» »

Ustanovitev s.p-ja+vodenje posl.knjig

Ustanovitev s.p-ja+vodenje posl.knjig

nanika87 ::

Živjo.

Vem da nisem na tapravem forumu, ampak edino tuki mi je hotel novo temo odpret. Zakaj? Ne vem... Ok, z možem želiva odpreti svoj s.p.Na mene bi bilo podjetje registrirano, on bi bil pa zaposlen v moji firmi :-) (hudo) ..In me zanima, če je kdo odprl svoj s.p., s tem da je sam vodil poslovne knjige, brez da bi vse te knjige vodil nek računovodski servis? Zanima me namreč kaj točno potrebujem,oz. kako začeti, itd.. S.p. bi bil kot ob delu, se pravi popoldansko delo. In ker večinoma delam v računovodstvu, neke stvari so mi že znane, ampak za s.p. pa niti ne, ker tuki si sam svoj šef in bi rada različna mnenja o tem, če kdo ve, kako pa kaj, da vem v kaj se spuščam. Žal tukaj kjer delam, nimam možnosti še kaj bolj delati v tej smeri, sem prišla samo do knjiženja in plačevanja preko proklika, in to je vse :-s. In ker si pač želim to delati, razmišljam da ko odprem s.p., da tudi sama vodim računovodstvo.... No uglavnem po domače sem pisala, pišem iz službe :-), tako da tisti ki me rzume, bi bila zelo vesela kakršnega koli odgovora, mnenja itd...
Hvala in lep dan še naprej, namreč sonce nam sije ..jupidejj :-)

sasli ::

http://evem.gov.si/evem/drzavljani/zace... tule ti bodo najbolj znali pomagati, najbolje je da se zglasiš na eni od vem točk se pozanimaš za vse kar te zanima in v kolikor je meni znano so zelo korektni in prijazni, glede na to, da bo zaposlen samo tvoj mož pa mislim, da bo še toliko bolj enostavno vse skupaj...

St235 ::

drugače www.data.si tudi v oviru programa VEM tedensko organizira brezlačene tečaje za potencialne podjetnike. Pa tudi drugače se da dobit tam odgovore na vsa ta vprašanja.
Načeloma ni problem vodit enostavnega računodstva brez pomoči rač. servisa, je pa vseeno fino da se udeležiš kakega tečaja/predavanj na to temo. Ponavadi ob ustanovitvi podjetja država čas par takih tečajev, ne vem pa kako je s tem letos, ko vsi govorijo samo o varčevalnih ukrepih.
Čist iz firbca me pa zanima v čem je štos, da boš odpirala popoldanski s.p. in zaposlila moža? A ni bolj enostavno, pa tudi ceneje če preprosto on odpre s.p.?

nanika87 ::

St235 je izjavil:

drugače www.data.si tudi v oviru programa VEM tedensko organizira brezlačene tečaje za potencialne podjetnike. Pa tudi drugače se da dobit tam odgovore na vsa ta vprašanja.
Načeloma ni problem vodit enostavnega računodstva brez pomoči rač. servisa, je pa vseeno fino da se udeležiš kakega tečaja/predavanj na to temo. Ponavadi ob ustanovitvi podjetja država čas par takih tečajev, ne vem pa kako je s tem letos, ko vsi govorijo samo o varčevalnih ukrepih.
Čist iz firbca me pa zanima v čem je štos, da boš odpirala popoldanski s.p. in zaposlila moža? A ni bolj enostavno, pa tudi ceneje če preprosto on odpre s.p.?


Živjo. Tudi meni bi bilo bolje, da bi mož sam odprl svoj s.p., ampak nima končane sredne šole, v tem je problem, da gre pa delat pa še dodatno zgubiva 2-3 leti,mislim sej bo v vsakem primeru šel narest šolo,ampak bi nekako ob delu tudi to speljala, ampak oba se za službe bojiva, ta bi bil zasilni izhod.. Bom tudi jst mogla na kakšen tečaj,ker d.o.o. nekako razumem, s.p. niti ne, ker še nisem nikjer pod s.p. delala..No kokrkoli neki bo treba narest,zato pa me je zanimalo, če lahko pač mi nekdo kako svoje mišljenje pove, da se mal zamilsim :-)..
Bi imela pa dvostavno knjigovodstvo, ker enostavno ni glih tapravšen, ker če to recimo zalavfa sčasoma, bo itak potrebno zamenjat, vsaj meni je logično.. ne vem ve vem, v dilemi sem težki :-)

lp

lonz ::

Če imata še obedva službo, in hkrati s.p. za zasilni izhod, te (vsaj mislim da) zavod za zaposlovanje in ZZZS avtomatsko prestavita na polni s.p. če izgubiš trenutno službo in nimaš nekih pravic za brezposelnost. Nepotrjena informacija (bi po moje Lakotnik 29 lahko še na to temo kaj več vedel).
Pa tudi nisem vedel, da moraš za s.p. imeti srednjo šolo.
...arrrrrr, shiver me timbers...

