» »

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

solatjek ::

Včeraj sem slučajno naletel na en članek o razsvetljavi, kjer se na veliko odsvetuje LED razsvetljavo, predvsem zaradi spektra modre svetlobe, ki je v LED svetilih prisotna v precejšnji meri, omenja se tudi UV in pa utripanje. Članek je iz leta 2009, našel sem še nekaj podobnih, a nobenega novejšega od 2012. Vplivalo bi naj na proizvodnjo melatonina v telesu, slabše spanje in nenazadnje na nastanek raka, sladkorne bolezni, debelosti, depresije, slabovidnost, vse to seveda na dolgi rok....

Eden izmed člankov: https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

Moja prva LED svetilka je bila za hodnik, stara je nekaj let in moram priznat, da mi je svetloba šla na živce, bila je taka hladna bela, je kar jemala vid. Za to zadevo bi si upal trditi, da je res škodljiva, saj je občutek zelo nenaraven. Vmes sem kupil nekaj kitajskih žarnic, katere so svetile slabše od pričakovanja, a me barva ni motila. Crknile so vse v roku enega meseca in sem zaključil z LED tehnologijo do lani. Lani sem v Merkurju slučajno videl Osramove žarnice in opazil, da so navadne čedalje redkejše, da se bolj ali manj dobijo samo LED. Kupil sem dva paketa LED - ene so bile takšne, ki imajo 4 žarilne led nitke, druge pa so v mlečnem steklu, na obeh je pisalo topla bela. Vgradil sem jih v kuhinjo in dnevno, svetloba mi deluje zelo naravna, dovolj močna, ni moteča, nobenega v družini ne moti, podoben občutek, kot pri navadni žarnici. Zato sem menjal še vse ostale, vključno s tisto na hodniku, predelal sem luč in vgradil noter dve ti osramovi LED žarnici.

 LED1

LED1

 LED2

LED2




Do sedaj nisem niti pomislil, da bi s tem lahko bilo kaj narobe, dokler včeraj ne preberem teh člankov in sem se malo zamislil. Ne bi rad kar na vrat na nos zmetal vse te led tehnologije v kanto, zato me zanima vaše mnenje, še bolje če je podkrepljeno s kakšnimi znanstvenimi dognanji. Osebno mislim, da so LED sijalke vseeno precej napredovale od takrat, ko so bili ti članki pisani. Barva in svetlost LED, ki jih imamo v bajti me ne moti, vem pa da lahko škodijo zadeve, ki jih mi ne vidimo in so prisotne (UV...). Ali lahko na kak način izmerim barvni spekter te žarnice, morda slikam svetlobo in z računalniškim programom (katerim?) pogledam vsebnost barvnega spektra?

jype ::

Matko37> Ali lahko na kak način izmerim barvni spekter te žarnice, morda slikam svetlobo in z računalniškim programom (katerim?) pogledam vsebnost barvnega spektra?

Lahko. S fotoaparatom, ki omogoča zajemanje surovih podatkov s senzorja (RAW) moraš fotografirati bel list papirja, na katerega skozi stekleno prizmo pada svetloba z žarnice.

Potem lahko s pomočjo programja (načeloma bi vsak RAW procesor moral znat pokazat relevantne grafe, za podrobnejšo analizo pa lahko program napišeš tudi sam) ugotoviš, kateri deli spektra so bolj, kateri pa manj dobro zastopani.

Enak eksperiment lahko ponoviš tudi z dnevno svetlobo (sonca na jasnem nebu in svetlobe oblačnega neba) in svetlobo ognja, če te zanima, kakšen spekter je naraven.

Matko37> zato me zanima vaše mnenje

Nimamo ga, ker so LED svetila še premalo razširjena, da bi lahko kdorkoli trdil karkoli resnega o vplivu na zdravje ljudi. Čez 10-20 let vprašaj, takrat bo že kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

solatjek ::

jype je izjavil:

Matko37>Nimamo ga, ker so LED svetila še premalo razširjena, da bi lahko kdorkoli trdil karkoli resnega o vplivu na zdravje ljudi. Čez 10-20 let vprašaj, takrat bo že kaj.

