Haswell in Bay Trail imata isti ciljni razred, le cena in zmogljivosti bodo različne.
Slo-Tech - Intel je na vsakoletnem razvijalskem forumu (IDF) predstavil kopico novico, med katerimi je gotovo najpomembnejša nova generacija procesorjev Atom Z3000, ki se imenujejo Bay Trail. Gre za prvo večjo spremembo pri Atomih, ki so na trgu že dobrih pet let, vmes pa razen evolucijskih nadgradenj resnejših novosti niso bili deležni. V Bay Trailu, ki je kombinacija centralnega in grafičnega procesorja (torej SoC), bo prvo funkcijo opravljal čip arhitekture Silvermont, grafični del pa je podoben HD 4000 iz lanskoletnih procesorjev Ivy Bridge.
Z Bay Trailom ima Intel velikopotezne načrte, saj želim omajati ARM-jev primat na trgu mobilnih naprav. Kar je kombinacija Windows/x86 za namizne računalnike, je namreč ARM za mobilne naprave.
Bay Trail je zgrajen v 22 nm-arhitekturi in uporablja 3D-tehnologijo povezovanja tranzistorjev, kakor je to tudi v Ivy Bridgeu in Haswellu, in ima nekaj zanimivih novosti. Večina jih je namenjena nižanju porabe, ki je bila doslej mnogokrat razlog za ARM-jev uspeh v primerjavi z x86, nekaj pa jih služi tudi večji hitrosti. Intel namreč tako verjame vanje, da bodo procesorji Bay Trail dobili tudi oznake Pentium in Celeron, odvisno od hitrosti. Ti marketinški družini sta bili doslej rezervirani za zmogljivejše namizne čipe, s tem pa Intel daje vedeti, da je Bay Trail povsem konkurenčen, hkrati pa bo preprečil kanibalizacijo prodaje Haswellov. Glavna razlika bo namreč cena in zmogljivosti, namenjeni pa bodo - kljub različnemu imenu - istim stvarem.
In tako je Bay Trail dobil OoO (out-of-order), kar pomeni, da bo procesor izvajal ukaze ne nujno po vrsti, kot sledijo v kodi, ampak tako, da ne bo (vsaj v teoriji) zapravil nobenega cikla v čakanju. Doslej je namreč kljub cevovodni zgradbi in trikom, kot je HyperThreading, centralni procesor kakšen cikel čakal na rezultate prejšnjih obdelav ukazov (recimo pri raznih razvejitvah). Tega naj ne bi bilo več.
Za nižanje porabe pa prinašajo dva trika. Prvi je turbo način, ki bo pohitril delovanje. Kako bo to prineslo prihranek? Večina procesor dandanes je koničnih, kar pomeni, da imajo kratke špice (bursts), ko zahtevajo veliko računsko moč, in daljša obdobja, ko ne počno nič kaj zahtevnega. Turbo način bo skrajšal čas konične porabe, tako da bo lahko procesor dlje časa počival. Drugi trik pa je v bistvu izboljšava izklapljanja neaktivnih delov procesorjev, ki bo še temeljitejše in učinkovitejše.
Kar se tiče grafike, je ta na nivoju HD 4000 iz Ivy Bridgea. To pomeni nekje med Applovim A6X v iPadu 4 in Exynosom 5 Dual v Nexusu 10. Testi so pokazali, da je centralni procesor povsem primerljiv s konkurenco in da porabi manj energije, medtem ko je grafika pač takšna, kakršna je. Dovolj dobra, a nič več kot to. Še avtonomija: ta bo primerljiva s konkurenco. Tipičen tablični računalnik naj bi zdržal okrog 10-12 ur.
In koliko bo novih procesorjev? Za zdaj je napovednih šest. Z3770, Z3770, Z3740 in Z3740D bodo imeli štiri jedra in frekvence do 2,4 GHZ oziroma 1,8 GHz. Šibkejša Z3680 in Z3680D pa bosta imela dve jedri in frekvenci 2 GHz. Oznaka D pomeni, da model ne podpira dvokanalnega pomnilnika, torej je počasnejši in lahko sprejme dvakrat pomnilnika.
Naprav z novimi procesorji bo kar kmalu že precej. Dell bo izdal 8-palčni tablični računalnik z Windows pod znamko Venue, Asus pa 10-palčno tablico. Toshiba je napovedala dve napravi, in sicer tablico Encore z osempalčnim zaslonom in prenosnik Satellite NB15t z 11,6-palčnim zaslonom ter Celeronom N2810 (Bay Trail). Vse te naprave bodo seveda tekle pod Windows 8.1.
Intel namreč tako verjame vanje, da bodo procesorji Bay Trail dobili tudi oznake Pentium in Celeron, odvisno od hitrosti.
Dobra marketinška fora, da zavedeš kupce. Ne glede na Zxxxx oznake.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
U, gorila se je zbudila. Tole bo še zanimivo (glede na to da si ARM lasti telefonski trg, Intel pa ima vseeno več izkušenj in svoje fabrike).
Glede zavajanja pa takole... GPU je očitno res bolj crap, ni pa več tisti prastari iz prejšnjih Atomov. Po drugi strani pa ARM tudi že par let zavaja, da je po zmogljivosti že tu tu, samo s porabo 10x boljši.
