» »

IT industrija in vrednost diplome

IT industrija in vrednost diplome

1
2
3

Lion29 ::

ja, zakaj pa ne? kaj se pa izgubi pri tem? Spet v tistem prispevku, ki ga je nekdo prilepil, ta profesor iz ZDA predlaga, da bi se rofesorji morali veliko bolj pogosto rotirat, da je znanje vedno sveze in na nivoju


in recimo IT faksi, bi mogli ponujati predmete kot so obdelava fotografij, obdelava viidea, programiranje, mobilne aplikacije, omrezja, telekumunikacije, osnove hardwera, robotika, elektronika, etc, etc....

pri nas pa je v "ponudbi" anbsolutno premalo....

kaj lahko gres studirat, ce bi se rad izuril v video produkciji? in kaj dejansko tam konkretno uporabnega pridobis?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

Lion29 je izjavil:

pismo ze ene 10x si ponovil, da programski jeziki niso relevanti ja zakaj potem vztrajas, da je ok oberon pa podoobne fore?

Zakaj ti b.d. vztrajaš, da je slab?

Lion29 je izjavil:

zadosti specificni projekti ti noben copy/paste iz googla ne pomaga... pa tudi ce bi.. najti ustrezni copy/paste zahteva obilo znanja in iznajdljivosti..tudi to bi mogli nauciti kako najti relevantne vsebine....

Ne bi verjel kako malo je potrebno za neko brezglavo lepljenje kode po načelu "poskušaj, dokler ne bo delalo".

Lion29 je izjavil:

o kaksnih 80h ti govoris?

Malo poglej gor. Sem vsem lepo napisal od kje to.

Lion29 je izjavil:

in projekte lahko resis v 10h... saj niso vsi projekti FB

Daj primer projekta za 10h.

Lion29 je izjavil:

zacne se s projekti, ki so simple, in potem se nadgrajuje

Do kje pa in kako pa? Primer?

Lion29 je izjavil:

delo v skupinah bi mogli forsirat, ker v vecini podjetij se tako dela in je izredno pomembno, da se nauci skupinskega dela, pravilno razporeditev taksov, managiranja skupin, resourcov, svn, git, etc, etc...

Potem se pa na faksu ukvarjaj s tem kdo je koliko odgovoren za fail, kdo česa ni storil, prelaganje odgovornosti in še kaj podobnega. Pri temu pa izgubi kakršno koli možnost, da ugotoviš kdo je osvojil zahtevano znanje, kajti na koncu morajo vsi imeti najmanj neko širino in najmanj neko poglobljenost znanja.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

@jerjel: heh ja... pri studijo matematike ali zgodovine mogoce...

pri ITju pa moras iti v korak s casom... v cem je problem, da se 3 leta uci python, potem pa kater drugi jezik? point je, da gres v korak s casom in da se ucis tisto kar je aktualno in ne dotrajanih zadev, cemu? ker so prfoksi leni, da bi se naucili novih prijemov?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Fizikalko ::

darkolord je izjavil:

darklord: srednje sole so tiste, ki dajejo sisrse znanje.. faksi bi pa mogli biti veliko bolj usmerjeni,...
Faksi _SO_ usmerjeni. Problem je samo, ker ljudje ne razumejo, da če želiš postati dober informatik/računalničar, moraš poleg ostalih zadev dobro poznati matematiko, fiziko in ja, tudi nekaj ekonomike.


Točno. Predvsem pa mora vsak dober ITjevec imeti pravilen koncept razmišljanja in predvsem analitičen pristop do problemov in projektov nasploh.

V naši firmi, denimo, pravzaprav sploh ni nobenega informatika po izobrazbi. Nekaj nas je fizikov, ostali so večinoma matematiki... presenetljivo? Niti ne.

Aja, pa zadeve so se same kadrovsko tako sfiltrirale. Nismo apriori ven metali FRIjevcev, itd.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

Lion29 je izjavil:

@jerjel: heh ja... pri studijo matematike ali zgodovine mogoce...

pri ITju pa moras iti v korak s casom... v cem je problem, da se 3 leta uci python, potem pa kater drugi jezik? point je, da gres v korak s casom in da se ucis tisto kar je aktualno in ne dotrajanih zadev, cemu? ker so prfoksi leni, da bi se naucili novih prijemov?

