» »

Zakaj jedrske elektrarne niso prava stvar

Zakaj jedrske elektrarne niso prava stvar

««
8 / 10
»»

jest10 ::

Jaz se z domnom strinjam da alternativni viri imajo prihodnost. In to zelo svetlo.

To jasno da imajo. Ampak imajo svoje mesto.
Nikakor niso in ne morejo biti zamenjava za vse ostale vire, kot trdi domen.

dstr17_ je izjavil:


30GW inštalirane moči je proizvedlo 45TWh ur elektrike, to je kar lep izplen.

Če primerjamo s tisto našo oceno iz ministrstva: 0.768GW bi proizvedlo 1.4TWh. To je v bistvu še boljše!

Ker kot sem že rekel, niso iz podatkov odstranili burje>:D
Sicer pa ocena... Tako kot tista ocena o ceni TEŠ6, ki jo tako rad mečeš naprej?>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

dstr17_ ::

Nikakor niso in ne morejo biti zamenjava za vse ostale vire, kot trdi domen.
No jaz ne mislim, da so povsod lahko zamenjava za vse ostale vire. To je odvisno od konkretne lokacije in okoliščin. V Sloveniji so lahko zamenjava za komplet nuklearko, ali pa za komplet Šoštanj (kar bi bilo v bistvu še boljše).

Če bi bili ljudje v Sloveniji razumni bi takole naredili: požrli večstomilijonsko izgubo zaradi TEŠ6 in ustavili projekt. Namesto tega drugi blok nuklearke z močjo 1100MW. Hkrati ob tem pa masovno sončne in vetrne elektrarne, skupaj z novo ČHE Kozjak. To je najboljša opcija. Ampak če se TEŠ6 zgradi do konca se žal ta načrt podre. Takrat je pač treba črtati nuklearko.

Gregor P ::

V majhni Sloveniji logično prostora za te vetrnice pač ni, razen kot rečeno tako malo ljubiteljsko eksperimentalno. Niti ni Slovenija lokacija za sočne elektrarne ipd. (kar smo tudi že večkrat dejali). To ne gre tudi, če bi dejansko to bila najboljša alternativa na svetu ker (sedaj se vrtimo že v krogu) je Slovenija premajhna!

Nekaj blokov nuklearke in smo zmagal:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BigWhale ::

A ti ves, da pretocne hidroelekrarne delajo tko, da cez dan prodajajo elektriko, ponoci jo pa kupujejo? Zato, ker je ponoci cenejsa in pol s to elekriko vodo pumpajo mal sem pa tja?

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

Nikakor niso in ne morejo biti zamenjava za vse ostale vire, kot trdi domen.
No jaz ne mislim, da so povsod lahko zamenjava za vse ostale vire. To je odvisno od konkretne lokacije in okoliščin. V Sloveniji so lahko zamenjava za komplet nuklearko, ali pa za komplet Šoštanj (kar bi bilo v bistvu še boljše).

Ne more

Če bi bili ljudje v Sloveniji razumni bi takole naredili: požrli večstomilijonsko izgubo zaradi TEŠ6 in ustavili projekt. Namesto tega drugi blok nuklearke z močjo 1100MW. Hkrati ob tem pa masovno sončne in vetrne elektrarne, skupaj z novo ČHE Kozjak. To je najboljša opcija. Ampak če se TEŠ6 zgradi do konca se žal ta načrt podre. Takrat je pač treba črtati nuklearko.

Kozjak je premajhna za tvoje načrte.
NEK2 bo.

dstr17_ ::

V majhni Sloveniji logično prostora za te vetrnice pač ni
Zakaj premala? Gostota prebivalstva je še manjša kot v Nemčiji.
Niti ni Slovenija lokacija za sočne elektrarne
Zakaj? Nemčija dobi še manj insolacije kot Slovenija, pa dobi skoraj 7-8% elektrike samo iz Sonca.

Naj se popravim: 5%. Vseeno kakih 10x več kot v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

dstr17_ ::

BigWhale je izjavil:

A ti ves, da pretocne hidroelekrarne delajo tko, da cez dan prodajajo elektriko, ponoci jo pa kupujejo? Zato, ker je ponoci cenejsa in pol s to elekriko vodo pumpajo mal sem pa tja?
To si verjetno meni odgovarjal? Pretočne hidroelektrarne ne delajo tako. Tako kot si napisal delajo črpalne hidroelektrarne. Drugače pa: pasovne energije v Sloveniji je dovolj, problem je trapezna energija oz. špice čez dan. Tisto je treba pokriti, ponoči se že tako ali tako kuri v zrak.

