» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
35 / 36
»»

Tidule ::

Odvisno kako imaš narejeno. Pri meni za to skrbi reverse proxy, ki https://vpn.domena.com preusmeri na pravi port na strežniku kjer teče VPN.

Daniel ::

Port v konfiguraciji na strežniku nastavi na 443. Če imaš router vmes in port forrward ga popravi še tam in v konfiguraciji na klientu.

Drugače je nastavljanje tega na recimo RPI čisto zares mala malica z https://www.pivpn.io/

Bo pa najbrž res najbolj zanesljivo in enostavno postaviti Zerotier.

na https://my.zerotier.com/ si ustvari novo omrežje, potem pa ta ID samo vnesi na obeh napravah, kjer ga boš rabil. V free verziji lahko imaš do 50 naprav v mreži. Ne pozabi nato naprave s kljukico še potrditi na https://my.zerotier.com/

Vanadium ::

Dejansko wireguard laufam na routerju (openwrt) zgleda, da bo tale zerotier rešitwv še najbolj elegantna

Daniel ::

Zerotier dela OK na OpenWRT, boš pa moral najbrž dodati nekaj firewall pravil, da boš imel dostop do cele mreže. Alternativno pa vržeš Zerotier direkt na NAS, če podpira.

MrStein ::

Je kje obravnavan pravno legalni vidik deljenja interneta (le interneta, TV je drugo) s sosedom (ali več sosedov)?

Ne mislim "mnenj", ker to že poznam. Od "to je ja narobe/prepovedano" do "ni problema".
Ampak kaj več. Zakonodaja, praksa itd...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Zakonodaje se ne ukvarja s takimi malenkosti ampak so te malenkosti prepuščene pogojem uporabe.

Kršitev pogojev uporabe pa ni zakonsko kazniva, je pač kršitev pogojev uporabe. Operater te pač lahko odklopi in da na blacklisto če hoče, morda še kaj drugega pač odvisno od teh pogojev.

MrStein ::

Zato pa sem spraševal po praksi, da se izognemo odgovorom tipa "lahko je tak, lahko pa je drugače, mogoče pa tudi vmes" ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tidule ::

Kaksno prakso tocno isces?

Legalni vidik je enostave. Ne obstaja zakon, ki bi taksno pocetje prepovedoval samo po sebi.

Imas pa z operaterjem pogodbo, kjer so skladno z obligacijskim pravom dolocebi pogoji pod katerimi ti nudi storitev. In tam operater seveda taksno pocetje lahko prepove in posledicno taksno ravnanje pomeni krsitev pogodbe.

jonystar ::

Potegneš kabel do soseda/sosedov, delite si stroške in je. Če boste tiho bo vse OK.

sennheiser ::

Sem v končni fazi pred postavitvijo domačega omrežja.
Problematika s katero se trenutno srečujem:

1. Omrežje predvideva tudi videonadzorni sistem
- POE 24 portno stikalo ali brez POE in ločeno stikalo z POE za kamere?
- Managed ali ne? Nočem se zanašati na modem od ponudnika (A1). Želim preprečiti, da bi oprema samodejno karkoli pošiljala kamorkoli (HIKvision planirano).

2. Ali te želje lahko rešujem preko managed stikala ali je vseeno boljša alternativa da je med modemom še temu primeren router?

3. Priporočilo glede opreme? Rad bi zanesljivo opremo, ki ni ravno v visokem cenovnem rangu. Oprema brez aktivnega hlajenja. Zadeva je planirana v komunikacijski omarici, tako da so za večji switch željena tudi vodila.

p0f ::

sennheiser je izjavil:

Sem v končni fazi pred postavitvijo domačega omrežja.
Problematika s katero se trenutno srečujem:

1. Omrežje predvideva tudi videonadzorni sistem
- POE 24 portno stikalo ali brez POE in ločeno stikalo z POE za kamere?
- Managed ali ne? Nočem se zanašati na modem od ponudnika (A1). Želim preprečiti, da bi oprema samodejno karkoli pošiljala kamorkoli (HIKvision planirano).

2. Ali te želje lahko rešujem preko managed stikala ali je vseeno boljša alternativa da je med modemom še temu primeren router?

