» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
11 / 91
»»

pumaxx ::

Ravnokar dobil. Je pa poštar porinil v kaslc pred hišo.

_Dormage_ ::

Katere SD kartice predlagate. Kakšne so kej hitrosti ?

Shkorc ::

Jaz sem za 9 EUR kupil Transcend 8GB SDHC, klasa 10. Na njem imam nameščen Openelec in dela glede na ostal hardware ok.

_Dormage_ ::

V raspija gre SD ne mikro SD rite?

Kje pa se dobi tako poceni SD kartica?

Zgodovina sprememb…

barakus ::

hojnikb ::

A so že popravl ta limit z 6MB/s R/W hitrostjo al je še zmerom tak ?
Ker je mal pointless kupit neke hitre kartice, če jo pol card reader bremza.
#brezpodpisa

pumaxx ::

Naložil Openelec in moram povedat da glede predvajanja videa sem totalno razočaran. Divx še dela IPTV (MPEG 2)zelo "šteka". MKV niti ne upam probat.

RockyS ::

Ni bilo rečeno da HD gre skozi?

Sc0ut ::

Daj probaj mkv pa poročaj prosim.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Tero ::

pumaxx je izjavil:

Naložil Openelec in moram povedat da glede predvajanja videa sem totalno razočaran. Divx še dela IPTV (MPEG 2)zelo "šteka". MKV niti ne upam probat.


Zdaj nevem kako openelec deluje a HD predvajanje je vedno bilo rečeno da deluje samo z strojnim pospeševanjem gpu-ja. CPU niti približno ni dovolj močan da prebavi video...
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

jinzo ::

Ja, kot je že blo miljonj krat (pa to niti ni pretiravanje) povedano zadeva zelo dobro dekodira stvari, ki so podprte v VideoCore IV in za katere so plačali licencnine/je le te nimajo (zelo uporaben info: http://www.raspberrypi.org/archives/592). Torej v tem primeru se recimo 720p H.264 decoda čist odlično, MPEG-2 pa recimo ne (pa je h.264 dost težje decodad kot MPEG-2). Pravtako je potem problem da se za to decodanje mora zaprositi VideoCore -> za kar pa rabis prilagojene driverje/predvajalnike. Nažalost pa je še cel software bol alfa kot beta. Zato bo potrebno še nekaj časa počakat da se firmware, driverji in linux distribucije vsaj malo izboljšajo/dozorijo.
Da sploh ne omenjamo še X driverjev, ki še sploh ne obstajajo,... Večino je odvisno od tega koliko se bo Broadcomu sodelovanje splačalo in koliko featurjev samega video čipa bodo pripravljeni dati na razpolago.
Je pa dejstvo, da ste nekateri (no saj so vam tudi prodajali to) pričakovali čuda za 38€. Tak za referenco, zadeva je v osnovi enaka kot iPhone 3G (z izjemo video procesiranja).
Torej videe je trenutno najbolje pretvoriti v H.264, potem pa kar delajo :) (tud do 1080p30)

P.S: mkv je container in ne codec. (je pa res da je najpogosteje v njem H.264)

pumaxx ::

Izsek mkv 720p je deloval tekoče tudi podnapisi 1080p bom poskusil jutri. Obstaja možnost da bo kdaj strojno dekodiran tudi MPEG-2? Sicer so dvd-i in TS streami odpisani.

