» »

Cerkev podpira DESNICO ali ne?

Cerkev podpira DESNICO ali ne?

BozidarB ::

Zivjo!

Vedno sem jemal dejstvo, da cerkev podpira desnico, za samoumevno. Nevem zakaj, ampak sem ga. Zato sem bil zacuden, ko mi je prijatelj rekel, od kje meni ta ideja. In v tistem trenutku nisem vedel vec, ce je to res ali ne. A je to znano dejstvo, da cerkev podpira desnico, ali ne? Kako nekomu to razloziti?

Sem na hitro precekiral net in naletel na razne linke. Govorijo predvsem o tem, da duhovniki nagovarjajo, da naj volimo desnico (ker bo v nebesih modro sedeti na DESNI:)), ali pa blatijo Jankoviča in njemu podobne, kar je eno in isto.

Mipe ::

Cerkev je konzervativna. Tako je vedno bilo in tako bo vedno.
Desnica je konzervativna. Vsaj naj bi bila. Zdaj nisem več siguren. Morda je to vir tvoje zmede.

Rippy ::

Ne samo to, večina desničarskih strani vodijo po načelih kristjanske demokracije, kar pa je tudi konzervativno. Levica pa je bolj distancirana od religije.

Marilyn ::

Komunisti so vedno nasprotovali rimskokatoliški cerkvi....no, tukaj imaš odgovor!

Shegevara ::

Mipe je izjavil:

Cerkev je konzervativna. Tako je vedno bilo in tako bo vedno.
Desnica je konzervativna. Vsaj naj bi bila. Zdaj nisem več siguren. Morda je to vir tvoje zmede.


Kva teb ni jasno?

Če je konzervativnost to, da pustiš stvari, tako, kot so, je janković največji konzervativec na svetu. Obljubljal pa je, da bo višal standart, se šel socialno državo... kar pomeni, da stvari ki gorijo ne bo gasil ampak se bo po jajcih praskal. Je konzervativec in levičar. Evo ga reakcionista.

Rippy ::

Shegevara sej pri nas nimaš več čiste leve ali desne (razen Jelinčič ampak on je car po svoje :D), vse se giblje okoli centra.

globoko grlo ::

haha
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Shegevara ::

Rippy je izjavil:

Shegevara sej pri nas nimaš več čiste leve ali desne (razen Jelinčič ampak on je car po svoje :D), vse se giblje okoli centra.


ma vse se giblje okoli moje riti trenutno ker se poserjem na to politiko.

Zelo ironično je, da ima pahor dejansko najboljšo stranko trenutno, pa še vseeno je greznični gnoj. Politika vse pokvari.

Gregor P ::

Marilyn je izjavil:

Komunisti so vedno nasprotovali rimskokatoliški cerkvi....no, tukaj imaš odgovor!

Kaj pa vem, Kitajska recimo tudi kar sama namešča kardinale rimskokatoliški cerkvi:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Nikec3 ::

Mipe je izjavil:

Cerkev je konzervativna. Tako je vedno bilo in tako bo vedno.
Desnica je konzervativna. Vsaj naj bi bila. Zdaj nisem več siguren. Morda je to vir tvoje zmede.


Če gledaš samo po načelih je res. Ampak je potem tukaj še finančna desnica. Pri nas je najbolj desno kar se financ tiče Virant, ideološko pa NSi, medtem ko je Virant po ideologiji tipična leva stranka.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Invictus ::

Morali bi imeti pravo državo kjer je cerkev ločena od države kakor piše v ustavi. To pomeni da se ne financira iz proračuna.

Sem pa za cerkveni davek. Naj pač verniki vzdržujejo svoje bogove, kakršnekoli so že ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

joze67 ::

Po eni strani je Cerkev večinoma ena bogatejših stvari v družbi (tipično je vsaj lastnica nepremičnin in umetniških del, pogosto pa nastopa kot igralec v ekonomiji). Cerkev je torej naravno zainteresirana za ohranitev takega stanja => od tod konzervativnost Cerkve.

V primeru revolucij Cerkev tipično izgubi, saj revolucije izvajajo tisti, ki nimajo nič za izgubit. Zato Cerkev (skupaj z drugimi, ki izgubijo) podpre stare sile ("reakcijo"). Od tod vtis, da je cerkev nazadnjaška.

