» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
74 / 91
»»

kranjcb ::

@kamikaze5: Kako maš pa rešeno v kurilnici, če pride do prekinitve elektrike oz. do morebitne sd card corruption?

Kar sem se jaz igral sem to reševal z read-only filesystem-om. Ampak potem se mi je povečal boot time na cca 2 minuti (verjetno se da še kaj pohitriti). V tem času ti lahko iz kurilnice pošilja zelo prevročo vodo...

Opcija 2 je tudi boot iz external USB diska.

Zato mi je Arduino vedno bolj všeč...

hojnikb ::

za take štose bo arduino bolši...
Ali si pa kupiš tale UPS board in nimaš težav z izpadi
#brezpodpisa

d4vid ::

povezes vse na arduino, ki dela samostojno, podatke pa posilja rpiju, s kjer lahko nastavljas parametre, ki jih arduino pospravi v eeprom.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

aycabron ::

d4vid je izjavil:

povezes vse na arduino, ki dela samostojno, podatke pa posilja rpiju, s kjer lahko nastavljas parametre, ki jih arduino pospravi v eeprom.


Ni to malo preveč flash-anja EEPROM-a da bi blo varno/zanesljivo?

Še datasheet pravi da je limit z neko mero zanesljivosti okoli 100000.

A ne bi blo bolje na arduino poslušat za ukaze iz RPi in glede na te nastavljat globalne spremenljivke (vsaj za povezavo RPi -> arduino)?

Če se ne motim, se na ta način se dostopa in spreminja samo SRAM.

          ::

d4vid je izjavil:

Tole nebi blo slabo, ce bi prestavil cel sistem, s slikami tako strojnega kot programskega dela. Spisano je v cem, pythonu?


Sistem stalno dograjujem. Trenutno je v napol prototipni fazi, saj ravno rišem tiskanino za elektroniko, tako da slik zaenkrat ne bi lepil.
Če začnem na začetku: celoten sistem ima najprej UPS, nato glavno stikalo, nato pa ločene varovalke za posamezne dele (za vsako črpalko, ventil ter ena za elektroniko). Za napajanje sem kupil en malo boljši 15V napajalnik, ki se namesti na DIN letvico. 15V iz napajalnika nato ločeno reguliram v tri veje 5V: ena za RPija, ena za releje in ena za Arduinota Nano, ki sem ga najprej napajal preko napajalnega pina z 8V, ker pa iz mojega sistema dobivam zelo stabilno napetost 5V, ka napajam mimo njegovega regulatorja.
Arduino in RPi sta povezana preko I2C vodila, preko katerega Arduino pošilja vrednosti temperaturnih senzorjev. Plošča z releji je povezana neposredno na GPIO pine RPija, ker ima že vezje vse primerne zaščite (povezava vhoda do navitja je preko optoizolatorja). Zaradi tega nisem kompliciral s kakšni bufferji ali podobnim. Poleg tega sem tri GPIO pine uporabil za krmiljenje shift registra, kjer imam priključene kontrolne ledice.
SW na RPiju je napisan v Javi in deluje kot Web aplikacija na Tomcatu. Web del omogoča enostaven prikaz trenutnega stanja, serverski del pa periodično shranjuje vsa stanja na MySQL strežnik. Na strežniku, kjer teče baza, je tudi glavna web aplikacija (Java/EE + Glassfish), ki poleg nastavljanja omogoča še razne grafične prikaze in podobno. Tomcata na RPiju sem uporabil zaradi enostavnosti nameščanja novih verzij, saj imam v Eclipsu narejeno ant build skripto, ki zbuilda vse aplikacije in jih potem tudi deploya.
Zadeva ni prenosljiva, saj je narejena točno za moje potrebe. Moj cilj je bil, da sistem ogrevanja deluje po mojih željah, brez da se kaj dodatno z njim ukvarjam. To sem tudi že dosegel. Npr. ko zakurim v peči na drva, se ogrevanje samodejno preklopi na to peč in začne polniti zalogovnik z odvečno toplo vodo. Ko temperatura peči pade, se sistem ogreva iz zalogovnika. Ko še tam zmanjka tople vode, pa se vključi peč na olje. Če imam presežke temperature pa se po potrebi greje tudi sanitarna voda. V prihodnosti me čaka še izdelava tiskanine za elektroniko (trenutno je vse na treh protobordih), izdelava dashboarda (RPI + zaslon) za v dnevno in izdelava senzorjev temperature po posameznih sobah.

kranjcb je izjavil:

@kamikaze5: Kako maš pa rešeno v kurilnici, če pride do prekinitve elektrike oz. do morebitne sd card corruption?


