» »

Slovenski bank run manual

Slovenski bank run manual

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 8
»»

Daedalus ::

Tema je fork obstoječe teme o bank run-u na Cipru, z obravnavo potencialnih lokalnih posledic dogajanja tam. Kot je opozoril Modri Dirkač, se je http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/borzn... Slovenija že znašla na radarju potencialnih tarč podobnih ukrepov, v kolikor bomo (zelo verjetno) potrebovali mednarodno finančno pomoč (bail out paket).

Jaz sem že razmišljal o tem, kako ukrepati v primeru, da se pokaže želja države po naših depozitih in zaenkrat imam precej preprosto idejo - najem sefa in hrambo gotovine tam. Hitra, lokalna rešitev, v kolikor bi bilo treba hitro ukrepat. Sam bi sicer preferiral bančni račun v tujini, ki bi se ga dalo odpreti in upravljati preko Interneta, brez da se fizično premaknem v tujo državo.

Ideje, linki, pomisleki, informacije... dobrodošli.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

AndrejS ::

Večina slovencev teh problemov nima ker so blizu 0 ali pa v minusu na banki !

Bakunin ::

andrejs: yep.. :-/

VaeVictis ::

AndrejS je izjavil:

Večina slovencev teh problemov nima ker so blizu 0 ali pa v minusu na banki !


V Banki Slovenije so včeraj zagotovili, da so vloge v slovenskih bankah varne in da je gibanje vlog stabilno. Vloge gospodinjstev se do novembra 2012 postopno zvišujejo, samo januarja so se zvišale za več kot sto milijonov evrov. Vseh vlog gospodinjstev v naših bankah je bilo konec januarja 2013 za 15,2 milijarde evrov, kar znaša 43 odstotkov BDP, drugih vlog v bankah pa je bilo že za 23,5 milijarde evrov. Za primer stečaja banke sicer velja medbančno jamstvo do 100.000 evrov neto vrednosti vloge (depoziti minus morebitne nezapadle obveznosti deponenta do banke).

mile ::

sef je baje nemogoce dobit...vse zasedeno :)

in se vrasanje... Ce se zacne sranje globalno v EUju, zakaj mislis da bi bili tvoji prihranki varnejsi v Austriji? Za njih si le tujec...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

dronyx ::

VaeVictis je izjavil:

V Banki Slovenije so včeraj zagotovili...

Oni so še včeraj zagotavljali, da je naš bančni sistem zdrav. Tem humoristom pa res ni nič za verjet.

Ciper je kot kaže testni poligon in če se bo zadeva kolikor toliko obnesla, bodo zanesljivo enak princip uporabili tudi pri vseh drugih prosilcih finančne pomoči za sanacijo bančnega sistema.

Sc0ut ::

Ja nič, zgleda bo treba svoj denar pobrati iz bank in v štumf. Nimaš kaj.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

enadvatri ::

AndrejS je izjavil:

Večina slovencev teh problemov nima ker so blizu 0 ali pa v minusu na banki !


To ne drži. Slovenci imamo na bankah kar veliko gotovine!

Hayabusa ::

V Banki Slovenije so včeraj zagotovili, da so vloge v slovenskih bankah varne in da je gibanje vlog stabilno.

Taista BS, ki ni videla svinjarij v državnih bankah (MarkoKranjecpress) ?



Ok, recimo da so vloge varne.
Pravi/garantira država.
Taista država, ki denarja nima (si ga izposoja v tujini), kako lahko potem za karkoli sploh garantira ??
Črnec, prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

dronyx ::

enadvatri je izjavil:

To ne drži. Slovenci imamo na bankah kar veliko gotovine!

Baje gre za cifro 15 MRD EUR. Ni pa to gotovina. Če bi imeli na banki gotovino, bi se to dalo relativno brez problema ven vzet in odnest domov. Problem je, da gre predvsem za številke v računalniku, dejanski denar pa je šel za prihvatizacijo oziroma po slovensko "lastninsko konsolidacijo". We are fucked!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

moj_nick ::

Delnice?
110111001001010001010000

Hayabusa ::

Za delnice, katerih vrednost je 0 (oz hrvaški izraz rajting "kategorija smeče"), se bodo vlagatelji nedvoumno zelo zanimali ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

moj_nick ::

Če dobivaš dividende in če jih lahko po približno isti ceni prodaš verjetno niso vredne nič.
110111001001010001010000

dronyx ::

moj_nick je izjavil:

Če dobivaš dividende in če jih lahko po približno isti ceni prodaš verjetno niso vredne nič.

