» »

Foxconn bi se širil v ZDA

Foxconn bi se širil v ZDA

Foxconnov šef Terry Guo

Forbes - Kitajski Foxconn je največji proizvajalec elektronike na svetu, ki zaposluje blizu milijona ljudi. V njegovih obratih se sestavljajo iphoni, galaxyji in vrsta drugih naprav, katerih proizvodnjo zahodne multinacionalke oddajo Foxconnu. V zadnjem času je Foxconn deležen precejšnje publicitete, saj so delovni pogoji v podjetju zelo slabi, pojavljajo se očitki o izkoriščanju, delavci pa so že večkrat stavkali. Kljub temu se v Foxconnu počasi dvigujejo plače in izboljšujejo pogoji za delo, kar počasi načenja glavno prednost, ki jo ima Foxconn na Kitajskem - armado poceni delavcev, ki za nizko plačilo sestavljajo elektroniko.

Zato je precej presenetljiva novica, da Foxconn resno razmišlja o selitvi dela proizvodnje iz Kitajske v ZDA. Ogledovali naj bi si Detroit in Los Angeles, ki sta trenutna kandidata za postavitev obratov. Prav tako je Foxconnov direktor Terry Guo razkril prihajajoč program usposabljanja ameriških inženirjev. Študentje inženirskih ved iz ZDA bodo dobili možnost pripotovati na Kitajsko ali Tajvan in sodelovati pri dizajniranju izdelkov in v proizvodnem procesu ter se naučiti kitajsko. Trenutno se o tem pogajajo z MIT-om.

Proizvodnja v ZDA bo vseeno morala biti precej drugačna kakor na Kitajskem, kjer je avtomatizacije malo, glavnina dela pa sloni na ročnem sestavljanju izdelkov in tisočih podplačanih delavcev. V ZDA je standard višji, zato bo tam potrebna večja optimizacija in avtomatizacija. Foxconn bo zato v ZDA bržkone proizvajal LCD-televizorje, kjer je stopnja robotizacije precej višja. Krožijo govorice, da naj bi šlo za Applove TV-enote, ki naj bi jih Apple izdal kmalu. Tako imenovani iTV bi bil po dolgih letih prvi Applov izdelek, ki bi bil dejansko izdelan v ZDA.

Foxconn seveda ni omejen le ne Kitajsko, čeprav se zaradi nesorazmernega obsega poročanja o tamkajšnjih tovarnah mogoče tako zdi. Prav tako imajo osem tovarn v Braziliji in v Sao Paulu že gradijo novo. V Indoneziji pa naj bi v naslednjem desetletju investirali 10 milijard dolarjev v gradnjo novih tovarn. Mar to pomeni, da Kitajska postaja predraga?

76 komentarjev

«
1
2

Relanium ::

Jaz srčno upam da kitajska postaja predraga.
Sucer predrago je tako ali tako vse (tud če je poceni) ampak če mamo ljudje kaj za delat potem še nekak gre, če pa gledaš v luft in kupuješ od kitajca pa to gre le do neke mere.

nekikr ::

Mar to pomeni, da Kitajska postaja predraga?

Kdor sledi ekonomskim premikom na tem pordočju ve, da se to že kar lep čas dogaja. Mnogo tovarn so prestavili v Indijo, ampak so delavci tam leni, v Afriki ne znajo delati. Naslednja postaja so črnci v Ameriki, potem pa morda spet mi. Če ne bo do takrat pa res 99,9% proizvodnega procesa avtomatiziranega.

Mipe ::

Si bodo že premislili, ko bodo videli vse te zahteve sindikatov.

Spura ::

Mar to pomeni, da Kitajska postaja predraga?

Short answer: yes
Long answer: yes, slowly

Mnogo tovarn so prestavili v Indijo, ampak so delavci tam leni, v Afriki ne znajo delati. Naslednja postaja so črnci v Ameriki, potem pa morda spet mi. Če ne bo do takrat pa res 99,9% proizvodnega procesa avtomatiziranega.
Mislim da je naslednja postaja jugovzhodna azija(malezija & co.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

kow ::

IMO bolj kakšen Vietnam in Indonezija. Malezija sploh ni tako poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

boolsheat ::

Se že kar nekaj časa pojavlja ta vzorec predrage Kitajske. Spomnimo se, da so letos Kitajci odprli avtomobilsko tovarno v Bolgariji, ki je recimo v evropski uniji... Torej kitajski avti "Made in EU".