Okapi ::

da alternativni viri nimajo nobene posebne prihodnosti..
To seveda niti približno ni res, kot pravilno ugotavlja tudi Pithlit. Imajo veliko prihodnost, s poudarkom na prihodnosti.;) Skoraj sigurno pa to ni veter, precej verjetno tudi fotovoltaika, kot jo poznamo sedaj, ne.

Jaz bi, dolgoročno gledano, stavil na fuzijo in morda za določene namene še na tehnološko "fotosintezo" - izdelavo dizla iz "zraka, vode in sonca" (ne znam si predstavljati, da bi bilo mogoče velika potniška letala in tovorne ladje poganjati z akumulatorji).

O.

jype ::

Okapi> (ne znam si predstavljati, da bi bilo mogoče velika potniška letala in tovorne ladje poganjati z akumulatorji).

Ko maš enkrat heisenbergov kompenzator se da vse živo narest.

PrimozR ::

dstr17_ je izjavil:

Vrednosti brez neuporabne burje so povsot pod 5m/s
Ne, niso, zato ker burja ni kar vsepočez v Sloveniji. Cel kup lokacij je, kjer je ARSO nameril prek 5.5 m/s povprečne hitrosti, pa tam ni burje.

Tole je vetrna karta Slovenije:

In to je 50m nad tlemi, medtem ko je rotor vetrnice 80m, kar pomeni da moraš vrednosti kvečjemu še malo povečati.

Dejmo čez tole še relief in poglejmo, kje se te lokacije nahajajo. Kako boš spravil 80m vetrnico na Triglav in jo tam servisiral? No, tja spraviti jo ni problem, samo za pop*** draga bo. Kar pa nekako zgreši point, kajne? Oz. pokaže, da je point tega le in samo barvanje vsega na zeleno, ne glede na zahteve in omejitve.

googleg1 ::

PrimozR je izjavil:

Dejmo čez tole še relief in poglejmo, kje se te lokacije nahajajo. Kako boš spravil 80m vetrnico na Triglav in jo tam servisiral? No, tja spraviti jo ni problem, samo za pop*** draga bo. Kar pa nekako zgreši point, kajne? Oz. pokaže, da je point tega le in samo barvanje vsega na zeleno, ne glede na zahteve in omejitve.
Nazadnje ko sem bil na kredarici jo že majo :) Samo zdej bo treba še 100kV daljnovod gor potegnit :)

@domen_ spet si pokazal nepoznavanje tematike. Energijo ne moreš "kurit v zrak". Proizvedeno energijo je treba porabit, drugače grejo turbine v maloro. To je tudi problem vetrnic kot smo že neskončnokrat napisali. Ustavljati se jih ne sme, tako, da je treba njihovo proizvedeno energijo tudi sredi noči porabit. Oziroma poceni prodajat v tujino. Črpalne elektrarne pa lahko omenjaš samo tedaj ko jih boš vštel v ceno vetrnih.

Drugače pa TEŠ6 je čist lep projekt, če imamo res zadosti kvalitetnega premoga (v kar nisem 100% prepričan). Z novimi filtri gre v zrak samo še para in pa CO2 (toplo vreme mi je všeč). Imam eno tukaj zraven v Ljubljani in se sploh ne opazi, da je v urbanem okolju. Razen mogoče kakšnega snega v prehodnih obdobjih.

Viri:
- Toplarna moste

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: googleg1 ()

jest10 ::

googleg1 je izjavil:


Drugače pa TEŠ6 je čist lep projekt, če imamo res zadosti kvalitetnega premoga (v kar nisem 100% prepričan). Z novimi filtri gre v zrak samo še para in pa CO2 (toplo vreme mi je všeč).

Premoga v okolici Velenja je še za 2 TEŠ6. Pod Pohorjem in na panonski nižini pa še za par:P
Ni pa ravno kvaliteten, saj je večinoma kar lignit.
Kar se tiče izpustov bo pa TEŠ6 pravi balzam v primerjavi s starimi bloki.

