» »

Raziskave o spanju

Raziskave o spanju

«
1
2

Shegevara ::

Morda ste že kdaj slišali za kakšno raziskavo o spanju. Ni jih veliko, tiste, ki pa obstajajo pa nam podajo zelo različne ugotovitve.

Ne samo različne, ampak tudi kar se mene tiče kontradiktorne ugotovitve.

Priznam, nikoli nisem kar se teh raziskav tiče prebral kaj več kot članek, ki je to raziskavo samo povzel. Morda tiči razlog v tem, da so nekatere slabe, nekatere dobre, skratka to ne vem.

Vem pa, da sem že zasledil tako ene raziskave, ki so pokazale, da več/zadosti spanja ugodno deluje na zdravje in počutje in, da ljudje, ki zelo malo spijo lahko dobijo kakšne slabe posledice zaradi tega. Na drugi strani pa sem zasledil ravno obratne rezultate kakšnih drugih raziskav, ki so ugotovile, da mmanj spanca daljša povprečno življensko starost ljudi.

Predvsem me zanima, komu verjeti, kaj je resnično res? In predvsem to, da se znam postaviti na neko pravo ločnico. Strokovnjaki naj bi predlagali 7 ur do 9 ur spanja na dan. Je to res? Je potem vseeno ali spim 7 ali 9 ur na dan? In ali bom kaj trpel, če bom moral velikokrat zgodaj vstajati in spati le 5 ali 6 ur? (oz. če bom spal po 10 ur, če se mi bo tako zazdelo).

Lahko pa da sem površno prebral kakšen članek, pa bi vseeno še od vas rad slišal vaše mnenje, kako se spancu streže?

figula ::

Jaz mislim, da je spanje ena taka individualna stvar. Ljudje imajo tako zelo različne potrebe, da so raziskave lahko samo povprečen, priporočen okvir. Najbolje je, da sam sebe spremljaš in boš videl koliko in kako je dobro spati zate. Ne pozabi tudi to, da je nekaj dolžina, drugo pa kvaliteta spanja.

Pri nas smo s spanjem vsi skregani ;((.
Možu se na 2-3 mesece spanje obrne. V enih obdobjih spi po cele dneve kot polh, druge 3 mesece spi povprečno 2 ure na dan. Telo in možgani mu tako funkcionirajo, da obdobje nespanja nanj deluje dobro, celo boljše kot takrat, ko spi. Celo diši lepše :) in je sploh tisti pravi on. Medtem ko je v obdobju spanja skoraj zakrnel.

Jaz spanje sovražim, ker me med spanjem začne boleti glava ;(. Go figure. Zato skušam zelo skrajšati enkratno dozo spanja na recimo 3, max 4 ure in raje spim večkrat, pa po malem.

Poslušaj svoje telo, pa boš slišal, kaj mu paše. Mislim pa, da če nisi ravno hudo odvisen od spanja, ti vstajanje zgodaj ne bo nič škodilo. Navsezadnje so jutra zelo lepa in bi jih bilo škoda prespati :).

MIHAc27 ::

Dva tedna nazaj sem šel v tujino in se vrnil domov ob 6h zjutraj. Prespal 4 ure.
Zvečer sem šel spat za 7 ur, pa sem bil še vedno cel dan zaspan. Šele drugo noč in ponovnih 7 ur spanja, da sem se odpočil.

Drugače spim nekje 6.5 do 7h pa imam kar dovolj. Enkrat ali dva krat na mesec pa za vikend potegnem do kakih 9ur.

Figula pravi da jo boli glava, če spi... no mene neha bolet. Če sem neprespan so drugi simptomi še hitra razdražljivost in poslabšan vid.

bdoxx ::

jaz zadnjo leto spim od 4-5 ur na noč, podnevi nikoli.
Posledično sem tudi bol razdražljiv, neke vrste utrujen in bolj zmrzljiv (bol me zebe).

francek1 ::

figula je izjavil:

Jaz mislim, da je spanje ena taka individualna stvar. Ljudje imajo tako zelo različne potrebe, da so raziskave lahko samo povprečen, priporočen okvir. Najbolje je, da sam sebe spremljaš in boš videl koliko in kako je dobro spati zate. Ne pozabi tudi to, da je nekaj dolžina, drugo pa kvaliteta spanja.