ManDriver ::

Če si v dilemi (težki) raje oddaj računovodskemu servisu. Vodenje računovodstva ni samo knjiženje računov, je še vse drugo, kot recimo izdelava računovodskih izkazov, obračun DDV (če boš zavezanec) obračun plač (če prav razumem boš ti nosilka in mož zaposlen) itd, kar pa ni ravno mačji kašelj - še posebej, če tega nisi še nikoli samostojno delala.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

nanika87 ::

Ja jst sm tudi marsikaj slišala za s.p., pa me učasih še vedno nekdo z novico preseneti. Enkrat so mi rekli na zbornici da ni potrebna ustrezna izobrazba, potem spet rečejo da je, zato pa nastopam tuki jst, ker imam končano sredno šolo in sem tehnik, ker baje da je dovolj če je zaposlen en ki ima ustrzno izobrazbo.. in pol spet nekje preberem oz. slišim, da tudi to ni,..ja bog si ga vedi :-) vsem ki se kao spoznajo ko odpres s.p.,kaj pa kako to gre, kaj rabis, kaj je pogoj, itd... sem pisala, pa vsak je drugac napisal.. Zato pa če je kdo ukratkem odprl s.p., s podobno situacijo, bi miprav prišel njegovo mnenje :-)

Lp

ManDriver je izjavil:

Če si v dilemi (težki) raje oddaj računovodskemu servisu. Vodenje računovodstva ni samo knjiženje računov, je še vse drugo, kot recimo izdelava računovodskih izkazov, obračun DDV (če boš zavezanec) obračun plač (če prav razumem boš ti nosilka in mož zaposlen) itd, kar pa ni ravno mačji kašelj - še posebej, če tega nisi še nikoli samostojno delala.


Ja nekaj delam podobno v sedajšnjem računovodstvu, ne pa vse, ker nas je več v računovodstvu.Milsim sej se mi ne mudi, ampak bi se pa prej pozanimala,in spravla na deu, se pravi na tečaje itd... Zaenkrat imam srečo,ko poznam računovodjo ki vodi knjige drug s.p-jovcem, tak da bi mi za začetek pomagala kako pa kaj..Ampak useeno..vedno je neka dilema :-)

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nanika87 ()

St235 ::

Kot že rečeno, če gre za manjši s.p. potem ne boš zavezanec za DDV in lahko vodiš tudi enostavno knjigovodstvo, kar se vsekakor da v lastni režiji. Ne škodi pa kako izobraževanje.

Drugače pa se računovodstvo med s.p. in d.o.o. ne razlikuje tako drastično. Tako, da če razumeš koncept delovanja d.o.o. boš hitro zaštekala razlike.

Drugače pa ima lonz prav, če nosilec popoldanskega s.p. izgubi službo postane polnopravni s.p.

Izobrazba nima veze z s.p.jem kot takim. Tako, da ne glede na to kakšno izobrazbo ima mož lahko s.p. odpre nase in se s tem izogneta dvojnim stroškom in nepotrebnem delu z obračunavanjem plače. Ravno tako se s tem izogneta morebitnim zapletom, če ti izgubiš službo.

Pa saj lahko narediš enostavno računico. Če zaposliš moža in mu izplačuješ minimalno plačo bosta za socialne prispevke dajala mal čez 330EUR. Če je s.p na moža pa pač plačuje samo tisti 290EUR. Upoštevaj seveda še zraven, da bod profit s.p.ja šel tudi v tvojo dohodnino. Tako, da če nisi ravno v 16% razredu bosta tukaj dodatno zgubila.

Je pa izobrazba lahko pogoj za opravljanje kakšne dejavnosti.

