» »

Nekaj vprašanj v zvezi z odpiranjem S.P.-ja

Nekaj vprašanj v zvezi z odpiranjem S.P.-ja

«
1
2

pirx ::

Pozdravljeni,

želim odpreti S.P., vendar trenutno edini vir prihodkov sta AdSense (spletne strani, denar gre direktno na bančni račun) in AdMob (mobilne aplikacije, denar gre na PayPal). Zaenkrat ne prodajam ničesar, ampak čez kakšen mesec ali dva bom prodajal aplikacije na Applovem Storeu, Amazonu, e-knjigo imam v pripravi, naročnine bom pobiral za eno od strani ipd.

Dejavnosti, ki sem jih izbral, so:
• J58.2: Izdajanje programja
• J58.21: Izdajanje računalniških iger
• J58.29: Drugo izdajanje programja
• J62: Računalniško programiranje, svetovanje in druge s tem povezane dejavnosti
• J62.09: Druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti
• M73.1 Oglaševanje

Prosim za pomoč pri teh vprašanjih:
1) So naštete dejavnosti dovolj za vse, kar mislim še početi? Je problem, če dodam kakšno preveč ali premalo?
2) Naj se prostovoljno odločim za DDV zavezanca ali ne? Mogoče bom komu kdaj izdal račun za "popravilo" računalnika ali kakšne mrežne storitve, vendar 95% časa mislim delati samo na spletu.
3) Če dobivam nakazila od Googla, Amazona in strank, ki plačujejo na PayPal - kako jim naj izstavim račune? Za prejete zneske verjetno nekako moram izstaviti račun.
4) Je MiniMAX OK za te dejavnosti ali naj raje najdem "pravo" računovodstvo? Na mesec bom imel mogoče 3-5 "računov", nič več.

Če se kdo kaj na to spozna, bom zelo hvaležen za odgovore, ker oseba na eVEM točki še ni imela izkušnje s tem.

Hvala!

Okapi ::

1) Vsaj še založništvo daj zraven, sicer pa nič ne škodi, če imaš čim več dejavnosti.
2) Če boš prodajal predvsem fizičnim osebam, se ne splača biti zavezanec za DDV, ker boš lahko 22% cenejši. Če boš prodajal pravnim osebam, se pa splača, ker njih višja cena zaradi DDV ne moti (saj dobijo DDV nazaj), ti boš pa lahko stvari za dejavnost plačeval 22% ceneje.

O.

blindb ::

Naknadno dodajanje dejavnosti pri firmi ni noben problem. Kot mi je znano, je bilo to včasih zastonj in takoj (na eVem točkah). Izbrati moraš neko glavno dejavnost + koliko želiš drugih (lahko jih dodajaš kasneje naknadno). Glej samo, da ne boš hotu kr vseh dejavnosti, ker ti npr. avtoprevozništvo ne bo zgledalo lepo med dejavnostmi, če bo šel kdo gledat tvojo firmo na ajpes ali Bizi ;)
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

pirx ::

Hvala obema za odgovore.

Kot rečeno, računov praktično ne bom izstavljal nikomur. Samo nakazila bom (predvidoma) dobival od Googla, Appla, Amazona (sicer že tam nekaj prodajam, samo še prodal nič nisem) in mogoče kakšnih affiliateov, ki pa ponavadi tako ali tako nakazujejo na PayPal. Verjetno je v tem primeri biti bolje, da nisem zavezanec za DDV? Če pa bom že naredil kakšno storitev za koga, pa bo to z veliko verjetnostjo fizična oseba ali majhno podjetje.

blindb ::

Najceneje... odpreš popoldanski s.p. (če maš status študenta ali pa da si že kje zaposlen), računaj na to, da pridejo pri s.p.ju tudi kakšni drugi stroški (npr. računovodstvo) in če nimaš npr. 100€ na mesec garantiranih (ok, so tudi cenejša računovodstva), je vprašanje če se ti splača. Drugače pa... mislim da ni važno, komu boš izstavljal račune (če jih boš), če maš prihodke < 50.000€ na leto, ti ni treba biti davčni zavezanec. Kaj so pa prednosti/slabosti si pa poguglaj ;)
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