Pri nas smo s spanjem vsi skregani ;((.
Možu se na 2-3 mesece spanje obrne. V enih obdobjih spi po cele dneve kot polh, druge 3 mesece spi povprečno 2 ure na dan. Telo in možgani mu tako funkcionirajo, da obdobje nespanja nanj deluje dobro, celo boljše kot takrat, ko spi. Celo diši lepše :) in je sploh tisti pravi on. Medtem ko je v obdobju spanja skoraj zakrnel.

Jaz spanje sovražim, ker me med spanjem začne boleti glava ;(. Go figure. Zato skušam zelo skrajšati enkratno dozo spanja na recimo 3, max 4 ure in raje spim večkrat, pa po malem.

Poslušaj svoje telo, pa boš slišal, kaj mu paše. Mislim pa, da če nisi ravno hudo odvisen od spanja, ti vstajanje zgodaj ne bo nič škodilo. Navsezadnje so jutra zelo lepa in bi jih bilo škoda prespati :).

Glava te boli prvič zaradi pomanjkanja magnezija; rešitev je jemanje magnezijevega klorida (najceneje ga dobiš na Bolhi, količina tistega v Donatu je blažev žegen, kljub reklami) ali/in zaradi nepravilnega položaja vratnih vretenc; rešitev je prava postelja; najboljše vodna.
Drugače pa se med spanjem izloča rastni hormon , ki je telesu nujno potreben za občutek spočitosti. Seveda šteje le globoka faza spanja.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

figula ::

francek1, hvala za nasvete, a na mojo žalost to ne bo rešitev. Razen vodne postelje že vse preizkušeno, preverjeno in nastavljeno (recimo Atlas). Mislim, da imam v glavi enega žužka, ki ga je strah teme, pa se začne dreti sredi noči 8-O. Hecam se ....

Mislim tudi, da se ljudjem, ki imajo slabšo kondicijo, bolj pozna nespanje v obliki utrujenosti in prezeblosti.

Pravzaprav bi lahko ločili med nespanjem, ki se občasno pripeti ljudem in med nespečnostjo kot eno vrsto bolezenskega stanja.

Ramon dekers ::

Mene vedno zebe če spim 6 ur, pa imam dobro kondicijo.

JesusChrist ::

na mene pa vpliva svetloba kar se tiče spanja. če bo zunaj svetlo ko vstajam bom spočit pa če spim 2 uri al pa 15. če pa bo zunaj temno, pa mi ne pomaga niti dolg spanec, da ne bi bil crkjen zjutraj.

drugače pa čez teden kake 6 ur, čez vikende pa včasih potegnem na 12+ur.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

OrkAA ::

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Shegevara ::

Mislim da je bil point teme predvsem v tem:

Manj spanja -> daljše življenje:
http://health.ucsd.edu/news/2002/02_08_...

Več spanja -> daljše življenje
http://www.life-enhancement.com/magazin...


Predvsem me zanima zdaj, KAJ JE TULE RES?

energetik ::

JesusChrist je izjavil:

na mene pa vpliva svetloba kar se tiče spanja. če bo zunaj svetlo ko vstajam bom spočit pa če spim 2 uri al pa 15. če pa bo zunaj temno, pa mi ne pomaga niti dolg spanec, da ne bi bil crkjen zjutraj.
Rolet/zaves/žaluzij nimaš? Glede na razne študije svetloba močno vpliva na naš cikel budnosti in spanje pri svetlobi ni ravno nekaj najboljšega.
Jaz imam v spalnici skoraj popolno temo, kolikor se le da. Zaenkrat so kakšne rolete na timer predrage, zato imam home-made budilko na luč, ki začne svetiti po določeni krivulji.
Sicer pa rabim najmanj 8h spanja, sicer se moje počutje iz dneva v dan slabša. Po kakšnih celodnevnih fizičnih naporih pa vsaj 9h. Kako nekateri zdržite s 4-5h na dan, mi ni jasno. Telo se v tako kratkem času ne more regenerirati.

bdoxx ::

Po kakšnih celodnevnih fizičnih naporih pa vsaj 9h. Kako nekateri zdržite s 4-5h na dan, mi ni jasno. Telo se v tako kratkem času ne more regenerirati.


zelo težko, sčasoma sem se kolko tolko navadil, samo bognedaj da se vležem pred tv ob bilo kakšni uri, zaspim v trenutku.. (zato tud ne gledem več tv-ja :)).
je pa ena prednost, da ni problemov z nespečnostjo, ponoči ko grem spat zaspim takoj. :).

Tear_DR0P ::

Shegevara je izjavil:

Mislim da je bil point teme predvsem v tem:

Manj spanja -> daljše življenje:
http://health.ucsd.edu/news/2002/02_08_...