Ob prej omenjenih držav (Indija, Indonezija, Vietnam, etc) je tu vsekakor še Vzhodna Evropa.

Skoraj sem pozabil, tudi v Zahodno Evropo so že prišli, npr. na Švedsko kjer so lastniki Volva in Saaba Kitajci, lastniki britanskega Jaguarja pa so celo Indijci.

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Aja jz sm pa mislu da je Kambodža še cenejš.

7982884e ::

nekikr je izjavil:

Mar to pomeni, da Kitajska postaja predraga?

Kdor sledi ekonomskim premikom na tem pordočju ve, da se to že kar lep čas dogaja. Mnogo tovarn so prestavili v Indijo, ampak so delavci tam leni, v Afriki ne znajo delati. Naslednja postaja so črnci v Ameriki, potem pa morda spet mi. Če ne bo do takrat pa res 99,9% proizvodnega procesa avtomatiziranega.
sej ne bo zdej to, da se bo kitajcem standard zviševal in kar na enkrat bomo mi tisti, ki bomo za male pare ročno sestavljali komponente.
sej piše v novici, da "Trenutno se o tem pogajajo z MIT-om.".

to ne pomeni zdej, da bodo MITjevi inženirji po novem fizički radniki in da bomo slovenci čez 10 let 18 ur na dan garali v manufakturi.

gruntfürmich ::

točno tko. za poučene ni več mit da je kirajska draga, z vso armado nekvalificiranih delavcev, nizko produktivnostjo, ne-delavskim duhom...
v globalu je bila cifra če se prav spomnim da je ekvivalent američanu pri nekje 12$ kitajec z 2-4$...
skratka zelo zanimive številke, ki znajo kitajsko stati delovnih mest in na našo srečo naših zaposlitev...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Nissan GTR ::

foxconn ni kitajski ampak tajvanski

antonija ::

Študentje inženirskih ved iz ZDA bodo dobili možnost ... sodelovati pri dizajniranju izdelkov in v proizvodnem procesu
Sej res da je citat izven kontexta ampak se pa slisi precej zabavno. Ce nocejo nkitajski studentje delat zastonj, bojo pa uvozili americane :D

No, salo na stran, kitajska ni vec _tako_ poceni in pa tudi razviti svet ima ze kar veliko populacijo ljudi, ki so pripravljenid elat za male pare. Amerika ni nobena izjema (verjetno celo vodijo po revscini v primerjavi z evropo).

foxconn ni kitajski ampak tajvanski
V tem trenutko je taivan se vedno very much kitajski.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

7982884e ::

antonija je izjavil:

No, salo na stran, kitajska ni vec _tako_ poceni in pa tudi razviti svet ima ze kar veliko populacijo ljudi, ki so pripravljenid elat za male pare. Amerika ni nobena izjema (verjetno celo vodijo po revscini v primerjavi z evropo).
no, sem vedu da bo nekdo slej ko prej take bedastoče začel pisat. že v sloveniji ti za 2€/uro delajo zgolj romuni, ki pa imajo zaradi tega zrihtano bivališče, prehrano in praktično vse ostalo. ti pa misliš, da bodo pa zdej MIT študente uvažali na kitajsko, kjer bi delali za manj?

zgleda vas res zajebava bralno razumevanje, čeprav je novica zelo jasno napisana.

PrimozR ::

Spura je izjavil:

Mar to pomeni, da Kitajska postaja predraga?

Short answer: yes
Long answer: yes, slowly

Mnogo tovarn so prestavili v Indijo, ampak so delavci tam leni, v Afriki ne znajo delati. Naslednja postaja so črnci v Ameriki, potem pa morda spet mi. Če ne bo do takrat pa res 99,9% proizvodnega procesa avtomatiziranega.
Mislim da je naslednja postaja jugovzhodna azija(malezija & co.).

Malezija, kot npr. Koreja, in sorodne države so ŽE dražje od kitajske. V tistih koncih so s tega vidika potencialni še Vietnam, Laos, Indija in ta klasa, sicer pa drug kontinent. IMO je prva na seznamu firm Južna Amerika. Zadeva je solidno industrializirana, za razliko od Afrike.

