» »

Obrestno obrestni račun za odplačevanje kredita

Obrestno obrestni račun za odplačevanje kredita

metalc ::

Ker nisem ekonomist, me zanima, če je stvar prav izpeljana in tudi "uradna". BTW, Latex mi v predogledu žal ne dela :(.

Nekdo je na dan zapadlosti prvega obroka dolžan D in bi ga rad odplačal v n enakih mesečnih obrokih O, katerega vrednost bi radi izračunali. Letna obrestna mera je l %, pri mesečnem odplačevanju so mesečne obresti l/12 %, ne? Da ne bomo komplicirali, obrestna mera se ne spreminja, ni inflacijske revalorizacije in mučk z administrativnimi stroški, z nerednim plačevanjem oz. reprogramiranji kredita ipd. ipd. ipd.

Za lažjo izpeljavo vpeljimo še faktor mesečnega prirastka: k=(1+l/1200)

Po zdravi kmečki pameti dolžnik ob prvem obroku (začetek štetja, 0 pretečenih mesecev) plača O, ostane (D-O) dolga.
Naslednji mesec dolg naraste na (D-O)*k, po plačilu obroka ostane D*k-O*(k+1)

In tako dalje do (n-1). meseca, ko se plača zadnji, t.j. n. obrok in je dolg poravnan.

Z nekaj matematične "telovadbe" na koncu dobim tole:

O = [ D * kn-1 * (k-1) ] / [kn-1]

Če v to vržem definicijo k, mi Maxima pričara to klobaso:

O = [D*l*(1+l/1200)n-1] / [1200*(1+l/1200)n - 1)]

Matematično je že vse v redu, tudi preizkus na nekih realnih podatkih je videti smiseln (O vedno pride nekaj več kot D/n), zdaj me samo zanima, če nisem pri izpeljevanju izhajal iz napačnih predpostavk in če je to tudi uradna formula.

Potem so menda še neki standardi glede zaokroževanja pri tovrstnih izračunih in zato se v finančnem SW menda sploh ne sme uporabljati klasičnih floating point tipov (float, double)?

Pa še enkrat sorry za "lep" izpis formul.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167197777 (19903) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466724 (13072) Lonsarg
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713413 (6177) Invictus
»

obrestno obrestni račun

Oddelek: Šola
146687 (1973) Rok22
»

Fiksna in spremenljiva obrestna mera

Oddelek: Loža
94389 (3935) boss-tech

Več podobnih tem