» »

Nov prenosnik in Linux

Nov prenosnik in Linux

«
1
2

orhideja12 ::

Pozdravljeni,
nujno potrebujem pomoč!!!
Kupili smo prenosnik s prednaloženim Linux OS.
Navajeni smo na windows xp.
Ko ga prižgem, se pojavi ekran in čaka na komando.
Kakšno komando naj vpišem, da bi me spustil naprej?
Črke sploh niso na mestih, kakor piše..no ampak to se verjetno da urediti kasneje.
Zanima me, kako pridem do ekrana, od koder bi lahko šla na internet in se spoznavala z novim OS.

Icematxyz ::

Kupili smo prenosnik s prednaloženim Linux OS.


Ko ga prižgem, se pojavi ekran in čaka na komando.


Kateri točno prenosnik pa?

Kakšno ime ima operacijski sistem v prospektu?

dukedl ::

je slučajno FreeDOS? si bl težko z njim pomagaš :(
lp dukedl

orhideja12 ::

jap, freedos...
sedaj si delam CD za Ubuntu ...vmes sem probala z win pa tudi ni šlo, same neke napake :(((((
nov prenosnik pa tako slab začetek :(

Icematxyz ::

sedaj si delam CD za Ubuntu


To pa je Linux da.

nov prenosnik pa tako slab začetek :(


Samo, da bo tudi dober konec.

amigo_no1 ::

Freedos imaš gor zato, ker zraven nisi kupil OS-ja, ampak samo kišto.
Od freeware OS si lahko gor namestiš ubuntu https://www.ubuntu.si ali linux mint http://linuxmint.com ali kaj tretjega.

Francoski kupec dosegel vračilo kupnine za Okna
http://slo-tech.com/novice/t505726/0

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

orhideja12 ::

prenosnik: acer aspire 5560 1,9GHz
os: linux

technolog ::

FreeDos ni linux. To je nekaj, kar dajo proizvajalci gor samo zato, ker kao morajo po zakonu (oz. so morali). Nikakor ni namenjeno, da bi to ti sedaj uporabljala.

Probaj z Ubuntu CD, upam da ti uspe. :)

mtosev ::

če probaš gor namestiti XP je normalno, da so problemi. XP je zastarel in ne podpira večine novejših tehnologij. če hočeš windowse imeti izberi win7
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Icematxyz ::

Z Ubuntu CD bi ti uspeti načeloma moralo.

Če bo se uporabljal Ubuntu OS bo po namestitvi najverjetneje potrebno namestiti še zaprto kodne gonilnike za brezžično in grafično kartico (navodila spodaj) in po tem bo na voljo tudi Unity 3D in brezžična kartica in tako naprej!

Če je možnost že pred namestitvijo priključi prenosnik na modem/usmerjevalnik za dostop do interneta s mrežnim kablom in po končani namestitvi in prvem zagonu prenosnika izvedi še tri točke opisane v spodnjih navodilih in znova zaženi prenosnik.

Po namestitvi sledi navodilom: Ubuntu 11.10 Beginners' Guide

Zgodovina sprememb…

Mentalist ::

Lahko pa seveda kupiš W7 Home Premium 115e
Lool.

BALAST ::

Saj lahko en mesec zastonj preizkušaš win7, potem se pa odločiš ali boš kupil ključ ali preklopil na linux. :D
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

sese12 ::

Ti si kar naloži Ubuntu Linux in boš lahko za začetek preizkusil vse kar želiš. Če nisi goreč pristaš igric, pa boš na Ubuntu verjetno kar ostal.

@nny ::

Avtorica je ženska in bi bilo fajn, da bi to upoštevali, slovnično mislim! >:D

Orhideja, jaz sem tudi z Venere in tudi na Linuxu že blizu tri leta. Včasih zaškripa, a fantje vedno pomagajo. Tu jim je treba dati vse priznanje. Na mojem compu je bil prav bootable Linux, tako da sem šla čez isto kot ti. Kar pogumno.