3. Priporočilo glede opreme? Rad bi zanesljivo opremo, ki ni ravno v visokem cenovnem rangu. Oprema brez aktivnega hlajenja. Zadeva je planirana v komunikacijski omarici, tako da so za večji switch željena tudi vodila.


3.: https://mikrotik.com/products

Samo najprej preveri, ce ga bos znal postavit.

https://demo.mt.lv in https://demo2.mt.lv

uporabnisko ime: demo
brez gesla

Ko prides notri, zgoraj desno pritisni WebFig

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Tidule ::

- POE 24 portno stikalo ali brez POE in ločeno stikalo z POE za kamere?

Odvisno od števila kamer in posledično moči, ki jo rabiš. Če imaš tri kamere je 24 portni POE s 500w čisti overkill in posledično odpade pasivno hlajenje.

Managed ali ne?

Odvisno koliko se boš imel interesa ukvarjat s tem. Managed ti omogoča bistveno večjo kontrolo, ampak seveda zahteva čas/znanje.

Ali te želje lahko rešujem preko managed stikala ali je vseeno boljša alternativa da je med modemom še temu primeren router?

IMO router, samo z managed switchom boš ali preveč omejen ali pa boš switch "matral" s stvarmi, ki jim ni namenjen.


Priporočilo glede opreme?
Mikrotik ali ubiquiti, mogoče še liksys ampak tega osebno ne poznam. Je pa to odvisno od globine denarnice in časa/znanja, ki ga imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

SeMiNeSanja ::

?!?!
Managed switch ali ne, je bolj stvar tega, če bo imel več podomrežij in potreboval VLAN-e.
Brez VLAN-ov npr. ne more izkoristiti več SSID-jev na sodobnih dostopnih točkah (accesspoint-ih). Torej odpade možnost za 'guest-wifi'.
Jaz bi vsekakor uporabil Managed varianto. V nasprotnem primeru bo najbrž moral dodajati dodatne switche za ločevanje prometa, kar je butasto, če že ima 'ta velik' switch.

Drugače povedano - če imaš managed varianto switcha, ga lahko razdeliš na več 'virtualnih switchev'. Posledično ne potrebuješ ali pa potrebuješ manj dodatnih 'dummy' switchev.

Druga zgodba je nakup L2 ali L3 switcha. Če imaš spredaj spodoben router (npr. že omenjeni Mikrotik), potem switch ne rabi biti L3, ker ves routing opraviš na routerju.
Če pa nimaš spodobnega routerja, lahko za prvo silo nekaj 'rešuješ' tudi z L3 switchem...ampak bistveno manj kakovostno, kot s spodobnim routerjem.

Zato bi jaz priporočil spodoben router + managed L2 switch.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

Za nas, zahtevnejše amaterje je vmes med navadnim in "managed" še "smart managed switch". Ki bo s prve delal brez nekih oh in sploh nastavitev, hkrati pa bo kasneje po potrebi nudil precej bombončkov "managed" switcha - ko jih boš skonfiguriral.
Jaz bi za kamere sicer naredil svoj poe switch. Za nas, amaterje, bolj enostavna rešitev.

SeMiNeSanja ::

floyd1 je izjavil:

Jaz bi za kamere sicer naredil svoj poe switch. Za nas, amaterje, bolj enostavna rešitev.

Kar ima seveda svoj smisel - pa ne toliko zaradi enostavnosti, kot iz cenovnih razlogov - manjši PoE switch je cenejši in zakaj bi kupoval več PoE portov, kot jih potrebuješ?
Pri tem, če je ta switch namenjen izključno kameram... sploh ne rabi biti ne pameten, ne managed - glavno, da ima dovolj napajanja za vse kamere, ki jih nameravaš obesiti gor.

Nekoliko pa vse skupaj zavisi tudi od načina snemanja - nekateri snemalniki že v osnovi 'skrijejo' kamere na 'drugi strani' snemalnika, v nekakšnem lastnem, ločenem podomrežju za kamere. Tako je glavnemu omrežju na koncu izpostavljen le snemalnik.

