» »

Intelov Haswell je prispel

Intelov Haswell je prispel

Ars Technica - Po napetem pričakovanju je Intel končno predstavil in pokazal prve pocesorje iz nove družine Haswell, ki prinaša precej svežine na procesorski trg. Haswell je naslednja generacija po Ivy Bridgeu in v skladu z Intelovo strategijo razvoja Tick-Tock predstavlja Tock. To pomeni, da sta Sandy Bridge in Haswell prinesla bistvene spremembe, medtem ko je bil Ivy Bridge vmesna verzija (Tick). Podobno bo tudi Broadwell, ki bo nasledil Haswell v prihodnosti.

O procesorjih, ki bodo na voljo v družini Haswell, smo že obširno pisali. Na tem mestu povejmo le, da je Intel včeraj predstavil zgolj procesorje iz zgornjega dela razpredelnice. To pomeni, da so za namizne računalnike na voljo i7-4770T, i7-4770S, i7-4770, i7-4770K, i7-4770R in i7-4765T, ki bodo stali od 310 do 340 dolarjev. Vsi bodo imeli štiri jedra in osem niti, bistvena razlika pa bo v frekvenci in grafiki. Vsi bodo imeli HD 4600, razen izdaje R, ki bo uporabljala Iris Pro 5200 in bo prispajkana neposredno na matično ploščo (namenjena je zaključenim sistemom). Žepu prijaznejši bodo, zgolj štirinitni (še vedno štirijedrni) procesorji Core i5-4650, i5-4650K, i5-4650S, i5-4650T, i5-4570 in i5-4570S, ki bodo vsi uporabljali grafično jedro HD-4600 ter bodo stali med 242 in 192 dolarji.

Poglejmo splošne novosti, ki jih najdemo v Haswellu. Intel posebej poudarja manjšo porabo energije, saj naj bi procesorji ob enaki zmogljivosti kakor Ivy Bridge porabili do tretjino manj električne energije. To lahko pomeni, da bomo videli mobilne naprave z daljšo avtonomijo ali pa bodo proizvajalci obdržali enako avtonomijo, a bodo vanje stlačili več druge potratne opreme (recimo visokoločljivostne zaslone) ali pa uporabili manjše in lažje baterije. Vse to je mogoče, ker je Haswell, enako kot Ivy Bridge, zgrajen v 22 nm-tehnologiji z uporabo 3D-tranzistorjev. Razlike so v arhitekturi, kjer je Haswell spremenjen, medtem ko je bil Ivy Bridge le pomanjšana verzija Sandy Bridgea. Podobno bo naslednik Broadwell pomanjšana verzija Haswella na 14 nm. Druga varčevalna novost je novo stanje S0ix za prenosne naprave, ki mu Intel pravi active idle. Gre za nekakšen polsen, iz katerega se procesor hipoma zbudi, kljub nižji porabi pa še vedno omogoča prejemanje in pošiljanje podatkov, ne da bi se procesor in grafično jedro v celoti zbudila.

Grafika pa napreduje s svetlobno hitrostjo. Procesorji Haswell bodo prek vseh platform imeli pet različnih jeder. Klasika je HD Graphics (GT1) in HD 4600/4400/4200 (GT2), zahtevnejši kupci pa bodo lahko dobili tudi HD Graphics 5000 oz Iris 5100 (oboje jedro GT3 - HD 5000 ima frekvenco do 1,1 GHz, Iris 5100 prek 1,3 GHz) oz. Iris Pro 5200 (jedro GT3e, ki ima dodanega 128 MB eDRAMa na pakiranju procesorja). V osnovi vsi podpirajo, kar potrebujemo, to je Direct3D 11.1, OpenCL 1.2, Open GL 4.1 in DisplayPort 1.2. Bistveno je, da je Iris 5100 dvakrat hitrejši od HD 4000 in namenjen izdelkom z nizko porabo energije, medtem ko je Iris 5200 še za polovico hitrejša in že potratnejša (tudi na račun eDRAMa). Tudi najšibkejši predstavniki pa so še vedno približno polovico hitrejši od dosedanjega HD 4000 v Ivy Bridgeu.