Kaj uporabljaš? Navadne halogenke, varčne žarnice ali neonke?

Razmišljam tudi, da potem zelo negativno vplivajo tudi številni LCD zasloni, ki nas obdajajo, od televizije, računalnikov, tablic, zasloni v avtomobilih, telefoni.... Kaj je pa s tem? Slika je barvna, a je potem tudi največ modre svetlobe v teh displayih?

jype ::

Matko37> Kaj uporabljaš? Navadne halogenke, varčne žarnice ali neonke?

Že nekaj let praktično povsod LED.

Matko37> Razmišljam tudi, da potem zelo negativno vplivajo tudi številni LCD zasloni, ki nas obdajajo, od televizije, računalnikov, tablic, zasloni v avtomobilih, telefoni.... Kaj je pa s tem? Slika je barvna, a je potem tudi največ modre svetlobe v teh displayih?

Do zdaj še nisem videl smiselnih dokazov, da bi bila modra svetloba škodljiva, tako da se na tvojem mestu ne bi pretirano sekiral glede tega.

jest10 ::

LED ki se uporabljajo za običajno razsvetljavo ne oddajajo UV. Je ne morejo niti teoretično.

s1m0n ::

A ne pokrivajo LED večinoma celotnega vidnega spektra?
A ni to boljše, kot pa vse ostale "stare" žarnice?

Imamo doma celotno stanovanje LED med 3000-4000K.
Svetloba je prijetna, nič kaj moteča! Osvetli lepo brez prekomernega oddajanja toplote ter z 1/5 porabe starih.

jype ::

jest10> LED ki se uporabljajo za običajno razsvetljavo ne oddajajo UV. Je ne morejo niti teoretično.

Ja, to drži. Za UV svetlobo potrebuješ zelo posebne polimere za ohišje LED diod, ker sicer UV svetloba ne pride skozi.

Ziga Dolhar ::

Ob nakupu LED moraš biti pozoren na temperaturo svetlobe, ki jo svetila oddajajo. Jaz imam celotno stanovanje osvetljeno izključno z LED, s temperaturo ki ustreza posameznim prostorom (toplejša v bivalnih, hladna v utilityu...).
https://dolhar.si/

vostok_1 ::

Kvalitetna LED od priznanega proizvajalca ima svetlobni spekter skoraj najbližji soncu od vseh svetil (z izjemo halogenk). Govorimo tista LED ki ima bel plastičen "bulb" gor prilepljen, ne tiste kjer sta elektrodi direkt izpostavljeni.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

shadow7 ::

2700 K LED imajo barvni spekter precej blizu volframovim in halogenskim žarnicam. Ker se bele LED delajo iz modrih + rumen premaz, imaš najprej določen vrh pri modrem spektru. Pri 2700 K je najmanjši.

Pri LED nitkah (LED filament) je nadvse pomembna kakovost rumenega premaza. S časom se lahko pojavijo razpoke in potem tam uhaja modra svetloba.
Verjetno bo tako prej odpovedala napajalna elektronika kot premaz.

Pa če boš prostor osvetljeval s samo eno LED z nitkami, bo osvetlitev neenakomerna. Ali LED z motnim steklom, ali več LED z nitkami.

cekr ::

Če pri nas kupiš LED svetilke priznanih firm, se ti ni treba bat, da bodo problemi.
Poceni kitajske noname so pa druga zgodba. Sicer oslepel ne boš, glava te bo pa pri nekaterih pošteno bolela. Sam sem jih kupil nekaj s Kitajske. Večina jih je sicer kmalu pocrkala, ene dve imam sicer še na hodniku, kjer ni krize, če je malo čudna svetloba.
Večino kitajskih zadev utripa. Se pa tudi kar pošteno segrevajo. Zato tudi crknejo, ker nimajo nobenega odvajanja.
V glavnem: s kitajskimi nisi prav nič privarčeval.

