» »

Polifazno spanje

Polifazno spanje

«
1
2

MrBrdo ::

A je kdo probal to? Recimo Everyman metodo?
Razmišljam da bi poskusil, sam rabiš baje 14 dni da noter prideš...

Polyphasic sleep @ Wikipedia
http://polyphasicsleep.info/index.php?t...
http://forums.trypolyphasic.com/
http://www.poly-phasers.com/enter.php
MrBrdo

BigWhale ::

Ce nimas redne sluzbe ali drugih rednih obveznosti bi se slo. Drugace pa nima smila.

Meni se drugace kar obnese 40/8 cikel. Sem 40 ur pokonci in potem osem ur v kosu spim.

T-h-o-r ::

lol, in to ti je dovolj spanja? 8 ur na 40 ur budnosti? vsa čast :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Gandalfar ::

Takoj, ko se bos hotel it minimalni social life te bo sesulo.

gzibret ::

Jaz sem probaval z enourno siestico po šihtu, tako, da sem lahko bedel pol do 2h, 3h zjutraj. Ni se obneslo. Vse, kar sem dosegel, je bil pulz zjutraj, ko je zvonila budilka 120, krvni tlak pa krepko čez 140/90 (cca 20-30% več, kot ponavadi).
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

MrBrdo ::

Ne preveč spodbudni komentarji torej :P
MrBrdo

T-h-o-r ::

zakaj bi to sploh poizkusil? saj se ne odpravljaš na solo jadranje okoli sveta (ali s kolesom čez ameriko)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

MrBrdo ::

Jah pridobis na casu :) Sej po everymanu spis 4 ure na dan, men se to ne zdi spet tok grozno... Tist Uberman je bl hardcore, k je 2 uri. Jaz bi Everyman probal :P Sam me zanima kako je s koncentracijo pol. Ker baje rabis najprej 14 dni preden se uvedes.
MrBrdo

Gandalfar ::

Zdej predpostavljas, da bi lahko vec naredil ce bi manj spal.

Kaj pa ce obrnes, zrihtas si prehrano, vec sporta in tisti cas, ko ne spis bolj focusirano porabljas?

mare_ ::

Imam kolegico, ki pravi, da tako spi, ko se uči za izpite in da ji gre. Ko sem sam poskušal, je bil problem, ker sta iz dvajsetih minut nastali vsaj dve uri in sem mimogrede prespal celo popoldne in še noč :)

;-) ::

Jaz vedno bedim do 1 ali 2 in vstanem ob 6 zjutraj (vsaj med tednom). Torej spim 4-5 ur, nisem bolan in ne prebavljam težko tega.

MrBrdo ::

Ja sej.. Jaz sem tudi mel tedne, ko sm spal po 4 ure in je blo cist dovolj...

Gandalfar: Ja tudi to je ena moznost, sem ze razmisljal ravno o tem :) Ker ce si potem pri temle Everymanu cel dan cist zmatran, potem nima smisla.. Sam glede na to da v bistvu spis 4 ure bi lahko blo cist ok. Koker jaz razumem je stos tega, da se telo navadi da prej vstopi v REM fazo, zato v bistvu vec spis. Ker meni se ravno dogaja, da rabim vsaj 2 uri preden zares zaspim (verjetno se vec).

mare_: kako za izpite, sej ce to naredis 1 dan potem to nima efekta... ker pri monofaznem spanju si lahko privoscis da spanje prelagas (npr. si se 12 ur extra pokonc). tko da ce to delas samo 1 dan, potem si samo spanje prelozil, pa vmes mal zadremal. to sm tut jaz probal in gre, sam pol moras kasneje nadoknadit.

EDIT:
lustna bejba tukej ze 2 mesca prakticira everymana.. :P zgleda cist ok
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

mare_ ::

No, izpitno obdobje traja ponavadi več kot en dan ;)

IceIceBaby ::

Če v 16 urah ne narediš vsega, kar imaš za narediti preveč spanja ni tvoj največji problem. Če se pravilno organiziraš bo IMHO veliko večji efekt. Jaz spim 8 do 10 ur na dan, pa se mi kar precej dogaja pa dovolj časa zase si vzamem.