McHusch ::

študentje ne morejo več odpret sp kot popoldanski

pirx ::

Nisem zaposlen, sem dal odpoved zaradi selitve (punca ima službo na drugem koncu Slovenije), ampak zaenkrat je vse OK v zvezi z dohodki. Torej DDV zavezanec ne bom, dodal bom pa še založništvo k dejavnostim. ;)

Ostaneta še samo 3 in 4 točka. :)

blindb ::

:/ pol se pa opravičujem za misinformation glede popoldanskega s.p.-ja + studentski status

DDV zavezanec lahko postaneš tudi kasneje... npr. vidiš, da imaš avgusta že 40.000€ prihodkov, daš vlogo da postaneš ddv zavezanek pa je problem rešen.

3) ne vem, uapm da ti kdo odgovori, ki se spozna na to :) (tudi mene zanima ;) )
4) predvidevam da je ok. Ga pa osebno ne uporabljam.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Smurf ::

Pa poglej si se opcijo pavsalnih stroskov, kjer stroski znasajo 70% prihodkov. Splacajo se ti, ce imas stroske manjse od tega procenta (pa racunovodstki del postane precej trivialen).

Invictus ::

Da boš ziher, se oglasi na DURSu pri kakem svetovalcu.

Ni pa nujno da odpiraš s.p. Lahko narediš tudi samoobdavčitev. Lahko pa ne narediš nič. Verjetnost da te najdejo, je zanemarljiva. Samo ne bodi idiot, pa si ne nakazuj denarja iz Paypala na slovenski račun ali kje v EU. Ga pač odpreš kje drugje ...

s.p. te bo stal 400 EUR na mesec. Prispevki ...

Če misliš to narediti zaradi bodočega kredita, ti povem da nima smisla. Banka ne da kredita razen če nimaš zaposlitve za nedoločen čas.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vostok_1 ::

Jaz tudi flirtam neki z s.p.-jem. A mogoče kdo zna če so kake olajšave za začetniški s.p. oz. s.p. z malo prihotki v kratkem roku?

Vikking ::

pirx je izjavil:

Pozdravljeni,

želim odpreti S.P., vendar trenutno edini vir prihodkov sta AdSense (spletne strani, denar gre direktno na bančni račun) in AdMob (mobilne aplikacije, denar gre na PayPal). Zaenkrat ne prodajam ničesar, ampak čez kakšen mesec ali dva bom prodajal aplikacije na Applovem Storeu, Amazonu, e-knjigo imam v pripravi, naročnine bom pobiral za eno od strani ipd.

Dejavnosti, ki sem jih izbral, so:
• J58.2: Izdajanje programja
• J58.21: Izdajanje računalniških iger
• J58.29: Drugo izdajanje programja
• J62: Računalniško programiranje, svetovanje in druge s tem povezane dejavnosti
• J62.09: Druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti
• M73.1 Oglaševanje

Prosim za pomoč pri teh vprašanjih:
1) So naštete dejavnosti dovolj za vse, kar mislim še početi? Je problem, če dodam kakšno preveč ali premalo?
2) Naj se prostovoljno odločim za DDV zavezanca ali ne? Mogoče bom komu kdaj izdal račun za "popravilo" računalnika ali kakšne mrežne storitve, vendar 95% časa mislim delati samo na spletu.
3) Če dobivam nakazila od Googla, Amazona in strank, ki plačujejo na PayPal - kako jim naj izstavim račune? Za prejete zneske verjetno nekako moram izstaviti račun.
4) Je MiniMAX OK za te dejavnosti ali naj raje najdem "pravo" računovodstvo? Na mesec bom imel mogoče 3-5 "računov", nič več.