Jest sem Kitajcem toliko težil, da so mi poslali nove, ki pa so isto pa parih tednih crknile.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

m0LN4r ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Ob nakupu LED moraš biti pozoren na temperaturo svetlobe, ki jo svetila oddajajo. Jaz imam celotno stanovanje osvetljeno izključno z LED, s temperaturo ki ustreza posameznim prostorom (toplejša v bivalnih, hladna v utilityu...).

Jap lahko potrdim, da je utrujajoce imet vsepovsod hladne.

Sam imam tudi LED osvetljavo po stanovanju, ki jo je namontiral prejsnji lastnik. Nastala sta dva problema, ki me izredno motita:
1. Snop zarnic/luci je prevec usmerjen
2. Mogoce bi lahko bile vcasih malo mocnejse
3. Vsepovsod je hladna bela barva, kar se ni tako motece, ampak ni obcutka topline, ko zvecer prizges luci.
- zacasno problem resujem z candle barvo led stripi, ki jih dodatno vklopim

Bo pa treba definitivno v kratkem menjati luc v kuhinji, dnevni in jedilni, ker trenutne so katastrofa.

Mas kake predloge?

PS:
Heh ja to z barvami je tako tako, celo stanovanje je belo in tudi 3/4 pohistva je belo ali bez barve.
Verjetno ce bi dva zida pobarval na rumeno bi bil isti efekt.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

[D]emon ::

Da modra svetloba vpliva na spanec je ze dolgo znano. Zato se odsvetuje uporaba racunalnika, tablice, telefona ipd. pred spanjem.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

koyotee ::

m0LN4r je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Ob nakupu LED moraš biti pozoren na temperaturo svetlobe, ki jo svetila oddajajo. Jaz imam celotno stanovanje osvetljeno izključno z LED, s temperaturo ki ustreza posameznim prostorom (toplejša v bivalnih, hladna v utilityu...).

Jap lahko potrdim, da je utrujajoce imet vsepovsod hladne.

Sam imam tudi LED osvetljavo po stanovanju, ki jo je namontiral prejsnji lastnik. Nastala sta dva problema, ki me izredno motita:
1. Snop zarnic/luci je prevec usmerjen
2. Mogoce bi lahko bile vcasih malo mocnejse
3. Vsepovsod je hladna bela barva, kar se ni tako motece, ampak ni obcutka topline, ko zvecer prizges luci.
- zacasno problem resujem z candle barvo led stripi, ki jih dodatno vklopim

Bo pa treba definitivno v kratkem menjati luc v kuhinji, dnevni in jedilni, ker trenutne so katastrofa.

Mas kake predloge?

PS:
Heh ja to z barvami je tako tako, celo stanovanje je belo in tudi 3/4 pohistva je belo ali bez barve.
Verjetno ce bi dva zida pobarval na rumeno bi bil isti efekt.


Kaj mas navadne? GU10?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Cervantes ::

[D]emon je izjavil:

Da modra svetloba vpliva na spanec je ze dolgo znano. Zato se odsvetuje uporaba racunalnika, tablice, telefona ipd. pred spanjem.

Za to imaš pa recimo aplikacije Night Mode, Blue Light Filter ipd.
Imam na tablici, prijetno uspava...Drgač pa imam LED razsvetljavo po celi bajti, made in china. Vsake toliko kakšna res crkne,pa ni problema, ker so poceni in jih imam na zalogi. :D
2700 - 3000K je pa zakon.
8-)

Zgodovina sprememb…

solatjek ::

Zanimivost, ki sem jo danes ugotovil. Windows 10 Creators Update ima sedaj možnost prilagoditve barvne temperature zaslona za delo v nočnoh urah. Nastavil sem, da se mi glede na sončni zahod samodejno preklopi. Na barvo sem se takoj navadil, ko je preklopilo, sem pa po nekaj časa izklopil nočni način, ker me je zanimala razlika. Ne moreš verjeti, kako modra je res svetloba računalniškega ekrana, taga prej sploh nisem opazil, ko pa preklapljaš med načinoma, pa je razlika ogromna...