Drugač pa še enkrat: obrni se na VEM točko, priporočam data.si in boš dobila konkretne informacije. Ravno tako ne škodi, če reskiraš eno popoldne in se udeležiš brezplačnega predavanja na to temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Če imaš popoldanski s.p. in izgubiš službo, si avtomatsko samozaposlen. Kar pomeni večje prispevke. To je začelo veljati januarja 2011.

Vem, ker sem sam izgubil službo decembra 2010 in sem še pravočasno tudi ukinil s.p. Ker sem se pač bal za podporo. In imel sem prav :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fosil ::

Če imaš popoldanski s.p. in izgubiš službo, si avtomatsko samozaposlen. Kar pomeni večje prispevke. To je začelo veljati januarja 2011.

Še večji problem je, da potem tudi ne dobiš podpore za brezposelne.
Tako je!

Invictus ::

Seveda ne, saj si samozaposlen. Ne brezposeln.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IvoJan ::

če misliš sama opravljat računovodstvo, moraš upoštevat da boš morala kupit računovodski program, ki pa je kar velik strošek.

mikic007 ::

Enistavno racunovodstvo in excel, kaj ces za zacetek zapravljat. Pa ce se malo spoznas ti res ne bi smel biti problem se tega sp dela nastudirat. Kaj pa vem, ce nimas takoj nekih spodobnih prilivov in dela, se je bolje malo lotit in se naucit, pomaga tudi kasneje, ko eventuelno najames zunanje racunovodstvo.

Drugace pa je za sp precej preprosto racunovodstvo, malo bolj zahteven del je samo marca, ko oddajas letno porocilo, to je pa to.

St235 ::

IvoJan je izjavil:

če misliš sama opravljat računovodstvo, moraš upoštevat da boš morala kupit računovodski program, ki pa je kar velik strošek.


Za enostavno knjigovodstvo, pa še brez da si zavezanec za DDV, je IMO metanje denarja skozi okno, če kupuješ računovodske programe. Excel tabele ali pa preprosto papirnata knjiga prejetih in izdanih računov in to je to.

nanika87 ::

No ja, včeraj me je gospod iz zbornice klical in tudi on rekel da bi blo boljše če bi mož sam svoj s.p. odprl, nakar se še vedno ne ve ali pri računalniškem servisu potrebuješ ustrezno izobrazbo..mislim zanimivo je,da enkrat ja enkrat ne..Sej meni tudi ni do tega da bi zarad tega servisa jaz odpirala, sam če drugače ne gre, je pa haklc! Če bi imela pa dovolj prihrankov, bi pa definitivno šla brez premisleka v d.o.o., ker s tem da si že nekje zaposlen, ne rabiš dvakrat prispevke plačevat...ampak....7.500 eur hmmm u žepu jih nimam, na banki pa še manj :-)) mal heca ampak ja tko je.. Sej drgač sm tut razmisljala da bi za začetek te knjige vodila pač po domače, kot pred 20 leti, vse na roke računat, pisat u knjige itd.. Prednost programa je samo,da ti zadevo olajša, sploh v primeru če ga kje polomiš, pri obračunu al kej podobnega... Ma takole bom rekla, glede tega kakšni so časi, bo treba nekaj ukrepat, samo preden se vse to zaštarta je treba vse možnosti (sploh najboljše) pretuhtat, da ti na konc ne bo žal, in boš več v izgubi, kot pa pridobil.

Pa hvala vsem za odgovore :-)

Lp.

lonz ::

Ni nujno met 7500 € gotovine. Lahko daš noter stvarni vložek v vsaj tako veliki protivrednosti. Recimo kak stroj ki se uporablja za dejavnost ipd. Rabiš pa sodno overjenega cenilca (cca 300€ +/-) in urejat zagon podjetja preko odvetnika (cca 400 € +/-) in notarja.
...arrrrrr, shiver me timbers...

detroit ::

kako pa je z davčno zavezanostjo, baje se lahko če nimaš prometa za 25k komot ne prijaviš kot davčni zavezanec.
Neki razmišljam o popoldanskem s.p....
Skero

St235 ::

Ja, zavezanec za DDV postaneš šele pri 25k prometa. Do takrat se ne rabiš ukvarjat z DDVjem oziroma, ga ne rabiš zaračunavat.

Za računalniški servis kakor je meni znano ne rabiš nobene izobrazbe, ravno tako nima to nič z obrtno zbornico.

detroit ::

Ne bi imel servisa ampak bi kvačkal aplikacije za kolega iz nemčije.

