» »

LED lučke

LED lučke

«
1
2

avokado ::

Pozdravljeni,

zanima me, kako varne so LED lučke za osvetljavo, za branje? Je res, da lahko poškodujejo oči?

Highlag ::

Toliko kot ostale žarnice ali pa sonce.
Never trust a computer you can't throw out a window

SkyEye90 ::

Največkrat imajo manjšo svetilnost, kar pa ni ravno dobro za oči. Če želiš LED, moraš paziti na svetilnost, ki mora biti dovolj močna. Poleg tega je pomembna še barvna temperatura. Za branje je nejbolj prijetna rumenkasta, približno taka, kot je pri starih žarnicah. Oznaka za to je Warm white oz. toplo bela. Lahko je tudi bela, nikakor pa ne cold white oz. hladno bela - modrikasta. Večinoma za branje ni ravmo primerna.
Potem pa je odvisno še od elektronike. Nekatere LED utripajo s 50Hz (50x na sekundo), kar je kar malo premalo.

akasa ::

Nas so v šoli naučil da imajo Led lučke najbol zdravo svetlobo za oči kar se tiče sijalk. Kuk je pa od tega res pa nevem.

jest10 ::

avokado je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me, kako varne so LED lučke za osvetljavo, za branje? Je res, da lahko poškodujejo oči?


Če ne boš gledal direktno vanje, se nimaš česa bati. Itak pa to ni proporočljivo tudi pri "navadnih" lučeh.

20+W hladno belih z veliko modre barve pa verjetno ne boš uporabljal ane. Te pa znajo biti škodljive ob pretirani uporabi, ker poškodujejo vidni živec.

avokado ::

Dons sm bil v trgovini in so mel samo led žarnce od Osrama 50Hz. Kje pa se dobi kakšne, ki imajo večjo frekvenco?

SkyEye90 ::

Pazi, vse so 50Hz, saj se priključijo na omrežje, ki ima 50hz.
Elektronika v LEDicah to napetost pretvori v enosmerne impulze..enostavno povedano, elektronika prižiga in ugaša LED diode tako hitro, da se tega ne opazi. Ampak če to dela s 50Hz, se rahlo utripanje pač opazi in je vsaj za nekatere zelo zelo moteče. Podatka, kako hitro utripajo mislim da ne boš dobil na nobeni škatli. Kupi eno, jo priklopi in preizkusi. Imej prižgano le LED luč v popolni temi, obrni se stran od luči in z roko hitro mahaj, tako da luč sveti v roko. Če se ti zdi, da premikanje roke 'šteka', potem to ni najbolje. Enostaven test, sicer po domače, ampak upam da razumeš kaj imam v mislih :)

avokado ::

Ok. Hvala vsem.

kuglvinkl ::

SkyEye90 je izjavil:

Največkrat imajo manjšo svetilnost, kar pa ni ravno dobro za oči. Če želiš LED, moraš paziti na svetilnost, ki mora biti dovolj močna. Poleg tega je pomembna še barvna temperatura. Za branje je nejbolj prijetna rumenkasta, približno taka, kot je pri starih žarnicah. Oznaka za to je Warm white oz. toplo bela. Lahko je tudi bela, nikakor pa ne cold white oz. hladno bela - modrikasta. Večinoma za branje ni ravmo primerna.
Potem pa je odvisno še od elektronike. Nekatere LED utripajo s 50Hz (50x na sekundo), kar je kar malo premalo.


Kakšen link za tole? Torej, da za branje ni hladna svetloba? Za delovne prostore se namreč priporoča cold-white.

SkyEye90 ::

Velikokrat sem že slišal, da za branje ni primerna hladno bela. Da je primerna slišim prvič. Sam tega nisem raziskoval, niti nisem bral nikjer kakšnih testov, tako da mogoče res.
Vendar sam vem, da berem najlažje pri toplo beli, čeprav mi je hladno bela lepa svetloba :)

jest10 ::

Hladna bela te malo bolj "drži budnega" kot topla bela.

MonkeyHead ::

jaz sem kupil te za večina bivalnih prostorov in sem navdušen

http://www.ebay.de/itm/300641670939?ssP...

