» »

Obupna slovenska demografija

Obupna slovenska demografija

1
2
3 4

gruntfürmich ::

seveda je znova okapi pojedel vso znanje sveta, brez da bi si ga ogledal; recimo povprečno švicarsko/avstrijsko vas in ne izsek iz vasi, ter recimo eno tipično panonsko vas... potem pa prišel recimo na štajersko, po možnosti da se pelješ proti velenju, in boš videl kaj dejansko pomeni hrib nasran z bajtami za pobruhat.
pa še nekaj ti bo jasno še boš šel recimo v švico, kako se po vznožjih bregov poziduje, in v nižini kmetuje, tko da ko pride poplava nikome ništa. v sloveniji pa...:O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Berserker ::

Ahac, seveda je vse to drago, ampak dražje pa je če ti kupiš zemljo v predmestju ter si jo daš gradit. Tudi vsak bo raje delal na podedovani zemlji kot pa jo kupoval drugje. Imamo lasten vikend z vinogradom, včasih je bila pot do tja dokaj neprehodna in neasvaltirana, danes ob tej nanovo asfaltirani cesti na strmih pobočjih rastejo nove hiše z imenitnimi pisanimi fasadami. Bi rekel da je ta grapa lepše urejena, kot naša vas, ki leži ob glavni cesti, ter med dvema večjima krajema.

Očitno se nekateri tukaj sramujejo življenja na kmetiji in takšnega življenja. Ko boste životarili v zaprtih betonskih blokih ali pa se tlačili na majhnem prostoru, boste z veseljem odšli na podeželje. Očitno meščani še vedno verjamejo v stare stereotipe neumnih ljudi na vasi ter nerazvitosti. Meja med podeželjem in predmestjem izginja. Danes je sodobni kmet dokaj noble in niti ne tako fizično težak poklic, saj večino dela opravi mehanizacija ter stroji.

-valvoline- ::

Berserker je izjavil:

Ahac, seveda je vse to drago, ampak dražje pa je če ti kupiš zemljo v predmestju ter si jo daš gradit. Tudi vsak bo raje delal na podedovani zemlji kot pa jo kupoval drugje. Imamo lasten vikend z vinogradom, včasih je bila pot do tja dokaj neprehodna in neasvaltirana, danes ob tej nanovo asfaltirani cesti na strmih pobočjih rastejo nove hiše z imenitnimi pisanimi fasadami. Bi rekel da je ta grapa lepše urejena, kot naša vas, ki leži ob glavni cesti, ter med dvema večjima krajema.

Očitno se nekateri tukaj sramujejo življenja na kmetiji in takšnega življenja. Ko boste životarili v zaprtih betonskih blokih ali pa se tlačili na majhnem prostoru, boste z veseljem odšli na podeželje. Očitno meščani še vedno verjamejo v stare stereotipe neumnih ljudi na vasi ter nerazvitosti. Meja med podeželjem in predmestjem izginja. Danes je sodobni kmet dokaj noble in niti ne tako fizično težak poklic, saj večino dela opravi mehanizacija ter stroji.

Kmetje se lahko igrajo kmetijstva vse dokler jih bomo *city boys & girls* financirali z subvencijami.Simple as that.

Berserker ::

Seveda zato nekaj proizvajajo, a ne.

-valvoline- ::

Berserker je izjavil:

Seveda zato nekaj proizvajajo, a ne.

Jaz tudi delam v proizvodnem industrijskem obratu,pa ne dobim nobene subvencije zravn plače,tudi moj delodajalec ne,kvečjemu država išče način da nam-mi pobere vse do zadnjega centa

Zgodovina sprememb…

mikic007 ::

Kmetje imajo se kup drugih vlog, ne samo proizvodnje hrane, tako da zato subvencije. Ce pa bo zanje veljalo enako, ni subvencij in ni dodatnih obveznosti, pa bomo tudi v mestih to hitro obcutili.

-valvoline- ::

mikic007 je izjavil:

Kmetje imajo se kup drugih vlog, ne samo proizvodnje hrane, tako da zato subvencije. Ce pa bo zanje veljalo enako, ni subvencij in ni dodatnih obveznosti, pa bomo tudi v mestih to hitro obcutili.