Vsi procesorji sedejo na novo podnožje LGA1150, ki naj bi bilo združljivo tudi z naslednjo generacijo procesorjev Broadwell. Vezni nabor osme generacije (8-series) podpira 14 USB-vhodov, od tega do šest USB 3.0 in šest SATA-III. Vsi nabori podpirajo do 8 povezav PCIe 2.0 (16 povezav PCIe 3.0 podpira procesor), po več kot 20 letih pa se je iz vseh izdaj poslovil PCI (v sedmi geenraciji je bil PCI podprt le še v serijah B in Q).

Novih procesorjev še ne morete kupiti, boste pa to lahko storili kmalu. Do tedaj pa preberite kakšen test.

184 komentarjev

«
1
2 3 4

mailer ::

Danes sem na mail dobil letak o ponudbi v tujini vključno z cenami, ki so primerljive z prejšnjo serijo 3xxx. Pa tudi osnovnih plošč je že kar nekaj.

simnov ::

Samo , da je novo podnožje pa so srečni zakaj niso dali na 1155.

antonija ::

Ker bi pol ti kupil samo nov proc, tako bos pa se plato (pa mogoce se malo rama, pa grafa tud ni vec tisto kar je bila ko si jo kupil, itd.).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bluefish ::

Bo verjetno enkrat konec leta tole moj nakup. Bi sicer počakal na Broadwell, vendar sem na prastarem S939 in težko, da bom zdržal še leto ali več.

D3m ::

Še na 939 :)? Maš FX ali X2?
|HP EliteBook|R5 6650U|

bluefish ::

X2 4200+

PrimozR ::

Ne jamrajte za novo podnožje, Haswell prinaša integriran krmilnik napetosti, zaradi česar je bila uporaba starega podnožja nemogoča.

EDIT: itak jim je pa za desktop vseeno, danes vedno več denarja poberejo iz mobile sveta (ter od serverjev, ki je pa drug svet), tam pa novo podnožje ne pomeni nič, ker itak moraš zasnovati novo ploščo, na katero naspajkaš CPU. S tega vidika tudi Haswell pravzaprav ni nek hud presežek pri napredku v primerjavi z Ivy Bridge na desktopu (čeprav je še vedno znatna pohitritev), saj se večino novosti izkaže šele na mobile platformah, predvsem z bistveno nižjo porabo in zmogljivejšim GPUjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

k4vz0024 ::

Vsaj PCI bi obdtžali. Kje bom pa dobil PCI-e SCSI?

FireSnake ::

Avtor omenja 4700K, na anandtechu tega ne omenjajo, ampak omenjajo i7 - 4770k:
http://www.anandtech.com/show/7003/the-...

No, in zdaj je dovolj čakanja, čez čas si kupim i7 4770K in eno plato, vse drugo pa že mam.
Za X6tko 1090 in pripadajočo asusko bom pa tudi iztržil nekaj malega.

Najbolj všeč mi je nizka poraba za tak proc. Poskusil bom pa še malenkost undervoltat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

GrimReaper ::

Dobr je, performans 4770K ni dosti boljši od 2500K, tko da bom še 2 leti dobr.
Pri grafičnih pa tut slabo kaže, 700 serija ni dost boljša da bi bila nadgradnja 600-tk upravičena, 800 pa vprašanje kdaj pride.
Sicer meni čist ok, ker za komp sem v preteklosti že dost zapravil.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

GrimReaper načeloma se 2 generaciji staro platformo že splača menjati, če imaš globok že. 1 generacijo stare ne, 3+ pa vsekakor. Itak je zadnje čase (z vsakoletnim refreshom) povsod tako, da se vsake generacije ne splača menjati, pa naj bodo to CPU-ji, GPU-ji, telefoni, karkoli.

k4vz0024 kje pa dobiš SSD za na SCSI?

D3m ::

bluefish je izjavil:

X2 4200+


Sem ga imel. Dober procesor za tiste čase.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GrimReaper ::

načeloma se 2 generaciji staro platformo že splača menjati, če imaš globok že. 1 generacijo stare ne, 3+ pa vsekakor.

Na tole nebi šel pa tut če bi imel zdele 1000€ viška. Zaenkrat ne rabim boljšega. Načeloma pa gledam da je performans pri nadgradnji vsaj +50%. Iz E8400 na 2500K je sigurno bil, GTX460 je bla pa sploh 2x slabša od 660Ti.

