» »

normirani sp in problem z izdajo računov

normirani sp in problem z izdajo računov

Notnow ::

Pozdravljeni

Sem iskal in iskal vendar nismen nikjer našel rešitve za tale moj problem.
Namen imam prodajati stripe preko tuje trgovine.gre se za digitalne stripe.
Odprl bi normirani sp,ker mislim da se mi najbol splača zaradi davkov,služil bi pa
približno 1k na mesec..
Ko sem šel na točko VEM in sem razložil zadevo,mi je gospa rekla da rabim izdajat račune..
kako?! če pa jaz strani pošljem pdf,vpišem ceno, in je to to...kako jim naj izdam račun,ko
pa dobim plačilo glede na število prodanih stripov...
A kdo ve kaj več o tem?
Mal me skrbi da mi še na VEM točki ne znajo pomagat...

Že kr fajn glava boli :)

Vikking ::

Normirani s.p. ni nič drugačen kot navaden s.p. razlika je le v obračunu dohodnine in manjšo papirologijo pri obračunu le-te.

Verjento boš prodajal stripe preko nekega podjetja oz. njihove spletne strani v tujini. Konec meseca ti to podjetje pošlje obračun koliko tvojih stripov po tej in tej ceni so prodali (brez skrbi to evidenco imajo), ti pa jim za to izstaviš račun.

Ker gre za prodajo v tujino EU postaneš še ddv zavezanec, oddajati redna mesečna rekapitulacijska in ddv . Lahko si atipičen zavezanec za ddv, če gre za poslovanje samo z tujino.

Če se kje motim me popravite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

SeMiNeSanja ::

Teoretično lahko račun še vedno napišeš, pa tudi če ga nikamor ne pošlješ. Zgolj toliko, da je volk sit in koza cela. Se mi pa to zdi nekoliko nesmiselno početje.

Poleg tega se tu potem še odpira vprašanje DDV. Ti najbrž nisi zavezanec za DDV, tista spletna stran, ki zate prodaja pa....odvisno, kje ima sedež. Če je v EU, ti lahko v ceno vključujejo tudi DDV, ki ga nebi rabili, glede na to, da nisi zavezanec.

Ali imaš že izbran računovodski servis, ki ti bo pomagal pri urejanju dokumentacije? Po moje se bo najbolje obrniti nanje, da ti svetujejo. Mogoče tudi sami ne bodo vedeli, bodo pa vedeli (vsaj upaš lahko) kje pridobiti ustrezne informacije.

Vikking je izjavil:

Normirani s.p. ni nič drugačen kot navaden s.p. razlika je le v obračunu dohodnine in manjšo papirologijo pri obračunu le-te.

Verjento boš prodajal stripe preko nekega podjetja oz. njihove spletne strani v tujini. Konec meseca ti to podjetje pošlje obračun koliko tvojih stripov po tej in tej ceni so prodali (brez skrbi to evidenco imajo), ti pa jim za to izstaviš račun.

Ker gre za prodajo v tujino EU postaneš še ddv zavezanec, oddajati redna mesečna rekapitulacijska in ddv . Lahko si atipičen zavezanec za ddv, če gre za poslovanje samo z tujino.

Če se kje motim me popravite.

Na tole s prodajo v tujino in DDV pa še pomislil nisem....nekaj je menda res na tem...

Zgodovina sprememb…

Notnow ::

Gre se za popoldanski sp če to kej spremeni zadevo :)
Da gledam normiran sp se gre pa zaradi stroškov,ki jih nimam skoraj nič,
in tle je določeno 80% prihodkov..

Ja tega da postanem ddv zavezanec mi še omenla ni tam.Kulk to pol spremeni stvari?
A je pol še kak procent extra za plačat,al samo v vodenju računov?

Kak pa pol to zgleda da jim izstavim račun? a da jim po mejlu pošljem,ko dobim obračun prodaje,
al ga kr na roke spišem,tak kot je rekel Seminesanja?

