» »

Obupna slovenska demografija

Obupna slovenska demografija

1 2
3
4

Matako ::

No kakorkoli že.. za Slovenijo je prepozno. Prebivalstvo je že poseljeno, kjer pač je... ja saj so premiki, ampak enkrat, ko imaš toliko hiš, kjer so... kot rečeno, naša urbanistika je draga, ampak spreminjati bi jo bilo še dražje. Takle mamo. Določene stvari enostavno niso popravljive.
/\/\.K.

Berserker ::

Glede na to da je več kot polovica naše države pokrita z gozdovi, kaj točno je problem z našo poseljitvijo ? Kaj moti avtorja ? Da smo preveč razpršeni po državi in nas bi bilo potrebno popredalčkat v bloke ali majhna stanovanja ? Zakaj nove generacije nanekrat moti zidanje standartne ali tradicionalne družinske hiše ? Slovenska posebnost je da na določenem območju živi več generacij, naenkrat pa nas zadane ameriški trend, da se je treba selit v mesta ali pa vsakih let drugod po državi ali po tujini.


Mogoče bi se pa morali zgledovati po grkih. :)

Invictus ::

Kar se tiče subvencij, jih dobivajo kmetje po celi EU. Največ princ Charles.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

-valvoline- ::

Morda zgradimo na hitro favele v večjih mestih,problem z pomanjkanjem poceni bivalnih m2 je rešen.

:D

Mipe ::

Lion29 je izjavil:

Mipe: point tvojega posta? si zelel povedat, da bi se ti odpovedal racunalnikom, internetu in vsemu ogodju, ki ga prinesejo klasicne trgovine, hitra zdravniska oskrba, hiter transport, fajne pocitnice... zato, da bi lahko zivel samozadostno na kmetiji?

ti kr

Kdo pravi, da ne moremo imeti računalnikov itd. na deželi? Sam živim izven mesta, pod gozdom. 10 minut peš do kraja, kjer je vse, kar rabim - trgovine, zdravniška oskrba, transport in tako naprej.

Če živimo na deželi, še ne pomeni, da smo daleč od civilizacije. Ti pa tega očitno ne vidiš. Tipičen meščan ne vidi dlje od betona.

mikic007 ::

Pusti ti njega, on jizjavil tudi tole :)):

Lion29 je izjavil:

jaz bi ukinu vse majhne kmete... kaksne subvencije neki...kmetijska zemljisca bi mogle urejat velike neprofitne zadruge... ne pa da ma vsak bumbar svojo njivo

slisi se grdo... ampak tko je... v kmetijstvu ni kesha in ne more se folk jokat ce jim tam ne gre


Se en razlog, da se FFja ne sme ukinit, ze tako nihce ne pozna zgodovine. On bi kar kolhoze in plane nazaj ufural jao jao 8-O

Lion29 ::

Mipe je izjavil:

Tipičen meščan ne vidi dlje od betona.


Lion29 je izjavil:

Mah zivel sem povsod prakticno v slo... Zeleznikih pri Skofji loki, Piranu, Luciji, Maliji, Sempteru pri Gorici, Novi Gorici, Ljubljani (Sentvid, Koseze, Siska, Savsko naselje), Grosuplje, Haloze... prav povsod sem se aklimatiziral... vsaka lokacija ima svoje dobre in svoje slabe lastnosti...



Mipe, jaz sem zivel nekaj let na dezeli v halozah... z dobro adsl povezavo z dokaj dobrimi cestami, kul trgovinco..blizu posto in celo frizerko smo imeli....in sem se mel prav fajn.... pogresal sem druge stvari, ki sem jih ze nastel v omenjenem postu...

Tisto je pa bil direktni odgovor na tvoj post v katerem nisem zasledil enega pointa...razen neko pripovedovanje zgodbic.... Ti si sam opisoval zivljenje tvojih starih starsev in tvojih starsev, kolk so idilicno ziveli.... a zelis povedat, da so oni imeli racunalnik in internet?




mikic007 je izjavil:

Se en razlog, da se FFja ne sme ukinit, ze tako nihce ne pozna zgodovine. On bi kar kolhoze in plane nazaj ufural jao jao 8-O


ta fak? kaj tvoj post sploh pomeni?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Shegevara ::

mikic007 je izjavil:

Pusti ti njega, on jizjavil tudi tole :)):

Lion29 je izjavil:

jaz bi ukinu vse majhne kmete... kaksne subvencije neki...kmetijska zemljisca bi mogle urejat velike neprofitne zadruge... ne pa da ma vsak bumbar svojo njivo

slisi se grdo... ampak tko je... v kmetijstvu ni kesha in ne more se folk jokat ce jim tam ne gre


Se en razlog, da se FFja ne sme ukinit, ze tako nihce ne pozna zgodovine. On bi kar kolhoze in plane nazaj ufural jao jao 8-O


ma ni ta predlog njegov sploh tako problematičen. Če kaj prav vem, je VB nekaj podobnega.

Problematično je njegovo mešanje vzrokov in posledic. Oz. neve dovolj dobro, zakaj EU izvaja subvencije in za kaj so bistvenega pomena. Posledica so zaradi tarif (manj/ne)profitnejša kmetijstva drugje po svetu, posledica, ne razlog za subvencionirano kmetijstvo.

mikic007 ::

@lion29

Da zelis regulirat kemtijstvo na stalinisticni nacin, ki se nekako ni izsel. O tem govori zgodovina, tudi o petletkah, ki bi bile verjetno logicno nadaljevanje tvoje genialnosti.

Preprosto ne mores vsega gledat cez kapital. Ko so naredili vse te silne zadruge, samoupravljanje in podoben crap, so unicili vse kmete. Na njive so poslali delavce, ki niso niti priblizno tako dobro delali, kot kmetje. Po propadu sistema pa ni vec niti enega kmeta nikjer in je vse zarasceno. Ko izzenes eno generacijo, si vse.

