, višinske razlike majhne, obtočne in vodnjaške črpalke visoko učinkovite, bi moral priti relativno blizu vrednostim iz certifikatov. Pri meni znižuje COP predvsem priprava sanitarne vode, ki greje vodo na 55°C in premočna vodnjaška črpalka.


Sliši se logično, vseeno pa je COP izračunan pri neki določeni temperaturi, ki jo praksi lahko ali pa tudi ne dosegaš. TČ voda-voda pa je sploh čisto svoja kategorija, saj je daleč od tega, da bi bila primerna povsod. O stroških investicije pa tudi ne bi, saj vsak govori nekaj po svoje definitivno pa so daleč od majhnih.

MadMicka ::

S4ul3, mogoče boš lažje razumel, da po zamenjavi kurilnega olja za TČ, se plača za celotno elektriko na leto malo manj, kot se je prej zgolj za kurilno olje. Pol pa računi.

Scorpia ::

floyd1 je izjavil:

D3m: Jaz z bojlerjem narejenim ca 80% časa na cenejši štrom in šparanjem pri tuširanju (beri: nisem bil po 20 minut pod tušem) nisem prišel pod 55-60 EUR elektrike mesečno. Še kuhali takrat nismo veliko, tako da res ne vem, kako spraviš račun za elektriko (z bojlerjem) na 30 EUR. Koliko perete in sušite s sušilcem? Poleti? Mogoče ste zelo malo doma?

Zima je bila nekje normalna.

Ne se slepit, zadnja zima (saj se pogovarjamo o tej?) je bila precej topla, vsaj na MB območju. 900 EUR ni malo, ampak ja, za tako kvadraturo in notranje temperature si po mojem zmagal. Plin se po mojem ne bi smel grozno dražiti zaradi (kvazi) konkurence. Imaš kondenzacijsko plinsko peč in koliko je stala? Katero? 6500 se mi zdi kar velika razlika. Koliko je bilo ostalih stroškov za plin (priklop na omrežje, kompletna instalacija in priklop peči...)? Pri nas skoraj ne bi bilo razlike v investiciji (ker bi moral še nov dimnik zazidat, tisti ror na fasadi pa odpade iz več razlogov).


To pa je zanimivo, mi smo imeli zdaj od maja do sedaj račune 60-70 eur. S tem da smo hišo naredili "dvostanovanjsko", pa en števec. Imamo pa vse aparate podvojene, bojler.... itn pač vsak svoje... pa veliko pečemo, kuhamo, peremo. Smo pa pri elektro gorenjska.
////

windigo ::

S4ul3 je izjavil:

Sliši se logično, vseeno pa je COP izračunan pri neki določeni temperaturi, ki jo praksi lahko ali pa tudi ne dosegaš. TČ voda-voda pa je sploh čisto svoja kategorija, saj je daleč od tega, da bi bila primerna povsod. O stroških investicije pa tudi ne bi, saj vsak govori nekaj po svoje definitivno pa so daleč od majhnih.

Temperatura podtalnice je pri nas 12-14°C, certificirana pa je za 10°C. Črpalka stane tam dobrih 4k€, vrtina 15m in meritve in papirji (zunaj vodovarstvenega območja!) pa recimo 1,5k€, vodnjaška črpalka še par sto €, vse ostalo pa je v kurilnici lahko zelo podobno (no montaža je pri TČ navadno tudi dražja), razlika je morda še zalogovnik in/ali bojler, ki ga recimo pri plinu ne rabiš.

S4ul3 ::

MadMicka je izjavil:

S4ul3, mogoče boš lažje razumel, da po zamenjavi kurilnega olja za TČ, se plača za celotno elektriko na leto malo manj, kot se je prej zgolj za kurilno olje. Pol pa računi.


Iz teh podatkov bolj težko kaj zračunam :)

S4ul3 ::

windigo je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Sliši se logično, vseeno pa je COP izračunan pri neki določeni temperaturi, ki jo praksi lahko ali pa tudi ne dosegaš. TČ voda-voda pa je sploh čisto svoja kategorija, saj je daleč od tega, da bi bila primerna povsod. O stroških investicije pa tudi ne bi, saj vsak govori nekaj po svoje definitivno pa so daleč od majhnih.

