» »

Popoldanski s.p.

Popoldanski s.p.

Pakc ::

Zanima me sledeče:
- ali ti podjetje v katerem si zaposlen mora odobriti, da odpreš polpodanski sp?
- ali za otvoritev in vodenje sp-ja moraš imeti kakšno določeno izobrazbo (glede na storitve, ki jo bi opravljal)?
- koliko mesečno treba plačati sp?
- koliko približno računa računovodja za vodenje spja?
- razlika med obdavčen in neobdavčen popoldanski sp? koliko letnega prihodka ne smem preseči če sem neobdavčen? koliko znaša davek, če sem obdavčen (20%ddv+30%ddv na dobiček???)
- ali moram kaj plačati za otvoritev? kakšni so osnovni pogoji (prostor?)?
- moram imeti žig?
- ime podjetja? ali mora biti: ime in priimek s.p., ali je lahko: firma s.p.?
- koliko je lahko max zaposlenih?

mogoče obstaja še veliko vprašanj, ampak če kdo ve odgovoriti na kakšno od teh bom hvaležen.

Lp
  • spremenil: Pakc ()

Liker ::

Bom poskusil odgovoriti na tista vprašanja katerih odgovor poznam iz izkušenj.

Najprej da razčistimo, popoldanski s.p. ne obstoja! Gre za navadni s.p., pri čemer pa zasebnik ni zavarovan iz naslova opravljanja lastne dejavnosti.

- ali ti podjetje v katerem si zaposlen mora odobriti, da odpreš polpodanski sp?

Odvisno od podjetja in pogodbe ki ste jo podpisali. Nekateri imajo konkurenčne klavzule, drugi ne, pač odvisno.

- ali za otvoritev in vodenje sp-ja moraš imeti kakšno določeno izobrazbo (glede na storitve, ki jo bi opravljal)?

Za večino s.p.-jev ni potrebno imeti nikakršne izobrazbe. Izjeme so navedene na strani OZS (obrtna zbornica) se mi zdi.
Večinoma vsebujejo poklice kjer je izobrazba (ali kaj podobnega) nujno potrebna (avtomehanik, prevoznik, ...)
V primeru pogojev je dovolj tudi da ima ta pogoj izpolnjen vsaj eden od zaposlenih.

- koliko približno računa računovodja za vodenje spja?

Tole je precej odvisno od servisa/računovodje in seveda koliko dela bo imel. Meni so recimo rekli okvirno 100EUR mesečno, najbolje je poslati par povpraševanj na več različnih servisov. Da se tudi brez računovodstva, če je človek kolikortoliko vesten.

- razlika med obdavčen in neobdavčen popoldanski sp? koliko letnega prihodka ne smem preseči če sem neobdavčen? koliko znaša davek, če sem obdavčen (20%ddv+30%ddv na dobiček???)

Tole mi ni preveč jasno?
S.p. se lahko odloči za normirane stroške (25% normalno, možnih še +15% v nekaterih primerih), dokler je letnega dohodka manj kot 42,000 EUR. To pomeni da je davčne osnove 75% (ali 60%), davčna stopnja je ponavadi 25%, seveda če letni skupni dohodek (služba + s.p.) preseže nekatere zneske, potem velja standardna dohodninska lestvica. V primeru nenormiranih stroškov, pa je davčna osnova razlika med dohodki in stroški.
Do 20,000 EUR letnega dohodka (večina 'popoldanskih s.p. pade v to kategorijo) tudi ni potrebno obračunavati DDV.
V primeru obračunavanja DDV svetujem računovodski servis, saj se uvede dvostavno računovodsto.
Davka na dobiček pri s.p. NI!
S.p. ima namreč združena poslovna in osebna sredstva, tako da pozor!

- ali moram kaj plačati za otvoritev? kakšni so osnovni pogoji (prostor?)?

Vse je zastonj, pogojev praktično ni, razen v nekaterih primerih izobrazba ali ustrezna dokazila o usposobljenosti.

- moram imeti žig?

Ne. Ga je pa fino imeti, ker veliko institucij pričakuje žig, in včasih komplicirajo če ga ni.

- ime podjetja? ali mora biti: ime in priimek s.p., ali je lahko: firma s.p.?

Polno ime podjetja mora vsebovati ime priimek, lahko pa tudi karkoli drugega.
Primer: Smrekca, sekanje smrek, Janez Novak s.p.
Da se uporabljati tudi kratko ime, ki je v tem primeru lahko kar Smrekca
Vse besede v nazivu s.p. MORAJO biti slovenske (oz. vsaj meni so zakomplicirali pri besedi 'technology')

Upam da je to kaj v pomoč.
Drugače pa znajo vse na večini VEM točk odlično razložiti. Svetujem sicer katero od AJPES poslovalnic, saj se da potem vse potrebne papirje in odločbe dobiti še isti dan (čez kako uro seveda).

c3p0 ::

Tudi DDV zavezan s.p. lahko vodi enostavno računovodstvo, sem bil ravno tak primer. Za d.o.o. pa obvezno dvostavno.

