» »

Raziskave o spanju

Raziskave o spanju

1
2
»

JesusChrist ::

Rias Gremory je izjavil:

Daj nalepi kakšen vir.

regeneracija med spanjem pa je bulsit

Ja sliši se zelo legitimno.


kaj delajo mišice ko spiš? 0. isto kot ko samo ležiš. ko ležiš in ne spiš je še prebava za malenkost hitrejša in dovaja do mišic hrano za regeneracijo. ko pa spiš pa je še to nekoliko bolj omejeno.

http://healthysleep.med.harvard.edu/hea...

vglavnem samo kupi teorij so.

obstaja tudi precej ljudi, ki NE spijo (bolezen, motnje) ampak so še vedno živi in zdravi. če bi bilo spanje res potrebno, bi bili že mrtvi.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Živi že, zdravi pa bojda ne preveč.

Vajenc ::

Spanje je predvsem regeneracija za možgane. Slej ko prej zaspiš, če ne drugače za vedno ;) Rekord brez spanja je menda 11 dni.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

JesusChrist ::

No saj kot je že omenjeno v virih, ki so jih dali v prejšnjih postih - pomembna je samo faza REM, vse ostalo je nepotrebno. In spanje je res pomembno samo za možgane. Primer: http://abcnews.go.com/GMA/story?id=4828...

Živel brez problema, ampak "motnje" obnašanja, nihanja v počutju itd.

Ampak načeloma še vedno ni nobenega dokaza o tem, da je spanje res potrebno za preživetje.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Tear_DR0P ::

JesusChrist je izjavil:

Ampak načeloma še vedno ni nobenega dokaza o tem, da je spanje res potrebno za preživetje.


pa si ti prebral kako je deloval Gardner, ko je šel skozi svojih 260 ur brez spanja? teko govoriš o človekovem skorajda normalnem življenju, katerega možgani propadajo, pa čeprav samo v psihološkem smislu.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

JesusChrist ::

To mene ne zanima. Omenil sem samo, da še ni nobenega dokaza.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

gruntfürmich ::

a ni zadosten dokaz, da je po teh 11 dneh zaspal?

SplitCookie je izjavil:

Sanje so kr precej pomembne, sam dobre morjo bit.

sanje morajo biti mokre!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

SplitCookie ::


obstaja tudi precej ljudi, ki NE spijo (bolezen, motnje) ampak so še vedno živi in zdravi. če bi bilo spanje res potrebno, bi bili že mrtvi.


In živijo s polovično življensko dobo.

Čez noč se morajo pa še vedno uleč.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

JesusChrist ::

SplitCookie je izjavil:


obstaja tudi precej ljudi, ki NE spijo (bolezen, motnje) ampak so še vedno živi in zdravi. če bi bilo spanje res potrebno, bi bili že mrtvi.


In živijo s polovično življensko dobo.

Čez noč se morajo pa še vedno uleč.


vir?
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Ramon dekers ::

kaj pa hormon melatonin! wtf. Ta harmon je nujno potreben za delovanje organizma. Malenkost dvignimo nivo

kr1ženska ::

En članek nekoliko bolj na nivoju. Mislim da odgovori na vsa vaša vprašanja.

JesusChrist ::

aja torej članki s harvarda niso na nivoju? roflol.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

ABX ::

Shegevara je izjavil:

Mislim da je bil point teme predvsem v tem:

Manj spanja -> daljše življenje:
http://health.ucsd.edu/news/2002/02_08_...

Več spanja -> daljše življenje
http://www.life-enhancement.com/magazin...


Predvsem me zanima zdaj, KAJ JE TULE RES?


Za začetek si preberi
Sleep @ Wikipedia

Ljudje ki manj spijo baje da živijo dlje, vendar samo v primeru da se zbudijo naravno (brez budilke). Ni pa jasno če je manj spanja povezano s čim drugim in je v bistvu posledica zdravega življenja ali razlog.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

ABX ::

JesusChrist je izjavil:



obstaja tudi precej ljudi, ki NE spijo (bolezen, motnje) ampak so še vedno živi in zdravi. če bi bilo spanje res potrebno, bi bili že mrtvi.