Ce se je kdo peljal po Bolgariji npr. vidis ogromno dobre zemlje zarascene, lastniki pa so neki dedici, ki zemlje se nikoli videli niso.

Kmet je nekaj druga kot navaden siht, ki ga lahko kar poljubno menjas in se ga zato tudi sciti. Pika.

Lion29 ::

@mikic007: zakaj mesas zdaj tle stalina pa te zadeve?

nikjer nisem napisal, da bi to izvedli tiransko in neposteno...in se manj sem napisal, da bi to naredili cez noc ali pa da bi bilo lahko...

zgodovina je odlicen vir informacij... smo v letu 2011 skoraj 2012 in ni vrag, da nebi na stotine glav bilo sposobno pripravit uspesnega nacrta...z dialogom...


v modernem svetu pac za nostalgijo ni prostora...in ne gre se za kapitalizem... gre se za napredek. Seveda so bili kiksi in seveda bo se marsikateri kiks.... ampak if you look at the big picture....


bom dal en konkreten primer, kor avno govorimo o tej temi, ki niseveda vezana na kmeetijstvo.... v raznih serijah so izpostavili problematiko, ko neka velika korporacija kopuje zemljo, da bi gor gradila.... v zameno pa lastnikom ponuja vec kot fer nadomestilo...

in zeveda se najdejo nostalgicni pribitki, ki recejo ne...in valda so oni tisti revezi in velika korporacija nek demon... vsaj v vseh serijah ko sem jaz to gledal je blo tako...

za moje pojme je to le trma in strah pred novim....
ne pokazejo pa recimo zgodb, ko je na tisoce in tisoce takih lastnikov slo na boljse!



Pa se malo o kmetijstvu
Proizvodnja v kmetijstvu je draga... kot je nekdo ze prej omenjal...ogromno je kmetov, ki imajo par hektarjev zemlje... in se to na takih lokacijah da glava pece... in v vecini primerov je zemlja iztrosena...in seveda ker se jim na roke ne da (kar je povsem logicno) si nabavijo mehanizacijo, ki pa bi lahko zaaodscala tudi za 5x vec zemlje kot je imajo....in seeda je to previsok strosek...in v koncni fazi je pridelek pridelan z visokimi stroski... in se nikakor pol ne mora kosat s pridelkom kmeta, ki ima 20x vec zemlje in bolj profesionalne postopke pridelovanja....

I zakaj bi to podpiral? Samo zato, ker se ta kmet ne zna vec prilagodit in pocne to, kas je delal celo zivljenje, kar so delali njegovi starsi in stari starsi? Raje do onemoglosti obdeluje 5ha zemmlje in zivotari? Tiste njegove subvencije so lih tolko, da iz leta v leto fura zadevo jovo na novo


PA tako, mimogrede... ne govorim na pamet, ker sem te zadeve zivel....

ampak ok, ce mislite, da se to da poceti v nedogled, vi akr
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

mikic007 ::

Ni spet tako zelo preprosto. Slovenija nima 30000 kvadratnih kilometrov ravnih povrsin, kjer bi furali izkljucno kmetijstvo. Idealnih povrsin je zelo zelo malo, pa se te se, predvsem na racun mest in komunikacije zmanjsuje. In temu primerno imamo kmetijstvo, precej razprseno, precej zahtevna obdelava itd.

Ce bi torej sli v neko zdruzevanje kmetij, bi to lahko ucinkovito izvedli na nekaj poljih, kjer pa je kmetovanje ze sedaj le malo subvencionirano in pridelava relativno poceni. Zaplete pa se seveda na vecini povrsin, ki pa niso idealne.

Kmet je sel ravno tako cez evolucijo sodobne druzbe, konec koncev le se 5% prebivalstva zivi od kmetijstva. Zmanjsanje stevila kmetov bi spet pomenilo nekaj tisoc brezposelnih, ki sedaj delajo in se prezivljajo. Kot sem ze napisal, njihova vloga ni samo pridelava hrane, temvec tudi vzdrzevanje kulturne krajine. Mocno dvomim, da to ni potrebno.

Z mehanizacijo pa je tako. Veliki in dragi stroji se ze sedaj izposojajo (balirke, kombajni, kaksne specificne zadeve), traktor pa je precej bazicen in brez njega neka kmetija, ki ima npr. gozd, travnike, pasnike in njive, precej tezje zivi. Ko je delo za traktor, je tudi za soseda, ko ga ni, pa vsem stojijo.

Kmetje niso tako zelo neumni in neizobrazeni, kot se jih predstvalja, le vpliva imajo relativno malo na trg in vreme. Moje mnenje je, da gre za precej kompleksno znanje, ki ti ga tezko da kaksna sola v celoti, mora iz roda v rod. In prepricanje, da kmetje razmetavajo s skropivi, kupujejo nepotrebno mehanizacijo ipd. ni povsem na mestu, saj prekleto premislijo, v kaj bodo metali denar.

Sicer pa, zadruge ze obstajajo, le malo je uspesnih, se manj jih dela v dobrobit kmeta (ceprav je druzbenik?!), nimajo vsi mehanizacije in si izposojajo in ne zivijo vzi od subvencij. So pa te iz evropskih sredstev, tudi mehanizaija, tako da bi bilo neumno jih ne crpati.

In se odgovor na tvoje vprasanje, ce bi kmetje ob krizi EU brez subvencij propadli, moje mnenje je, da bi jim slo bolje. Ker to bi pomenilo korenite globalne spremembe in kmet ter samooskrba bi pridobili na pomenu.

Mipe ::

Lion29 je izjavil:


Mipe, jaz sem zivel nekaj let na dezeli v halozah... z dobro adsl povezavo z dokaj dobrimi cestami, kul trgovinco..blizu posto in celo frizerko smo imeli....in sem se mel prav fajn.... pogresal sem druge stvari, ki sem jih ze nastel v omenjenem postu...