Temperatura podtalnice je pri nas 12-14°C, certificirana pa je za 10°C. Črpalka stane tam dobrih 4k€, vrtina 15m in meritve in papirji (zunaj vodovarstvenega območja!) pa recimo 1,5k€, vodnjaška črpalka še par sto €, vse ostalo pa je v kurilnici lahko zelo podobno (no montaža je pri TČ navadno tudi dražja), razlika je morda še zalogovnik in/ali bojler, ki ga recimo pri plinu ne rabiš.


Kar nanese.. Se mi pa tudi v tem primeru zdi isto kot pri vseh ostalih: smiselnost investicije je povezana s tem kaj rabim ogret. Če rabim 5000 kWh (100kv srednje izolirane novogradnje) računica enostavno ne gre skozi ker je razlika v investiciji (med direktnim talnim električnim ogrevanjem in TČ) 3-4000€, prihranka pa je na letni ravni 250€. Če govoriva o potrebi za ogrevanje 15000 kWh letno, ki jih trenutno dobim z oljem, pa je jasno izračun povsem drugačen.

Ne razumem, od kje taka bogovska verovanja v TČ, res.. Biznis kot vsak drugi: pod določenimi pogoji super, pod določenimi pa brca v temo. Če bi bila TČ optimalna rešitev za vsak problem se nič drugega ne bi prodajalo.

Magic1 ::

Fora je v tem, da če nisi nekje pod Triglavom na Gorenjskem(ali kje s podobnimi temp) in te TČ pride le par jurjev dražje od plina, potem nimaš kaj dost za razmišljat. Če je zadeva pravilno narejena, boš prinesel hitro not. Problem bodo imeli seveda tisti s starimi gradnjami, ki so brez izolacije, starimi okni, majhnimi radiatorji, ki so dimenzionirani za 60°C ali več. Vendar saj vsak, ki se spušča v obnovo, vendar uredi večino teh stvari sproti po sodobnih normah, tako da v tem ni težav.
Jaz sem obnovil ogrevanje leta 2007, ko so bile TČ kar občutno dražje, tako da sem šel v kondenzacijsko plinsko peč. 90% ogrevanja pri meni opravijo klime...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

S4ul3 ::

Magic1 je izjavil:

Fora je v tem, da če nisi nekje pod Triglavom na Gorenjskem(ali kje s podobnimi temp) in te TČ pride le par jurjev dražje od plina, potem nimaš kaj dost za razmišljat. Če je zadeva pravilno narejena, boš prinesel hitro not. Problem bodo imeli seveda tisti s starimi gradnjami, ki so brez izolacije, starimi okni, majhnimi radiatorji, ki so dimenzionirani za 60°C ali več. Vendar saj vsak, ki se spušča v obnovo, vendar uredi večino teh stvari sproti po sodobnih normah, tako da v tem ni težav.
Jaz sem obnovil ogrevanje leta 2007, ko so bile TČ kar občutno dražje, tako da sem šel v kondenzacijsko plinsko peč. 90% ogrevanja pri meni opravijo klime...


Se ti da dat tole v številke?

Koliko m2:
Energijski razred hiše:
Cena elektrike kWh:
Cena plina:
TČ vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem:
Plin vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem:

energetik ::

S4ul3 je izjavil:


Se ti da dat tole v številke?
Evo ti še jaz napišem:

Koliko m2: 135
Energijski razred hiše: Naračunano cca. 12000kWh/leto vključno s toplo vodo in zračenje, brez ostalih pribitkov
Cena elektrike kWh: 10,5c/kWh (brez fiksnih, ki bi jih plačeval v vsakem primeru, VT:NT=1:1)
Cena plina: cca. 7,3c/kWh (vključeno vse)
TČ vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem: komplet kurilnica z delom 7000EUR + komplet talno z delom 3200EUR
Plin vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem: komplet kurilnica z delom 4000EUR (kondenzacijska) + komplet talno z delom 3200EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

cekr ::

energetik je izjavil:

S4ul3 je izjavil:


Se ti da dat tole v številke?
Evo ti še jaz napišem:

Koliko m2: 135
Energijski razred hiše: Naračunano cca. 12000kWh/leto vključno s toplo vodo in zračenje, brez ostalih pribitkov
Cena elektrike kWh: 10,5c/kWh (brez fiksnih, ki bi jih plačeval v vsakem primeru, VT:NT=1:1)
Cena plina: cca. 7,3c/kWh (vključeno vse)
TČ vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem: komplet kurilnica z delom 7000EUR + komplet talno z delom 3200EUR
Plin vključno z radiatorji / talnim ogrevanjem: komplet kurilnica z delom 4000EUR (kondenzacijska) + komplet talno z delom 3200EUR


Pri plinu vštej še dimnik in dimnikarja za dobo npr. 5 let.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

energetik ::

V moji ceni kurilnice je bil že vštet dimnik oz. vložek v obstoječ dimnik. Niso pa bili všteti stroški s samim priklopom s strani plinarne, števec itd. Tako da pride razlika v investiciji še manjša. Nato pa še Ekosklad 1000€... Najkasneje v 5 letih bom že delal plus s TČ.

MadMicka ::

Pri novi gradnji nobenemu ne pride na misel, da bi šel na olje, na drva tudi ne, ker če imaš pač za novogradnjo imaš tudi za kurjavo, ostane samo še plin, če ga imaš ravno pred nosom, drugače pa vedno TČ. Govorim za Ljubljano in kar je toplejša klima.

To upam, da je jasno. Drugo pa je menjava sistema. To pa se običajno splača, ko je zadeva dotrajana.

S4ul3 ::

energetik je izjavil:

V moji ceni kurilnice je bil že vštet dimnik oz. vložek v obstoječ dimnik. Niso pa bili všteti stroški s samim priklopom s strani plinarne, števec itd. Tako da pride razlika v investiciji še manjša. Nato pa še Ekosklad 1000EUR... Najkasneje v 5 letih bom že delal plus s TČ.


Se strinjam, da se v tvojem zelo verjetno primeru splača.

MadMicka je izjavil:

Pri novi gradnji nobenemu ne pride na misel, da bi šel na olje, na drva tudi ne, ker če imaš pač za novogradnjo imaš tudi za kurjavo, ostane samo še plin, če ga imaš ravno pred nosom, drugače pa vedno TČ. Govorim za Ljubljano in kar je toplejša klima.

To upam, da je jasno. Drugo pa je menjava sistema. To pa se običajno splača, ko je zadeva dotrajana.


No, to pa je že čisto drug primer. Pri novogradnji 150m2 50kWh/m2a se TČ ne pokrije (v primerjavi z direktnim ogrevanjem na elektriko). Razlika v investiciji je 5.000EUR, prihranil boš pa ~300EUR letno. In to brez upoštevanja izgubljenih m2 za kotlovnico, ki je pri direktnem ogrevanju jasno ne rabiš. Tako rečeno lahko kupiš hišo z eno sobo manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

energetik ::

In kako boš dobil GD za objekt z direktnim eletričnim gretjem?

Utk ::

Razlika v investiciji je 5.000EUR, prihranil boš pa ~300EUR letno.
Pa ja da. 200 evrov boš prišparal samo pri topli vodi. Kje je še ogrevanje.

S4ul3 ::

energetik je izjavil:

In kako boš dobil GD za objekt z direktnim eletričnim gretjem?


Nisem prepričan zakaj ne? Saj so celi bloki narejeni samo z direktnim električnim ogrevanjem (recimo pri Podgorici v Ljubljani, kjer sem gledal stanovanje).

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

Razlika v investiciji je 5.000EUR, prihranil boš pa ~300EUR letno.
Pa ja da. 200 evrov boš prišparal samo pri topli vodi. Kje je še ogrevanje.


Ja seveda, TČ ti bo energijo še vračala v omrežje :)

Mislim, če je človek mega optimist, ki verjame marketingu do zadnje besede potem moramo verjeti tudi razmišljanju, da bom pri direktnem električnem ogrevanju (napram ogrevanju z vodo) prišparal vsaj 20-30% na račun tega, da grejem samo tisto kar rabim, takrat ko rabim. Ker pri direktnem lahko nastavim, da mi sobe ogreva samo takrat ko v njih spim, da ne rabim celotnega sistema vzdrževat 10C višje samo zaradi tega, ker želim imeti v kopalnici bolj toplo kot drugje, itn...