Torej bi sploh rabil kako račune vodit ali pa kaj? Sorry nimam blage:/
Skero

St235 ::

detroit, odgovarjal sem naniki.

Tudi če nisis zavezanec za DDV moraš izdajat račune, ter seveda vodit ustrezno evidenco. Glede na naravo dela pa lahko enako delaš tudi preko avtorske pogodbe. Seveda ptoem odpade nabijanje stroškov.

detroit ::

dvomim da bi dosegel 25k prometa tako da mi stroški ne bi koristl, če prav sklepam
Skero

detroit ::

Ok mister lakotnik, kakor sem razbral iz tega tu in pobral na netu, glede na to, da bi odpru popoldanski s.p.:
-plačujem samo cca 35€ nekih stroškov mesečno
-nisem zavezanec za ddv (ker bi imel precej nizke dohodke)
-in padem na prvo stopnjo pod 7.4k torej 16% obdavčitve na dohodek

torej nek davek vsekakor plačam samo to ni ddv?
Skero

St235 ::

Čaki, čaki. Malo mešaš pojme.

Ti normalno plačuješ DDV. To je davek na dodano vrednost. Plačaš ga, ko karkoli kupiš.
Ker pa ti nisi zavezanec za DDV pa to pomeni, da ko izstavljaš svoje račune ne zaračunaš DDVja stranki. Prednost zate je v tem, da dokler nisi zavezanec za DDV ne boš rabil plačevat DDV za svoje delo oziroma dodatno vrednost ki jo boš ustvaril. V praksi to pomeni, da bodo cene tvojih storitev cc 20% cenejše od konkurence oziroma boš zaslužil 20% več pri istih cenah.

Potem je pa tukaj še DOHODNINA, to pa plačaš od celotnega svojega dohodka (s.p. kot tak nima dobička in s tem tudi davka na dobiček ne).
Dohodnino pa plačaš od vsega kar zaslužiš. V primeru službe + s.p. je to tvoja BRUTO plača + profit, ki ga boš ustvaril na s.p. (Profit = prihodki - stroški)

35€ mesečno plačuješ socialne prispevke, ki pa NE sodijo med stroške.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

detroit ::

what the eff. Ni čudnga da vsi na črno delajo:/
Skero

St235 ::

daj lepo te prosim, če misliš jokat potem odpri drugo temo. ali pa povej kako bi ti boljše rešil, ker mam jokic na tem forumu, ki znajo samo jokat tja v tri dni poln k***.

detroit ::

Sicer ni običajno za človeka, da začne jokat z what the eff but anyhow hočem samo povedat, da se pri taki obdavčitvi skorajda ne splača delat. Če se še nisi utopu v mojih solzah hvala za informacije.
Skero

knesz ::

St235 je izjavil:

Ja, zavezanec za DDV postaneš šele pri 25k prometa. Do takrat se ne rabiš ukvarjat z DDVjem oziroma, ga ne rabiš zaračunavat.

Za računalniški servis kakor je meni znano ne rabiš nobene izobrazbe, ravno tako nima to nič z obrtno zbornico.

Za računalniški servis rabiš imeti 5 stopnjo izobrazbe, če pa po SKD prijaviš še kak servis tiskalnikov, pa to pade že pod obrt (finomehanika). Vsaj tako je bilo, ko sem jaz odpiral s.p.
Zavezanec za DDV se ti splača biti, če posluješ v glavnem z drugimi zavezanci, če posluješ z fizičnimi osebami (izdajaš račune), se pa ne splača, ker si avtomatsko 20% dražji.

chrush ::

Za ustanovitev podjetja greš najprej na točko VEM in tam ti vse registrirajo, kar rabiš. Potem moraš še na banko, da odpreš poslovni račun.
Za računalniški servis so pogoji:
-obrtno dovoljenje, ki ga dodeli Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
-izobrazba : Minimalno nacionalna poklicna izobrazba - NPK - vzdrževalec racunalniške strojne opreme, NPK - strokovni sodelavec za racunalniške sisteme in omrežja, mehatronik, elektronik, elektrikar, finomehanik, elektrotehnik, racunalniški tehnik, tehnik mehatronik, mojster biromehanik, mojster elektronik, mojster telekomunikacij, inženir elektrotehnike, inženir racunalništva, inženir mehatronike

glede računovodstva pa predlagam, da si prebereš računovodski standard.
Poglej tudi na maldipodjetnik.si, kjer lahko dobiš vse potrebne informacije in imajo tudi forum, kjer lahko vprašaš vse o računovodstvu.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

knesz ::

chrush je izjavil:

Za ustanovitev podjetja greš najprej na točko VEM in tam ti vse registrirajo, kar rabiš. Potem moraš še na banko, da odpreš poslovni račun.
Za računalniški servis so pogoji:
-obrtno dovoljenje, ki ga dodeli Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
-izobrazba : Minimalno nacionalna poklicna izobrazba - NPK - vzdrževalec racunalniške strojne opreme, NPK - strokovni sodelavec za racunalniške sisteme in omrežja, mehatronik, elektronik, elektrikar, finomehanik, elektrotehnik, racunalniški tehnik, tehnik mehatronik, mojster biromehanik, mojster elektronik, mojster telekomunikacij, inženir elektrotehnike, inženir racunalništva, inženir mehatronike

glede računovodstva pa predlagam, da si prebereš računovodski standard.
Poglej tudi na maldipodjetnik.si, kjer lahko dobiš vse potrebne informacije in imajo tudi forum, kjer lahko vprašaš vse o računovodstvu.

Potem so očitno zahteve malo drugačne, kot so bile 2007. Sedaj če prav pomislim, se res nekaj spomnim, da so delali v smeri razvoja podjetništva nedolgo nazaj.

St235 ::

Chrush,knezs hvala za relavantne podatke. Nisem si mislil, da se je obrtna zbornica tako razpasla, da je zdaj že vsak serviser obrtnik.

Nanina, pod črto to pomeni, da ni dovolj, da ti odpreš s.p., ker dvomim da imaš ustrezne NPKje.

nanika87 ::

Ja mehankarka ziher nisem :-)..Ja no in spet preberem in slišim da enkrat rabiš izobrazbo zdej spet ne, ajbolje da ta ko je reku da ne rabis izobrazbe za servis, se bom kar pri njem registrirala, pa je!! Bolj ko druge poslusam, slabs je.. vseen hvala za odgovore, pa ne jok pa se kregat, mejte se radi haha :-)

Lp

St235 ::

Edini konrketen odgovr lahko dobiš na obrtni zbornici. Poglej točno katere dejavnosti v skladu z SKD bi rada registrala in prosi obrtno zbornico za pogoje. Tudi na dati ali kateri drugi VEM točki ti bodo verjetno znal točno povedat.

Te zahteve se precej spreminjajo kot vidiš in je težko na forumu dobit verodostojne informacije.

Okapi ::

Ja, zavezanec za DDV postaneš šele pri 25k prometa. Do takrat se ne rabiš ukvarjat z DDVjem oziroma, ga ne rabiš zaračunavat.
Predvsem se moraš vprašati, s kom boš posloval. Če posluješ pretežno s fizičnimi osebami, je bolje ne biti zavezanec, ker boš tako cenejši in konkurenčnejši, če posluješ pretežno s podjetji, je pa bolje biti zavezanec (tudi če imaš manj kot 25k prometa), ker za podjetja je itak važna cena brez DDV, ti pa lahko kot zavezanec dobiš nazaj DDV od kupljene opreme in materiala in posluješ z manj stroški.

Samo birokracija z DDV-jem je pa tudi preprosta - enkrat na mesec ali na tri mesece (odvisno od prometa) izpolniš en preprost obrazec na e-davkih in plačaš DDV (ali ga dobiš nazaj).

O.

chrush ::

Kar sem napisal je uradno. Prekopirano s strani ajpesa.
http://evem.gov.si/zahteve-za-storitve/...
Glede dejavnosti pa pridejo v poštev med S95 in S95.210
http://www.stat.si/klasje/tabela.aspx?c...

če pa imaš certifikat, pa lahko vem preskočiš in greš na e-vem in od tam ragistriraš podjetje.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chrush ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

normirani sp in problem z izdajo računov

Oddelek: Loža
176810 (668) ITFleet
»

Nekaj vprašanj v zvezi z odpiranjem S.P.-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5614401 (12963) pirx
»

odprtje s.p-ja

Oddelek: Loža
476325 (5592) Okapi
»

Popoldanski s.p.

Oddelek: Loža
910182 (9679) username
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522914 (17546) K0K0

Več podobnih tem