» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
83 / 91
»»

mtosev ::

thx sn na mimovrste našo delock za 6,5eur. ta ima še 20cm kabla, da ne rabim še hdmi kabel
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ToniT ::

Upam da nisi vzel tega, ker je ta napačen.

WhiteAngel ::

eno_ime je izjavil:

USB flash/HDD vprasanje za RPI4

1.USB 2, koliko je max brzina na dveh portih?
a.Katere USB kljucke se splaca kupit (cena, poraba energije, majhnost kljuckov, usb3.0/usb3.1 na usb2 port?
b.Kupil bi 2kom, dal v mdadm raid, kateri filesistem dat gor, ext2, ext4,....
c.poraba kljuckov

2. USB3, na dva usb3 bi dal USB HDD 2.5"
a. kako je z napajanjem dveh diskov, kako se to resuje


Kupi Sinology, boš imel proper SATA priključek, gigabitni LAN in normalno hlajenje.

raspberry je izjavil:

je normalno da torrent klient porabi 50+% CPU (>top) pri prenosu enega samega torrenta s hitrostjo ~10MB/s? Preizksuil sem s qbittorent in deluge, podobna rezultata.. istočano mi nagaja streamanje prek sambe. imam pa rpi4 4gb in prenosni hdd preko usb3


Wifi ali kabel?

Zgodovina sprememb…

WhiteAngel ::

eno_ime je izjavil:

USB flash/HDD vprasanje za RPI4

1.USB 2, koliko je max brzina na dveh portih?
a.Katere USB kljucke se splaca kupit (cena, poraba energije, majhnost kljuckov, usb3.0/usb3.1 na usb2 port?
b.Kupil bi 2kom, dal v mdadm raid, kateri filesistem dat gor, ext2, ext4,....
c.poraba kljuckov



WTF?! Imaš pomembne podatke, ki bi jih imel na inherentno nezanesljivih USB ključkih. In potem bi naredil RAID, da bi se lažje array nazaj postavil, ko eden crkne?! Pa saj ključek sploh nima normalnih SMART ukazov, da boš vedel, ali še deluje ok. Ključki niso in nikoli niso bili mišljeni za take sorte storage.

eno_ime je izjavil:


2. USB3, na dva usb3 bi dal USB HDD 2.5"
a. kako je z napajanjem dveh diskov, kako se to resuje


Se ne. Ko bo padla napetost, se ti bo malina resetirala.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

na rpi4 itk rabis posebi napajanje diskov, da to dela ziher
#brezpodpisa

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

na rpi4 itk rabis posebi napajanje diskov, da to dela ziher


Ko končno upgrejdaš na super duper SSD diske, moraš poskrbeti še za eno "malenkost" - potrebuješ namreč tudi bugfree USB2SATA controller, kar ni ravno samoumenvno, še posebej če šparaš pri tem (default). Oz. da skrajšamo: če imaš podatke rad, jih ne boš shranjeval na RPi/USB diske in si boš omislil napravo, ki je temu namenjena. Za backup backupa ali filme iz torrentov pa Rpi tudi bo.

https://www.raspberrypi.org/forums/view...
Sicer pa google: USB problems Rpi, UASP bugs.

mtosev ::

ToniT je izjavil:

Upam da nisi vzel tega, ker je ta napačen.
hehe. na srečo še nisem naročil. bom zdaj naročil na enaa. thanks še enkrat, ker sem skoraj res naročil
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

in zakaj zgornji dvi adapter nebi delal?
#brezpodpisa

BigWhale ::

igorpec je izjavil:

Oz. da skrajšamo: če imaš podatke rad, jih ne boš shranjeval na RPi/USB diske in si boš omislil napravo, ki je temu namenjena. Za backup backupa ali filme iz torrentov pa Rpi tudi bo.


Kristus no, a bi se ze nehal pogovarjati o nekih domacih RPi resitvah za shranjevanje in zascito podatkov?! :))

hojnikb ::

zakaj ne? Za domačo uporabo bo čist ok.
furam 4 diske preko sata->usb3 konverterjov 24/7 na rpi4 in deluje vse ok. Hitrost kul, težav nobenih. Edino diski so posebaj napajani (kar itk omogoča sata->usb3 konverter).

Za doma pa res nerabiš nekih dragih rešitev z xeoni, pa ecc rami in nwm kaj še vse.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ToniT ::

hojnikb je izjavil:

in zakaj zgornji dvi adapter nebi delal?

Ima ženski konektor za DVI!

hojnikb ::

... ki z kablom dvi ni noben problem
#brezpodpisa

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

zakaj ne? Za domačo uporabo bo čist ok.
furam 4 diske preko sata->usb3 konverterjov 24/7 na rpi4 in deluje vse ok. Hitrost kul, težav nobenih. Edino diski so posebaj napajani (kar itk omogoča sata->usb3 konverter).