Like what?
Da me ne bi kdo narobe razumel,nimam nič proti kmetom,ampak če smo država z enakimi možnostimi za vse potem se o subvencijami nimamo kej pogovarjat.Ukinit čimprej.

gruntfürmich ::

subvencije so že uredu stvar, če so namenjene temu da jemo poceni, zdrave in doma pridelane stvari ter da je podeželje urejeno in ne vso zaraščeno; pravzaprav so temu namenjene.
dandanes pa je samooskrba v sloveniji 30%, hrana uvožena, draga in strupena, njive nepobrane, pobočja zaraščena, potoki v gnojnici, kmet pa z novim 50% subvencioniranim traktorjem.
ja, nimaš kaj. lepo je pri nas biti kmet...
sem pozabil dodati da imamo največ traktorjev na prebivalca v EU?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

seveda je znova okapi pojedel vso znanje sveta, brez da bi si ga ogledal;
Sem precej prepričan, da sem videl ene petkrat toliko sveta kot ti.;)

O.

gruntfürmich ::

zakaj potem narobe pišeš?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mikic007 ::

-valvoline- je izjavil:

mikic007 je izjavil:

Kmetje imajo se kup drugih vlog, ne samo proizvodnje hrane, tako da zato subvencije. Ce pa bo zanje veljalo enako, ni subvencij in ni dodatnih obveznosti, pa bomo tudi v mestih to hitro obcutili.

Like what?
Da me ne bi kdo narobe razumel,nimam nič proti kmetom,ampak če smo država z enakimi možnostimi za vse potem se o subvencijami nimamo kej pogovarjat.Ukinit čimprej.


Subvencije placujejo tisto, kar kmetje ne bi poceli, ker se jim ne splaca. Pa naj si bo to vzdrzevanje kulturne krajine, ciscenje gozdov (kako je to pomembno bodo znali povedati prebivalci Zeleznikov), vzdrzevanje kmetijskih povrsin in znanja za cas, ko bo to precej pomembneje ... Tone stvari, ki so premisljeno zastavljene, seveda pa na prvi pogled izgleda, kot da dobijo kar na lepe oci denar od drzave. Za to se morajo kar lepo potrudit.

Lahko pa placamo posebne firme, ki bodo vse to pocele, ki bodo verjetno ucinkovitejse, ampak tudi drazje.

IceIceBaby ::

Subvencije dobijo tudi za govedorejo, med drugim. Za vsako kravo, ki je prijavljena v tvoji štali dobiš par 100 eur letno.

mikic007 ::

Seveda, pa se tako jih skoraj nihce vec nima. Le zakaj, ce je tak kes noter?

Nekaj je tudi na tem, da kmo zapres kmetijo, teh ljudi in nikogar drugega ne bo vec nazaj. Zdaj so casi taki, da pac privleces s Kitajske. Ko pa bo enkrat monopol tudi pri hrani, bomo vedeli, zakaj je bilo dobro imeti kmeta tudi pri nas. Ampak takrat bo precej tezko iti nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

PacificBlue ::

Evropska zakonodaja in subvencije so nas zaslepili. Kmet je degradiran na prejemnika subvencij, ki so le krpanje lukenj in odškodnina za zgrešeno kmetijsko politiko. Rasti in propasti je geslo EU. Prav tako specializacija, modernizacija in množična reja živali, ki jih tudi množično mučimo. Znašamo se nad njimi, jih pohabljamo, jim režemo peruti ali repe, z vstavljanjem ušesnih značk jih iznakazimo. Te uboge živali zato ne morejo proizvesti užitne in dobre hrane. Če se žival ne počuti dobro, je tudi hrana slaba. Živalsko trpljenje se prenaša na človeka. Kmet pa je duša ljudstva, in če umre kmet, umre tudi dežela," je Sepp Holzer med drugim zapisal v pismu enemu od profesorjev na celovški univerzi, ki ga je zaprosil za njegov pogled na evropsko kmetijstvo in življenje nasploh.


http://moj.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dn...
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

IceIceBaby ::

Seveda, pa se tako jih skoraj nihce vec nima. Le zakaj, ce je tak kes noter?


Le zakaj kmetje meso in mleko raje prodajajo v tujino ali pa na črno (kolikor se še da) med znanci. Subvencije so pesek v oči. Na eni strani kmetu dajo par 100 eur na kravo in je kao vse OK, na drugi strani pa država ustvarja neugodne pogoje za kmetovanje. Zakaj mora vse 100x čez birokratski aparat, ki pogosto nima niti najmanjšega stika z realnostjo?

mikic007 ::

Se strinjam Ice, ampak od tiste krave, ki jo na crno odda, kmet nima subvencije. In teh krav prakticno ni, mogoce par prascev. In ne poznam nobenega kmeta (dobro, spet jih ne poznam toliko, sploh iz Gorenjske in Primorske ne), ki bi oddajal kam v tujino. Ceprav situacija z nasimi odkupovalci je dalec od roznate.

