» »

88. člen Ustave RS

88. člen Ustave RS

IcEk` ::

"Zakone lahko predlaga vlada ali vsak poslanec. Zakon lahko predloži tudi najmanj pet tisoč volilcev."


Kot je rekel Tadej Toš v Bob leta 2011: "Facebook party, twitter, se dobimo skup pa jim pošlemo taki špeh, te pa sprejemaj. Sedi noter pa sprejemaj."

Od 50. minute dalje:

Bomo pa že volivci sami spisali kak smiselen zakon, če ga naši in vaši nočejo.
  • spremenil: IcEk` ()

šernk ::

jah spiši ga in dobi 5000 ljudi, pa ne na facebooku 5.000 ker smo videli ob protestih...udeležba na FB 10.000 sigurno, mogoče 5.000 končna udeležba okoli 3.000. facebook je le bla bla bla, vsi pridejo povsod, pol ni pa nikogar nikjer, ko je treba kaj naredit :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

marijancek ::

ja vsi bi gobcali v tri dni, ko je treba delat pa utihnejo, ker sploh ne vedo kaj bi radi.:)

guest #44 ::

Simple, določiš prek FACEBOOKA podpisno mesto na različnih krajih, ki bo dosegljivo recimo 8 ur na dan za določen čas in rečeš naj pridejo enkrat v tem času oddat podpis. Če ti je tolk do zakona potem eno poletje si postaviš štant nekje in in čakaš. To narediš v treh mestih...recimo Koper, Lubljana, Maribor. Pomojem 5000 podpisev bi spravu skup. Vloženega truda, kakih 100 EU oz nekaj malega več.

Limit-sky ::

In potem bi na prvi obravnavi izglasovali, da zakon ni primeren za nadaljno obravnavo.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

St235 ::

guest #44 je izjavil:

Simple, določiš prek FACEBOOKA podpisno mesto na različnih krajih, ki bo dosegljivo recimo 8 ur na dan za določen čas in rečeš naj pridejo enkrat v tem času oddat podpis. Če ti je tolk do zakona potem eno poletje si postaviš štant nekje in in čakaš. To narediš v treh mestih...recimo Koper, Lubljana, Maribor. Pomojem 5000 podpisev bi spravu skup. Vloženega truda, kakih 100 EU oz nekaj malega več.


Simple je samo do tam ko si na facebooku. Ko je treba ljudi pripravit do tega, da nekaj podpišejo in ta podpis overijo je pa druga zgodba.

In to da vložiš nek zakon v obravnavo ne pomeni, a mora bit ta zakon v takšni ali drugačni obliki sprejet.

Še bolj pa je absurdno pričakovat, da se bo 5000 ljudi sposobnih strinjat z nekim besedilom. Pa saj lahko probaš. Najdi problem za katerega meniš, da ga lahko urediš bolje, spiši celoten zakon kot je treba in objavi na Slo tech. Pa da vidimo koliko je to malo truda.
Bomo pa že volivci sami spisali kak smiselen zakon, če ga naši in vaši nočejo.

Mam občutek, da je to spet eden tistih, ki vse kar znajo kričat je bomo mi naredili. Pol ko ga pa vprašaš kdo konkretno smo mi, je pa tišina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

IcEk` ::

Kje vidis kaksno kricanje? Temo sem odprl, ker ustava ponuja možnost navadnemu človeku ob dovolj veliki podpori, da spremeni zakonodajo v RS. Ne, jaz ne bom spisal nobenega zakona. Niti ne pravim, da ga naj napise kdo drug za mene. Sem pa prepričan, da marsikdo sploh ni vedel, da ti ustava omogoča pisanje zakonov (kot posamezniku, ne poslancu ali vladi). To je bil moj point.

@Limit-Sky,

če bi vložil predlog zakona s 50.000 podpisi, misliš da bi poslanci ignorirali voljo ljudstva?

Limit-sky ::

In zakaj jo naj ne bi?
A misliš, da če zbereš 100.000 podpisov, da imajo poslanci minimalno plačo v Sloveniji, da bi morali avtomatsko sprejeti zakon? Kaj pa če zbereš 500.000 podpisov?
Ti lahko vložiš zakon v obravnavo v DZ. V obravnavi v DZ ga pa zavrnejo pri prvem branju. Lahko ponoviš vajo. V nedogled.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

jype ::

Pripravit dober predlog zakona že samo po sebi predstavlja ogromno dela. Usklajen mora bit med vsemi živimi resorji, ne sme se tepst z obstoječo ali planirano prihodnjo zakonodajo, biti mora izvedljiv na vse možne načine, ter kompatibilen z mednarodnimi obveznostmi države.