Tisto je pa bil direktni odgovor na tvoj post v katerem nisem zasledil enega pointa...razen neko pripovedovanje zgodbic.... Ti si sam opisoval zivljenje tvojih starih starsev in tvojih starsev, kolk so idilicno ziveli.... a zelis povedat, da so oni imeli racunalnik in internet?


Ne, takrat seveda ni bilo interneta ne računalnika. Zdaj pa je seveda na tisti vasi računalnik in internet skoraj v vsaki hiši.

Moj point je, da je življenje na deželi idilično in nestresno. To sem hotel pokazati, ker sem v tej debati zasledil nekakšen zaničevalen odnos do življenja na podeželju. Ljudje kar naravnost silijo v mesta, ker so tam mesta, trgovine itd., čeprav je internet že skoraj v vsaki vasi, prav tako Mercator, poleg tega pa razmeroma hitro prideš v katerikoli bolje založen kraj. Življenje v mestu je seveda mnogo bolj stresno in nezdravo.

Zakaj misliš, da se "bogataška" srenja seli izven Ljubljane na obrobja? Je še vedno aktualna tista zgodba o nekem kraju, kjer so se naselili ti meščani in zdaj odločajo v svetu, da petelini ne smejo več kikirikati?

mikic007 ::

To je v razlicnih krajih se zelo in vedno bolj zivo. Ljudje se preselijo na idilicno lokacijo, okoli njiv in hlevov, ko pa prismrdi ali ko se kosi, pa jih moti smrad in hrup. Potem pa iniciativa, da tako pa ze ne gre ...

Invictus ::

Življenje na podeželju je zakon. Sam si moram še eno kmetijo najti da se preselim.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lion29 ::

Mipe, ne mesat priviligirancev in bogatasev zraven...valda bi si vsakdo zelel veliko bajto na obroju ....

pa tut zivljenje v mestu nit ako stresno kot ga zelis prikazat... bolj so stresne sluzbe... to pa itak vecina ljudi iz podezelja hodi v mesto delat....

mesto nudi ogromno ugodnosti, ki ga na podezelju ni oz. je veliko slabse....kot prvo bi omenil medicinsko oskrbo...kot drugo bi omenil vse mogoce kulturne in sportne dejavnosti, in kot tretje, DRUZENJE...

nimamo kar tako tako visokga odstotka alkoholikov na dezeli


kot sem ze omenil v mojih prejsnjih postih...tako eno kot drugo prinese svoje dobre in slabe stvari... sem pa mnenja, da je bolje ziveti v mestu... bi pa lahko (in tudi sem) zivel kjerkoli ...no razen v kakih res odrocnih kocah bogu za hrbtom....



Kot sem ze napisal, njihova vloga ni samo pridelava hrane, temvec tudi vzdrzevanje kulturne krajine. Mocno dvomim, da to ni potrebno.


tle se najina menja mocno razlikujeta
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

mikic007 ::

Lion, to kar ti nastevas je tako subjektivno, da ne more pasati v neko splosno debato o prednostih mesta/podezelja. Moja izkusnja je, da je na podezelju druzenja vec in je kvalitetnejse, kot v mestu. Dobro, ce ne bi bilo gostiln, ampak so, hkrati pa se ljudje druzijo tudi kot skupnost, cesar v mestu prakticno ni, komaj da poznas soseda.

O kolturni krajini pa ne vem, ce bi s tabo sploh razpravljal, ker sumim, da se ne zavedas, kako izgleda zapusceno obmocje (nesanirano seveda). To ni prelep gozd, ampak neprehodno grmicevje, ki ni ne lepo, ne koristno. Pol sveta vzdrzuje ta del lastne identitete (ostala ga pac avtomatsko, ker se niso presli na urbanizacijo), ti pa bi to zavrgel kot breme.

Potem pa medicinska oskrba, tako opevan pojem. Razumel bi, ce bi imenil knjiznico, solo, nekaj vsakdanjega pac, ampak kolikokrat pa potrebujes medicinsko oskrbo? Parkrat na leto, ce si nesrecen ali star. To se pa resuje drugace, kot da se strpa vse v mesta.

Je pa res, da je na podezelju lastna participacija nujna, ce nekaj zelis, mora nekdo prinest, ustvarit, od kolture do sporta. Ce pogledas npr. Zavrc, ne vem tocno, kaj bi naj njim na sportnem podrocju manjkalo, za vse ostalo pa je avto.

gruntfürmich ::

lion je kar prav povedal kar se tiče kmetijstva, da striktno gledano mali kmetje so samo breme. tega se lahko zavedate če malo pogledate samooskrbo ter denar namenjen za kmetijstvo v sloveniji.
še bolj pa bi se tega zavedali če tujina ne bi več izvažala hrane...
slovenska pridelava hrane je v pizdi, in ne vlačit stalinistične čase kot argument, ker dejansko trenutno sploh nimate argumenta zakaj planska pridelava hrane ne bi bila učinkovita, ko pa je DEJSTVO da zdajšnja, razpršena in decentralizirana, NI učinkovita. in TO je dejstvo!

mikic007 je izjavil:

O kolturni krajini pa ne vem, ce bi s tabo sploh razpravljal, ker sumim, da se ne zavedas, kako izgleda zapusceno obmocje (nesanirano seveda). To ni prelep gozd, ampak neprehodno grmicevje, ki ni ne lepo, ne koristno.


še eden ki misli da je gozd ena velika njiva. če želiš dobro naravi, pustiš da se sama zaraste, tudi z neprehodnim grmičevjem na veliko področjih, ker le tam je varno zavetje za veliko živali. tiste velike gozdne njive pa so samemu sebi namen...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pithlit ::

mikic007 je izjavil:

Potem pa medicinska oskrba, tako opevan pojem. ... kolikokrat pa potrebujes medicinsko oskrbo? Parkrat na leto, ce si nesrecen ali star.

