» »

Sevalna gravitacisja sila?

Sevalna gravitacisja sila?

pro549 ::

Kaj mi lahko poveste malo več o tem? Kako lahko to zaznamo? Samo vem da so nekateri strokovnjaki zaznali to šele ko se je zgodila neka supernova in takrat ob eksploziji je prišlo do takih pospeškov mase da so lahko to zaznali.

Thomas ::

Tomorow. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Tud tomorrow nisem več prav napisal. Yesternight.

Če bi supernova eksplodirala sferno simetrično, mi ne bi mogli opaziti nobenih gravitacijskih valov. Ker pa ne, in ker zelo hitro premesti velike količine mase - podobno kot dve hitro orbitarijoči zvezdi - naj bi se po Einsteinu s svetlobno hitrostjo, na vse strani širila distorzija prostora. Na Zemlji bi to opazili tako, da bi razdalja med kilometre oddaljenima predmetoma začela nihati za kakšno valovno dolžino svetlobe sem in tja. Kot da bi bil nekakšen mikro potres, ki bi pa zajel vso Zemljo.

To, zmerjeno še ni bilo. Ampak naprave več ali manj samo čakajo na kakšen tak vesoljski dogodek, ki bi to povzročil.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pro549 ::

In kaj pa luna? Se vrti okol zemlje in če bi opazovali zadost daleč pol bi čutili prevlado sevalno gravitacijsko silo od navadne grav. sile? V elektrotehniki mi je nekak jasno kako se to dogaja (izračuni pa to) samo ne vidim pomena pri gravitaciji?
BTW kako pa bi naredil oddajnik s pomočjo gravitacijske sile?

pro549 ::

Aja še nekaj nevem kolk ti je znana elektrotehnika, ampak v elektrotehniki se pomagamo z Maxwelovim enačbami za izračun sevanja itd. A je kaj podobnega tud pri fiziki a so kej podobne te enačbe med sabo?

Eschelon ::

En fleten link na LIGO. Vsekakor priporočljivo branje (pa še nič kaj komplicirano).
Po mojem vedenju (ni merodajno): Maxwellove enačbe so le poenostavitev GR enačb. Za gravitacijske valove in polja pa rabiš kar GR (pri malih pospeških (orig.posmeških8-)) in malih masah se naj bi dalo dovolj poenostaviti za simbolično računanje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Eschelon ()

Thomas ::

No, sej to smo tule že nekoliko obravnavali v temi o hitrosti gravitacije.

Kakšna je analogija med EM in gravitacijo?

Kar precejšnja.

Naboju ustreza masa. Obe sili padata s kvadratom razdalje in rasteta s produktom obeh nabojev oziroma obeh mas.

Tako pospešeno gibajoč naboj, kot pospešeno gibajoča masa sevata. V enem primeru EM valovanje, v drugem gravitacijsko.

Samo da je gravitacijsko po eni strani zelo šibko v primeri z EM - težko se ga zazna - po drugi strani pa gravitacijsko pomeni (šibko ponavadi) valovanje prostora samega.

Če pa nekje v Vesolju trčita dve črni luknji, se ves prostor zatrese kot žolica. Taka je teorija, vsaj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prevrtana Zemlja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5310679 (8743) gzibret
»

Hitrost prostega pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7723114 (21459) Thomas
»

Speed of Gravity - again! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19614055 (10453) Thomas
»

Svetloba! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14512045 (8869) Zavo

Več podobnih tem