» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
8 / 91
»»

LuGi ::

roli je izjavil:

Juhu! Jaz sem tudi dobil, da je bilo naročilo poslano. Glede na zdajšnje izkušnje s farnellom bo to zelo verjetno jutri pri meni.


In? Čudno mi je da nimam tracking številke..verjetno zadeve sploh niso odposlali kljub emailu.. :|

roli ::

Nič še kar je malce čudno. Krivim praznike pri nas in pa verjetno precejšnje število raspberrijev, ki so jih poslali. Razen, če za pošiljanje raspberrijev niso uporabili UPSa kar bi bilo tudi mogoče.
http://www.r00li.com

l-note ::

Očitno Farnell pošilja prek Royal mail 2nd class (brez tracking številke), zato bo trajalo kak teden, da pride do nas. Angleži pa so dobili v par dneh.

technolog ::

Če naročim danes, v kolikem času bi dobil zadevco?

hojnikb ::

Mene tut to zanima. In pa kje točn je link za naročit sploh ?
Ker jst vidim na farnellu sam da ti kao pošlejo mejl z linkom za naročilo..
#brezpodpisa

jinzo ::

Ja, nikjer nimajo odprtih naročil ampak po queue-u sprejemajo naročila. Mislim da vsi, ki so trenutno naročili dobijo do nekje konca Julija menda. Tak da ko prideš na vrsto verjetno kakiga avgusta/septembra če zdaj prideš v vrsto (ampak ni lih nekih točnih, ko je baje dost naročil :P)

hojnikb ::

yey..
#brezpodpisa

roli ::

l-note je izjavil:

Očitno Farnell pošilja prek Royal mail 2nd class (brez tracking številke), zato bo trajalo kak teden, da pride do nas. Angleži pa so dobili v par dneh.

Kurbe pocene! :)
vse ostale pakete je farnell vedno pošiljal preko UPSa. Ponavadi s priloženo tracking številko, čeprav enkrat ni bila priložena (stvar je vseeno prinesel UPS kurir).
http://www.r00li.com

Shkorc ::

Za enkrat sem imel same pozitivne izkušnje z Royal Mail-om *kuckuck po lesu*

techfreak :) ::

roli je izjavil:

vse ostale pakete je farnell vedno pošiljal preko UPSa. Ponavadi s priloženo tracking številko, čeprav enkrat ni bila priložena (stvar je vseeno prinesel UPS kurir).

Brez tracking številke sem ponavadi dobil v enem tednu. Sicer se mi je pa to zgodilo samo pri stvareh kot npr. FeCl3, PCB razvijalec, termalna pasta.

roli ::

Saj z royal mailom ni nič narobe. Sam počasnejši so od UPSa. Do sedaj je vse kar sem naročil prek Farnella prišlo prek UPSa naslednji dan. Če sem naročil v sredo je bil v četrtek paket pri meni - ravno zaradi hitrosti so mi tako všeč.
http://www.r00li.com

Vanadium ::

Qcube je izjavil:

Ravnokar compajlam openelec. Na njihovem wikiju piše, da traja med 2,5 in 10 ur, lol. Sem moral poflikat še en mrtev link v sourcu, zgleda da zdaj bo.


Boš pogledal če je podprt tudi vtičnik TV headend na arm verziji open eleca? Mi je vedno bolj všeč tale raspberry za home theater in IPTV predvajanje :D

Qcube ::

Vanadium je izjavil:

Boš pogledal če je podprt tudi vtičnik TV headend na arm verziji open eleca? Mi je vedno bolj všeč tale raspberry za home theater in IPTV predvajanje :D


Ja, v source fajlih je, tudi v kompajlanem binary-ju se večkrat pojavi ta string. Ne morem pa ti zagotovo povedat, da je to to dokler ne pride RPi.

P.S. celoten build openeleca je trajal 9 ur.

stb ::

Poštarji danes pite kar v nabiralnike tlačijo: 8-)


Preizkus sledi šele zvečer.

trnvpeti ::

evo, jz sem dobil

roli ::

Jaz sem jo menda dobil včeraj - nažalost sem med tednom v LJ na faksu tako, da bo moral moj Pi še mal počakat.
http://www.r00li.com

LuGi ::

Verjetno je tudi mene postar danes razveselil oz. me bo ta teden =)

SlimDeluxe ::

I tata bi sine :(
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

bf4ed ::

Tisti kateri ste dobili povejte kje ste naročili, FARNELL ali RS?
In če ste od farnell-a sploh dobili email da je odposlano?

hojnikb ::

Kooooooooooončno po dolgem času sn dobu mejl za prednaročilo.
Življenje ima smisel spet 8-)

Zdej pa lepo zrihtat wirecard, da lahko dejansko to plačam ;)

stb je izjavil:

Poštarji danes pite kar v nabiralnike tlačijo: 8-)


Preizkus sledi šele zvečer.