Riziko pri delnicah vedno obstaja, tudi če kupiš delnice Appla (v zadnje pol leta izgubila več kot 30% vrednosti), ne samo NKBM (v zadnjih letih izgubila praktično celotno vrednost). Za depozite je do sedaj veljalo, da so ena najbolj varnih naložb, kjer vedno dobiš ven tistih nekaj procentov in glavnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

WarpedGone ::

V Banki Slovenije so včeraj zagotovili, da so vloge v slovenskih bankah varne in da je gibanje vlog stabilno.

To je *EDINA* možna izjava, ki jo Banka Slovenije lahko da, brez da odžaga vejo, na kateri sedi.
Kot takšna se jo ne more jemat ko kakšno garancijo da bo tudi jutri vse stabilno. Ne pomeni, da ne bo, žal ne pomeni niti da bo.

Na cipru so en dan pred uvedbo "obveznega nakupa delnic" trdili enako - da je vse košer in kumbaja.
Pri nas bo razlika le ta, da se bodo mogoče usmilili revežev z manj kot nekaj jurji na računu.
Kdor sedi na kakih desetih jurih na banki je pa itak baraba, lopov in tajkun in mu je treba vsaj pol pobrat.
Zbogom in hvala za vse ribe

enadvatri ::

dronyx je izjavil:

enadvatri je izjavil:

To ne drži. Slovenci imamo na bankah kar veliko gotovine!

Baje gre za cifro 15 MRD EUR. Ni pa to gotovina. Če bi imeli na banki gotovino, bi se to dalo relativno brez problema ven vzet in odnest domov. Problem je, da gre predvsem za številke v računalniku, dejanski denar pa je šel za prihvatizacijo oziroma po slovensko "lastninsko konsolidacijo". We are fucked!


Odgovarjal sem nekomu na post, zato sem se zmotil. Imamo veliko denarja, ne gotovine.

Ni pa to problem prihvatizacije, nikjer banke nimajo zadosti gotovine za poplačilo vlog/depozitov.

Torej po vsej logiki, smo se komitenti ujeli v past, iz katere (vsaj vsi hkrati) ne moremo. Sicer vemo, kam naj bi šel ta denar, ki manjka nad kritično maso, primarno kot naložba za zagotavljanje finančnih storitev. Kakšne so bile te oz., kako kilave, pa je že drugo vprašanje. In banke niso sposobne opravljati svojega posla dobro, zdaj prav gotvo ne. Komitenti pa za zdaj, vsaj dokler so jamstva države, še imao nekaj denarja. Bank run niti ni tako nezaželen, svaj dolgoročno! Kako že eni učijo? You vote with banknote!

Invictus ::

Hayabusa je izjavil:

Za delnice, katerih vrednost je 0 (oz hrvaški izraz rajting "kategorija smeče"), se bodo vlagatelji nedvoumno zelo zanimali ?

Če je vrednost delnic nič, bo vsak Slovenec ob podobnem ukrepu postal 100% lastnik banke. Ker bo za svoj davek dobim neskončno delnic :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

enadvatri ::

Sanja svinja kukurus, pa tudi, če bi to bilo res, bi dobil banko, s katero bi imel samo sitnosti pred sodiščem in drugimi organi tik pred stečajem oz. likvidacijo. Sadomazo varianta.

ABX ::

Zgodovinsko gledano so Švicarske banke najbolj varne.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

c00L3r ::

Kot kaže se bodo ti ukrepi izvajali v državah, ki jim gre finančno slabo bodo zaprosile za pomoč. Tako je najboljše odpret bančni račun v eni izmed bolj stabilnih EU držav in 90% denarja takoj nakazovat tja. Ali pa dat doma v štumf, samo ta ideja je bolj tak tak, ker kaj če pride do požara/tatvine...

Banka Slovenija nam zagotavlja, da so naše vloge varne? In kako prosim nam to zagotavlja? Že zdaj ne moremo vsi dvignit svojega denarja. Če bomo morali zaprositi za denarno pomoč, pa to pomeni, da smo tik pred tem da dejansko državi zmanjka denarja.

Če nisi ravno naiven, hitro postane jasno, da denar na slovenskih bankah ni najbolj varen.

moj_nick ::

ABX je izjavil:

Zgodovinsko gledano so Švicarske banke najbolj varne.


Razen, če si Jud. Ali pa Američan.
110111001001010001010000

enadvatri ::

c00L3r je izjavil:

Kot kaže se bodo ti ukrepi izvajali v državah, ki jim gre finančno slabo bodo zaprosile za pomoč. Tako je najboljše odpret bančni račun v eni izmed bolj stabilnih EU držav in 90% denarja takoj nakazovat tja. Ali pa dat doma v štumf, samo ta ideja je bolj tak tak, ker kaj če pride do požara/tatvine...