SkyEye90 ::

Sam imam podobne, vendar poleg navadne varčne, bolj za dekoracijo. Samo tele led so po mojem veliko premalo za karkoli normalnega počet, razen za v dnevno sobo kot ambientalne. Mogoče so te kaj boljše, ker so res 3W (3x po 1W). Sem jih gledal na sejmu, na oko rečeno so vsaj dvakrat močneše kot tiste s 60LED itd..

energetik ::

SkyEye90 je izjavil:

Velikokrat sem že slišal, da za branje ni primerna hladno bela. Da je primerna slišim prvič. Sam tega nisem raziskoval, niti nisem bral nikjer kakšnih testov, tako da mogoče res.
Bulšit. Kakšno barvno temperaturo vzameš za branje je predvsem odvisno od osebnih preferenc, oziroma od tega, kaj ti bolj paše oziroma lepše zgleda. Važno je samo, da izbereš primerno svetlost, tako da je na papirju od knjige recimo 300-500lux osvetljenosti. Lahko tudi več, če je pisava drobna.
Ali boš bral pod 2700K, 4000K ali 6400K je pa samo odvisno, kaj ti lepše zgleda. Je pa res, da te 6400K (daylight) bolj stimulira, da si buden.

MonkeyHead ::

SkyEye90 je izjavil:

Sam imam podobne, vendar poleg navadne varčne, bolj za dekoracijo. Samo tele led so po mojem veliko premalo za karkoli normalnega počet, razen za v dnevno sobo kot ambientalne. Mogoče so te kaj boljše, ker so res 3W (3x po 1W). Sem jih gledal na sejmu, na oko rečeno so vsaj dvakrat močneše kot tiste s 60LED itd..


Imam lustre z štirimi oz. petimi žarnicami tako da je primerna svetloba.

SkyEye90 ::

Pa opaziš kaj utripanja? Enkrat sem si kupil 3 take, ampak so tako utripale, da ko sem hodil po sobi se mi je kr vrtelo, kot da bi hodil v disku pod stroboskopom (tisto lučjo, ki na hitro utripa) :)
Pa da ne bo pomote, ne govorim o vidnem utripanju kot v disku, ampak hitrem utripanju 50x, 100x na sekundo, če boste kdaj opazili, boste že vedeli, o čem je govora.

MonkeyHead ::

Utripanja ne opazim je pa res da je hudo neudobno do oči če gledaš direkt v žarnice.

energetik ::

V navadne žarnice z nitko si tudi gledal direkt? 8-O
V takem primeru je CFL boljša izbira, ker ima manjšo površinsko svetlost na večji površini. Ti ne "zažge" očesa, če slučajno vanjo pogledaš.

Oldi ::

V dnevni smo prestavili fotelje in je eden ostal brez razsvetljave za branje.
Na strop sem namontiral 2 reflektorčka za en fotelj in najprej probal z enim zelo usmerjenim NW (nevtralno bela) moči 3W, svetlobe vrh glave, samo kaj ko je bila zelo neenakomerna, celo barvi spekter se je spreminjal, v centri hladno bela, okroh nevtralna do toplejša. Po cca pol ure so me začele boleti oči, preklopil sem na spodaj opisano CFL in v pol ure se je stanje oči precej izboljšalo.
Danes sem prešel na dva reflektorčka z dobro optiko in ne preoskim kotom, kar daje zelo enakomerno in močno svetlobo po celi bralni površini (tudi če bereš Delo :). Za začetek sem dal en NW in en WW reflektorček. Že sam WW je dajal zelo veliko svetlobe, je pa ob vključitvi še NW bralna površina dobila zelo naraven videz. Po dobre pol ure branja oči niso niti najmanj bolele. Obe LEDki sta napajani z enosmernim tokom 0,3A pri napetosti dobrih 9V na vsaki, uporabljam skurjene primerke 3 x 1W LEDk brez eletronike.
Zanima me, če je kdo kaj eksperimentiral glede bolečih oči? Prenizka svetilnost po moje ne more biti vzrok, saj je bilo res svetlo in se je dalo brez problema brati tudi na skoraj dvojni razdalji.