WaterBoy ::

Ko filtri laufajo na 5 bloku je tudi vredu, problem je ko se po pomoti izklopjo :)

dstr17_ ::

@domen_ spet si pokazal nepoznavanje tematike. Energijo ne moreš "kurit v zrak". Proizvedeno energijo je treba porabit, drugače grejo turbine v maloro. To je tudi problem vetrnic kot smo že neskončnokrat napisali. Ustavljati se jih ne sme, tako, da je treba njihovo proizvedeno energijo tudi sredi noči porabit. Oziroma poceni prodajat v tujino. Črpalne elektrarne pa lahko omenjaš samo tedaj ko jih boš vštel v ceno vetrnih.
Ja, vem da je treba energijo porabit. Termoelektrarna mora čez noč delati na "tehničnem minimumu", če se ti to lepše sliši. Kuri premog v zrak jaz temu pravim, ker ni na optimalnem izkoristku.

In važno da bi ti črpalne štel zraven vetrnih, ampak zraven nuklearke in termoelektrarn pa ne.
Drugače pa TEŠ6 je čist lep projekt
Oh ja, prečudovit! Finančno, okoljsko, zdravstveno, ni da ni!
Z novimi filtri gre v zrak samo še para in pa CO2 (toplo vreme mi je všeč).
Ja potem so se pa v uradni brošuri zmotili, ko so napisali še par milijonov ton žveplovih in dušikovih oksidov. Očitno smo zdaj rešeni!

Kar se tiče izpustov bo pa TEŠ6 pravi balzam v primerjavi s starimi bloki.
Balzam glede izpustov je kvečjemu sončna, vetrna, hidro ali jedrska elektrarna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

black ice ::

Zakaj si že proti nuklearkam, če praviš da so tako fajn zelene?

jest10 ::

In važno da bi ti črpalne štel zraven vetrnih, ampak zraven nuklearke in termoelektrarn pa ne.

Termo NE RABIJO črpalne. Veterne jo rabijo, če hočeš vsaj malo zgladiti nihanje.
Kolikokrat bo še potrebno ponoviti?

dstr17_ ::

black ice je izjavil:

Zakaj si že proti nuklearkam, če praviš da so tako fajn zelene?
Mi jih ne rabimo. Drugače pa:
- ker so drage (to jih bo tako ali tako pokopalo)
- ker se ne ve (nihče na svetu) kam z radioaktivnimi odpadki
- ker so preveč rizične za obratovanje (vsak mesec je nekje na svetu potres stopnje 7-7.9, nad 8 pa enkrat letno, samo še vprašanje časa je kdaj se naslednja nuklearka zruši)

jest10 je izjavil:

In važno da bi ti črpalne štel zraven vetrnih, ampak zraven nuklearke in termoelektrarn pa ne.

Termo NE RABIJO črpalne. Veterne jo rabijo, če hočeš vsaj malo zgladiti nihanje.
Kolikokrat bo še potrebno ponoviti?
Izgleda da velikokrat, ker stalno pozabljaš: termoelektrarne potrebujejo tudi druge prilagodljivejše elektrarne za normalno dobavo elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

black ice je izjavil:

Zakaj si že proti nuklearkam, če praviš da so tako fajn zelene?
Mi jih ne rabimo. Drugače pa:
- ker so drage (to jih bo tako ali tako pokopalo)
- ker se ne ve (nihče na svetu) kam z radioaktivnimi odpadki
- ker so preveč rizične za obratovanje (vsak mesec je nekje na svetu potres stopnje 7-7.9, nad 8 pa enkrat letno, samo še vprašanje časa je kdaj se naslednja nuklearka zruši)

jest10 je izjavil:

In važno da bi ti črpalne štel zraven vetrnih, ampak zraven nuklearke in termoelektrarn pa ne.

Termo NE RABIJO črpalne. Veterne jo rabijo, če hočeš vsaj malo zgladiti nihanje.
Kolikokrat bo še potrebno ponoviti?
Izgleda da velikokrat, ker stalno pozabljaš: termoelektrarne potrebujejo tudi druge prilagodljivejše elektrarne za normalno dobavo elektrike.