Banka Slovenija nam zagotavlja, da so naše vloge varne? In kako prosim nam to zagotavlja? Že zdaj ne moremo vsi dvignit svojega denarja. Če bomo morali zaprositi za denarno pomoč, pa to pomeni, da smo tik pred tem da dejansko državi zmanjka denarja.

Če nisi ravno naiven, hitro postane jasno, da denar na slovenskih bankah ni najbolj varen.


Vsi hkrati svojega denarja ne morejo nikjer dvigniti, še pri tako zdravem bančnem sektorju. Takšna je pač zasnova tega sistema.

GGGGG ::

Problem hranjenja denarja v štumfu je predvsem inflacija. Se dobijo kul sefi in vreče za denar, ki so ognjevarne in vodotesne, tako, da je denar relativno varen pred fizičnimi poškodbami. Je pa problem, da ti tiste 4% vsako leto izpuhti.

Če tako gledaš teh 10%, ki so jih pobrali na cipru niti ni taka katastrofa (iz premoženjskega vidika). Pobrali so jim obresti zadnjih par let. Tisti, ki že dlje časa hranijo denar doma so še precej na slabšem.

#000000 ::

Če kdo ne upa met doma v štumfi nej prnese k men, bo na varnem majke mi :)

Marat ::

Po moje sta najboljši varianti depozit v tujini (v stabilni državi, npr. Nemčija) in/ali naložba v več tujih vzajemnih skladov.

enadvatri ::

Marat je izjavil:

Po moje sta najboljši varianti depozit v tujini (v stabilni državi, npr. Nemčija) in/ali naložba v več tujih vzajemnih skladov.


Nemčija ima že lahko boljši bančni sektor, a evro je skupna težava vseh nas.

Kupite sodčke nafte, za prebroditi to krizo bo!

ABX ::

moj_nick je izjavil:

ABX je izjavil:

Zgodovinsko gledano so Švicarske banke najbolj varne.


Razen, če si Jud. Ali pa Američan.


Huh?

Imaš kak link kjer so Židom in Američanom pobrali denar iz Švicarskih bank?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

#000000 ::

kaj če ti link, sej to vsi vemo, za Žide govorim.

morbo ::

Kaj pa če denar preneseš recimo na PayPal račun, a ti ga lahko tudi iz tam oskubijo?

Smurf ::

Problem Svice je, da je trenutno svicarski frank rekordno visok in komot pade v 1 letu za recimo 30%.

#000000 ::

Ja to je res, ampak bolj kot Euro ki lahko ne samo pade ampak celo propade pa ne more oz. naj ne bi

ABX ::

#000000 je izjavil:

kaj če ti link, sej to vsi vemo, za Žide govorim.


Jaz ne vem zato sprašujem.

Sem pa našel to na wikiju
World Jewish Congress lawsuit against Swiss banks @ Wikipedia
In zadeva ni tako preprosta kot "tvoj račun ni več dosegljiv", ampak se gre za to da Švica ni priznala dostop do računa potomcem, kateri so kasneje jih tožili in dobili denar nazaj (ne vem če v celoti).
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

dronyx ::

Problem je dejansko evro, ker si države s problemi ne morejo drugače pomagat, kot da se po visokih obrestih zadolžujejo. Za časa Jugoslavije so takšne probleme preprosto rešili s tiskanjem denarja in devalvacijo, pa si čez noč izgubil tudi par 10% vrednosti denarja, če nisi pretopil dinarje v marke. Po moje je bil projekt evro preslabo zastavljen.

ABX ::

Evro ni bil slabo zastavljen, ker kot ti praviš prej se je to reševalo z inflacijo in neumen folk ne razume da je to isti nateg.

Ne, trenutni problem evra so politiki ki so se preveč zadolževali in banke ki so jim ta denar dajale. Zdaj ko pa denarja ni več v bankah pa naj mi srednji razred pokrijemo razliko.

FU!
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

#000000 ::

ABX je izjavil:

#000000 je izjavil:

kaj če ti link, sej to vsi vemo, za Žide govorim.


Jaz ne vem zato sprašujem.

Sem pa našel to na wikiju
World Jewish Congress lawsuit against Swiss banks @ Wikipedia
In zadeva ni tako preprosta kot "tvoj račun ni več dosegljiv", ampak se gre za to da Švica ni priznala dostop do računa potomcem, kateri so kasneje jih tožili in dobili denar nazaj (ne vem če v celoti).