Bananovec ::

antonija je izjavil:

Študentje inženirskih ved iz ZDA bodo dobili možnost ... sodelovati pri dizajniranju izdelkov in v proizvodnem procesu
Sej res da je citat izven kontexta ampak se pa slisi precej zabavno. Ce nocejo nkitajski studentje delat zastonj, bojo pa uvozili americane :D

No, salo na stran, kitajska ni vec _tako_ poceni in pa tudi razviti svet ima ze kar veliko populacijo ljudi, ki so pripravljenid elat za male pare. Amerika ni nobena izjema (verjetno celo vodijo po revscini v primerjavi z evropo).

foxconn ni kitajski ampak tajvanski
V tem trenutko je taivan se vedno very much kitajski.

V bistvu je vse to Kitajska.
People's Republic of China
Republic of China

V prvem primeru gre za Kitajsko
v drugem pa za Tajvan.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

WarpedGone ::

Jaz srčno upam da kitajska postaja predraga.

To ni nikol bilo upanje ampak fakt.
Hitrost tega dogajanja je svoje poglavje ampak napredek kaže le v eno smer, z napredkom gredo pa osebni prejemki le gor.

Ampak neč bat, "imamo še afriko". Sam ne vem, kdo jih bo navadu delat ...
Zbogom in hvala za vse ribe

nekikr ::

Imamo še nekaj desetletij preden bo tako obupno, da bi moral Afričane učit delat. Kot so ugotovili zgoraj pride prej na vrsto še celotna južna Amerike, pa še kdo. Mogoče še prej Španija in ostali evropski posmeh, če bo tak tempo bo čez nekaj let več kot 50% ljudi brez službe, potem bomo pa mi delali za pest krompirja...

7982884e ::

nekikr je izjavil:

Imamo še nekaj desetletij preden bo tako obupno, da bi moral Afričane učit delat.
zakaj obupno? da nek narod postane predrag, da bi ga izkoriščal za pol evra na uro, 12 ur na dan, je dobra stvar.
v nekaj desetletjih bo pa itak 90%+ današnjih šihtov popolnoma avtomatiziranih. kar je dobra stvar.

gruntfürmich ::

mah, razen kitajcev drugje sploh niso navajeni delat v tovarnah. proizvodnja se že vrača sem, ko pa bo več družbeno odgovornih lastnikov in manj raznih meglomešalcev na borzi pa se bodo delodajalci kar pulili za nas.
srčno upam...:))

btw, kaj tu res vsi mislite da avtomatizacija pomeni praktično nič delavcev?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

7982884e je izjavil:

nekikr je izjavil:

Imamo še nekaj desetletij preden bo tako obupno, da bi moral Afričane učit delat.
zakaj obupno? da nek narod postane predrag, da bi ga izkoriščal za pol evra na uro, 12 ur na dan, je dobra stvar.
v nekaj desetletjih bo pa itak 90%+ današnjih šihtov popolnoma avtomatiziranih. kar je dobra stvar.

Obupno za investitorje in posledično tudi za Kitajce. Ne vem kdaj si nazadnje pogledal zemljevid a tam čez imajo obdelovalne zemlje kar precej. Pa kljub temu se raje odločijo, da gredo štancat najnovejši gadget za zahodno mladino. Ko bodo te službe šle v južno Ameriko vprašanje, kdo bo dejansko potegnil kratko, ubogi Kitajci ali Američani, ki bodo takrat dobili službe (pa čeprav slabo plačane). Je to idealno? Hell no. Bo tako še kar lep čas? Na žalost, da. Kar privadi se. Avtomatizacija kot si jo predstavljaš še lep čas ne bo zaživela, ker kot rasa na to niti slučajno nismo pripravljeni.