Point je, da je pointless, da se 3 leta učiš en programski jezik. Naučiti se moraš vse ostalo, posamični jeziki pa so potem stvar investicije meseca ali dveh.

Znova nekaj razglabljaš na temo "dotrajanosti", ne da bi dal en sam argument zakaj se ti nekaj zdi dotrajano. Ali je morda težava v temu, da verjetno lahko vsak za lase privlečen argument "dotrajanosti" prilepiš na poljuben jezik?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::


Zakaj ti b.d. vztrajaš, da je slab?


nikjer nisem rekel, da je slab. Ampak se ga ne uporablja. Zakj bi se ga potem ucil? Osnove OOP lahko dobis na novejsih jezikih prav tako, ne?

Malo poglej gor. Sem vsem lepo napisal od kje to.


ja teh argumentov ne sprejemam, na faksu naj bi bil stiri leta, predmetov pa je cel kup, vse skupaj definitivno vec kot 80ur, ne?

Daj primer projekta za 10h.


Za skupino 5-10ih? se hecas?


Potem se pa na faksu ukvarjaj s tem kdo je koliko odgovoren za fail, kdo česa ni storil, prelaganje odgovornosti in še kaj podobnega. Pri temu pa izgubi kakršno koli možnost, da ugotoviš kdo je osvojil zahtevano znanje, kajti na koncu morajo vsi imeti najmanj neko širino in najmanj neko poglobljenost znanja.


Tako je, tkao kot v podjetju se more vodja ukvarjat, kdo izplnjuje normo in kdo ne... ce so zadeve jasno zastavljene potem "krivcev" oz. nadpovprecnezev ni tezko izbrskati, ali pac?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jernejl ::

@Lion29: za video produkcijo lahko greš npr. na IAM: http://www.iam.si/

Zagotovo pa ne na študij računalništva. Oziroma tudi lahko, ampak se boš tu ukvarjal z algoritmi za lepljenje tekstur na objekte, algoritmi za senčenje, algoritmi za kompresijo videa/slik, računalniškim vidom, fourierjevimi transformacijami in podobno.

pri ITju pa moras iti v korak s casom... v cem je problem, da se 3 leta uci python, potem pa kater drugi jezik? point je, da gres v korak s casom in da se ucis tisto kar je aktualno in ne dotrajanih zadev, cemu? ker so prfoksi leni, da bi se naucili novih prijemov?

Na področju IT je veliko stvari, ki so že od nekdaj aktualne in še desetletja (če ne stoletja) ne bodo dotrajale.
Za nek predmet na fakulteti se izbere tak programski jezik, ki predstavlja najboljše orodje za doseganje ciljev predmeta. Ne pa jezika, ki je tisto leto dobil nagrado za najbolj popularen programski jezik.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

@jernejl: to iz IAM bi moglo biti na racunalniskem faksu. def.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

Lion29 je izjavil:


Zakaj ti b.d. vztrajaš, da je slab?

nikjer nisem rekel, da je slab. Ampak se ga ne uporablja. Zakj bi se ga potem ucil? Osnove OOP lahko dobis na novejsih jezikih prav tako, ne?

Na vse pretege se pritožuješ nad izbiro, potem pa nimaš nikakršnega argumenta, da bi rekel "zato". Največ, kar zmoreš je to, da so ti drugi bolj všeč.

Lion29 je izjavil:

Malo poglej gor. Sem vsem lepo napisal od kje to.

ja teh argumentov ne sprejemam, na faksu naj bi bil stiri leta, predmetov pa je cel kup, vse skupaj definitivno vec kot 80ur, ne?

En predmet ena tema. Razen če bi rad razsul vse do konca, ukinil fakultete in iz njih naredil "trade school", kjer bo folk 3 leta delal en projekt in ga na koncu uspešno predstavil. O tem, kako boš pa v postopku rešil vse ostale težave, ki sem ti jih izpostavil, pa nič. Fond ur je za en predmet, pri katerem maš da obdelaš in razumeš eno tematiko.

Lion29 je izjavil:

Daj primer projekta za 10h.

Za skupino 5-10ih? se hecas?

Ti si rekel, da niso vsi projekti FB in, da jih imaš lahko tudi za 10h. Kaj sedaj? So ali niso?

