» »

Nov prenosnik in Linux

Nov prenosnik in Linux

1
2
»

amigo_no1 ::

internet, pošto
firefox, thunderbird (oboje dela enako kot na win pratformi)
Edino wifi kartico ti mora prepoznati, kjer moraš potem vpisati par podatkov za domačo dostopno točko -> tudi v winsih ne bo delalo avtomatsko.

dl slike iz fotoaparata,
priklopiš preko usb, os javi da je našel novo napravo, odpre mapo s fajli

mogoče pogledala kak film
vlc

Edino za IGotU ne vem.



http://www.youtube.com/
-> ubuntu guide, using ubuntu ali kaj podobnega najde en kup zadetkov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

@nny ::

amigo_no1 je izjavil:



Edino za IGotU ne vem.


Obstaja.
https://launchpad.net/igotu2gpx

Duhec ::

Zdaj ne vem ali so se licenčni modeli spremenili ali pa zgoraj vidim učenje krive vere glede licenciranja, vsaj glede na cene nekaterih artiklov.

Če se že gremo s predlogi, da naj dečva kupi original Win programsko opremo in ne artikel s travnika ali neke šolske/akademske verzije, potem je pravilno, da kupi tudi pravilno licenčno verzijo glede na (že) kupljen produkt.

Najceneje bi Windows op. sistem prišel, če bi bil kupljen poleg računalnika, bodisi kot prednaložen ali če je komp sestavljen, da je Win op. sistem prikazan na računu. Le tako si upravičen do najcenejše, t.j. OEM/DSP verzije.

Ker je dečva kupila komp brez Windows op.sistema in ga zdaj hoče naknadno kupiti, potem ne more kupiti OEM/DSP verzije ampak samo ali polni paket (FPP) ali GetGenuineKit (GGK) Win7PRO, ki je zgolj v angleškem jeziku.
Navadno se na spletnih straneh tudi oglašuje, da je OEM/DSP artikel možno kupiti samo skupaj z računalnikom ali določenimi samostojnimi komponentami, ki predstavljajo kao računalnik !

Prvi stane, če gre za Win7HomePremiumSlo, cca. 180€, ki ni vezan na komp in je prenosljiv, torej ga lahko uporabiš na novem kompu, ko bo ta zastaral; drugi (GGK) pa prevzame licenco OEM/DSP in velja samo na mašini na katero je prvič inštaliran. Prenos na drug komp kasneje ni možen.
FPP (paket) Win7HomePremium SLO (GFC-00200), cena cca. 180€;
http://www.enaa.com/oddelki/microsoft/i...
GGK_WIN7PRO_ENG (6PC-00020), cena cca. 170€:
http://www.enaa.com/oddelki/microsoft/i...

Če je prodajalec kaj fleksibilen (ni pa obvezen tega narediti) in če ni preteklo preveč časa od prodaje, lahko artikel zavrneš, da se stornira račun in še 1x kupiš isti artikel z doplačilom za OEM/DSP Win7HomePremiumSLO, ki te dodatno stane zdaj "samo" cca. 104€. Na računu mora biti napisan tudi DSP Win7HP.
DSP Win7 Home P. SP1 64Slo DSP(GFC-02067 ):
http://www.enaa.com/oddelki/microsoft/i...

Seveda pa lahko preide na Linux in programje zanj za 0€.
Če sem v zmoti glede Win licenc pa prosim za komentarje.

poweroff ::

orhideja12 je izjavil:

Hm, saj ubuntu že imam naložen....je luškan, ampak to je pa tudi vse.
Poskušala sem sama, pa vidim, da ne bo šlo. Res bo potrebna pomoč nekoga, ki se kr spozna na te reči.
Pri naslednjem nakupu pa ne bom več nasedala nižanjem cen ampak bom kupila tako zadevo, da ko jo doma vklopim, dela ko urca :)))) Hi hi hi če je to sploh možno....

Nekaj mi ni povsem jasno - internet ti dela ali ne?

