» »

Windows 8 ne bo predvajal DVD-jev in blu-rayjev

Windows 8 ne bo predvajal DVD-jev in blu-rayjev

Microsoft - Windows 8 bo pometel z zgodovino na marsikaterem področju, saj se bo od praktično vseh predhodnikov razlikoval v številnih ključnih pogledih. To bo po letu 1995 prva verzija Windows brez znamenitega gumba Start, ki je postal njihov zaščitni znak - navsezadnje je stilizirana verzija okna z gumba Start glavni logotip Windows. To bo tudi prva verzija, ki bo tekla na platformi ARM, kar se je Microsoft še pred leti zaklinjal, da se ne bo nikoli zgodilo. Windows 8 bo tudi prvi prinesel nov uporabniški vmesnik Metro in še bi lahko naštevali. Sedaj pa je Microsoft sporočil, da bo to tudi prva verzija po dolgem času, ki ne bo podpirala predvajanja DVD-jev in Blu-rayjev z video vsebinami (branje podatkovnih zgoščenk seveda ostane). Razlog je cena.

Kot so sporočili iz divizije Windows Business Group, v Windows 8 z Windows Media Playerjem, ki bo še vedno vgrajen v vse verzije operacijskega sistema, ne bo mogoče predvajati DVD-jev ali blu-rayev. Omejitev bo veljala za vse verzije, torej tako Windows 8 kot tudi Windows 8 Pro. Kdor bo želel funkcionalnost nazaj, bo moral bodisi dokupiti Windows Media Center, ki ne bo zastonj, bodisi uporabiti program tretjega proizvajalca.

V Redmondu potezo utemeljujejo s padajočo prodajo DVD-jev in blu-rayev in naraščajočim deležem video vsebin, ki jih uporabniki gledajo neposredno s spleta (YouTube, Netflix, Hulu itd.). Če bi bila integracija podpore za predvajanje zgoščenk zastonj, se Microsoft s tem seveda ne bi ukvarjal, a kodeki stanejo. Windows 8 bo podpiral kodeke za video H.264, VC-1/WMV in MP4 in za zvok DD+ (a ne z DVD-jev), AAC, WMA, MP3 in PCM v različnih zbirkah (container). Ne bodo pa brezplačno vključili MPEG-2 in celotnega Dolby Digitala, ki sta potrebna za DVD-je. Sestavljavci računalnikov so morali pri Windows 7 (razen pri v razvitem svetu tako ali tako neobstoječih verzijah Home Basic in Starter Edition) te stroške vračunati v ceno, čeprav računalnik mogoče sploh ni imel optične enote. Sedaj teh stroškov ne bo več - kupec jih bo utrpel ob nakupu Windows Media Centra ali tretjih programov, kot sta denimo WinDVD ali PowerDVD. Microsoft sicer pričakuje, da bodo sestavljavci računalnikov z optičnimi enotami poskrbeli, da bodo imeli njihovi računalnik na tak ali drugačen način urejeno predvajanje DVD-jev. Kdor pa bo Windows7 nadgradil v Windows 8, bo izgubil vgrajeno podporo, medtem ko bodo programi tretjih proizvajalcev seveda ostali, če bodo le združljivi z Windows 8.

73 komentarjev

«
1
2

Aston_11 ::

V ubuntuju tudi ne uporabljam DVD-ja. V bistvu, kupil sem celo ploščo, ki nima IDE, kar ima moj DVD. DVD je res postal nepotreben.

technolog ::

Kot sem že napisal - ta novica me veseli.

Vse manj računalnikov ima sploh vgrajeno optično enoto.

Iluvatar ::

Zanimivo. Se pravi, ce dokupim se media center, potem bom lahko gledal dvd video na pc-ju z windows 8 sicer pa ne. Kako pa npr. odprtokodni programi lahko predvajajo dvd video, a ni nobenih stroskov s tem?

Bananovec ::

Razmišljam:
Odprtokodni predvajalniki verjetno izkoriščajo kodeke, ki so vgrajeni v sistem.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

VelikiTun ::

Bananovec je izjavil:

Razmišljam:
Odprtokodni predvajalniki verjetno izkoriščajo kodeke, ki so vgrajeni v sistem.
Ne, ni nujno.

mtosev ::

vlc reši vse
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Robi :P ::

boš pač naložo nek tretji program gor... men je najjači VLC pa tut BS player ni slab... VLC je free pa enostaven in dost dober za usakega!

