» »

Slovenska ekipa odlična druga na iGEM 2012

Slovenska ekipa odlična druga na iGEM 2012

Slo-Tech - Slovenska ekipa je na mednarodnem tekmovanju v sintezni biologiji iGEM (International Genetically Engineered Machine), kamor se je uvrstila po odličnem nastopu na evropskih kvalifikacijah, ponovno blestela. Med 62 ekipami, ki so se uvrstile na finale na ugledni ameriški univerzi MIT, so Slovenci osvojili prvo mesto na področju zdravje in medicina, prvo mesto za najboljšo wiki-predstavitev projekta, prvo mesto za najboljši model in drugo mesto v skupni razvrstitvi. Prvo mesto je osvojila ekipa iz nizozemskega Groningena, v veliki finale pa sta se uvrstili še ekipi LMU-München in Paris Bettencourt. Prvikrat se je zgodilo, da so bile v finalu samo evropske ekipe in nobene anglosaške ekipe.

Letošnji projekt slovenske ekipe se ukvarja z biološkimi zdravili, s katerimi danes uspešno zdravimo nekaj težkih bolezni, a so zaradi zamudne in drage izdelave pregrešno draga (letno med 10.000-100.000 evrov na enega bolnika). Slovenska ekipa na iGEM razvija nov način dostave teh zdravil v celico, in sicer bi modificirali človeške celice (mikroenkapsulirane sesalske celice), da bi učinkovino sintetizirale same, jih zaprli v kapsule in lokalno vstavili v prizadeta tkiva, prožili pa bi jih z biološkimi stikali (z eno tableto z učinkovino, ki jih potem aktivira). Čeprav je tema biokemijska, pa je ekipa pisana druščina. V njej so bili letos študentje medicine, biotehnologije, biokemije ter računalništva in informatike. Ekipo je kot po navadi vodil Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Rezultat pa tudi ni sam sebi namen, saj se bodo nadaljevale predklinične raziskave, prav tako so vložili prijavo za patent.

Slovenija s tem nadaljuje izjemen niz uvrstitev na iGEM. Leta 2006, 2008 in 2010 je bila v absolutni kategoriji prva, letos torej druga, leta 2007 pa 'zgolj' v velikem finalu. S tem je Slovenija daleč najuspešnejša država na tekmovanju, ki se ga lotijo vse univerze na svetu, ki kaj pomenijo. Ali bo Slovenija sodelovala tudi prihodnje leto, ni jasno, saj financiranje skupine v prihodnosti ni urejeno.

32 komentarjev

fireice ::

Cestitke ekipi!

antonija ::

Cestitam!

/sarcasm
Se vec takih brezveznih znanstvenih rpojektov, ki ne sluzijo nicemur!

Pa denar raje dat za boljse ceste v spodnjem dupleku, da se bomo lahko bolj udobno vozili do ostarije!!
/sarcasm off
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

morbo ::

Čestitke!

A se meni samo zdi ali so naši dijaki / študenti konstantno v vrhu na teh tekmovanjih? Takšne novice kot je tale so kar redne. Navdušujoče, a obenem tudi razočarajoče, ker veš da bodo ti nadarjeni ljudje večinoma zapustili ta neperspektivni politično-zdraharski brlog na psevdo sončni strani Alp.

PaX_MaN ::

Ali bo Slovenija sodelovala tudi prihodnje leto, ni jasno, saj financiranje skupine v prihodnosti ni urejeno.

Kickstart it!
8-)

bmen ::

Preberite so članek o "obljubljeni deželi SLoveniji" na temo varčevanje pri možganih
http://www.mladina.si/116714/adijo-pame...

- slo politika (leva,desna,zgornja,spodnja....) in večina "menadžerjev" pa ne ve, ne zna ali noče (pa tudi s čim nima, ker denarja za to sploh ne zna najti) namena takih primerkov zadržati v Slo. Zgleda da je skrajni domet vseh le šparanje pa naj stane kolikor hoče (pri drugih, opa... pri sebi ne) in pa kreganje na kateri strani so bili njihovi (naši??) dedki med 41-45 letom.
... B ...

PNG ::

antonija je izjavil:

Cestitam!

/sarcasm
Se vec takih brezveznih znanstvenih rpojektov, ki ne sluzijo nicemur!