Ker če ti dela, potem lahko računalnik praktično že uporabljaš (pošta, web, pisanje), za tisti GPS programček ti bomo pa pomagali preko foruma.
sudo poweroff

Pithlit ::

Duhec je izjavil:

Če je prodajalec kaj fleksibilen (ni pa obvezen tega narediti) in če ni preteklo preveč časa od prodaje, lahko artikel zavrneš, da se stornira račun in še 1x kupiš isti artikel z doplačilom za OEM/DSP Win7HomePremiumSLO, ki te dodatno stane zdaj "samo" cca. 104€. Na računu mora biti napisan tudi DSP Win7HP.

Mah... preprosto se kliče na mimovrste (kjer je bil prenosnik baje kupljen) pa se reče... 'šment, sem pozabila win home premium nabavit.' Pa ga pošljejo. Ni se treba z nekimi storniranji pa pošiljanjem sem pa tja jajcat.
Life is as complicated as we make it...

opeter ::

@Duhec, v Evropski Uniji je prost trg. Ker tudi jaz pri delu nujno rabim Windows, sem ga moral kupiti; kupil pa sem ga na angleškem Amazonu.

Sicer pa v marsikateri EU državi brez težav dobiš OEM/DSP licence.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Ja, ampak OEM licenca je samo skupaj s hardwerom.

Je pa res, da sem jaz enkrat kupil OEM licenco Corela skupaj z miško. 8-)
sudo poweroff

para! ::

Včasih so prodajali Windowse OEM s trdimi diski, se mi zdi, da je bil pogoj, da se da na napravo, kateri je priložen OS, dejansko le-tega namestit gor? :)

A tale pogoj, da je cena za OEM drugačna ma podlago kje, v euli al...?

lp
Death before dishonor!

BigWhale ::

Ce se ne motim, tako ali tako ni zakona, ki bi MSju dovoljeval oziroma prepovedoval takole bundlanje. OEM/DSP licenca je predvsem dogovor med prodajalcem racunalnikov in Microsoftom.

Pri nakupu OEM verzije Windows vcasih nisi bil delezen Microsoftove tehnicne pomoci in ti jo je moral nuditi prodajalec. Ce je danes se tako, ne vem.

stara mama ::

Žal se ljudje še vedno ne zavedajo, da če hočejo windows da ga je treba al plačat al pa piratizirat.
In v časih ko so prenosniki tudi od 300€ naprej tega stroška marsikdo sploh ne vidi, mislijo da je tistih 300EUR dost da imajo delujočo mašino tak kot si oni zamislijo in na koncu vse skupaj krepko preseže prvotno načrtovano ceno.

Sicer je marsikdo vesel, da se dobijo taki računalniki brez OS, tako pirati kot Linuxaši in tisti, ki licenco že imajo :))

V mojem primeru pa žal ni bilo tega modela brez windowsev (imel sem že licenco, pa še dodatno imam Ubuntu)
Po logiki bi potem moral prižgat in že uporabljat, ampak sem najprej tone dreka dol zmetal in se jebal 1 teden da sem porihtal (toliko časa mi niti slučajno ni vzel Ubuntu)
Po glavi se tolčem, da nisem kar formatiral pa na novo vse gor. (ja, naa videz je blo pripravljeno za uporabo, ampak praktično pa daleč od tega)
Tako da menim da bi bila enaka zgodba pri tebi, razen če si od nekdaj navajena bloatware-a in demo programov ter demo officev.

Ubuntu pa je prav super OS, se mi dost bolj dopade kot windows ampak žal mi ne deluje noben resni program (SolidWorks in podobni)
lahko pa prav vse vsakdanja opravila opravim na njem. Sem naredil probni prehod in mi ni manjkalo čisto nič na njem, dokler nisem začel uporabljat kaj reesnejšega.
Ubuntu pa še vedno dostikrat prižgem, med drugim imam tudi elektronsko bančništvo na njem, ker je dosti bolj zanesljivo (skoraj nemogoče je na Ubuntu fasat virus, in kako podobno nevarnost tud ne, če veš kaj delaš)
Ocenjevanje, če ti je OS lep ali pa če sede po enem dnevu pač ni objektivno ter temelji na tvojem prvem vtisu oz. bolj na občutku (ta pa dostikrat vara)
Jaz pravim, naj ti nekdo vredu porihta ubuntu, potem pa mu daj šanso ene 2 tedna.
Če bo 2 tedna preveč pač nabaviš windows, pa je.
Zgubit nimaš kaj, izbira je pa čisto tvoja.