Za doma pa res nerabiš nekih dragih rešitev z xeoni, pa ecc rami in nwm kaj še vse.

Včasih zna biti malo starejši Xeon server biti cenejši od vsega sranja, ki ga priklapljaš na Malino. Pa tudi bolj zanesljiv ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

zakaj ne? Za domačo uporabo bo čist ok.


Za priceless družinske slike, filme, scane računov, diplomske naloge, dokumenti za s.p.?

Kot /temp /cache za stuff, ki ga lahko kadarkoli snameš iz neta, je vsekakor dovolj dober.

hojnikb je izjavil:

Za doma pa res nerabiš nekih dragih rešitev


RPi4 ni ravno poceni, glede na to kaj nudi.

RPi4 4G, napajalnik, SD kartica = 96 EUR (Galago)
4 x USB3SATA z ohišjem in napajalnikom = 60-80 EUR
Škatlja za RPi = 10-15 EUR

Ker napajalnik že imaš, SD kartico tudi, USB3 ohišja pravzaprav ne rabiš in boš uporabil le kabel ki stane okoli 10 EUR na kos, napajalnike za diske tudi nekje najdeš in lahko znižaš ceno tega eksperimentalnega NAS-a za 50 - 70 EUR. Ko pa zanesljivost in varnost sistema konvertiraš v denar pa se ti strošek pomnoži.

hojnikb ::

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

zakaj ne? Za domačo uporabo bo čist ok.
furam 4 diske preko sata->usb3 konverterjov 24/7 na rpi4 in deluje vse ok. Hitrost kul, težav nobenih. Edino diski so posebaj napajani (kar itk omogoča sata->usb3 konverter).

Za doma pa res nerabiš nekih dragih rešitev z xeoni, pa ecc rami in nwm kaj še vse.

Včasih zna biti malo starejši Xeon server biti cenejši od vsega sranja, ki ga priklapljaš na Malino. Pa tudi bolj zanesljiv ;).

pa tudi ene 50x bolj požrešen, glasen... Ne hvala.
#brezpodpisa

hojnikb ::

> RPi4 4G, napajalnik, SD kartica = 96 EUR (Galago)

Z NAS ne potrebuješ 4GB, je 1GB dovolj=40€
sd kartica 8-16GB 5€
Napajalnik 5-10€

> 4 x USB3SATA z ohišjem in napajalnikom = 60-80 EUR
make that 4€x4

>Škatlja za RPi = 10-15 EUR
Alu ohišje 9€

~76€ all in za setup z 4 diski. Razn če najdeš kak hudo star xeon server (ki bo again, star, glasen in požrešen) je to cenejši deal.

> Za priceless družinske slike, filme, scane računov, diplomske naloge, dokumenti za s.p.?

Kje je problem? Če te skrbi za zanesljivost, pač naštimaš raid1. Tega seveda neboš mel za mission critical aplikacije, je pa vseeno mnogo boljše, kot edina kopija na kakem prenosniku, ki lahko vsak momemnt ckrne (kar je praksa pri večinu ljudi, tut kaki spji).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

Tako, da če si DIY tipa in iščeš šparovno in tiho varjanto, je RPI4 (ali kakšen drug poceni usb3/gigabit board) čist viable varjanta.
#brezpodpisa

igorpec ::

> Če te skrbi za zanesljivost, pač naštimaš raid1.

Kaj pa očitna možnost B?

Invictus ::

hojnikb je izjavil:


pa tudi ene 50x bolj požrešen, glasen... Ne hvala.

Saj ne laufa na polno.

Drugaöe pa je NAS reüit4ev s softwarom že od 70 EUR naprej.

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas&xf=1297...

Malina pač ni za NAS, pa če bi nekdo še tako navdušeno rad dokazal :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

igorpec je izjavil:

> Če te skrbi za zanesljivost, pač naštimaš raid1.

Kaj pa očitna možnost B?

Google Drive? 8-)

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:


pa tudi ene 50x bolj požrešen, glasen... Ne hvala.

Saj ne laufa na polno.

Drugaöe pa je NAS reüit4ev s softwarom že od 70 EUR naprej.

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas&xf=1297...

Malina pač ni za NAS, pa če bi nekdo še tako navdušeno rad dokazal :D.