Zakaj pa bi sploh kdo primerjal 2500k z 4770K

Mislim da jih bo večina z 2500K primerjala, ker če bo kdo nadgrajeval, bo imel 2500K ali še starejšega.
Kako nista v istem razredu, če sta pa skoraj enako hitra, zdej je tut vprašanje na kolk se sploh da spravit 4770K, ker 2500K ima večina na 4,6GHz.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Tr0n ::

Se tole splaca upgrejdat iz starega i7 860? :)

PrimozR ::

Tr0n glede na Anandtech več ali manj ja. Mene je šokiralo, koliko počasnejši so Core 2 procesorji...

GrimReaper kaj hočeš povedati? Če ti nočeš upgrejdati še ne pomeni, da se upgrade ne splača.

D3m ::

Kateri Core2 so pa uporabili? V testu ne piše nič, samo en Q9400 je v graf dan.
|HP EliteBook|R5 6650U|

PrimozR ::

Kater test gledaš? Na Anandu lepo piše Q6600.

Isotropic ::

mislim, da se 2500k ne sme steti za dve gen. nazaj glede na 4770k. 3770 je v bistvu prakticno isti, samo da je na manjsem procesu. sama arhitektura je pa minimalno spremenjena, obicajno tisto, kar jim ni uspelo narediti v casu, da bi prislo v 2500.
hasw je smiselen upgrade z c2q ali prvih i5, i7, saj ponuja gladko 40% vec performance.
da bi 2500k upgradal, je pa nesmisel.

hojnikb ::

intel nej lepo vrže iris gpu na i3 in bo amd še na tem področju popušo 8-)
#brezpodpisa

Tr0n ::

Prva gen i7 je ravno na meji po mojem. Oh well, da vidimo kako bodo prve revizije maticnih vse skupaj poganjale. :)

hojnikb ::

ne pozabit na usb3 bug, ki ga bo meu prvi val mamaplat ;)
#brezpodpisa

Tr0n ::

Kolko se spomnim so to porihtali se preden so sle v masovno proizvodnjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Jst ::

>Prva gen i7 je ravno na meji po mojem.

Ja, če bi jaz imel 920, bi resno razmišljal o nakupu. Če bi imel še starejše, ni debate.

Iz Sandyja in Ivyja na Desktopu se pa ne splača.

Bo pa zanimivo, kako se bodo obnesli tisti z deklarirano manjšo porabo. Jaz sem lani rekel 30% hitrejši. Bom z veseljem bral, za koliko sem falil... Po mojem ne dosti.


>intel nej lepo vrže iris gpu na i3 in bo amd še na tem področju popušo

Po mojem jim niti ni v interesu, ker mora imeti konkurenco...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dejan99 ::

No končno. Ravno dober teden nazaj sem prodal q9550 z vsem ostalim, zdej bo pa 4770 padu verjetno.

Kaj je fora tega usb3 buga?

mijav7 ::

Trenutno še vedno na e8400. 3770K ali 4770K?

Unknown_001 ::

Isotropic je izjavil:

mislim, da se 2500k ne sme steti za dve gen. nazaj glede na 4770k. 3770 je v bistvu prakticno isti, samo da je na manjsem procesu. sama arhitektura je pa minimalno spremenjena, obicajno tisto, kar jim ni uspelo narediti v casu, da bi prislo v 2500.
hasw je smiselen upgrade z c2q ali prvih i5, i7, saj ponuja gladko 40% vec performance.
da bi 2500k upgradal, je pa nesmisel.