Kmetje kar precej delajo, kljub silnim traktorjem in masineriji, pritozujejo pa se (javno) zelo malo. Me pa zanima, kako bi sam reagiral, ce bi mi vsaka 3 leta pogorela firma (toca, poplave, neurja, pozeba ...).

*ima pa kmetijstvo nekaj skupnega z gospodarstvom. Tudi tam najbolje pridejo skozi barabe in zveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

IceIceBaby ::

ampak od tiste krave, ki jo na crno odda, kmet nima subvencije.


Nisem rekel, da jih je veliko. Odkar obstajajo ušesne številke in se beležijo vsi premiki med gospodarstvi v centralni register so domači zakoli precej oteženi. Zato pa kmetje pograbijo vsako priliko, ki jo lahko, ker zakol v klavnici zahteva celo proceduro.

Pa s tem ni nič narobe, prav je, da je pri teh zadevah nadzor. Bolj sem imel v mislih kmetijsko politiko in nasploh odnos države do gospodarstva (kar kmetijstvo dejansko tudi je, saj se morajo kmetje obnašati tržno). Če bi država na eni strani popustila pri davkih in nekaterih predpisih nam kmetijstva nebi bilo treba subvencionirati. Tako gre pa denar 2x čez državni aparat in vsakič se ga nemalo izgubi.

Pithlit ::

IceIceBaby je izjavil:

V mislih sem imel walking distance do malo večjega naselja z trgovinami, lokali itd.


*edit* prehitro stisnila "pošlji"

Jaz živim v 'vukojebini'. Kakih 1500 prebivalcev (skupaj z okoliškimi vasmi). Imamo 17 lokalov (bari, restavracije, picerije), 4 markete, pumpo, šolo, par trgovin s cunjami, par trgovin s tehniko, trgovino z gradbenim materialom, nekaj mehanikov in prodajaln avtomobilov, pošto, zdravstveni dom, lekarno...

Ne vem... razen če si z "lokali in trgovinami" misli na nakupovalne centre... Pa tudi te imam pol ure stran z avtom (enih 10 kom).

Meni ne fali absolutno nič. Razen Klinični (jebiga... pač moram hodit tja vsak mesec) ki je slabo urco pa pol stran. Lahko tudi manj če naredim par prekrškov...
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Okapi ::

zakaj potem narobe pišeš?
In kaj točno sem narobe napisal?

O.

Lion29 ::

Mah zivel sem povsod prakticno v slo... Zeleznikih pri Skofji loki, Piranu, Luciji, Maliji, Sempteru pri Gorici, Novi Gorici, Ljubljani (Sentvid, Koseze, Siska, Savsko naselje), Grosuplje, Haloze... prav povsod sem se aklimatiziral... vsaka lokacija ima svoje dobre in svoje slabe lastnosti...

V mestu mi fali predvsem dobra izolacija v stanovanju... glupo mi je, da ne morem recimo s kolebnico skakat, ker se vse trese.... ali pa ne morem imet Game of Thrones na sorroundu... al pa kake muzke.... In psi lajajo skoz in skoz....

Pa vse trgovine se selij bodisi v center ali nakupovalne centre... nic ni "lokalnega"...

na dezeli je res fajn, da imas mir.... lahko imas svojo zelenjavo, svez zrak.... ampak ce se zelis druzit, moras organizirat kaj konkretnega... ali pa it v vasko gostilno...in seveda it spet v mesto....aktivnosti je tudi bolj malo... ce hoces en fuzbal ali basket upalit, da se vsi na vasi zberejo traja 500 let... v mestu je aktivnosti malo morje

skratka moj point je... da tisti, ki se bunite, da nebi v mestu ziveli nikoli se motite... v parih tednih se bi navadli... iz mesta na dezelo pa malo tezje... ampak se tut da...zdaj ko je net v vsaki vukojebini
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

V mestu mi fali predvsem dobra izolacija v stanovanju... glupo mi je, da ne morem recimo s kolebnico skakat, ker se vse trese.... ali pa ne morem imet Game of Thrones na sorroundu... al pa kake muzke.... In psi lajajo skoz in skoz....

