» »

produkcija igre v času in denarju

produkcija igre v času in denarju

st0jko ::

Zanima me, tako čisto informativno, koliko časa in koliko ljudi dela na eni mainstream igri v povprečju. Recimo MW3 in BF3, ki izideta zdaj počasi.
keks?

technolog ::

Take igre imajo budget par deset miljonov evrov.

Vesoljc ::

gta4, ki je nekako epic kar se tega tice...

http://xbox360.ign.com/articles/868/868...
"Full time there are 220 people in the Edinburgh office, 50 in NY, 10 in San Diego and 40 in Lincoln. Then there would be at least another 600-700 people who have worked part time on it within and out of Rockstar."

budget je pa bil 100M$ ce se ne motim

za zgoraj omenjene igre, pa so stevilke manjse (verjetno se vedno >100 ljudi)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

mr1two ::

In ekipe več sto ljudi.
Že samo pri zvoku lahko prešteješ vse glasove+ zvočne efekte in koliko ljudi mora to posnet.
Kolko ljudi piše scenarije
Kolko ljudi si zamisli level design glede na scenarij
Kolko jih piše pogon za igro, optimizacije...

Pa prištej še ogromno ljudi, ki ne delajo tehničnih zadev, PR, testerjev... Čas? Odvisno od tega, kakšen izdelek želiš, kolko ljudi imaš na voljo in kakšne cilje imaš. Lahko vprašaš npr kolko časa so razvijali MW3- na grafiki niso tolko delali, so imeli časa za druge reči več. BF3- ogromen napredek v grafiki in nasplošno tehnologiji...
Eno leto zna bit malo, tudi 2 leti znata biti premalo včasih

Vesoljc ::

potem je tukaj se outsourcing, veliko manual worka se da delat ven.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

st0jko ::

Opažam pa tudi da ponavadi veliko več porabijo na marketingu kot pa na razvoju. :8)
keks?

Vesoljc ::

sadly ja...

vcasih si z igro naredil profit samo ce je bila dejansko dobra. danes ko pa je gaming industry mass market, pa pac reklama naredi ogromno
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

opeter ::

Ne samo to. Današnje igre so samo grafika in zvok. Saj ne pravim, kratkoročno so zabavne. Žal pa so redke igre, katere bi človek z veseljem ponovno preigral.

Pravtako največja hiba modernih iger (govorim za velike naslove) je njihova kratkost.
Ta shema, katero sem že večkrat videl, - tudi na tem forumu - točno kaže, kaj je glavni problem:
 Level design in old and modern games

Level design in old and modern games



Single-player, torej enoigralski način je v današnjih igrah v večini primerov stranskega pomena ... drugorazredna tema, kot bi rekel naš predsednik. To me žalosti. Sicer obstajajo redke izjeme (recimo v novejših časih kakšen Deus-Ex, Witcher, Mass Effect serija ...).

Drugi, meni osebno velik problem: v večini iger, v mislih nimam samo PC igre, ampak konkretno igre za konzole - v teh pozabijo dodati lokalni sodelovalni način (co-operation) oz. deljeni zaslon (split screen). Sicer obstaja ena stran, kjer so naštete igre, ki imajo takšen ali drugačen lokalni način sodelovanja, a te so le promilček od vseh iger, katere se pojavijo oz. so izdane. Če zdaj samo pomislite, koliko iger je bilo v preteklosti za C64, Amigo, DOS, Nintendo NES in SNES, Sega MegaDrive itn., ki so vsebovale sodelovalni način, se zjokaš ...

Saj ne pravim, grafično so igre vse bogatejše, da o vmesnih sekvencah (video, pa naj bo to vnaprej pripravljeno ali pa z motorjem igre) so fenomenalne. Da o zvoku in glasbeni spremljavi sploh ne govorim. Ampak vseeno. Igram manjka nekaj.

Na srečo se je v zadnjih letih razvila Indie-scena, kjer se vedno najdejo kakšni biserčki.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

ahac ::

Eh, saj včasih tudi niso bile vse igre dobre.... ampak mi se samo tadobrih spomnimo. :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

opeter ::

Niso bile vse dobre. Procentualno gledano pa je bilo vseeno več dobrih iger kot dandanes ... čeprav je danes n-krat več iger.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Gray_Warden ::

vseeno se mi zdi da so se včasih pri slabih igrah glede zgodbe bolj potrudili kot danes pri največjih naslovih...

Današnjim igram manjka tista mistika ki je bila največji čar starih iger. Pač si bil celo igro sam in si iskal izhod, velikokrat prišel do kakšne nepremostljive ovire kjer si nekaj dni premišljval in poizkušal kako priti naprej. Danes pa je vse narejeno tako da tudi največji gumpci brez najmanjšega problema pridejo mimo najtežje ovire v 5 minutah, pri vseh igrah se zdravje avtomatsko popravlja po bitki tako da ni več potrebno biti odličen igralec kot je bilo včasih. Spomnim se kako sem včasih igral in bil celo stopnjo totalno živčen saj sem imel kakih 10% zdravja in nikjer ni bilo nobenega health packa :D EPIC!!! Danes pa je vse tako anrejeno da imaš povsod možnost se nekam skrit in streljat kot da se ti je zmešalo in je to pač to.

