» »

Podatkovne baze - Normalizacija

Podatkovne baze - Normalizacija

Sibuns ::

Lep pozdrav!

Mene pa zanima, ce bi mi znal kdo tu razlozit normalizacijo pri podatkovnih bazah.
Torej naloga zahteva, da normaliziramo v 3 normalno obliko. Ponavljajoce skupine so oznacene.

Izdelek(sifra_blagovnice, naziv_blagovnice, naslov_blagovnice, {sifra_izdelka,naziv_izdelka, cena, zaloga, { sifra_dobavitelja, naslov_dobavitelja, cena_izdelka_pri_dobavitelju}})

Hvala za pomoc!

Sergio ::

Third normal form @ Wikipedia

Lepo razlozeno, ko si to preberes bos mel osnovo, kaj je pricakovano od tebe.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Sibuns ::

A bi se ti dalo se ta primer razresit, da bi potem po postopkih lahko gledal, kaj moram kje delat.

Hvala

zavajon ::

tabela izdelki (sifra_izdelka,naziv_izdelka, cena)
tabela dobavitelji (sifra_dobavitelja, naslov_dobavitelja)
tabela izdelki_dobavitelja(sifra_izdelka,sifra_dobavitelja,cena_izdelka_pri_dobavitelju)
tabela blagovnice (sifra_blagovnice, naziv_blagovnice, naslov_blagovnice)
tabela zaloga(sifra_blagovnice,sifra_izdelka,sifra_dobavitelja,zaloga)

Tako nekako.
Bistvo 3 normalne oblike je v tem, da se noben podatek razen ključev v tabelah ne ponavlja.
Med tabelami so foreign key constrainti, kar pomeni, da je določen ključ v šifrantu povezan s poljem v drugi tabeli, kjer nastopa ta element iz šifranta. FK so lahko optional ali mandatory, odvisno od potreb. Npr. najbrž bo FK od zaloge do izdelka mandatory, ker se predvideva, da mora izdelek obstajati in da je pred vnosom v tabelo zalog ta vpisan v šifrant izdelkov.

Sibuns ::

Am a se lahko kdo napise resitve za ta primer naloge.

Podana je relacija R(A, B, C, D, E, F, {G, H, I, J}) in funkc. odvisnosti.
AB->CDEFGHI
B->DE
C->F
G->HIJ
ABG->J
H->I

Hvala za pomoc!

A ve kdo to nalogo resit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sibuns ()

klano ::

Ja jo bom jaz kasneje objavil, me pa zanima ali morda imaš pripravo na izpit, ki jo je ga. prof. Veinzerl dala pri urah in če se ti izpiti od leta 2002 veliko razlikujejo od novih bolonjskih izpitov?

klano ::

Aja zanima me če maš kaj od teh izpitov rešitev, da bi si lahko primerjal z tvojimi ? Jaz mam izpite 8 April 2002, 24.Januar 2002, 11.februar. 2002

Sibuns ::

Nimam priprave na izpit. Izpit pa zgleda nekako tako: Prva naloga je narisat E-R diagram, potem normalizacija, pretvorba e-r modela v relacijski podatkovni model in na koncu se sql stavki. A ti je ze uspelo resit to nalogo z normalizacijo ?

klano ::

Jaz sem za zgornjo nalogo dobil malo drugačne rešitve:
Izdelek(sifra_blagovnice, naziv_blagovnice, naslov_blagovnice, {sifra_izdelka,naziv_izdelka, cena, zaloga, { sifra_dobavitelja, naslov_dobavitelja, cena_izdelka_pri_dobavitelju}})
Za to nalogo sem dobil rešitev:
BLAGOVNICA(ŠIFRA_BLAGOVNICA,NAZIV_BLAGOVNICA,NASLOV_BLAGOVNICA)
IZD_BLAGOVNICA(#ŠIFRA_BLAGOVNICA,ŠIFRA_IZDELKA,CENA,ZALOGA)
IZD_DOB(#ŠIFRA_IZDELKA,ŠIFRA_DOBAVITELJA,CENA_IZDELKA)
IZD_BLAG_NAZ(#ŠIFRA_IZDELKA,NAZIV_IZDELKA)
IZD_DOB_NAZ(ŠIFRA_DOBAVITELJA,NASLOV_DOBAVITELJA)