Pa vse trgovine se selij bodisi v center ali nakupovalne centre... nic ni "lokalnega"...
Kakor kje. Jaz lahko mirno poslušam filme in muziko na ves glas (ob treh zjutraj kakšne hude eksplozije malo stišam, čeprav se ni tu, kjer sem sedaj, še nihče nikoli pritoževal). S kolebnico bi lahko na balkonu skakal po mili volji, Mercator za vsakdanje nakupe imam pa 100 metrov stran.

O.

tsh2 ::

gruntfürmich je izjavil:


da je vsak najmanjši grič posran z bajtami je naravnost za bruhat. v tujini je vas lepo skoncentrirana na kupu, okoli pa njive.

zakaj je za bruhat, če ljudem paše živeti nekje na samem gričku? saj na gričih se ne prideluje hrane. pravzaprav je veliko ravnin v okolici ljubljane in mest, torej se ljubljana ne sme več širiti, ampak se morajo širiti vasi, tam, kjer ni ravnin, torej na gričih.

guest #44 ::

Imet male kmete kjer vsak pridela mogoče en žakelj krompirja po visoki ceni tudi ni neka blazno omembe vredna samooskrba. Naj bo manj velikih kmetov in naj vsak ima več podeželja v lasti.

KAr se tiče mesta...tam kjer sem jaz živel kot študent (vič) ni bilo toliko problema z hrupom. Se pa strinjam ja...v mestu me najbolj moti, da nimaš zvokovne zasebnosti. Ko gledam film, igram kitaro, natepavam punco želim, da se ne sliši. Sam to je vse IMO zgolj tehnična težava. Izolacija podna/sten/stropa. Masivnejši zidovi...
Pač graditelji stanovanj se bodo morali tega zavedati in začet ponujat take stanovanja. Je pa v Slo itak jebena situacija z nepremičninami, vrjamem da v kaki zahodni državi so se že kaj pametnega spomnili.

Čist zrak danes z katalizatorji ni tak problem kot nekoč. Dobro tud ljubljana je eno kurčevo nepremišljeno mesto. Kjer imaš sred ljubljane grozno prometno cesto. Še do nedavnega se je po starem centru z avti furalo...pizda saj nismo cigani!

Javni prevoz je tudi v pizdi zaradi boge strukture mesta.

Ljubljano itak najbolj jebe vreme, še posebej v tem času. Kar se tiče karakterja meščanov....to je itak precej odvisno kako je kdo vzgajan. Debilen kmetavzar je prav tako...debilen....kot debilen meščan. Mislim, da tu lokacija ni tok bistvenega pomena.

Mipe ::

Pri nas pošten kmet ne more preživeti. Zato subvencije.

gruntfürmich ::

seveda ne. ko pa nimamo kmetov, ampak vrtičkarje z 10ha obdelovalnih površin. mehanizacije pa za 1000ha...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mipe ::

Govorim o kmetih, ki že kar nekaj generacij posedujejo cele njive, pašnike in del gozda. To so klasični kmetje, ki jih je nekdaj bilo veliko. Zdaj so te podeželske kmetije večidel opuščene, ker z pridelavo hrane enostavno ne morejo konkurirati nesramno poceni pridelkom iz tujine. Tako kmetije vse od osamosvojitve propadajo.

Moja mama izvira z take kmetije, bilo jih je 5 otrok v družini, življenje je bilo lagodno, vsake toliko so imeli stručo domačega kruha naravnost iz prave krušne peči, vsak dan je bilo sveže mleko na mizi, prav tako sveža jajca. Imeli so nekaj krav, svinj, kure so kokodakale povsod po kmetiji. Žetev, pobiranje krompirja, itd., vse so delali skupaj. Denarja je bilo dovolj, pridelki so se dobro prodajali. Prava idila, kot da bi bral knjigo kakega klasičnega slovenskega pisatelja.

Danes pa tega že dolgo ni več. Stari ata hira sam na kmetiji, vsake toliko ga obiščejo tete, krompir pobirajo zase (živijo v mestih), krav že dolgo ni več, svinjak prazen, kur le toliko, da ima stari ata nekaj za jest. Senik propada, njive so skrčene, vsake toliko prodajo kos travnika ali njive. Skratka, konec idile. Ko bo stari ata umrl, bo to dokončna smrt kmetije.