Več spanja -> daljše življenje
http://www.life-enhancement.com/magazin...


Predvsem me zanima zdaj, KAJ JE TULE RES?


to ti predvsem pove, da dolžina spanja ni nujno povezana z dolžino življenja.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

trololo2 ::

Safe bet ja najbrž spati kakor ti osebno ustreza. Zase že veš kdaj najbolje spiš in se čez dan nabolje počutiš. Samo pač nažalost se to v veliko primerih ne da pokombinirati z drugimi obveznostmi.

Meni osebno zelo ustreza spranje med 02h-10h, zaspim brez problema, trdno spim, pa potem sem čez dan res spočit. Premik par ur nazaj, ki ga je v glavnem treba narediti zaradi službe je pa ena velika žalost :8).

energetik ::

trololo2 je izjavil:

Meni osebno zelo ustreza spranje med 02h-10h, zaspim brez problema, trdno spim, pa potem sem čez dan res spočit. Premik par ur nazaj, ki ga je v glavnem treba narediti zaradi službe je pa ena velika žalost :8).
Ta premik naredi za stalnico, pa ti bo potem zelo ustrezalo spanje med recimo 22h-6h. Telo se navadi na premik v nekaj dneh, max 1 teden.

gruntfürmich ::

mislim da ni uprašanje spati ali ne, ampak kdaj spati! vedno ko zakinkaš ali samo enkrat dolgo ponoči; spanje dokler gre ali zbujanje ob uri; spanje veliko pred polnočjo ali bolj zjutraj ipd...
možnostim ni ne konca ne kraja, in ni malo tistih ki ne najdejo optimuma.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

JesusChrist ::

energetik je izjavil:

JesusChrist je izjavil:

na mene pa vpliva svetloba kar se tiče spanja. če bo zunaj svetlo ko vstajam bom spočit pa če spim 2 uri al pa 15. če pa bo zunaj temno, pa mi ne pomaga niti dolg spanec, da ne bi bil crkjen zjutraj.
Rolet/zaves/žaluzij nimaš? Glede na razne študije svetloba močno vpliva na naš cikel budnosti in spanje pri svetlobi ni ravno nekaj najboljšega.
Jaz imam v spalnici skoraj popolno temo, kolikor se le da. Zaenkrat so kakšne rolete na timer predrage, zato imam home-made budilko na luč, ki začne svetiti po določeni krivulji.
Sicer pa rabim najmanj 8h spanja, sicer se moje počutje iz dneva v dan slabša. Po kakšnih celodnevnih fizičnih naporih pa vsaj 9h. Kako nekateri zdržite s 4-5h na dan, mi ni jasno. Telo se v tako kratkem času ne more regenerirati.


Daj preberi si vsaj preden pišeš. Ne moti me svetloba, problem mi je vstat ko je tema. Ne vem kaj majo rolete pa žaluzije zdaj tu
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

trololo2 ::

energetik je izjavil:

trololo2 je izjavil:

Meni osebno zelo ustreza spranje med 02h-10h, zaspim brez problema, trdno spim, pa potem sem čez dan res spočit. Premik par ur nazaj, ki ga je v glavnem treba narediti zaradi službe je pa ena velika žalost :8).
Ta premik naredi za stalnico, pa ti bo potem zelo ustrezalo spanje med recimo 22h-6h. Telo se navadi na premik v nekaj dneh, max 1 teden.


Sem se par let nazaj rigidno držal takega urnika (22h-6h) zaradi dodatnih obveznosti poleg službe in ni primerjave. Saj se da normalno funkcionirati samo pri meni je počutje čez dan bistveno boljše če grem bolj pozno spat. Mogoče mila oblika DSPDja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trololo2 ()

klemenSLO ::

Lahko potrdim da 4x2 ni 8 kar se spanja tiče.
Torej čeprav skupaj spim 8 ur, je razlika če te 2x mulci zbudijo vmes :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

energetik ::

JesusChrist je izjavil:

Daj preberi si vsaj preden pišeš. Ne moti me svetloba, problem mi je vstat ko je tema. Ne vem kaj majo rolete pa žaluzije zdaj tu
No, potem je zate možna rešitev Philipsova Wake-up lučka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Rias Gremory ::

klemenSLO je izjavil:

Lahko potrdim da 4x2 ni 8 kar se spanja tiče.
Torej čeprav skupaj spim 8 ur, je razlika če te 2x mulci zbudijo vmes :)