MrBrdo ::

Jah, zakaj nebi spal manj, če lahko :) Vprašanje je samo kakšne posledice ima to, če spiš recimo po Ubermanu ali po Everymanu. Sam malo se mi čudno zdi, na netu najdem samo primere ljudi ki so probal Ubermana, noben Everymana. Why? :S Men je Everyman bolj všeč.
MrBrdo

Isotropic ::

zakaj pri takem spanju nebi smel meti social lifa? saj ce spis po everymanu enkrat na 8h (al 4), mas dost cajta za RLjat... samo boljsi time management oz. bolje moras nacrtovati.

MrBrdo ::

Po everymanu mors met nap 3x na dan po 20min, pa 1x core sleep 3 ure. Se prav nap rabis na vsake 5h. Bom zdele spacal skup en kalkulator za čas :P
Drgač men se tut zdi da maš lahko social life, razn zarad sluzbe je mal problem... Ker ta nap je baje ful pomembno, sploh na zacetku, da ne zamujas.
MrBrdo

IceIceBaby ::

Jah, zakaj nebi spal manj, če lahko :) Vprašanje je samo kakšne posledice ima to, če spiš recimo po Ubermanu ali po Everymanu. Sam malo se mi čudno zdi, na netu najdem samo primere ljudi ki so probal Ubermana, noben Everymana. Why? :S Men je Everyman bolj všeč.


Treba bi blo probat, ampak dvomim, da lahko normalno, dolgoročno tole prakticiraš brez posledic.

Kolikor vem REM spanje ni edino pomembno. Tudi v ostalih fazah se dogajajo pomembne stvari. Ponoči telo počiva in se sprošča. Dober spanec ogromno pomaga pri premagovanju stresa, pri krepitvi imunskega sistema, pri učenju (pomnjenju)...

Dvomim, da tistih nekaj dremežev po 20 minut zagotovi vse to. Verjetno greš čez vse faze spanja zelo hitro, ali pa celo kakšno izpustiš.

Mogoče lahko normalno funkcioniraš, ampak pomoje ni optimalno.

Isotropic ::

According to the 2007 AASM standards, NREM consists of three stages. There is relatively little dreaming in NREM.

Stage N1 refers to the transition of the brain from alpha waves having a frequency of 8 to 13 Hz (common in the awake state) to theta waves having a frequency of 4 to 7 Hz. This stage is sometimes referred to as somnolence or drowsy sleep. Sudden twitches and hypnic jerks, also known as positive myoclonus, may be associated with the onset of sleep during N1. Some people may also experience hypnagogic hallucinations during this stage, which can be troublesome to them. During N1, the subject loses some muscle tone and most conscious awareness of the external environment.

Stage N2 is characterized by sleep spindles ranging from 11 to 16 Hz (most commonly 12-14 Hz) and K-complexes. During this stage, muscular activity as measured by EMG decreases, and conscious awareness of the external environment disappears. This stage occupies 45% to 55% of total sleep in adults.

Stage N3 (deep or slow-wave sleep) is characterized by the presence of a minimum of 20% delta waves ranging from 0.5 to 2 Hz and having a peak-to-peak amplitude > 75 ?V. (EEG standards define delta waves to be from 0 - 4 Hz, but sleep standards in both the original R&K, as well as the new 2007 AASM guidelines have a range of .5 to 2 Hz.) This is the stage in which such parasomnias as night terrors, bedwetting, sleepwalking, and sleep-talking occur.

Gandalfar ::

Pejt si prebrat dnevnike od Steva Pavline, ko se je to sel. Naceloma vec pridobis, ce se spremenis v vegana :)

MrBrdo ::

kst: Sej pri Ubermanu recimo greš čez vse faze spanja.. Samo ne naenkrat.
MrBrdo

Gandalfar ::

pomojem da je tvoj step1 pri tem spanju, ce si se sposoben en mesec ob petih zjutraj zbujat. Potem pa od tam dalje :)

Karen ::

K sem se še jaz veliko učil sem ugotovil, da učenje precej izčrpava, in sem dejansko namesto 8 ur spal po 11-12ur. Bolj zanimivo je bilo ko je bil zadnji izpit, pa naslednji dan nisem rabil več kot 8 ur... čudn feeling k ne moreš spat, dva dni prej bi zaradi učenja pa ful lahko.