Pri takem principu je ločen 'neumen' PoE switch za kamere dejansko izključno za kamere in nanj ne boš navešal accesspoint-ov.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Geho ::

Dobu starlink, zadeva deluje do routerja odlično. Potem pa precejšen problem.
Ok Starlink mi pravi, da dobim hitrosti 250Mbps download in 50Mbps upload med starlinkom in routerjem. Potem pa se povežem gor s telefonom (iPhone, piše 5Ghz wifi) in pade hitrost na 40/10Mbps, razen če stojim direktno čisto zraven routerja.
Preneova mreže doma očitno. Torej kaj rabim pokriti:
- domača pisarna rabi dobiti UTP kabel, od tam bo šlo naprej preko kakega switcha na računalnike (kater switch bo ok, da bo tudi vsaj 1GBps povezave med računalniki) - trenutno je vse večinoma wifi, pa spet kaj več kot kakih 5MB/s ne gre kopirat fajle. Tu je hitrost kritična oz. mora biti prioriteta.
- ostali prostori (4 rabijo dostopno točko wifi - večinoma za mobilne naprave, za gledanje videa in brskanje po netu) - med prostori je precej slab signal, očitno imamo precej hude stene :)) tak da sharing signala med sobami skorajda odpade.

Ok za starlink na UTP imam naročen adapter, zdaj pa kako naprej speljati čimveč interneta do pisarne. Kako opremo vse nabavit, zdaj kable lahko potegnem čez podstrešje in potem v vsako sobo ločeno, kaka soba bi šla tudi preko AC, ker se ne rabi veliko hitrosti.
Skratka najbolj nujno mi je, da lahko en računalnik priotiriziram promet, torej če ostali vsi nekaj delajo na netu, da imajo moji paketi še vedno priority, če ne drugače pa da vse dostopne točke omejim nekje na 10-20mbps. Razmišljal sem povezava od starlink routerja preko UTP do switcha/drugega routerja, kjer vsaka soba dobi svoj kabel, in seveda vsak računalnik v pisarni (4 v pisarni).
V prihodnosti bo tudi nadgradnja interneta na optiko, samo ne vem kdaj bo to, lahko da enkrat naslednje leto... ne vem. Skratka, če bo optika bo potem upam da, 1Gbps povezava na internet in tudi med računalniki.

mtosev ::

Bom tule vprašal. Kako bi lahko naredil shared files iz Android 10 tablice, da bi lahko do teh filov dostopal iz Windows naprav?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Daniel ::

Solid explorer ima vgrajen FTP server.

mtosev ::

Hvala za nasvet. Je to edina možnost? Android nima vgrajenega file sharinga na nivoju OSa kot Windows ane?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SeMiNeSanja ::

mtosev je izjavil:

Hvala za nasvet. Je to edina možnost? Android nima vgrajenega file sharinga na nivoju OSa kot Windows ane?

Od kje ti to?

Malo googlaj, pa boš videl, da so osnovne variante prenosa preko bluetooth in USB. Vse ostalo pa je bolj ali manj križ, povezano z rootanjem, ipd.

Verjetno si mislil na Linux - ta dejansko pride z celo paleto dodatnih možnosti izmenjave datotek preko omrežja.

Drugače obstaja še en kup orodij od proizvajalcev Android naprav ali celo od MS "Your Phone" app, ki pa izmenjujejo bolj ali manj le fotografije...

Dosti priljubljena je še izmenjava datotek preko Cloud-a (OneDrive, GoogleDrive, DropBox,..), ki pa vsi delujejo 'z zamudo', saj se morajo datoteke najprej prenesti v Cloud, predenj lahko 'druga stran' posega po njih. Za backup dovolj dobro. Za 'slikam in imam takoj na PC' pa ne ravno.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

SeMiNeSanja ::

Geho je izjavil:

Dobu starlink, zadeva deluje do routerja odlično. Potem pa precejšen problem.
Ok Starlink mi pravi, da dobim hitrosti 250Mbps download in 50Mbps upload med starlinkom in routerjem. Potem pa se povežem gor s telefonom (iPhone, piše 5Ghz wifi) in pade hitrost na 40/10Mbps, razen če stojim direktno čisto zraven routerja.
Preneova mreže doma očitno. Torej kaj rabim pokriti:
- domača pisarna rabi dobiti UTP kabel, od tam bo šlo naprej preko kakega switcha na računalnike (kater switch bo ok, da bo tudi vsaj 1GBps povezave med računalniki) - trenutno je vse večinoma wifi, pa spet kaj več kot kakih 5MB/s ne gre kopirat fajle. Tu je hitrost kritična oz. mora biti prioriteta.
- ostali prostori (4 rabijo dostopno točko wifi - večinoma za mobilne naprave, za gledanje videa in brskanje po netu) - med prostori je precej slab signal, očitno imamo precej hude stene :)) tak da sharing signala med sobami skorajda odpade.

Ok za starlink na UTP imam naročen adapter, zdaj pa kako naprej speljati čimveč interneta do pisarne. Kako opremo vse nabavit, zdaj kable lahko potegnem čez podstrešje in potem v vsako sobo ločeno, kaka soba bi šla tudi preko AC, ker se ne rabi veliko hitrosti.
Skratka najbolj nujno mi je, da lahko en računalnik priotiriziram promet, torej če ostali vsi nekaj delajo na netu, da imajo moji paketi še vedno priority, če ne drugače pa da vse dostopne točke omejim nekje na 10-20mbps. Razmišljal sem povezava od starlink routerja preko UTP do switcha/drugega routerja, kjer vsaka soba dobi svoj kabel, in seveda vsak računalnik v pisarni (4 v pisarni).
V prihodnosti bo tudi nadgradnja interneta na optiko, samo ne vem kdaj bo to, lahko da enkrat naslednje leto... ne vem. Skratka, če bo optika bo potem upam da, 1Gbps povezava na internet in tudi med računalniki.

Vzameš en osnovni L2 'managed' gigabitni switch, ki podpira VLAN-e in QoS. S tem lahko vsaj malo 'telovadiš'. Vprašanje je, koliko portov potrebuješ (vzemi z dovolj rezerve) in če bo potreben PoE zaradi accesspointov.
Več 'prioretiziranja' se da naresti na 'routerju', če imaš nekoliko bolj naprednega, ki omogoča bandwidth management, QoS, določanje prioritet določenim vrstam prometa, itd.

Začni s switchem, potem pa korak po korak naprej. Če hočeš ločevati promet pisarne od prometa gospodinjstva (priporočljivo), že v štartu začni razmišljati o ločenih podomrežjih oz. VLANih. To bo kasneje prav prišlo tudi pri accesspointih, ker boš lahko imel ločene SSID-je za gospodinjstvo, posarno, goste,..
Nujna osnova za to je managed switch. L2 switch je dovolj, če ti router podpira VLAN-e, ali če boš sčasoma nadgradil router na takega. Vzami tak switch, ki ga lahko v celoti upravljaš preko spletnega vmesnika. Ne verjamem, da bi se veselil učenja nekih ukazov, če to isto lahko narediš z nekaj kliki v spletnem vmesniku....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Geho ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Geho je izjavil:

Dobu starlink, zadeva deluje do routerja odlično. Potem pa precejšen problem.
Ok Starlink mi pravi, da dobim hitrosti 250Mbps download in 50Mbps upload med starlinkom in routerjem. Potem pa se povežem gor s telefonom (iPhone, piše 5Ghz wifi) in pade hitrost na 40/10Mbps, razen če stojim direktno čisto zraven routerja.
Preneova mreže doma očitno. Torej kaj rabim pokriti:
- domača pisarna rabi dobiti UTP kabel, od tam bo šlo naprej preko kakega switcha na računalnike (kater switch bo ok, da bo tudi vsaj 1GBps povezave med računalniki) - trenutno je vse večinoma wifi, pa spet kaj več kot kakih 5MB/s ne gre kopirat fajle. Tu je hitrost kritična oz. mora biti prioriteta.
- ostali prostori (4 rabijo dostopno točko wifi - večinoma za mobilne naprave, za gledanje videa in brskanje po netu) - med prostori je precej slab signal, očitno imamo precej hude stene :)) tak da sharing signala med sobami skorajda odpade.