Če se kdo kaj na to spozna, bom zelo hvaležen za odgovore, ker oseba na eVEM točki še ni imela izkušnje s tem.

Hvala!


1. Imeti moraš eno dejavnost. Če ugotoviš, da boš še za nekoga opravil neko storitev za katero nisi registriran, preko evem točke zastonj v 24urah dodaš dejavnost.
2. Ne in NE. Če tvoj promet ne bo obsegal velikih investij v osnovna sredstva, oz. nakup zelo veliko materiala. Ker ko postaneš zavezanec za DDV moraš to biti 3 leta neprekinjeno.

V drugo, takoj ko boš izdal 1 račun v tujino avtomatično postaneš zavezanec za ddv (oz. se moraš registrirati za namene DDV) in to mesečni (1 leto oz. do konca tekočega leta). Potrebno je oddajati DDV in rekapitulacijsko poročilo in to mesečno. Ponavadi zahtevajo tudi na dursu mesečno davčno knjigo

3. Izstaviš račun in jim ga pošlješ po elektronski pošti. Kako dobiš denar na račun ni glih pomembno, ker konec koncev lahk narediš priliv na račun s.p. iz paypal-a in takoj odliv.
4. Rečmo 40EUR mesečno bi stalo takšno rač. če nisi zavezanec s.p.: kar bi moralo zajemati: do 10 računov mesečno (prejeti izdani), oddaja prispevkov, sestava letnega obračuna in letnega poročila, svetovanje, hitra pomoč v primeru težav.
Če si zavezanec potem računaj cca 80EUR. kar zajema zgoraj našteto, mesečna oddaja ddv-ja in rekapitulacijskega poročila, 2x letno bi ti morali pripravit rezulat poslovanja na tvojo željo.
Potem pa je še tu priprava potnih itd....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

St235 ::

Računovodstvo nima popolnoma nobenega smisla za 5 računov na mesec. ali naj dela sam ali naj uredi status normiranca.

Invictus ::

Vikking je izjavil:


2. Ne in NE. Če tvoj promet ne bo obsegal velikih investij v osnovna sredstva, oz. nakup zelo veliko materiala. Ker ko postaneš zavezanec za DDV moraš to biti 3 leta neprekinjeno.

Pa še za vse kar si kupil brez davka, moraš plačati sorazmerni davek na dodano vrednost, če je od nakupa izdelka minilo manj kot 5 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pirx ::

Hvala vsem za odgovore.

@Smurf: Sliši se zanimivo, bom preveril, kaj je to.

@Invictus: Če bi bil zaposlen, bi definitivno nekaj takšnega naredil. Vendar ker nisem, se moram samozaposliti, da mi bo šla dalje delovna doba. Kreditov hvala bogu zaenkrat ne rabim. :) Stroški so sedaj nekoliko nižji - od 1.7. ti prvo leto poslovanja pokrijejo 50 % stroškov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, v drugem 30 %, in šele tretje leto nastopijo polni stroški. Link: http://evem.gov.si/evem/cms/news/detail...

@vostok1: Jap, poglej prej omenjen link.

@Vikking: Odlične informacije! Nisem se mislil prostovoljno odločiti za DDV, vendar praviš, da če bom izdal račun v tujino, bom moral biti DDV zavezanec? Ravnokar sem govoril z računovodskim servisom, ki ima izkušnje na tem področju, vendar to ni bilo omenjeno. Svetovano mi je bilo, da se naj ne zavezujem za DDV, sem pa razložil, da bo 95% prilivov samo iz tujine.

@Lakotnik29: Bom videl, če bo res vse na easy, bom vodil sam. Ampak zaenkrat imam cifro 35 EUR + DDV in to bo šlo skoz, če še lahko računam na občasno svetovanje ipd.

@Invictus: Auč. :)

Okapi ::

Pa še za vse kar si kupil brez davka, moraš plačati sorazmerni davek na dodano vrednost, če je od nakupa izdelka minilo manj kot 5 let.
??? Saj če nisi zavezanec, ne kupuješ brez davka.