To so vse hipoteze, ki lahko držijo ali pa tudi ne držijo. Tako kot ideja, da ti TČ prihrani več kot 50% energije. To vse drži, v laboratoriju :)

D3m ::

Še kar se kregate?
|HP EliteBook|R5 6650U|

S4ul3 ::

D3m je izjavil:

Še kar se kregate?


Saj se nič ne kregamo (vsaj upam tako).. V 4 straneh je dal samo energetik realen praktični primer, kjer se dejansko strinjam da je TČ dobra izbira. To pa žal ni moj primer (ki je bistveno drugačen) in sedaj čakam, da pride mimo še nekdo z novogradnjo in nekimi realnimi podatki.

Je pa zelo veliko o TČ napisanega po sistemu "full mal porabi", "najboljša rešitev za vse primere" in podobno. Nek kolikor toliko razumen človek se seveda na podlagi taki razmišljanj pač ne odloči.

energetik ::

S4ul3 je izjavil:

Utk je izjavil:

Razlika v investiciji je 5.000EUR, prihranil boš pa ~300EUR letno.
Pa ja da. 200 evrov boš prišparal samo pri topli vodi. Kje je še ogrevanje.


Ja seveda, TČ ti bo energijo še vračala v omrežje :)

Mislim, če je človek mega optimist, ki verjame marketingu do zadnje besede potem moramo verjeti tudi razmišljanju, da bom pri direktnem električnem ogrevanju (napram ogrevanju z vodo) prišparal vsaj 20-30% na račun tega, da grejem samo tisto kar rabim, takrat ko rabim. Ker pri direktnem lahko nastavim, da mi sobe ogreva samo takrat ko v njih spim, da ne rabim celotnega sistema vzdrževat 10C višje samo zaradi tega, ker želim imeti v kopalnici bolj toplo kot drugje, itn...

To so vse hipoteze, ki lahko držijo ali pa tudi ne držijo. Tako kot ideja, da ti TČ prihrani več kot 50% energije. To vse drži, v laboratoriju :)
200EUR prihranka na leto je povsem realna predpostavka. povprečna 4 članska družina porabi na leto za 3000kWh tople vode. Vir: http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Publik...
COP=3 za pripravo tople vode na recimo 40-45° je realno. To pride ven potem dobrih 200EUR prihranka na leto.

Za toplejšo kopalnico ti ni treba držati vsega višje, ampak se v ta namen položi talno bolj na gosto.
Za izkoristke TČ sem ti pa že nalimal meritve neodvisnega inštituta.

Še moji podatki pri sušenju estrihov zadnji teden:
Toplota poslana v talno = 880kWh
Poraba elektrike = 203 kWh
---> COP = 4,3
Prihranil sem torej 77% glede na čisto električno gretje. Hipoteza??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

D3m ::

Meni tako deluje.

Sicer pa je od primera do primera drugače. Pri meni je prišlo v upoštev elektrika. Pri stari hiši centralna na drva. Pri sosedu kurilno olje + sončni paneli. Pri drugem sosedu Mitsubishi TČ.

Samo, če moje sosede pogledaš ima vsak drugačno ogrevanje. Drugačno izolirane hiše in starost.
|HP EliteBook|R5 6650U|

S4ul3 ::

energetik je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Utk je izjavil:

Razlika v investiciji je 5.000EUR, prihranil boš pa ~300EUR letno.
Pa ja da. 200 evrov boš prišparal samo pri topli vodi. Kje je še ogrevanje.


Ja seveda, TČ ti bo energijo še vračala v omrežje :)

Mislim, če je človek mega optimist, ki verjame marketingu do zadnje besede potem moramo verjeti tudi razmišljanju, da bom pri direktnem električnem ogrevanju (napram ogrevanju z vodo) prišparal vsaj 20-30% na račun tega, da grejem samo tisto kar rabim, takrat ko rabim. Ker pri direktnem lahko nastavim, da mi sobe ogreva samo takrat ko v njih spim, da ne rabim celotnega sistema vzdrževat 10C višje samo zaradi tega, ker želim imeti v kopalnici bolj toplo kot drugje, itn...

To so vse hipoteze, ki lahko držijo ali pa tudi ne držijo. Tako kot ideja, da ti TČ prihrani več kot 50% energije. To vse drži, v laboratoriju :)
200EUR prihranka na leto je povsem realna predpostavka. povprečna 4 članska družina porabi na leto za 3000kWh tople vode. Vir: http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Publik...
COP=3 za pripravo tople vode na recimo 40-45° je realno. To pride ven potem dobrih 200EUR prihranka na leto.

