Apple - Apple se je končno odločil, kaj bo storil z naraščajočo kopico denarja oziroma ekvivalentov, ki je narasla že na več kot 100 milijard dolarjev. Že ob objavi poslovni rezultatov za predpreteklo četrtletje smo se na glas spraševali, kaj bo Apple z vsem tem denarjem. Do neke mere so namreč denarne rezerve za podjetje pomembne, saj predstavljajo najlikvidnejšo varnostno rezervo in po drugi strani omogočajo hitro reakcijo pri nenadnih možnostih za dobre naložbe, a prevelike rezerve za delničarje niso koristne.
Apple že od leta 1995 ne izplačuje dividend. Tedaj so bili neki drugi časi, ko se je Apple spopadal z resnimi težavi in je bilo njegovo preživetje ogroženo. Tedaj so se odločili, da podjetje ne bo izplačevalo dividend, marveč bo ves denar porabilo za rast in razvoj. Ko se je leta 1997 v Apple vrnil Steve Jobs, so dividende dokončno izginile iz Applovega besednjaka.
Vmes se je zgodilo marsikaj in Apple je postal eno izmed najuspešnejših podjetij na zemeljski obli, ki v enem samem četrtletju trenutno pridela več kot 10 milijard dolarjev čistega dobička. Zato so se v podjetju odločili, da bodo v naslednjih treh letih 45 milijard dolarjev (od tega leta 2013 približno 10 milijard dolarjev) iz te pogače porabili za izplačilo dividend in odkup lastnih delnic. Prve četrtletne dividende bodo izplačali v zadnjem letošnjem kvartalu, in sicer 2,65 dolarja na delnico (ob ceni 600 dolarjev na delnico je to še vedno zanemarljivo nizka številka, saj je dividendni donos med 1,6-1,7 odstotka). S tako nizko dividendo so nekoliko presenetili, a delnica podjetja danes vseeno spet zrasla za več kot dva odstotka. Poleg tega bodo začeli odkupovati tudi lastne delnice, s katerimi bodo gradili sklad za zaposlene.
Izplačilo dividend je osnovno poslanstvo vsakega podjetja, saj delničarji kot lastniki podjetja za svoj vložek zahtevajo donos, ki je zaradi dodatnega tveganja praviloma višji od donosa varnejših inštrumentov, npr. bančnih depozitov, državnih obveznic, ali podjetniških obveznic visoke bonitete. Za nakup lastnih delnic pa se podjetje odloči, ko uprava po pooblastilu delničarjev oceni, da je izdanih delnic preveč. Pomeni, da bi podjetje uspešno poslovalo tudi z manj kapitala, zato z nakupovanjem lastnih delnic vrača kapital delničarjem in jih umika iz obtoka. Posledica je rast delnice zaradi neposrednega nakupnega pritiska in posredno zaradi zvišanja lastniškega deleža preostalih delnic. Lastne delnice lahko podjetje umakne ali pa jih uporabi za stimulacijo zaposlenih z različnimi programi bonusov in nakupnih opcij. Prav to bo storil Apple, ki svoje zaposlene delno plačuje in s tem motivira prav z nakupnimi opcijami za svoje delnice.
Tim Cook je na današnji novinarski konferenci poudaril še, da ni nobenega strahu, da bi Applu zmanjkalo denarja. Še vedno ga bodo imeli dovolj, da bodo pripravljeni na morebitne ugodne nakupne in investicijske priložnosti, a bodo hkrati pazili, da ga ne bo preveč.
Glavno, da je jim J*** za zaposlene, tiste na najnižji točki njihove piramide (navadne delavce) in da kljub temu, da nevedo, kam z denarjem, plač kjub temu nebodo dvignili.
Nauk zgodbe: Pohlep ne pozna zgornje meje - vedno več moraš imeti, pa čeprav neveš, kaj si boš začel z vsem tem.
Pa saj to ti pravim. Zakonodajo je potrebno spoštovati. Torej, koliko je plačal Big Bang za zavajanje kupcev in zakaj ga še niso zaprli zaradi tega nizkotnega dejanja?
Ne vem kaj je bilo lastnikom, da niso že prej zahtevali dividend(lastnega profita!). Že npr. 50 milijard je ogromno. Kaj hudiča boš pa kupil s 50 milijardami? Večjih firm jim itak ne bi pustili kupiti zaradi protimonopolne zakonodaje.