O.

LapD ::

Jap, tale "akcija" s prispevki pomeni, da na letni ravni prišparaš dobrega jurja, kar tudi ni zanemarljivo. Še kakšno subvencijo na občini zvohaš pa spraviš komplet stroške na 150 eur na mesec (z računovodstvom vred), tako da je kar se tega tiče trenutno zelo ugodna situacija.

1. Dejavnosti lahko naknadno dodajaš kot kekse.
2. DDV zavezanec se v tovrstni panogi ne izplača biti, dokler te v to ne prisilijo prihodki (50k eur). Razen če ne misliš nabaviti za par 10k eur opreme, ampak to je spet kratkoročno. Ko si enkrat zavezanec, moraš ostati vsaj 5 let, tako da si na slabšem na dolgi rok.
3. Za paypal jaz ne bi kompliciral, le bolj "previdno" pobiraj denar iz njega.
4. Pravo računovodstvo ... škoda živcev in časa, da bi se s tem ukvarjal.

Opcija je tudi da si normiranec, če misliš, da ti ne bo uspelo nabijati (predvsem potnih) stroškov.
web&motion designer

Vikking ::

pirx, še enkrat jih vprašaj.

Prav tako računvodoskih servis vprašaj kaj točno je zajeto v teh 35€+ddv, da ne bo kasneje nesporazumov.
Naj bo vključeno: oddaja prispevkov, oddaja ddv-ja in rekapitulacijskega mesečno, letno poročilo, letni obračun, obračun potnih, dnevnic, malice, izdelava bilance za kredit, izdelava poslovnega izida če bi ga potreboval, vsaj osnovno svetovanje sploh ker imaš tujino, urejanje dokumentacije, sprotno reševanje težav, redno usklajevanje ekartice.
Vsaj okvirno, na koncu vsaj veš da je teh 35€ takorekoč zelo malo za delo.

pirx ::

@LapD:
2) Nič dodatnega ne bom kupil zaenkrat, vendar dobro za vedeti, kar si napisal.
3) Nekaj denarja na PayPal-u lahko tudi porabim in tega ne omenjam nikjer, večino pa bom rabil za življenjske stroške, zato bo mesečno vsaj eno nakazilo na moj bančni račun.
4) Jap, bo pravo računovodstvo, da se ne bom še za tisto sekiral. ;)

@Vikking: OK, bom vse preveril.

Hvala lepa obema!

pirx ::

@LapD: Sem še dodatno naštudiral te normirane stroške in zdi se mi, da bi to bilo v mojem primeru najboljše. Moji stroški poslovanja so minimalni (težko bi se izvlekel s poslovnimi potovanji, opreme ne rabim nobene nove, ipd.), imam storitveno dejavnost in nobenih zaposlenih. Sicer bom res tu in tam na oDesku ipd. straneh plačal račun za kakšno storitev (od nekaj 100 EUR do recimo 1.500 EUR), vendar to bo na vsake nekaj mesecev (zaenkrat).

So res normirani stroški potem najbolj smiselni?

Hvala!

Smurf ::

Moral si bos izracunati. Cisto odvisno od visine tvojih prihodkov (ze obvezno zavarovanje je kar velik znesek, ki gre lahko v stroske, potem telefon, potni nalogi itd.), ce jih bos imel recimo 800€ na mesec, se ti ne splaca imeti normiranih stroskov, pri 2000€ pa skoraj zagotovo.