Ljudje ki ne spijo umrejo in to zelo hitro (trenutni rekord je 11 dni brez spanja), tisti ki pa spijo (pre)malo pa imajo drugačne oblike težav.
Sleep deprivation @ Wikipedia
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

JesusChrist ::

kaj pa ljudje, ki sem jih omenil? torej tisti, ki zaradi bolezni oz. motnje ne spijo zaradi več let? sem dal primer - deček.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Taki ljudje deček imajo resne težave. Preberi link za točne podatke.

In ni niti enega dokumentirane primer osebe ki ne bi spal za več kot 11 dni.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

JesusChrist ::

ampak zaradi tega ni umrl kajne? saj trdim samo, da spanje ni obvezno za preživetje - tudi še ni dokaza da je. če smo vedno tako "na nivoju" pa še bodimo sedaj in se držimo virov in resnic, ki so jih vrli znanstveniki ugotovili do sedaj :))

edit: da te pomirim - ja, spim ponoči ;D
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Nehaj bluzit, brez spanja se umre.
Fatal familial insomnia @ Wikipedia

Fatal familial insomnia (FFI) is a very rare autosomal dominant inherited prion disease of the brain. It is almost always caused by a mutation to the protein PrPC, but can also develop spontaneously in patients with a non-inherited mutation variant called sporadic Fatal Insomnia (sFI). FFI has no known cure and involves progressively worsening insomnia, which leads to hallucinations, delirium, and confusional states like that of dementia.[1] The average survival span for patients diagnosed with FFI after the onset of symptoms is 18 months.[1]

Seveda niso vsi trdi kot ti pri tej debati in poskusi na miši so pokazale da eventualno umrejo ko se jim ne omogoči spanec.
Sleep deprivation @ Wikipedia
In rats, prolonged, complete sleep deprivation increased both food intake and energy expenditure with a net effect of weight loss and ultimately death.
To da niso delali poskuse na ljudeh da bi tebi podobni primeri dali mir je večini logično.

ti priporočam da manj pišeš in si kaj več prebereš.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

kr1ženska ::

Kratek dokumentarec o FFI.
Tudi posledice.
Pa še zgodbe parih ljudi s to motnjo in kaj je bil ključni dogodek ki jih je do tega privedel.

Zgodovina sprememb…

JesusChrist ::

jaz bi rajši en dokaz znanstveni. ampak še ga do sedaj ni. hvala če ga najdeš. do takrat pa me ne prepričaš :)) verjamem samo v raziskave. wikipedija me ne prepriča ker je več neresnic kot resnic.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Sem ga našel, se kliče Fatal familial insomnia. Ampak razumem da ne razumeš.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

korenje3 ::

danes sem spal 15 ur. pred tem pa 3x 5 ur na dan.
gre za poseben efekt ki se mi pojavlja. za vikende nadomestim manjkajoči spanec. iz tega lahko sklepamo, da človek za spanec res potrebuje 8÷9 ur na dan.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

kr1ženska ::

JesusChrist je izjavil:

jaz bi rajši en dokaz znanstveni. ampak še ga do sedaj ni. hvala če ga najdeš. do takrat pa me ne prepričaš :)) verjamem samo v raziskave. wikipedija me ne prepriča ker je več neresnic kot resnic.


Tvoji argumenti, da je zgornji dokumentarec čista izmišlotina?

Zgodovina sprememb…

JesusChrist ::

tvoji argumenti, da ni? verjameš recimo vse v zeitgeist-u?
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

kr1ženska ::

JesusChrist je izjavil:

tvoji argumenti, da ni? verjameš recimo vse v zeitgeist-u?

Glede na prebrane članke o tem v zadnjih 3-eh urah, neumno vrjamem temu kratkemu dokumentarcu. Če si se ti zapičil v eno stvar in se ti ne da malo pogluglat, da bi videl koliko je v tem resnice, ti pa jaz ne moram pomagati. Za lenobo ni zdravila (vsaj ne da bi jaz vedela. Iskreno, tega še nisem preverjala na spletu).