Ne vem kaj je bilo lastnikom, da niso že prej zahtevali dividend(lastnega profita!)
Ker manj ko dividend izplačaš, večji je profit, večja je vrednost delnice, če jo prodaš. Poleg tega pa tako ogromna vsota denarja pomeni, da lahko v vsakem trenutku kupijo karkoli se jim zazdi od malih in srednjih podjetij. Če se kakšna investicija (lahko tudi večja) ne obrestuje, se prav tako ne živcirajo kaj dosti. Je pa zaskrbljujoče kaj se lahko zgodi, če jim bo šlo tako dobro tudi naprej.
Ne vem kaj je bilo lastnikom, da niso že prej zahtevali dividend(lastnega profita!)
Ker manj ko dividend izplačaš, večji je profit, večja je vrednost delnice, če jo prodaš. Poleg tega pa tako ogromna vsota denarja pomeni, da lahko v vsakem trenutku kupijo karkoli se jim zazdi od malih in srednjih podjetij. Če se kakšna investicija (lahko tudi večja) ne obrestuje, se prav tako ne živcirajo kaj dosti. Je pa zaskrbljujoče kaj se lahko zgodi, če jim bo šlo tako dobro tudi naprej.
Zakaj že? Razen zato, da bo folk še naprej metal keš stran za fenci phone pa laptope.
To ni ne tvoja ne moja stvar. Če ljudje to hočejo bo Apple prav vesel, ko jim bo pobiral denar. Tudi v svoji službi si najbrž vesel, ko svojim strankam (ali šefu) prodajaš karkoli že hoče od tebe. Če se ne strinjaš s tem se pa preseli v Severno Korejo, tam te bodo veseli ti pa se boš počutil kot doma.
Ma dej mesar...pejdi mesarijo delat, ki o tehnologiji in marketingu nimas pojma. Enim vam gre to jabolko na gadgetih tolko v nos, da boste se brez njega ostali. Me zanima kdaj bi ti dobil Androida ce Apple iPhone ne bi naredu...kdaj bi kako uporabno tablico vidu ce ne bi iPad zacel s tem...kdaj bi kak all in one PC kdo lahko kupu, ce ne bi iMacov nardili (pozabu kako so se cisto prvi imenovali)...pa ultrabooke, ce ne bi blo Aira....itd itd. In da poudarim...ne ciljam na to da so kaj izumli...to pa da so prvi nardili vsako od teh zadev dejansko uporabno, pa je dejstvo...tako da vi hatercki lahko po trepalnicah skacete, je za vas tako...pravzaprav ste lahko vsi hvalezni Appleu da se je konkurenca zganla in vse to ""skopirala""
Zdaj me pa poljuvajte kolko morete...ceprav nisem noben Apple fan ker imam prevec Samsung produktov doma
Kako da ne, na zadnji strani ipada lahko komot klobase režeš. Meni je žal edino to, da nisem že 2 leti nazaj kupil delnic, pa sem vsem okrog mene govoril, da je to treba nabavit
A smo spet pri tej temi o nelegalnih Big Bang garancijah Se zgodi. Kako se je pa to razpletlo, je zlobni Big Bang plačal odškodnino?
In od kdaj je Se Zgodi nelegalen? Kakšne neumnosti trosi folk. Se Zgodi je zgolj razširjena garancija na izdelek. Če ima telefon/LCD/laptop 2 leti osnovne garancije (kar praktično vsi imajo razen kakšnega HP-ja) te noben ne sili niti brani vzet Se Zgodi s katerim lahko podaljšaš na 3 leta ali pa na 5. S tem da not ni vključeno zgolj daljše garancijsko obdobje za okvare ampak vključuje še zaščito pred nekaterimi elementarnimi nesrečami (npr udar strele) in pa fizične poškodbe kjer mora kupec še vedno krit manjši delež stroška. Tovarniške garancije tega nikoli ne krijejo oz v res zelo redkih primerih (mislim da ima Toshiba neko garancijo, ki to krije že out of the box).
Glavno, da je jim J*** za zaposlene, tiste na najnižji točki njihove piramide (navadne delavce) in da kljub temu, da nevedo, kam z denarjem, plač kjub temu nebodo dvignili.
Nauk zgodbe: Pohlep ne pozna zgornje meje - vedno več moraš imeti, pa čeprav neveš, kaj si boš začel z vsem tem.