Tero ::

pumaxx je izjavil:

Obstaja možnost da bo kdaj strojno dekodiran tudi MPEG-2?
.
Možnost vsekakor je. Samo ne hitro. Ali bi lastniki licenc jih podarili raspberry-pi organizaciji(zelo malo verjetno), ali bo Broadcom odprl driverje za gpu(še vedno zelo malo verjetno) ali pa bo nekdo reverse engeniiral driverje za gpu(po mojem še najbolj verjetno) in bi nek vlc ali podoben program znal uporabljat gpu.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Vanadium ::

Prava stvar zgleda za openelec bo allwiner a10:

http://www.j1nx.nl/multimedia/xbmc/xbmc...

http://forum.xbmc.org/showthread.php?ti...

neki se že šušlja o xbmc podpori :))

SlimDeluxe ::

Jaz sem pravkar dobil povabilo od RS, da oddam naročilo, vendar mi moja koda ne dela... 'The code entered is invalid, please correct'... :(
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Zgodovina sprememb…

_Dormage_ ::

Dobu stvarco !
dd-jal iso na kartico, in zadeva mrtva..
A je dejansko USB od računalnika (500mA) premalo, da bi sploh zbootal.
Tudi brez kakršnih koli priklopov razen hdmi?
Imate ostali vsi USB hub?

Qcube ::

Meni boota in dela bp tudi iz usbja od tv(verjetno je 500m) brez tipkovnice, samo miška. Poskusi z drugo SD kartico, nekatere ne delajo. Kateri image si zapisal, Debian Squeeze? Win32diskimager mi na 2GB kartici dela bp, na 8GB pa koruptira podatke in ne boota in moram dd-jem zapisat. Če si zapisal openelec pa moraš samo prvi boot okoli 5 minut počakat, da naredi svoje.

PS: Napajalnik od Samsung gsma dela tudi v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Qcube ()

Killermode ::

_Dormage_ je izjavil:

Dobu stvarco !
dd-jal iso na kartico, in zadeva mrtva..
A je dejansko USB od računalnika (500mA) premalo, da bi sploh zbootal.
Tudi brez kakršnih koli priklopov razen hdmi?
Imate ostali vsi USB hub?

V navodilih piše da ne smeš napajat na PC

BladE_ ::

@_Dormage_ pa ti sveti rdeča lučka na PIju, ko priklopiš napajanje? Meni v prvo ni bootal pa sem samo SD kartico malo "razmajal", potem je blo ok...
Akcija - Reakcija

Modri dirkač ::

Package arrived.
Everybody lies!

bf4ed ::

Potem pa danes še jaz na pošto skočim pogledat.

_Dormage_ ::

BladE_ je izjavil:

@_Dormage_ pa ti sveti rdeča lučka na PIju, ko priklopiš napajanje? Meni v prvo ni bootal pa sem samo SD kartico malo "razmajal", potem je blo ok...

Ja saj to je problem. Rdeča zasveti, zelene za OK pa ni. (no, če se potrudim ja zelo malček osvetljena).
Kartico sem kupil pred 2 urami, naložil arch in debian...ne pomaga.
Napajalnik sem tudi menjal (USB hub z zunanjim napajanjem), ne pomaga.
Nimam pa tega lagodja, da menjavam SD kartice kot gate..to dejansko stane :)
Kartica je SanDisk Ultra SDHC class 10 (8GB)

_Dormage_ ::

Upam, da ima ta zadeva garancijo v smislu, da dobim novega.
Medtem ko sem se ukvarjal z sh1sum-om in SD kartico je bil raspi proklopljen.
Malcek je na mizi zasmrdelo in je dejansko vrel PCB pri napajanju.
Napajanje je po predpisih (zmeru z voltmetrom).

Moj je očitno faulty...živčen ko svinja !

jinzo ::

Si 100% da si pravilno pripravil SD kartico? Jaz (pa mam neke izkušnje s takimi stvarmi) sem malo zajebal prvi poizkus in se tudi ni zbootalo. Jaz bi se na tvojem mestu malo pomiril od tega pa poizkusil še enkrat pozneje. Ker živčnost ti nebo nič pomagala :)
OK led pa sveti samo ko se preberejo kaki podatki iz SD kartice.