Sončne/veterne pa še več drugih prilagodlivih virov. Kaj pa zdej?

dstr17_ ::

Sončne/veterne pa še več drugih prilagodlivih virov. Kaj pa zdej?
Ne jih ne oz. v najslabšem primeru približno enako. Avče in Kozjak skupaj s pretočnimi HE so v kombinaciji s sončnimi in vetrnimi elektrarnami povsem dovolj za kompletno nadomestitev ali NEK ali TEŠ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

Sončne/veterne pa še več drugih prilagodlivih virov. Kaj pa zdej?
Ne jih ne oz. v najslabšem primeru približno enako.

Ne, potrebujejo jih več. Jasno v tvojem namišljenem svetu zgleda bezlanje ouputa sončnih/veternih regulirajo dobre vile
Avče in Kozjak skupaj z ostalimi pretočnimi HE povsem dovolj za kompletno nadomestitev ali NEK ali TEŠ.

Ni res.

Grumf ::

Grumf je izjavil:

alternativni viri nimajo nobene posebne prihodnosti..


Sicer sem mislil izrecno na sončno in veterno pridobivanje ampak pa dajmo naprej razvijati,
kateri pa imajo, potočki? HE se ne smatra za alternativni vir, plimovanje imamo tudi prav
fantastično (sploh če se nam rata s sosedi zmeniti). Kaj ostane, biomasa? Pigshit (tribute
to madmax), sončni veter (domen ze konstruira zmaja), človeška neumnost? Morda prekmurski
holesterol? Ljubljansko smetišče (hja to bi znalo biti kar vredu glede na to, da bo kmalu
edino, ki bo še odprto)?

Kje so te viri, ki se jih sploh splača omenit (naslavljam ostale, domen vem da jih bo našel
in ne da se mi prepirat z njim, da 10 miljard mravelj na kolesu ni zanesljiv vir energije).
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

dstr17_ ::

Jasno v tvojem namišljenem svetu zgleda bezlanje ouputa sončnih/veternih regulirajo dobre vile
Če so sončne elektrarne razpršene po večjem območju output ne bezlja, ampak je zelo predvidljiv. Vetrne manj, a vseeno se ne gre za bezljanje. Spremembe se odvijajo iz ure v uro, ne pa iz minute v minuto.
Ni res.
Je.

googleg1 ::

@domen_ mi je všeč tvoj način obračanja argumentov. Misliš, da so takoj po odprtju prve termoelektrarne zgradili zraven še črpalno ? Hidro, termo in jedrske elektrarne NE RABIJO črpalne elektrarne, ker lahko prilagajajo količino proizvedene energije. Je pa situacija na trgu elektrike taka, da se elektrarnam ne splača zmanjšati proizvodnje ponoči kljub temu, da jo prodajajo po nižji ceni. Tukaj so čiste ekonomske kalkulacije. In to je bila niša črpalne elektrarne Avče. Kupuje, ko je cena nizka, prodaja ko je visoka.

Iste logike ne gre aplicirati na obnovljive vire. Že takoj v štartu je treba inštalirati 3x več moči, kot je dejanska potreba po energiji. Če se omejimo na vetrno to pomeni, da imamo lahko sredi noči ogromno proizvedene moči pri zelo nizki ceni odkupa. Naslednji dan pa je mogoče treba elektriko kupovati po precej višjih cenah.

Ne vem če sem jasen, ampak hočem samo predstavit ekonomsko in tudi električno nezanesljivost vetrnih elektrarn. Če iz te enačbe odstraniš zagotovljeno ceno odkupa, se kaj hitro zgodi da cena na kilovatno uro precej naraste.
Ne jih ne oz. v najslabšem primeru približno enako. Avče in Kozjak skupaj s pretočnimi HE so povsem dovolj za kompletno nadomestitev ali NEK ali TEŠ.
Daleč od tega. Nekaj je reči, da bi povečal % zelenih virov, nekaj pa pomeni nadomestitev klasičnih elektrarn. Prvič pretočne so večinoma manjše HE. Drugič akumulacijske HE imajo predpisan nivo nihanja akumulirane vode, kar pomeni, da lahko obratujejo samo nekaj ur dnevno (odvisno od moči). Ko vse to vzameš v obzir dobiš precej nezanesljiv vir energije. Razen če inštaliraš 5-6x preveč moči glede na porabo. Pri klasičnih je večinoma 1 proti ena (razen remontov in današnjega izpada NEK :)

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

Jasno v tvojem namišljenem svetu zgleda bezlanje ouputa sončnih/veternih regulirajo dobre vile
Če so sončne elektrarne razpršene po večjem območju output ne bezlja, ampak je zelo predvidljiv. Vetrne manj, a vseeno se ne gre za bezljanje. Spremembe se odvijajo iz ure v uro, ne pa iz minute v minuto.
Ni res.
Je.