Ok za starlink na UTP imam naročen adapter, zdaj pa kako naprej speljati čimveč interneta do pisarne. Kako opremo vse nabavit, zdaj kable lahko potegnem čez podstrešje in potem v vsako sobo ločeno, kaka soba bi šla tudi preko AC, ker se ne rabi veliko hitrosti.
Skratka najbolj nujno mi je, da lahko en računalnik priotiriziram promet, torej če ostali vsi nekaj delajo na netu, da imajo moji paketi še vedno priority, če ne drugače pa da vse dostopne točke omejim nekje na 10-20mbps. Razmišljal sem povezava od starlink routerja preko UTP do switcha/drugega routerja, kjer vsaka soba dobi svoj kabel, in seveda vsak računalnik v pisarni (4 v pisarni).
V prihodnosti bo tudi nadgradnja interneta na optiko, samo ne vem kdaj bo to, lahko da enkrat naslednje leto... ne vem. Skratka, če bo optika bo potem upam da, 1Gbps povezava na internet in tudi med računalniki.

Vzameš en osnovni L2 'managed' gigabitni switch, ki podpira VLAN-e in QoS. S tem lahko vsaj malo 'telovadiš'. Vprašanje je, koliko portov potrebuješ (vzemi z dovolj rezerve) in če bo potreben PoE zaradi accesspointov.
Več 'prioretiziranja' se da naresti na 'routerju', če imaš nekoliko bolj naprednega, ki omogoča bandwidth management, QoS, določanje prioritet določenim vrstam prometa, itd.

Začni s switchem, potem pa korak po korak naprej. Če hočeš ločevati promet pisarne od prometa gospodinjstva (priporočljivo), že v štartu začni razmišljati o ločenih podomrežjih oz. VLANih. To bo kasneje prav prišlo tudi pri accesspointih, ker boš lahko imel ločene SSID-je za gospodinjstvo, posarno, goste,..
Nujna osnova za to je managed switch. L2 switch je dovolj, če ti router podpira VLAN-e, ali če boš sčasoma nadgradil router na takega. Vzami tak switch, ki ga lahko v celoti upravljaš preko spletnega vmesnika. Ne verjamem, da bi se veselil učenja nekih ukazov, če to isto lahko narediš z nekaj kliki v spletnem vmesniku....

Odlično, super hvala. Imaš mogoče kak model za predlagat?

SeMiNeSanja ::

Geho je izjavil:


Odlično, super hvala. Imaš mogoče kak model za predlagat?

Žal nimam ravno pregleda nad tem, kaj se trenutno na trgu ugodno ponuja, pa da vsaj malo pokriva vse te 'začetniške' zahteve malenkst resnejšega omrežja male pisarne.

Jaz sem pred leti vzel neke Level1 switche, ki so bili v akciji - plačaš 1 dobiš 2, pa oba še vedno služita svojemu namenu - edino, kar sem enemu že 2x moral menjati ventilatorček.
Ampak podobnih switchev je kar nekaj. Netgear, Aruba,...

Mogoče se kdo javi, ki ima boljši pregled nad aktualno ponudbo na tem področju.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

xgeorgex ::

Kupil bi dostopno točko, kaj svetujete za pokritje 100m2?

Tidule ::

Dve dostopni tocki.

iccco ::

Pozdravljeni,
morda je odgovor že kje napisan, ampak po večurnem iskanju žal tega nisem našel in se obračam tukaj na vas. Imam modem od Telemach-a(Ubee),(testiral sem tudi z routerjem TP-Link Archer AX73, vse je bilo isto). Sicer vse deluje normalno, gor sta preko WiFi povezana dva računalnika, edini problem pa je, da je komunikacija med tema dvema računalnikoma strašno počasna in pri kopiranju datotek iz enega računalnika na drugega hitrost kopiranja vsake 10 sekund pade na nič. Primer: fotografija v velikosti 100MB se kopira približno 4 minute, pri tem doseže največjo hitrost okoli 800-900KB/s. Prej se mi to ni dogajalo, odkar pa imam dva nova računalnika pa mi žal hitreje ne deluje, tako da sklepam da more biti problem v Windows oz. modem(router) nastavitvah. Ali se motim?
Najlepša hvala za odgovore,
Iztok

MrStein ::

S čim , kako kopiraš?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

iccco ::

Kopiram kr v raziskovalcu tako da mapo oz. datoteko samo povlečem na moj računalnik iz drugega.