Tule pa ti streljaš mimo. Ko rabiš pač rabiš. In ko je hudo je bolje tistih 20min v enem bolj konkretnem urbanem središču (recimo lj, mb) kot pa slabi 2 urci (recimo trenta).

Če ti rabiš medicinsko oskrbo zato da ti sestra flajštr prilima pol ni panike. Če se moraš na dializo 3x na teden vozit uro stran (v eno smer) je to tečna zadeva. Če te kap je pa v vsakem primeru najbolje da si čimbližje ene bolnice.

Podeželje je fajn. Ne pa vedno. Isto velja za urbana območja.

Zame vse kar mi 'podeželje' nudi v moji okolici odtehta življenje tukaj. Se pa zavedam tudi pomanjkljivosti.
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

ne pokazejo pa recimo zgodb, ko je na tisoce in tisoce takih lastnikov slo na boljse!
Ker jih ni. Zemlja ni samo xxx evrov, zemlja je kapital, ki se z nekaj previdnosti praktično ne izrablja. Ko kmet proda zemljo, dobi xxx evrov, ampak če s tem denarjem ne kupi strojev ali ga kako drugače ne pretvori v kapital, bo sčasoma ostal brez njega. In večina kmetov, ki zemljo proda, kupnine ne pretvori v kapital, ampak gredo v službo, denar pa počasi (ali hitro) trošijo za potrošniške dobrine. V najboljšem primeru v dveh, treh generacijah od tega denarja ne ostane popolnoma nič in vsak od potomcev mora začenjati z nič.

Kaj misliš, koliko ljudi ima še sedaj kaj od denarja, ki so ga s prodajo kmetij pred 100+ leti dobili njihovi pradedje? Od tistega denarja že zdavnaj ni nič več, medtem ko bi kmetija, če bi je praded ne prodal (in potem tudi ded in oče ne), ostala.

In se odgovor na tvoje vprasanje, ce bi kmetje ob krizi EU brez subvencij propadli, moje mnenje je, da bi jim slo bolje. Ker to bi pomenilo korenite globalne spremembe in kmet ter samooskrba bi pridobili na pomenu.
Par problemov je pri tem, v glavnem povezaniz z globalizacijo. Včasih je bil transport drag in počasen, in si preprosto moral imeti trnovske solatarice, če si hotel imeti solato (in paradižnik in ostalo robo) na tržnici. Danes to ni več potrebno. In potem imaš recimo Brazilijo in Argentino (in ZDA in Kanado in še kakšno državo), kjer je zemlja 10x ali 100x cenejša kot v Evropi, in s tem tudi pridelava, po možnosti pa imajo še boljše podnebje in dve letini. V Braziliji recimo, je zemlja mnogo cenejša (ker jo je pač veliko več na voljo), za povrhu pa še 2x donosnejša, ker lahko na istem polju poleti pridelajo koruzo, pozimi pa še sojo. Ponekod imajo lahko celo tri letine. Ena njiva ali polje torej tam zaleže toliko, kot v Evropi tri!

Brez subvencij evropsko kmetijstvo preprosto ne bi bilo konkurenčno in bi bolj ali manj propadlo. Kar bi imelo še eno slabo stran, namreč uničevanje za zdaj še nedotaknjene narave v tropskih in subtropskih krajih. Če bi Brazilija lahko izvažala še več hrane, kot jo že sicer (ker bi evropski kmetje ne bili subvencionirani in bi propadli), bi izsekali še več pragozdov.

Vem sicer, da je na tem forumu precej od narave popolnoma odtujenih geekov, ki jim ni jasno, v čem je vrednost pragozda ali močvirja (nekateri pa se nedotaknjene narava za povrhu še bojijo), ampak s subvencijo evropskemu kmetu ne ohranjamo samo evropskega kmetijstva, ampak tudi tropske pragozdove.

Ja pa tudi res, da bi se morali Evropejci čimprej otresti neumnega strahu pred genetsko spremenjenimi poljščinami, ker če se ga ne bomo, evropskim kmetom še tako visoke subvencije ne bodo pomagale preživeti. Ampak to je že druga tema;)

Če te kap je pa v vsakem primeru najbolje da si čimbližje ene bolnice.
Prav lahko da je statistično gledano nevarnejši promet in slab zrak v mestih, kot daljši čakalni čas na rešilca na vasi.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Pithlit ::

Okapi je izjavil:

Prav lahko da je statistično gledano nevarnejši promet in slab zrak v mestih, kot daljši čakalni čas na rešilca na vasi.

Kje je večja verjetnost da kap preživiš s čim manj posledicam? To je vprašanje. Ne pa slab zrak (pozimi pa zna bit 'na vasi' še slabše ko večina folka kuri na drva - iz izkušenj: včasih je praktično nemogoče dihat).

Mene v Lj (ali pa bilokatero večje mesto) spraviš samo na en način... tako da mi zrihtaš bajto z garažo (vrta ni treba, se ga pa nebi branila). Da ne bo kdo rekel da sem proti 'podeželju'.

Seveda pa se je treba zavedat da je mestno življenje marsikdaj bolj priročno (ne boljše). Več je aktivnosti, več je dogajanja, vse je 'bližje' (ne nujno merjeno časovno).
Life is as complicated as we make it...

Berserker ::

LOL okapi, ti razmišljaš da bo hrana večno prihajala iz brazilije. Tudi oblačila ter večina stvari prihaja iz Kitajske, plin dobimo iz Rusije, kaj bomo potem Evropejci sploh še počeli in izvažali ? Tvoja logika je torej, da vse kar delamo, lahko delajo drugje isto stvar za nižjo ceno. To sem že sicer napisal, ampak vprašaj se, kaj se zgodi, če se naenkrat tak pretok hrane ustavi, mi pa brez lastnih prehrambenih obratov ? Poglej si uvoz plina iz Rusije, razna neplačila in evo, evropa je brez plina pa še cene nabijejo.