Lonsarg ::

V bistvu se je Microsoft zelo nejasno izrazil.

Ne da Windows 8 ne bo pedvajal DVDjev, pač pa ne bo imel vgrajenega programa za predvajat DVDje. Ne vem zakaj se tko čudno izražajo.

g. Oden ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu se je Microsoft zelo nejasno izrazil.

Ne da Windows 8 ne bo pedvajal DVDjev, pač pa ne bo imel vgrajenega programa za predvajat DVDje. Ne vem zakaj se tko čudno izražajo.


Res je. Hkrati pa to ni čisto nič novega, saj tudi Windows XP ni imel po defaultu možnosti predvajanja DVDjev..

mrTwelveTrees ::

program najbrz bo, kodekov ne bo.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

No, to so tehnikalije, za končnega uporabnika je vseeno, če ni programa al pa če ni kodeka.

mtosev ::

če bo ta dodatek prišo 10e al manj ga kupim
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Pithlit ::

g. Oden je izjavil:

Hkrati pa to ni čisto nič novega, saj tudi Windows XP ni imel po defaultu možnosti predvajanja DVDjev..

c:\windows\system32\dvdplay.exe

Ne si izmišljevat...
Life is as complicated as we make it...

mrTwelveTrees ::

če se ne motim xp (vsaj ko je prisel ven) ni zla predvajat dvd filmov (ne vem ali kateri SP reši to, vem da smo morali namestiti Power dvd

DragonHeart ::

pithlit

winxp brez service packov in z osnovnim predvajalnikom,ki ga je imel leta 2001? i dont think so.

Kasnejeso to opcijo dodali, pred tem pa smo morali uporabljati druge programe za takšno početje

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Pri različnih formatih zapisa je potrebno pri nudenju privzete podpre najprej zadostiti pravno/finančnim in drugim pogojem uporabe. Nenazadnje, kdo sledi razpravam o HTML 5 video podpori ve, kako zelo zahtevno je to področje!

Uporaba FOSS s vgrajeno ali možnostjo naknadne namestitve podpore branju oziroma pisanju takšnih ali drugačnih formatov zapisa je v pravnem smislu z vidika končnega uporabnika pogojena s lokalno veljavno zakonodajo.

Zgodovina sprememb…

Iluvatar ::

V novici pise, da so neki stroski vkalkulirani v ceno. Kaki stroski so to? Stroski kodeka? Strosek licencnine, za kodek, za predvajanje dvd video? Ce gre za strosek licencnine za uporabo kodeka, pa mi ni jasno, kako se lahko v ubuntu predvaja dvd video, pa mi ni za to potrebno odsteti niti centa? A so si sami napisali kodek?

Fukomuko ::

Zakaj pa ne smejo uporabit odprtokodnih kodekov?

Icematxyz ::

Ce gre za strosek licencnine za uporabo kodeka, pa mi ni jasno, kako se lahko v ubuntu predvaja dvd video, pa mi ni za to potrebno odsteti niti centa?


Saj ga ne predvaja. Torej zadeva je enaka, kot bo v Windows 8.

LightBit ::

Fukomuko je izjavil:

Zakaj pa ne smejo uporabit odprtokodnih kodekov?

Oni kodeke imajo vendar morajo plačati licenco za uporabo kodeka.

Iluvatar je izjavil:

V novici pise, da so neki stroski vkalkulirani v ceno. Kaki stroski so to? Stroski kodeka? Strosek licencnine, za kodek, za predvajanje dvd video? Ce gre za strosek licencnine za uporabo kodeka, pa mi ni jasno, kako se lahko v ubuntu predvaja dvd video, pa mi ni za to potrebno odsteti niti centa? A so si sami napisali kodek?

Strošek licenčnine za kodek. Moral bi plačati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

galu ::

A niso za W7 nekej govorili, da naj ne bi imel Slikarja in podobnih programov v zalogi?:))
Tako to gre.

VelikiTun ::

Heh, ko bi le bilo tako.

MrStein ::

XP ne predvaja DVD videjev, razen verzije MCE (Media Center Edition).

Ja, dvdplay.exe je tam, a izpiše le, da ni na voljo primernega kodeka.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

TechBeats ::

technolog je izjavil:

Kot sem že napisal - ta novica me veseli.