Pa še kar se tiče utripanja, LED-ke imajo precej različne elektronike in res so na tgu tudi novi zelo svetli primerki, ki nimajo gladilnega kondenzatorja, elektronika dela kar na polnovalno usmerjenih 230V 50Hz, torej utripajo s 100Hz. Kako izrazito je to utripanje nisem preveril, je pa odvisno od izvedbe stikalnega pretvornika. Najverjetneje je, da vsakih 10ms ugasnejo za morda 1ms, kar ne bi smelo biti zaznavno oziroma moteče. Da bi katera utripala s 50 Hz bi bilo pa povsem noro početje proizvajalca.


PS: Prej smo imeli na stropu usmerjene bajonetne CFL torej z ločeno elektroniko in je bilo super za brati. V lampi sta bili 2 sijalki, ena hladna, druga topla.

Mesar ::

nevarne so ker sevajo kot mikrovalovke...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Highlag ()

RejZoR ::

To so pa radosti cheap LED elementov. S kvalitetnimi nikoli nisem imel teh problemov, je pa res da imajo temu primerno tud ceno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Oldi ::

Mesar je izjavil:

nevarne so ker sevajo kot mikrovalovke...

česa vse se folk ne izmisli

@RajZoR Na kaj si mislil, kaj je slabost poceni modulov?

Po moje je edini problem LED lučk spekter, nekje sem prebral, da je izrazita modra zelo škodljiva in da si uničuješ oči. Kdo ve kaj več? Na netu ne najdem nič, same flance.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

RejZoR ::

To o uničevanju oči je od vsega še največji larifari. Na šihtu skoz poslušam folk kako se križajo čim jim omeniš day white oz cool white. Imaš pa na drugi strani folk, ki hoče imet prav tako svetlobo. Med njimi sem tud jezst. Rumena svetloba mi sploh ne odgovarja. Je pa to čist stvar osebne preference. Osebno sem pe vedno mnenja, da je za dolgotrajno delo najboljša dnevna bela svetloba, ker s tem ustvariš barvno temperaturo enako jasnemu sončnemu dnevu.
Warm white ustvari svetlobo ob sončnem zahodu, kar nikakor ni dobra barva za dolgotrajno delo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mesar ::

RejZoR je izjavil:

To o uničevanju oči je od vsega še največji larifari. Na šihtu skoz poslušam folk kako se križajo čim jim omeniš day white oz cool white. Imaš pa na drugi strani folk, ki hoče imet prav tako svetlobo. Med njimi sem tud jezst. Rumena svetloba mi sploh ne odgovarja. Je pa to čist stvar osebne preference. Osebno sem pe vedno mnenja, da je za dolgotrajno delo najboljša dnevna bela svetloba, ker s tem ustvariš barvno temperaturo enako jasnemu sončnemu dnevu.
Warm white ustvari svetlobo ob sončnem zahodu, kar nikakor ni dobra barva za dolgotrajno delo.


SEVEDA JE! TOJE Idealna barva za doelat!

pa ledice seveda sevejo, zato jih je treba z zemlo pokrit
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

energetik ::

Oldi je izjavil:

Po moje je edini problem LED lučk spekter, nekje sem prebral, da je izrazita modra zelo škodljiva in da si uničuješ oči. Kdo ve kaj več? Na netu ne najdem nič, same flance.
Blue-light hazard @ Wikipedia

Ampak bistven podatek je, da dobiš pod modrim nebom poleti _bistveno_ več doze modre svetlobe, kot jo lahko sploh dobimo pod takimi LED brljivkami (razen če gledaš v diodo direktno na 1cm razdalje :)). Če boš par ur na dan delal pod daylight sijalko ni to nič v primerjavi s kakšnim 14-dnevnim dopustom na morju. No, razen če imaš na morju cel dan sončna očala z 90% filtracijo, in to tudi ko plavaš.
Recimo na pisalni mizi imaš tam do 500lux osvetljenosti (in to mize, ne obraza), zunaj na soncu pa vrednosti v jasnem vremenu poleti presežejo 100.000lux, kar je 200x več.