Zgodovina sprememb…

JesusChrist ::

ne da se mi ne da, do sedaj sem DELAL. to je tisto česar ti ne poznaš. nimam se časa ukvarjat z guglanjem za takimi nepomembnimi kozlarijami, da bi kot ti dvigoval svoj e-ego. sem pa pred dnevi na radiju poslušal ravno na to temo intervju in je blo ravno govora, da znanstveniki še do sedaj niso ugotovili zakaj človek mora spati. Očitno si ti en korak pred njimi :))
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

korenje3 ::

kr1ženska je izjavil:

JesusChrist je izjavil:

jaz bi rajši en dokaz znanstveni. ampak še ga do sedaj ni. hvala če ga najdeš. do takrat pa me ne prepričaš :)) verjamem samo v raziskave. wikipedija me ne prepriča ker je več neresnic kot resnic.


Tvoji argumenti, da je zgornji dokumentarec čista izmišlotina?


generalno so dokumentarci lahko izmišlotina. samo poglej dokumentarce o iranu... it's called showbusiness.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Rias Gremory ::

JesusChrist je izjavil:

ne da se mi ne da, do sedaj sem DELAL. to je tisto česar ti ne poznaš. nimam se časa ukvarjat z guglanjem za takimi nepomembnimi kozlarijami, da bi kot ti dvigoval svoj e-ego. sem pa pred dnevi na radiju poslušal ravno na to temo intervju in je blo ravno govora, da znanstveniki še do sedaj niso ugotovili zakaj človek mora spati. Očitno si ti en korak pred njimi :))

Teli znanstveniki imajo pa kristalno kuglo ali dve!

Nekdo ti nalepi povezave, ki so v takih temah zaželjene ti pa pljuvaš po njih in napišeš, da si po radiu slišal to pa to.
Povezavo so veliko bolj koristne v takšnih temah kot pa, da si nekaj slišal.

EDIT: Če nimaš časa za guglanje potem tudi ne sodeluj v temi oz. imej vsaj neke dokaze o svojih trditvah, ne pa, da govoriš kako so drugi linki kar nekaj.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

JesusChrist ::

aja torej se po radiju, kjer so gosti strokovnjaki s tega področja, lažejo, internet ki pa je dobro znan po neresnicah (sploh youtube parodije in wikipedija) pa bomo jemali bolj resno. seems legit.

glede na tvoj edit pa: saj boš odrasel pa boš videl kak je ko ni časa za zgublanje za kozlarije. ko kdo najde študijo ki bo povedala zakaj je spanec potreben (kar še tega niso ugotovili, ampak eni ste bolj pametni kot sami raziskovalci) pa bom sprejel zadevo. če pa ne razumeš da ni študije, ki bi z dokazi in trditvami postregla zakaj je spanec potreben, pa ti niti jaz niti drugi ne moremo pomagati.

drugače se pa izključujem iz debate ker to spet nima konca. upam da en dan krenaženska in gremori odkrijeta zakaj je spanec potreben :D

hint: umad?
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

V pogovornih oddajah so samo "strokovnjaki"

energetik ::

JesusChrist je izjavil:

aja torej se po radiju, kjer so gosti strokovnjaki s tega področja, lažejo, internet ki pa je dobro znan po neresnicah (sploh youtube parodije in wikipedija) pa bomo jemali bolj resno. seems legit
Ne mešaj Wikipedie in Youtuba. Članki v Wikipediji so večinoma podprti s konkretnim številom virov, če je virov malo, je to zapisano že na začetku članka. In kar sem do zdaj prebral člankov (vsaj z mojega področja) so zapisani zelo korektno in prav nič izmišljeno.
Zato verjamem, da so tudi članki o spanju precej kvalitetni.
Sicer pa sem zaspan, tko da se mi ne da več pisat. Gremo spat. :)

Tear_DR0P ::

JesusChrist je izjavil:

sem pa pred dnevi na radiju poslušal ravno na to temo intervju in je blo ravno govora, da znanstveniki še do sedaj niso ugotovili zakaj človek mora spati.