MrBrdo ::

Karen: Ja meni se tudi zdi da moraš bit naspan da se lahko učiš.. Ampak fora je da če prav razumem, ko se enkrat ulaufaš v polifazno spanje si naspan. Problem je samo ko se privajaš, tko da se mi verjetno splača počakat do konca izpitov.

Sem napisal kalkulatorček za čas, če koga zanima (za everymana):
Kalkulator: Kalkulator
MrBrdo

Timmah ::

Bi blo fletn vidt kako bi me šef gledal ko bi med malco za 20 minut zadremal :)
donde esta francesca

Isotropic ::

v operi je text viden za kaksno sekundo ali dve, potem pa izgine.

^^ kaj delas med malico, je tvoja stvar (problem).

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

Če mu razložiš (in dokažeš), da boš bolj produktiven pomoje nebi smel biti problem :)

MrBrdo ::

loki3000: pa odpri v firefoxu al pa IEju :)
PS: vidm da sm se nekej zajebu bom zdele postimal :)
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

MrBrdo ::

Evo sem ga popravil :P
Kalkulator
MrBrdo

Fizikalko ::

Jaz ponavadi delam vsaj do dveh ali treh zjutraj, vstajam pa med sedmo in osmo. Že nekaj let, tudi čez vikende, večinoma. Zaenkrat bp.

MrBrdo ::

MrBrdo

IceIceBaby ::

Me zanimajo rezultati. Poskusi in poročaj :)

Jaz za sebe vem, da ni varjante. Prvič, rabim spanje, veliko spanja. Drugič pa nimam discipline, da bi se držal urnika. Sploh ne morem zaspati kar tako, sploh če sem sredi kakšnega dela ali če kaj tuhtam.

MrBrdo ::


zanimivo za pogledat glede tega.. pa tud kaj drugega od nje. ona je tut mislna da rab velik spanja :P
PS: ta bejba že pol leta to prakticira :)
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

MrBrdo ::

Sej ne da ma kak pomen, ampak tile ljudje so baje vsi prakticiral polifazno spanje:
Buck Fuller
Leonardo da Vinci
Napoleon
Thomas Jefferson
Benjamin Franklin
Winston Churchill
Thomas Edison
Nikola Tesla

Tukaj pa en članek PROTI polifaznem spanju: http://www.supermemo.com/articles/polyp...
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

blackbfm ::

Človeško telo je že nevem kok tisoč let navajeno ponoči spat in tega ne moreš kar tako spremenit. Naravno je da ponoči spiš, čez dan pa ne in tako je IMO najboljše. Se pa vidi kok smo VSI zblojeni od umetnih luči, tvja, zaslonov in ostalega sranja...saj samo pogledaš čas objave postov pa ti je vse jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

DamijanD ::

Če odmislimo počitek možganov, ki se ga verjetno da zmanjšat, se telo med spanjem tudi fizično obnavlja (večina rasti tkiv se najbolj intenzivno dogaja med spanjem) - to pa ne vem, če se da spremenit. Večina športnikov veliko spi (lance a. pomoje 9h/dan)

Pegaz ::

Človeško telo je že nevem kok tisoč let navajeno ponoči spat

Dojenčki spijo polifazno spanje. Samo ponoči začnejo spat šele ko jih drugi navadijo.

in tega ne moreš kar tako spremenit.

Zakaj ne?

Polifazno spanje je imo super zadeva, problem je le v tem, da ga ostali svet ne prakticira.

gzibret ::

Vsakemu svoje. Nekomu ustreza, drugemu ne. Saj smo si različni, a ne?
Vse je za neki dobr!