Okapi ::

Lol Berserker, ti sploh ne razumeš, kaj sem napisal.

Ti bom povedal bolj počasi, boš mogoče razumel. Dejstvo je, da je pridelava hrane marsikje cenejša kot v Evropi, ker imajo pač boljše naravne pogoje za to. Ker je odvisnost od tujine nevarna (propad evropskega kmetijstva pa ima poleg tega še par drugih negativnih posledic), Evropa subvencionira kmetijstvo. Ne subvencionira pa šivanja srajc in štancanja plastike, ker na teh področjih odvisnost od Kitajcev ni tako ključnega pomena.

O.

tsh2 ::

Lion29 je izjavil:


Pa se malo o kmetijstvu
Proizvodnja v kmetijstvu je draga... kot je nekdo ze prej omenjal...ogromno je kmetov, ki imajo par hektarjev zemlje... in se to na takih lokacijah da glava pece... in v vecini primerov je zemlja iztrosena...in seveda ker se jim na roke ne da (kar je povsem logicno) si nabavijo mehanizacijo, ki pa bi lahko zaaodscala tudi za 5x vec zemlje kot je imajo....in seeda je to previsok strosek...in v koncni fazi je pridelek pridelan z visokimi stroski... in se nikakor pol ne mora kosat s pridelkom kmeta, ki ima 20x vec zemlje in bolj profesionalne postopke pridelovanja....

I zakaj bi to podpiral? Samo zato, ker se ta kmet ne zna vec prilagodit in pocne to, kas je delal celo zivljenje, kar so delali njegovi starsi in stari starsi? Raje do onemoglosti obdeluje 5ha zemmlje in zivotari? Tiste njegove subvencije so lih tolko, da iz leta v leto fura zadevo jovo na novo


PA tako, mimogrede... ne govorim na pamet, ker sem te zadeve zivel....

ampak ok, ce mislite, da se to da poceti v nedogled, vi akr


govoriš kot da bi subvencije dobivali samo mali kmetje. kmetje se naj že sami odločijo ali se jim splača delati ali ne, ne rabijo nekega pametnjakoviča/stalina, da jim bo govoril kako. sicer pa kmetje prodajajo hrano poceni, naprimer mleko po 25 centov, v trgovini je pa trikrat dražje. torej so kmetje dovolj napredni, da lahko tako poceni prodajajo hrano.

Lion29 ::

sej se odlocajo, da bodo delali naprej... ob tem pa skozi blazno jamrajo kolko ne morejo prodati ne psenice ne mleka, ne koruze, ne krompirja za ceno, ki bi zeleli... zivinorejci so na istem.... ampak raje se skozi pritozujejo in jamrajo, kot pa da menjajo poklic...sicer cisto logicno (skoraj)... pa vseeno...

da ne bo pomote... meni tiste subvencije ne grejo v nos.... v nos mi gre na splosno podpora malim kmetom, namesto, da bi jih reorganizirali
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

tsh2 ::

kmetje se bodo že sami reorganizirali, da ne bodo delali izgube. niso tako butasti, da bi jih moral nekdo drug učiti v njihovem delu. lahko jim pa pomagaš rešiti problem, ko trgovci prodajajo njihovo hrano po 3x dražji ceni. tu bi rabili pomoč.

gruntfürmich ::

narobe.
reorganizirajo se recimo avstrijski kmetje. slovenski so preveč favšni in butasti da bi jim ta met uspel...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mipe ::

Ne vem, no, kolikor vidim, že obstajajo kmetijske zadruge... in to od pamtiveka (beri: avstrijskega cesarstva).

mikic007 ::

Kdo pa ne jamra? A je v Sloveniji sploh kdo, ki ne jamra, pa tudi ce za to nima nobenega pravega razloga? Kmetje po moji laicni oceni, ker pac nimamo nekih raziskav, kdo jamra najvec, ne jamrajo toliko. Ko pa jim vreme vzame pridelek, pa jasno da ne bodo tiho, ko kdo pride s kamero mimo (meni se zdi povsem normalno).

Samo zato, ker jim ne disi vse, kar se drzava in odkupovalci spomnijo, jim se ni potrebno zapreti kmetije. Subvencije pa, se enkrat, niso zrasle na zeljniku kmetov, ampak EU (in posameznih drzav), verjetno ker zanje obstaja nek razlog.

Zadruge pa so ena druga zgodba, o kateri bi se splacalo v Sloveniji kaksno na glas spregovoriti, ker so ze zdavnaj presegle lasten namen ob zanemarjanju le-tega.

Utk ::

V Sloveniji ni pravih mest, ampak tudi na pravi vasi živi bolj malo ljudi. Če imaš trgovino, gostilno, pošto, javno razsvetljavo, kanalizacijo (btw, jo naše "edino mesto" že ima povsod?:), dvakrat na teden smetarje, to ni več prava vas. Večina ljudi pri nas živi v malih mestecih, kjer ti čisto nič ne manjka. Mislim, da ni strašno velik procent ljudi (tudi) izven Ljubljane, ki ne bi moglo prit do trgovine v 5 minutah. Če živiš v bloku, rabiš tolk časa da prideš iz 7. nadstropja, če moraš prečkat cesto do trgovine pa še kakšno minuto več. Izven Ljubljane se morda res voziš 5-20 km v službo, ampak 20km prevoziš v 15 minutah. V Ljubljani v tem času ne najdeš niti parkinga, ali pa rabiš tolko časa samo da prideš na pravi bus, ki te tudi ne pripelje čisto pred prag. Če ne živiš v res strašni pripizdini, ti Ljubljana (ki je recimo mesto) za vsako stvar definitivno vzame več časa od "podeželja". Pa še ne rabiš se borit s starčki, ki varujejo zagajbane parkinge.