Slovensko podeželje čaka kruta usoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Berserker ::

Sej, ampak eni se raje zanašajo na oskrbo iz trgovine in tujine. V primeru katastrofe, ki bi to oskrbo ohromila, bi celo stradali.

para! ::

Ma kdo kakšen realen argument za željo po čimvečji samooskrbi? Sej, ziher je fajn zadeva, ampak a je fajn za čisto vsako ceno?

lp
Death before dishonor!

mikic007 ::

Kaj pa je fajn za cisto vsako ceno? Bomo zaceli tudi invalide pobijat? Ali jih bomo za vsako ceno subvencionirali? Ne mores se kar odlocit in se spravit na neko skupino ljudi, ker ta trenutek pac ni videti neke blazne koristi od nje. Marsikak starejsi clovek, ki je dal ze vec kot 2 drzavi skozi bo povedal, da ni nic vecno, da pa je vedno tako videt, se posebej, ko si mlad.

Zdaj so pac taki casi, da dobis na mizo vse in se vec po nizki ceni. Enkrat, pa ni treba veliko, se lahko pa tudi obrne. Jamrat nad cenami hrane je bedarija, se nikoli ni bila tako poceni, to je povsem jasno. In ce bi normalizirali cene hrane, bi jedli manj, pa tudi kmetje ne bi potrebovali subvencij.

Zdaj je to utopija, ampak tudi Krasni novi svet je utopija, pa se nam kar pridno dogaja.

Lion29 ::

Mipe: point tvojega posta? si zelel povedat, da bi se ti odpovedal racunalnikom, internetu in vsemu ogodju, ki ga prinesejo klasicne trgovine, hitra zdravniska oskrba, hiter transport, fajne pocitnice... zato, da bi lahko zivel samozadostno na kmetiji?

ti kr
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Pithlit ::

Nekateri kmetje so pa pametni in so se, namesto da bi pustili fovšariji da jih vleče narazen, začeli združevati v zadruge in na ta način lepo živijo. Imajo svoje trgovine in mesnice. Brez posrednikov (oz. s čim manj njih) lahko svoje pridelke ponudijo po ugodnih cenah.

Največji problem slovenskega kmeta je ta da mora imeti boljši traktor od soseda. Namesto da bi se spravilo recimo 10 kmetov skupaj in kupilo 1 traktor (ali pa eno nakladalko, balirko, karkoli kar bi zadostovalo za obdelavo skupne zemlje) namesto da kupuje vsak svoje...

Drugi problem je pa nizka kupna moč povprečnega slovenca in posledično mizerna ponudba v trgovinah (cheap zelenjava... tista ki jo v malo bolje stoječih državah noben noče. Napol gnila zelenjava na policah slovenskih trgovin sploh ni taka redkost). In tako slovenski krompir ostaja na njivah nepobran.

Žalostno. Ampak to ni problem ne demografije in ne urbanizacije.
Life is as complicated as we make it...

para! ::

Posluši, ne vem zakaj vlečeš invalide sem noter. Najbolje, da pripelješ še upokojence in tiste na socialni pomoči.

Zanima me samo kako daleč je smotrno iti pri zasledovanju cilja, ki se imenuje "samoooskrba države".

Sam bi raje videl kmetovalce, ki se prilagajajo trgu in se _morajo_ _trudit_ bit konkurenčni. Subvencije so verjetno neumnost, samo ne poznam zadeve dovolj, da bi trdil kar tako vsepovprek.

Zato pa sprašujem koliko je samooskrba dejansko pomembna za državo, brez da bi moral vmes brat o tem kako so naši kmetje bogi, ker niso toliko sposobni kot kmetje drugih držav.

lp
Death before dishonor!

Pithlit ::

para! je izjavil:

Ma kdo kakšen realen argument za željo po čimvečji samooskrbi? Sej, ziher je fajn zadeva, ampak a je fajn za čisto vsako ceno?

lp

A to kar je Berserker povedal ni dovolj dober argument? Pejd u trgovino pa probaj najt kakšno slovensko zelenjavo... Česen? Čebula? Krompir? Ali pa moka? Sladkor?

Kaj se zgodi ko se ta uvozna pipica naenkrat zapre (saj ni važno zakaj)? Saj ni treba da imamo 100% samooskrbo (čeprav bi to bilo prekleto dobro) ampak 30% je tako porazno nizka da glava boli.

*edit* typo
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

mikic007 ::

S subvencijami na kmetijsko mehanizacijo se subvencionira predvsem dolocene firme le-te, ne pa kmete. EUju ni v interesu 1 traktor na 10 kmetij, ampak 20, ce je mozno, pa tudi ce se kaj primakne zraven.