AtaStrudl ::

Optimalna ("najudobnejsa" za povprecnega opazovalca) barvna temperatura je odvisna od osvetljenosti. Ce je svetlobe manj, je boljsa nizja barvna temperatura ("toplejsa'!!) svetloba, pri mocni osvetlitvi pa visja barvna temperatura ("hladnejsa" svetloba).
Krivuljo najdes vec ali manj v vsaki knjigi o osvetljavi.

Je pa dejstvo da clovek najslabse (ostrina itd) vidi v modrem delu spektra, n.pr. ocesna leca ima tam najvecje aberacije. Pri mocni svetlobi se zenica skrci, kar skrije te napake.
Zato, ce sparas s svetlobo/elektriko, je boljsa bolj rumena svetloba.

Seveda tega ne smes zamenjat s skotopskim/fotopskim vidom - pri nizkih nivojih se maksimalna obcutljivost premakne malo proti plavi, ampak ostrina je tam se vedno mizerna.
S skotopskim vidom itak da ne bos bral, ker ne mores, sredina vidnega polja je v tem rezimu slepa, periferni vid pa nima ostrine za branje.

energetik ::

AtaStrudl je izjavil:

Optimalna ("najudobnejsa" za povprecnega opazovalca) barvna temperatura je odvisna od osvetljenosti. Ce je svetlobe manj, je boljsa nizja barvna temperatura ("toplejsa'!!) svetloba, pri mocni osvetlitvi pa visja barvna temperatura ("hladnejsa" svetloba).
Krivuljo najdes vec ali manj v vsaki knjigi o osvetljavi.
Kruithof curve @ Wikipedia

Oldi ::

Bele LEDke imajo izraziti modri pik in širok rumeni fosforni spekter, kar skupaj da tako ali drugačno belo barvo. Zato po moje ne moreš primerjati °K od teh LEDk z recimo halogenko.

@AtaStrudl daj kaj več napiši o sposobnosti očesa pri modri svetlobi. Sam sem testiral pohodniško lučko z belimi in rdečimi LEDkami in je v gozdu razpoznavnost predmetov na poti z rdečo neprimerno boljša kot z belo. Pri beli dobiš občutek, kot bi gledal sliko na monitorju, skorj 2D. Z rdečimi LEDkami ločiš listje, korenine, umazane kamne.., z belo je pa vse isto + nimaš občutka za velikost oziroma višino stvari na poti. Z belo sem se spotikal, z rdečo ne, res čuden efekt, sploh pa je to zanimivo ker se že delajo prvi LED reflektorji za avtomobile, koliko več nesreč bo?

Sicer pa tudi s kombinacijo NW in WW nimam dobrega občutka, kar oči začnejo boleti. Prejle sem priemrjal LED razsvetljavo s halogenko na steni (50W na razdalji slab meter) in je halogenka veliko močnejša, morda pa je pri LED-kah problem jakost svetlobe - bo treba dodati še kak reflektor.

jest10 ::

Oldi je izjavil:



@AtaStrudl daj kaj več napiši o sposobnosti očesa pri modri svetlobi. Sam sem testiral pohodniško lučko z belimi in rdečimi LEDkami in je v gozdu razpoznavnost predmetov na poti z rdečo neprimerno boljša kot z belo. Pri beli dobiš občutek, kot bi gledal sliko na monitorju, skorj 2D. Z rdečimi LEDkami ločiš listje, korenine, umazane kamne.., z belo je pa vse isto + nimaš občutka za velikost oziroma višino stvari na poti. Z belo sem se spotikal, z rdečo ne, res čuden efekt, sploh pa je to zanimivo ker se že delajo prvi LED reflektorji za avtomobile, koliko več nesreč bo?