Pa denar raje dat za boljse ceste v spodnjem dupleku, da se bomo lahko bolj udobno vozili do ostarije!!
/sarcasm off


Oh ti si pa poln(a) duhovitih pripomb! ^^

Tear_DR0P ::

antonija je izjavil:

Pa denar raje dat za boljse ceste v spodnjem dupleku, da se bomo lahko bolj udobno vozili do ostarije!!
/sarcasm off


bolj za protipoplavni nasip - saj veš, reševanje človeštva je na vrsti šele potem, ko mamo streho nad glavo in kruh na mizi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

TESKAn ::

PaX_MaN je izjavil:

Ali bo Slovenija sodelovala tudi prihodnje leto, ni jasno, saj financiranje skupine v prihodnosti ni urejeno.

Kickstart it!
8-)

Koliko pa stane eno sodelovanje?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

antonija ::

bolj za protipoplavni nasip
Kaj je zaj to? A vici o zabarjih niso vec tako smesni? :))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Lorelei ::

Čestitke!

Menim, da Slovenija potrebuje več tako sposobnih, predanih in samoiniciativnih profesorjev kot je Roman Jerala. Vsaka čast..

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Lorelei ()

kogledom ::

Slovenija tega predvsem ne zna ceniti. Študenti morajo sami zbrati denar za materialne stroške in letalske karte oz. plačevati iz lastnega žepa. Narobe svet... Čestitke vsem!

PaX_MaN ::

TESKAn je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Ali bo Slovenija sodelovala tudi prihodnje leto, ni jasno, saj financiranje skupine v prihodnosti ni urejeno.

Kickstart it!
8-)

Koliko pa stane eno sodelovanje?

Več kot 70k€(stroški + plačat mentorje in študente), pravi Roman Jerala:
Kako je videti vaš proračun?
Če bomo šli, upam, še na svetovno tekmovanje v ZDA, bodo stroški vsaj 60 do 70 tisoč evrov. Vsako leto narašča tudi kotizacija za udeležbo na tekmovanju, ki v Amsterdamu za mentorja znaša letos 475 dolarjev. Potem še enkrat toliko na MIT-u (Massachusetts Institute of Technology), ob sami prijavi na tekmovanje, smo morali plačati 3.000 dolarjev. Če bi bili pred leti zdajšnji pogoji, bi rekel, ne moremo iti. Vendar imamo zdaj določen ugled, smo vseeno napraskali ta sredstva, vztrajamo pri tem, seveda pa iskanje denarja vzame precej energije. Angleška ekipa, denimo, plačuje študente čez poletje, ker nimajo štipendij, nimajo od česa živeti, in so pač plačani. Pri nas si tega ne moremo privoščiti. Vsi študentje delajo brezplačno, vsi mentorji delajo brezplačno. Razen, da se udeležujejo teh tekmovanj, in izkušenj, finančno nimajo nič iz tega. To je razlika.

antonija ::

Ampak tole so verjetno samo stroski tekomvanja, nikjer ni vsteto delo (ki ga opravljajo zastonj) in pa material (ki ga verjetno "dobijo" od drugih projektov, na katerih delajo mentorji).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PaX_MaN ::

Aja, verjetno ja. Mislim, za material ni povedu, sam da majo tokintok stroškov, pa da vsi delajo zastojn. Zato pač "več kot".
Na wikiju majo napisan, da so eno stvar res dobil od francoskega tima na tekmovanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

antonija ::

Ubistvu bi z enim povprecnim managerskim bonusom lahko izpeljali projekt, s katerim bi povozili vso svetovno znanost na tem tekmovanju, pa se vecerjo bi si lahko placali za proslavit zmago.

Ce bi se celotni upravni odbor kaksne dobre firme odpovedal bonusov za takole stvar, so verjetno preskrbljeni za nekaj let (desetletij?)... Ampak nasim firmam se v to " ne splaca vlagat", ker jahte se pac ne bojo kupovale same od sebe. Managerji so tista stvar v katero se "splaca vlagat".
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

Antonija, zakaj se ne odpoveš plači in jo doniraš njim?

antonija ::

Zakaj tocno bi se odpovedal svoji placi in jo doniral njim? A ni dovolj da vsak mesec placam davke v visini polovice svoje place, ki jo potem drzava modro prerazporedi povsod drugam?