Lepo, še en lastnik pite ;)
In kaj bo laufal gor ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Tero ::

Bi kdo prodal pi? :)
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

hojnikb ::

Se pridružujem Terotu ;)
#brezpodpisa

LuGi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

orescek ::

Moj je danes prišel. Naročil pri Fernellu.

stb ::

hojnikb je izjavil:


In kaj bo laufal gor ?

Zaenkrat imam Debian (Squeeze), na drugo kartico bom dal pa OpenELEC.
Ko bo na voljo Raspbian (poln Debian Wheezy build optimiziran za RPi) pa tega (Vključeval naj bi tudi XBMC).

Pregled distribucij: http://elinux.org/RPi_Distributions

Par presenečenj:
- RPi: z 1A napajalnikom ne zavrti USB hard diska, bo potreben powered USB hub. Kakšna priporočila za nakup?
- Debian Squeeze image: IPv6 ni podprt v kernelu

trnvpeti ::

Je kateremu uspelo na rpi predvajati iptv udp stream?
Meni zazene, zvok skoraj ok, video samo prva slika.

branc ::

Zdravo,
že kaj novega z dobavljivostjo oz. ima kdo še kakšen source, za katerga ne vem? :)
Povpraševanje oddano že kar nekaj časa nazaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: branc ()

Vanadium ::

trnvpeti je izjavil:

Je kateremu uspelo na rpi predvajati iptv udp stream?
Meni zazene, zvok skoraj ok, video samo prva slika.


to mene tudi zanima, ker če bom to kupoval bom samo zaradi iptv+home theater naveze.

bf4ed ::

Par presenečenj:
- RPi: z 1A napajalnikom ne zavrti USB hard diska, bo potreben powered USB hub. Kakšna priporočila za nakup?


Ne zašene ga zato ker je varovalka za komplet RPI 1A, in če RPI porabi 700mA ostane za disk samo 300mA kar pa je premalo. Rabi barem 400-500mA za disk.

Boš mogel USB hub z napajalnikom uporabit.

Ja priporočila še ne vem, jaz bi imel enega z 3A če se da kaj za dobro ceno dobit. Tako bi napajal z hubom RPI in vse drugo potrebno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

trnvpeti ::

bf4ed je izjavil:

Par presenečenj:
- RPi: z 1A napajalnikom ne zavrti USB hard diska, bo potreben powered USB hub. Kakšna priporočila za nakup?


Ne zašene ga zato ker je varovalka za komplet RPI 1A, in če RPI porabi 700mA ostane za disk samo 300mA kar pa je premalo. Rabi barem 400-500mA za disk.

Boš mogel USB hub z napajalnikom uporabit.

Ja priporočila še ne vem, jaz bi imel enega z 3A če se da kaj za dobro ceno dobit. Tako bi napajal z hubom RPI in vse drugo potrebno :)

Tole pa ni slaba ideja. En hub z napajalnikom, da napaja se rpi.
Ce bo kdo nasel kaj, naj prilepi link.

borges ::

Tole, mogoče:
http://www.ebay.com/itm/10-Ports-480MBp...

Naj bi imel 2,5A napajalnik. Jaz ga še čakam.

stb ::

Po opisu sodeč
Can be expand into ten independent USB interface, each supply up to 500mA
With power adapter, can easily supply 500mA current for each port

...bi moral biti pri tem hub-u napajalnik vsaj 5A, res pa je treba te specifikacije jemati z rezervo :P
Izgleda ok, samo iz Hong Konga ga pa res ne bi čakal 2-6 tednov.

Sem pomislil na možnost da 1A ne bo dovolj, a potihem sem vseeno upal da bo.

borges ::

Našel sem opise "istega" huba na nemškem e-bayu, kjer so eksplicitno napisali, da je napajalnik 2.5A. Cena je pa ene 3x višja ...

bf4ed ::

Saj ta hub je ok, če je res 2,5A. Ampak to bi moral testirat kak se obnaša pod obremenitvijo. Edino 10 port je preveč, mogoče kakega podobnega z 5 port.

Če ne drugo jaz tudi tega nabavim, ampak bi pa lahko kak drug napajalnik priklopil z več A če bi potreboval, saj je priključek odličen za samograditelje.

roli ::

Jaz sem vzel enega canyonovega v našem BB z 2100mA napajalnikom (najcenejši USB hub, ki ga prodaja BB pri nas). Zaenkrat mi je raspberryja, tipkovnico, miš, USB wifi dongle poganjal brez problemov. Res pa je da nisem kaj dosti testiral. Preizkusil sem kako in če stvar deluje in to je bilo to zaenkrat.