Lion29 je izjavil:

Tako je, tkao kot v podjetju se more vodja ukvarjat, kdo izplnjuje normo in kdo ne... ce so zadeve jasno zastavljene potem "krivcev" oz. nadpovprecnezev ni tezko izbrskati, ali pac?

Fakultete so šole - kraj kjer se učiš zato, da ne delaš napak, ne kraj kjer delaš napake, da se na njih učiš.

Kar se tiče "krivcev" in "nadpovprečnežev" pa kažeš tipično bilano mentaliteto "iskanja krivcev".

Super. Kaj pa storiš, ko ugotoviš, da je bil krivec koordinator, ki je objektivno zajebal cel projekt in skupino? Daš vsem ostalim dobro oceno za nagrado, ne da bi iz dela sploh lahko ugotovil kdo ima kakšno znanje?

Po tvoje so šole v celoti nepotrebne in neuporabne. OK. To je tvoje mnenje. Samo do sedaj še nisi dal kakšne smiselne alternative razen tiste "vsak naj se uči sam". Potem pa se ljudje sprašujejo zakaj je reči diplomantu IT smeri "inženir" nekoliko tongue-in-cheek.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

Po tvoje so šole v celoti nepotrebne in neuporabne. OK. To je tvoje mnenje. Samo do sedaj še nisi dal kakšne smiselne alternative razen tiste "vsak naj se uči sam". Potem pa se ljudje sprašujejo zakaj je reči diplomantu IT smeri "inženir" nekoliko tongue-in-cheek.


sploh tega nisem rekel, ravno nasprotno... sole so izredno pomembne, ampak ne v taki obliki kot so sedaj... v taki obliki vecina ne dobi, tisto kar zeli...premalo je fleksibilnosti... sistem je zelo rigiden in premalo aktualen in svez...in da se ponudi cimvec prakticnega znanja... da ko folk zakljuci faks lahko tudi dobi zaposlitev in ne da mora delodajalec investirat se par let, da zaposlenega izobrazi

zakaj bi ja moral dajati kake alternative? sicer sem pa lepo povedal, tako, ad-hoc, kaj bi se (po mojem mnenju) moglo uciti in na kak nacin...

da bi se pa tle prepiral in na dolgo pisaril in utemeljeval svoje mnejnje se mi ne da, sploh pa ker sem dobil obcutek, da je to sizifovo delo...

pac vsakemu svoje...ce ste s faksom zadovoljni, pol kar pogumno na faks.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

LeQuack ::

Zdaj bi pa počasi lahko spet o plačah v IT.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

overlord_tm ::

Lion29 je izjavil:

@jernejl: to iz IAM bi moglo biti na racunalniskem faksu. def.


Ker? FRI je primarno faks kjer se uci kako racunalniki delujejo (CS) in kako se izdeluje programska oprema (software engineering) in ne uporabe programske opreme za koncne uporabnike. Ce se zelis nauci uporabljat Photoshop/AutoCAD/MovieMaker/whatever imas IAM, Grafiko na NTF, ALU in se kaj.

Tudi ce bodo na FRI povohali Photoshop ga bodo verjeto cisto iz drugega stalisca kot nekdo iz IAM. Ljudi na IAM zanima kaj pritisnit da se bo nekaj zgodilo. Na FRI jih bo pa zanimalo kaj se zgodi ko nekaj pritisnes. In ce nebi bilo takih ticov kot hodijo na FRI, potem cez 20 let ne bo vec Photoshopa CS2042, ker ne bo cloveka ki bi znal sprogramirati gaussov filter. Vsi bodo pa vedeli kateri knof pritisnit v Photoshopu CS2032. Got the point?

Se pa strinjam da je problem v sloveniji mnozicen vpis na UNi programe, krivi za to so pa vsi. Od starsev ki mislijo da je vecji prestiz, preko podjetji ki vedno iscejo UNI stopnjo izobrazbe za mesta kjer je dovolj srednja sola do univerze ki je naredila prehalek UNI in 3x prelahek VSS ter s tem razvrednotila vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

x3ca ::

Sej na FRI zdej dejansko maš predmete kot so grafično oblikovanje (rišeš v ilustratorju in photoshopu) ter multimedijska produkcija (montiraš filmčke). Kar se men osebno zdi brezveze, ker nima nobene veze s programom sicer. Jih pa čist razumem, da so dal te predmete not zarad folka, da se jih bo več vpisovalo. :)
Itak maš pa vse predmete izbirne in je dovolj tako praktičnih kot tudi teoretičnih, tako da si lepo sam izbereš, a boš šel lahko pot ali težjo, pač glede na interese. :) Kaj točno je ubistvu sploh problem?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