in ti verjameš vsemu kar izveš iz medijev? pa veš da tam večino kozlarij poberejo z wikipedie?

to da znanstveniki ne znajo razložiti človeške potrebe po spanju, še ne pomeni, da je nimamo. imamo pa kopico ljudi (nekaj čez 6 milijard), ki to potrebo dnevno izražajo, peščico poskusov, kjer so ljudje uspeli ugotoviti, da brez spanja nehamo mentalno funkcionirati, niso pa med poskusom uspeli umreti in nekaj bolezenskih primerov, kjer ljudem uspeva nekaj let živeti brez spanca, ne pa tudi brez počitka.

tako da ninjeti, če ne verjameš, da človek potrebuje spanec, sproduciraj kakšno relevantno povezavo, ne pa nabijat, da si na radiu poslušal neke strokovnjake, ki so podprli tvoj prav.

ne, ni nam treba sprejeti nobene izmed dveh skrajnosti glede spanja, ampak glede na naslov teme, se potrudi sproducirat povezave in argumentirano spodbijat prepričanja drugih sodelujočih v temi - kar seveda velja tudi za vse ostale.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Gregor P ::

Pa saj je med drugim tudi znana metoda mučenja, ko ti ne pustijo, da bi zaspal.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Bellatrix ::

Tear_DR0P je izjavil:

JesusChrist je izjavil:

sem pa pred dnevi na radiju poslušal ravno na to temo intervju in je blo ravno govora, da znanstveniki še do sedaj niso ugotovili zakaj človek mora spati.


in ti verjameš vsemu kar izveš iz medijev? pa veš da tam večino kozlarij poberejo z wikipedie?

to da znanstveniki ne znajo razložiti človeške potrebe po spanju, še ne pomeni, da je nimamo. imamo pa kopico ljudi (nekaj čez 6 milijard), ki to potrebo dnevno izražajo, peščico poskusov, kjer so ljudje uspeli ugotoviti, da brez spanja nehamo mentalno funkcionirati, niso pa med poskusom uspeli umreti in nekaj bolezenskih primerov, kjer ljudem uspeva nekaj let živeti brez spanca, ne pa tudi brez počitka.

tako da ninjeti, če ne verjameš, da človek potrebuje spanec, sproduciraj kakšno relevantno povezavo, ne pa nabijat, da si na radiu poslušal neke strokovnjake, ki so podprli tvoj prav.

ne, ni nam treba sprejeti nobene izmed dveh skrajnosti glede spanja, ampak glede na naslov teme, se potrudi sproducirat povezave in argumentirano spodbijat prepričanja drugih sodelujočih v temi - kar seveda velja tudi za vse ostale.


Od kdaj pa wikipedija nudi kozlarije ?
People are quick to judge and slow to correct themselves.

gzibret ::

Izbrisano nekaj postov, iz razlogov: offtopic, neargumentirana debata, osebni nivo.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

trompeti ::

Priporočam, da si preberete ta članek: http://www.stevepavlina.com/blog/2011/0... , če vas še zanima pa poklikite še naprej in boste dobili kar precej informaciji o Biphasic Sleep. Jaz sem preizkusil za 2 tedna in sem biu vedno spočit. Ni nek velik šok ko zamenjaš način spanja, ampak prvih par dni se moraš nekoliko prisiliti, se pa hitro navadiš. Po dveh tednih sem moral končat, ker se ni izšlo z mojim urnikom. Zdaj, ko spet spim po cca.8h/dan v enem delu, sem čez dan malo bolj utrujen kot prej.

BCSman ::

Koliko ur spite če ne naštimate nobene budilke? Danes sem spal (ampak globoko spal, ne kako premetavanje sem in tja ali poležavanje) 11 ur in se mi zdi nenavadno glede na to da nisem več dojenček ampak 20+. Že v študentu so se čudili kako lahko spim neprekinjeno toliko ur, medtem ko drugi se avtomatsko zbudijo najkasneje ob 10 in ne morejo sploh več spat naprej.

jest10 ::

Spim okoli 6 ur. Avtomatsko se zbudim enkrat med 6 in 7 uro zjutraj.

