» »

[Fizika] Sile

[Fizika] Sile

«
1
2

urosz ::

Imam problem pri reševanju 2 nalog.


menda trbe razstavit vse sile na x in y os in potem nekako naprej vglavnem pojma nimam :S

in




Zelo bi bil hvaležen če bi mi kdo napisal ali narisal npr v slikarju kako rešit nalogo.

Fizikalko ::

Prvi prvi, ko odbiš absolutno vrednost, izračunaj le kote. Poglej si definicije za sinus in kosinus - vsaj malo se pomatraj.

Pri drugi beta ne more bit 70 (najverjetneje si narobe označil), ampak je sigurno večji od 90.

Sicer pa v splošnem (za nek beta in alfa):

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: Fizikalko ()

urosz ::

HVALA TI

Fizikalko ::

Ni za kej. ;)

seminal ::

Pozdrav
Mene zanima za tele 3 primere kako se jih reši, hvala:D



Hvala za čimprejšen razločen odgovor. Če lahko prosim naredite naloge tako na list kot Fizikalko...
Hvala:8)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: Fizikalko ()

Fizikalko ::

Ja, a ni tisti primer prejle ENAK?

seminal ::

Ja seveda je drugi primer enak, kaj pa prvi pa tretji primer?
Hvala za čimprejšne rešitve....
Prosim na listu..... Ali pa kar v odgovor forumule napišite:D

Fizikalko ::

Ah.. fizika NI vstavljanje v formule. Kdaj se boste to navadl? Ker, namreč, to je zelo zgrešen način opravljanja tega predmeta in vir velikega deleža težav z njim...

Fizikalko ::

Še dve stvari:

- iz tistega skropucala se ne da točno razvrat. Dej lepo oblikuj celo tretjo nalogo še enkrat.
- navadi se primepnjat slike (ne pa URLjev)

mare_ ::

[OT]
Ah.. fizika NI vstavljanje v formule. Kdaj se boste to navadl? Ker, namreč, to je zelo zgrešen način opravljanja tega predmeta in vir velikega deleža težav z njim...
Kar je imo predvsem posledica načina dela v srednji šoli, ko si skoraj prisiljen v tako mišlenje oz. če ne drugega, tako najlažje čez prideš. IMHO.
[/OT]

celada ::

Prva in druga se resita na isti nacin kot ti jo je resil Fizikalko tretje pa neznam prebrat kaj naj bi sploh blo to.

P.S. Te naloge se resuje tako da vektorsko sestejes ti dve sili, rezultanta tih dveh sil je enaka sili ki vlece navzdol.

Fizikalko ::

Pa še to: če razumeš moje rešitve zgoraj, bi moral znat rešit kakršnokoli podobno nalogo s silami. Če ne, potem ti tudi to, da ti rešim še kakšno, pri razumevanju ne bo pomagalo... V tem primeru je čas za inštrukcije.

R33D3M33R ::

Ah.. fizika NI vstavljanje v formule. Kdaj se boste to navadl? Ker, namreč, to je zelo zgrešen način opravljanja tega predmeta in vir velikega deleža težav z njim...


Res je. Fiziko moraš razumeti. Če jo razumeš postane vse logično. Razumevanju se pa približaš, če si zadeve predstavljaš. V srednji šoli sem imel napačen odnos do fizike - kot so zgoraj povedali : "vstavljanje v formule". Za fiziko sem porabil neprimerno več dela kot bi ga, če bi si zadeve predstavljal. Na srečo me je na faksu srečala pamet in sem se zadeve lotil s pravimi prijemi pa je bila otročje lahka 0:)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

seminal ::


Ekola takšna kot recimo svetilka.....
Hvala za razlago in izračun

Fizikalko ::

Še F1 in F2 označi... ;)

seminal ::



Takole. Zaj pa prosim za izračun. Kr zdaj sem onadva prva primera malce bol dojel, tretji pa mi je poplna neznanka:D

Fizikalko ::

Še puščice nariši, madona, si površen, no. :( Vsaka sila ima smer, brez tega niti začet ne moreš.

seminal ::



:8)

Fizikalko ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: Fizikalko ()

Genetic ::

SIle razbijes po komponentah v x in y smeri.