Ja to itak, če si v REM fazi in te med tem nekdo zbudi boš sigurno utrujen.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

GrimReaper ::

Jaz spanje sovražim, ker me med spanjem začne boleti glava

Mene pa oči nenormalno bolijo skoraj vsako soboto, maja do avgusta ne, zdej septembra se je pa spet pojavilo. Je pa res taka bolečina da mi gre že tolk na slabo da pomaga samo spanje.
To soboto sem tako moral spat že ob 19-ih (bolečina se je pojavila okoli 15. ure in se postopoma večala, je blo pa tud že tko da je takoj zjutraj bolelo), ampak nisem lepo spal, pa tudi zjutraj je desno oko še bolelo, ampak ko sem vstal je pa bolečina počasi prenehala, torej nikoli ne traja kaj več kot 12 ur na teden.
Pa tud drugače so zelo občutljive oči, zdej na začetku oktobra sem bil zelo občutljiv na suh zrak, ampak zdej je že bolje.
Je pa to skoraj sigurno od računalnika, kar pojasni tudi zakaj me poleti ne bolijo.

Zna biti pa tud kaj povezano ravno s spanjem oz. vstajanjem, ker med tednom vstajam ob pol šestih, za vikend mam pa ob osmih naštimano budilko.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Delaš premore in/ali mežikaš ko si na računalniku? Se tudi meni dogaja, da avtomatsko pozabim mežikat ko sem pred računalnikom in se ti tako oči sušijo kar ni dobro.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

GrimReaper ::

Doma niti nimam problemov s suhimi očmi, je dost vlažen zrak, na šihtu je pa včasih res nenormalno suh, med poletjem je blo ok, zdele prva dva tedna v oktobru je bil pa nenormalno suh, sem moral na stežaj okna odpirat in laufat klimo na polno. Seveda pa sodelavcem to potem ni všeč ker so nenormalno na mrzlo občutljivi.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

figula ::

Klima na polno tudi zna biti zoprna za oči. Raje daj na reže kakšno mokro brisačo, da vlaži zrak ali pa kakšno posodico z vodo.

Oprosti, Shegevara, ampak videti je, da nihče do sedaj ni zaznal povezave z dolgim/kratkim spanjem in dolgim življenjem. Lahko pa je samo to, kar je nekdo tu gor že zapisal: če hočeš, lahko na netu najdeš članke, ki bodo isto idejo in potrdili in ovrgli.

Naša življenja so hkrati tudi tako krhka, da jih prekine kaj drugega in nam dolgi/kratki spanci ne koristijo prav veliko.

Gregor P ::

Jaz se kar lepo držim izjave, ki jo dala neka manekenka oz. fotomodel, da za lepoto spi od 10 do 12 ur dnevno in moram reči da kar drži:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mesar ::

A to se sam grdi tolažite?

PS: Je bla blond? Si ti?
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

Gregor P ::

... blond izjavo o lepoti, lahko razumeš tudi kot daljše življenje;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mesar ::

Ejga od nečesa je treba umret.
Your turn to burn!

Shegevara ::

figula je izjavil:

Klima na polno tudi zna biti zoprna za oči. Raje daj na reže kakšno mokro brisačo, da vlaži zrak ali pa kakšno posodico z vodo.

Oprosti, Shegevara, ampak videti je, da nihče do sedaj ni zaznal povezave z dolgim/kratkim spanjem in dolgim življenjem. Lahko pa je samo to, kar je nekdo tu gor že zapisal: če hočeš, lahko na netu najdeš članke, ki bodo isto idejo in potrdili in ovrgli.

Naša življenja so hkrati tudi tako krhka, da jih prekine kaj drugega in nam dolgi/kratki spanci ne koristijo prav veliko.


Ko sem štartal temo, sem imel v mislih predvsem to, da kakšni znanstveni članki so pa sedaj to, da se kar izključujejo med sabo?

Pa to so znanstveni članki, ne rumene novice! A se lahko potem vprašamo, če ima sploh smisel (finančno) podpirat tako visoko pumpanje znanstvenih člankov, če se ti med sabo nasprotujejo v ugotovitvah in da je tako ali tako vse prav ali vse narobe. Tako ne gre! Jaz sem si do sedaj predstavljal znanstvene članke kot sistematično, metodološko in interpretativno pravilne, ne pa, kot nek trač, s katerim se lahko katerkoli 'janez' ne strinja.
Ker potem, če se bom hotel o čem poučiti, bom raje zašel na 24 ur in prebiral članke o opečenih zadnjicah Leonardo Dicapria kot pa, da bom sploh še kdaj šel na SAGE online journals. Saj tako ali tako si vsak po svoje razlaga.