Nikec3 ::

Tudi jaz spim ponavadi okrog 6. ur. Če nimam budilke se zbudim najkasneje ob 8.30, a imam ponavadi budilko narejeno na okrog 7.30. Spat grem okrog 01:00 do 01:30. Ko hodim na faks spim velikokrat nekaj dni zapored tudi 5 ur, ali pa celo manj, pa ponavadi nimam težav. Ko pa gremo s kolegi na morje, pa ponavadi v celem tednu spravim skupaj kakih 10 ur. 8-)
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Nikec3 ::

http://www.ted.com/talks/russell_foster...

O tem so nekaj govorili tudi v TED talks. Bistvo videa je, da eni potrebujejo več spanja kot drugi.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

avom23 ::

Človek, ki sicer živi v Turčiji, pred tem je živel v Grčiji kjer so navade zaradi vročine malo drugačne (kot tudi npr v Argentini kjer večerjajo zelo pozno zvečer, ob 23.00) je povedal, da je njegov ritem spanja takšen, da spi ponoči nekje 2 ali 3 ure, od npr. 23.00 do 2.00 ter nato še tekom dneva, od 10.00 do 15.00.

Tudi meni mnogokrat ustreza takšen način. Tri ure spanja ponoči mi včasih povsem zadostuje, nato pa spim še tekom dneva npr. od 9.00 do 14.00.

Po moje je dobro biti tudi pazlljiv kaj ješ zvečer, ali pred spanjem:
Sam pred spanjem ne jem:
sadja (še posebej ne jabolk, pomaranč)
oreščkov (še posebej ne orehov, ki me dehidrirajo kot sadje)
nič sladkega
nič pretirano slanega (čips, burek)
črne čokolade

Pa prostor je po moje zelo dobro prezračiti in imeti čisto; spati v prašnem je meni katastrofa; pa pravšnja temperatura (da te ne zebe ali ti ni vroče); pa komarji, ne vem če je kaj hujšega od teh

energetik ::

Očitno še nisi imel otrok, potem bi videl, da obstajajo še hujši motilci spanja... :D

avom23 ::

energetik je izjavil:

Očitno še nisi imel otrok, potem bi videl, da obstajajo še hujši motilci spanja... :D


ojoj, pa ne, da je kaj hujšega od oreščkov in črne čokolade :(

Sicer pa ženske po nekaterih raziskavah ne potrebujejo veliko spanca berem in bom kar ženo zadolžil. Pa čepke v ušesa :D

BBB ::

Možganski "limfni" sistem, t.i. glimfatični sistem (ang. glymphatic system: glial + lymphatic) in njegova dejavnost med spanjem ter možna povezava z Alzheimerjevo boleznijo:
(Video) One more reason to get a good night’s sleep | Jeff Iliff | TED
Na kratko povedano, med spanjem se izvaja brainwashing.:)

Krajša predstavitev posledic neustreznega spanja:
(Video) Sleep is your superpower | Matt Walker | TED

Dolg in zanimiv intervju glede spanja z ogromno informacijami. Vredno ga je poslušati v celoti. Spodaj v timeline so podani viri študij.
(Video, dodaten info) Dr. Matthew Walker on Sleep for Enhancing Learning, Creativity, Immunity, and Glymphatic System

Zanimivost glede morebitnega vpliva spanja in posledično delovanja glimfatičnega sistema na odpravljanje dolgo trajajočih nevroloških težav v zvezi z možganskimi funkcijami kot posledice bolezni z virusno okužbo, npr. COVID-19 (viri se nahajajo v opisu videa):
(Video) Brain Fog, Myalgia, Depression, And Fatigue In Long-Haulers | Drbeen Medical Lectures

Rias Gremory ::

Hvala za povezave in lično napisan prispevek. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne morem spati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
589668 (4009) Sabina4
»

Zaspanost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7011179 (7984) c3p0
»

Pozicija (orientacija) pojstelje vpliva na spanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7911817 (9743) oemdzi
»

(ne)spanje

Oddelek: Loža
474372 (3135) energetik
»

Polifazno spanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
869394 (7103) MrBrdo

Več podobnih tem