FireSnake ::

Nissan GTR je izjavil:

foxconn ni kitajski ampak tajvanski


Kitajci ne priznavajo tajvana ... za njih je vse kitajsko.
Sem bil tam in se pogovarjal s folkom.

nekikr je izjavil:

Mogoče še prej Španija in ostali evropski posmeh

Hehe, zelo všečno napisano ... saj ne, da jim privoščim, samo stavek mi je všeč.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

7982884e ::

nekikr je izjavil:

Ko bodo te službe šle v južno Ameriko vprašanje, kdo bo dejansko potegnil kratko, ubogi Kitajci ali Američani, ki bodo takrat dobili službe (pa čeprav slabo plačane). Je to idealno? Hell no. Bo tako še kar lep čas? Na žalost, da. Kar privadi se. Avtomatizacija kot si jo predstavljaš še lep čas ne bo zaživela, ker kot rasa na to niti slučajno nismo pripravljeni.

prvič, južna amerika ima povprečno konkretno višji gdp per capita kot kitajska. ne vem kako bi ti preselil manufakturo tja, brez konkretne avtomatizacije procesa, kar pomeni da to ni več manufaktura.
drugič, severna amerika in evropa ima precej precej višji gdp per capita kot kitajska. ne vem kako si predstavljaš, da bi se zarad predragih kitajcev službe vrnile nazaj, ker se ne bodo. vrnil se bo kvečjemu proizvodni proces, ki pa bo, če bo, visoko avtomatiziran, ker tukej ti ne bo noben delal za manj kot 5EUR na uro, sploh pa ne tisto kar delajo kitajci v foxconnu. če je pa zadeva avtomatizirana, ima pa za nekaj velikostnih razredov manj delavcev.

avtomatizacija pa poteka že lep čas. pa to ne pomeni, da ni delavcev. to pomeni, da za istih 100 000 izdelkov potrebuješ manj delavcev pri istih oz. nižjih stroških. doslej je bilo ročno sestavljanje komponent cenejše kot razvoj strojev ki bi proces avtomatizirali. čet 10, 20 let bo pa drugačna slika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

celada ::

Mah niso samo delavci, ki so predragi. Cene transporta jih počasi ubijajo zato se nekaj stvari seli nazaj v EU/ZDA. Pač tu imamo višjo produktivnost in manjše stroške prevoza ker so stvari praktično delane na domačem pragu.

nekikr ::

ker tukej ti ne bo noben delal za manj kot 5EUR na uro, sploh pa ne tisto kar delajo kitajci v foxconnu.

Uf, nevednost je sicer super, ampak potem živiš v zmoti. Poznam jih nekaj, ki v Sloveniji delajo za 3,2€ na uro. Redno zaposleni. Kar malo prepračunaj koliko dobi delavka za tekočim trakom (štekaš?) v Titanu, Iskri itd.

V avtomatizacijo se ne bom spuščal, ker bo preveč off topic. Sliši se že super, ampak zaradi tega imaš nekaj deset milijonov brezposelnih Evropejcev in Američanov. Ker postavijo tovarno, ki dnevno naredi 2 milijona zamrznjenih pic. Ne vem zdaj kako ti te številke sprožajo prijetne občutke, jaz namreč nerad vidim brezposelne ljudi (velikokrat imajo to grdo navado, da postanejo pravi barbari, fanatiki proti vsem kar je relativno bolje od njihovega standarda (ali pa, bog ne daj, teroristi) - na dolgi rok seveda).

7982884e ::

tako v sloveniji kot v ameriki je še obilo prostih mest za 2EUR na uro (slo) oz. 6 dolarjev na uro (us), ki pa ti jih ne bo delal nobeden razen priseljenih romunov oz. mehičanov.

sploh pa preberi si kaj tukej piče:
Terry Gou said that the US had no chance of of getting production lines back to the US because Americans have outsourced those jobs for too long. But he added that Americans can learn how factories are operated so they can return home to set up facilities with automated equipment to resolve the lack of skilled labourers.


tl;dr: če bo 1 milijon kitajcev postalo predragih za manufakturo, se v zahodni svet ne bo vrnilo 1 milijon služb, ampak mogoče deset tisoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

antonija ::

7982884e je izjavil:

antonija je izjavil:

No, salo na stran, kitajska ni vec _tako_ poceni in pa tudi razviti svet ima ze kar veliko populacijo ljudi, ki so pripravljenid elat za male pare. Amerika ni nobena izjema (verjetno celo vodijo po revscini v primerjavi z evropo).
no, sem vedu da bo nekdo slej ko prej take bedastoče začel pisat. že v sloveniji ti za 2€/uro delajo zgolj romuni, ki pa imajo zaradi tega zrihtano bivališče, prehrano in praktično vse ostalo. ti pa misliš, da bodo pa zdej MIT študente uvažali na kitajsko, kjer bi delali za manj?