Avenger ::

Jaz sem pred leti precej bral o tem, ker je ideja sama precej privlačna. Vendar ima en hud problem: nemogoče se je striktno držat urnika. DaVincijev model, ki je videti daleč najboljši, ker prihrani največ časa, je tudi najbolj zahteven - spanje za 15 minut, vsake 3 3/4 ure. Za vzdrževanje tega potrebuješ pred vsem, neko obliko meditacije, ki ti omogoči, da zaspiš po želji in nastavljeno budilko, ali spet nek podzavesten mehanizem, da se po 15 minutah zbudiš. Nato bi se moral marsičemu odpovedati; ali pa bi izpadel kot čudak, greš s kolegi ven žurat in si sredi K4 in kuriš bejbe, kot običajno, nato pa pride čas za spanje. Kaj boš, šel na WC? V avto? Domov? Kaj pa sredi pomembnega sestanka? Na avtobusu/vlaku/taksiju, ko imaš še 5 minut do cilja??

Druge metode so tudi podobno nepraktične, ob tem da ponujajo zelo malo prednosti. Moj zaključek je bil takrat, da si s spanjem ne poskušaš napraviti več časa, ampak da si izboljšaš kvaliteto zavesti v budnem stanju - spanja toliko, kolikor ga potrebuje telo. Seveda je to težko naredit, če si recimo navajen hodit spat ob isti uri, ali pa sploh ne, da vsakič spiš različno, glede na to kaj je na TV ali kaj te čaka jutri, če moraš prej vstat recimo in spiš uro manj kot običajno. Zato je po mojem mnenju najbolj koristno nočnemu spancu dodat popoldansko siesto. Z njo odlično kompenziraš premalo spanja ponoči in se osvežiš. Torej, pozabite razne novoizumljene vzorce spanja, pa vključite siesto kadar je možno.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

MrBrdo ::

blackclw: Kolikor sem jaz bral, je telo navajeno na bifazno spanje, kar pomeni nočni spanec + siesta, tako kot je Avenger napisal. Videl sem kombinacije 6+1 in 4+3.
Avenger: Lepo si to napisal :) Čeprav bi blo vseen zabavno narest 'eksperiment' z temle polifaznim, samo enkrat bi si blo treba čas vzet. Ker mogoče je pa res, da nekomu ustreza nekomu pa ne. Je pa meni tudi malo nesimpatičen Uberman ker tam moraš met res posteljo vedno pri roki :)

PS: pa še všeč mi je, ker baje ljudje ki prakticirajo tako spanje se skoraj vseh sanj spomnijo... tista punca je pravla, da ma včasih v 20 min take sanje da misli da je cel dan prespala..
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Karaya 52 ::

Pred leti sem spoznal osebo ki redno prakticira ubermana. Je organist Notre Dame v Parizu, spi v katedrali, vsak drugi cikel uči študente, preostalo porabi za vajo in običajne dnevne nevšečnosti kot je prehranjevanje :). Skratka, genij - vidi barve v glasbi, dvomim da lahko to prakticira običajen človek, ki ima družino oz. običajen urnik na faksu.

Kaj se zgodi ko cikel preskočiš? IMO deluje vse proti tebi, od peka do zdravnika. Napoleon je res prakticiral polifazno spanje (še med bitko, npr. Waterloo), uvedel je pa nek ritual. Pred spanjem topla kopel. Slednji korak oz. poljuben ritual je imo bistven pri prehodu v spanje (tudi pri zdravljevnju odvisnežev). Sam se v postelji 2 uri obračam če imam naslednji dan izpit, kako bi lahko zaspal med bitko mi ni jasno.

IceIceBaby ::

Sej je tista punca v video blogu lepo povedala, kar se zgodi, če preskočiš cikel. Po enem ni panike, če preskočiš 2 je pa baje kriza.

Meni se zadeva ne zdi praktična. Časa je dovolj za vse, če se pravilno organiziraš. Predvsem me pri tem načinu spanca skrbi regeneracija telesa (mišic) in pa čas, ki ga možgani porabijo za "zapisovanje" tistega, kar si se naučil čez dan.