Po drugi strani je zavezana - in posamezniki v njej so zavezani - k cerkevnim naukom. Zato lahko Cerkev - ali posamezni njeni deli - nastopi proti režimu ne glede na materialne ugodnosti, ki ji jih ta režim sicer ponuja (in Cerkev je pogosto dobila ugodnosti, ker si je tako režim kupil njeno nadzorno infrastrukturo). V srednji in južni Ameriki je kopica zgledov (teologija osvoboditve). V takih primerih Cerkev ni reakcionarna oz. konzervativna sila.

Tako da je potrebno oznako "konzervativen" in "reakcionaren" nalepiti glede na stanje v določeni družbi. Pri nas Cerkev iz materialnih in ideoloških razlogov podpira sile, ki nasprotujejo režimu po drugi svetovni vojni, zato sta oznaki povsem ustrezni. Večja težava nastopi izven Cerkve - je npr SDS res konzervativna itd stranka?

energetik ::

Nikec3 je izjavil:

Če gledaš samo po načelih je res. Ampak je potem tukaj še finančna desnica. Pri nas je najbolj desno kar se financ tiče Virant, ideološko pa NSi, medtem ko je Virant po ideologiji tipična leva stranka.
Evo, to me moti pri vseh razglabljanjih po medijih in forumih. Noben nikoli ne pove v kakšnem smislu govori o levih/desnih - ali glede načel ali glede ekonomije. Pa ravno to bi bilo bistveno.
Nikec, dobro napisno.

Poldi112 ::

Kaj hočeš reči, da ko ti nekdo v slo reče, da je desno usmerjen, imaš dvom, ker ne veš kaj misli?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

energetik ::

Ja?

nuclear ::

Marilyn je izjavil:

Komunisti so vedno nasprotovali rimskokatoliški cerkvi....no, tukaj imaš odgovor!


... kot, da je levica only communism :rolleyes
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Bias ::

jst sem učas mislil, da sem desničar...pa sm pol ugotovu, da sem premal konzervativen in predaleč od cerkve...pa da če sem patriot ne potrebujem bit desničar...pa sem si rekel, ku*rc, pol sem pa levičar, liberalen, ni mi vseeno za socialnost, rad mam svojo deželo in ne motijo me gayi...pa se nisem mogel identificirat z nobeno od političnih opcij.

dons, vem kva sm, pa ne vem kam pašem :)

Gregor P ::

Torej si zdaj gay (vesel)?!?:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

T-h-o-r ::

Bias je izjavil:

jst sem učas mislil, da sem desničar...p n

dons, vem kva sm, pa ne vem kam pašem :)



v pekel greš, kolega

haha
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Bias ::

peklenski gay torej.

prjatla, verjamem da gresta z mano
:P

T-h-o-r ::

jaz bom 5 pred 12 prestopil k jehovcem, pa bo vse kul
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

guest #44 ::

Torej vsi desničarji morajo biti supporterji cerkve in biti proti gejem...? Nein!

Lion29 ::

te delitve med leve in desne se meni zdijo tolk glupe, da je joj... ampak res... kot da je svet črno/bel....

se bolj se mi pa zdi glupo, da se folk poistoveti s strankami... in kroji svoja načela po strugi stranke...

folk mislite s svojo glavo in ne pustite se voditi kot ovce
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Bias ::

no sej nekak to sem jst hotu povedat v svoji kratki misli. Kot mulc sem se iskal tud v tem...prideš do tega, daj pomembno kaj si, ne pa kam pašeš...se poistovetit s stranko, je pa itak (kako praujo) "k furmanski konj" al pa "ovce"

Shegevara ::

Lion29 je izjavil:

te delitve med leve in desne se meni zdijo tolk glupe, da je joj... ampak res... kot da je svet črno/bel....

se bolj se mi pa zdi glupo, da se folk poistoveti s strankami... in kroji svoja načela po strugi stranke...

folk mislite s svojo glavo in ne pustite se voditi kot ovce


Pa res misliš, da sploh lahko kdo iz glave potegne original razloge zakaj je za ene, za kaj za druge? Če ni izbire zaradi svoje koristi, je najverjetneje zaradi običaja sorodnikov/staršev, novic, poslušanja prijateljev v krčmi ali celo 50 strani brezvezne teme na slo-tech forumu.

Pithlit ::

Cerkev primarno skrbi za svojo rit. Enkrat sedi na levi (ritnici), drugič pa na desni (ritnici). Vsake toliko se pa po vsem skupaj kraljevsko poserje.
Life is as complicated as we make it...