@para

O katerih nesubvencioniranih kmetih pa ti govoris? V EUju takih ni! Torej bomo rekli EUju, nasih kmetov ni treba subvencionirat, ne rabimo jih? Kot smo (sicer po komandi EU) zaprli Tovarno sladkorja Ormoz in nas zdaj vsaka mahinacija na trgu prizadane? Nismo mi tisti, ki bomo diktirali, kaj bo EU pocela, lahko samo max. izkoristimo. In hvala bogu, da se vsaj kmetom da jemat denar iz EU, ce se ga ze drzavi ne ...

Najboljs, da damo vse Kitajcem, potem pa pocakamo, da zacnejo izsiljevat. Ampak prav gotovo bo potem slo kmalu v nasprotno smer, bomo mi tista poceni delovna sila, ne Azijci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

para! ::

O katerih nesubvencioniranih kmetih pa ti govoris? V EUju takih ni!


:))

A se hecaš al kako? Se pravi, če EU zmanjka denarja za subvencije kmetijstvu (po mnenju nekaterih: saj ni važno zakaj), vsi EU kmetje propadejo in kje je potem ta silna samooskrba, ki naj bi jo subvencije zagotavljale?

lp
Death before dishonor!

alexa-lol ::

para! je izjavil:

Ma kdo kakšen realen argument za željo po čimvečji samooskrbi? Sej, ziher je fajn zadeva, ampak a je fajn za čisto vsako ceno?

lp


npr. če je na tržišči primankljaj, potem nate nima takega vpliva ker si itak preskrbljen... še več dobiček imaš lahko s tem. Poleg tega pa ali imaš raje njivo na kateri raste trava ali recimo paprika od katere imaš dvojno korist - lahko jo porabiš sam, višek pa prodaš.

mikic007 ::

para! je izjavil:

O katerih nesubvencioniranih kmetih pa ti govoris? V EUju takih ni!


:))

A se hecaš al kako? Se pravi, če EU zmanjka denarja za subvencije kmetijstvu (po mnenju nekaterih: saj ni važno zakaj), vsi EU kmetje propadejo in kje je potem ta silna samooskrba, ki naj bi jo subvencije zagotavljale?

lp


Pa dobro, pa ti res ne ves nic o subvencijah v EU? In da so dolocene drzave, kot npr. Francija se dodatno subvencionirale kmetijstvo (neki spori so bili nato, ker tega ne smejo poceti). Avstrijci ravno tako subvencionirajo, pa se marsikdo verjetno. Ampak te marginalne drzave nam gotovo ne morejo biti za zgled, gremo se raje turbokapitalizem.

Zahtevas neko izenacenost na trgu, ampak trg, ceprav kapitalisticen se zdalec ni brez nadzora. Zakaj pa je tako, pa naj kak maher razlozi, meni ne nese tako dalec, je precej kompleksno. In neko vlogo imajo tudi prioritete, kar hrana domnevam da je.

*Pa ne bi te rad metal v kak kos, ampak taki, ki tolcejo po kmetih, obicajno prvi jamrajo, kako je hrana draga in nekvalitetna, se zgrazajo, ko pride v EU kaj cudnega z nerazvitih trgov ipd. Ko pa je treba malo dati za doloceno varnost, pa se na vse to hitro pozabi, takrat naj pa trg resuje zadeve..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

para! ::

Hej, pojma nimam o zadevi, zato pa tud sprašujem, sej konec koncev je iz mojih vprašanj razvidno, da sem totalno nepoučen o kmetijskih subvencijah.

Zato me še toliko bolj preseneča izjava, da v EU ni kmetov brez subvencij. Se pravi, ko pride do neke resne splošne-EU krize in posledično EU ne bo več mogla financirat kmetov - bojo le-ti propadli. Mi (EU) pa ostali popolnoma brez kakršnekoli samooskrbe?

Verjetno obstaja tudi delež kmetij, ki preživijo brez subvencij?

lp
Death before dishonor!

Okapi ::

Obstajajo kmetije, ki bi lahko preživele brez subvencij. Subvencija pripada kmetom glede na velikost in kaj pridelujejo, ne glede na njihovo uspešnost. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so najbogatejši ljudje na svetu.