Drugače jaz nisem mel nekaj možnosti testirat na veliko, sem samo openELEC build preizkusil (20.5) pa je zadeva presenetljivo smooth delovala morem rečt. Tako da meni se zdi čist uporabno. Bom pa še seveda bolj podrobneje pretestiral (pravtako zdaj uporabljam en Class 4 SanDisk.) Sedaj bom še ob priložnosti raspbmc in raspbian-a probal, pa počasi naprej z ugotavljanjem ker napajalnik in SD kartica bosta vredu.
Dost želje za igranje, premalo časa :D

TESKAn ::

Če se svinjsko greje, imaš nekje na vezju napako. Glede na to, da praviš, da so napetosti OK, verjetno kaka od komponent kuri več, kot je predvideno. Če boš še priklapljal, poglej, kaj se še prekomerno greje poleg napajalnika.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_Dormage_ ::

Hvala za nasvete.
Sedaj sem ga malček pritisnil na komponento, ki se je segrevala in zgleda sem kratek stik odpravil.
Zadeva se ne segreva več, boota pa tudi ne.
Ševedno sem pri red light problemu.
Trenutno sem dobil class 6 SD kartico za stestirat pa bomo vidli, če bo kej boljše.
Javim o napredku :)

Killermode ::

Tole če si še nisi prebral ti svetujem http://elinux.org/RPi_Easy_SD_Card_Setup

_Dormage_ ::

Killermode je izjavil:

Tole če si še nisi prebral ti svetujem http://elinux.org/RPi_Easy_SD_Card_Setup

Hvala, tole sem prebral in sledil po navodilih.
Zdej so mi iz rasp foruma svetovali naj probam pustit prižgano nekaj časa, da se board segreje.
Baje da pomaga..

Master_Yoda ::

Jaz tudi danes dobil z obljubljeno majico. Zbootati sem probal Debian in OpenElec, ter pognal en 720p TV Show. Zgleda gladko, ceprav muzike nisem imel ker imam preko DVI priklopljeno.

SD kartici imam SanDisk 8GB Class 4. Nevem ce je ze na wikiju napisana kot delujoca moram pogledati.

amigo_no1 ::

Vanadium je izjavil:

Prava stvar zgleda za openelec bo allwiner a10:

http://www.j1nx.nl/multimedia/xbmc/xbmc...

http://forum.xbmc.org/showthread.php?ti...

neki se že šušlja o xbmc podpori :))

Za tole se boš načakal...

_Dormage_ ::

Zgleda je napaka generična. Na forumu od raspija je polno tem glede nedelujočih naprav z istimi simptomi kot moja.
Nekateri so se že zmenili za farnellom za zamenjavo. Upam, da to ne pomeni čakanje na nov batch ker se mi bo zmešalo!

Qcube ::

Škoda, si pač imel nesrečo da si dobil ravno takega.

Sem stestiral xbmc in predvaja vse mpeg4 do 1080p brez problema. Edino vmesnik je počasen (čeprav overclockan na 800MHz), ampak ko enkrat zaštarta video teče gladko. Predvajam preko sambe, vtčnik za podnapise tudi deluje in jih sam potegne iz podnapisi.net ali iz kjerkoli določim. Kar se tiče tega sem zadovoljen za ta denar, pa še za druge eksperimente bo uporaben v kombinaciji z arduinon in ostalimi mikrokontrolerji.

dottor ::

Jaz sem tudi oddal povpraševanje, ki je bilo sprejeto. Zdej smo še čakam na možnost naročanja. Zanima me ali je mogoče plačat z PayPalom?
Če postavim RPi z Wi-Fi USB "kartico" v mrežo lahko pol nekako preko njega na TVju predvajam 720p/1080p filme iz mojega ali bratovega kompa? Predvsem me zanima kateri OS teče najbolj gladko in ima najboljšo podporo za Wi-Fi in predvajanje filmov. Nisem vajen orodne vrstice zato bi prosu nekaj z GUIjem :)

Vanadium ::

amigo_no1 je izjavil:

Vanadium je izjavil:

Prava stvar zgleda za openelec bo allwiner a10:

http://www.j1nx.nl/multimedia/xbmc/xbmc...

http://forum.xbmc.org/showthread.php?ti...

neki se že šušlja o xbmc podpori :))

Za tole se boš načakal...