Čudovita izkušnja je bila včasih tudi to, da čeprav je bila pot po mapi praktično natančno začrtana, linearna, velikokrat enostavno nisi našel vrat kam zaboga moraš it. Danes pa je praktično povsod nek trapast zemljvid kjer imaš točno narisano kam moraš it. Zopet neka bedarija, da tudi največji debili lahko brez problema pridejo do cilja.

Cutsceni ki so se pojavili so bili narejeni nekako misteriozno, vse je bilo napisano in prikazano na tak način da si pričakoval nekaj sencazionalnega, danes pa v skoraj vseh igrah rečejo nekaj takega: " Look kid, this is what you have to do."


zdaj pa še ONTOPIC: koliko denarja in časa se porabi za mainstream igre pa ti bom odgovoril takole....v google sem napisal HOW MUCH DOES IT COST TO MAKE A GAME in dobil tole:

http://games.greggman.com/game/how_much...
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Gray_Warden je izjavil:

koliko denarja in časa se porabi za mainstream igre pa ti bom odgovoril takole....v google sem napisal HOW MUCH DOES IT COST TO MAKE A GAME in dobil tole:

http://games.greggman.com/game/how_much...

Sicer v redu članek, ampak je na žalost star že dobrih 11 let. Stvari v igričarski industriji pa se razvijajo eksponencialno in trenutno že dosegajo filmsko industrijo.

Pred približno 30. leti:
Posamezna igra v tistem času je stala okoli $100.000

Pred približno 20. leti:
Najnaprednejša igra tedanjega časa je bila Doom (1993) in so jo delali 3 ljudje, čas izdelave je bil 1 leto, stala pa je $200.000, kar je bilo največ v dotedanji zgodovini iger.
Imela je 10 različnih pošasti vsak se je premikal z 10. različnimi slikicami, v igri je bilo 15 predmetov in 5 orožij.

Pred približno 10. leti:
Najnaprednejša igra tedanjega časa je bila Doom 3 (2004), čas izdelave je bil 3,5 let, stala pa je že celih $15 milijonov, kar je bilo spet rekordno za tisti čas.
Za razliko od Doom, za katerega je bilo potrebno izdelati okoli 50 računalniških slik jih je bilo za Doom 3 treba narediti že okoli 25.000.

Pred približno 3. leti:
Killzone 2: $45 milijonov
Final Fantasy XII: $48 milijonov
LA Noire: $50 milijonov
APB, $50 milijonov
Halo 3, $55 milijonov
Metal Gear Solid 4, $60 milijonov
Too Human, $60+ milijonov
Shenmue, $70 milijonov
Gran Turismo 5: $80 milijonov
Grand Theft Auto 4: $100 milijonov

Današnje največje igre verjetno že precej presegajo 100 milijonov dolarjev, kar tudi že presega povprečen Holywoodski film (Avatar, ki je verjetno najdražji film je stal $237 milijonov)

Čas za izdelavo igre pa je zanimivo neodvisen od števila ljudi v ekipi.
20 let nazaj so se igre delale približno 1 leto, pa če je bil izdelovalec 1 ali pa 10.
10 let nazaj so se igre delale okoli 3 leta pa če je bilo izdelovalcev 10 ali 100.
Danes se igre delajo okoli 5 let pa če je izdelovalcev 100 ali pa 1000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Mipe ::

Sedaj pa to še primerjaj z indie razvijalci ter njihovimi projekti.

mr1two ::

Čas izdelave in število zaposlenih ni povezan v tem smislu, če bo več ljudi, bo prej narejeno. Prej velja nasprotno, ker z več ljudmi želiš izdelati zadevo bolj kompleksno, kvalitetnejšo, bolj izpiljeno.
Razlog, da gredo miljoni za razvoj v višave je tudi ta, da so igre zelo donosen posel v zadnjih letih. Ljudje vedno radi plačamo za zabavo, kar se tudi pozna na računalniških igrah- zadeve so narejene, da zabavajo, pritegnejo, da se prodajajo. To stane, ampak denar se povrne, bodisi ker je produkt super, bodisi ker ima veliko reklamo, bodisi na bazi že znanih kupcev(serijski naslovi).
Vglavnem, da ne odtavam preveč od teme- igre so za razvoj časovno približno enako razporejene, širijo se predvsem v smislu ljudi, ki delajo na igri in vloženim denarjem- to velja za povprečje.
Indie igre, ki spadajo v popoldansko "hobi" dejavnost se lahko zelo zelo razlikujejo od industrijskega standarda, kar pa sploh ne pomeni, da bi bile manj kvalitetne ali slabše, dostikrat se izkaže ravno nasprotno.
Največji del prihodkov iz prodanih naslovov pa po mojem pride do samih avtorjev ravno pri indie razvijalcih- se pravi, če imaš idejo, znanje, manjšo ekipo... se da lepo zaslužiti.

Mipe ::

Ja, zato so indie igre bolj igralne od AAA naslovov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Epic Games Store (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Igre
899151403 (3085) Furbo

Bitcoin - mining stroški

Oddelek: Loža
51412 (1048) shadeX
»

OnLive - konec konzol in menjav računalnika? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
13412992 (7359) Jerry000
»

THQ Humble bundle samo za Okna, z DRM, a prodaja se izvrstno (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
8919889 (16461) nekikr
»

CD Projekt ne bo toleriral piratstva nove igre (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
7922240 (19888) Mipe

Več podobnih tem