Računovodjo za s.p. z malo prometa dobiš tudi za 70 EUR/mesec.

cekr ::

Vse lahko opraviš tudi na kateri od izpostav OZS.

Ti pa svetujem, da preden greš tja, vse dobro naštudiraš, da ne boš potem kaj na hitro podpisal, kar ti ne bo vredu.
Pripravi si naziv podjetja, vsaj približno se odloči, kakšne dejavnosti boš opravljal. Pri registraciji se potem odloči za čimveč dejavnosti, da te ne bo kdo kasneje kje lovil, da kakšne stvari ne smeš opravljat. Recimo računalništvo je zelo razvejano. Vzami kar vse podtočke, ki ti jih ponujajo. Ko smo že pri računalništvu, če se odločiš, da boš delal tudi kaj s hardverom, moraš imeti tudi obrtno dovoljenje in minimalne izobrazbene pogoje. Dovolj je že, če si recimo električar.

Aja, OZS ti bo v vsakem primeru zaračunavala 20€ na mesec. Od nje sicer ne boš imel nič. Razen revijo, kjer je polno samohvale vodilnih.

Kot je pa že omenjeno, plačeval boš samo vodenje knjig, članarino za ozs, 1x letno objavo za AJPES, verjetno tudi neko akontacijo davka(minimalno, se lahko zmeniš za davkariji). Je pa možno, da se bodo v prihodnosti izmislili tudi kakšne minimalne prispevke za zdravstvo in pokojnino. Vsaj govora je bilo o tem.

Potem pa še o DDV. Razmisli, koliko boš imel stroškov. Recimo elektrika, osnovna sredstva...
Če se ti teh sredstev nabere zelo veliko in če boš imel kar precej dohodkov, se splača iti v DDV, ker ga lahko kar precej odpišeš.
Je pa v tem primeru važen razmislek:
- če boš delal za podjetja, jim je vseeno za DDV na tvojem računu, saj ga bodo lahko odšteli
- če boš delal za posameznike, se pa lahko ujameš v zanko, saj bodo vsote 20% višje, kar pa ni ravno zanemarljivo. Končni potrošnik mora plačati DDV. V tem primeru ti lahko v posel začne skakat konkurent, ki ni zavezanec za DDV, ali pa moraš v svojo škodo znižat ceno, kar pa dvomim, da si pripravljen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

damo ::

Liker, ob konkurenčni klavzuli si pozabil še na zakonsko prepoved konkurenčne dejavnosti. Ureja jo 37. člen ZDR, pravi pa takole:
(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.
(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.

connel ::

Paker, lahko pa vprašaš tudi na UE ali še bolje da greš kar tja, meni so zelo lepo razložili celoten sistem, ko sem se zanima za točno to kar se ti

fosil ::

Če si iz Ljubljane ali kje blizu, greš lahko tudi na tole predavanje ki je zastonj in zveš kar veliko uporabnih zadev.

Samo prijavit se moraš prej.
Tako je!

zee ::

Hvala za uporabno povezavo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Yohan del Sud ::

Še mojih pet centov.

Gor napisani odgovori so kar v redu. Bi pa več vedel povedati, če bi točno napisal s čim se hočeš ukvarjati, ker šele iz tega sledi, kaj ti lahko znamo točno pomagat. Eno je, kako je napisano v zakonih, kar se najde na uradnih straneh in kako ti razlagajo pravniki. Drugo je, ko ti kakšen birokrat zateži za kakšno med vrsticami prebrano neumnost. Tu lažje potem pametujemo.
www.strancar.com

username ::

Žig je zelo dobro imeti, vendar ne stane nevem koliko, to sploh ni problem. Par deset evrov pri kakem graverju in je.

Glede računovodstva bi kar priporočil najeti storitve kakega računovodskega servisa (ampak pozor: to pravim kot posredni ponudnik storitev računovodstva in poslovnega/davčnega svetovanja :)
100 EUR/mesec za računovodske storitve je dokaj normalna okvirna cena (če imaš zelo majhno firmo), je pa precej odvisno od dejanske količine dela računovodje - koliko poslovanja imaš (pomembnejše je število računov, ne količina prometa), za koliko zaposlenih je treba obračunati plače, ali si zavezanec za DDV ali ne, itd..
Storitve računovodskega servisa so posebej kritične vsako pomlad, ko je treba do 31.3. oddati bilanco za prejšnje leto - če sprotno knjiženje nekateri še zmorejo, je bilanca za večino prehud zalogaj, če niso prej imeli nobenih izkušenj z vodenjem računovodstva.

Za dodatne nasvete in ponudbe se lahko obrneš name z zasebnim sporočilom.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo po delu

Oddelek: Loža
276490 (5310) St235
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257623 (6620) fosil
»

Ustanovitev s.p-ja+vodenje posl.knjig

Oddelek: Programiranje
338443 (7690) chrush
»

Enostavno knjigovodstvo za popoldanski sp in ostale obveznosti

Oddelek: Loža
2616045 (15328) St235
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522958 (17590) K0K0

Več podobnih tem