Tisti navadni delavci niso zaposleni pri Applu, tako, da jim nima jabuka kaj plače dvigat. Pošlji kak mail Foxconnu, če bi rad kaj dosegel.
RejZor: preberi prejšnjo temo o Se zgodi vs. AppleCare. Razlike ni bilo. S tem da je ena dodatna garancija plod zlobnih kapitalistov, ki si želijo podjarmiti svet, druga je pa super za potrošnike.
To je absolutno res. A po drugi strani to počnejo tudi vsi ostali. Kar pomeni, da namesto, da demoniziramo zlobno zlobni Apple, raje najdimo sistemsko rešitev še za vse ostale.
RejZor: preberi prejšnjo temo o Se zgodi vs. AppleCare. Razlike ni bilo. S tem da je ena dodatna garancija plod zlobnih kapitalistov, ki si želijo podjarmiti svet, druga je pa super za potrošnike.
In kaj je Big Bang kriv, če je Apple ponujal samo 1 leto garancije? Pač so nekako zapolnili "luknjo" za ljudi, ki so želeli več kot samo 1 leto garancije. Še vedno pa je Apple bil kriv, da ni ponujal več. Imo. Bi pa moral glede tega vprašat kakšnega pravnika iz urada za varstvo potrošnikov glede tega kdo je komu dolžen kakšne odškodnine v takih primerih, ko podaljšanje ni od proizvajalca osnovne garancije.
AppleCare ni osnovna garancija. Krije tudi zadeve, ki jih splošna garancija ne. Apple je kriv, ker so prodajalci ponujali to dodatno garancijo strankam. Se Zgodi ni osnovna garancija. Krije tudi zadeve, ki jih splošna garancija ne. Big Bang ni kriv, ker so prodajalci ponujali to dodatno garancijo strankam.
Apple ponuja 1 leto osnovne garancije in 1 leto istočasne dodatne garancije (za artikle, kjer je že v osnovi 1 leto garancije). Big Bang ponuja 3 leta osnovne garancije in 3 leta istočasne dodatne garancije (pri artiklih, ki imajo že v osnovi 3 leta garancije).
Prvi je zlobni kapitalist, takoj, brez razmisleka ali preverjanja. Ker ga ne maramo. Za drugega pa nismo prepričani, bi moral mogoče kakšen pravnik preveriti, preden podamo končno sodbo, če je morda na kakšni točki sporno.
Kakšni dvojni standardi? Se Zgodi se sploh ne oglašuje kot storitev "garancije" ampak da ti citiram "Popolna zaščita "Se Zgodi" ". Beseda garancija sploh ni uporabljena. Ampak ker folk ni pravniško nadudlan se govori nasplošno kot podaljšana garancija čeprav to pravzaprav ni. Tko kot folk govori "vap" za vse štrajfikse počez čeprav gre za specifičen brand z imenom "WAP". Se Zgodi je dodatna zaščita in nič drugega.
Pri nas mora vsak izdelek zakonsko imet 1 leto garancije, v roku 2 let pa lahko uveljavljaš stvarno napako. Ki jo moraš pri vsem po 6 mesecih od nakupa dokazovat sam, da je res bila tam že ob nakupu. Če jo uveljavljaš pred 6 mesci po nakupu se smatra, da je bila že prisotna ob nakupu. Kar pomeni, da če ti iPad crkne po 1 letu je tovarniška garancija že mimo, stvarno lahko uveljavljaš, samo boš moral SAM nekako dokazat, da je bila napaka res prisotna od nakupa. V primeru, da imaš Se Zgodi je ta fact povsem irelevanten, ker ti 3 letna zaščita krije vse tehnične okvare kot bi imel klasično garancijo. Torej v tem primeru prineseš okvarjenm iPad v Big Bang, oni preverijo, če je zaščita še veljavna (datumsko) in da ne gre za mehansko okvaro. Od te točke naprej stranko vbistvu ne briga več, ker bo dobila ali popravljen iPad, zamenjan z istim ali novejšega, če se stare serije ne dobi več. Takisto stranki ni potrebno nič dokazovat kot v primeru stvarne napake po 6 mesecih od nakupa. Kaj tukaj ni razumljivega oz po črki zakona?