Pomembno je stabilno napajanje, kar sem dosegal z UPSom in dobrim napajalnikom, poleg tega imam na SD kartici samo /boot particojo, / pa je na USB ključku. V cca. petih letih nisem imel nobenega izpada.

Zgodovina sprememb…

          ::

hojnikb je izjavil:

za take štose bo arduino bolši...


Prvo verzijo sistema sem imel na Arduinotu. Kar se tiče same regulacije je OK, čim pa začneš zadevo povezovati v splet ali uporabljati bazo za logiranje stanj, pa se zadeve še kar zakomplicirajo. Po prvem planu sem hotel imeti regulacijo na Arduinotu in vse ostalo na RPiju, a sem na koncu zadevo poenostavil in vse prestavil na RPija. Edino zaradi treh ločenih vej W1 senzorjev je ostal en Nano.

          ::

aycabron je izjavil:

d4vid je izjavil:

povezes vse na arduino, ki dela samostojno, podatke pa posilja rpiju, s kjer lahko nastavljas parametre, ki jih arduino pospravi v eeprom.


Ni to malo preveč flash-anja EEPROM-a da bi blo varno/zanesljivo?


Tako sem imel na začetku. V EEPROM gredo spremenljivke, kot so nastavljene temperature ali režim delovanja, naklon in odmik ogrevalne krivulje, ... Vse to se spreminja sila redko, tako da s tem ni bilo težav. V EEPROMu sem imel zadeve, ki so pomembne, da po ponovnem zagonu sistem deluje tako, kot je prej.

Red_Mamba ::

arduino lahko povezes prek lan modula
tako imam jaz reseno za releje krmilit za pametno hiso
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

          ::

Aha, še tole: vsi rele boardi delujejo kot preklopna stikala. To se pravi, da lahko porabnike nanje vežeš tako, da so prižgani bodisi na HIGH ali LOW stanju kontrolnega pina. To je pomembno zato, da sistem zastaviš tako, da v primeru izpada krmiljenja ne pride v kakšno nezaželjeno stanje. Če pride do izpada pri meni, izključim oljni gorilnik, obrnem rotodivert na peč na drva in prižgem črpalke. Na ta način preprečim, da ob morebitnem izpadu ne raznese kotla peči na drva. Na GPIOjih, s katerimi krmilim releje, imam tudi pull-up in pull-down upore, saj so izhodi ob resetu RPija v nedefiniranem stanju, dokler jih programsko ne inicializiram.

          ::

Red_Mamba je izjavil:

arduino lahko povezes prek lan modula
tako imam jaz reseno za releje krmilit za pametno hiso


Ja, tudi to sem tehtal. Na začetku sem bil mnenja, da je za krmiljenje bolje izbrati krmilnik od računalnika, saj imaš na njem samo svoj program. V trenutni verziji uporabljam RPija, saj je zame tak sistem enostavnejši: Javo imam raje in jo bolje obvladam od C++, nameščanje novih verzij opravim kar iz Eclipse-a, prej sem moral v kurilnico nositi prenosnik.
Razmišljam pa o tem, da bi bil arduino poleg branja temperatur uporaben še za watchdoga RPiju. Ampak v to bom šel, če bo prišlo do težav v zanesljivosti delovanja. Zaenkrat jih nimam.

hojnikb ::

končno dobu ups board
http://www.ebay.com/itm/282352753274?_t...

... ki se je pa izkazu za mrtvega :'(
#brezpodpisa

hojnikb ::

našu problem; očitno je kitajc pozabu dat gor glavno diodo. Quick patchup diode iz enga drugega boarda and problem solved :)
#brezpodpisa

AvtoR ::

A bi se dalo za UPS uporabit kar Xiaomi powerbank. Powerbank mi poganja RPi cel dan, ne vem pa če bi se ga dalo hkrati tudi polniti in kakšen vpliv bi bil na življensko dobo baterije?

aycabron ::

@kamikaze5

O super.

AvtoR je izjavil:

A bi se dalo za UPS uporabit kar Xiaomi powerbank. Powerbank mi poganja RPi cel dan, ne vem pa če bi se ga dalo hkrati tudi polniti in kakšen vpliv bi bil na življensko dobo baterije?


Zelo slab učinek.

Razen če imaš kak dober sistem za polnjenje in praznenjene, ki ne polni, če ni bilo nič praznjeno in ne napaja naprave, če se lahko naprava napaja iz vtičnice.

Funkcionalnost dejanskega UPS-ja, skratka.