LeQuack ::

Po moje je večji problem v študentskem delu, kot v kvaliteti faksov. Smo imeli priložnost rešiti to, pa so študentje sami zmetali kocke v parlament in rekli ne, mi hočemo biti malo plačani in brez pravic.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

garamond ::

overlord_tm je izjavil:


Ker? FRI je primarno faks kjer se uci kako racunalniki delujejo (CS) in kako se izdeluje programska oprema (software engineering) in ne uporabe programske opreme za koncne uporabnike. Ce se zelis nauci uporabljat Photoshop/AutoCAD/MovieMaker/whatever imas IAM, Grafiko na NTF, ALU in se kaj.

Droben popravek: če se želiš naučiti oblikovanja, greš na te fakse (ok, bolj ali manj). Znanje Photoshopa vs oblikovanja je pa ravno tako kot znanje nekega programskega jezika: lahko ga sicer imaš, to pa še ne pomeni znanja o računalništvu. Kaj šele kakšni matematiki ali fiziki, kar tudi spada zraven, kot je bilo lepo utemeljeno...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

x3ca ::

LeQuack je izjavil:

Po moje je večji problem v študentskem delu, kot v kvaliteti faksov. Smo imeli priložnost rešiti to, pa so študentje sami zmetali kocke v parlament in rekli ne, mi hočemo biti malo plačani in brez pravic.

Stvari niso črno-bele :) pa lih zakon o malem delu se je šel o malih plačah, zato pač ni bil opcija za marsikaterega študenta, ki se mora preživljat sam. Offtopic.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

LeQuack ::

No ni ravno offtopic, saj je v okviru teme o plačah. Jaz sem sicer za enak način dela za vse, komplicirani zakoni so dobri samo za odvetnike.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

Lion29 je izjavil:


in recimo IT faksi, bi mogli ponujati predmete kot so obdelava fotografij, obdelava viidea, programiranje, mobilne aplikacije, omrezja, telekumunikacije, osnove hardwera, robotika, elektronika, etc, etc....

pri nas pa je v "ponudbi" anbsolutno premalo....

kaj lahko gres studirat, ce bi se rad izuril v video produkciji? in kaj dejansko tam konkretno uporabnega pridobis?


Kaj pa ima video produkcija veze s študijem. Zato obstajajo specializirani tečaji. Mislim da ti ni jasen koncept faksa.

To ni zastonj izobraževanje za tvoj željen produkt. Če se pač ne strinjaš s programom faksa, ga pač ne greš delat.

BTW. za video produkcijo imaš AGRTF. Je video produkcija veliko več kot pa klikanje po nekem programu za obdelavo videa. Tako kot je programiranje veliko več kot pa obvladanje nekega jezika.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

Invictus je izjavil:

Mislim da ti ni jasen koncept faksa.

To ni zastonj izobraževanje za tvoj željen produkt. Če se pač ne strinjaš s programom faksa, ga pač ne greš delat.


saj to sem ze v osnovi povedal...


po mojem je treba narediti en IT faks, kjer se ponudi ucenje vseh osnovnih prvin (modernega) racnalnistva...

AGRFT bi mogla biti vsebinsa zadeva in ne tehnicna zadeva
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

LuiIII ::

Ko sem končal faks sem bil, zaradi dobrih strani študentskega dela, že takoj direktno uporaben, delovno samostojen in strokovni nosilec področja na katerem sem delal. Je tudi res, da sem zaradi tega dolgo študiral. Je pa občutna razlika, če delaš med študijem tisto za kar misliš, da boš delal po končanem študiju ali pa vegetiraš v McDonaldsu.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

Lion29 je izjavil:



po mojem je treba narediti en IT faks, kjer se ponudi ucenje vseh osnovnih prvin (modernega) racnalnistva...