Zgodovina sprememb…

gensi ::

Če ti nekdo mašino res naštima, da vse dela, potem je plačilo upravičeno.
Ni pa prav, da se Linux strokovnjaki včasih precenijo.

Pred leti sem kupil nečakom računalnik ravno v želji, da bi se učili Linux-a.
Seveda se pričakovanja niso uresničila.

Za neuspeh je bilo krivo tudi dejstvo, da ni bilo pomoči, oz. je bila draga.

Zaradi nekaj napak smo prosili fanta, ki se je proglasil za linuxač-a v upanju, da bo sistem optimiziral.
Za računalnikom se je vrtel kakšno uro, potem pa takšen izstavil "račun" (zahteval je denar na roko), da bi bilo že v štartu ceneje kupiti XP-je (računalnik sicer še zdaleč ni bil poštiman).

Linux ni slab, a v Windows sistemu je za navadne uporabnike lažje vršiti administracijo, je več programov.
Morda bi bilo smiselno, da si kdo, ki obvlada zadevo, vzame čas in napiše vodič za optimalno nastavitev.

stara mama ::

Se strinjam
Stvar je pač taka da si je včasih potrebno vzet čas in zadevo naštudirat.
S pomočjo googla in Ubuntu skupnosti (ki je BTW zeloooo velika) se pa reši marsikateri problem, in samo tako si ga prolagodiš čisto po tvojih potrebah. Prilagodljivost Ubuntuja (in drugih linuxev) je pa takšna, da windows uporabniki lahko o njej le sanjajo.

Ampak ni to za vse ljudi, malo pač moraš imet zanimanja pa volje,
npr. nekateri si kupijo telefon z GPS sprejemnikom,
pa so še toliko leni, da se jim ne da kart gor nalagat, še bolj smešno je ko navigacije ne zna uporabljat :))
Smešno, ampak resnični primerki, pa ni jih malo.

Drugače pa skoraj bolj zadnje čase preferiram linux Mint - je nadgradnja Ubuntuja, tudi po uporabnosti.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

poweroff je izjavil:

Ja, ampak OEM licenca je samo skupaj s hardwerom.8-)


Ne v npr. Nemčiji ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

kaj ti to pomaga? OS je v nemščini razen ultimata. za slovence kateri ne vedo nemško je to neuporabno
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

roscha ::

@mtosev
Zate so kot kaže uporabni kitajski.

za slovence kateri ne vedo nemško


4 napake v 6 besedah. Se je za zjokat, al' za skozlat?

Icematxyz ::

Pri naslednjem nakupu pa ne bom več nasedala nižanjem cen ampak bom kupila tako zadevo, da ko jo doma vklopim, dela ko urca :)))) Hi hi hi če je to sploh možno....


Je možno, preveri le, da piše v prospektu Linux. Če kupiš potem takšen prenosnik in je prednaložen Free Dos pa ga vrni, ker so te zavedli.

Kakorkoli, če si znala namestiti Ubuntu dvomim, da na Ubuntu ne znaš uporabljati Gmail in Internet in za to predvidevam, da zajec tiči v kakšnem drugem grmu in pač uporabljaj Windows.

orhideja12 ::

Hja, internet je druga zgodba...to bom reševala v ponedeljek, če se bo dalo kaj rešiti.
Ubuntu je čist neka druga zgodba, ki je do danes nisem nikoli videla....nisem pa še rekla, da je ne bom več gledala ali se je učila :)
Ampak navajena sem na win :)
Vsem hvala za nasvete, nisem si mislila, da se da takoj takole pomagati. Res hvala!

Icematxyz ::

Ne razumem kaj točno bi se naj dalo rešiti? Internet ne dela ali v čem je problem?

orhideja12 ::

Problem je v tem, da se ne spomnim gesla za wireless :(((((((((((((
Tako da ne vem al na prenosniku net dela ali ne :(((((
Smotka, sej vem, pametni pišejo na miljon koncev, jaz pa samo na en list, ki je bogve kje :(

jype ::

Uh. Tega niti Windows ne bodo rešili, niti kolega, ki bi znal namestiti in nastaviti Linux.