Da če zamenjaš besedo garancija z dodatno zaščito obe zadevi postaneta identični. Poleg tega Big Bang Se Zgodi oglašuje kot podaljšano garancijo link. Torej, kje je razlika? ;)
Vbistvu sploh ne vem kaj točno je problem tle? Sem že bral drugo temo, pa mi ni jasno v čem točno je problem. Pač da Apple 1 leto garancije. Tko kot še miljavžent drugih proizvajalcev. Toliko kot zahteva zakon pri nas kot minimum. Kaj je tle spornega? Ljudje, ne mešat garancije s stvarno napako, ker to NI isto. Sploh ker je postopek in zahteve krepko drugačne od redne garancije. Kar pa se tiče stvarne napake pa ne pomnim niti ene garancije (v smislu garancisjekga lista), ki bi stvarno napako sploh omenjala. Razen če se je s trenutno spremembo zakona kaj spremenilo ampak dvomim.
EDIT: Če prav vidim je bilo sporno to, da se je omenjalo 1 leto redne garancije in podaljšanje na 3 leta, nihče pa ni omenjal 2 letne opcije stvarne napake. Zdej pa mi naj samo en pove kdo bo plačeval sodne izvedence in strokovnjake v primeru stvarne napake po obdobju 6 mesecih v primeru ko dokaz obstoja napake ni jasen? Stranka sama? Ja wesh de. Enostavno ni računice razen kot pravim v primeru, ko je dokaz jasen, da je napaka bila že ob nakupu.
Ne vem kaj je bilo lastnikom, da niso že prej zahtevali dividend(lastnega profita!)
Ker manj ko dividend izplačaš, večji je profit, večja je vrednost delnice, če jo prodaš. Poleg tega pa tako ogromna vsota denarja pomeni, da lahko v vsakem trenutku kupijo karkoli se jim zazdi od malih in srednjih podjetij. Če se kakšna investicija (lahko tudi večja) ne obrestuje, se prav tako ne živcirajo kaj dosti. Je pa zaskrbljujoče kaj se lahko zgodi, če jim bo šlo tako dobro tudi naprej.
Niti ne. Apple je good guy. Forsirajo novo tehnologijo. Samo poglej iPad. S ta novo resolucij je končno malo potisnil druge naprej. Sam že dolgo namreč čakam 4k resolucijo na 32 inčnem monitorju.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple
Saj ne, da bi človek pri takem malem zaslončku in povprečni oddaljenosti od oči opazil takšne razlike v resolucijah, ampak ker je Apple rekel, da je zdaj pomembna resolucija, je to zdaj najpomembnejša stvar za kupce. Kot MP pri fotoaparatih.
Glavno, da je jim J*** za zaposlene, tiste na najnižji točki njihove piramide (navadne delavce) in da kljub temu, da nevedo, kam z denarjem, plač kjub temu nebodo dvignili.
Nauk zgodbe: Pohlep ne pozna zgornje meje - vedno več moraš imeti, pa čeprav neveš, kaj si boš začel z vsem tem.
Tisti navadni delavci niso zaposleni pri Applu, tako, da jim nima jabuka kaj plače dvigat. Pošlji kak mail Foxconnu, če bi rad kaj dosegel.
Apple neve kam bi z denarjem. Jaz sem podal samo svoje mnenje oz. predlog, da če nevedo kam z denarjem, ga lahko začnjo deliti z zaposlenimi, bodisi, da na koncu leta, dobi vsak delavec 5000$ ali 10.000$ Bonusa, ali pa se mu dvigne urna podstavka. Samo to sem omenil. To, da Apple nima z Foxconnovimi delavci nič, vem tudi sam, kar pa ne pomeni, da Apple nima svojih zaposlenih ljudi - kot so inženirji, marketing, prodajalci, serviserji,... in teh ni malo, na Wikipediji je podatek, da Apple zaposluje 60.000 ljudi.
In tem 60.000 bi lahko Apple dal kakšno drobitnico stran od teh multi-milijard čistega dobička. Sem napisal "lahko", ker sem v prejšnjem komentarju napisal tudi nauk zgodbe, katerega bom sedaj ponovil.
Pohlep ne pozna zgornje meje - vedno več moraš imeti, pa čeprav neveš, kaj si boš začel z vsem tem.
O tem sem želel spregovoriti, pa en Lep sončen dan še naprej.
narobe si razumel. Ker je Apple javno povedal, da neve kam z vsem tem dobičkom (zasluženim denarjem), je bil moj predlog, da včasih v takem primeru lahko pomisliš tudi na zaposlene. Ker kdor drug je potem takem, še zaslužen, da je podjetje uspešno.