Pithlit ::

@nny je izjavil:

Avtorica je ženska in bi bilo fajn, da bi to upoštevali, slovnično mislim! >:D

Še dobro da je smeško tam... če ne bi te kdo še resno vzel. ;)
Life is as complicated as we make it...

popster ::

Minta instaliraj da ti bo delal tudi wireless

orhideja12 ::

Vsem najlepša hvala za pomoč!!!
Naložila sem ubuntu, saj je vizuelno lepo in luškano, samo mislim, da bom šla nazaj na win, tokrat na win7 ker mi je ob nalaganju win xp javljalo cel kup napak in nekih deletiranj, da je bilo res grozno.
Ampak naredila sem več napak....prepozno sem videla vaše komentarje, da je pametno prej priklopit net....sedaj nič ne dela.
Ker imam še kup drugih težav, jih bom od začetka vse odpravljala in seveda potem inštalirala tudi win7. Je kakšna druga možnost kot nakup win7?
Še enkrat hvala vsem za tako hitro pomoč!!!
Pa lep dan še naprej :)

BigWhale ::

orhideja12 je izjavil:

Ker imam še kup drugih težav, jih bom od začetka vse odpravljala in seveda potem inštalirala tudi win7. Je kakšna druga možnost kot nakup win7?
Še enkrat hvala vsem za tako hitro pomoč!!!
Pa lep dan še naprej :)


Windows bo treba kar kupiti.

opeter ::

Legalno druge možnosti od nakupa ni. Zato pa so ti predlagali prijazne distribucije pingvinskega sistema. Linux Mint ali pa Ubuntu sta oba zelo uporabna.

Drugič, ko boš še kupovala računalnik, glej, da bodo izvirna Okna zraven (ali pa doplačaj razliko), če jih že hočeš uporabljati.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

@nny ::

Strinjam se s predhodniki. Z nelegalnim sistemom si že sedaj posebej z vidika varnosti nakoplješ več preglavic kot prihraniš denarja. Če bodo v prihodnosti stopili v veljavo novi predpisi z ostrimi kaznovalnimi ukrepi ala ACTA, SOPA, PIPA - kar je povsem realno pričakovati - se bo glavobol še povečal. Prodajalci nevednim kupcem zelo radi podtaknejo kakšno Starter ali Basic verzijo, ki zniža končno ceno računalnika a si nimaš z njimi ne moreš dosti pomagati. Za domačo rabo priporočam Home Premium, kar je višje, je bolje. :) Nabor odprtokodnih in brezplačnih programov je tudi dovolj širok, da povsem zadostuje za povprečnega uporabnika.

amigo_no1 ::

Če ne uporabljaš nekih strogo namenskih_na_eno_platformo_omejenih programov, potem z linux varianto ne boš zgrešil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

orhideja12 ::

Hvala lepa za vse odgovore.
Mislim, da bom upoštevala nasvete in kupila kar win 7.
Ne gre drugače.

mtosev ::

edino se odloči, če hočeš imet home premium ali professional. Home premium bo samo podprt do jan 2015, professional pa do jan 2020 in ima XP mode kar pomeni,da lahko uporabljaš tudi programe napisane za windows xp kateri drugače ne bi delali na sedmici
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

orhideja12 ::

o hvala, je pa verjetno tudi razlika v ceni....

@nny ::

Do 2015 bo verjetno že zamenjala/reinstalirala sistem, že čisto iz higienskih razlogov...:D

orhideja12 ::

140€ za profesional je kr precej, pa še res je, da bom zamenjala sistem do 2015 :)))

amigo_no1 ::

orhideja12
Par razlogov, zakaj win 7 ?

orhideja12 ::

a zakaj win 7?
Ker mi linux ubuntu ki ga imam sedaj od včeraj ponoči na prenosniku ne sede, sorry
ker ko sem nalagala win xp včeraj (pred ubuntu), mi je nanizal cele strani nekih erorov in delete vrstic...ne vem kaj je bilo to...
ker bi rada, da mi prenosnik, ki smo ga kupili, služi tako doma kot na poti

za zdaj lahko prenosnik samo gledam, kako je lep.....mal predraga igračka za gledanje....

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

winxp dati na nov prenosnik se da, je pa večinoma kar zakomplicirano in preko forumov bo trajalo kar dolgo. Kje je bil pa prenosnik kupljen?
Če je kakšna prijazna trgovina se jih gre lahko prositi, če namestijo WinXp (seveda morajo biti licenčni), bodo pa na novem računalniku win7 vseeno delovali bolje...
Še bolje je pa zamenjati prenosnik za ne veliko dražjega, ki win7 že ima, ker če so win7 že nameščeni ob nakupu je v 75% primerov razlika v ceni samo kakšnih 30eur namesto 100...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

jype ::

orhideja12> Ker mi linux ubuntu ki ga imam sedaj od včeraj ponoči na prenosniku ne sede, sorry

Kaj pa pričakuješ od prenosnika?