_pobesneli_ ::

Tole sem zasledil danes za UPS

https://www.indiegogo.com/projects/pigo...
Gregor

hojnikb ::

http://www.ebay.com/itm/282352753274?_t...
ceneje in dosti bolj kompaktno :)
#brezpodpisa

_pobesneli_ ::

A nima to tvoje malo premalo izhodnega toka za rpi?
Gregor

hojnikb ::

za rpi3 bi znal bit premalo ja.. za kakšen drug board je pa načeloma dovolj. V skrajni sili daš pa 2 skupaj :)
#brezpodpisa

AgiZ ::

@hojnik
Me veseli da ti je vseč ta UPS. Sam ga še čakam :/
Deluje kot mora?

hojnikb ::

zaenkrat dela. Gor mam prpopane kitajske solarne panel in 3 16850 celice.
Sn pa mogu gor nalotat glavno diodo, ker jo je kitajc pozabu :))

Testiram če dovolj hiter polni solar panel, da lahko 2g-iot preživi :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Ghost007 ::

Ki je najbolse kupit to zadevo? Raspberry pi mislim.

To je vbistvu android z google storom right?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

broken/link ::

ne, to ni android z google storom. Kaj to je pa poskusi pogooglat.

Zgodovina sprememb…

orbika ::

Ghost007 je izjavil:

Ki je najbolse kupit to zadevo? Raspberry pi mislim.

To je vbistvu android z google storom right?


V resnici je to mini-računalnik, dobiš osnovno ploščo z intgriranimi komponentami. Ohišje, napajalnik ipd. moraš kupit ločeno.
Obstaja cel kup (Linux) sistemov, katere lahko naložiš na tole napravico.

RockyS ::

Je kdo mogoče nabavljal kakšne brezžične senzorje? Iščem čim več senzorjev, ki bi bili brezžični (bt, radio, wifi...) in da bi imeli polnjenje na baterije (kakšrne koli).

Miner ::

Na novi RPi3 mi je crknila SD kartica po 2 dneh uporabe. Pi sem normalno ugasnil, prižgati se pa ni hotela več. Windows kartico zazna, a je ne morem formatirati(kaže, da naj bi imela le 30MB prostora, namesto 16GB). Je kakšna možnost, da SD kartico usposobim? Je krivda na moji/Rpi strani, ali naj za kartico zahtevam reklamacijo? Za izgubljene podatke ni problema.

njyngs ::

Uporabi MiniTool Partition Wizard ali nekaj podobnega, da boš videl celo kartico - celo sformatiraj. Windows smotano prikaže vsebino, ko je enkrat rPI naredil svoje razdelke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Miner ::

Brez sreče tudi s tem programom:



Probal sem tudi z Wipe disk in Partition recovery.

Daniel ::

Poskusi SDFormatter.

lopov ::

Miner je izjavil:

Brez sreče tudi s tem programom:



Probal sem tudi z Wipe disk in Partition recovery.


Reklamiraj. Kaj si to kupil? Da ni kitajc prodal fejkano kartico? Mam doma tak ključek, mislim da 250 Mb dejanskega placa, naj bi pa bil 8Gb ;((

Miner ::

SDFormatter:
"The memory card is write-protected."

Gre za Sandisk Ultra 16GB z Ebaya. Mislim da je originalna, glede na hitrosti, ko je še delovala. Prej je sigurno imela 16GB, saj sem nanjo naložil Raspbian.

Daniel ::

Izgleda fuč.

slodreamer ::

meni se je podobno zgodilo, ne android ne windows nista mogla formatirati ali uporabljati kartice, po moje je pokvarjena

d4vid ::

Poskusi dat v fotoaparat in formatirat. Ali pa samo prepises z novo sliko.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Miner ::

Kakšno sliko?

d4vid ::

Miner je izjavil:

Kakšno sliko?


S sliko diska oz. datoteko .img v programu win32diskimager
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

aycabron ::

Miner je izjavil:

SDFormatter:
"The memory card is write-protected."

Gre za Sandisk Ultra 16GB z Ebaya. Mislim da je originalna, glede na hitrosti, ko je še delovala. Prej je sigurno imela 16GB, saj sem nanjo naložil Raspbian.


>z Ebaya.

Upam, na vse kar še držiš za sveto, da si se prepričal, da je zares 16 GB.

EvilDare ::

Imam ultra fit ključek 32gb, ki se je postavil v read only. Na servisu so ga zamenjal ker je bil pokvarjen.

iDare ::

RockyS je izjavil:

Je kdo mogoče nabavljal kakšne brezžične senzorje? Iščem čim več senzorjev, ki bi bili brezžični (bt, radio, wifi...) in da bi imeli polnjenje na baterije (kakšrne koli).



Lahko nabavš ESP8266 (wifimodulčk) in gor vežeš senzor. Na baterije bo pa bolj švoh... odvisno za kaj rabiš no.