Za toplejšo kopalnico ti ni treba držati vsega višje, ampak se v ta namen položi talno bolj na gosto.
Za izkoristke TČ sem ti pa že nalimal meritve neodvisnega inštituta.

Še moji podatki pri sušenju estrihov zadnji teden:
Toplota poslana v talno = 880kWh
Poraba elektrike = 203 kWh
---> COP = 4,3
Prihranil sem torej 77% glede na čisto električno gretje. Hipoteza??


Ne razumem tega bolj na gosto... Direktno talno dela pri 30C, kar naj bi dalo temperaturo prostora do 22-23C, upoštevajoč da ima direktno talno 80% pokritosti tal. Za kopalnico mora biti temperatura talnega elementa višja zato, da se doseže višja temperatura. Pri TČ pa kot pišeš, rabiš imet ogrevalno telo na 40-45C (kar je kar precej višja temperatura za vzdrževat od 30C, če se strinjaš).

Pa saj to se že od začetka strinjam, da ima TČ super izkoristke pri visokih zunanjih temperaturah. Če imaš pri zunanji temperaturi 20-25C (prejšnji teden) 77% prihranka se mi zdi povsem realna številka, da imaš čez zimo 50% prihranka.

Bojler je malo specifičen, saj upam da se strinjaš, potrebna količina energije za ogrevanje nečesa ni premo sorazmerna z željeno višino temperature. Dodatno se tu strinjam, da je smiselna TČ za ogrevanje vode, saj boš imel realno visok povprečni COP zaradi ogrevanja vode med poletjem, ko je TČ dejansko izjemno učinkovita. Skozi te oči vzamem TČ za sanitarno vodo in odštejem 1000-1500EUR od razlike v prej omenjeni investiciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

energetik ::

S4ul3 je izjavil:

Ne razumem tega bolj na gosto... Direktno talno dela pri 30C, kar naj bi dalo temperaturo prostora do 22-23C, upoštevajoč da ima direktno talno 80% pokritosti tal. Za kopalnico mora biti temperatura talnega elementa višja zato, da se doseže višja temperatura. Pri TČ pa kot pišeš, rabiš imet ogrevalno telo na 40-45C (kar je kar precej višja temperatura za vzdrževat od 30C, če se strinjaš).
Namesto da so cevi na 15cm, so na 10cm ali še manj. S tem se pri isti temperaturi vode dobi višjo temperaturo tal, s tem višjo temperaturo zraka.

Pa saj to se že od začetka strinjam, da ima TČ super izkoristke pri visokih zunanjih temperaturah. Če imaš pri zunanji temperaturi 20-25C (prejšnji teden) 77% prihranka se mi zdi povsem realna številka, da imaš čez zimo 50% prihranka.
20-25 je bilo le sredi dneva. Od 22h-12h je bilo tam 8-14°. Poleg tega sem zaradi sušenja estrihov grel vodo na 45°, kar ne bo potrebno nikoli več. Ti pa lahko po prvi zimi oz. 1 letu napišem letni COP. Grem stavit da bo vsaj 3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

telexdell ::

S4ul3 je izjavil:



Ja seveda, TČ ti bo energijo še vračala v omrežje :)

Mislim, če je človek mega optimist, ki verjame marketingu do zadnje besede potem moramo verjeti tudi razmišljanju, da bom pri direktnem električnem ogrevanju (napram ogrevanju z vodo) prišparal vsaj 20-30% na račun tega, da grejem samo tisto kar rabim, takrat ko rabim. Ker pri direktnem lahko nastavim, da mi sobe ogreva samo takrat ko v njih spim, da ne rabim celotnega sistema vzdrževat 10C višje samo zaradi tega, ker želim imeti v kopalnici bolj toplo kot drugje, itn...

To so vse hipoteze, ki lahko držijo ali pa tudi ne držijo. Tako kot ideja, da ti TČ prihrani več kot 50% energije. To vse drži, v laboratoriju :)

In zakaj pri ogrevanju z vodo ne moreš ogrevati le tisto kar rabiš in takrat ko rabiš???? In kako toploto prepričaš, da ti med dnevom iz tople kuhinje ne gre v mrzlo spalnico???