Vikking ::

Ne nič ne spremeni če je popoldanski s.p. (razlika je le v obračunu pavšalnih prispevkov)

Spremeni? redno oddajanje ddv-o obrazca (dobesedno oddajaš prazen ddv-o obrazec) in rp-o poročila vsaki mesec. Lahko pridobiš davčno številko samo za poslovanje s tujino (atipični zavezanec), če ne misliš opravljati storitev ali prodaje blaga v sloveniji).

Če pri odprtju s.p. še ne boš zavezanec za ddv, z prvim izdanim računomv tujino avtomatsko postaneš.


Kaj naj vsebuje račun.
- Tvoj naziv, naslov.
- ID za DDV
- datum izdaje, datum opravljene storitve, datum plačila
- številko računa (vedno se številči zaporedno in je prepovedano preskakovanje številk)
- opis in obračun storitve
- znesek
- TRR za nakazilo, sklic

- NAJBOLJ POMEMBNO je da je pravilno obračunan DDV na računu. Verjetno ne bo obračunan DDV, torej klavzula po katerem členu ni obračunan DDV, ki pa naj bo tudi v angleščini.

Če govorima o popoldanskem normirancu, ki plačuje dohodnino glede na naormirane stroške. Vse kar imaš je še redno plačevanje mesečnih pavšalnih prispevkov, ter dohodnine, ki je odvisna od tvoje napovedi (ob odprtju s.p., tukaj pazi, upam da te opozorijo na e-VEM točki, ker se preračuna na celotno leto) koliko prihodkov boš imel v tekočem letu.

Konec leta nagarbaš skupaj izdane račune, oddaš napoved, plačaš razliko dohodnine in bolj ali manj je to to.

Notnow ::

Pa jim lahko to posljem po mailu? Je veljaven ce ga dam v pdf obliki?
Pa se njihov naslov dam zraven?

Pa a je se kaksna druga moznost,razen popoldanca,da neb blo tulk kompliciranja,glede na to da niso nevem kaskni vlki zneski? Bi lahko sam prijavlu dohodek,in placu davek?

jype ::

Račun potrebuješ zaradi lokalne zakonodaje. Če ga partner ne potrebuje, mu ga ni treba pošiljati, moraš ga pa imeti spravljenega za vsako nakazilo, ki si ga ali ga boš prejel.

Notnow ::

Ok hvala za odgovore
Mislim da mi pocasi ratuje vse skupaj bolj jasno...sam nekaj me se bega..ko jaz izstavim racun na prejeto placilo,pa ce moram bit davcni zavezanec,potem moram obracunat ddv? Tist z klavzula brez ddvja mi ni jasn...
Pol ce mi nakazejo 1000€ moram odvest 200 al kulk je pac davka,in se mi recimo na 800 uposteva pavsal v stroske plus se enkrat davek?

SeMiNeSanja ::

Ker se gre za prodajo v tujino, se DDV ne obračunava, na račun pa se napiše zakaj ni obračunan 'DDV ni obračunan po xx členu... - reverse charge' - Točno kaj napisati, ti bo najbolje povedal računovodja.

Dejansko banalno pa je, da kljub temu, da ne obračunavaš DDV, potem na koncu moraš oddajati poročila z zneskom 0€, ampak tako pač je.

V bistvu ti je to že vse povedal @Vikking - še enkrat si preberi njegov odgovor

user4683 ::

Ne rabis biti zavezanec za DDV in ne rabis obracunavat DDV.

Je pa nekaj razlik a je to podjetje, ki mu bos izdal racun, v EU ali "tujini" (izven EU).

Za zacetek preberi tole: http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

V drugem koraku pa poisci kaksen racunovodski servis, ki ima kaj pojma o poslovanju izven Slovenije in naj ti oni razlozijo kako in kaj. Na forumih vecina komentatorjev nima pojma in dobis vse zivo napol pravilnih odgovorov.

SeMiNeSanja ::

user4683 je izjavil:

Ne rabis biti zavezanec za DDV in ne rabis obracunavat DDV.

Je pa nekaj razlik a je to podjetje, ki mu bos izdal racun, v EU ali "tujini" (izven EU).