A tale drekec z 800mhz armom bi naj bil nek nas? To je vsaj ene 20x počasnejše (da ne omenjamo manjko rama) od rpi4.
Rukni na tole kakšen torrent (če je sploh zmožen) ali nextcloud, pa maš polža.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ToniT ::

hojnikb je izjavil:

... ki z kablom dvi ni noben problem

Res je... Na to niti nisem pomislil...

raspberry ::

WhiteAngel je izjavil:

eno_ime je izjavil:

USB flash/HDD vprasanje za RPI4

1.USB 2, koliko je max brzina na dveh portih?
a.Katere USB kljucke se splaca kupit (cena, poraba energije, majhnost kljuckov, usb3.0/usb3.1 na usb2 port?
b.Kupil bi 2kom, dal v mdadm raid, kateri filesistem dat gor, ext2, ext4,....
c.poraba kljuckov

2. USB3, na dva usb3 bi dal USB HDD 2.5"
a. kako je z napajanjem dveh diskov, kako se to resuje


Kupi Sinology, boš imel proper SATA priključek, gigabitni LAN in normalno hlajenje.

raspberry je izjavil:

je normalno da torrent klient porabi 50+% CPU (>top) pri prenosu enega samega torrenta s hitrostjo ~10MB/s? Preizksuil sem s qbittorent in deluge, podobna rezultata.. istočano mi nagaja streamanje prek sambe. imam pa rpi4 4gb in prenosni hdd preko usb3


Wifi ali kabel?


kabel, se vedno iscem resitev..

mtosev ::

mogoče stupid vprašanje samo a cpu v pi3 npr je na nivoju kakšnih telefonov zadnjih par let? so kakšni benchi kolk cpu zmore proti ne vem low-midrage snapdragon 6xx cpujih katere najdemo v phonih?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

hojnikb ::

PI3 ima 4 cortex A53 jedra na 1,2Ghz, kar je recimo na ravni low end telefonov zadnjih nekaj let.
#brezpodpisa

mtosev ::

thx. btw hojnik kateri os imaš ti oz katerega bi za desktop priporočal? če je kaj pomembno imam sandiskovo, 16gb, 98mb kartico. še nisem prišo do tega vspostavim ta pi, samo bo pa kmalu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Smrkc ::

kdo morda ve, če se da na Rpi4 spreminjati velikost MTU čez ethernet interface? oz. je kdo uspešno priključil Rpi4 na GigE kamero?

hojnikb ::

mtosev je izjavil:

thx. btw hojnik kateri os imaš ti oz katerega bi za desktop priporočal? če je kaj pomembno imam sandiskovo, 16gb, 98mb kartico. še nisem prišo do tega vspostavim ta pi, samo bo pa kmalu.

Js mam na rpi4 raspbian lite, ker mi služi samo kot nas.
Če boš uporabljal desktop, lahko začneš kr z rasbpianom, lahko pa poskusiš tudi kakšen ubuntu mate.

Kar se tiče pa sd kartic, pa obvezno takšno, ki ima dobre random 4k hitrosti. Običajno so to samsungove evo/evo+ kartice in vse, ki podpirajo A1 standard. Če nimaš nič od tega, zna bit performance dost zanič.

Also, ker imaš 3ko, lahko poskusiš tudi Windows 10 ARM. Obstaja eksperimentna verzija na https://pi64.win/
Zadeva ni pretirano hitra (posledica počasnih A53 jeder in manjko gpu driverja) ampak je usable za igračkanje, ker podpira tudi legacy x86 appe.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mtosev ::

thx hojnik. kartica je a1 ja. bom probal z rasbpianom. ne vem kaj bi reko okoli tega windows 10 arm. nekak mi ne diši. itak kak praviš pi3 nima official supporta tak, da mi je to brezveze, pa še samo 512mb rama imam. bom rajše imel windowse na normalnem kompu kot imam v podpisu. dosbox verjetno, dela ok ane? no kmalu se bom lotil okoli tega, ker do zdaj še nisem nič.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

rpi3 ma 1gb ram
#brezpodpisa

mtosev ::

pi3 a+, ki ga imam jaz ima samo 512mb. sn vzel kr tega, ker mi bo verjetno ok za igračko.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

marjan_h ::

Ali je že popravljena verzija Raspberry pi 4 zunaj? Torej se jo dobi npr. na ebay, ic-elekt? Nekaj časa nazaj je bila na slo-tech novica, da ima nova rpi4 probleme zaradi napačnih uporov, ali nekaj podobnega.

hojnikb ::

to je problem samo, ce imas kaksen pametn polnilec. na dumb 2-3A polnilcih dela bp.
#brezpodpisa

marjan_h ::

Še kakšne druge skrite napake rpi4? Sicer pa kaj je s temi upori, ne najdem več članka na slo-techu o napakah rpi4.

hojnikb ::

ce nastavis 1440p resolucijo, crkne wifi
#brezpodpisa

marjan_h ::

To je nesprejemljivo. Povejte ko bo v2 zunaj.

igorpec ::

marjan_h je izjavil:

To je nesprejemljivo. Povejte ko bo v2 zunaj.
:)
Pri neki obskurni ločljivosti crkne wifi = minorna zadeva ... Vsak hardware ima hroščke/faile, bolj je kompleksen, več jih je. Tudi vsi RPi-ji dosedaj. Z enimi se da živet, eni so se maskirali, eni dočakajo popravilo, eni ne.