Vikking ::

Poglavitni stroški pri tvoji dejavnosti so potni stroški z dnevnicami in malicami kar ni dnevnic. Računovodski servis ti naj pove kako se pravilno "nabijajo" potni stroški.
Dobiček+prispevki ne smejo preseči cca. 11.000EUR hkrati se upošteva še lestvica olajšav do 10.600EUR je to 6k EUR olajšav. Med 10.600 in 12.300EUR pa dobiš 3k EUR olajšav. Ki se odštejejo od davčne osnove in razlika je osnova za davčni odtegljaj.
Pogovori se z računovodskim servisom, da jasno ugotoviš kaj se splača. Glede na to da boš avgusta šele začel, se verjetno letos sploh ne splača biti normiranec niti pod razno. Razen če pričakuješ do konca leta že izjemno veliko prilivov. Če boš imel letos za cca. 7k EUR prilivov, se splača biti navaden s.p., ker brez problema do konca leta ustvariš za 1k EUR strošku, kar pomeni skupaj z minimalni prispevki si pod pragom, da boš karkoli plačal državi.
Medtem če boš normiranec, boš v vsakem primeru plačal državi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

St235 ::

pirx je izjavil:

@LapD: Sem še dodatno naštudiral te normirane stroške in zdi se mi, da bi to bilo v mojem primeru najboljše. Moji stroški poslovanja so minimalni (težko bi se izvlekel s poslovnimi potovanji, opreme ne rabim nobene nove, ipd.), imam storitveno dejavnost in nobenih zaposlenih. Sicer bom res tu in tam na oDesku ipd. straneh plačal račun za kakšno storitev (od nekaj 100 EUR do recimo 1.500 EUR), vendar to bo na vsake nekaj mesecev (zaenkrat).

So res normirani stroški potem najbolj smiselni?

Hvala!


Pomemben faktor rpi normiranih stroških, je tudi koliko si ti letos že zaslužil iz naslova plače. Namreč letošnja novost je ,da se ti dohodki iz naslova normiranega s.p.ja ne prištevajo v dohodnino.

Torej, če davčna osnova za letos že presega 11k EUR potem se skoraj zagotovo bolj splača bit normiranec. Seveda pa je vse odvisno od posamezne situacije. Izračunaj si koliko imaš stroškov in koliko dohodkov. Če je razlika minimalna potem kot normiranec ne boš nič pridobil. Če stroški ne dosegajo dohodkov in že imaš dohodke oprej, pa razmisli (vsaj za letos) o normirancu.

@Viking - ne pozabi, da je lahko letos že imel prihodke iz delovnega razmerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

pirx ::

Od januarja naprej sem brezposeln, tako, da uradnih prilivov ni bilo nič, teh nekaj mesecev brezposelnosti bom pa odkupil, ker imam še status študenta. ;)

@Viking: Ne, ne bo veliko prihodkov, pod 7.000 EUR (predvidoma) do konca leta.

Bom se še potem z računovodkinjo pomenil.

Hvala vsem za res obsežno pomoč!

Smurf ::

Stejejo se tudi studentski prihodki (stipendije ne). Ce bos imel 7.000 EUR prihodkov do konca leta, se ti zagotovo bolj splaca navadni s.p.

pirx ::

Pravkar izvedel, da bodo še neke subvencije. Link: www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=7...

Nisem na zavod prijavljen, tako, da ne vem, če bi zdaj čakal še 3 mesece na to... Bom videl.

Smurf ::

Ampak je to malce dvorezen mec, hoditi moras na neke delavnice, s.p-ja ne smes zapreti 2 leti itd.

toplakd ::

Tiste delavnice niso nič kaj hudega.
Če imaš resne namene postati samostojni podjetnik, potem tisti denar še kako prav pride.
Ta omejitev 2 leti pa je za tiste kateri imajo mišljenje da je odpreti s.p. in začeti poslovati
enako enostavno kot če bi šel v Mercator po kruh.

LP

Smurf ::

toplakd je izjavil:

Tiste delavnice niso nič kaj hudega.
Če imaš resne namene postati samostojni podjetnik, potem tisti denar še kako prav pride.
Ta omejitev 2 leti pa je za tiste kateri imajo mišljenje da je odpreti s.p. in začeti poslovati
enako enostavno kot če bi šel v Mercator po kruh.