Skratka, drago je to že samo sestavit. Potem je treba še prepričat ljudi, da je zakon pametno podpreti.

Zato je marihuana še vedno prepovedana, čeprav prepovedana povzroča precej več škode.

IcEk` ::

Limit-sky je izjavil:

In zakaj jo naj ne bi?
A misliš, da če zbereš 100.000 podpisov, da imajo poslanci minimalno plačo v Sloveniji, da bi morali avtomatsko sprejeti zakon? Kaj pa če zbereš 500.000 podpisov?
Ti lahko vložiš zakon v obravnavo v DZ. V obravnavi v DZ ga pa zavrnejo pri prvem branju. Lahko ponoviš vajo. V nedogled.


Mi je jasno, da si ne bojo stisnili takega focna. Moralno bi pa to bila njihova dolžnost sprejeti, ker služijo ljudem.

@jype

Se strinjam, da je to izjemno zahteven projekt. Kaj pa modifikacije obstoječih zakonov, ki so že usklajeni z ostalimi resorji?

jype ::

IcEk`> Kaj pa modifikacije obstoječih zakonov, ki so že usklajeni z ostalimi resorji?

To je zelo verjetno precej lažje, pa kljub temu še nisem doživel.

IcEk` ::

Doživeli še tega res nismo. Če gledamo populistično; večini voznikov se zdijo prometne kazni previsoke. Če bi Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1) spremenil le tako, da bi kazni zmanjšali za 80%, s čimer bi se strinjalo več kot 100.000 podpisnikov modificiranega zakona, misliš da bi ga DZ sprejel? Ljudje bi ga podpirali, vladi bi pa vrjetno šel v nos zmanjšan priliv v proračun. Pustimo na strani možnost kaosa na cestah, zaradi (pre)nizkih kazni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcEk` ()

jype ::

IcEk`> misliš da bi ga DZ sprejel?

Ne, pa jaz bi tudi glasoval proti na referendumu. Meni se kazni ne zdijo previsoke.

Limit-sky ::

jype je izjavil:

IcEk`> misliš da bi ga DZ sprejel?

Ne, pa jaz bi tudi glasoval proti na referendumu. Meni se kazni ne zdijo previsoke.

O kakšnem referendumu govoriš?
IcEK sprašuje, če bi zbral 100.000 podpisov za nek zakon in ga vložil v obravnavo v DZ, da bi ga naj poslanci sprejeli, zaradi "moralne" dolžnosti do ljudstva.
Ti bi pa lahko zbral 40.000 podpisov za referendum proti takemu zakonu.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

jype ::

Ja.

cekr ::

A ta Toš misli, da je smešen?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

St235 ::

ne vem če misli, da je smešen, je pa vsekakor pomilovanja vreden. Gre pa pač za tipično skrivanje za množico. Mi lahko, mi bomo, mi, mi, mi, mi... Mamo eno tako teto v hišnem svetu in vsakič ko je blo govora,da bi dal ene papirje glede etažne lastnine uredit odvetniku začne kričat,da je ško dadenarja ker to lahko mi uredimo sami. Pol ko je blo pa treba v zapisnik zapsiat kdo so "mi" z imenom in priimkom in določit datum do kdaj bo naloga narejena, je blo pa hitro konec veselja.

Ustava jasno daje volilcem zakonodajno iniciativo, ni pa težko razumet zakaj se slednjega ni poslužila še nobena skupina. Priprava zakona, ki bo zdržal tudi ustavno presojo pač ni nekaj kar trije optimisti spacajo na forumu, pa tudi zbiranje podpisov za referendum je dosti lažje, kot predstavit celoten predlog zakona. Zato pa je še toliko bolj smešno, ko nabijate o nekih hipotetičnih številkah 100.000 in več, ko pa v 20 letih niti 5.000 podpisov ni še nihče zbral.

Če se že omenja prometni zakon, zakaj potem zoper njega ni bilo referenduma, če je tkao lahko zbrat 100000 ljudi, ki se z njim ne strinjajo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

para! ::

Ker bo nova vlada itak znižala prometne kazni in zato nima smisla porabljat energije na referendumih/zakonodajnih predlogih. Mal se počaka, pa bo...

lp
Death before dishonor!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peticije lahko uvede kdorkoli?

Oddelek: Loža
7919 (617) Phantomeye
»

Dekriminalizacija marihuane za rekreativno uporabo v USA(col, was) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13425486 (22195) jype
»

Referendum, da bodo trgovine v nedeljo ZAPRTE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7913158 (11273) Zheegec
»

Sprememba zakona o RTV SLO (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
35360461 (53698) noraguta
»

Histerija v DZ in medijih (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20812698 (8783) Vajenc

Več podobnih tem