PS- prodajalci električnih panelov in trgovci električne energije imajo prav radi tako razmišljajoče ljudi. Ti svetujem, da preidi na utekočinjen naftni plin. Tam ti bo tistih 20-30% prineslo še večji prihranek:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

S4ul3 ::

energetik je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Ne razumem tega bolj na gosto... Direktno talno dela pri 30C, kar naj bi dalo temperaturo prostora do 22-23C, upoštevajoč da ima direktno talno 80% pokritosti tal. Za kopalnico mora biti temperatura talnega elementa višja zato, da se doseže višja temperatura. Pri TČ pa kot pišeš, rabiš imet ogrevalno telo na 40-45C (kar je kar precej višja temperatura za vzdrževat od 30C, če se strinjaš).
Namesto da so cevi na 15cm, so na 10cm ali še manj. S tem se pri isti temperaturi vode dobi višjo temperaturo tal, s tem višjo temperaturo zraka.

Pa saj to se že od začetka strinjam, da ima TČ super izkoristke pri visokih zunanjih temperaturah. Če imaš pri zunanji temperaturi 20-25C (prejšnji teden) 77% prihranka se mi zdi povsem realna številka, da imaš čez zimo 50% prihranka.
20-25 je bilo le sredi dneva. Od 22h-12h je bilo tam 8-14°. Poleg tega sem zaradi sušenja estrihov grel vodo na 45°, kar ne bo potrebno nikoli več. Ti pa lahko po prvi zimi oz. 1 letu napišem letni COP. Grem stavit da bo vsaj 3.


Jap, sem potem še enkrat prebral, da moraš pri TČ vzdrževat temperaturo vode na 40-45C. Pri taki temperaturi pa razumem logiko polaganja bolj na gosto (nekje sem zasledil, da imajo ljudje preko TČ vodo ogreto na 30C - s to temperaturo pa ti bolj gosto polaganje ne pomaga nič).

Nisem pa prepričan kaj misliš s tem, da ne boš rabil vode gret na 45C nikoli več, sploh glede na to, kar si prej napisal (za kopalnico sva predvidevala, da ima voda 40-45C).

No, se vsekakor veselim rezultatov naslednje leto. Sicer, kot sem že rekel, tebi se bo splačalo ker imaš zelo visoke potrebe bo energiji, pa vseeno.

S4ul3 ::

telexdell je izjavil:


In zakaj pri ogrevanju z vodo ne moreš ogrevati le tisto kar rabiš in takrat ko rabiš???? In kako toploto prepričaš, da ti med dnevom iz tople kuhinje ne gre v mrzlo spalnico???

PS- prodajalci električnih panelov in trgovci električne energije imajo prav radi tako razmišljajoče ljudi. Ti svetujem, da preidi na utekočinjen naftni plin. Tam ti bo tistih 20-30% prineslo še večji prihranek:D


Ker se mi ne sliši realno, da bom vsak dan 3x na dan zapiral in odpiral radiatorje. Sem gledal tudi sisteme, ki to delajo avtomatsko, ampak so takoj 1000EUR če hočeš da je kvalitetno.

Toploto bom pa prepričal tako, da bom zaprl vrata? Jasno, da to ne bo 100% prihranek, samo kaj me boš sedaj prepričeval, da če ogrevam eno sobo da ogrevam z isto močjo celo bajto?

Nisem prepričan, kaj si mislil z zadnjim stavkom... Pri plinu gre ravno tako za ogrevanje z vodo in s tem povezane omejitve.

In ne razmišljam o panelih, ker se toliko cenim, da si bom dal talno gretje, na katerega mi bo nekdo dal garancijo da bo reč delala vsaj 15 let tako kot je treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

Magic1 ::

Jap, sem potem še enkrat prebral, da moraš pri TČ vzdrževat temperaturo vode na 40-45C. Pri taki temperaturi pa razumem logiko polaganja bolj na gosto (nekje sem zasledil, da imajo ljudje preko TČ vodo ogreto na 30C - s to temperaturo pa ti bolj gosto polaganje ne pomaga nič).

Nisem pa prepričan kaj misliš s tem, da ne boš rabil vode gret na 45C nikoli več, sploh glede na to, kar si prej napisal (za kopalnico sva predvidevala, da ima voda 40-45C).