LP

Zaceti poslovati je lazje kot it v Mercator po kruh. 5 min za racunalnikom pa imas narejeno. Problemi so drugje ;p.

pirx ::

Saj bi tistih 5k € zelo prav prišlo, ampak sem res v dvomih, če naj še čakam 3 mesece in mogoče še malo več, dokler se delavnice končajo, pa da subvencijo odobrijo ipd. Eh... Mi je zdaj že ful žal, da nisem bil na Zavodu.

wind ::

Zavezanec za DDV ne rabiš biti, če posluješ s tujino. Preberi si o "malem davčnem zavezancu". To vbistvu izgleda tako, da ko posluješ s tujino si davčni zavezanec, doma (v Sloveniji) pa nisi.

Če boš imel prihodke višje od 1.400e/mesec se v splošnem splača biti normiranec. Meni se zdi velik plus, da se ni potrebno zajebavt s potnimi in ostali stroški. Če si vzameš par dni in naštudiraš zadave si lahko računovodstvo vodiš sam.

Predlagam, da pokličeš na DURS če te zanima kaj specifičnega. So zelo prijazni. :)
w

pirx ::

@wind: Hvala! Dobro vedeti.

St235 ::

pirx je izjavil:

Saj bi tistih 5k € zelo prav prišlo, ampak sem res v dvomih, če naj še čakam 3 mesece in mogoče še malo več, dokler se delavnice končajo, pa da subvencijo odobrijo ipd. Eh... Mi je zdaj že ful žal, da nisem bil na Zavodu.


Samo iz firbca, kako to da nisi bil prijavljen?

pirx ::

@Lakotnik29: Status študenta imam - izredno nadgrajujem faks. ;)

Yohan del Sud ::

Še mojih pet centov po trinajstih letih izkušenj in se pridružujem tudi drugim s pretežno dobrimi nasveti. Tebi bi se splačalo biti normiranec, AFAIK to priporočajo vsem z zelo malo stroški vezanimi na dejavnost. Problem je, da tudi meni ne zna nihče normalno razložit, ozirom bolje rečeno, uradniki nimajo pojma (beri navodil, zato vsak pove čisto drugače, če sploh), kako je z s.p.-ji, ki večinoma doma služijo denar iz tujine (in nas je vedno več, doma ni posla). Praviloma gre to na paypal brez kakršnih koli tu uzakonjenih obligacijskih dokumentov. Prva možnost tu je, da izdajaš dobesedno fiktivne račune, ki jih ni treba pošiljati firmi, ki te plača (jih načelom ne rabi in jih tudi ne morejo preverjat z DURSA na oni strani, če ni kakšnega utemeljenega suma, ampak za par 100 eur ...). Tako bodo tvoje poslovne knjige štimale. Druga možnost je da se samoobdavčiš na osnovi avtorskih pravic (če si avtor IN prodajalalec softverja) ampak potem stroški (nekaj jih vseeno je) ne grejo v olajšave. Pač ne tiskaš računov ampak avtorske pogodbe. Ne rabiš bit niti s.p., rabiš pa sam poskrbet za zavarovanja. Nimam pa pojma, kaj bi bilo v tvojem primeru bolje.
www.strancar.com

Vikking ::

Kar se tiče paypala je le bančni račun. Ko izdaš račun nastane poslovni dogodek in se obravnava kot prihodek. Če si dobil nakazno preko paypal-a, trr-ja, vise.. je pa čisto vseeno.

Zakaj fiktnivno izstavljanje LOL, res ne razumem. Stranka naroči storitev, ti jo opraviš in izdaš račun. Za DDV je čisto vseeno ali si mu ga poslal v elektronski obliki ali po pošti...
Za vsako izstavitev računa podjetju v tujini je potrebno oddati RP-o mesečno. Po rp-o poročilu pa davčna ve komu si izstavil račun, in če pri tvoji dejavnosti potrebuješ še intrasat poročila te bo bodo pozvali ravno na podlagi rp-o poročila.