Razen z eno tipkovnico mi je ven metal kernel panic in se ni hotel zagnati (ali pa je zmrznil, ko sem jo vklopil). Z drugo pa je delal čisto lepo.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

trnvpeti ::

roli je izjavil:

Jaz sem vzel enega canyonovega v našem BB z 2100mA napajalnikom (najcenejši USB hub, ki ga prodaja BB pri nas). Zaenkrat mi je raspberryja, tipkovnico, miš, USB wifi dongle poganjal brez problemov. Res pa je da nisem kaj dosti testiral. Preizkusil sem kako in če stvar deluje in to je bilo to zaenkrat.

Razen z eno tipkovnico mi je ven metal kernel panic in se ni hotel zagnati (ali pa je zmrznil, ko sem jo vklopil). Z drugo pa je delal čisto lepo.

katerega si to vzel?
mas model, link
ta je edini hub
http://www.bigbang.si/racunalnistvo/rac...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

roli ::

No ja očitno ni najcenejši. Hehe. Tegale sem vzel:
http://www.bigbang.si/racunalnistvo/rac...
Je bil pa najcenejši, ki je imel napajanje :D.
http://www.r00li.com

energetik ::

Ni še noben naredil kakega testisa? Namestitev OS in podobno? Zdj vas je pa že kr neki dobil te zadevce. Hočmo reportažo. :)

roli ::

Debian je malce počasen sem opazil do sedaj. Poraba procesorja rada skače tam okol 100% tudi pri kakih preprostih stvareh. Stvar rata počasna že ko je treba odpret desktop nastavitve. Nobenega packet managerja ni po defaultu gor, prav tako ne gre avtomatsko v x server ampak ga moraš zagnat ročno. Prav tako še nisem našel nobenega network orodja kar pomeni, da se bom moral za mrežo pojebat iz terminala :). Se pa zadeva boota kar hitro.
http://www.r00li.com

hojnikb ::

Probaj še arch, če je kej bol odzivn.
Sicer pa ta zadeva NUJNO nuca X GPU pospeševanje, ker vso to procesiranje je za ta procesorček preveč.

Btw si probu zadevo kej navit ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

roli ::

Nevem, če bi se zaenkrat z archem ukvarjal. Nisem ravno ljubitelj linux terminala - sicer me ne moti samo, če je le mogoče se ga izognem. Mogoče bom probal kdaj v prihodnje sam trenutno ne.

Sicer pa navijanja nisem probal ne. Sam včeraj sem ga probal zagnat pa malce potestirat in to je to.
http://www.r00li.com

dzinks63 ::

Probaj lubuntu (leti kot raketa), če bo tudi to prehudo, pa Puppy linux.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

roli ::

As far as I know karkoli *buntu na Rpi ne bo delalo, ker ne podpira arm v(nekaj) instrukcij. Puppy linux pa menda za Rpi še ni pripravljen.
http://www.r00li.com

trnvpeti ::

Navodila za arch

http://downloads.raspberrypi.org/images...
tole si das na sd kartico

boot-nes, root / root je user pass

prvo naredis update na zadnji kernel 3.1.9-13+ in zadnji firmware za rpi in vse ostalo

pacman -Syyu

Pol instaliras openbox z tint2.
Openbox bo ob zagonu porabil samo 26M rama!

pacman -S alsa-firmware alsa-utils alsa-oss xf86-video-fbdev xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils openbox obconf obmenu lxappearance consolekit tint2 conky xterm

Pol naredis enega userja za openbox

useradd -m -G users,audio,video,wheel,storage,optical,power,network,log,lp -s /bin/bash newuser

passwd newuser

Dodas se modul za zvok

# /etc/rc.conf dodas na koncu @alsa v DEAMONS

#modules MODULES=(snd-bcm2835)

Prijavis se kot nov user v konzolo

su - newuser

in naredis okolje za openbox

mkdir -p ~/.config/openbox/
cp /etc/xdg/openbox/rc.xml ~/.config/openbox
cp /etc/xdg/openbox/menu.xml ~/.config/openbox

add tint2 & >> ~/.xinitrc
add exec ck-launch-session dbus-launch openbox-session >> ~/.xinitrc

startas z startx

Naknadno si instaliras programe z
pacman -S ime_programa

isces pa
pacman -Ss katere_programe_iscem

ce das 29.4. na sd, imas na /boot
config.txt, tam notri odkomentiras za 800Mhz overclock, za 900 nisem probal

Arch po defaultu ima 128M za sistem in 128M za grafiko.
Google bo lepo nasel, kako to spremenis na recimo 192/64

Se malo o openbox in tint2
tint2 ti naredi task manager, enostavno si naredis se launcher (ena vrstica v xml obliki)
dodas si lahko se systray

openbox, hitre tipke, zagon programov recimo

vse je v .config direktoriju
vse je v xml obliki

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

lament ::