Britain's Queen Elizabeth II is not a farmer, but she is amongst the highest recipient of agricultural subsidies. In 2003-04, she received nearly US $ 1.31 million in farm payments. Her son and heir apparent to the British throne, Prince Charles, received more than US $ 480,000 as agricultural support for his personal estate, the Duchy of Cornwall, and the Duchy's Home Farm.
...
In 2003, Prince Joakim of Denmark received subsidies worth US $ 220,000 for his Schackenborg estate in South Jutland. Prince Albert, the ruler of Monaco, received US $ 300,000 as agriculture subsidies last year.
...
The richest man in the United Kingdom, the Duke of Westminster, owns about 55,000 hectares of farm estates, received a subsidy of US$ 480,000 as direct payments in 2003-04, and in addition gets US$ 550,000 a year for the 1,200 dairy cows he keeps.
..
In the United States, the recipients of the 2001 federal agricultural support included Ted Turner and David Rockefeller.



O.

para! ::

A ni to svinjarija (kar si pejstal, Okapi)? Vsaj logično ni, da se subvencije talajo kraljem in podobnim? Ah, očitno je zadeva še hujša kot sem si predstavljal :)
Death before dishonor!

alexa-lol ::

Talajo jo tistemu, ki obdeluje zemljo. Pač Janez ima 10ha in dobi 500€. Kraljica ima 30 000ha in dobi miljon.

para! ::

Razumem, ampak se mi zdi, da kraljica ne potrebuje subvencij, ali pa samo jaz popolnoma narobe razumem njihov pomen.
Death before dishonor!

alexa-lol ::

Gnojila stanejo, prav tako mahinizacija... verjetno majhni kmetje nimajo ravno velikega dobička. Veliki ga pa iamjo zato ker imajo bolje izkorščeno mahinizacijo in lahko dosegjao nižje cene pri nakupu gnojil..

načeloma imajo pogoje vsi enake.. nima zato ker je kraljica še dodatno +15%

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

jaz bi ukinu vse majhne kmete... kaksne subvencije neki...kmetijska zemljisca bi mogle urejat velike neprofitne zadruge... ne pa da ma vsak bumbar svojo njivo

slisi se grdo... ampak tko je... v kmetijstvu ni kesha in ne more se folk jokat ce jim tam ne gre
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

-valvoline- ::

Z subvencijami v kmetijstvu so najprej začel v ZDA,načrtno uničujejo kmetijstvo v bolj revnih državah ki finančno ne zmorejo izplačevat subvencije domačim kmetom. Tako se jima bolj splača kupovati uvoženih izdelkov iz ZDA in EU. BTW subvencijo prejmejo tudi izvozniki za vsak kg strateškega pridelka ki je na spisku subvencioniranja ali liter mleka ki gre ven iz države.Torej dvojno subvencioniranje.Ogromno je negativnih posledic: izčrpavanje državnih proračunov ter dodatna obremenitev tistih ki v proračun neto prispevajo skozi davkov torej gospodarstvo(mit o cenejši hrani zarad subvencij torej ne drži,ker razliko doplačamo skozi davke),uničujejo se itak že obubožane revne države in njihovo domače kmetijstvo,ni planskega kmetijstva sadi se le tisto ki trenutno prnese največji znesek iz naslova subvencij,kmetje so neupravičeno v privilegarenem položaju napram ostalih ki si z svojim delom služijo kruh in še in še. Torej ukinitev subvencij čimprej.

alexa-lol ::

kmetje so neupravičeno v privilegarenem položaju napram ostalih


slovenski prav zagotovo ne... ker našim se nič ne splača

Shegevara ::

-valvoline- je izjavil:

Z subvencijami v kmetijstvu so najprej začel v ZDA,načrtno uničujejo kmetijstvo v bolj revnih državah ki finančno ne zmorejo izplačevat subvencije domačim kmetom. Tako se jima bolj splača kupovati uvoženih izdelkov iz ZDA in EU. BTW subvencijo prejmejo tudi izvozniki za vsak kg strateškega pridelka ki je na spisku subvencioniranja ali liter mleka ki gre ven iz države.Torej dvojno subvencioniranje.Ogromno je negativnih posledic: izčrpavanje državnih proračunov ter dodatna obremenitev tistih ki v proračun neto prispevajo skozi davkov torej gospodarstvo(mit o cenejši hrani zarad subvencij torej ne drži,ker razliko doplačamo skozi davke),uničujejo se itak že obubožane revne države in njihovo domače kmetijstvo,ni planskega kmetijstva sadi se le tisto ki trenutno prnese največji znesek iz naslova subvencij,kmetje so neupravičeno v privilegarenem položaju napram ostalih ki si z svojim delom služijo kruh in še in še. Torej ukinitev subvencij čimprej.


dvakrat preber kar napišeš, mislim, res nimaš veliko pojma vsaj kar se tega tiče, ane?