Ker tako ali tako si iz paypala nakažeš denar, na svoj osebni račun oz. račun podjetja. Če ne moreš drugače kot na svoj osebni račun, potem pač moraš prenakazati še na račun svojega s.p.-ja, da je zadeva pravilna.
Za durs pa res ne preverja TRR-jev lol.

Podjetje v tujini pa prav tako ne more brez podlage nakazovati denarja, če nima računa. Zatorej sploh ne razumem kako ti lahko neko podjetje v tujini nakaže denar, če za-to nima računa.
Izjava: da podjetje v tujini ne rabi računa, se mi zdi smešna in katastrofalna. Kdo ti to nakazuje res nevem, vendar gre za utajo davkov. Sploh pa fiktivni računi lepo prosim no.

pirx ::

@Yohan del Sud: Hvala za informacije. Jap, tudi računovodkinja, s katero sem se menil, je nekako tako razložila. Samoobdavčitev se mi zdi fajn za tiste, ki imajo službe in tu pa tam kaj naredijo in ne rabijo popoldanskega S.P.-ja.

@Vikking: Ja, samo na osebni račun si lahko nakažem, potem pa na poslovnega, vendar to bom spremenil. Denar pa nakazuje Google Ireland - pošljejo zaslužke iz oglasov. "Storitev", ki sem jo za njih opravil je, da sem prikazoval oglase. Vendar nakazilo gre brez računa.

V tujini to ni noben problem, ne vem, zakaj bi pri nas moralo biti vse zakomplicirano. :)

St235 ::

saj ni, samo ljudje niso še dojeli kaj pomeni elektronsko poslovanje. To, da ti google nakazuje denar "brez" računa je predvsem tvoja zmora. Ti imaš z googlom ( sicer elektronsko) pogodbo na podlagi katere ti oni nakazujejo denar.

To če je nek dokument zgolj elektronski na njegovo pravno veljavo bore malo vpliva. Pač pogodba kot pogodba in plačila vezana neposredno na pogodbo so seveda možna.

pirx ::

OK, fino, hvala.

Mavrik ::

Kako točno pa zgleda to, da izdaš račun "za nazaj"? T.j. ti ne moreš vedeti zneska dokler ti Google ne nakaže izkupička / pošlje report?
The truth is rarely pure and never simple.

wind ::

Mavrik: saj ponavadi se izdajajo računi za nazaj.
w

St235 ::

Mavrik je izjavil:

Kako točno pa zgleda to, da izdaš račun "za nazaj"? T.j. ti ne moreš vedeti zneska dokler ti Google ne nakaže izkupička / pošlje report?


Računi se izdajajo, ko je storitev opravljena. Torej, ko te google obvesti koliko denarja ti pripada.

Tudi simobil najprej počaka, da vidi koliko bom porabil preden mi izda račun.

Mavrik ::

Doh ja, ne vem kaj sem razmišljal :D Zavedlo me je to, da te Google plača preden izdaš račun, kar v resnici niti ni tako čudno.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Yohan del Sud ::

@Vikking. Si ti kdaj sploh posloval s tujino na način, o katerem ima problem pirx. Očitno ne. Jaz sem. Ok, bom tudi jaz malo nazaj vzel in zamenjaj izraz "fiktivni računi" (se res sliši mafijsko) z "kreativno računovodstvo. Ampak recimo primer z moje strani: napišeš članek za US portal in je ovrednoten za 100 USD. Dobi zeleno luč in nakažejo znesek na paypal naslednji dan. Ne zahtevajo nobenega računa, jih ne briga ali si firma ali ne. Ni njihov problem, kaj te naprej obdavčijo. Kako naj to (kot s.p.) prikažeš našemu državnemu prašičevcu, da te ne bodo ganjali? In obenem da mu ne daš več, kot je nujno? Meni je to sekundaren prihodek, pirxu bo prvi in me res zanima kaj vse mu bodo svetovali, glede na to, da je frišen.
www.strancar.com

pirx ::

@Yohan del Sud: Ja, za mene je res to vse novo, ampak računovodkinja, ki sem jo izbral ima izkušnje s tovrstnim poslovanjem oz. že ima stranke, ki imajo enake vire prihodkov. To mi je bilo zelo pomembno, ker prvi računovodja s katerim sem govoril je rekel, da to ni možno. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

Yohan del Sud ::

No, potem se priporočam za povratne informacije.