Za zacetek preberi tole: http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

V drugem koraku pa poisci kaksen racunovodski servis, ki ima kaj pojma o poslovanju izven Slovenije in naj ti oni razlozijo kako in kaj. Na forumih vecina komentatorjev nima pojma in dobis vse zivo napol pravilnih odgovorov.

Toliko že imamo pojma, da smo ga že večkrat napotili na kakšen računovodski servis.
Se pa strinjam,da forum ni primerno mesto za iskanje verodostojnih in zanesljivih informacij, sploh ko se gre za zadeve, kjer te lahko doleti kakšna sočna kazen, če jih ne izpelješ pravilno.

Miha 333 ::

Mislim, da ta dejavnost spada pod elektronske storitve, za kar pa veljajo posebna pravila DDV in moraš v določenih primerih ti obračunati DDV po stopnji države kupca.

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c...
http://www.davkoplacevalci.com/davcni-k...

ITFleet ::

Vikking je izjavil:


Kaj naj vsebuje račun.
- Tvoj naziv, naslov.
- ID za DDV
- datum izdaje, datum opravljene storitve, datum plačila
- številko računa (vedno se številči zaporedno in je prepovedano preskakovanje številk)


Ali morajo biti številke računov normiranega s.p. zaporedne, tudi med večimi strankami? Ne smem stranki "A" izdati racun "A01", ter stranki "B" racun "B01"?

135063 ::

Številke zaporedne, neodvisno od strank. Predstavljaj si, da si (normiran!?) polagalec ploščic.

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Teoretično lahko račun še vedno napišeš, pa tudi če ga nikamor ne pošlješ. Zgolj toliko, da je volk sit in koza cela. Se mi pa to zdi nekoliko nesmiselno početje.

Niti ne, ker imaš lastno evidenco.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ITFleet ::

135063 je izjavil:

Številke zaporedne, neodvisno od strank. Predstavljaj si, da si (normiran!?) polagalec ploščic.


Si predstavljam. Ker stranko "B" nic ne briga koliko racunov izdajam, sem sicer upal da mi zakon nudi to diskrecijo. (Podobno kot je vcasih bolje skriti sekvencne kljuce podatkov iz baze.) Hvala za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ITFleet ()

johnnyyy ::

ITFleet je izjavil:

135063 je izjavil:

Številke zaporedne, neodvisno od strank. Predstavljaj si, da si (normiran!?) polagalec ploščic.


Si predstavljam. Ker stranko "B" nic ne briga koliko racunov izdajam, sem sicer upal da mi zakon nudi to diskrecijo. (Podobno kot je vcasih bolje skriti sekvencne kljuce podatkov iz baze.) Hvala za odgovor.

Hja, težko ti rečem kako točno je zakonodajno. A če gledaš davčne blagajne imajo predpisano obliko računa "poslovalnica-oznaka prostora-zaporedna številka", Torej če bi imel več poslovalnic ali naprav kot strank, potem bi lahko vsako stranko vodil iz svoje lokacije/naprave?!

ITFleet ::

Naj me prosim kdo popravi, a odgovor je najbz "da, zaporednost stevilk racunov je nujna tudi med strankami". Ker med gotovinsko poslovanje štejemo tudi plačila s plačilno ali kreditno kartico, vecina placil racunov pa je najbrz(?) narejena s temima dvema vrstama kartice, se torej mora upostevati Zakon o davcnem potrjevanju racunov, 5. clen.

(@johnnyyy: Ni sicer glavna tocka, a ne razumem cemu "?!". Odgovor je jasno "efektivno, da", pod pogojem da bi stranke konsistentno obiskovale vsaka svojo/isto poslovalnico.)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145145 (8929) fikus_
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439739 (14614) Recordman
»

SP račun podjetju iz ZDA

Oddelek: Loža
348625 (3946) Mike_Rotch
»

Remote programiranje - prejetje plačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5114217 (11567) M.B.
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419398 (18018) LuiIII

Več podobnih tem