zgleda vas res zajebava bralno razumevanje, čeprav je novica zelo jasno napisana.
Jebemu, res bo treba za dolocene osebke limat po 10 smileyev da bojo zastekal sale... Pa gremo pocasi: Ce se kaksen od odstavkov zacne s "salo na stran", potem obstaja precej dobra moznost, de je bil odstavek pred tem napisan v sali. Ni nujno, moznost pa je. Pa splaca se jo preverit.

Kar se pa poceni delovne sile tice: amerika je polna ne-americanov, ki delajo za manj kot minimalca. V evropi je situacija podobna, s tem da prevladujejo romuni (bivsi jugoslovani pa mislijo da delajo za dnar, sam jih potem ne placamo). "Prebivalisce"(ce mu sploh lahko tako recemo) rihtajo tako americani svojim "delavcem", kot ga mi nasim (romunom in jugoslovanom), kot ga kitajci svojim "studentom" in "praktikantom" (so bile novice v kaksnih razmerah zivijo, za nase pa lahko pogledas na dnevniku obcasno).

Kakorkoli obrnes, na kitajskem se standard dviga (v primerjavi z njihovim preteklim standardom), med tem ko se v razvitem svetu za kar velik del populacije niza (delno tudi zaradi uvoza poceni delovne sile). Ce kitajc naracuna da je ceneje sestavljat dolocene izdelke v ameriki, potem bo verjetno pocasi situacija taka, da ameriski "tujci" delajo za dovolj nizke place v primerjavi s kitajci.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

spenstar ::

Samo v vednost (iz prve roke)! V Braziliji ima programer zacetnik 2.000€ plače. Južna Evropa do Balkana bo kmalu postala ena sama sirotinja.
SPENSTAR--builder

marS ::

globalizacija dela s polno paro....uravnilovka postaja....nekje gor pa nekje dol
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Ramon dekers ::

nekikr je izjavil:

Imamo še nekaj desetletij preden bo tako obupno, da bi moral Afričane učit delat. Kot so ugotovili zgoraj pride prej na vrsto še celotna južna Amerike, pa še kdo. Mogoče še prej Španija in ostali evropski posmeh, če bo tak tempo bo čez nekaj let več kot 50% ljudi brez službe, potem bomo pa mi delali za pest krompirja...



Počakaj še malo. V Sloveniji je slika takšna da študentje poberejo delovna mesta za 650€/mesec rednih delovnih mest pa ni pa praktično pri nas ni. Kar pomeni, da bo ta sistem dela težko izkoreniniti, če pa ga bo marsikatero podjetje propadlo, saj bo delavec potem kar naenkrat predrag.
Bo hmalu taka kriza da se bo delalo zgolj za preživetje, če bo mati država dala še tistih 239 al kolko je že bo pa sploh super, ampak vse kaže v to smer.

Ali izkoreniniti študentsko delo ali pa bodo ostala dela plačana po študentski tarifi, torej brez prevoza, malice, zavarovanj...

Hell no. Bo tako še kar lep čas? Na žalost, da. Kar privadi se. Avtomatizacija kot si jo predstavljaš še lep čas ne bo zaživela, ker kot rasa na to niti slučajno nismo pripravljeni.


+ 1. S tem se strinjam. O avtomatizaciji so govorili že 30 let nazaj, da človeku kmalu ne bo potrebno več delati, ampak realna slika je drugačna. Vedno se bo delalo. Če ne drugega pa prelaganje kamenčkov. Ljudje morajo delati, ne razmišljati.