Vse manj računalnikov ima sploh vgrajeno optično enoto.



Malo si zaj*** vse skupaj..


Optična enota nima veze, saj bo še vedno bralo podatkovnbe cd-je, dvd-je.. Samo branje filmov v dvd & blue-ray formatu ne bo mogoče.
AciD TriP

Pithlit ::

Zgleda bo treba nekje najt XP brez SP-jev pa probat...
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Zakaj? Niti s SP3 ne predvaja DVD-jev. (razen če si kaj drugega mislila).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

mpeg2 je itq za na smetišče zgodovine.
plus tega da če bo to naredilo windows cenejše, je velik plus. ampak dvomim.

btw, mp4 je sploh kodek? kolikor mi je znano ni...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

V MPEG 4 sta dva (vsaj) video kodeka, en je h.264, naštet prej, torej z MP4 verjetno mislijo na drugega, starejšega, ki je znan kot DivX.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Zmajc ::

Licenciranje mpeg2 ima (v primerjavi z mpeg4 in h.264) katastrofalno visoko ceno. Glede na to da so dvdji več ali manj na poti v smetišče zgodovine se ne čudim da niso pripravljeni tega plačat. Še posebej ker so za uporabnike na voljo open source programi na netu.

MP4 je container ne kodek... isto kot so MKV, AVI, WMV, etc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

CyberPunk ::

VLC bo resil vse, ja. Ne spomnim se, kdaj sem nazadnje prizgal Windows Media Player ali kakorkoli se mu dandanes ze rece... >:D Najbrz se hocejo samo drzati starega nenapisanega pravila, da so lihe verzije Windowsov v redu, sode verzije pa so podn. :D

Tale Metro na Win8 je pa na laptop/desktop masinah brez touch screena precej "out of place" - tako ali tako gre 99% aplikacij potem na "ta zaresen desktop". 8-O

Good Guy ::

Media Player Classic FTW

poseka vse vaše playerje, zavzame pa vsega par mega, pa še simpl je

technolog ::

TechBeats je izjavil:

technolog je izjavil:

Kot sem že napisal - ta novica me veseli.

Vse manj računalnikov ima sploh vgrajeno optično enoto.



Malo si zaj*** vse skupaj..


Optična enota nima veze, saj bo še vedno bralo podatkovnbe cd-je, dvd-je.. Samo branje filmov v dvd & blue-ray formatu ne bo mogoče.



Kaj ti ni jasno. Ker ima vse manj računalnikov vgrajeno DVD enoto, je vse manj smiselno dajat te kodeke zraven.

RejZoR ::

MPC HC > ALL
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Yohan del Sud ::

Tudi ne vidim problema osebno, glede na to, da najbrž večina običajnih uporabnikov itak takoj namesti aplikacijo tretjega proizvajalca za te zadeve... Me kdo lahko razsvetli, kje bi eventuelno ta lahko bil? Nisem zasledil ne v novici in ne v komentarjih ...
www.strancar.com

amigo_no1 ::

Kateri Windows Media Player je bil v prvotnih win xp (brez SP) ?
v7-8 ?

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Blisk ::

Naštevajo samo stvari, katere me veselijo. Da ne bom kolikor se bo dalo do skrajnosti NE uporabljal windows 8.
Hvala microsoftu!

Fukomuko ::

LightBit je izjavil:

Fukomuko je izjavil:

Zakaj pa ne smejo uporabit odprtokodnih kodekov?

Oni kodeke imajo vendar morajo plačati licenco za uporabo kodeka.

Iluvatar je izjavil:

V novici pise, da so neki stroski vkalkulirani v ceno. Kaki stroski so to? Stroski kodeka? Strosek licencnine, za kodek, za predvajanje dvd video? Ce gre za strosek licencnine za uporabo kodeka, pa mi ni jasno, kako se lahko v ubuntu predvaja dvd video, pa mi ni za to potrebno odsteti niti centa? A so si sami napisali kodek?

Strošek licenčnine za kodek. Moral bi plačati.


Torej nas večina ilegalno uporablja odprtokodne predvajalnike in kodeke? Kdo je tu krivec, razvijalci ali mi - "gledalci"? Kako bi sploh to legalizirali?

macgajver ::

Sej že zdej originalov wmp ni hotu predvajat ubistvu brez veze player ko maš druge free tolk bolše pa več nastavitev nudjo.