Glede česa? podpore ali naprave?

bf4ed ::

No danes sem na pošti dvigni tudi jaz mojega RPI-ja.
Ampak ni bilo časa za test. Momo jutri sprobali.

Samo 3 meseca čakanja :D in zdaj ko ga mam, pa ni časa za test :|

jype ::

Sem dobil, bom testiral ko bo čas :)

Killermode ::


Bi igral kdo quake3?

Zgodovina sprememb…

jinzo ::

Torej jaz sem si vzel nekaj časa in stestiral malo openELEC build najden na RPi forumu tagan z 28.5 - UI je presenetljivo odziven, kot že večkrat povedano zadeva sploh nima težav z MPEG4 ali H.264 encoded zadevami (sprobal tudi več containerjev, up to 1080p). Zvok deluje tako preko HDMI kot preko izhoda na samem RPi-ju. Tako da mislim da bo zadeva čist primeren media center (seveda z kakim DLNA strežnikom). Pravtako je po moji oceni možno ganjati gor DVB-T (vsaj slovenski, ki je MPEG4). Na tej fronti pozitivno presenečen. Kot naslednjo bom probal DLNA in TVHeadend postavitev za live stream TV-ja. Potem pa gremo počasi na non-mediacenter aplikacije, da vidimo koliko "težkega" dvigovanja je sploh zmožen en tak procesor.

Zraven sem probal tudi raspbian-a kot neko osnovo za non-mediacenter usage. Z lahko dostopnimi GPIO "porti" in relativno lahko podporo zadeva rata kar močna za kako avtomatizacijo, zbiranje podatkov,... (naprimer 1-wire protokol preko GPIO-ja.) Čeprav se na tej fronti pojavljajo že druge rešitve (recimo Carambola od 8devices,...). Pravtako sem se bal da bo zadeva bolj izbirčna glede napajanja, pa sem ga sedaj napajal že iz "malo čudnega" 600mA napajalnika, računalnika, TV-ja in je vsepovsod delovalo OK. Greje se praktično ne (sem loopal 1080p Big Buck Bunny-a). Sedaj še čakamo samo poceni ohišja in večjo dostopnost RPi-jev.

Qcube ::

Glede DVB-T bo težka, ker za RPi se instalira posebna prilagojena verzija z vgrajenim OMXPlayerjem(xmbc-rbp), za PVR pa spet ena X verzija(xbmc-pvr openkamp), ki nima OMXPlayerja in tudi večino funkcionalnosti ima kodirane v DVDPlayerju, s katerim RPi ne more predvajati praktično nič razen kakšen low-res filmček. Sicer mogoče bi se dalo samo zagnat tvheadend service in nekako ročno zagnat dvb-t stream, samo nisem še testiral. Za te poskuse bo treba dat gor Raspbmc, ki deluje kot distro in je možno instalirat poljubne programe, openelec je readonly.

jinzo ::

Ja, saj nisem lih računal da bom poklikal skoz to :D Ampak tak, od oka bi zadeva vsaj za naš MPEG4 morala biti izvedljiva. Kot client TVHeadendu ne vidim nekih velikih težav, če pa stvari obrnemo pa DVB-T direkt priključimo pa če se ne motim večina OSS driverjev predstavi trenuten kanal kot MPEG2 v TS "zavit" file - kar bi pa spet moral že trenuten setup znat poganjat, vsaj izven XBMC sveta. Bo treba probat :)

Saso123 ::

Qcube je izjavil:

Glede DVB-T bo težka, ker za RPi se instalira posebna prilagojena verzija z vgrajenim OMXPlayerjem(xmbc-rbp), za PVR pa spet ena X verzija(xbmc-pvr openkamp), ki nima OMXPlayerja in tudi večino funkcionalnosti ima kodirane v DVDPlayerju, s katerim RPi ne more predvajati praktično nič razen kakšen low-res filmček. Sicer mogoče bi se dalo samo zagnat tvheadend service in nekako ročno zagnat dvb-t stream, samo nisem še testiral. Za te poskuse bo treba dat gor Raspbmc, ki deluje kot distro in je možno instalirat poljubne programe, openelec je readonly.