Ma si trd. Lej, večja gostota naredi isto kot da bi povečal površino radiatorja. Pač če imaš zelo na gosto mrežo pri 30°C topli vodi, bodo tla pač blizu tridesetki, bolj ko bo na redko, nižja bo temperatura tal.
Kot drugo, talno nimaš nikoli na 40+, kvečemu manj kot 35. A bi ti rad hodil po ploščicah v kopalnici s 45°C?

Visoke potrebe? So ti zračunali da bi pri štiri članski družini prihranili 200EUR sam na vodi. Torej s 200EUR prihranjka pri kurjavi si že v plusu zelo hitro. Kdo porabi za ogrevanje manj kot 400EUR za 100m2+? Hudi pasivci mogoče, kaj bi ti njim priporočil za ogrevanje?(elektro radiatorjev ne smejo met kot osnovo)
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

S4ul3 ::

Magic1 je izjavil:

Jap, sem potem še enkrat prebral, da moraš pri TČ vzdrževat temperaturo vode na 40-45C. Pri taki temperaturi pa razumem logiko polaganja bolj na gosto (nekje sem zasledil, da imajo ljudje preko TČ vodo ogreto na 30C - s to temperaturo pa ti bolj gosto polaganje ne pomaga nič).

Nisem pa prepričan kaj misliš s tem, da ne boš rabil vode gret na 45C nikoli več, sploh glede na to, kar si prej napisal (za kopalnico sva predvidevala, da ima voda 40-45C).

Ma si trd. Lej, večja gostota naredi isto kot da bi povečal površino radiatorja. Pač če imaš zelo na gosto mrežo pri 30°C topli vodi, bodo tla pač blizu tridesetki, bolj ko bo na redko, nižja bo temperatura tal.
Kot drugo, talno nimaš nikoli na 40+, kvečemu manj kot 35. A bi ti rad hodil po ploščicah v kopalnici s 45°C?

Visoke potrebe? So ti zračunali da bi pri štiri članski družini prihranili 200EUR sam na vodi. Torej s 200EUR prihranjka pri kurjavi si že v plusu zelo hitro. Kdo porabi za ogrevanje manj kot 400EUR za 100m2+? Hudi pasivci mogoče, kaj bi ti njim priporočil za ogrevanje?(elektro radiatorjev ne smejo met kot osnovo)


Kaj pa vem če sem jaz trd :) Izračuni so pač izračuni in ti kažejo, da stvari niso tako trivialne.

Pri 30C vode me pač ne boš prepričal, da so lahko tla potem 30C in prostor 25C. Če hočeš imet v prostoru 25C boš rabil imet vodo na 40-45 (kot ti piše gor tudi nekdo drugi).

Sedaj govorimo o 2 stvareh: ogrevajnu sanitarne vode in ogrevanju hiše. Kot sem že napisal se strinjam z energetikom, da bo za ogrevanje sanitarne vode TČ super, ker bo imela zelo visok povprečni letni izkoristek zaradi delovanja čez celo leto. Pri ogrevanju vode za ogrevanje hiše skozi zimske mesece pa si malo mečeš pesek v oči, če misliš da ti bo to takrat šparalo 70%. Iz zgornjega primera uporabnika energetik lahko vidiš, da je tak izkoristek možen pri povprečni temperaturi nekih 15C, pozimi pa je povprečna temperatura 5-7C v Ljubljani (z izjemo lanskega leta ko je bila 8C).

Vedno bolj pa ugotavljam, da je TČ daleč od tega, da bi bila primerna povsod zaradi svoje visoke investicije. Dokler porabiš manj kot 9-10.000kWh za ogrevanje hiše se ogrevaš direktno na električno talno gretje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

Magic1 ::

O kakšnih dveh stvareh ti govoriš? Če greš v investicijo TČ, boš ja imel ogrevanje vode s njo in ne z električnim bojlerjem...
Pa kdo govori o 70% v povprečju, že 50% te v parih letih prinese na pozitivno. Dej umiri se s svojimi ekstremi.
Prav tako nehaj s direktnim električnim ogrevanjem, ker ni dovoljen kot osnovno ogrevanje.
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546721 (178) feryz
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609171 (6356) Invictus
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042494 (34476) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959780 (29229) konspirator

Več podobnih tem