Nikec3 ::

Pa še ena šala:

Lvičarji grejo v nedeljo v Mercator, desničarji pa v cerkev, potem pa v Mercator. (Tadej Toš)
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

gruntfürmich ::

cerkev, komunizem, fašizem, nacionalsocializem, janša; vsi desničarji.
čeprav nekateri med sabo popolnoma nekompatibilni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mikic007 ::

Konzervativizem je nujno potreben, ceprav se ga predtsavlja kot nazadnjastvo in nekaj slabega. Zamislite si, da bi clovestvo pocelo vse, kar si v nekem trenutku zamisli, brez protiutezi. Niso tu samo homoseksualci, kontracepcija in splav, so tudi dolocene vrednote, nacin zivljenja, zascita sibkejsih ...

Preprosto potrebujes nek cas, v katerem novitete pretreses in vecina presodi ali je nekaj dobro ali ne. Ze marsikdaj smo kaj prehitro poceli, pa se sedaj tolcemo po glavi, kako neumno je bilo. Sicer pa nujen in pozitiven napredek vedno pride do svoje vloge v druzbi.

Zato bi si skoraj zelel, da je v Sloveniji manj kvazi sredine in vec nasprotij, ker se lahko rodi kaj boljsega, kot imamo sedaj, ko vsi govorijo, kar hoce folk slisat. Vsi so najbolj socialni, najbolj za napredek, najbolj tradicionalni ... Ne gre..

T-h-o-r ::

kakšna zaščita šibkejših, ko gre za dve odrasli, prisebni osebi
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

mikic007 ::

Za koga bi naj slo? Domnevam, da sem imel v mislih starejse, neprisebne, invalide ... Se dobro, da druzbo sestavljajo samo odrasli in prisebni ...

LordTado ::

Matako ::

In spet smo pri velikem slonu, ki se ne želi umakniti naj se še tako delamo, da ga ne vidimo:

V Sloveniji so vse definicije, ki se nanašajo na liberalizem, konzervatizem, strani politike... večinoma neuporabne.

Imamo "napredne sile", ki nimajo rade sprememb in "neoliberalce", ki bi se šli neke velike državne projekte.

Skratka, spusti žogo. Nima smisla.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Zheegec ::

Mednarodna ustanova zaščitnikov pedofilov (beri: Cerkev) skrbi samo zase. Je pa bila zgodovinsko Cerkvi najbolj naklonjena politična struja, ki jo javnost rada imenuje "desna", to drži. Čeprov so in "levi" in "desni" bivši "komunisti".
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Invictus ::

Cerkev podpira tistega, ki ji daje denar in/ali moč.

Vse ostale ideološke debate so brez zveze ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bellatrix ::

Invictus je izjavil:

Cerkev podpira tistega, ki ji daje denar in/ali moč.

Vse ostale ideološke debate so brez zveze ...


Cerkev bi morali BAN-at.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

AmokRun ::

Če bi Bog obstajal, bi bila že zdavnaj zabanana. Tako pa...

donfilipo ::

Vsake toliko je treba ponoviti.

Danes so v uporabi politični kompasi in grafi, kjer imamo osi:
-vertikalna os: =avtoritativen:libertaren
--avtoritativni zagovarjajo veliko in trdo državo, ki skrbi predvsem za red in disciplino in se vtika v prav vse plasti človeškega bivanja. Govorimo o skrbniški državi.
--libertarni zagovarjajo minimalno državo, ki skrbi le za vitalna polja reda...recimo splošno borbo proti kriminalu, Temu bi dodal, da si prizadevajo ukiniti zakone, ki nimajo smisla:)

-vodoravna os: =levo:desno
--levi zagovarjajo egalitarnost in socialnost
--desni zagovarjajo samoodgovornost in samoiniciativo za svoje preživetje.

Religija je običajno socialen mem, vendar je na drugi strani danes izrazito simbolično memetska, rekli bi vpliva na zavest, ne vpliva pa na zakone v smislu sociale. Spet neka reakcija na davno davno akcijo morda še prvih sledilcev mesije:)

Seveda pa je bog izrazita avtoriteta in baje je že vse predpisal.8-)
No tudi to je seveda danes le mem. Ki pa nek dejanski in če hočete civilnodružbeni efekt kot vidimo vsekakor ima!
Morda še zanimiva mapca. Ker po programih smo tako na moj uč rahlo levo in libertarni... ampak

http://www.politicalcompass.org/euchart
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Matako ::

@donfilipo... ta model ne deluje v naših razmerah in je praktično neuporaben za Slovenijo. Potrebujemo nekaj enostavnega, a učinkovitega.