Ok, pokrij mi prosim teh 5 dni oblačnosti in sneženja. Jasno veternice v soboto in nedeljo niso mogle delovati zaradi močne burje.(za ostale 3 dni nisem zihr koliko je pihalo).


:'( :'(
Eh ne da se mi več. Še dalje se imej lepo v svojem nerealnem svetu.

dstr17_ ::

Ok, pokrij mi prosim teh 5 dni oblačnosti in sneženja.
Zaradi 5 dni oblačnosti je popolnoma brezveze graditi TEŠ6. Teh 5 dni lahko elektriko pač uvoziš, če ne gre drugače. Ostalih 360 dni imaš pa čist vir energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Mipe ::

In se potem čudimo, kako odvisni smo od drugih.

M-XXXX ::

dstr17_ je izjavil:

Ok, pokrij mi prosim teh 5 dni oblačnosti in sneženja.
Zaradi 5 dni oblačnosti je popolnoma brezveze graditi TEŠ6. Teh 5 dni lahko elektriko pač uvoziš, če ne gre drugače. Ostalih 360 dni imaš pa čist vir energije.

5 dni oblačnosti ta teden, 4 dni drug teden, nasleden teden jih bo zametlo. Vetrnice pa sploh ne bodo delale zaradi burje^^ Ampak ni panike, bomo pač uvozili v končni fazi 300 od 365 dni. Važno, da bo zeleno :D

dstr17_ ::

Ne, to sploh ni res: gre se za zelo majhno število dni v letu. Drugače pa: takrat ko je pa remont ali pa takrat ko nuklearka dol pade, tako kot danes, pa mislite da elektrike ni treba uvažat ali kaj?

Točno se je danes videlo kaj Brestanica zmore: kakšno ulično osvetljavo, kaj več pa ne. Večino je bilo treba uvoziti.

In kaj je razlika, če uvozimo kadar se nuklearka zaustavi, ima remont, ali pa kadar je termoelektrarno kaj za poštimat, ali če 5,10 ali 15 dni na leto uvozimo zaradi tega ker ni Sonca in vetra?

Prav nobene razlike ni.

Remont traja 30 dni, če se kdo sprašuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:


Točno se je danes videlo kaj Brestanica zmore: kakšno ulično osvetljavo, kaj več pa ne. Večino je bilo treba uvoziti.

Zmore toliko, kot naš del nuklearke.
Da ti dela težave razumevanje tiste ELES slikice, si pa danes že pokazal, tako da ne rabiš znova.
in kaj je razlika, če uvozimo kadar se nuklearka zaustavi, ima remont, ali pa kadar je termoelektrarno kaj za poštimat, ali če 5,10 ali 15 dni na leto uvozimo zaradi tega ker ni Sonca in vetra?

Prav nobene razlike ni.

Razlika je ogromna. V ceni. Napovedan uvoz v primerjavi z nenapovedanim...
Poleg jasno stroškov, ki jih imaš z regulacijo omrežja, ko loviš bezlanje alternative

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

PrimozR ::

dstr17_ je izjavil:

black ice je izjavil:

Zakaj si že proti nuklearkam, če praviš da so tako fajn zelene?
Mi jih ne rabimo. Drugače pa:
- ker so drage (to jih bo tako ali tako pokopalo)
- ker se ne ve (nihče na svetu) kam z radioaktivnimi odpadki
- ker so preveč rizične za obratovanje (vsak mesec je nekje na svetu potres stopnje 7-7.9, nad 8 pa enkrat letno, samo še vprašanje časa je kdaj se naslednja nuklearka zruši)

jest10 je izjavil:

In važno da bi ti črpalne štel zraven vetrnih, ampak zraven nuklearke in termoelektrarn pa ne.

Termo NE RABIJO črpalne. Veterne jo rabijo, če hočeš vsaj malo zgladiti nihanje.
Kolikokrat bo še potrebno ponoviti?
Izgleda da velikokrat, ker stalno pozabljaš: termoelektrarne potrebujejo tudi druge prilagodljivejše elektrarne za normalno dobavo elektrike.