Okapi ::

Se pa moraš boriti s sosedi za vsako vejo, ki zraste čez mejo.;)

O.

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

In potem imaš recimo Brazilijo in Argentino (in ZDA in Kanado in še kakšno državo), kjer je zemlja 10x ali 100x cenejša kot v Evropi, in s tem tudi pridelava, po možnosti pa imajo še boljše podnebje in dve letini. V Braziliji recimo, je zemlja mnogo cenejša (ker jo je pač veliko več na voljo), za povrhu pa še 2x donosnejša, ker lahko na istem polju poleti pridelajo koruzo, pozimi pa še sojo. Ponekod imajo lahko celo tri letine. Ena njiva ali polje torej tam zaleže toliko, kot v Evropi tri!
O.

Si siguren da je brazilska njiva 3x toliko donosna kot evropska? Mi je bilo zanimivo tole tvoje pisanje o super brazilskem podnebju za kmetijstvo pa sem poguglal koliko koruze pridelajo na hektar. Pridelek je zelo švoh, 2x manj kot v sloveniji. tam povprečno slabe 4 tone, pri nas povprečno dobrih 8 ton/ha.

The Brazilian corn ... The 2009-10 nationwide corn yield is estimated at 3,925 kg/ha or 60.5 bu/ac, which is an improvement over the drought reduced 2008-09 corn yield of 3,532 kg/ha or 54.4 bu/ac.
http://www.soybeansandcorn.com/Brazil-C...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

Okapi ::

Pridelek je zelo švoh, 2x manj kot v sloveniji.
Kar pomeni samo to, da imajo še zelo veliko rezerve, pa že sedaj je njihova koruza cenejša kot naša. In kot rečeno, moraš upoštevati, da poleg koruze na istem polju v istem letu pridelajo še eno letino soje.

O.

tsh2 ::

seveda je vprašanje koliko umetnega gnojila potrosijo. ampak če je zemlja tako rodovitna bi bili neumni če je ne bi izkoristili.

soja je približno 2x dražja od koruze.
pridelajo 3 ton soje na hektar in 4 ton koruze. to je v vrednosti enako kot 10 ton koruze. če tako gledaš nas prehitijo in je njihova njiva vredna toliko kot 1,25 naše njive.
izraelci pridelajo pa povprečno 12 ton koruze na hektar.
se jim sigurno pozna 5 mesecev več rastne dobe.

guest #44 ::

A vi gledate na ugodnosti mesta zgolj, če ima trgovino pošto, javno razsvetljavo,...?

Jaz ne, meni je v mestu predvsem zanimivo to, da če se ti zahoče kam it imaš praktično čez cel dan kam za it. Žurke so vedno, kultrni/izobraževalni dogodki prav tako, športne storitve. Ni problema z vračanjem domov. Lahko se brez večjih stroškov dobiš z kolegi. Imaš več možnosti za organiziranje kakega dogodka,...

Ljubljani sicer še precej manjka, do pravega mesta...ampak Koper ob 11 zvečer spominja na mesto duhov. Boring as hell. Do lokalov brez avta praktično ne moreš.
Da o vaseh sploh ne govorim.

Predvsem je v mestu več ljudi, ki jih lahko spoznaš in efektivneje družiš pa clo kej ustvariš. Ter manj priložnosti, da se moraš ukvarjat z kakim vaškim dosadnežem.

mikic007 ::

Evo, danes imas npr. v Barceloni v Apolu "Nasty Monday", vecer za najt seks buddyja (je vsak ponedeljek..). Podezelje, beat that!

Moje mnenje jverne je, da pretiravas. Kdor zeli v mesto, bo verjetno sel, kdor pa ne, pa ne. Pri tem pa demografija nima nobene resne zveze. Lahko bi imeli vecje vasi, vecja ostala mesta, pa se zmerom bi neko drugo imelo vec in bilo po tvoje privlacnejse. Jaz bi rekel, da si se mlad in se ti zdi nek zur blazno pomemben. kolikor vidim kolege, ko pride kaj resnejsega v plan, zena, otrok, siht, jih en drek briga, kaj je po 23 se odprto. Tako da lazje bo tebi malo odrasti, kot na hitro spremeniti slovensko krajino zate ;)

*O tej fausiji, vaskih dosadnezih ipd. govorite, kot da to obstaja samo na podezelju. V taki meri tega nisem poznal, dokler se nisem preselil v stolpnico v lj. Klicanje lastnika po vsaki mini zurki, opravljanje za hrbtom, podtikanja ... Nemogoce karkoli zmenit (ce pogledate malo kaksne teme o stevcih). Malo vec premisleka, povsod imas zdolgocasene ljudi, ki bi najraje upravljali tudi zivljenja drugih, od posameznika pa je odvisno, koliko ga taki brigajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

Okapi ::

in je njihova njiva vredna toliko kot 1,25 naše njive.
Vprašati se moraš še, kakšni so stroški. Če imaš veliko poceni zemlje na voljo, se ti morda bolj splača manj škropiti proti škodljivcem in manj gnojiti, ter se zadovoljiti z manjšim hektarskim donosom, ker je mogoče izkupiček na koncu enak. Upoštevati je treba tudi, da kar neomejenih količin tudi ne morejo prodati, še zlasti zaradi evropskih in ameriških subvencij. Skratka, en kup faktorjev je, bistvo pa, da bi bili še precej konkurenčnejši, če bi evropski in ameriški kmetje ne dobivali subvencij.

Kot rečeno - evropski delavec težko konkurira kitajskemu, ker je ta pač pripravljen delat za manj denarja, evropski kmet pa težko konkurira brazilskemu, ker ima brazilski več zemlje in ugodnejše podnebje. Jeba je tale globalizacija, ane, sedaj kot se zamorčki (in kitajčki in ostali) ne pustijo več kar tako izkoriščati>:D

O.