Icematxyz ::

Jah no, ampak tukaj ti Windows ne bo kaj dosti pomagal? Potem pač nastavi novo geslo za dostop do brezžičnega omrežja na usmerjevalniku, če imaš do usmerjevalnika dostop?

Kaj pa žična povezava tudi ne deluje? Sem preletel sedaj nazaj, kaj si napisala in ni prav nobene težave, če nisi pred nameščanjem imela vzpostavljene žične povezave, vse lahko na enak način storiš tudi sedaj naknadno po nameščanju Ubuntu!

Zgodovina sprememb…

Zorro ::

Zakaj pa ne resetiraš ruter. Vsak ruter se da resetirati tako, da nastavi privzeto geslo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Icematxyz ::

V tem trenutku torej potrebuješ kakšen meter mrežnega kabla in ne drugega OS.

Z njim boš posodobila Ubuntu in namestila gonilnike, kot sem že opisal in nastavila novo geslo za brezžično omrežjem na usmerjevalniku tako, da boš v spletnem brskalniku FireFox vpisala naslov usmerjevalnika in v nastavitvah spremenila geslo in to je to. Če te zanima kakšen je naslov usmerjevalnika povej oznako usmerjevalnika, ki je zapisana na kakšni etiketi, če ne veš kaj točno sem sedaj napisal pa pokliči tistega, ki ti je nastavil prvotno geslo!

Zgodovina sprememb…

orhideja12 ::

Hja, mi je kar nerodno...tuki ste sami taki, ki ful obvladate....
Taka navodila mi je že včeraj Telemach poslal pa si nisem upala sama šarit po teh stvareh.
Un tipson mi je rekel, da kabel, ki gre iz modema v ruter, iz ruterja izklopim in direkt v PC. Pa ni bilo nič kaj pametnega.
Rada bi to uredila, drugače bi mora prit en T. majstr pa naštimat....
Kaj je treba narediti?

Icematxyz ::

Ne grizemo in ne rabi ti biti nerodno. Če znaš namestiti Ubuntu si nimaš kaj očitati!

Takšen točno kabel iščeš:

 Mrežni kabel

Mrežni kabel



Tega priključi v prenosnik in Ubuntu bo vzpostavil povezavo in že si na Gmail!

orhideja12 ::

hvala, bom šla v ponedeljek v akcijo za tak kabel.
sedaj bi rada resetirala ruter pa se bojim, da pol nič ne bo delalo
ker imamo 3 računalnike že vezane na to geslo, sedaj pa še moj prenosnik.
Takrat je dečko iz T. vse uredil....

hja, prvotno geslo je vpisal majstr od Telemacha....bogve keri majstr.
Ruter je pa TP-LINK

Zgodovina sprememb…

orhideja12 ::

sedaj sem šla na 192.168.1.1 in se mi je pojavilo okno z uporabniškim imenom in geslom. Geslo je že vpisano, pikice so, ne vem kaj je.
Piše pa, da če sem pozabila geslo ali ime, da v obeh poljih napišem admin in verjetno si lahko potem nastavim novo geslo :))))) Razmišljam prav?

Icematxyz ::

Ne ne, nič ne rabiš kupiti.

Ti imaš takšen kabel že doma in uporabi tega. 2 škatlici sta in predvidevam, da je TP-LINK usmerjevalnik.

Se pravi tisti kabel, ki povezuje modem in usmerjevalnik TP-LINK kar uporabi. Se pravi poglej si sliko in poišči ta kabel priključen v TP-LINK usmerjevalnik in ga izključi in priključi na prenosnik.

Medtem, ko bo izključen ostali ne bodo imeli dostopa do interneta. Posodobi Ubuntu in naloži gonilnike, kot sem opisal in znova zaženi prenosnik in priključi nazaj na isto mesto mrežni kabel v usmerjevalnik in povej, če ti je uspelo.

orhideja12 je izjavil:

sedaj sem šla na 192.168.1.1 in se mi je pojavilo okno z uporabniškim imenom in geslom. Geslo je že vpisano, pikice so, ne vem kaj je.
Piše pa, da če sem pozabila geslo ali ime, da v obeh poljih napišem admin in verjetno si lahko potem nastavim novo geslo :))))) Razmišljam prav?