AGRFT bi mogla biti vsebinsa zadeva in ne tehnicna zadeva

saj to je fri. moderno racunalnistvo niso samo webpagi in baze, ampak se racunalniski vid, numerika, geometrija... in to je fri
ce sem prav videl par strani nazaj, si delodajalec... cist razumem, kot mali sp bi rad, da ze s faksa znajo vse, kar pac delas.

faks ti itak ne da znanja kot postopkov oz. poznavanja php v podrobnosti, ampak te dovolj spozna z vsemi podrocji, da ko moras delati s cim novim, imas ze vsaj osnovne pojme razciscene (tut bazicne - osnovna teorija) in se hitreje znajdes.
niso cel svet webpagi, pravzaprav mi je cudno, koliko ljudi ima tak fetis nanje...

za slednje (ucenje postopkov) imas pa visje za informatiko imo in mogoce vsš.

zraven tega imas pa en "studij racunalnistva" na housingu al kje ze (samoplacniski se mi zdi), kjer te naucijo za MCP, cisco tecaje ipd.



x3ca, zakaj ne more tak student dobiti stipendije, mu drzijo pistolo na glavo?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

o kaksnih webpagih ti govoris?

ves cas poudarjam, da bi mogli ponudit siroko paleto modeergea racunalnistva.... poglej par psotov nazaj...

od robotike, mobilne telefonije, interneta, multimedije, etc, etc
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

saj ga imajo, vsaj osnove... robotika in mobilna telefonija sta pa bolj domena FE
tudi kripto in racunalniski vid recimo...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

ma kaj majo dej nehi....

mi hoces povedat, da se na faksu ucijo o video kodekih, kako so narejeni, kake pednosti prinasaje eni, kake drugi, kako se striskajo podatki, etc, etc? Pa ne mislim lih z omembo ampak vsaj nekaj ur posveceno temu?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jernejl ::

Saj se ta področja obravnavajo pri študiju računalništva.
Ampak namesto da bi se tam učili obdelave fotografij v Photoshopu in rootanja Android telefona, se učijo na sliki narediti FFT in lowpass filter, implementirati algoritem za brezizgubno stiskanje slik in napraviti večnitno Java aplikacijo, kjer ne pride do deadlocka.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

nono, valda nisem mislil ucenja uporabe fotoshopa kot programa.... ampak recimo prijemov pri obdelavi slik..kaksni so filtri in kako funkcionirajo recimo...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

thramos ::

Lion29 je izjavil:

ma kaj majo dej nehi....

mi hoces povedat, da se na faksu ucijo o video kodekih, kako so narejeni, kake pednosti prinasaje eni, kake drugi, kako se striskajo podatki, etc, etc? Pa ne mislim lih z omembo ampak vsaj nekaj ur posveceno temu?


Ti pa nisi videl FRIja od znotraj?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

thramos: ne, priznam da ne, niti na sliki ne
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

Lion29 je izjavil:

nono, valda nisem mislil ucenja uporabe fotoshopa kot programa.... ampak recimo prijemov pri obdelavi slik..kaksni so filtri in kako funkcionirajo recimo...

to delajo ja, rac. obdelava slik. za video pa ne vem, majo pa neke labe za to... pa mislim, da sem videl na FE neke teme za diplomo za x264 kodek

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

Isotropic je izjavil:

Lion29 je izjavil:

nono, valda nisem mislil ucenja uporabe fotoshopa kot programa.... ampak recimo prijemov pri obdelavi slik..kaksni so filtri in kako funkcionirajo recimo...

to delajo ja, rac. obdelava slik. za video pa ne vem, majo pa neke labe za to... pa mislim, da sem videl na FE neke teme za diplomo za x264 kodek


no, to je vsekakor kul
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

thramos ::

Lion29 je izjavil:

thramos: ne, priznam da ne, niti na sliki ne


Hm, na kakšni osnovi so potem te kritike?

Kaj se npr. dela pri računalniški grafiki. Na VSŠ nivoju.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

drugace naj bi bil FRI bolj za pure computer science, s teoreticnega stalisca bolj, FERI pa bolj za to, kar omenjas, prakticni primeri...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

thramos je izjavil:

Lion29 je izjavil:

thramos: ne, priznam da ne, niti na sliki ne


Hm, na kakšni osnovi so potem te kritike?

Kaj se npr. dela pri računalniški grafiki. Na VSŠ nivoju.