-Stabilna dobava elektrike, ki je še čista, pač stane. NE bo jih pokopalo, slej ko prej se bodo kvečjemu ljudje spravili k sebi in začeli graditi jedrske elektrarne. Ali pa fuzijske.
-kam z odpadki seveda vemo, pa zaradi nerelanega strahu ni nekega pametnega razvoja, posledično ni novih dizajnov, itd. Ampak je pa problem odpadkov, kot sem že napisal, rešljiv.
-preveč rizične? Res? Po katerih podatkih že? Potres ni škodoval še niti eni jedrski elektrarni, vsaj ne tako kritično, kot se ti zdi. Ja, samo še vprašanje časa je, kdaj se naslednja zruši. Ker se zastarele objekte brez neke pametne osnove drži pri življenju, ker prave alternative, razen nove veliko boljše ni. Nove jedrske pa ni mogoče zgraditi, ker ljudje nimajo pojma. Zapret vse, kar je starejše od 20 do 30 let in jih nadomestiti z mnogo boljšimi in varnejšimi modernimi dizajni. Fukušima se z moderno zasnovo ne bi zgodila. Černobil in 3 Mile Island sta pa itak človeški napaki. Tudi te se z boljšim poznavanjem tehnologije in modernejšimi sistemi da enostavno preprečiti.

dstr17_ je izjavil:

Sončne/veterne pa še več drugih prilagodlivih virov. Kaj pa zdej?
Ne jih ne oz. v najslabšem primeru približno enako. Avče in Kozjak skupaj s pretočnimi HE so v kombinaciji s sončnimi in vetrnimi elektrarnami povsem dovolj za kompletno nadomestitev ali NEK ali TEŠ.

Lej:



Modro je poraba, rdeče je output termo/jedrske (stabilen, tole je pač grob približek), zeleno pa output alternativnih tehnologij. Eno je, če ti dejansko samo gladiš nihanja porabe in imaš stabilnega vira dovolj. Drugo je, če imaš vir nestabilen in energije nimaš dovolj. Pri takšnih luknjah ti še toliko črpalnih elektrarn ne pomaga oz. bi potreboval nekajtedenske rezeorvarje. Tam je pa tudi že problem izhlapevanje vode :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

dstr17_ ::

Zmore toliko, kot naš del nuklearke.
Oh ja, smo videli danes kaj zmore:

Razlika med proizvodnjo in porabo je 700MW. Bravo Brestanica!

Vseeno je ali odkupuješ v tujini zaradi 15 dni slabega vremena ali zaradi 30 dni remonta in še kakšnega nenapovedanega izpada za zraven.

Pithlit ::

dstr17_ je izjavil:

Remont traja 30 dni, če se kdo sprašuje.

Burja pa 42 dni. Vsako leto. Mal bolj močno to piha... močneje od 100km/h.

Pe dejmo ignorirat da lahko burja _konkretno_ poškoduje (tudi uniči) veternice. Pa ni treba da veter rekorde postavlja. Kakih 150km/h je povsem dovolj.
Life is as complicated as we make it...

dstr17_ ::

PrimozR je izjavil:


Lej:



Modro je poraba, rdeče je output termo/jedrske (stabilen, tole je pač grob približek), zeleno pa output alternativnih tehnologij.
Če boš podal podatke iz realnosti potem bom graf pogledal, ampak tale izmišljotina pa ni za nikamor.

Mipe ::

Kje pa vidiš zeleno? Vidim samo modro, rdečo in rjavo... Ali je kaj narobe z mojimi očmi?

dstr17_ ::

Sploh nisem opazil. Ampak se da razbrati kaj je hotel povedati in kaj sem hotel jaz: da je to stereotip, ki ne drži.

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Lej:



Modro je poraba, rdeče je output termo/jedrske (stabilen, tole je pač grob približek), zeleno pa output alternativnih tehnologij.
Če boš podal podatke iz realnosti potem bom graf pogledal, ampak tale izmišljotina pa ni za nikamor.

:))
Kaj misliš, kako zgleda, ko zapiha ali ko neha pihati veter?