Matako ::

Težava z slovenskim pristopom k urbanizaciji je, da je drag.

Super bi bilo, če bi Slovenijo sestavljale res vasi, kraji in mesta. Ampak predvsem pravih vasi je prekleto malo.

Na koncu ima urbanistika tipa "kamor pade" za posledico:

- Izgubo električne energije. Delež nizkonapetostnih vodov je nujno abnormalno velik, ker imaš ogromno hiš, do katere je treba povleči 100 ali nekaj 100m voda.
- Drag vodovod z vsem, kar spada zraven.
- Kanalizacija na pod-evropskim nivojem. Pbl 50% slovenskih hiš je opremljena z greznicami namesto pravo kanalizacijo - priklop na čistilne naprave je pri taki urbanizaciji le oddaljen sen.
- Draga informacijska infrastruktura. Čisto vseeno ali gre za mobilno telefonijo, optiko ali poštarja z mopedom.
- Draga cestna infrastruktura - in potem nujno slabo vzdrževana.
- Samo osnoven javni prevoz.
- Šibkejša lahka industrija vključno servisne dejavnosti. Lahka industrija nujno rabi saj nekaj približno podobnega zaključenemu kraju, zaradi fiksnih stroškov, ki se samo seštevajo k zgoraj omenjenemu. Zadnje tri točke tudi povzročijo stroške, ki jih imajo zaposleni in podjetja s prevozi. Industriji ravno tako ne bi škodil zaneslivejši dostop do delovne sile - pa vleči delavce iz vseh teh zabačenih grap vsak dan v drugo zabačeno grapo (gl. zgoraj). Ni zastonj in ne uspe vedno!
- ... in na koncu se vse skupaj po možnosti sešteje v drage nepremičnine. Ni edini razlog, ampak prekleto, da ne pomaga.
EDIT: dodajmo še zavarovanja nepremičnin. Ne vem kako razmišljajo naši zavarovalničarji, ampak jaz bi za hišo zraven potoka pod sumljivim gričem zemlje, daleč stran od gasilske brigade in policijske postaje zahteval precej višje zavarovanje.
To in v OŠ bi uvedel obvezno igranje igre SimCity, da se dojamejo osnove "coniranja".

In kaj dobiš za to? Kaj je kompromis? To da soseda gledaš od malo dalj.
Definitivno pa ne neokrnjene narave - ravno urbanizacija ohranja naravo, razen, če kdo misli, da je zidava hiš po gričih in poljih s pripadajočo infrastrukturo do njih nekako okoljsko blagodejna.

Dober deal!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Okapi ::


V temle čudu v Sao Paulu je nekaj več kot tisoč stanovanj, vsega skupaj okoli 5000 ljudi živi v Edificio Copan. Se pravi v povprečju dve taki stavbi v vsaki slovenski občini postavimo in lahko podremo vse druge hiše, bloke in stolpnice v državi.>:D

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

Obstajajo kmetije, ki bi lahko preživele brez subvencij. Subvencija pripada kmetom glede na velikost in kaj pridelujejo, ne glede na njihovo uspešnost. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so najbogatejši ljudje na svetu.
O.


Lahko razložim zakaj je to. Ker je treba doseči, da je zemlja obdelana. Tako se lastnikom zemljišč da plačilo, če je njihova zemlja obdelana. Ker je veliko zajebanih lastnikov, ki bi pustili, da se najboljša njiva zaraste. Poznam iz prakse.

Če se ukinejo subvencije bi se zgodilo troje:
1. kmetje bi postali večji. proizvodnja bi se intevizirala (več umetnih gnojil na manjših površinah). to sigurno ne pomeni bolj zdrave hrane.
2. veliko težje obdeljivih površin bi se zarastlo. tam kjer ne more iti balirka, ki gre lahko samo po najlepši ravnini, se ne bi več obdelovalo.
3. Proizvodnja hrane bi lahko preveč padla za nekaj let, lahko bi nastopila tudi lakota za kakšno let, ali pa bi nastopila takrat, ko bi bila večja suša. S tem se pa ni za igrati.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28334742 (29562) louser
»

Praznjenje greznic na vasi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12717670 (13994) noraguta
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33763935 (57249) Invictus
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310041 (9133) Daniel

Več podobnih tem