Pithlit ::

jverne... lej... čist tko, po domače... nehi bluzit pa presel se že enkrat v en New York al pa Tokio. Več od tega pa sploh ne moreš dobit. Velja? In ko ti tam dosadi se pa spravi meditirat nekam bogu za hrbet v Indijo.

Poznam folk ki se je k nam priselil iz mest (ja, mest... mal večjih kot je ta naša Ljubljana) in nočejo it nazaj pa če jim plačaš. Živijo pa po vaseh ki imajo komajda tekočo vodo in elektriko. Vse ostalo je luksuz ki si ga ne morejo privošit tudi če bi hotli.

Niso mesta prav nič boljša od vasi. So priročnejša, to ja. Imajo pa tudi mesta ogromne minuse. Očitno je tebi 'lajf' višek človeške eksistence. Marsikomu za ta tvoj 'lajf' dol visi. Pa ne da je z 'lajf-om' kaj narobe. Ni. Narobe je sam to kar ti pišeš.

Mal manj jokat pa mal več narest v smeri kamor hočeš. Če ti je Koper dosadan se presel. Kamorkol hočeš. Mislim da imaš s slovenskim potnim listom bolj malo omejitev. Še posebej če imaš kakšna znanja za prodat.

guest #44 je izjavil:

Jaz ne, meni je v mestu predvsem zanimivo to, da če se ti zahoče kam it imaš praktično čez cel dan kam za it. Žurke so vedno, kultrni/izobraževalni dogodki prav tako, športne storitve. Ni problema z vračanjem domov. Lahko se brez večjih stroškov dobiš z kolegi. Imaš več možnosti za organiziranje kakega dogodka,...

Jaz osebno živim na podeželju. In karkoli od tega kar omenjaš lahko dosežem v roku pol ure (ali manj). Nazadnje ko sem šla čez Ljubljano z avtom mi je to početje vzelo nekaj več kot pol ure. Pa ni bilo baš grozno prometa. Če se pa takega manevra lotevaš nekje od 7h do 9h zjutraj ti pa easy vzame konkretno več časa, da ne omenjam živcev.
Life is as complicated as we make it...

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

Če imaš veliko poceni zemlje na voljo, se ti morda bolj splača manj škropiti proti škodljivcem in manj gnojiti, ter se zadovoljiti z manjšim hektarskim donosom, ker je mogoče izkupiček na koncu enak.
O.

v kmetijstvu se dobički ponavadi delajo v čimvečjem pridelku na hektar. tudi če je njihova koruza slabo plačana se jim bi še vseeno splačalo gnojiti in škropiti. gnojiš in škropiš ne takrat, ko hočeš pridelati bolj zdravo hrano, ali pa ko si amater in ne veš, da se ti to splača delati.

zame je prednost mesta samo ta, da je tam več žensk za videti. in mogoče krajša pot do službe, ampak jaz imam samo pol ure do ljubljane. drugače pa vas zmaga.

gruntfürmich ::

guest #44 je izjavil:

A vi gledate na ugodnosti mesta zgolj, če ima trgovino pošto, javno razsvetljavo,...?

Jaz ne, meni je v mestu predvsem zanimivo to, da če se ti zahoče kam it imaš praktično čez cel dan kam za it. Žurke so vedno, kultrni/izobraževalni dogodki prav tako, športne storitve. Ni problema z vračanjem domov. Lahko se brez večjih stroškov dobiš z kolegi. Imaš več možnosti za organiziranje kakega dogodka,...

Ljubljani sicer še precej manjka, do pravega mesta...ampak Koper ob 11 zvečer spominja na mesto duhov. Boring as hell. Do lokalov brez avta praktično ne moreš.
Da o vaseh sploh ne govorim.

Predvsem je v mestu več ljudi, ki jih lahko spoznaš in efektivneje družiš pa clo kej ustvariš. Ter manj priložnosti, da se moraš ukvarjat z kakim vaškim dosadnežem.


to kar ti opisuješ je velemesto, ki je cela slovenija premajhna za njega:))
se pa strinjam z vsem, problem je le, da tega pri nas ne bo nikoli. sicer bi si želel izkusiti pravo velemesto, (pa ne tako kot nekateri pametnjakoviči ki so bili 1 teden tam in že vse vedo), tam kjer greš par ulic naprej pa si prešel področje kjer živi 10.000 ljudi, s parimi leti življenja, vendar imam občutek da iz tega ne bo nič. se bom moral zadovoljiti s podeželjem v sloveniji, kar tudi lj je:P
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

v kmetijstvu se dobički ponavadi delajo v čimvečjem pridelku na hektar.
In potem mečeš letino stran, ker je ne moreš vse prodati. Gnojenje in škropljenje (material + delo) sta verjetno največja stroška v kmetijstvu in računica nikakor ni tako preprosta, da se v vsakem primeru splača gnojiti in škropiti. Podobno velja tudi za namakanje.

O.

Okapi ::

sicer bi si želel izkusiti pravo velemesto,
Jaz sem nekaj mesecev živel v Rotterdamu. Po službi sem šel v garsonjero v centru, vsi sodelavci pa vsak v svojo vas;) Večernega lajfa je sicer veliko več kot v Ljubljani, ampak kaj ti to pomaga, če greš vsak večer v isti pub, v katerem se najbolje počutiš in "where everybody knows your name".;)

Jaz sem največjo prednost velemesta videl v veliko boljši trgovski ponudbi. Imaš knjigarne, ki so 100x večje od vseh v Ljubljani, pa delikatese, kjer lahko kupiš specialitete, o katerih lahko v Ljubljani samo sanjaš, trgovino z viskijem, kjer ne izbiraš med 30 različnimi viskiji, kot v Lj, ampak med 300+ ... Ampak odkar imamo Amazon in druge spletne trgovine, lahko med 300+ viskiji izbiram tudi v zadnji hribovski vasici.;)

O.

mikic007 ::

Tocno to, ko se preselis je seveda par mesecev bum, potem pa pocnes isto kot v LJ ali kjerkoli drugje po zakotnih vaseh. Se najbolje je verjetno iti v kako velemesto kot Erazmovec, imas se najvec od tega. Ko se navelicas, pa nazaj v naravo ...