Zgodovina sprememb…

7982884e ::

sej sem že napisal, da avtomatizacija ni to, da nihče ne dela, ampak da jih za isto delo dela manj. kar se je v 30 letih precej razvilo; samo poglej kaj je včasih predstavljala glavnina služb, kaj pa danes - danes jih je večina v storitvenih dejavnostih, včasih je bilo povsem drugače. poglej koliko avtov so 30 let nazaj izdelali pri volkswagnu in koliko jih danes, pa koliko zaposlenih so mel takrat in koliko danes.

smešno mi je sam to, kako so se eni obesili na tole novico, češ da nam zahodnjakom gre že tako slabo, da bomo počas mi začel sestavljat računalnike, če pa gre novica v čist drugo smer

Ramon dekers ::

ampak da jih za isto delo dela manj


Potem bo toliko več ljudi na cesti. Kar pa ni dobro za sistem.

kaj je včasih predstavljala glavnina služb, kaj pa danes - danes jih je večina v storitvenih dejavnostih, včasih je bilo povsem drugače. poglej koliko avtov so 30 let nazaj izdelali pri volkswagnu in koliko jih danes, pa koliko zaposlenih so mel takrat in koliko danes.


To obdobje lahko primerjaš z obdobjem ameriške depresije v ZDA. V zvezni državi Tennessee so si veliko opomogli ko je zasebni ponudnik javnih dela bankrotiral in bil prevzet s strani državnega podjetja (Tennessee Valley Authority), država je takrat začela na veliko izvajati javna dela.
Kot drugo si pozabil vojaško industrijo, povojno gradnjo, etcetera!

Situacija je na enakem nivoju kot danes. Bi se pa veliko prej spravili iz krize če bi imeli vojno oziroma v povojnem času.


smešno mi je sam to, kako so se eni obesili na tole novico, češ da nam zahodnjakom gre že tako slabo, da bomo počas mi začel sestavljat računalnike, če pa gre novica v čist drugo smer


Ja pa poglej za koliko delajo slovenci? Nevem no sam se v zasebnem sektorju, kjer jih 80% dela za minimalca, v javnem še uživjo ampak ne dolgo. Je pa res, da smo tudi mi naše izdelke že začeli uvažati iz Brazilije, prej je bilo vse made in China...

Zgodovina sprememb…

alexa-lol ::

Kapitalizem je zero-sum game. Ne morjo vse države hkrati imeti presežka v izvozu naprimer. En more vedno kupovati (imeti primankljaj), da ti lahko prodajaš (imaš presežek).

Dolgoročno gledano se bo vedno več ljudi zaposlovalo v storitvenih dejavnostih (ta trend se že dogaja), ampak tukaj je problem, da v primeru krize ljudje najprej luksuz skenslajo in s tem dodatno upočasnijo ekonomijo (to kar se zdaj dogaja). V končni fazi more denar krožti. Npr ti prodajaš PC, greš v toplice, kjer receptorka/maserka iz plače kupi otroku PC... etc.

Zdaj trik je v tem, da ti lokalno v svoji epsilonski okolici in času dt (prostor-čas) maksimiraš pretok $. Verjetno bomo vsi tekom življenja zaslužili recimo 300.000 € s plačami. Ampak zaradi tega ne bomo "premožnejši". Bo pa npr. to nekdo, ki bo v 1 letu to zaslužil.

Markoff ::

WarpedGone je izjavil:

Jaz srčno upam da kitajska postaja predraga.

To ni nikol bilo upanje ampak fakt.
Hitrost tega dogajanja je svoje poglavje ampak napredek kaže le v eno smer, z napredkom gredo pa osebni prejemki le gor.

Ampak neč bat, "imamo še afriko". Sam ne vem, kdo jih bo navadu delat ...

Zahod, a le, če jih bo izobraževal, ne pa hranil in zdravil. Iz prve roke videl blagojdejne učinke izobraževanja. Zelo osnovnega, a kljub temu.

spenstar je izjavil:

Samo v vednost (iz prve roke)! V Braziliji ima programer zacetnik 2.000€ plače.

Kje - a v favelah?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Markoff ::

alexa-lol je izjavil:

Kapitalizem je zero-sum game. Ne morjo vse države hkrati imeti presežka v izvozu naprimer. En more vedno kupovati (imeti primankljaj), da ti lahko prodajaš (imaš presežek).

Ja kakšne pa ti kvašeš, bogtenimarad? Noben gospodarski sistem ni zero-sum game, razen teoretično sužnjelastništva, pa še ta ne z vidika standarda, ampak človekovih pravic.

Hočeš reči, da za vsako tono rude, ki jo izkopljemo, za vsako tono rib, ki jih nalovimo in za vsako uro frizerskih storitev, ki jih izvedemo, nekdo drug izgubi bogastvo/produkt v vrednosti tega blaga/storitev?