RBP je impresivna zadeva. Kot so že nekateri izpostavili ima problem s prešibkim CPU in dokler X ne bodo izkoriščali HW pospeševanja bodo praktično neuporabni. Tudi overclocking CPUja ne bo rešil problema neodzivnosti, ki je prisoten v default Debianu.
Drugi problem je hitrost branja/pisanja na SD kartico. Na SDHC class 10 dosegam komaj 4,7MB/s branja kar je zelo počasno in neuporabno za swap, tako da je bolj smiselno uporabiti zunanji USB disk/ključek.
Zanimivo bo še na področju porabe energije na napravi. Za napajanje z baterij bo najbrž zanimiv downclock in ugašanje posameznih delov procesorja ter ostalih naprav. Zaenkrat še nisem opazil kakega pametnega power managementa na napravi.

trnvpeti ::

ja vse skupaj je dokaj nedodelano
pac so naredili hype

roli ::

Ravno rejle sem se pol ure igračkal, da bi usposobil wifi na debianu. Grrrrrrrrrrrr. Ifconfig adapter sicer zazna ampak je down, ga hočeš omogočiti ampak faila z razlogom, da nek x direktorij ne obstaja. Tisti debianov utility za skeniranje omrežji se pritožuje da ne more omrežja poiskat omrežja ker je network adapter down. In zakaj hudiča so dali gor HDMI namesto VGA. VGA ima vsak hudičev monitor, HDMI pa imajo samo novejši oziroma TVji. DVI priklop na monitorju mam pa že zaseden z računalnikom in ne bom zadeve preklapljal za vsako malenkost. Medtem, ko imam VGA port prost, pa tudi spare 17" LCD se najde.

Kar se pa distribucije tiče - čakam na puppy linux. Za tega vem, da je res light weight in (vsaj v x86) ima osnoven GUI za network setup, ki dejansko dobro deluje.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

hojnikb ::

lament je izjavil:

RBP je impresivna zadeva. Kot so že nekateri izpostavili ima problem s prešibkim CPU in dokler X ne bodo izkoriščali HW pospeševanja bodo praktično neuporabni. Tudi overclocking CPUja ne bo rešil problema neodzivnosti, ki je prisoten v default Debianu.
Drugi problem je hitrost branja/pisanja na SD kartico. Na SDHC class 10 dosegam komaj 4,7MB/s branja kar je zelo počasno in neuporabno za swap, tako da je bolj smiselno uporabiti zunanji USB disk/ključek.
Zanimivo bo še na področju porabe energije na napravi. Za napajanje z baterij bo najbrž zanimiv downclock in ugašanje posameznih delov procesorja ter ostalih naprav. Zaenkrat še nisem opazil kakega pametnega power managementa na napravi.


problem je v card readerju, ker ma interno frekvenco tak nizko (baje zarad kompatabilnosti), da je omejen na 6 MB/s R/W.

roli je izjavil:

Ravno rejle sem se pol ure igračkal, da bi usposobil wifi na debianu. Grrrrrrrrrrrr. Ifconfig adapter sicer zazna ampak je down, ga hočeš omogočiti ampak faila z razlogom, da nek x direktorij ne obstaja. Tisti debianov utility za skeniranje omrežji se pritožuje da ne more omrežja poiskat omrežja ker je network adapter down. In zakaj hudiča so dali gor HDMI namesto VGA. VGA ima vsak hudičev monitor, HDMI pa imajo samo novejši oziroma TVji. DVI priklop na monitorju mam pa že zaseden z računalnikom in ne bom zadeve preklapljal za vsako malenkost. Medtem, ko imam VGA port prost, pa tudi spare 17" LCD se najde.

Kar se pa distribucije tiče - čakam na puppy linux. Za tega vem, da je res light weight in (vsaj v x86) ima osnoven GUI za network setup, ki dejansko dobro deluje.


HDMI so dal verjetno zato gor, ker ma že ta SoC vgrajeno podporo zanj; za VGA bi pa potem rabl extra kontroler, kar bi pa nabil ceno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

lament ::

hojnikb je izjavil:

problem je v card readerju, ker ma interno frekvenco tak nizko (baje zarad kompatabilnosti), da je omejen na 6 MB/s R/W.

Saj na začetku je bolj pomembna kompatibilnost kot kaj drugega. Nebi bilo lepo, če bi bila 1/2 enot "nedelujočih" zaradi nekompatibilnosti z SD karticami. Dolgoročno me pa to sploh ne skrbi, se bo že popravilo driver...

hojnikb ::

Še vedno se lahko da eno malo kartico z kernelom in gpu blobom, rootfs se pa lepo zboota z usb kjuča ali diska.
#brezpodpisa
««
8 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205250816 (10032) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832339 (6677) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29650808 (14116) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486109 (5408) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824575 (19472) hojnikb

Več podobnih tem