Kako zgleda skok v proizvodnji, ko se umakne oblak, pa vidiš na tej slikci(iz 2 na 6kW):


Enak padec bi bil, če bi se oblak znova pripeljal.
Btw, mizeren izplen 17kW elektrarne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

dstr17_ ::

Bom kar sam dal graf kako to, v čemer se Pipi moti, v resnici izgleda:

 Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012

Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012


Kot je jasno razvidno nihanja zaradi sončnih in vetrnih elektrarn niso niti hitra niti velika, ampak počasna in v primeru sončnih elektrarn povsem predvidljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

Bom kar sam dal graf kako to, v čemer se Pipi moti, v resnici izgleda:



Kot je jasno razvidno nihanja zaradi sončnih in vetrnih elektrarn niso hitra in velika, ampak počasna in v primeru sončnih elektrarn povsem predvidljiva.


Kako izgleda na lep sončen dan ja. Kaj pa ko ni lepega sončnega dneva s stalnim, primernim vetrom?

Pithlit ::

jest10 je izjavil:

Kaj pa ko ni lepega sončnega dneva s stalnim, primernim vetrom?

Ja svečka ane. Pa dinamo na starem dobrem pony-u zato da torrenti ne crknejo. Še za zdravje nekaj nardiš.
Life is as complicated as we make it...

googleg1 ::

Ne vem ali jaz ne znam brati tega grafa ali je output vetrne energije v enem dnevu zanihal za ene štirikratnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: googleg1 ()

dstr17_ ::

Kako izgleda na lep sončen dan ja. Kaj pa ko ni lepega sončnega dneva s stalnim, primernim vetrom?
Glede jakosti nihanja se nič ne spremeni, zmanjša se zgolj moč. V tem primeru pač kupiš energijo, tako kot smo jo danes in tako kot smo jo in jo bomo v času remonta.

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

Kako izgleda na lep sončen dan ja. Kaj pa ko ni lepega sončnega dneva s stalnim, primernim vetrom?
Glede jakosti nihanja se nič ne spremeni, zmanjša se zgolj moč. V tem primeru pač kupiš energijo, tako kot smo jo danes in tako kot smo jo in jo bomo v času remonta.

Seveda se spremeni tudi jakost nihanja. Še posebno, če imaš recimo delno oblačnost.
Ali pa ko ti prihajajoče nevihitce vozijo proizvodnjo veternih gor in dol.

PrimozR ::

Mipe je izjavil:

Kje pa vidiš zeleno? Vidim samo modro, rdečo in rjavo... Ali je kaj narobe z mojimi očmi?

Ne, je pa z mojimi. Rjava torej :D

dstr17_ je izjavil:

Kako izgleda na lep sončen dan ja. Kaj pa ko ni lepega sončnega dneva s stalnim, primernim vetrom?
Glede jakosti nihanja se nič ne spremeni, zmanjša se zgolj moč. V tem primeru pač kupiš energijo, tako kot smo jo danes in tako kot smo jo in jo bomo v času remonta.

Kaj če bi namesto štrihanja proizvodnje energije na zeleno in načrtov za odkup elektrike raje razmišljali, kako bi proizvajali presežek in le-tega prodajali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

dstr17_ ::

Če bi se teh 400 milijonov, ki jih je do zdaj pokuril TEŠ6, raje namenilo za izgradnjo sončnih elektrarn bi že zdaj prodajali presežke. Tako pa imamo zgolj obljubo, da bo cena projekta narasla "samo še za" nekaj sto milijonov.

Mipe ::

Kje bi gradili te sončne elektrarne? NA strehah tovarniških hal, kot v Ribnici in Novem mestu?

jernejl ::

dstr17_ je izjavil:

Bom kar sam dal graf kako to, v čemer se Pipi moti, v resnici izgleda:

 Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012

Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012


Kot je jasno razvidno nihanja zaradi sončnih in vetrnih elektrarn niso niti hitra niti velika, ampak počasna in v primeru sončnih elektrarn povsem predvidljiva.

Iz tega grafa se denimo vidi velika variabilnost moči vetrnih elektrarn. Kolikor je opaziti, je minimalna moč v tem obdobju približno 10GW, maksimalna pa približno 80GW. Treba je tudi vedeti, da je Slovenija po površini manjša, manjše število vetrnic na manjši površini (v primerjavi z Nemčijo) pa statistično varibilnost še poveča. Poleg tega tudi vreme ni kaj prida korelirano s potrebami gospodarstva po električni energiji. Zaradi vsega tega je pri takem viru energije potreba po tvorbah tipa ČHE in podobno precej večja kot pri kakšnih bolj zanesljivih in manj variabilnih virih.