Enkrat sem gledal neko oddajo ne vem več kje, da naj bi neketere bogate Žide ki so živeli v Švici celo sami Švicarji (bankirji) predali-izdali nacijem, da bi se dokopali do njihovega premoženja, kasneje pa seveda so se zgovarjali na to da tudi če so potomci hoteli denar z računa, tega niso priznali ker se ni vedelo (kao) ali so sploh mrtvi in ali sploh imajo pravico do tega denarja (ala zapuščinska ipd) uglavnem probali so vse birokratske zadeve da bi ta denar ostal v pri njih.

ABX ::

Namesto da mi omenjaš neko oddajo ki se enkrat videl dej raje kak konkreten link! Ampak, ni panike, to je vse lepo opisano v linku ki sem jaz dal.

Ampak vzemi zadevo v kontekstu, bila je vojna in svet ni potica. Če ne drugo na koncu vsaj nekaj pravice je bilo povrnjene.

To pomeni da je Švica 100%? Ne. Ampak all shit included je še vedno safest bet.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

OttoParts ::

To bi naj bil manual - torej ve kdo kako se odpre bančni račun recimo v Avstriji (zaradi stabilnosti države in bližine) in recimo v Švici?

GGGGG ::

Vprašanje, kako je tole s Švico. Po zakonu moraš prijaviti vse bančne račune v tujini. Če imaš prijavljen račun, državi ni problem poslati računa za ustrezen znesek. Če računa ne prijaviš in ti ga najdejo pa tudi ni prijetno.

Smurf ::

#000000 je izjavil:

Ja to je res, ampak bolj kot Euro ki lahko ne samo pade ampak celo propade pa ne more oz. naj ne bi

Ce bo Evro propadel ti tudi denar v Svici ne bo pomagal, ker itak ne bos prisel do njega.

Furbo ::

Daedalus je izjavil:

Jaz sem že razmišljal o tem, kako ukrepati v primeru, da se pokaže želja države po naših depozitih in zaenkrat imam precej preprosto idejo - najem sefa in hrambo gotovine tam. Hitra, lokalna rešitev, v kolikor bi bilo treba hitro ukrepat. Sam bi sicer preferiral bančni račun v tujini, ki bi se ga dalo odpreti in upravljati preko Interneta, brez da se fizično premaknem v tujo državo.

Ideje, linki, pomisleki, informacije... dobrodošli.


Sef eh, misliš da ljudje na Cipru zdajle lahko dostopajo do svojih sefov v bankah? Ne.

Kam v tujino boš pa šel odpreti račun, misliš da bo kaka država varna, če se tale rop obnese?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

PaX_MaN ::

morbo je izjavil:

Kaj pa če denar preneseš recimo na PayPal račun, a ti ga lahko tudi iz tam oskubijo?

Kako, če ti ga sploh ne pustijo prenest?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

OttoParts ::

GGGGG je izjavil:

Vprašanje, kako je tole s Švico. Po zakonu moraš prijaviti vse bančne račune v tujini. Če imaš prijavljen račun, državi ni problem poslati računa za ustrezen znesek. Če računa ne prijaviš in ti ga najdejo pa tudi ni prijetno.

Ciper misli zaplenit "samo" depozite v bankah na Cipru - torej je Švica varna, vsaj proti zaplembam tega stila.
Plačevati davek od obresti tudi ne bi bil problem.

#000000 ::

ABX je izjavil:

Namesto da mi omenjaš neko oddajo ki se enkrat videl dej raje kak konkreten link! Ampak, ni panike, to je vse lepo opisano v linku ki sem jaz dal.

Ampak vzemi zadevo v kontekstu, bila je vojna in svet ni potica. Če ne drugo na koncu vsaj nekaj pravice je bilo povrnjene.

To pomeni da je Švica 100%? Ne. Ampak all shit included je še vedno safest bet.



Evo maš tukaj malo bolj napisano, 3 odstavek bank accounts je to, ampak preberi od začetka pa bo, potem lahko prbereš še tukaj http://history1900s.about.com/gi/dynami... pa kak filmčeg na youtube tud obstaja.

Marat ::

Furbo je izjavil:

Daedalus je izjavil:

Jaz sem že razmišljal o tem, kako ukrepati v primeru, da se pokaže želja države po naših depozitih in zaenkrat imam precej preprosto idejo - najem sefa in hrambo gotovine tam. Hitra, lokalna rešitev, v kolikor bi bilo treba hitro ukrepat. Sam bi sicer preferiral bančni račun v tujini, ki bi se ga dalo odpreti in upravljati preko Interneta, brez da se fizično premaknem v tujo državo.