Jest zdej že en cajt testiram windows 8 In ni nč drukga kot win7 s podporo za telefone juhuhuhuhuhu. Lahko bi rekel da je win 8 microsoftow poizkus prodora v telefončke in mobilne naprave ker so zavohal dost dnarja.
tenstan krompir je pa zakon

zeleni ::

Dobra novica. Ze nekaj let prakticno nimam stika z opticnimi mediji. Lahko bi povsem ovrgli podporo tem zastarelim plosckom in ce ze kdo to rabi, naj si instalira posebej.

Ta medij je cisto prevec okoren.

Blisk ::

macgajver je izjavil:

Sej že zdej originalov wmp ni hotu predvajat ubistvu brez veze player ko maš druge free tolk bolše pa več nastavitev nudjo.

Jest zdej že en cajt testiram windows 8 In ni nč drukga kot win7 s podporo za telefone juhuhuhuhuhu. Lahko bi rekel da je win 8 microsoftow poizkus prodora v telefončke in mobilne naprave ker so zavohal dost dnarja.


Še sreča, da ima Microsoft RAJO, ki za đabe testira njihove zanič produkte, do te mere, da naredijo prodajni produkt.

In še sreča, da se nekateri tega zavedamo in z nekaj letno "zamudo" uvajamo take neumne zadeve v redno uporabo"
tudi jaz sem včasih misli, da je ženska, ki nosi miniko dobra ženska...danes je vse prej kot to!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

k4vz0024 ::

Kaj pa neposredno predvajanje slike z IP kameri in podobno, če ne bo ustreznih kodekov?
Jih ne rabijo?

darkolord ::

navsezadnje je stilizirana verzija okna z gumba Start glavni logotip Windows
Idejo za logotip za Windows so dobili na - Start knofku :)):)):)):))

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

Good Guy je izjavil:

Media Player Classic FTW

poseka vse vaše playerje, zavzame pa vsega par mega, pa še simpl je


Eni pač nočemo imet celga sistema nasvinjanga z nekimi čudnimi kodeki. Brez teh kodekov je pa mpc neuporaben šit.

Če kateri player *seka* je to vlc. Out-of-the-box.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

noraguta ::

Fukomuko je izjavil:

LightBit je izjavil:

Fukomuko je izjavil:

Zakaj pa ne smejo uporabit odprtokodnih kodekov?

Oni kodeke imajo vendar morajo plačati licenco za uporabo kodeka.

Iluvatar je izjavil:

V novici pise, da so neki stroski vkalkulirani v ceno. Kaki stroski so to? Stroski kodeka? Strosek licencnine, za kodek, za predvajanje dvd video? Ce gre za strosek licencnine za uporabo kodeka, pa mi ni jasno, kako se lahko v ubuntu predvaja dvd video, pa mi ni za to potrebno odsteti niti centa? A so si sami napisali kodek?

Strošek licenčnine za kodek. Moral bi plačati.


Torej nas večina ilegalno uporablja odprtokodne predvajalnike in kodeke? Kdo je tu krivec, razvijalci ali mi - "gledalci"? Kako bi sploh to legalizirali?

Kupiš jih. Ja večina linux userjev, krade. Pa ne samo codecov. Tudi fonti so pogosto spiratizirani.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

Kupiš jih. Ja večina linux userjev, krade. Pa ne samo codecov. Tudi fonti so pogosto spiratizirani.


Najprej se pozanimaj o dejstvih preden pišeš takšne sodbe.

jype ::

http://blog.wolfire.com/2010/05/Linux-u...

Škoda je tudi, da Windows ne podpirajo prostih zapisov.

Brane2 ::

Jaz vsaj kar se fontov tiče, uporabljam proste fonte.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pesimist ::

mislim da je vecini vseeno za dvd. kaj pa iptv mpeg2?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrjeno: Windows 8 prihaja v začetku avgusta (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16144276 (37888) bluefish
»

Windows 8 brez škatlaste različice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8421487 (15642) Jst
»

Windows 8 prihaja v štirih inačicah (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13937867 (32441) Lonsarg
»

CES 2012: Kaj smo izvedeli o Windows 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9730316 (24029) Bistri007

Več podobnih tem