Katero xbmc verzijo si pa namestil? OpenELEC ali Raspbmc? Ali je še kakšna druga...
Lp

misek ::

HTS Tvheadend je backend. To pomeni da teče kot servis v ozadju. Mpeg4 stream, ki ga oddaja, pa predvaja frontend, torej XBMC.

Qcube ::

Nisem še preizkusil Raspbmc. Openelec mi DVBT-T ključek prepozna bp in daljinec, ki dela preko IRja vgrajenega v dvb-t ključk dela tudi ok v XBMCju. Za to sem moral kompajlat posebno verzijo Openeleca z ukazom PROJECT=RPi ARCH=arm PVR=yes make relase. S PVR=yes se instalirajo dodatni DVB-T driverji med katerimi je na srečo tudi za moj DVB-T kjluček. S PVR=yes se na x86 instalira tudi posebna verzija xbmc-pvr katera instalira še dodatne servise (tvheadend,mythtv,..), prilagojen skin, dodatni addoni za PVR,... Pri projektu RPi pa vsega tega ni, samo dodatni dvb-t driverji se naložijo. Se bom malo poigral še z Raspbmc če bo čas, čeprav nimam neke potrebe po LiveTV v xbmcju, bolj se mi je šlo za usposobit daljinec.

Ne vem pa kako je z backendom na drugi mašini in frontend v xbmcju, nimam nobenih izkušenj s tem, verjetno je možno.

Qcube ::

Zanimivo, hardversko podpira skoraj vse kodeke, samo lincenc niso kupili, ker so drage.

JamesH wrote:Two licensed codecs will be provided at launch, MPEG4 and h.264. Codec licences have quite an impact of the cost of the device which is why there are only two at this stage. There are non-licensed Codecs such at MPEG2, VC1 etc, but for the moment they will not be accelerated by the GPU.

Dom adds: As an aside, the GPU can hardware decode H264, MPEG1/2/4, VC1, AVS, MJPG at 1080p30. It can software (but still vector accelerated) decode VP6, VP7, VP8, RV, Theora, WMV9 at DVD resolutions. We are restricted due to licensing what we can support. We should be able to support VP8, MJPG and Theora, as I believe they are license free.

Tero ::

Glede teh licenc mi stvari niso najbolj jasne. Zakaj recimo programu kot je VLC ki vse dekodira softersko ni treba plačevat nobenih licenc pa praktično podpira "vse" ?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

hojnikb ::

Me prav zanima, na kakem nivoju je gpu zaklenjen s temi temi kodeki ki majo licenco. Mogoče je kaka koda v gpu binary blobu al pa ma mogoče SoC par bajto eeproma, kjer je to zapisano.
Ma kdo kej več info. o tem ?
#brezpodpisa

PaX_MaN ::

Tero je izjavil:

Glede teh licenc mi stvari niso najbolj jasne. Zakaj recimo programu kot je VLC ki vse dekodira softersko ni treba plačevat nobenih licenc pa praktično podpira "vse" ?

Ker se je MPEG LA tko odloču.

PaX_MaN ::

Se morm popravt:

Patents and codec licenses
Neither French law nor European conventions recognize software as patentable (see French section below).
Therefore, software patents licenses do not apply on VideoLAN software.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Sc0ut ::

Je kdo na Debianu usposobil Transmission da mu dela? Meni pa cca. minuti zablokira vse. Se rtorrent obnese bolje?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Modri dirkač ::

Ma kter idiot je disable-al ssh server.;(
Everybody lies!
««
11 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252094 (11310) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832774 (7112) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651239 (14547) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486159 (5458) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824714 (19611) hojnikb

Več podobnih tem