          ::

Miner je izjavil:

SDFormatter:
"The memory card is write-protected."

Gre za Sandisk Ultra 16GB z Ebaya. Mislim da je originalna, glede na hitrosti, ko je še delovala. Prej je sigurno imela 16GB, saj sem nanjo naložil Raspbian.


Da nisi slučajno stikalca za write-protect premaknil?

Kurzweil ::

Bolj za prosti čas in občasno uporabo študiram, da bi iz Raspberryja naredil en mini server in sicer bi občasno gor nalagal do max 50Gb datoteke za prenos. Torej nek FTP, še bolje pa bi bilo, da bi bil kakšen free vmesnik, ravno toliko, da bo bi poslal nekomu link do FTPja, da bi lahko prenesel, kar mi je namenjeno.

Kaj predlagate?

Raspberry zadnjo verzijo, eno proper SD kartico, seveda adapter, za disk kakšen disk, ki ima hiter read time in soliden write time (to niti ni tako kritično), ampak ti dve stvari sta v večini primerov tako vzajemni. Bolj pa me zanima iz aspekta software-a. Kaj bi dal gor, da bi pač bil ta raspberry online in da bi se dalo nalagata in prenašat na čim bolj simple način, preko kakšnega linka še najbolje.

hvala

d4vid ::

Owncloud oz. nextcloud?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Kurzweil ::

To je free zadeva? To se naloži in deluje zadeva, kot običajen cloud service?

edit: pri novem Rpiju je napajanja dovoj, da je lahko HDD brez zunanjega napajanja? bi iz razlogov hitrejšega branja in pisanja (itak se ne predvideva velikih količin) namesto HDDja, raje uporabil SSD?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kurzweil ()

d4vid ::

Je free, razen app za Android in iOS je plačljiv. Jaz to poganjam tudi na zakupljenem strežniku, sicer prostora nimam veliko, je pa priročno, ker lahko dostopam, od kjerkoli hočem.

Napajanje bo po moje treba uredit kar zunanje, SSD je pa brezveze (USB in ethernet sta vezana na isto podatkovno linijo, tako da ne pričakuj nevem kakšnih hitrosti)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Kurzweil ::

Hvala za informacije. Imam prejšnje modele, ampak bom nabavil vse na novo in se malce poigral čez vikend. Za Android in iOS pa ne bo težav, saj se bodo datoteke prenašale samo med desktopi. Večinoma gre za razne posnetke (video in audio), največ do sedaj je bilo 40Gb, se bi pa to uporabljalo parkrat mesečno in nima smisla iti v neke hardcore investicije. In točno to mi potrebujemo, da se bo dalo dostopati od koder koli in da bo čimbolj simple, da bo znal uporabljati tudi kakšen starejši možakar, ki ponavadi vpraša, na koliko CDjev mu bomo posneli :)) Za napajanje pa tudi ni problem, če bo zunanje, imam oba diska, tako da bom probal tudi to. Preden pa se bo kdo začel kaj užigati, gre pa izključno za avtorski material oz. za stvari, ki jih sami snemamo, produciramo in masteriziramo.

Hvala še enkrat!

kljuc ::

Verjetno je že bilo odgovorjeno, pa ne najdem - kje je najceneje kupiti raspberry-je in dodatno opremo?

tsatthoggua ::

Poglej na galagomarket

d4vid ::

Trenutno cakam na Tv box iz kitajske in uporabljam Rpi1 256MB za kodi... Mi lahko kdo na hitro pove koliko je razlike med rpi 1 in rpi2b (quad 900mhz)?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

kar se tiče videa, sta enaki zadevi.
#brezpodpisa

Frgazor ::

d4vid je izjavil:

Trenutno cakam na Tv box iz kitajske in uporabljam Rpi1 256MB za kodi... Mi lahko kdo na hitro pove koliko je razlike med rpi 1 in rpi2b (quad 900mhz)?


Jaz sem za kodi zamenjal rpi1 256mb za orange pi pc in je razlika neverjetna, predvidevam da bo z rpi2 podobno

d4vid ::

Sem mel opi pc+ pa mi je sel dram, zato mam RPi. Filmi se nekaj zatikajo preko sambe, pa live stream iz tvheadenda tud lagga, nisem se ugotovil ali je to rpi ali stream... Moram pognat se preko VLCja streame pa spremljat ce zasteka.

Sicer mam pa menda slab disk v serverju in mozno da mi tisto negaja glede filmov... Bom smart moral pognat.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD
««
74 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252849 (12065) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832928 (7266) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651394 (14702) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486206 (5505) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824761 (19658) hojnikb

Več podobnih tem