Če smo že pri matematičnih modelih predlagam seštevek "političnih koeficientov" uteženih z indeksom pomembnosti za oceno, imenovano tudi "faktor politične polarizacije".

Gre približno tako ...

FPP = 0.8*Kp - 0.8*Kd + 0.9*Kt - 0.99*Kj + 0.4*Kž + ....

Vsi koeficienti so od 0 (najmanj) do 1 (največ)

Kp = partizanski fanatizem
Kd = domobranski fanatizem
Kt = pripadnost Titeju
Kj = pripadnost Janšatu
Kž = navdušenje nad Žižkom
... itd.

Če je številka pozitivna je oseba bolj "komunist", če negativna pa bolj "fašist". Predznak je izbran naključno. Jasno bi se bilo treba dogovoriti za pravi nabor koeficientov in uteži. Lahko bi imeli celo različne FPPje označene s številom pomembnih koeficientov, npr FPP21.

Model ni popoln - je zgolj orientacija za osebno rabo! Bi bil pa vseeno izredno koristen tudi za označevanje forumskih komentatorjev, novinarjev, politikov - kadarkoli bi človek rabil neko približno oceno s kom ima opravka bi pač na hitro pogledal njegov FPP.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

BALAST ::

Matako, to si pa ustrelil čisto mimo. Donfilipo je dal boljši predlog!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

donfilipo ::

Hja no.

Cinizem s kančkom sarkazma in ironije nikoli ne škodi.

Ampak svojega metra slovenci ne bomo dolgo držali.

Počasi bodo tudi utelešeni bogovi in njih svetniki in angeli prešli v pozabo.
partizani, domobranci, Tito, Janša in ja tudi Žižek.

Pri njem osebno mislim bo trajalo malce dlje. Lahko se pa seveda tudi motim, glede na to da bolj grem globlje mimo njegovih vicev v čisto teorijo, manj mi je impresiven:)

Donfilipo je dal boljši predlog


Donfilipo je povadil tipkanje z eno pusto lekcijo, Matako si je pa privoščil malce humorja.
Ne?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Matako ::

Itak, da je bilo bolj za šalo, kot zares. Se mi zdi, da v teh preresnih časih rabimo malo komične distance.

Samo po drugi strani, nekaj v stlu "FPP" računa recimo gooogle.com, da ti vrne prirejene rezultate na osnovi zgodovine iskanja...
/\/\.K.

LordTado ::

Ta napeljava na komiko v kriznih časih me spominja na bojno ko so puščali razne bordele in teatre pri miru da se ljudem nebi čist odpeljalo v tisti bedi.

donfilipo ::

Naj dodam še en pojem. Socialna konzervativnost.

Nekako vzporedno s fiskalno konzervativnostjo. Ta pomeni NE trošiti preko meja zmožnosti. Denimo aktualno stabilizacijo minusa proračuna. Čeravno to pomeni za nekatere (380.000) še večjo bedo, za druge (državni aparatčiki ki ne zlezejo globoko v rit:), pa izziv.

Socialna konzervativnost skuša obdržati in hvaliti staro že uveljavlejno kulturo in vrednote in je proti vsem spremembam na tem občutljivem polju. To lahko često pomeni skrito nasilje in laž...ampak ta ni niti boljševikom, kot ta črnim tuja:)

Cerkev globalno podpira socialno konzervativnost, lokalno pa tisto stranko, ki ji tudi javno sorazmerno izkaže naklonjenost že v programu, kar je nekako logično in legitimno.

Ni pa nujno, da so vsi desni in konzervativni naklonjeni cerkvi. Še zdaleč ne. Imamo tudi fiskalno konzervativne in socialno konzervativne--recimo pravnike, ki pa niso pobožni ama NIŠTA!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Je bil Hitler levičar ali desničar (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7114431 (12341) jype

(Ne)pluralnost slovenskih medijev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10623599 (21756) jype
»

So konservativci s predsodki res manj inteligentni? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13713017 (10352) T-h-o-r
»

Ateisti in levičarji inteligentnejši od konservativcev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313180 (11971) vasquez

Več podobnih tem