Rešitve se verjetno razlikujejo zaradi različne določbe FK. Zaj pa me zanima kako je prav. Ali je obojno pravilno ali katero je pravilno. Spodnjo nalogo bom rešil čez kakšno urco.

klano ::

Podana je relacija R(A, B, C, D, E, F, {G, H, I, J}) in funkc. odvisnosti.
AB->CDEFGHI
B->DE
C->F
G->HIJ
ABG->J
H->I

Reršitev naloge :
ABCG (AB->CG), BDE (B->DE), CF (C->F), GHJ (G->HJ), HI (H->I)

Sibuns ::

A je to ziher prav? Kak si priso do tega?

klano ::

Poteka je približno 2 strani. Najprej moraš izračunati minimalno pokritje množice Fmin in nato če je potrebno še ključ. Za tem pa za vsako relacijo posebej samo preveriš ali ustreza vsaj enemu izmed tistih 3 pravil za 3.NO. Rezultat je 100% pravilen, ker je preverjen s strani profesorja. Lahko ti napišem kakšne pomožne rešitve oz. povej kaj točno ti dela probleme, saj nimam skenerja in je za cel postopek malo preveč vsega.

rustypac ::

Pozdrav!

Bi me mogoče kdo rešil muk in mi pomagal rešiti tole nalogo, pripravljam se za izpit pa bi bil vesel malo pomoči, Prosim:
Našel sem sicer primer tukaj: Klik vendar je takšen bolj lahek, da ga razumem tega pa ne:

Podana je relacija: R(A,B,{C,D,E,F,G,{H,I,J}}) in funkcionalne odvisnosti:
A,B -> C,D,E,F,G,H,I,J
C -> D,E,F,G,H,I,J
G -> F
I -> J

1.N.O sem naredil tako:
R1 (A,B)
R2 (A,B,C,D,E,F,G)
R3 (A,B,H,I,J)


Sedaj mi pa ni jasno pri 2.N.O
R1 -> je že v 2.N.O.
R2 in R3 so pa vse odvisne od A in B? Ali to pomeni da so tudi v 2.N.O?

Hvala!

rustypac ::

OK, imam rešitev. Ki jo bom tudi kasneje objavil, mogoče pa v prihodnosti komu pomaga.
Pred tem pa imam še eno vprašanje.

Zakaj je 1.N.O. (ABC D E F G) in (ABC H I J)
namesto
(AB C D E F G) in (AB C H I J)

torej ni mi jasno zakaj je C podčrtan kot ključ če pa v navodilih ni?

exQte ::

rustypac je izjavil:

OK, imam rešitev. Ki jo bom tudi kasneje objavil, mogoče pa v prihodnosti komu pomaga.
Pred tem pa imam še eno vprašanje.

Zakaj je 1.N.O. (ABC D E F G) in (ABC H I J)
namesto
(AB C D E F G) in (AB C H I J)

torej ni mi jasno zakaj je C podčrtan kot ključ če pa v navodilih ni?

Pozdravljen,
Prosim, če lahko objaviš rešitev in vsaj krajši postopek kako si prišel do nje, bi mi prišlo zelo prav. Hvala.
Lep pozdrav.

petzup ::

Ima kdo mogoče kakšne vaje iz PB sepravi kakšne SQL vaje ter vaje iz normalizacije, potreboval bi pa oboje z rešitvami, da vem če delam prav..


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ponavljanje črk? How to?

Oddelek: Programiranje
51102 (1005) vorantz
»

[Java] razlaga kode

Oddelek: Programiranje
101887 (1473) Sergio
»

mIRC

Oddelek: Programiranje
252254 (1588) Sims
»

long live Vodoo 3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
604452 (3726) Senitel
»

IBM

Oddelek: Loža
211523 (1276) Morpheus

Več podobnih tem