Razmišljaš popolnoma pravilno, ampak najprej boš raje naložila ustrezne gonilnike (brezžična kartica) na Ubuntu in potem ti bom povedal, kako prideš do gesla brez, da ga spreminjaš na usmerjevalniku in potem še preostalim trem uporabnikom. V usmerjevalnik se pa najverjetneje lahko vpišeš, če uporabiš podatke admin / admin, oziroma vidim, da si me prehitela in to že veš!

Zgodovina sprememb…

orhideja12 ::

ja, imam 2 škatlici, belo, ki je TP-LINK in črno, na kateri piše ARRIS.
Te kable bom prestavljala jutri in ko mi uspe, se javim.
Ja, malo pa lahko kdaj prehitim :))
Zdaj pa je že zelo pozno....hvala vsem za vse in se javim, ko bom naredila zgoraj opisano.
Za danes lahko noč!

poweroff ::

gensi je izjavil:

Morda bi bilo smiselno, da si kdo, ki obvlada zadevo, vzame čas in napiše vodič za optimalno nastavitev.

Sem ga napisal: http://matej.owca.info/linux/ ;)

Žal ni za zadnjo verzijo Ubuntuja, ki ima precej drugačen izgled. Ko bo čas... 8-)

Mimogrede, lahko imaš pa nameščen Ubuntu poleg Windowsov (dual boot se temu reče).
sudo poweroff

Icematxyz ::

Naj te samo opozorim, da če spremeniš geslo za dostop do brezžičnega omrežja na usmerjevalniku in si ga ne zapišeš/spremeniš tudi na računalniku s katerim se povezuješ brezžično na usmerjevalnik, da bodo potem težave. Gesla na usmerjevalniku torej ne spreminjaj, ker to ni potrebno.

ja, imam 2 škatlici, belo, ki je TP-LINK in črno, na kateri piše ARRIS.


Škatlico na kateri piše ARRIS neposredno poveži z obstoječim kablom s prenosnikom tako, kot sem ti opisal. Ubuntu bo vzpostavil povezavo sam in izvedi opisane 3 točke: Ubuntu 11.10 Beginners' Guide

Znova zaženi prenosnik in preveri, če vse deluje kot mora. Če deluje priključi usmerjevalnik nazaj na modem. Vse podatke, ki jih moraš imeti za uspešno vzpostavitev brezžične povezave s Ubuntu najdeš potem na naslovu 192.168.1.1 (admin/admin) pod Wireless -> Wireless Settings s pomočjo računalnika, kjer brezžična povezava že deluje oziroma je nastavljena! To ti najverjetneje ne pomaga, dokler na Ubuntu ne bo nameščen gonilnik za brezžično kartico in prenosnik znova zagnan (3 točke opisane zgoraj).

Iatromantis ::

Geslo lahko preveriš tudi s kakšno drugo napravo sposobno wi-fi dostopa, npr. telefonom in potem ti ne bo potrebno ničesar spreminjati na routerju, če se boš le spomnila gesla.

amigo_no1 ::

Če se lahko preko lan kabla logiraš v router, potem lahko tam tudi pogledaš, katero geslo za wifi (+vrsta enkripcija) je nastavljeno.
Oz vprašaš ostale 3 uporabnike zanj !

Icematxyz
Nevem zakaj bi se morala priklapljati na modem, saj imajo na tp link routerju verjetno omogočen dhcp in bo net delal tudi preko njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

jype ::

amigo_no1> Nevem zakaj bi se morala priklapljati na modem, saj imajo na tp link routerju verjetno omogočen dhcp in bo net delal tudi preko njega.

Zgolj zato, ker nima kabla, ki bi šel iz routerja v računalnik.

amigo_no1 ::

Saj se uporablja isti kabel ?

Pithlit ::

Ja sej ravno zato mora pretikat... a ni logično?
Life is as complicated as we make it...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13820896 (13896) Apache90
»

Optimizacija starega pisarniškega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11612167 (9124) mihagr
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8215995 (7436) gslo
»

Francoski kupec dosegel vračilo kupnine za Okna (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18959129 (53537) poweroff
»

Kje kupiti Windows 7 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6212266 (8871) Pesimist

Več podobnih tem