Moreš za začetek probati s kakšno solidno svetilko. Te poceni lučke z več LEDIcami so za en drek, tako glede svetilnosti, kot glede izsevanega spektra.

einstein :P ::

Lahko pa si preprosto sam sestaviš lučko, naprimer v Conradu kupiš eno ali več LEDic, predlagam kakšno z močjo 2-3W ampak je dobro da izbereš bolj rumenkasto oz. toplo belo barvo. Potem pa jih samo še na baterije povežeš, zrihtaš ustrezno stojalo in imaš lučko.

jest10 ::

einstein :P je izjavil:

Lahko pa si preprosto sam sestaviš lučko, naprimer v Conradu kupiš eno ali več LEDic, predlagam kakšno z močjo 2-3W ampak je dobro da izbereš bolj rumenkasto oz. toplo belo barvo. Potem pa jih samo še na baterije povežeš, zrihtaš ustrezno stojalo in imaš lučko.

Pa kakšen Conrad neki;((
tole imaš že skupaj z driverjem. Ali pa malo konkretnejše

AtaStrudl ::

@oldi
ze par let se nisem ponoci potikal po neurbanih okoljih, tako da so vse moje izkusnje se s klasicnimi zarnicanmi :-)
Z njimi sem opazil predvsem to, da je 3D obcutek pri hoji po "divjem" terenu precej boljsi, ce imas svetilko v roki (stran od oci), kot pa na glavi, ko skoraj ne mece senc.

Znana lastnost rdece svetlobe je, da manj pokvari nocni vid, ko so se oci enkrat navadile na temo. Zato si verjetno bolje videl stvari izven "spotlighta".

Za primerjavo zmogljivosti oci na raznih barvah, pa enostavno trikrat napisi kak tekst na monitor na crno podlago v treh osnovnih barvah: [R,0,0], [0,G,0] in [0,0,B]. B naj bo 255 (max), G in R pa izberi tako, da bodo crke na videz enako svetle kot plave. (Ne vem, ce razni Wordi to zmorejo, uporabi Gimp ali Photoshop ali kaj podobnega).
Potem se oddaljujes od monitorja, in gledas, do kam se vidis prebrat kaksno barvo.

Oldi ::

jest10 je izjavil:

Moreš za začetek probati s kakšno solidno svetilko. Te poceni lučke z več LEDIcami so za en drek, tako glede svetilnosti, kot glede izsevanega spektra.


Zakaj bi bile pa v solidnih lučkah drugačne LED-ke, še nisem slišal za drug princip, vse so modre, ki jih s fosforjem prisiliš, da izgledajo belo. Verjamem pa da je velika razlika v optiki, kar sem sam opazil, te druge, s katerimi se sedaj igram so čisto nekaj drugega. Če misliš pa na kako RGB varianto je pa to drga pesem.
Sicer pa imam eno tako malo konkretnejšo menda ima 140Lm, ampak na videz daje enako, nekaj močnejšo svetlobo.

jest10 ::

Oldi je izjavil:

jest10 je izjavil:

Moreš za začetek probati s kakšno solidno svetilko. Te poceni lučke z več LEDIcami so za en drek, tako glede svetilnosti, kot glede izsevanega spektra.


Zakaj bi bile pa v solidnih lučkah drugačne LED-ke, še nisem slišal za drug princip, vse so modre, ki jih s fosforjem prisiliš, da izgledajo belo. Verjamem pa da je velika razlika v optiki, kar sem sam opazil, te druge, s katerimi se sedaj igram so čisto nekaj drugega. Če misliš pa na kako RGB varianto je pa to drga pesem.
Sicer pa imam eno tako malo konkretnejšo menda ima 140Lm, ampak na videz daje enako, nekaj močnejšo svetlobo.

Seveda so razlike. Važno je tudi koliko modre/UV(ne, niso vse le modre) svetlobe pretvori fosfor, v kakšne valovne dolžine jo pretvori, ter kako zvezna je pretvorba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Oldi ::

In kako veš, katere LEDke so dobre, če nimaš pektrometra?

Uporabljam reflektorčke s tremi 2W (bojda) LEDkami, ki jih zaradi slabega hlajenja lahko navijem kvečjemu do 4W vse skupaj. Kolikor sem meril z LRD uporom jim izkoristek začne padati že pri 300mA.

jest10 ::

Verjameš proizvajalcu;)
NW/WW XM-L ali XP-G high CRI so zakon>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Oldi ::

Sem mal poguglal
Ledke, ki jih omenjaš se predvsem razlikujejo po kvadraturi in s tem toku, moči in lumnih.
Priemrjava http://www.ledgroupbuy.com/pages/CREE-M...