P.S.: se pa z veseljem odpovem svojemu bonusu, ampak nekako dvomim da jim bo 0,00EUR v veliko pomoc.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Gladi ::

Država pa žal pobere dovol denarja od davkov, da bi vse skupaj lahko financirala. Torej se ti kot vestni in nadobudni državljan odpovej plačil, za to da bodo študenti lahko še naprej tekmovali. Tvoja plača je lih tko kork bonus, ki ga dobijo manegerji. No, lahko pa doniraš samo svoj letni regres, tud tega bodo veseli.

antonija ::

Država pa žal pobere dovol denarja od davkov, da bi vse skupaj lahko financirala.
Drzava pobere cez glavo dovlj davkov da bi lahko to financirala. Ce lahko placuje izbranim dohtarjem vec kot 24 nadur na dan, potem se komot lahko denar tud za takole prireditev.

Tvoja plača je lih tko kork bonus, ki ga dobijo manegerji.
Ne, moja placa je glih tko kot placa, ki jo dobijo managerji. Moj bonus je pa glih tko kot bonus, ki ga dobijo managerji. Je pa tud res da meni se ni uspelo zafurat nobene firme, tako da nekaj vec defintivno naredijo od mene.

No, lahko pa doniraš samo svoj letni regres, tud tega bodo veseli.
Sej bi te vprasal od kje vleces take bedarije, pa bi se ti verjetno pregreli mozgani.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

antonija je izjavil:



No, lahko pa doniraš samo svoj letni regres, tud tega bodo veseli.
Sej bi te vprasal od kje vleces take bedarije, pa bi se ti verjetno pregreli mozgani.

Oh, ta pa je bla izvirna, ja:)). Cvet intelekta si, res res.
To z plačo in regresom je pa ravno toliko na mestu, kot ti s plačami in bonusi manegerjev.

Sicer pa še čestitke ekipi.

antonija ::

Ubistvu mi je kar malo nerodno da ti moral tole razlagat, ampak dejmo reci da si se bolj nov in da ti ati placuje da lahko cele dneve visis po forumih in trollas:
Tvoja genialna ideja je, da bi se nekdo odpovedal svojemo osnovnemu dohodku, moja pa da bi se nekdo odpovedal svojemu presezku oz. dodatnem dohodku. A bo zdaj jazje videt razliko? Eno so osnovna zivljenska sredstva, brez katerih oseba ne more placevat prebivalisca, hrane in stroskov narascaja, drugo je pa etra dohodek ki gre za luxuz.

Bo zdej slo? Vedno lahko nalimas se kaksen smiley in upas da izpades manjsi bedak kot si v prejsnjem postu...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

Torej če ma nekdo dva jurja plačo, bi se moral odpovedati presežku, ker namreč ta znesek presega nek osnovni življenski standart. Torej tudi te študentji, ko bodo diplomirali in verjetno( saj nekateri od njih) šli v zasebni sektor in razvijali ful huda zdravila, si ne bodo zaslužili več kot petstotaka(ali tistoč, dvatisoč evrov, izberi po želji) za mesečno plačilo? Direktor, ki pa omogočil razvoj česa takega tud ne?

Recimo avto je luksuz, pa sem prepričan da si ga lastiš. Ampak seveda boš takoj šel v napad kakšen genijlc sm, namreč ti rabš avto za prevoz in se na vlaku in avtobusu pa že ne boš stisku.Cool story. Sej računalnik tud ni življensko pomembna oprema, pa si ga lastiš( če nisi profesionalno povezan z njim, seveda). Ali pa dopust, nov kolo namesto stare in tako naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gladi ()

antonija ::

Ne, placa je osnovno placilo za tvoje delo. Je tvoj osnovni dohodek, je tisto, od cesar je odvisen tvoj obstoj in obstoj tvoje druzine.

Bonus ne spada v isto kategorijo, zato se ga vecinoma na podeljuje razen redkih izjem.

Recimo avto je luksuz, pa sem prepričan da si ga lastiš.
Ne se. Kot kaze si ga bom pa moral kmalu, ker brez njega ne bom mogel enako ucinkovito opravljat sluzbe, kar ga spet nekako pomakne stran od kategorije luksuza.
Lahko greva tudi cez drugo mojo luxuzno lastnino, pa ne vem ce bi vsega skupaj napraskal za eno povratno letasko karto za enega clana ekipe.