Seveda, ker ne razumeš, kaj je teorija iger, v zero-sum game privlečeš trgovinske primanjkljaje, ki pa so stvar enostavnega ekonomskega koncepta, ki se mu reče MENJAVA DOBRIN in je popolnoma, ampak res popolnoma neodvisna od gospodarskega sistema, saj je nujna za preživetje vsakega posameznika. Na nivoju držav pa neuravnotežena menjava dobrin jasno povzroča nihanje tečajev valut, zahteva določeno zadolževanje (sodeč po pingotih je to itak nekaj dobrega, nje?), itd., a je pojav, ki ni v ničemer povezan s kapitalizmom. Ne boš verjel, tudi v čudovitem centralnoplanskem gospodarstvu obstajajo trgovinski primanjkljaji.

Malo imaš oprano glavo, kaj?

Ramon dekers je izjavil:

Ali izkoreniniti študentsko delo ali pa bodo ostala dela plačana po študentski tarifi, torej brez prevoza, malice, zavarovanj...

Tisti (levi ali desni) vladi, ki ji bo uspelo ne izkoreniniti, temveč omejiti študentsko delo, tako da bo to predstavljalo komplementarno obliko dela ostalim, ne pa nelojalno konkurenco neizobraženim ljudem, dam glas na naslednjih volitvah. Celo tudi, če bi kaj takega naredili pingvini.

Po mojem je čas, da začnejo delavci metati granitne kocke v fakultete in študentske domove. Za spremembo.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Blazz ::

opomba avtorju novice: foxconn ni kitajska temveč tajvanska firma ...

PrimozR ::

Avtomatizacije v celotnem obsegu, kot si jo nekateri tukaj zamišljate, ne bo nikoli. Oz. bo, ko bo Ai delujoč. Takrat bomo pa itak imeli druge probleme.

Ramon dekers ::

Avtomatizacije v celotnem obsegu, kot si jo nekateri tukaj zamišljate, ne bo nikoli. Oz. bo, ko bo Ai delujoč. Takrat bomo pa itak imeli druge probleme.


Delati bo treba, če ne drugega pa prelaganje kamenčkov, nekaterim v ju. gre to delo zelo dobro no bolj mešanje zraka.

para! ::

Nikjer v novici (izvorni) ne piše, da bo proizvodnja v ZDA zato, ker so tam delavci cenejši od kitajskih. Piše, da se verjetno ne gre za obrate za proizvodnjo raznih telefonov ipd.

Foxconn Denies Plans For New US Operations, /.
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

PrimozR ::

Ramon dekers je izjavil:

Avtomatizacije v celotnem obsegu, kot si jo nekateri tukaj zamišljate, ne bo nikoli. Oz. bo, ko bo Ai delujoč. Takrat bomo pa itak imeli druge probleme.


Delati bo treba, če ne drugega pa prelaganje kamenčkov, nekaterim v ju. gre to delo zelo dobro no bolj mešanje zraka.

A lahko prosim malo bolj razumljivo?

Ramon dekers ::

A lahko prosim malo bolj razumljivo?


Kaj je tu nerazumljivega? Do popolne avtomatizacije ne bo nikoli prišlo, še več, zakaj bi sploh kdorkoli avtomatiziral če ima na voljo narod, ki ga je potrebno "potrošiti". Vprašanje je, ali je sploh potreba po avtomatizaciji, gledano z globalnega/makroekonomskega, nivoja.




Tudi če bi bilo dejansko moč zgraditi bajto, infrastrukturo brez delavcev, je problem v tem, da ni potrebe če je na voljo toliko in toliko ljudi. Ne vidim potrebe po avtomatizaciji.

Kandidat ::

Blazz je izjavil:

opomba avtorju novice: foxconn ni kitajska temveč tajvanska firma ...


Mah, sej so ti že eni razložil. Tajvan je del Kitajske in ni samostojna država.

Mene pa moti ta grabežljivost podjetji kot je npr. Apple. Gre mu odlično, ima celo preveč gotovine. Lahko bi začel sam graditi tovarne v Ameriki. Pa tudi če ne bi bila tako učinkovite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kandidat ()

WamPIRe- ::

Kandidat je izjavil:

Blazz je izjavil:

opomba avtorju novice: foxconn ni kitajska temveč tajvanska firma ...