Hehe, se mi je kr nasmejalo, ko sem tole prebral :D

Nisem se švoh odloču, ko sem proc kupoval, res ne, s tem, da se ga da navijat ko pra*ico bo dober še za kake 5 let 8-)

SuperVeloce ::

Dejan99 je izjavil:

...
Kaj je fora tega usb3 buga?


usb3 storage se nepravilno nazaj postavi pri zbujanji iz sleepa, potem pa je kakšen že odprt pdf ali kaj podobnega potrebno še enkrat odpret

edit: btw. na anandtech je test z Iris pro verzijo

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

SuperVeloce je izjavil:

Dejan99 je izjavil:

...
Kaj je fora tega usb3 buga?


usb3 storage se nepravilno nazaj postavi pri zbujanji iz sleepa, potem pa je kakšen že odprt pdf ali kaj podobnega potrebno še enkrat odpret

edit: btw. na anandtech je test z Iris pro verzijo


Ok, sj ne da sem preveč zahteven, ampak take bedarije si pa res ne morjo privoščit+ če je že tam napaka, potem mora bit neki narobe v enem sektorju rezine in bi lahk bil problem tud drugje, sam še niso odkrili.. Sistem mora biti zanesljiv, v nasprotnem primeru se lahko smatra kot pokvarjen. Že vidim trume naroda, ki bo hotu reklamacijo uvajat za neki kar se ne bo dalo popravit. Intel bo pri tistih ki se jim sanjalo ne bo za kaj gre prišu na slab glas, pa bojo mal na amd prejahal ampak ne mislim zdaj ne vem kake procente, ampak to bi se dejansk lahko dogajalo.

Spock83 ::

k4vz0024 je izjavil:

Vsaj PCI bi obdtžali. Kje bom pa dobil PCI-e SCSI?


Boa pa poseben čip za PCI na sever platah.

noraguta ::

Spock83 je izjavil:

k4vz0024 je izjavil:

Vsaj PCI bi obdtžali. Kje bom pa dobil PCI-e SCSI?


Boa pa poseben čip za PCI na sever platah.

bo že kar v xenon čipsetu, tole itak ni za serverje mišljen.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlackMaX ::

Ali lahko kdo napove, za koliko se bojo pocenili čipi i7 3770 :)

Isotropic ::

0, pocasi bodo izginili.

Zgodovina sprememb…

mirancar ::

poudarjajo manjšo porabo energije ampak po testih zadeva troši več ...

hojnikb ::

manjša poraba je v idle, zato rabiš tut napajalc, ki to podpira..

BlackMaX je izjavil:

Ali lahko kdo napove, za koliko se bojo pocenili čipi i7 3770 :)

nebojo se, razn če bo kje kak deal v kaki trgovini..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

M-XXXX ::

Gledam vse skupaj pa sem čedalje bolj sledečega mnenja. Imam i7 920.
2.9ghz za 920
3.9ghz za 4770k

To pomeni da ima 4770k cca 35% višjo frekvenco.

Pa malo na oko odštejemo razliko (35% zaradi frekvence)

sysmark: 341 vs 214. 60% razlike =25%
photoshop: 9.8 vs 17: tukaj je cca 70% razlike =35%
cinebench: 3800 vs 7500: 100% razlike =65%
par2: 14.4 vs 25: cca 70% =35%
excel: 9.5 vs 15: 50% razlike 15%
winrar: 53 vs 84: 60% razlike 25%

Saj ne rečem, da ni razlike ampak vseeno: i7 920 je prišel ven konec leta 2008. To pomeni 5 let!!! V petih letih je vse skupaj naneslo 20-30% razlike v preformancu. Žalostno, žalostno... To pa pomanjkanje konkurence dela...

hojnikb ::

a dvig frekvenc in turbo boost pa nč ne pomen teb ?
sj ne da morš nove procesorje navit na 3.9, da dobijo tak performance, stvar ma frekvenco tako out of the box. In 1366 ni bil ravno mainstream takrat, tako da bi tukaj bila primerjava kvečjemu na mestu z sandy/ivy-e.
#brezpodpisa

M-XXXX ::

hojnikb je izjavil:

a dvig frekvenc in turbo boost pa nč ne pomen teb ?
sj ne da morš nove procesorje navit na 3.9, da dobijo tak performance, stvar ma frekvenco tako out of the box. In 1366 ni bil ravno mainstream takrat, tako da bi tukaj bila primerjava kvečjemu na mestu z sandy/ivy-e.

Tukaj seveda govorim o zmogljivosti na mhz.