Ampak razumem tvojo poanto: dejmo pobrat ljudem njihove osnovne stvari, ker tisti ki "omogocajo delo firmam" (in jih uspesno vodijo v PM) si zasluzijo veliko vec kot raja. Good point.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

Kaj spet neki po svoje interpretiras. Tvoj point je, da clovek ne potrebuje vec denarja kot neko osnovo za golo prezivetje, moj žeo point pa je, da zaslužek variera od poklica, ki ga upravljaš in od tvoje delovne uspešnosti. Če si človk z tem zaslužkom lahko omogoča luksuz je pač njegova stvar. Ti pa tipično po komunistično razvrednotiš delo podjetnikov, ki se trudijo za razvoj in finančno uspešnost podjetja. V kočni fazi je dandanes globalni trg, lahko delaš sam zase in se podaš na svojo kariero, če te delo pod zlobnimi lastniki in direktorji bremeni in misliš da te zgolj oddirajo.

antonija ::

Spet si izmisljujes stvari. Ko sem jaz omenil da bi nekateri presezki bolj primerni za razvoj (in ne za spodbujajne uspesnosti managerjev), si odvnil zakaj se jaz ne odrecem mojem osnovnem prihodku, ker "to je pa ja enako".

Zdaj se pa vleces ven iz dreka in probas interpretirat svojo trditev na sve mozne nacine. Kaj zdaj? Si v prvem postu lagal, trollal? A to pocnes zdaj in tvoje prvotno mnenje se vedno velja?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

Škdoda izgubljat čas s tabo, ne razumeš nič. Se vidi zakaj si tam, kjer pač si.:)

Kaj sem legal? Napisal sem, da se ti odpoveš plači in jo doniraš njim( kar pa se mi zdi enako idijotsko od tvojega nacionalizacije denarja nekega podjenika, češ več kot za kruh, mleko in kromir pa itak ne rabiš). In kako si podjetnik nakaže denar je praktično vseno( ali je to preko plače ali zgolj kot dobiček)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gladi ()

antonija ::

Spet si izmisljujes. Trdil si, da je osnovni dohodek nekega povprecnega drzavljana ista stvar kot bonus top nekaj % placanih ljudi z zelo sumljivo statistiko, in da ce se (po mojem) lahko slednji odpovejo kaksnemu presezku, se lahko tudi vsi drugi odpovejo svojemo osnovnemu prihodku (in obstoju).

Zdaj kaze da nisi vec tako siguren v svoje besede...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

Prihodek tebe ali prihodek npr. Bil Gatesa smatran kot eno in isto zadevo. Ne vidim, zakaj bi njemu mogu odvzet toliko in toliko premoženja samo zaradi tega, ker je zaslužil več o tebe in bi ga zato ponacinonaliziral, kot ti želiš.

Kdo spreminja mnenja al pa ni več sigurn? Ti najprej omenjaš manegerje, zdej top placane ljudi sumiljivih statistik.:)) Komedija.

antonija ::

Aha, zdaj je ze prihodek... prej si pa ponosno izpostavljal placo in jo rpimerjla z bonusom, kot da sta eno in isto. Dej prosim najprej napisat seznam sprememb od svoje prvega posta, da bomo vsaj vedlei pri cem smo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gladi ::

V vsakem od teh postov sem trdil, da je plača/bonusi/izplačan dobiček/inveticijski dohodki pač en in isti šmorn. Nesmeš delat razlike.

Tebi pa je očitno že zdavnej zmankal argumentov, tako da je over&out z moje strani.

antonija ::

Nesmes delat razlike, a? Vidim da bi ti taka situacija ugajala, ampak vecina zelo dobro ve da temu ni tako. Med osnovnim dohodkom in zadetkom na loteriji je tudi velika razlika, in vecina jo povsem lepo razume.

Se strinjam da lahko vsak posameznik pocne s svojim denarjem kar hoce, drzava pa pac ne (ker ni posameznik).

Tebi pa je očitno že zdavnej zmankal argumentov
Uf, zdej si ga pa polomil... a bos pokazal kje nisem dal argumentov? In ce imas slucajno se vedno obcutek da je danes tvoj srecen dan, bos verjetno mene prosil za enako stvar, a?

tako da je over&out z moje strani
Tole je tipicen stvaek nekoga, ki je ravnokar pogruntal da nima nobenega argumenta in se proba cimbolj kul izkopat ven iz luknje. Pateticno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Mandi ::

Precej informiran stric mi je rekel, da je iGEM samo astroturfing kampanja Monsanta za spremembo javnega mnenja o gensko spremenjeni hrani. Ve kdo še kaj več o tem?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenija uspešna na evropskem iGEM 2012

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
174372 (3347) antonija
»

Slovenski študentje na iGEM zopet zlati

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
295692 (3990) Thomas
»

iGEM (International Genetically Engineered Machine competition) - slovenska skupina (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6124372 (24372) jype
»

Naši raziskovalci uspešni na področju sintezne biologije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
443979 (3979) MarkoDolinar

Več podobnih tem