Mah, sej so ti že eni razložil. Tajvan je del Kitajske in ni samostojna država.

Mene pa moti ta grabežljivost podjetji kot je npr. Apple. Gre mu odlično, ima celo preveč gotovine. Lahko bi začel sam graditi tovarne v Ameriki. Pa tudi če ne bi bila tako učinkovite.


Ker ljudje/delničarji/... stremijo k čimvečjem dobičku to pač ni opcija.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Ramon dekers ::

Ker ljudje/delničarji/... stremijo k čimvečjem dobičku to pač ni opcija.


To je vsem jasno, ampak glede na trend bodo tudi oni začeli kmalu izgubljati. Če potrošnik nima denarja je vsaka stvar draga. Delo sicer na Kitajskem je a je vse predrago za notranjo potrošnjo, na drugi strani pa na zahodu kjer se ves ta crap privleče dela ni imamo pa toliko da lahko damo za ta crap, pa tudi če je ta denar od sociale.

boolsheat ::

Ramon dekers je izjavil:

A lahko prosim malo bolj razumljivo?


Kaj je tu nerazumljivega? Do popolne avtomatizacije ne bo nikoli prišlo, še več, zakaj bi sploh kdorkoli avtomatiziral če ima na voljo narod, ki ga je potrebno "potrošiti". Vprašanje je, ali je sploh potreba po avtomatizaciji, gledano z globalnega/makroekonomskega, nivoja.

Tudi če bi bilo dejansko moč zgraditi bajto, infrastrukturo brez delavcev, je problem v tem, da ni potrebe če je na voljo toliko in toliko ljudi. Ne vidim potrebe po avtomatizaciji.


Hmm. Zakaj bi "trošil narod", če lahko "robote"? Torej po tvoje bi morala država ukiniti delovne stroje npr. na cestah in namesto strojev na delo poslati brezposelen narod in naj pač na roke kopljejo ceste?

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Ker si narod brez dela ne more privoščiti ničesar, kar ti roboti izdelajo. Menda ja ne bodo kapitalisti razdajali izdelkov?

Ramon dekers ::

Hmm. Zakaj bi "trošil narod", če lahko "robote"? Torej po tvoje bi morala država ukiniti delovne stroje npr. na cestah in namesto strojev na delo poslati brezposelen narod in naj pač na roke kopljejo ceste?


Stroji na cestah so zato, da se delo hitreje konča in ne kot korist/pomoč delavcem, pri čemer je pri takšnem delu še ogromno fizičnega dela. Sicer je pa Mipe lepo povedal, nihče ti ne bo ničesar dal če boš doma sedel (pustimo IT-jevce), govorimo o nekvalificirani delovni sili, ki jo je na svetu največ.

boolsheat ::

Dobro 100% avtomatizacija je vprašanje, če je sploh mogoča, se pravi delo bo. Tisti, ki bo želel delati bo lahko in tisti si bo lahko koristil stvari, ki ne bodo brezplačne. Ostali brez dela pa bi pač dobili nekaj za zadoščanje osnovnih potreb.

nekikr ::

In kako točno je to različno od trenutnega sistema, kjer je avtomatizacija še vedno relativno slabo implementirana?

redstrasse ::

Slovenci bomo kmalu konkurenčni Kitajcem, naša neto plača 3,1€/ura :)

Zgodovina sprememb…

Ramon dekers ::

Slovenci bomo kmalu konkurenčni Kitajcem, naša neto plača 3,1€/ura :)


Mislim da bo kmalu problem, da še teh 3.1 € ne bo več, če ne bo delovnih mest. Situacija je lahko takšna, da se bo delalo zgolj za preživetje. Pa nevem če dramatiziram.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215676 (12420) FireSnake
»

Foxconn spet o širitvi v ZDA

Oddelek: Novice / Rezultati
237994 (6418) jype
»

Foxconn še ne gre v ZDA, gredo pa ameriški študentje tja

Oddelek: Novice / Ostalo
197797 (6383) Ramon dekers
»

Foxconn bi se širil v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7625968 (23768) Mr.B

Več podobnih tem