F1 = (F1x, 0), F2=(F2x, F2y), Fg = (0, Fgy)

x:
F1x = F2x;

y:
F2y = Fgy = 20N

X(2m) in Y(1m) sta kateti pravokotnega trikotnika s hipotenuzo sqrt(x^2+y^2) = sqrt(5) = Z

F2y : |F2| = Y : Z
=>
|F2| = F2y * Z / Y = 20N * sqrt(5)m / 1m = sqrt(5) * 20N

F2x : |F2| = X : Z
=>
F2x = |F2| * X / Z = sqrt(5) * 20N * 2m / sqrt(5)m = 40N

F1x = F2x = 40N

F1 = (40N, 0N), |F1| = 40N
F2 = (40N, 20N), |F2| = sqrt(5) * 20N

seminal ::

ekola spet ena naloga z našega fizikalka


Hvala za rešitev z postopkom:D

Fizikalko ::

In kaj naloga zahteva? Koliko je F, da bo zadeva mirovala?

Fizikalko ::

Trenja ni?

seminal ::

Ne trenja ni
Tako vsota sil je nič:D

Fizikalko ::

Fg * sin alfa = F * cos alfa

Torej je F=Fg * tg alfa

Zgodovina sprememb…

seminal ::

Ok sedaj smo še zraven dobili Sila lepenja. Koficient = 0.1
A to potem za silo lepenja samo množim koficient lepenja x sila podlage??

Hvala:D

Fizikalko ::

Ne. V tem primeru je Fp postrani in razpade na Fn (sila normali, pravokotna od tal) in F_lepenja (k_lepenja * Fn). Postopek je pa isti potem, le enačbe pač popravi, da spet izenačiš po obeh oseh.

Fizikalko ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: Fizikalko ()

seminal ::

Pozdrav
A lahko napišeš kaj je Fn to misliš Sila normale, pa zakaj maš tam ktr če pa je lepenje ne trenje, baje je trenje ko se stvar premika, lepenjej pa kot stvar stoji??
Lahko napišeš enačbo kaj je Fn ker ne vidim iz slike kaj misliš....

Hvala za enačbo in rešen postopek:D

mare_ ::

[OT]Pa a vas v šoli čisto nič ne naučijo?[/OT]

Fizikalko ::

ok, sori, no, k_lepenja. Mater, zdej maš pa dost. Pejd se mal sam pomatrat, madonca. Sem ti vse rešil, skupej boš pa ja sestavu.

seminal ::

Problem je ker imamo učitelja, ki je pravi Narcis samo on ve predava pa nena nič, tam na tablo nariše sliko, napiše neke formule in se mu jebe....
Pa sem danes lepo nalogo pokazal, ko mi je Fizikalko naredil postopek, pa je rekel zanimivo>:D
Hvala Fizikalko......

Fizikalko kaj je Fn? Sila podlage?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

Fizikalko ::

Evo , sam zate:F_lepenja = F_n * k_lepenja.

Pa nehaj gledat na fiziko kot na formule. F_n in F sta neznanki, maš pa 2 enačbe. Prej si imel isto, samo da si imel F_p in F. Kaj ti tukaj ni jasno?

Fizikalko ::

Fn je vertikalna komponenta sile podlage. Sila podlage v primeru lepenja razpade na silo normale in silo lepenja.

Fizikalko ::

>>Pa sem danes lepo nalogo pokazal, ko mi je Fizikalko naredil postopek, pa je rekel zanimivo>:D

Pijem teran. ;)

miko 55 ::

kaj pa če bi jim drugič dali le namig in ne rešitve? damo jim osnovno izhodišče pa naj sami malo poračunajo.

vsota sil je v smeri x enaka nič,
vsota sil je v smeri y enaka nič,

vse se da rešit s kotnima funkcijama sin ( nasprotna kateta/ hipotenuzo ) in
cos ( priležna kateta/ hipotenuzo ),

ter razstavljanjem sil katere delujejo pod kotom na x in y komponento.
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

Fizikalko ::

Men je prav, se strinjam. Samo včasih se mi folk mal zasmil, pa pretiravam in pač rešim vse. :8)

seminal ::

Ni problema za teran, povej če si kdaj na Štajersekm koncu pa grema na pijačo, jaz pa bom gosti sok pil:D
Fp=N ? je tole prav da je Fp enaka sili normale?

