vir: Wikipedia
Zlasti, kvaliteta patentov v treh največjih industrijskih državah - ZDA, Nemčiji in na Japonskem naj bi v zadnjih 10 letih upadla za 20%. Statistiko dobijo s pregledom državne pripadnosti najbolj citiranega 1% patentov - še v 90h je 70% teh visokokvalitetnih patentov prihajalo iz omenjenih držav članic, nakar je v 5 letih upadlo na 60% in še pada. Med vzroki se išče medsebojno tekmovanje podjetij z nesmiselnimi in pretirano širokimi patenti, ki čez sito pri patentni pisarni pridejo predvsem zaradi preobremenjenosti z vlogami. Poseben problem so še patentni troli, tehnično znani kot "non-practicing entities"; se pravi podjetja, ki ne proizvajajo nič drugega razen patentnih tožb. Izguba je sicer šla na račun skandinavskih držav, pa Kitajske, Indije ter Koreje. Po sektorjih so "vroči" predvsem patenti na področju alternativnih virov energije, kjer dominira EU, posebej Nemčija.
Pri potroških za raziskave in razvoj (R&D) sicer še vedno prednjačijo ZDA (400 milijard US$ letno), sledijo EU kot celota (300 milijard), Kitajska s 130 in Japonska z malo manj.
Top 40 od 50h svetovnih univerz je v ZDA, vendar se razlike manjšajo. Velika Britanija naj bi imela močno prednost zlasti v družboslovju, v naravoslovju pa se vse bolj krepi Azija - npr. Kitajska v farmaciji in Honk Kong v računalništvu, gradbeništvu in kemiji.
Pri nas so bruto domači izdatki za R-R dejavnost v letu 2008 znašali 616,9 milijona EUR ali 1,66 % slovenskega BDP, kar je dobra polovica ameriških izdatkov (2.82%). Tretjino sredstev je naša vlada priščipnila iz proračuna.