V zameno ti izdam tu okrog ime malo znanega računovodskega zastonjskega (opensource) programa imenovanega Dolibarr, ki so ga izdelali v Franciji par let nazaj, da bi tam pospešili malo gospodarstvo (čez noč je potem postal popularen v španiji in latinski ameriki). Temelji na LAMP - WAMP-u in se ga da za potrebe one man banda inštalirat z enim klikom. Naštudiral sem ga v enem tednu (osnovne zadeve so jasne vsakomur, za napredne rešitve rabiš nekaj znanja PHP-ja in MySQL-a), tako, da tudi tebi kot programerju ne bi smel biti grozen. Pa še nekdo se ga je (po)trudil poslovenit. Računovodkinjo vsekakor zadrži za svetovanje, strošek boš vseeno znižal na par 100 eur letno.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

pirx ::

OK, ko bo tako daleč, se ti kaj javim.

Hvala za Dolibarr! Sem pravkar screenshote preletel in preizkusil demo "Freelance activities selling services only" - izgleda odlično! :)

ulacebula ::

Ali ze kdo uporablja Dolibarr in kako se obnese?

Yohan del Sud ::

Kolikor sem preučil zadevo, prav dosti slovenskih uporabnikov ni, pravzaprav bi tudi sam rad srečal kakšnega. Projekt je sicer star 10 let, ampak mednaroden je vuni šele 5. Čisto po naključju sem vanj stopil kakšen mesec nazaj, sem iskal alternative, ko sem ugotovil, da trenutni (plačljivi) računovodski program ne podpira niti spremembe ddv-ja. Kolega programer mi je najprej predlagal Open Bravo, ki je čisto preglomazna verzija open SAP-a, ampak na njihovih forumih so za manjše firme predlagali to alternativo. Kot freelancer samozaložnik rabim samo knjigo izdanih in prejetih računov po enostavnem knjigovodstvu, vodenje zaloge na večih mestih, evidence plačil, obračun davkov in enostavno analitiko. In to ima vse. Štartam ga z novim letom. Vprašaj potem čez kakšni dve leti, če je za kaj. :D
www.strancar.com

pirx ::

OK, podjetje je registrirano. Nisem DDV zavezanec, izkazalo se je, da bodo navadni stroški (v primerjavi z normiranimi) bolj ugodni, subvencije pa nisem vzel, ker če gre kaj narobe, ne želim biti nikomur dolžan.

Glede na to, da pa bi rad prodajal aplikacije na Google Play, bom moral odpreti poslovni račun v Avstriji, ker SLO rezidenti nismo upravičeni do prodaje aplikacij (smo "unsupported country").

V SLO bi se zaradi VISA kartice (edina kartica, na katero lahko pobiraš denar iz PayPala) odločil za SKB banko. Obstaja kakšna podobna banka v Avstriji, ki ima za "privzeto" kartico VISA, tako, kot SKB? V bistvu ne moraš posebej naročati in plačevati VISA kartice, ampak ti avtomatično pripada.

Če ne drugo, bi prosil za kakšen nasvet, katero banko izbrati? Račun je izključno za on-line poslovanje. Jaz se bom sedaj spravil k raziskovanju. :)

Hvala!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439658 (14533) Recordman
»

Remote programiranje - prejetje plačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5114189 (11539) M.B.
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314421 (13108) Vikking
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419357 (17977) LuiIII

Več podobnih tem