Fizikalko ::

Ne! Dej še enkrat preberi, no. Sila Fp RAZPADE na Fn in F_lepenja... Sej maš VSE narisano. Bučo. :P

Fizikalko ::

>>Ni problema za teran, povej če si kdaj na Štajersekm koncu pa grema na pijačo, jaz pa bom gosti sok pil:D

Aha, zdej pa vem, zakaj te fizka matra...;)

seminal ::

Pa povej zakaj me matra?:)

Aha se mi zdi da imam prav:D

Fl= Fp x cosAlfa
Fn= Fp x sinAlfa

Imam prav?

Fizikalko ::

Ja, pa sej ne rabiš zdej sanjat o F_p... Poslušaj in tokrat orenk:

poglej skico (ta zadnjo). Nastavi obe enačbi (kot prej: za x in y os). Potem pa reši sistem teh dveh enačb. Ja?

Fizikalko ::

>>Fl= Fp x cosAlfa
>>Fn= Fp x sinAlfa

Niti v sanjah... Alpha nima nič s tem.Saj sem ti še označil beta kot, da bi ja videl, da tam ni alfe.

seminal ::

x : Fg sin Beta - F cos Beta ??
y : Fg sin Beta + F cos Beta

Ja kako pa vem koliko je kot Beta?

Ma v tem učbeniku pa tudi ni ne piše od Rudolfa Kladnika

N= mg cosAlfa
F_l = mg sinAlfa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

Fizikalko ::

¸Ne štekaš nič. Glej: jebeš beto, jebeš F_p. Če si postaviš koordinatni sistem tako, kot sem ga jaz, bete ne rabiš.

Fizika NI skupek formul. Valda ni v Kladniku enačbe za beta, saj je v vsakem primeru, ki si ga zmisliš, ravnovesje zgodba zase.

V tem primeru (če že hočeš beto), je beta = arctg(1/k_lepenja).

Ampak bete tu ne rabiš. Lahko si pa postaviš koordinatni sistem tako, da je x os na tleh (ne pa na klancu), potem boš pač beto rabil.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: Fizikalko ()

Fizikalko ::

>>N= mg cosAlfa
>>F_l = mg sinAlfa

Tu se vidi, da ne razumeš. Nikoli ne glej, kako se kot imenuje, ampak katero vlogo igra, Tale alfa v tvojih formulah tule gor nima veze z alfo v nalogi.

Fizikalko ::

Glej: poglej mojo zadnjo skico. VSE imaš že razstavljeno po oseh.Ravnovesje po oseh zapiši, potem greva pa dalje.

seminal ::



Ma nevem, v učebniku nič ne piše......
Oni prosti pad, vodorani met, poševni met, kroženje sem lahko predelal tega pa ne morem:|

Kero zadnjo skico, je ne vidim v prejšnem odgovoru:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

Fizikalko ::

Ah....

Kje si zdej najdu to beto, no? In kako si Fp lahko vrgel na x, če sem ti jo pa narisal postrani in ti že nekajkrat rekel, da jo razdeli na Fn in F_lepenja. IMHO bi ti nujno rabil inštrukcije. Lahko ti sicer postam rešitev, ampak takole ne boš daleč prišel, ker vse bolj vidim, da ti manjka ogromno osnov in razumevanja. To gre pa težko preko foruma...

seminal ::

Ok si bom probal zrihtati inštrukcije:D
Rešitev pa le napiši.....

Mam bratranca ko je FRI končal? Bo vredu?:\
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111789 (9484) lebdim
»

Fizika [Navor]

Oddelek: Šola
94476 (3908) KandazaR
»

Statika- trenje

Oddelek: Šola
232521 (2168) gzibret
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
102130 (1966) Michaelosz
»

Dirkalni avtomobili in downforce (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
646555 (5357) dzinks63

Več podobnih tem