Zame je 4 prvi, ki bi morda bil pogojno sprejemljiv, ampak sem vse realne potrebe že rešil.

          ::

Meni se v praksi na dveh RPi4 ne izraža nobena težava.

PlayStation ::

Kje najceneje kupiti Raspberry Pi 4?

hojnikb ::

čisto vseeno, ker so razlike par €
#brezpodpisa

Master_Yoda ::

igorpec je izjavil:

marjan_h je izjavil:

To je nesprejemljivo. Povejte ko bo v2 zunaj.
:)
Pri neki obskurni ločljivosti crkne wifi = minorna zadeva ... Vsak hardware ima hroščke/faile, bolj je kompleksen, več jih je. Tudi vsi RPi-ji dosedaj. Z enimi se da živet, eni so se maskirali, eni dočakajo popravilo, eni ne.

Zame je 4 prvi, ki bi morda bil pogojno sprejemljiv, ampak sem vse realne potrebe že rešil.


1440p ni obskurna locljivost :D.
Dovie'andi se tovya sagain.

PlayStation ::

Ali deluje Gran Turismo 1 in 2 na Raspberry Pi 4?? V RetroArch na PC ne deluje. Črna slika, ko zaženem igro. Niti BIOS ne prikaže.

https://forums.libretro.com/t/mednafen-...

Zgodovina sprememb…

PlayStation ::

Gran Turismo 1 deluje v Beetle PSX in PCSX ReARMed, Gran Turismo 2 pa deluje samo v PCSX ReARMed.

Ali Raspberry Pi uporablja isti emulator, kot RetroArch?

hojnikb ::

retroarch je samo front end za pcsx....
imaš sploh bios fajl naložen ali uporabljaš emulatorjevga privzetega?
#brezpodpisa

PlayStation ::

hojnikb je izjavil:

retroarch je samo front end za pcsx....
imaš sploh bios fajl naložen ali uporabljaš emulatorjevga privzetega?


Imam US in PAL BIOS. Črna slika je samo, če zaženem GT 2 v Beetle PSX. Niti PS1 BIOS-a ne prikaže. Edino v PCSX ReARMed deluje omenjena igra. Tudi v nekaterih drugih PS1 igrah je črna slika v Beetle PSX. PCSX ReARMed ne podpira niti višje resolucije oziroma boljše grafike v RetroArch. Beetle PSX podpira ampak veliko iger ne deluje oziroma jih emulator ne zažene.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

tut pcsx rearmed podpira enhanced resolution..
#brezpodpisa

PlayStation ::

V RetroArch? V nastavitvah nisem našel.

hojnikb ::

odpri nastavitve pcsx-a
#brezpodpisa

PlayStation ::

S katero tipko?

WhiteAngel ::

raspberry je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

eno_ime je izjavil:

USB flash/HDD vprasanje za RPI4

1.USB 2, koliko je max brzina na dveh portih?
a.Katere USB kljucke se splaca kupit (cena, poraba energije, majhnost kljuckov, usb3.0/usb3.1 na usb2 port?
b.Kupil bi 2kom, dal v mdadm raid, kateri filesistem dat gor, ext2, ext4,....
c.poraba kljuckov

2. USB3, na dva usb3 bi dal USB HDD 2.5"
a. kako je z napajanjem dveh diskov, kako se to resuje


Kupi Sinology, boš imel proper SATA priključek, gigabitni LAN in normalno hlajenje.

raspberry je izjavil:

je normalno da torrent klient porabi 50+% CPU (>top) pri prenosu enega samega torrenta s hitrostjo ~10MB/s? Preizksuil sem s qbittorent in deluge, podobna rezultata.. istočano mi nagaja streamanje prek sambe. imam pa rpi4 4gb in prenosni hdd preko usb3


Wifi ali kabel?


kabel, se vedno iscem resitev..


Daj poženi še iotop in poročaj, kateri proces najbolj obremenjuje IO in katero napravo (moral bi biti samo disk). Mogoče piše kakšen buffer na SD kartico, preden zapiše na disk, in ti zato vse zabaše.

BigWhale ::

A GT1 in GT2 ne mores dobit PC verzije? Tiste v dosboxu skor sigurn delajo. :)
««
83 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205250829 (10045) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832342 (6680) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29650814 (14122) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486109 (5408) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824585 (19482) hojnikb

Več podobnih tem