Zadosti kolegov in bivsih sosolcev mi je opisalo zadevo...sploh ko sem se sam zanimal ali bu utegnil iti na FRI ali ne, mi faks ni nudil zeljene vsebine
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Gandalfar ::

Torej, clovek ti polinka naloge kjer se tocno to dogaja, kar si ti pravil, da se ne, a ti se zmeraj nisi zadovoljen?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

Gandalfar je izjavil:

Torej, clovek ti polinka naloge kjer se tocno to dogaja, kar si ti pravil, da se ne, a ti se zmeraj nisi zadovoljen?


od kje tebi, da nisem zadovoljen, ce pa sem napisal, da je kul :|
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

SmeskoSnezak ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Nekdo je pred časom na feri forum dal tale link oz. pdf. Nek mlad profesor Jernej Barbič je spisal tole primerjavo med visokošolstvom med USA in Slo.

A je kdo sploh prebral ta pdf , ki sn ga linkal?
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

ja, sem ga tudi veckrat omenil... zelo znaimivo branje
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

para! ::

mi hoces povedat, da se na faksu ucijo o video kodekih, kako so narejeni, kake pednosti prinasaje eni, kake drugi, kako se striskajo podatki, etc, etc? Pa ne mislim lih z omembo ampak vsaj nekaj ur posveceno temu?

Seveda se no, iz katerega drevesa si ti padel? Jasno, da se uči obdelavo signalov tam kjer je to relevantno (verjetno predvsem FE), ampak seveda tako, da študent, ki od predmeta nekaj odnese, zadevo razume v celoti, ne zgolj kot "H.264 JE ZDEJ AKTUALNO PA HUDO, TO KLIKN!!111".

nono, valda nisem mislil ucenja uporabe fotoshopa kot programa.... ampak recimo prijemov pri obdelavi slik..kaksni so filtri in kako funkcionirajo recimo...

Ojoj, pametuješ v tej temi, pa bi lahko vsaj povedal, da bluziš na pamet. Nekatere smeri imajo zadevo, ki jo omenjaš, tako podrobno, da lahko par let sanjaš o algoritmih stiskanja in filtrih. LDOS (lab za dig. obdelavo signalov) FE - kaj misliš, da tam delajo?
lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Mavrik ::

Kot nekdo, ki se ukvaja z video kodeki in procesiranjem ti povem, da se na FRIju (UNI) razložijo praktično vsa relevantna znanja, ki jih za kodiranje kodekov in razumevanje delovanja potrebuješ.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

Mavrik je izjavil:

Kot nekdo, ki se ukvaja z video kodeki in procesiranjem ti povem, da se na FRIju (UNI) razložijo praktično vsa relevantna znanja, ki jih za kodiranje kodekov in razumevanje delovanja potrebuješ.

Ni dovolj dobro. Morali te bi nauciti Python ali pa kaksen JavaScript, ne pa to neuporabno teorijo.

(Joke seveda na racun t.i. "neuporabne teorije" in neke obsedenosti z nekim programskim jezikom.)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

no, ker so se vedno tukaj eni smart assi in bi se radi na vse pretege kregali in dokazovali svoj rprav, bom te Mavrik vprasal... na kak nacin se ucijo tej kodeki, na kak nacin jih razlozijo?

se dejansko trudi ind dela na nekem konkretnem projektu (recimo narediti boljsi kodek, ali namenski kodek ali kaj podobnega) ali pa se uci samo teorijo?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

Lion29> na kak nacin se ucijo tej kodeki, na kak nacin jih razlozijo?

FFT, FFS!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

To kar Lion29 hoče, smo delali v Delphiju že skoraj 20 let nazaj na FRI. Obdelava slik ipd igračkanje s slikami.

Tako da sploh ne vem kaj se usaja tukaj.

In seveda je pyton najboljši jezik za učit in oh in sploh. Na zahodu firme uporabljajo še LISP. In to v produkciji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

jype ::

Lisp uporabljajo vsi, ki ga znajo uporabljat.

