vir: Slashdot
Ta "nova internetna zakonodaja", kot ji pravijo, pride v obliki zadnje novele zakona o dokazih v kazenskem postopku. Veljati je začela ravno ta mesec. Ključna rešitev je, kot že rečeno, domneva avtorstva za tiste, ki so bili tako ali drugače povezani z objavo ali širjenjem vesti, seveda z namenom, da se jih vzpodbudi v ostro samocenzuro. Najbolj previdni bodo morali biti imetniki blogov, novičarskih portalov in družbenih omrežij, ker bodo osebno in kazensko (!) odgovarjali za vse, kar je zapisano tam. Tukaj ne gre za ti. kaskadno odgovornost, kot jo je svojčas poznal naš KZ, se pravi, za odgovornost odgovornega urednika, potem založnika in potem tiskarja, ki nastopi, če pravega avtorja ni mogoče najti oziroma kazenski pregon zoper njega tako ali drugače ni mogoč. Lastniki spletnih strani bodo samostojno odgovorni za objavljeno, ne glede na to, kaj, če sploh, se bo zgodilo piscu. Isto bo veljalo za imetnike internetnih priključkov, če se bo vir vesti nekako dalo povezati z njimi. Posebej veliko nevšečnosti si lahko obetajo lastniki internetnih kavarn, ki bodo po prvem incidentu najbrž kar pošteno omejili dostop do svetovnega spleta. Končno se bodo lahko v vroči kaši znašli končni uporabniki, če bo ugotovljeno, da je kritični zapis prišel iz njihovega IP naslova, stacionarnega ali mobilnega. Posojanje računalnikov ali mobilnih telefonov najbrž ne bo cvetelo.
Organizacije za svobodo tiska in govora že bijejo plat zvonu, vendar se vlada ne pusti motiti. Pripombe so označili za "dobesedno otročje", kakšnih popravkov pa ne načrtujejo.
Malizija tako pospešeno vpeljuje kitajski model, po katerem operaterji spletnih strani in internetnih kavarn odgovarjajo za dejanja svojih uporabnikov, zato so primorani v ostro cenzuro. V začetku leta je na njihovem twitterju (Tencent in Sina Weibo) denimo ušla vest o možni vstaji v Pekingu, ki potem ni bila dovolj rigorozno zbrisana. Vlada je storitvi začasno pogasnila, lastnike pa strogo kaznovala. Zdaj slednji bržkone brišejo vse, kar zgleda vsaj malo sporno.