Podatki za XM-L http://www.cree.com/products/pdf/XLampX...
XP-G http://www.cree.com/products/pdf/XLampX...
XR-E http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/...
Čisto isti klinac so kar se spektra tiče, pa tudi glede svetilnosti, le da moraš pač vzeti več šibkejših pri nižjem toku, da dobiš enako lumnov.
Je pa toplo beli spekter občutno drugačen, pik modre je celo manjši kot je pik rumene. Skratka mislim, da ni dileme WW, kako več kot za NW pa bo enaka lumnov.

jest10 ::

Zgleda že ne gledaš dobro, ker so razlike. Dokaj velike.
XM-L WW ima max CRI malo čez 80(90+ CRI XM-L so redke, kot kače z nogami). XP-G high CRI preko 90. To je tisto, kar te more zanimati. Ne pa, kakšno barvo ima LEDica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Oldi ::

Kaj če mi CRI, če berem knjigo, črno na belem. To zanima fotografe in filmarje, mene pa morda ponoči v gozdu.

energetik ::

Nikoli ne bereš kakšnega potopisa itd z veliko fotografijami?

Ja, za črno na belem pa res ne rabiš visokega CRI. Lahko si namontiraš tudi LPS, pa boš imel prijetno toplo barvo svetlobe. :D

Zgodovina sprememb…

Oldi ::

Da ponovim vprašanje, zakaj so me po pol ure branja ob NW začele boleti oči. Optika je sicer iz NW v centru snopa naredila CW, zato sumim, da je šlo za premočno modro.

Včeraj sem se trudil oceniti svetlost posameznih virov osvetlitve in je zlo težko kaj reči. Danes mi je prišla ideja, da bi primerjavo naredil s pomočjo Web kamerce z ročno nastavitvijo expozicije.

sulaco ::

Jaz sem pa naročil tele: http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI....
ker sem mislil nadomestiti G4 halogenke, ki grejejo "da te kap"...in sem ugotovil, da utripajo kot norc=so neuporabne!

A mogoče kdo ve, če se jih da predelati, da ne bi utripale...na zadnji strani ima 4 SMD upore (piše 241) in 4 bele SMD elementke (brez oznak)?!?!? A bi se dalo to kaj zamenjati, da ne bi utripalo, ali pa imajo "utripanje" že vgrajeno v SMD element ?!??!
LP

Highlag ::

Napajaš jih pa s čim? Glede na utripanje verjetno z napajalnikom, ki da na izhod izmenično napetost. Napajalniki za halogenke niso primerni za napajanje LED lučk, ker te potrebujejo enosmerno napetost.
Never trust a computer you can't throw out a window

sulaco ::

Highlag: A veš da imaš prav :) Sem zdejle pogledal tele ikea halogenke in imajo res output 12V~ HVALA za idejo!
Se pravi da moram sedaj dodati samo še en majhen Gretz-ejev mostiček (poraba ledic bi naj bi bila 2W na 12V=0,16A=~200mA) pa bo...

Highlag ::

Težka bo, velika verjetnost obstaja, da napajalnik s takšno modifikacijo ne bo deloval. Zasnova napajalnikov tega enostavno ne omogoča.

Boš moral investirat v nov napajalnik.
Never trust a computer you can't throw out a window

sulaco ::

Zakaj?
Napajalnik sem odprl (hvala bogu za torx ključe) in je not samo en trafo, kateri ima iz sekundarja ven 2 žice-neobremenjen pa da 14V ...Na napajalcu piše 12V~ 850mA in ko priklopim halogenko dejansko požre 850mA. Nova ledica pa 84mA!! To je desetkrat manj!!pa še brez segrevanja...
In tako sem moral imeti za bedasto indiskretno razsvetljavo kuhinje 3 napajalce za 3 halogenke, sedaj bo pa zadosti samo eden (3x84mA=252mA).
Samo malo ploščico z "najdenim" Gretzem B80C1500+kondenzator vmes pa bo...ne razumem kaj tukaj ne bo delovalo?!?
LP

jest10 ::

