» »

Fizika:Vrvohodec

Fizika:Vrvohodec

-Carnivore- ::

Vrvohodec, ki ima 70kg dohi po 20 m dolgi vrvi. Vrv se zaradi njegove teže uklone za 80 cm. Kolikšna je sila vrvi?

OK narišem si skico, s tangensom izračunam kot in potem s kotno funkcijo sinus izračunam silo vrvi. Dilema pa je nastala ravno pri tej sili vrvi. Eni trdijo, da je treba končno silo razpolovit, jaz pa pravim, da je ni treba. Če je treba, zakaj?ž

LP,
Daniel
Mislite s svojo glavo, le tako boste vedeli kaj je res in kaj ne.

McHusch ::

Predvidevam, da si prvi letnik. Nalogo lahko rešiš tudi brez uporabe kotnih funkcijh. Narišeš dve skici, eno s podatki o dolžinah, drugi s podatki o silah in poiščeš dva podobna pravokotna trikotnika.

Prvi trikotnik ima za krajšo kateto 0,8 m (odklon vrvi) ter za hipotenuzo 10 m (polovična dolžina vrvi).

Na drugi sliki narišeš poleg sile teže še njej nasprotno enako silo, ki kaže navzgor. Potem narišeš vzporednici vrvi skozi konec te nasprotne sile teže, tako da dobiš paralelogram. Daš ga na polovico in dobiš še eden podobni trikotnik. Kateta je 350 N (polovica teže), hipotenuza je x.

Nastaviš razmerje:
0,80 m : 350 N = 10 m : x

in izračunaš F = 4375 N

Rešitev je torej: Vrv vleče s silo 4400 N v posamezno smer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

-Carnivore- ::

Da prvi letnik sem. Torej, če s kotnimi funkcijami racunam in vstavim polno težo(700N) mi ni treba prepolovit rezultata, ker je to ze sila cele vrvi?

-Carnivore- ::

Moj postopek:

tan(racunam kot)=0.8m/10m
tan(kot)=4.57 stopinje

sin 4.57=700N(nasprotna kateta)/F-vrvi(hipotenuza)
F-vrvi=700N/sin 4.57
F-vrvi=8785.5 N

Torej je to koncen rezultat(sila vrvi-celotne), brez kaksne prepolovitve?
Mislite s svojo glavo, le tako boste vedeli kaj je res in kaj ne.

McHusch ::

Postopek je v osnovi pravilen, vendar bi tukaj:
sin 4.57=700N(nasprotna kateta)/F-vrvi(hipotenuza)
F-vrvi=700N/sin 4.57
F-vrvi=8785.5 N
moral vstaviti polovico teže. Nariši si skico, pa ti bo précej jasno zakaj. Rezultat potem pride dvakrat manjši, tako kot sem zgoraj napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

-Carnivore- ::

Da ampak a ni ta tvoj rezultat, sila polovice vrvi in ne celotne in bi tako moral jo pomnožit z dva?
Mislite s svojo glavo, le tako boste vedeli kaj je res in kaj ne.

McHusch ::

Da ampak a ni ta tvoj rezultat, sila polovice vrvi in ne celotne in bi tako moral jo pomnožit z dva?


Da. Pomnožim z dve, pa imam celotno silo, na katero (s katero) deluje vrv. Tvoj postopek je soroden mojemu. Računava isto stvar. In ker si dobil drugače od mene, nimaš prav. :)

Torej, tudi ti si računal samo silo vrvi v eno smer. Poglej skico in enačbo. Ja?

Silo moraš dati na polovico zato, ker dobiš v nasprotnem primeru enakostranični trikotnik. Kotne funkcije, ki se jih uči v prvem letniku, pa so uporabne samo za pravokotne trikotnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

-Carnivore- ::

Saj koncni rezultat nama pride pa skoraj isti: tebi 8800N; meni 8785.5N. Pa s tem ko jaz vstavim polno težo a s tem ne zracunam sile vrvi pri enakokrakem trikotniku(glede na skico)?
Mislite s svojo glavo, le tako boste vedeli kaj je res in kaj ne.

McHusch ::



Okej, greva še enkrat. Ti si naračunal 8,8 kN za "eno smer vrvi". Narobe. Rezultat je 4,4 kN. Zakaj?

Poglej zgornjo sliko. Ti si vstavil podatek za celo težo. Sedaj pa dobro poglej skico in mi najdi pravokotni trikotnik, ki ima za kateto celotno Fg. Ni ga, kali? Lepo pa najdeš pravokotni trikotnik, ki ima za eno kateto Fg/2 ter poznaš njegov kot. Računaš ta trikotnik. In rezultat, ki ga dobiš je sila enega kraka vrvi. In mora priti 4,4 kN.

Ja?

-Carnivore- ::

Aha zdaj pa kapiram, sem pač bolj počasne sorte:8) .

Najlepša hvala za ves tvoj trud McHusch.
Mislite s svojo glavo, le tako boste vedeli kaj je res in kaj ne.

McHusch ::

Ni problema. :)

OwcA ::

McHusch ima popoloma prav! Če prijemališče Fg prestavimo tako, da je njen konec v stičišču vektorjev sil vrvi (2, za vsak krak 1), ga (vektor Fg) premica, ki povezuje obe izhodišči vektorjev sil vrvi razpolavlja (paralelogramsko pravilo pač).

-----

sin(a) = 0,8/10

sin(a ) = (Fg/2) / F(vrvi1)
F(vrvi1) = (Fg/2) / sin(a)
F(vrvi1) = (Fg/2) / (0,8 / 10) = 700 * 10 / (2*0,8) = 4375N

F(vrvi2) = F(vrvi1)

F(vrvi) = F(vrvi1) + F(vrvi2) = 8750N

jjohny ::

Sila v vrvi je 4375 N. To je pravilen rezultat.(100%)

lp, jani


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

C in računanje kotov

Oddelek: Programiranje
376078 (5131) RatedR
»

Škripčevje

Oddelek: Znanost in tehnologija
198266 (7687) rasta
»

Fizika, kotne funkcije

Oddelek: Šola
2610464 (9462) amigo_no1
»

[Fizika] Sile (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7412705 (11794) seminal
»

Matematični lešnik

Oddelek: Loža
433071 (2581) sketch

Več podobnih tem