[D]emon ::

Jaz na racunalniku brez f.lux-a ne morem vec delat.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

gruntfürmich ::

morda je glavna barva dnevne svetlobe, zato bodo vse naprave za bujenje in nespečnost najbolje v modri barvi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

innerspace ::

Led diode so zakon, sploh v primerjavi z "varcnimi" zarnicami - polnejsi spekter in boljsi izkoristek energije.
Edini minus bi jim dal zaradi sipanja v atmosferi - problem svetlobnega onesnazevanja, ostalo so samo prednosti.

Slabe ledice(cheap nadomestne zarnice) lahko utripajo zaradi slabih komponent v napajalnikih, sploh te kitajske. Drugace pa led bistveno manj utripajo od cfl zarnic, naceloma jih napaja enosmerni tok(utripanje - slab usmernik).
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Cervantes ::

Če utripajo, ne gre za slabe komponente, apak za sleb design. Sploh pa, kako veš, da utripajo?

[D]emon ::

Pri cheap chinese napajalnem vezju je utripanje vidno.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

energetik ::

innerspace je izjavil:

Led diode so zakon, sploh v primerjavi z "varcnimi" zarnicami - polnejsi spekter in boljsi izkoristek energije.
Nimajo nič bolj polnega spektra. Samo malce drugačne fosforje uporabljajo, CFL-jke UV--> vidna, ledice modra-->ostale barve.

innerspace je izjavil:

Edini minus bi jim dal zaradi sipanja v atmosferi - problem svetlobnega onesnazevanja, ostalo so samo prednosti.
Spet odvisno od fosfornega premaza. Nimam pojma zakaj za javno razvetljavo dajejo 4000 in 6500K ledice, za ponoči tega ne rabiš.

innerspace je izjavil:

Slabe ledice(cheap nadomestne zarnice) lahko utripajo zaradi slabih komponent v napajalnikih, sploh te kitajske. Drugace pa led bistveno manj utripajo od cfl zarnic, naceloma jih napaja enosmerni tok(utripanje - slab usmernik).
Večina poceni ledic ima en izmenični kondi za omejevanje toka, usmernik in gladilni kondi. To je to, zato utripajo s 100Hz. Preverjeno, s slow motion posnetkom s fotkičem. Nobena od CFL ne utripa (oz. to delajo s ~10kHz). To zadeva, ki me najbolj moti pri ledicah.

jest10 ::

energetik je izjavil:

Nimam pojma zakaj za javno razvetljavo dajejo 4000 in 6500K ledice, za ponoči tega ne rabiš.

Hja, malo cenejše so>:D

blackbfm ::

jest10 je izjavil:

LED ki se uporabljajo za običajno razsvetljavo ne oddajajo UV. Je ne morejo niti teoretično.


jz ne bi bil tok ziher.. sploh za kaksne kitajske noname ledice

https://en.m.wikipedia.org/wiki/High-en...

innerspace ::

energetik je izjavil:

Nimajo nič bolj polnega spektra. Samo malce drugačne fosforje uporabljajo, CFL-jke UV--> vidna, ledice modra-->ostale barve.

Spet odvisno od fosfornega premaza. Nimam pojma zakaj za javno razvetljavo dajejo 4000 in 6500K ledice, za ponoči tega ne rabiš.

Večina poceni ledic ima en izmenični kondi za omejevanje toka, usmernik in gladilni kondi. To je to, zato utripajo s 100Hz. Preverjeno, s slow motion posnetkom s fotkičem. Nobena od CFL ne utripa (oz. to delajo s ~10kHz). To zadeva, ki me najbolj moti pri ledicah.