Ideje, linki, pomisleki, informacije... dobrodošli.


Sef eh, misliš da ljudje na Cipru zdajle lahko dostopajo do svojih sefov v bankah? Ne.

Kam v tujino boš pa šel odpreti račun, misliš da bo kaka država varna, če se tale rop obnese?


Zakaj pa misliš da nobena ne bo varna? A veš zakaj se na Cipru dogaja tale "davek"? Hint: ne zato, ker bi si politiki želeli povečati popularnost.

morbo ::

PaX_MaN je izjavil:

morbo je izjavil:

Kaj pa če denar preneseš recimo na PayPal račun, a ti ga lahko tudi iz tam oskubijo?

Kako, če ti ga sploh ne pustijo prenest?

Ja denar preneseš preventivno, torej sproti za vsako plačo, dokler obstaja možnost da pride do take uredbe. Na računu pustiš tistih min X EUR za obratovanje oz. sproti prenašaš nazaj iz PayPala, kadar rabiš keš. Vseeno bolje in hitreje kot tlačit gotovino pod povštr ali se jajcat z računi v tujini.

Gregor P ::

BBC CYPRUS BAILOUT: MPs in Cyprus parliament vote to reject controversial levy on bank depositors as part of EU-IMF bailout ;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Furbo ::

Marat je izjavil:

Zakaj pa misliš da nobena ne bo varna? A veš zakaj se na Cipru dogaja tale "davek"? Hint: ne zato, ker bi si politiki želeli povečati popularnost.


Zakaj pa bi bile ostale varne, ko bodo politiki videli, kako lahko je oropati državljane in rešiti bankirske prijatelje?

Pa nehajte s payal, da potegnete denar dol, vas bo prav tako stalo cca 10% in kje ste potem?

In kam ga boste potegnili, če ne na kak bančni račun in kaj bo tedaj?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Magic1 ::

Smurf je izjavil:

Problem Svice je, da je trenutno svicarski frank rekordno visok in komot pade v 1 letu za recimo 30%.

Iz kje si pa to povlekel, CHF je že let dost fiksiran na evro in niha par procentov gor/dol okoli 1.2. Trenutno je prej manj vreden, kot več pri 1.22.
http://finance.yahoo.com/echarts?s=EURC...
Magic

Marat ::

Furbo je izjavil:

Marat je izjavil:

Zakaj pa misliš da nobena ne bo varna? A veš zakaj se na Cipru dogaja tale "davek"? Hint: ne zato, ker bi si politiki želeli povečati popularnost.


Zakaj pa bi bile ostale varne, ko bodo politiki videli, kako lahko je oropati državljane in rešiti bankirske prijatelje?

am, zato ker bančni sektor ni v vseh državah EU v takem sranju kot v Sloveniji ali na Cipru.

Manu ::

Ne morem verjet, da se pogovarjamo o dvigu gotovine iz bank ... >:D

Najbolje je, da zapreš račun v banki. Problem pa je, ker izplačilo plače ne gre brez banke. Zato bi lahko lobirali in spremenili zakon, ki bi dovoljeval izplačilo plač delavcu ali avtorju v gotovini. Ker to, da morajo biti banke posrednik je nesmisel.

Druga rešitev: da sproti kar dobiš na račun, sproti dviguješ. Vem, problem je inflacija...

Tretja rešitev: zapri račun v bankah, ki jim gre slabo in odpri račun v bankah, ki dobro poslujejo. Na primer odpreš račun v bankah ki niso zvišali cene svojih storitev pred kratkim kakor v 85% ostalih bank. Če nič drugega vsaj bolj poceni skozi prideš.

Zdaj pa nekaj apokaliptičnih:>:D
4. Kupiš nekaj zemlje. To je najboljša in najbolj varna investicija, čeprav nič ni 100% varno.
5. Investiraš v znanje. Nekdo, ki ima znanje ga lahko unovči.
6. Kupiš neko skladišče in vanj skladiščiš smeti: kovino, baker, elektronski odpadki, odpadni les, papir, steklo, biološke odpadke (delaš kompost)... Vse to spada pod naravne vire, ki bodo v prihodnosti cenjena.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Grčiji ne deluje več PayPal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6628935 (18030) trenerkar
»

Najbolj stabilna banka v Sloveniji. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8223173 (20622) Rupa
»

Po stresnih testih le še 150 evrov iz bankomata?! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15945956 (39178) vostok_1
»

Ciper bank run in povezani problemi (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
39170278 (58761) Kamran
»

Ciprčani obupano nad bankomate (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
15532479 (23861) Invictus

Več podobnih tem