Chelios ::

Ja že na polovici teme se mi je pojavilo vprašanje. Kako zaspati na uro? Tudi sam povprečno spim na noč 4 do 5 ur, ampak rabim vsej uro če ne dve, da zaspim. Kako skrajšati ta čas preden zaspiš je pa spet svoj problem, že tako bi pridobil ogromno, greš 1.00 spat, pa zaspiš v 10 do 15 min, 6.15 pa se zbudiš kot nov, to bi bilo meni super :D .
Just juice me!

Gandalfar ::

za zacetek mors menda vsa pozivila nehajat jemat, torej razne kave in sladkorje. Potem lahko telo pocasi pride k sebi :)

dejanslo ::

Za zaspat in sprostit obstaja neki avtogeni trening. Ni slabo v zelo stresnih tednih, ko greš spat s kupom stvari na glavi.. Lahko posredujem info o dobavljivosti na privat
There`s More Than One Way To Do It

Gandalfar ::

meni recimo zelo pomaga 20min pzizza :)

steev ::

Kaj se zgodi ko cikel preskočiš? IMO deluje vse proti tebi, od peka do zdravnika. Napoleon je res prakticiral polifazno spanje (še med bitko, npr. Waterloo), uvedel je pa nek ritual. Pred spanjem topla kopel. Slednji korak oz. poljuben ritual je imo bistven pri prehodu v spanje (tudi pri zdravljevnju odvisnežev). Sam se v postelji 2 uri obračam če imam naslednji dan izpit, kako bi lahko zaspal med bitko mi ni jasno.

Joint?
:|

blackbfm ::

Ja že na polovici teme se mi je pojavilo vprašanje. Kako zaspati na uro?

Moja punca komot zaspi v 10ih minutah če hoče, jaz sem pa tut že ležu 2,3 ure pri polni zavesti. Pa ne kadim in načeloma ne pijem kave ali karkoli. Tak da jaz bi reku da je čisto odvisno od posameznika.

Kvaliteta spanca je tut odvisna od tega kako globoko lahko zaspiš. Ravno danes se mi je zgodilo da sem se zbudu po 5ih urah totalno neprespan in tečen..pol sem vstal za nekaj minut ker mi je že čist dopizidlo vse...no kasneje sem zaspal še za eno uro, sem se pa zbudil popolnoma drug, skuliran in tak. Par ur takega spanca bi bilo pomoje čiz dovolj, sam je malo problem to stanje zavestno sprožit.

Pyr0Beast ::

Umm, torej se zbujaš in spiš, dokler nisi dobre volje in naspan. Zgleda dobro :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zerrc ::

Jaz vedno bedim do 1 ali 2 in vstanem ob 6 zjutraj (vsaj med tednom). Torej spim 4-5 ur, nisem bolan in ne prebavljam težko tega.



Naj se pridružim - spim nekje od polnoči, enih do nekaj čez šest, s tem da se vmes zbudim vsaj trikrat (me zbudi hčerkica hehe) tako da reano nekje max 5 ur spanja. Nikoli nisem imel težav s koncentracijo, niti občutka utrujenosti, edino kar je res pa je to, da sem lahko pred rojstvom male, spal tudi le po 4 ure, pa sem bil kot rožica.

Osebno menim da je tako kot z vsako stvarjo, za ene je nekaj, za druge kaj drugega... tako kot enim leži šport, drugim šah, eni imajo visok, drugi nizek pritisk...

Da pa bi spal manj "da bi pridobil na času" pa je ena večjih neumnosti. Z malo organiziranosti se doseže precej boljše rezultate - kak film, nanizanka manj, malop manj visenja za BZ na računalniku pa bo hehe
n.n.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raziskave o spanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9419409 (5560) Rias Gremory
»

Problem: ne morem spati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
537724 (5999) Twix
»

Kako dolgo brez spanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9813305 (10977) LuiIII
»

Razsche*ukan bioritem

Oddelek: Loža
363353 (2238) SkIDiver
»

Spanje-muke in težave (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
505132 (4001) mtosev

Več podobnih tem