Ker glede na to, kaj bi z njim rada počela, ti lahko morda svetujemo najprimernejše orodje, ki ne bo najdražje.

orhideja12 ::

hm, zamenjati prenosnik, sedaj, ko sem se že igračkala z OS? Ne vem kje bi ga vzeli v zameno...

mtosev ::

orhideja12 je izjavil:

o hvala, je pa verjetno tudi razlika v ceni....

razlika v ceni je ~35EUR
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

orhideja12> hm, zamenjati prenosnik, sedaj, ko sem se že igračkala z OS? Ne vem kje bi ga vzeli v zameno...

Ne, zamenjati Linux distribucijo za takšno, ki ponuja tiste reči, ki jih potrebuješ - ampak mi ne vemo, kaj potrebuješ.

orhideja12 ::

Kaj pričakujem od prenosnika?
Da bom lahko uporabljala internet, pošto na poti, dl slike iz fotoaparata, uporabljala neke gps aplikacije, mogoče pogledala kak film...to je to...skromna uporaba se mi zdi :)

orhideja12 ::

@nny ::

Orhideja, vse kar si si zamislila, bi lahko BP delala na Ubuntu, pa tudi kaj bolj zahtevnega. Govorim iz izkušenj, ker imam tudi Acerja, le starejši model od tvojega in dela brez kakšnih večjih problemov. Nekaj težav je bilo z grafično in zvočno, ker je bil prenosnik mlajši od nameščene verzije operacijskega sistema in gonilniki niso biti še nameščeni. Če si se odločila za Windows, spoštujem tvojo odločitev, saj je pošteno, da si vsak izbere, kar mu ustreza. Zgoraj smo ti svetovali tudi verzijo Win7, a če te bo udarilo po žepu, hja, ni pomoči...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: @nny ()

amigo_no1 ::

Izmed vsega kar si naštela me zanima tole dvoje (potencialno problematično):
1.
uporabljala neke gps aplikacije

bolj konkretno

2.
uporabljala internet, pošto na poti

s pomočjo usb modema ali kako ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mtosev ::

orhideja12 je izjavil:

imam pa prenosnik: http://www.mimovrste.com/artikel/275041...

če bi vzela komplet z windowsom bi blo vse skup pod 490EUR
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

orhideja12 ::

Hja, 490 je pa že ornk zalogaj....ko sem se odločala za ta prenosnik, mi je bila ideja, da je Linux gor, všeč...bomo sprobali nekaj novega...žal me je včerajšnje dogajanje in nalaganje kar razočaralo.
GPS pa preko napravice IGotU spremljanje naših poti...pa saj to verjetno nima veze, važno, da nam internet in gmail dela :)
Internet pa preko wi-fi...
Hmm, mogoče mešam hruške in jabolka a predstavljala sem si, da bo to lepo delalo.

mtosev ::

lahko bi že prej probala in vedela kaj te čaka. linux bi rabila že prej poizkusiti in ne po nakupu prenosnika.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

orhideja12 ::

Hja, res je, priznam, to je bilo neumno. Ampak sem bila pripravljena sprejeti Linux, če bi bil začetek bolj prijazen, ne bi sedaj rinila v win 7.

mtosev ::

evo enak prenosnik z windowsom 7 http://www.mimovrste.com/artikel/275041... 461E (in windows je že nameščen pripravljen za uporabo)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

filip007 ::

Linux vizualno ne sede ali funkcionalno?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

gensi ::

Saj Linux je čisto o.k..
Instaliraj Mint ali Ubuntu in verjetno boš kmalu pozabila na Win-sistem.

para! ::

Zakaj pa hočeš na vsak način sama naštimat zadevo? Razumem, da si mislila, da je freedos sistem, s katerim lahko počneš kar rabiš, ampak žal ni. Zdaj torej rabiš namestit in skonfigurirat sistem tako, da ti bo vse delalo. Če s tem nimaš izkušenj, bi morda lahko kakšnemu znancu prepustila to delo pa mu plačaš nekaj za to. Definitivno ceneje kot nakup Windows + plačilo nekomu za delo :)

Če te pa zanima prčkanje z operacijskimi sistemi si boš morala pa kakšno stvar prebrat in tu spraševat, če (ko) se ti zatakne...

mtosev, na kakšen način pomagaš avtorici posta s svojimi neumesnimi izjavami o tem, kaj bi lahko, če ne bi...?
lp
Death before dishonor!

jype ::

Tisto, kar si dobila, ni bil OS, namenjen uporabi, temveč OS, namenjen nižanju cene.