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

In potem mečeš letino stran, ker je ne moreš vse prodati. Gnojenje in škropljenje (material + delo) sta verjetno največja stroška v kmetijstvu in računica nikakor ni tako preprosta, da se v vsakem primeru splača gnojiti in škropiti.
O.

sem precej prepričan, da od kmetov odkupijo ves pridelek, ki ga pridelajo. koruzo in sojo se da hraniti dolgo časa. če je pa preveč ponudbe znižajo ceno, in naslednje leto kmetje, ki so naredili izgubo, odnehajo pridelovati.

gnojilo se samo odplača s pridelkom ki ga ustvari, plus da še dodaten dobiček. naprimer 100 evrov gnojila proizvede za 200 evrov koruze. drugače ga noben ne bi uporabljal. torej gnojilo v resnici ni noben strošek ampak sredstvo za povečanje dobička. ga moraš pa znati uporabiti. največji strošek so stroji, pa nafta in kmetov čas tudi nista majhen strošek.

Okapi ::

Daj si še enkrat preberi, kaj sem napisal (... + delo).

O.

tsh2 ::

ja saj imaš veliko več dela če obdeluješ večjo negnojeno površino kot če obdeluješ manjšo gnojeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

guest #44 ::

OT: Tokrat dam Okapiju prav, da gnojit in škropit ni nujno vedno donosnejše, ker lahko je poplužit 1km več njive cenejše kot nabava dodatkov (pod pogojem, da kmet ne proda vsega).



Glede fovšije v mestu, vem kako je, ker sem imel punco tam in sem vidu, še posebej starejši ljudje kako dosadni znajo biti. Sej se strinjam, da ni idealno vse, ampak vsaj v blokih je hišni red kjer se lahko pravno sklicuješ nanj, kar pa na kmetiji načeloma ni vedno tako in se lahko pravdanje kar zavleče.
Hočem pa redvsem povedati, da se da z tehničnimi ukrepi marsikatero težavo rešiti. Glede števcev...individualno štetje. Hrup...zvočna izolacija. Prostor...bolj premišljena zasnova stanovanj/bloka. Pač v Sloveniji se je gradilo po balkansko in še vedno se. Kultura ljudi je prav tako tam v vzhodnem bloku.

In ne iščem zgolj lajf v mestu, ampak tudi kake poslovne priložnosti. Kot pravim...z mestom, ki ima 50000 ljudi je potencialnih interesentov bore malo. Pri 1 miljonu ljudi pa bi se že kar dovoljšno število nabralo.

Moram se malo pozanimat, kako je življenje v kakem kulturnem, modernem zahodnem mestu. Španijo načeloma ne smatram kot zahodno evropo, meni so bolj podobni balkancem. Nisem bil v veliko mestih po svetu. V beogradu ko sem bil, je blo pač jasno, da tam ni nobene kulture ali reda (oz. bore malo).
Moram it kdaj po nemčiji/angliji/skandinaviji...če pa ma kdo kake izkušnje kar na plan z njimi!

Utk ::

Če imaš idejo, ki lahko uspe samo v milijonskem mestu, je to tvoj problem, zarad tega res ni treba pol Slovenije podret in zate zgradit mesta.
Koliko ljudi pa realno hodi na vse te strašne dogodke v, recimo, Ljubljani? Če bi šel vsak Ljubljančan samo enkrat na teden nekam, bi bila povsod gužva za znoret. Pa ni. Če se pa že zbere na kaki tekmi ali koncertu več kot 5000 ljudi, je vsaj pol teh prišlo izven Ljubljane. To je zanimivo dokler se ti da. Enkrat na mesec se pa lahko tudi zapelješ do mesta, če ti je do tega. Pa tudi daleč od tega, da se kaj dugaja samo v Ljubljani.

gruntfürmich ::

mikic007 je izjavil:

Tocno to, ko se preselis je seveda par mesecev bum, potem pa pocnes isto kot v LJ ali kjerkoli drugje po zakotnih vaseh. Se najbolje je verjetno iti v kako velemesto kot Erazmovec, imas se najvec od tega. Ko se navelicas, pa nazaj v naravo ...


pa dajte nehajte s to naravo. tudi okapi je povedal da je bil samo en mesec tam, ne par let da se orng aklimatiziraš in v resnici 'poženeš korenine'. potem so stvari popolnoma drugačne, drugačne relacije do stvari dobiš. ne mormo mi bluzit kaj in kako v velemestu, če pa nobeden se niti rodil ni tam, ker tega v sloveniji ni. tko da je čisto vsaka primerjava odveč, ker praktično nobeden od nas velemesta v pravi obliki ne pozna.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

tudi okapi je povedal da je bil samo en mesec tam
Še enkrat preberi.;)

In v resnici je ravno obratno - dlje kot si v velemestu, bolj spoznavaš, da ni neke strašne razlike. Če pa si že ravno hudo zaželiš velemesta, sta Pariz in London oddaljena dve uri in sto evrov.;)

O.

gruntfürmich ::

ni isto če živiš tam od rojstva, ali pa samo greš tja, zato da malo vidiš kako življenje poteka.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28334758 (29578) louser
»

Praznjenje greznic na vasi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12717672 (13996) noraguta
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33763955 (57269) Invictus
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310042 (9134) Daniel

Več podobnih tem