1. Moje meritve spektrov pravijo, da odda ledica vec fotonov v bistveno bolj zveznem spektru, brez izrazitih spic(4000K led vs 4000K cfl)
Primeri:



2. Dajejo jih zato, ker izgledajo svetlejse, pa verjetno zaradi cene tudi. Osebno bi raje dal 3000K.

3. Ce se vedno utripajo, je potrebno pojacat gladilnik. Ampak ko se spara, se spara :) CFL ne utripa(razen pred smrtjo), pogosto pa utripajo T8,T5 recimo.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

energetik ::

T5 cevi so itak vse na elektronskem balastu in ne utripajo (oz. utripajo s popolnoma nemotečimi ~10kHz). Sem šel po celi bajti posneti s 200fps in se vse vidi kako pa kaj. VSE GU10 ledice bolj ali manj utripajo s ~100Hz. Tudi Osram podpultna LED cev utripa ko hudič. Seveda za oči neopazno.

innerspace ::

Ja naceloma je to res, verjetno imam selektiven spomin in/ali nadpovprecen delez dotrajanih neonk in cfl.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Cervantes ::

energetik je izjavil:

innerspace je izjavil:

Led diode so zakon, sploh v primerjavi z "varcnimi" zarnicami - polnejsi spekter in boljsi izkoristek energije.
Nimajo nič bolj polnega spektra. Samo malce drugačne fosforje uporabljajo, CFL-jke UV--> vidna, ledice modra-->ostale barve.

innerspace je izjavil:

Edini minus bi jim dal zaradi sipanja v atmosferi - problem svetlobnega onesnazevanja, ostalo so samo prednosti.
Spet odvisno od fosfornega premaza. Nimam pojma zakaj za javno razvetljavo dajejo 4000 in 6500K ledice, za ponoči tega ne rabiš.

innerspace je izjavil:

Slabe ledice(cheap nadomestne zarnice) lahko utripajo zaradi slabih komponent v napajalnikih, sploh te kitajske. Drugace pa led bistveno manj utripajo od cfl zarnic, naceloma jih napaja enosmerni tok(utripanje - slab usmernik).
Večina poceni ledic ima en izmenični kondi za omejevanje toka, usmernik in gladilni kondi. To je to, zato utripajo s 100Hz. Preverjeno, s slow motion posnetkom s fotkičem. Nobena od CFL ne utripa (oz. to delajo s ~10kHz). To zadeva, ki me najbolj moti pri ledicah.

Ti opaziš 100Hz utripanje?
Fiziološki fenomen.
Fotka opazi, ja. Tvoje oči pa nikakor ne.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

Cervantes je izjavil:

Ti opaziš 100Hz utripanje?
Fiziološki fenomen.
Fotka opazi, ja. Tvoje oči pa nikakor ne.

mislim da bi bil presenečen kaj vse moti tvoje oči
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jest10 ::

blackbfm je izjavil:

jest10 je izjavil:

LED ki se uporabljajo za običajno razsvetljavo ne oddajajo UV. Je ne morejo niti teoretično.


jz ne bi bil tok ziher.. sploh za kaksne kitajske noname ledice

https://en.m.wikipedia.org/wiki/High-en...


Kar bodi zihr. Bele LED, ki so v široki potrošnji so narejene na podlagi modre LED. Krajše valovne dolžine od modre ne spravijo iz sebe.
Jasno obstajajo tudi bele LED na podlagi UV LED, a so dosti dražje in z nizkimi izkoristki, zato se jih ne uporablja.

Cervantes je izjavil:


Ti opaziš 100Hz utripanje?
Fiziološki fenomen.
Fotka opazi, ja. Tvoje oči pa nikakor ne.

V bistvu oči opazijo 200Hz+

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

blackbfm ::

Krajše valovne dolžine od modre ne spravijo iz sebe.


modra led seva v krivulji od x nm do y nm in nekaj te svetlobe pade pod uv spektrum

energetik ::

Cervantes je izjavil:

energetik je izjavil:

Večina poceni ledic ima en izmenični kondi za omejevanje toka, usmernik in gladilni kondi. To je to, zato utripajo s 100Hz. Preverjeno, s slow motion posnetkom s fotkičem. Nobena od CFL ne utripa (oz. to delajo s ~10kHz). To zadeva, ki me najbolj moti pri ledicah.