WarpedGone ::

Ko sem štartal temo, sem imel v mislih predvsem to, da kakšni znanstveni članki so pa sedaj to, da se kar izključujejo med sabo?

To sam pomeni da je interpretacija opažanj očitno napačna. Tako da spanje podaljšuje kot da skrajšuje življenje. Resnica je, da zadeva nepovezana in odvisna čist od drugih reči.

So že povedal da je Prava Doza spanja povsem individualna reč, ki se poleg vsega še s časom spreminja in je odvisna od celga vraga različnih faktorjev.
Tak trden lakmusov test je, a se ti rata zjutraj zbudit brez budilke, a si sposobn se zbudit in zafunkcionirat v par minutah (brez posebnega zunanjega dražljaja ali vzroka) in še najbol zgovorn - a takrat ko maš frej dan spiš dlje kot takrat ko maš delavni dan. Statistično normalno je med 6 in 10 ur dnevno. Več ali manj pomeni patologijo, če ne na kratki pa na dalši rok.
Zbogom in hvala za vse ribe

Mesar ::

Sej je že samo količino spanja težko izmerit, če greš ti ob 22.00 spat pa se kotaš po postelji do 3.00 če tudi v temi itd. to ne šteje pod spanec.
Your turn to burn!

WarpedGone ::

Tut to je zelo pomemben faktor, največ efekta ma faza globkega spanja.
Če se celo noč premetavaš (tut če se tega ne zavedaš) je vse skup klinc vredno. Tut sanj je bolje manj kot več.
Zbogom in hvala za vse ribe

SplitCookie ::

Sanje so kr precej pomembne, sam dobre morjo bit.
V njih človek funkcionira brez omejitev in vidi stvari iz drugih perspektiv
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Shegevara ::

WarpedGone je izjavil:

Ko sem štartal temo, sem imel v mislih predvsem to, da kakšni znanstveni članki so pa sedaj to, da se kar izključujejo med sabo?

To sam pomeni da je interpretacija opažanj očitno napačna. Tako da spanje podaljšuje kot da skrajšuje življenje. Resnica je, da zadeva nepovezana in odvisna čist od drugih reči.

So že povedal da je Prava Doza spanja povsem individualna reč, ki se poleg vsega še s časom spreminja in je odvisna od celga vraga različnih faktorjev.
Tak trden lakmusov test je, a se ti rata zjutraj zbudit brez budilke, a si sposobn se zbudit in zafunkcionirat v par minutah (brez posebnega zunanjega dražljaja ali vzroka) in še najbol zgovorn - a takrat ko maš frej dan spiš dlje kot takrat ko maš delavni dan. Statistično normalno je med 6 in 10 ur dnevno. Več ali manj pomeni patologijo, če ne na kratki pa na dalši rok.


Saj to je vse res kar vi govorite. Mene naprimer ne bi mikalo spreminjati urnik spanja zaradi nekih znanstvenih razlag, to ste me mogoče narobe razumeli.

Najprej, kako veš, da je problem v interpretaciji in na čigavi strani je krivda interpretiranja? Če recimo raziskovalci niso imeli dovolj podatkov/znanja, da podajo neko ugotovitev za splošno populacijo, bi morali to dosti natančno pojasniti, če ne, je to zavajanje.
So potem novičarski portali in ostali, ki te znanstvene članke povzemajo naredili napako pri interpretaciji?

SplitCookie ::

So potem novičarski portali in ostali, ki te znanstvene članke povzemajo naredili napako pri interpretaciji?

Ja
Vedno jo naredijo

In zanašati se na cajtnge - je neumno

Živijo od pisanja člankov, ne od njihove pravilnosti
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Shegevara ::

SplitCookie je izjavil:

So potem novičarski portali in ostali, ki te znanstvene članke povzemajo naredili napako pri interpretaciji?

Ja
Vedno jo naredijo

In zanašati se na cajtnge - je neumno

Živijo od pisanja člankov, ne od njihove pravilnosti


No saj se mi je konec koncev to zdela še najbolj mogoč razlog. Enkrat, ko bom imel čas, se bom spravil prebrat kakšno tako raziskavo in še kakšno drugo, da vidim kako stvari v resnici stojijo.