Priporočam, da najdeš nekoga (to si lahko tudi sama), ki ti bo znal namestiti Ubuntu, Linux Mint ali kakšno podobno distribucijo in ti nastaviti podobne programe za delo, ki si jih vajena z Windows okolja.

Za začetek bo dovolj, da na USB ključ spraviš živo namestitveno sliko, s katero potem zbudiš prenosnik in reč preizkusiš.

orhideja12 ::

Hm, saj ubuntu že imam naložen....je luškan, ampak to je pa tudi vse.
Poskušala sem sama, pa vidim, da ne bo šlo. Res bo potrebna pomoč nekoga, ki se kr spozna na te reči.
Pri naslednjem nakupu pa ne bom več nasedala nižanjem cen ampak bom kupila tako zadevo, da ko jo doma vklopim, dela ko urca :)))) Hi hi hi če je to sploh možno....

mtosev ::

para! je izjavil:


mtosev, na kakšen način pomagaš avtorici posta s svojimi neumesnimi izjavami o tem, kaj bi lahko, če ne bi...?
lp

ker večina ljudi tak naredi. kupijo nekaj o čem malo vedo in pol je problem. to sn že vido par krat v živo. kupujo računalnik brez OSa ali kupijo nek cenjen ruter in potem kličejo nekoga, da ne dela in da rabijo da jim kdo naštima.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

orhideja12> Hm, saj ubuntu že imam naložen....je luškan, ampak to je pa tudi vse.

Kaj pa manjka? Katera od reči, ki bi jih rada počela, ne deluje?

orhideja12> Pri naslednjem nakupu pa ne bom več nasedala nižanjem cen ampak bom kupila tako zadevo, da ko jo doma vklopim, dela ko urca :)))) Hi hi hi če je to sploh možno....

Jaz poznam mulca, ki ti bo za samo 50 evrov Ubuntu namestil tako dobro, da bi sama za "že delujočo" Windows mašino porabila cel teden, da bi vse delalo tako dobro in tako trajno.

Če potrebuješ kontakt, mi javi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

para! ::

Hm, saj ubuntu že imam naložen....je luškan, ampak to je pa tudi vse.

Glej, kaj ma veze, če je zadeva luškana? Zadeva je dejansko uporabna, samo ti rabiš nekoga, da ti stvari, ki jih rabiš, naštima tako kot je to treba in morebiti razloži bistvene razlike (ki izhajajo iz uporabniških navad), ker verjetno z Linuxom nimaš izkušenj.

Pri naslednjem nakupu pa ne bom več nasedala nižanjem cen ampak bom kupila tako zadevo, da ko jo doma vklopim, dela ko urca :)))) Hi hi hi če je to sploh možno....

Načeloma Apple, ampak tudi tam je potrebno nekaj dela, da namestiš specifične programe.

Kakšno je danes stanje z laptopi, ki imajo prednameščen Windows ne vem, ampak včasih je veljajo, da so poleg Windows, proizvajalci nameščali še en kup dreka, zaradi česar je potem spet bilo treba delat in konfigurirat sistem :)

Če obstajajo zadeve s prednameščenim Linux OS pa ne vem, še nisem zasledil.

Ampak zdaj je, kar je, jype je dal ugodno ponudbo, priporočam, da izkoristiš (mulc zna verjetno namestit tud Windows, tak da če res hočeš lahko tud to kupiš in potem priložiš licenco).

lp
Death before dishonor!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13820895 (13895) Apache90
»

Optimizacija starega pisarniškega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11612167 (9124) mihagr
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8215995 (7436) gslo
»

Francoski kupec dosegel vračilo kupnine za Okna (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18959128 (53536) poweroff
»

Kje kupiti Windows 7 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6212266 (8871) Pesimist

Več podobnih tem