Ti opaziš 100Hz utripanje?
Fiziološki fenomen.
Fotka opazi, ja. Tvoje oči pa nikakor ne.
Periferni vid včasih zazna 100Hz, komot. Torej če ti nekje ob strani sveti luč. Hočem reči, da 100Hz ima še potencial, da ga naš živčni sistem še zazna (kako to vpliva nimam pojma), medtem ko je 10kHz po defoltu prevelika frekvenca, da bi kakorokoli vplivala, ker so fiziološki procesi prepočasni. In vse CFL po defoltu delajo na 10kHz+.
http://www.physiologyweb.com/lecture_no...

Magic1 ::

Magic

m0LN4r ::

Torej, zdej pa rabim nekaj predlogov za luc, eno v dnevni sobi (30m2)in eno v jedilnici/kuhinji (30m2),
lahko sta za kuhinjo jedilnico dve manjsi, da bi ena svetila direkt nad mizo, druga pa bolj v kuhni.

Pa ce mozno potem iz amazona.
Prejsnji lastnik je namontiral neke spot luci iz lidla, ki bodo morale do naslednje zime dol.

Al je bolje vzet komplet luc z ledicami, ali navadno luc in LED zarnico notr ?
Jaz sem gledal tole: https://www.amazon.de/Hengda-Deckenleuc...?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

koyotee ::

64w bo pa mal prešvoh za moje pojme. Za dnevno mogoče dovolj. Sej nazaj lah šezmeri pošleš.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

m0LN4r ::

Ja ampak ima pa 320-4320LM
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

koyotee ::

Aja 64w led, sepravi ene 500w navadne? Pol bo vrh glave ja :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

m0LN4r ::

Po kaksnem izracunu ti to gledas?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

fr4nc ::

http://ledsvetloba.si/artikel/rgb-led-s... a bi bilo to primerno za spalnico?

Z drago si želiva nekaj varčnega na daljinsko upravljanje.

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

shadow7 ::

Cervantes je izjavil:

Če utripajo, ne gre za slabe komponente, apak za sleb design. Sploh pa, kako veš, da utripajo?

Stroboskopski efekt pri gledanju premikajočih predmetov. Če samo stojiš ter gledaš eno točko, tega ne boš opazil. Pri premikanju pa je zadeva obupna.

shadow7 ::

energetik je izjavil:

innerspace je izjavil:

Led diode so zakon, sploh v primerjavi z "varcnimi" zarnicami - polnejsi spekter in boljsi izkoristek energije.
Nimajo nič bolj polnega spektra. Samo malce drugačne fosforje uporabljajo, CFL-jke UV--> vidna, ledice modra-->ostale barve.

Osram ima za svoje cevne fluorescentne lampe PDF s histogrami barvnega spektra. Večina histogramov je daleč od zveznih.

energetik je izjavil:

Spet odvisno od fosfornega premaza. Nimam pojma zakaj za javno razvetljavo dajejo 4000 in 6500K ledice, za ponoči tega ne rabiš.

Zaradi boljšega izkoristka lm/W?

energetik ::

Eh, po mojem bolj zaradi kakšnih drugih razlogov. Lobiranja in ker se enim zdi modra svetloba ponoči kul.
Sicer bi lepo še naprej žgali LPS lampe, ki imajo ene 2x več lm/W kot te ledice...

gruntfürmich ::

morda zaradi tega, ker so modre ledice verjetno še najbolj podobne živosrebrovim, ki so učasih bile kar dosti zunaj.
če bi rabili izkoristek, pa bi lahko dali natrijeve kot so na cestah...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED lučke (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8620522 (3193) bsslo
»

A so led žarnice kakorkoli škodljive? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8619664 (15599) sodnicaN
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8624100 (8866) čuhalev
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319471 (16343) negotiator
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842350 (40196) jebiveter2

Več podobnih tem