WarpedGone ::

Najprej, kako veš, da je problem v interpretaciji in na čigavi strani je krivda interpretiranja?

Ker:
- obe interpretaciji hkrati ne moreta biti res
- obe interpretaciji sta v osnovi tolk enostavni da nimaš kej falit, ko jih spravlaš skup
- osnova je obakrat raziskava in izsledki raziskav so kakršni pač so

Pač klasična - zaporednost oz. sočasnost dveh dogodkov ne pomeni nujno vzročno-posledične povezave med njima. In če dobiš dvakrat direkt kontradiktorni vzročno-posledični povezavi lahko zaključiš le, da takšne povezave ni - je le naključje.
Zbogom in hvala za vse ribe

SplitCookie ::

Predvsem pa se lahko zaneseš na - skoraj vse raziskave ki so bile narejene pred l.2000 so večinoma za odmet.
In enako bo čez 10 let.

Šele sedaj spoznavamo kakšne gluposti smo delali pri raziskovanju (ni bilo kontrolne skupine etc.)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

oemdzi ::

pod 10 ur me boli glava, je pa res da tezko zaspim in v teh 10 ur je ponavadi vedno vkljucena se kaksna ura rotiranja levo/desno... Ko pa zaspim pa lahko spim tudi 14 ur xD

Ramon dekers ::

pod 10 ur me boli glava, je pa res da tezko zaspim in v teh 10 ur je ponavadi vedno vkljucena se kaksna ura rotiranja levo/desno... Ko pa zaspim pa lahko spim tudi 14 ur xD


Enako. Če človek rad spi pač rad spi, nevem zakaj bi se omejeval z raziskavami. Upam da bo kdaj služba kjer bom lahko vedno spal po 8 ali celo 9 ur. Spanje krepi človeka in duha.

Sicer pa raziskave so včasih tako izvedene da poskus izvedejo tolikokrat dokler ne dobijo željenega rezultate. Se mi zdi da je tu že malo nagnjenost h nečem v kar si že 100% prepričan, potem pa pač menjavaš tehnike, nekaj bo že uspelo. Danes se delajo raziskave samo da se delajo in da se objavlja članke, odkrivanje tople vode.

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Spim vsaj 10 ur in se potem odlično počutim. Pogoj pa je, da grem spat pred polnočjo ali tam nekje. Če grem spat ob 4h, sem potem utrujen, ne glede kako dolgo spim.

Ramon dekers ::

SplitCookie je izjavil:

Sanje so kr precej pomembne, sam dobre morjo bit.
V njih človek funkcionira brez omejitev in vidi stvari iz drugih perspektiv


Hja sem bral raziskavo, da je 1 ura spanja enakovredna 2 urama samo ležanja. Bullshit

7982884e ::

arnold švarceneger je reku, da je 6 ur dost.

jest pa 6 ur nikakor ne morem spat oz. me v takem primeru pol cel dan vleče da bi se nekam ulegu in zaspal

Ramon dekers ::

V spanju se dogaja fragmentacija dogodkov, vidimo določene rešitve problemov, ki jih obravnavamo skozi dan. Mislim da je ta tema že nekje na slo-techu.

Isotropic ::

ne fragmentacija, konsolidacija delovnega spomina

JesusChrist ::

spanje je itak čuden pojav :)) še zdaj znanstveniki ne vedo zakaj ljudje sploh spimo. vse kar vedo je, da zato ker smo zaspani, drugega razloga še nismo našli. regeneracija med spanjem pa je bulsit. telo se regenerira ko počiva - torej tudi ko dlje časa ležiš in ne nujno da spiš.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Daj nalepi kakšen vir.

regeneracija med spanjem pa je bulsit

Ja sliši se zelo legitimno.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

figula ::

Rias, kateri vir hočeš? Tistega, ki bo potrdil ali onega, ki bo ovrgel 8-)?

Ljudi regenerira vse mogoče. En slo pesnik, že v fazi belih mišk, je ozdravljal svoje celice s cedevito. Kar z žlico je zajemal in po nekaj dneh se je bil znova zmožen gnati vse do naslednjih belih mišk ;((.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne morem spati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
589717 (4058) Sabina4
»

Zaspanost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7011275 (8080) c3p0
»

Pozicija (orientacija) pojstelje vpliva na spanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7911874 (9800) oemdzi
»

(ne)spanje

Oddelek: Loža
474387 (3150) energetik
»

Polifazno spanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
869436 (7145) MrBrdo

Več podobnih tem