» »

Škripčevje

Škripčevje

Newholland ::

Dokler praktično ne preizkusim tele zadeve, moram povprašat če morda kdo ve koliko je sila na skici. Gledano je iz ptičje perspektive, breme je 30kN, ki ga povlečemo (premaknemo), medtem ko je škripec, ki je na skici spodaj pritrjen (fiksen).Kolikšna je sila s katero moramo potegniti?

Škripčevje

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Newholland ::

F=10kN

einstein :P ::

Če se ne motim, je sila, s katero moramo potegniti 7,5kN. (oz. 750kg v masi)

LP
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

Vsak škripec razpolovi silo, s katero je potrebno vlečt. Če sta škripca dva, je potrebno 1/2 x 1/2 sile. Rezultat je torej 1/4 x 30 kN.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

mailer ::

Najprej povej zakaj si sliko obrnil na glavo? Ponavadi se škripce uporablja za dvigovanje in ne vlečenje bremen kot je to razbrati iz tvojega opisa. In zakaj rišeš zadeve s ptičje perspektive?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

fikus_ ::

Tako kot je narisano 15 kN, ker enkrat samo spremeniš smer vrvi!

Vseeno je, kje je pomični del 30 kN, zgoraj ali spodaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

dstr17_ ::

10kN, na treh vrveh je vpeto breme.

jest10 ::

dstr17_ je izjavil:

10kN, na treh vrveh je vpeto breme.

"Število vrvi" nima veze;) Važno je le, koliko škripcev je in koliko ni fiksno vpetih. Štejejo tisti, ki niso fiksni.

dstr17_ ::

Važno je tudi kolikokrat je vrv napeljana okoli vsakega škripca (gibljivega). Tule je breme trikrat vpeto na vrv in bo 30/3 = 10kN.

Newholland ::

@mailer, kaj ima veze kako sem narisal, skica je taka, če jo lažje razumeš drugače obrnjeno si jo obrni kot ti je lažje. Je pa F=10kN, kot sem že napisal. Kdor ne verjame naj praktično poizkusi in predstavi svoje ugotovitve. Verjamem pa da je naloga marsikoga zmedla, ker kot ste že nekateri omenili ste bolj vajeni da škripci visijo, se pa škripce uporablja za premikanje bremen tudi v horizontali, ne samo vertikali.

stb ::

Za ilustracijo

vir: http://www.ropebook.com/information/pul...
skrajni desni zgornji škripec le obrne smer vrvi.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

misek ::

Tukaj na drugem primeru je podobna slika in je sila polovična. Torej 15kN. Če pa je prav pa ne vem - čas fizike iz šole je že predaleč nazaj.

stb ::

misek je izjavil:

Tukaj na drugem primeru je podobna slika in je sila polovična. Torej 15kN. Če pa je prav pa ne vem - čas fizike iz šole je že predaleč nazaj.

Če si gledal 2. primer na tej sliki si se uštel. Na videz je škripčevje res najbolj podobno, ampak znana sila je spodaj (utež) pri avtorju teme pa zgoraj.
Bolj relevanten je 3. primer.

Oz če zadevo zavrtim:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

NightHawk ::

Sila je 7,5 kN. 2× se razpolovi. 30/2/2

Maestral ::

NightHawk je izjavil:

Sila je 7,5 kN. 2× se razpolovi. 30/2/2

Ja, tud' jaz sem najprej tako mislil, je pa dejansko le en "pravi" škripec in še "obračalnik" smeri sile (že omenjeno), kar pomeni, da je treba vlečt s 15kN.

Malce smo zarustali, kar se škripcev tiče, ker jih najbrž ne rabimo ravno pogosto...
;-)

Hmm, kako ste pa eni dobili 10 kN?
LP

A. Smith ::

Maestral je izjavil:


Hmm, kako ste pa eni dobili 10 kN?
LP


10 kN smo dobili, ker je sila podana zgoraj, ob vpetju na stropu. To pomeni, da je 30 kN v resnici seštevek teže bremena (20 kN) in vlečne sile (10 kN).

Škripec res ravno razpolovi potrebno vlečno silo vendar iz 20 na 10 kN, ne iz 30.

To (po mojem pravilno) razlago je zgoraj že podal uporabnik stb.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Maestral ::

A. Smith je izjavil:

Maestral je izjavil:


Hmm, kako ste pa eni dobili 10 kN?
LP


10 kN smo dobili, ker je sila podana zgoraj, ob vpetju na stropu. To pomeni, da je 30 kN v resnici seštevek teže bremena (20 kN) in vlečne sile (10 kN).

Škripec res ravno razpolovi potrebno vlečno silo vendar iz 20 na 10 kN, ne iz 30.

To (po mojem pravilno) razlago je zgoraj že podal uporabnik stb.


Ok, to štima, jaz sem pa očitno narobe razumel, da je zadeva skicirana tlorisno, kar pomeni horizontalni vlek, pri katerem seveda (po dobri stari navadi) zanemarimo gravitacijski vpliv.
LP

Maestral ::

Ups, saj so sile definirane,tako da je situacija glede gravitacije sploh izvzeta.
Torej, jaz sem za 15kN!

Kdo da več (oz.manj)? :))

Newholland ::

Šripčevje



Morda bo tako komu bolj razumljivo, možicelj stoji na balkonu in dviguje breme.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

rasta ::

Če breme dvignemo za d, se mu pri tem (potencialna) energija poveča za Ebreme = Fbreme * d.
Da bo po dvigu vrv napeta, je potrebno skrajšati vse tri dele vrvi med kolesima za d, kar storimo tako, da naš konec povlečemo 3d dolžin navzgor.

Seveda pa je jasno, da energijo ne moremo ustvariti iz nič, torej:
Ebreme = Epotega
oz.
Fbreme * d = Fpotega * 3 * d
kar da:
Fpotega = Fbreme/3 = 10 kN


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hilti kemično sidranje - kje kupiti?

Oddelek: Loža
486870 (5483) mat xxl
»

Nosilnost Plošče

Oddelek: Loža
52429 (2235) nejcek74
»

Hidravlika-dimenzioniranje cilindra

Oddelek: Šola
5758 (102) dreta
»

Fizikalne naloge - Energija, moč

Oddelek: Šola
333598 (3288) gzibret
»

Fizika:Vrvohodec

Oddelek: Šola
121837 (1692) jjohny

Več podobnih tem