Hja, samo po usmerjanju in glajenju napetosti boš imel na LEDici okoli 20V(ok, malo manj, ker se bo napetost malo sesedla ko bo tekel tok) Zadeva bo imela kar dosti krajšo živlensko dobo

Oldi ::

sulaco je izjavil:

A mogoče kdo ve, če se jih da predelati, da ne bi utripale...na zadnji strani ima 4 SMD upore (piše 241) in 4 bele SMD elementke (brez oznak)?!?!? A bi se dalo to kaj zamenjati, da ne bi utripalo, ali pa imajo "utripanje" že vgrajeno v SMD element ?!??!
LP

Link ne dela, zato ne vem kaj imaš. 241 so upori, če imaš 12 LEDk (4 veje po 3, vsaka ima dobre 3V) potem to pomeni, da je na LEDkah napetost cca 10V. Če ti vleče 84mA to pomeni, da je na uporih padec 5V. Iz tega izhaja, da imaš v LEDkah grec, kar je edino logično, samo nisem še videl bele diode za grec.
Omenjaš pa, da so LED-ke 2W, kar je še enkrat več toka in posledično 10V na uporih, torej gre pol energije v upore + nelogično je vse skup (od kod 20V)

Samo če je grec v lučkah kako to da si opazil 100Hz utripanje, tega načeloma ne opaziš. Če greca ni, se utripanje seveda vidi. Po drugi strani gre pa verjetno za ladijsko izvedbo, kar pomeni 12V enosmerne, natančneje 13,7V kolikor je ponavadi na polnih akumulatorjih. V tem primeru moraš imeti označen plus oziroma imaš rdečo in črno žico in ni greca.

Sicer pa daj grec in elektrolit in bo mir, poraba bo sicer narasla, življenska doba bo padla, itak boš pa verjetno ugotovil, da manj svetijo kot halogenke, zato boš vesel, ko bodo crknile - da boš lahko dal močnejše:) Če pa boš zadovoljen pa daj še en upor med grec in trafo (cirka 4 ome 2W), da boš dobil cca 13,7V. Elektrolit naj bo cca 2200uF, če imaš pa 1000uF pa daj upor za zmanjšanje napetosti med elektrolitom in LEDkami, za silo bo OK.

Če gre za Al ploščico z SMD LEDkami in 2W, jo moraš obvezno hladiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

sulaco ::

Link podobnih: http://www.ebay.co.uk/itm/G4-24-3528-SM...

V bistvu imata prav glede previsoke napetosti-bom dal še 7812, da bo porezal "špice". Sem pa glede na pomisleke o premajhni osvetlitvi priklopil na PC usmernik 13,8V in sveti kot pri norcih-preveč!
Gre za diskretno osvetlitev in sami luxi mi nič ne pomenijo.

Mogoče bi lahko dal celo LM317 pa bi reguliral napetost na ledicah 10-13V (ampak to sem mi zdi že overkill)...moram iti v klet pa pogledati po predalih kaj "delavnica" nudi. ;)

Highlag ::

Pri 14V na transformatorju boš dobil iz greaza in kondenzatorja skoraj 18V, kar je preveč za led lučko deklarirano za 12V. 7812 Bo napetost ustrezno znižal, pazi le, da ga boš dal na kakšen majhen hladilnik. Pri priključeni 1 ledici, če je poraba res 84mA to pomeni 6*0,084=~0,5W toplotne moči, ki se troši na regulatorju. Ni slišati veliko, a je površina majhna, kar hitro nanese visoke temperature. Če boš imel ledic več se moč sešteva.

Sam imam zmontiranega cca 4m led traku nad kuhenjskim pultom, ki ima 14,4W/m in sveti fenomenalno dobro. Je pa priključen na napajalnik 230/12V DC Nobenega utripanja.
Never trust a computer you can't throw out a window
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Oddelek: Loža
428594 (6563) gruntfürmich
»

A so led žarnice kakorkoli škodljive? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8619450 (15385) sodnicaN
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120455 (89379) BigWhale
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015587 (14082) energetik

Več podobnih tem