Da ne omenjam navijanja: 920 gredo 4ghz za šalo. Tudi 4.5 ni nobena redkost....

hojnikb ::

zmogljivost na mhz pač nemore bit tak visoka, kot bi si nekateri želel. Afterall razvoj arhitektur ni pocen in sploh tweaki,ki bi omogočal single core, per mhz performance.
Sicer bi še danes kr mel enojedernike na 2ghz, če bi bilo to tako enostavno.
In tudi sandy/ivy/has lahko overclockaš. Še celo bolj enostavno je kot z temi first gen i proci..

In v končni fazi sploh niso prisiljeni v to, konkurenca pač..

In kaj rečeš na to, konkurenca gre celo v obratno smer. AMD je z buldijem celo uspel zmanjšat per core/mhz performance napram prešnjega k10 archa..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

FireSnake ::

hojnikb je izjavil:

manjša poraba je v idle, zato rabiš tut napajalc, ki to podpira..



???? Lahko tole malo razložiš.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Brias ::

FireSnake je izjavil:

hojnikb je izjavil:

manjša poraba je v idle, zato rabiš tut napajalc, ki to podpira..



???? Lahko tole malo razložiš.


preberi si tole ... pa ce tvoj ne bo kompatibilen, upaj da bos v BIOSu imel to moznost izklopiti ...


Enermax has formally confirmed which of the company's PSUs are fully compatible with Intel's upcoming "Haswell" processors.

One of the caveats of Intel’s 4th Generation “Haswell” processors is that its C6 and C7 states might be too energy efficient as they draw just 0.05 A. Not all power supply units are able to deliver such a minimal load with a stable voltage that would prevent system crashes

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brias ()

RejZoR ::

k4vz0024 je izjavil:

Vsaj PCI bi obdtžali. Kje bom pa dobil PCI-e SCSI?


PCI slot v letu 2013. Seriously!? Sam imam na plati samo enega (ASUS Rampage II Gene), pa mi gre že praktično od dneva nakupa na živce. Pa je plata že precej stara... Če bi imel tam PCIe bi bilo svetovno. Lepo zvočno kartico čistb spodaj, ne pa zdej ko jo imam v PCIe 16x slotu povsem na vrhu, grafično pa v drugem SLi/CrossX slotu pod njo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

s1m0n ::

Zanimivo, da v delovanju, če je procesor v varčevanju požira ca. 0,2V meni se to zdi kar lep dosežek :)
Pa tudi drugače je pod 1,2V na privzetih nastavitvah (brez OCja).

Kdaj se pa lahko pričakujejo pri nas ? Ter kdaj lahko pričakujemo tudi prve mamaplate ?

enpac ::

Samo, najbol pomojem pridejo ti procesorji do izraza v prenosniku. Kolko gledam se navijajo slabse, rabis bolse hlajenje ker se grejejo bol, rabis novi napajalnik, v koncni fazi pri uporabi majo vecjo porabo.

D3m ::

V bistvu se Intel osredotoča bolj na mobile uporabnike, kot pa desktop uporabnike. Zato tudi slabi rezultati oz. minimalistične razlike.
|HP EliteBook|R5 6650U|

RejZoR ::

Sej drugače je C6 state že zelo dolgo v uporabi (moj Core i7 920 vem da ga ima). C7 pa je nov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

D3m ::

Full različni rezultati glede porabe.

|HP EliteBook|R5 6650U|

D3m ::

Eden uporabnik na Anandtech je poročal, da se mu Haswell 4770K greje na 85-90°C z Intel stock coolerjem na stock frekvenci.

http://forums.anandtech.com/showpost.ph...
|HP EliteBook|R5 6650U|

enpac ::

Toraj trenutno 3370k je se vedno odlicna izbira al pa pocakat na naslednjo verzijo za desktop?

Tarzan ::

hojnikb je izjavil:

intel nej lepo vrže iris gpu na i3 in bo amd še na tem področju popušo 8-)


Kljub temu ne bo imel velikih šans pri doseganju performans AMD APU, ta ima še precej rezerve. Iris je v bistvu nekoliko bolj integriran in ni namenjen isti publiki kot ostali APUji.
Mene zanima, koliko doprinese h gretju grafični del procesorja.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intelova prva procesorja iz družine Skylake (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
14956553 (22853) m0LN4r
»

Intel Broadwell (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
17536163 (26401) SuperVeloce

Več podobnih tem