No ja sem imel starega Atom N270 pa GMA950 ni bil tko zanič za namen kot je bil pač tisti Atom. Edino kar bi mu očital je bil manjko HD decoderja za H.264. Se pa je situacija sedaj precej spremenila odkar je AMD izdal E-350/E-450 procesorje. Šele takrat je Intel začel malo migat.
To je zadnji vlak, da se Intel priključi Mobile trgu.
In glede na vse izboljšave, ki smo jih že slišali ob najavi in curljanju informacij, predvidevam, da bodo Ultra Low Power SoCi konkurenčni ostalim proizvajalcem v tablicah in ostalim low power napravam. Moti me pa x86 arhitektura!!! :( Čeprav je po testih Intel naredil dober korak naprej.
Sedaj se mora zganiti še ARM in izdati kakšne 2GHz SoCe z višjim IPC in enako/manjšo porabo. Tudi GPU del ARM SoCa bi lahko malo pohitrili - 1920x1080 namreč postaja standard tudi na 4" telefonih, kar zahteva močnejši GPU del.
---
Sicer bi bil pa jaz najbolj vesel, če bi Google Android tako optimiziral, da bi bil super odziven na kakšnem 1.6GHz Dual Core CPUju, good enough GPU del za 1280x720 in 4" zaslonom. To bi bil telefon zame, ki bi ga takoj kupil.
Ne pa da imam 4 jedra, 2GB RAMa, pa po nekaj dneh rabi reset, ker se začne opažati lag. Ter 4.7" zaslon, ki komaj uporabljam z eno roko. (HTC One X) Pa še padel mi je že ene 25krat, ker imam v eni roki povodec, z drugo se pa mučim tapkati po zaslonu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Dejansko imam res kar nekaj kode napisane v assemblerju. :)
---
Zakaj me moti x86? Ker ima 30letni baggage, s tem je čip večji in tudi verjetno porabi malo več - verjetno nekje 0.2%, ampak vseeno.
x86 s svojimi MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3,... so v bistvu samo "hacki" (old meaning of the work hack) in če bi naredili novo arhitekturo in vse te dodatne registre in ukaze lepo pametno implementirali, bi zagotovo dobili večji IPC. Sem prepričan, da vsaj 10% več.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
ARM ima tudi že nekaj starih stvari notri, že to da je armv7 kompatibilen z vsemi ARM arhitekturami do sedaj ti pove marsikaj.
Sicer pa kdorkoli je kdaj moral rihtat kaj na ARM sistemu bo vedel kakšna j*ba je zrihtat 3D pospeševanje, da sploh ne govorimo o tistih par tisočih linij patchev ki jih moraš dodati enemu zastarelemu (ne vem če je sploh kakšen SoC, ki bi imel mainline Linux podporo, tudi za grafiko!) jedru da sploh boota.
To, da je Intel naredil en Atom z HD grafiko, ki ima uradne opensource driverje z 3D pospeševanjem in dekodiranjem medijskih vsebin vgrajene v mainline Linux jedro in v X11 server, bo zagotovo naredilo revolucijo med resnimi "uporabniki".
Jaz osebno komaj čakam da izidejo mobiteli z temi čipi.
Sicer pa kdorkoli je kdaj moral rihtat kaj na ARM sistemu bo vedel kakšna j*ba je
To ni problem arm arhitekture, pač pa arm ekosistema kot takega, ki tudi Linusu vsake toliko dvigne pritisk. Kakobirekel, pač doživlja to kar doživljajo linux uporabniki z množico razdrobljenih distribucij ;)
zdaj bo prišla še neka uradna različica androida za x86, pri čemer bodo moral programerji svoje android programe compilat še za x86 ?
seprav se bomo lahk igral z androidom tudi na pentium 4-kah in gor poganjal vse programe za android? ali se pa enostavno intel nebo prijel in bomo mel 2 ločena sistema, isti fail kot windows RT
Zdaj ko je dal Samsung ven Galaxy Tab 3 z Atom procesorjem lahko pričakujemo da bo večina programja, ki uporablja native kodo zelo kmalu kompatibilna tudi z x86. Nekako developer težko se odreče podporo za Galaxy Tab 3.
Joj kok si želim hardware z kvaliteto in ceno Tab3 in z Windows 8 gor. Res Samsung se kljub primatu gre kar hudo cenovno vojno proti konkurenci, 350€ za tak tablet je res huda. Glede na to, da ima notri x86 lahko samsunga v trenutko izda klona z Windows 8 gor. -> to je ubijalska prednost Intela pred ARM.
Android že zdaj lepo teče na x86 (in MIPSu in še kje), morebitno native kodo pa je seveda potrebno prevesti za oba (oziroma vse). Ker ima veliko programov (večina iger) kritične dele prevedene v native kodo, to precej izniči osnovno idejo prenosljivosti zaradi jave, ker ne teče vse v virtualnem stroju...
Od izida AMDjevih novih APU procesorjev je minilo koliko? Pol leta? Se že ve, kaj ima v rokavu?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|