Poleg tega so na daljši rok še dodatni faktorji, ki vplivajo na proizvodnjo energije iz vetra (letni časi - vetrovi se z letom spreminjajo).

Podobni sklepi veljajo tudi za sončne elektrarne.

Če bi se teh 400 milijonov, ki jih je do zdaj pokuril TEŠ6, raje namenilo za izgradnjo sončnih elektrarn bi že zdaj prodajali presežke.

Tako kot pri TEŠ tudi pri drugih "zelenih" virih obstajajo lobiji proti.
Vetrnice na volovji rebri gradijo že kakšnih 10 let, pa še zmeraj niso postavljene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

jest10 ::

jernejl je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Bom kar sam dal graf kako to, v čemer se Pipi moti, v resnici izgleda:

 Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012

Proizvodnja elektrike v Nemčiji 25. in 26. maj 2012


Kot je jasno razvidno nihanja zaradi sončnih in vetrnih elektrarn niso niti hitra niti velika, ampak počasna in v primeru sončnih elektrarn povsem predvidljiva.

Iz tega grafa se denimo vidi velika variabilnost moči vetrnih in sončnih elektrarn. Kolikor je opaziti, je minimalna moč v tem obdobju približno 10GW, maksimalna pa približno 80GW. Treba je tudi vedeti, da je Slovenija po površini manjša, manjše število vetrnic na manjši površini (v primerjavi z Nemčijo) pa statistično varibilnost še poveča. Poleg tega tudi vreme ni kaj prida korelirano s potrebami gospodarstva po električni energiji. Zaradi vsega tega je pri takem viru energije potreba po tvorbah tipa ČHE in podobno precej večja kot pri kakšnih bolj zanesljivih in manj variabilnih virih.

Poleg tega so na daljši rok še dodatni faktorji, ki vplivajo na proizvodnjo energije iz vetra (letni časi - vetrovi se z letom spreminjajo).

Podobni sklepi veljajo tudi za sončne elektrarne.


Bom tole kar citiral, ker bo drugače domen spregledal.

Daedalus ::

Study suggests real-world generating capacity of wind farms at large scales has been overestimated. Zanimivo branje, zaenkrat sem na hitro preletel... zvečer pa podrobno. Nekaj za uvod:

Keith's research has shown that the generating capacity of very large wind power installations (larger than 100 square kilometers) may peak at between 0.5 and 1 watts per square meter. Previous estimates, which ignored the turbines' slowing effect on the wind, had put that figure at between 2 and 7 watts per square meter.

In short, we may not have access to as much wind power as scientists thought.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

PaX_MaN ::

jest10 je izjavil:

Ok, pokrij mi prosim teh 5 dni oblačnosti in sneženja. Jasno veternice v soboto in nedeljo niso mogle delovati zaradi močne burje.(za ostale 3 dni nisem zihr koliko je pihalo).

Nemcem je čist uredu ratal pregurat zimo, pa je bil armagedon lih pred vrati, sam listk je še mogu dol past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

jest10 ::

PaX_MaN je izjavil:

jest10 je izjavil:

Ok, pokrij mi prosim teh 5 dni oblačnosti in sneženja. Jasno veternice v soboto in nedeljo niso mogle delovati zaradi močne burje.(za ostale 3 dni nisem zihr koliko je pihalo).

Nemcem je čist uredu ratal pregurat zimo, pa je bil armagedon lih pred vrati, sam listk je še mogu dol past.

Glede na to, da lahko svojo kompletno porabo gladko pokrijejo s termo in hidro viri, jim res ne more biti hudega. Če jim čez noč hudobni škrat pokrade vse veternice in sončne, se jim to na dobavi energije ne bo nič poznalo. Ozeroma se jim bo-bo bolj stabilna>:D
««
8 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Velika Britanija zmogla teden dni brez termoelektrarn na premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
439339 (6225) starfotr
»

Sončna in vetrna energija je drazja kot pricakovano... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14440555 (36413) telexdell
»

Vetrna energija postala primarni vir energije v Španiji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10024462 (21891) Zheegec
»

Japonska po dobrem mesecu ponovno z jedrsko energijo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3514686 (12498) AtaStrudl

Več podobnih tem