Python je super za učit se programirat, teorijo je pa treba predelat v vsakem primeru.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Lion29 ::

vidim, da folk kljub koncanim faksom in vse svoji aroganci, se vedno daje funkcionalna pismenost...

pythona nikoli nisem uporabljal se manj pa sem rekel, da je oh in sploh.... moj point je...

stari jezik za ucenje OOP = rezultat = novi jezik za ucenje OOP


zakaj bi potem uporabljal stari jezik? kje je razlog? en sam mi ni tega razlozil... raje greste obratno... zalkaj bi jaz imel novi jezik, ko pa je stari ok...fail

To kar Lion29 hoče, smo delali v Delphiju že skoraj 20 let nazaj na FRI. Obdelava slik ipd igračkanje s slikami.


cist ocitno vam dela razumevanje mojega pisanja probleme... kr se vsadite v nekaj kar napisem kot ekstra (dodatno zahtevano razlago/utemeljitev/predlog) a ne tisto kar zelim povedat


pa sej, v meni je problem, ker vec kot ocitno ne znam izrazit, vam solanim junakom, tisto kar zelim povedat...

se posipam s pepelom
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

Lion29 je izjavil:

stari jezik za ucenje OOP = rezultat = novi jezik za ucenje OOP

zakaj bi potem uporabljal stari jezik? kje je razlog? en sam mi ni tega razlozil... raje greste obratno... zalkaj bi jaz imel novi jezik, ko pa je stari ok...fail

Ker novo ni nujno enako boljše.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

Invictus je izjavil:

Delodajalci imajo radi ljudi brez diplome. To namreč pomeni da ne more tako lahko najti nove službe ko si to zaželi.

prvic slisim. sem pa slisal, da zato, da jim lahko dajo manjso placo.
(tudi na racun dejstva, da rabis za evropske projekte met dolocen % ljudi s fakultetno izobrazbo)

je pa po drugi strani tko, da je v IT dost ljudi, ki se srednje sole niso naredili, tko da...

Zgodovina sprememb…

KernelPanic ::

c00L3r je izjavil:

Zaničevanje diplome je res slovenski šport, ker lahko na kakšni privatni šoli, kot je Doba vsak postane inženir informatike. Na FRI ali FERI pa se bo moral krepko potrudit.
Nic vec, odkar je bolonjski program. Nivo je drasticno padel. In par predmetov je res debiloidnih za nivo fakultete ...

KernelPanic je izjavil:

c00L3r je izjavil:

Zaničevanje diplome je res slovenski šport, ker lahko na kakšni privatni šoli, kot je Doba vsak postane inženir informatike. Na FRI ali FERI pa se bo moral krepko potrudit.
Nic vec, odkar je bolonjski program. Nivo je drasticno padel. In par predmetov je res debiloidnih za nivo fakultete ...
In zadnjic sem bil prisoten na vajah pri nekem predmetu - 3. letnik FRI, pa tip ni znal v enacbi (ze sam predmet so zreducirali na deljenje in mnozenje, ceprav je v ozadju teorija elektromagnetizma) upora nadomestiti z nadomestnim uporom, ki je postal posledica dveh zaporednih uporov. Bil sem zgrozen.

Zgodovina sprememb…

camx ::

@KernelPanic: ja fak, tak informatik pa res nima kaj iskat v računalništvu, pa bolonjske diplome kar mečejo za tabo :O

black ice ::

KernelPanic je izjavil:

Nivo je drasticno padel. In par predmetov je res debiloidnih za nivo fakultete ...

Definitivno lahko sem uvrstim angleščino v prvem letniku. Na predavanjih sem imel občutek kot da sem prišel v osnovno šolo ne pa na predavanje univerzitetnega programa neke fakultete. Po drugi strani pa so diskretne strukture res neka čudna veja matematike in rabiš nekaj časa da skapiraš.

Najboljše je, da pridobljeno znanje na faksu čim prej preneseš v prakso, če ne prej potem v počitniškem delu. Hja, pa smo spet naleteli na problem. :)

Kako ste prišli do prvih kontaktov na IT področju? Verjetno Kiberpipa še ni obstajala 10 ali 15 let nazaj.
Je kdo dobil kakšen internship v tujini? Za primer: Red Hat išče nekaj posameznikov na Češkem, zasledil sem tudi oglas neke banke na Dunaju itn. Razmišljam, da bi čimprej realiziral nekaj projektov in se prijavil na te razpise, ker pri nas ni nič pametnega. Vsaj na prvi pogled ne.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341173 (3365) nejc_nejc
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123756 (18547) Invictus
»

FRI

Oddelek: Šola
193932 (2946)          
»

A se je možno samostojno naučit programiranja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14933111 (29205) darkkk
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146327 (33847) awy

Več podobnih tem