Daniel ::

Imaš morda kakšen Antivirusni program?

Tukaj je zbranih nekaj idej kaj vse lahko dela težave:

https://thegeekpage.com/fix-slow-file-c...

iccco ::

Na nobenem računalniku ni Antivirusnega programa(razen integriranega v Windows). Vse te možnosti ki so navedene sem pa že probal in nobena ne deluje. Tukaj mislim da so navedene predvsem rešitve za kopiranje iz USB, je pa res da se mi pri kopiranju iz USBja dogaja povsem isto kot iz pri kopiranju iz mreže iz drugega računalnika, se pravi hitrost kopiranja vsake 10 sekund pade na nič, najvišja hitrost pa je nekje malo pod 1MB/s. (Računalnika sta nova, prav tako usb ključki).

Hammer123 ::

Pozdravljeni,

urediti si moram lan in wifi. Problem je da wifi ne deluje ok + imam cca 30 wifi naprav. LAN deluje ok.
Trenutno stanje:
T-2 modem Innbox F60(z wifijem) -> basic stikalo TP-link 1Gb(8 port) -> 3x basic stikalo TP-link 100Mb

Nabavil sem UBIQUITI U6-lite wifi 6 dual-band mimo uap-nanohd ap dostopno točko, s katero nameravam vzpostaviti dve ločeni wifi omrežji(glede na namembnost).
Ali lahko dostopno točko priklopim direktno na 1Gb stikalo, ali moram nabaviti še kakšen PoE adapter in ga priklopiti na strani stikala?
Obstoječ wifi bi izklopil.

Lep pozdrav!

Gapi ::

POE adapter Če ga ni bilo zraven ga kupi. Lahko pa tudi kupiš POE switch.
No person is rich enough,to buy back his past.

Tomarang ::

V stanovanju imam več utp priključkov na omrežje.
Težava je, da sta v razdelilni omarici že šlatlici Telekoma in A1, tako, da je modem
postavljen neposredno na pisalni mizi pri kompu. Tam je tudi TV.
Posledično bi rad žično povezavo od tu, od modema povezal tudi v sosedno sobo,
kamor bi preselil comp.
Imaš kakšno idejo kje, kako lahko skonektam modem tudi z sosednjo sobo, ne da bi selil modem
Verjetno v razdelilni omarici, sam kako.

Tidule ::

Tam kjer kabli srecajo rabis switch ali pa prestavit modem, ce imas samo 1 kabel na sobo.

Twixz ::

Mam kable potegnjene iz garaže v mansardo in to je to. Moram vzpostavit komplet sistem za internet (2 računalnika v dnevni, 1 v otroški) in 3 TV-je.
A se to lahko dobi kakega mojstra od operaterja ali se to moram lotit v lastni režiji?

Daniel ::

Zvežeš sam, ni raketna znanost. Rabiš par konektorjev in klešče ter kakšen YT video ali članek o pravilni vezavi.

klinker ::

Torej, nekaj googlam, pa sem vse bolj zmeden.
Rad bi 3 racunalnike (eden sluzi kot NAS) povezal z 10gbe mrezo. Kar vidim, je najboljsa opcija kupit 3 pci-e 10gbe kartice, poknit not v vse 3 kistice ter ju povezat med sabo. Na 1 racunalnik bi poknu LAN od isp-ja in delil naprej net drugim dvem preko 10gbe linij.
No, pri omrezjih sem malo bos in bi rabu nekaj helpa. Je zadeva izvedljiva, kot sem si zamislu in kako o vse postimat da funkcionira kot mora?

Gapi ::

10 Gigabits - How to Connect!

@klinker: Ti je kaj uspelo razvozlat to uganko?
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

bsslo ::

Tisti, ki to počnete - kako varno delite wifi svojim sosedom - z izolacijo do preostalega omrežja?
Tu sprašujem za nasvete, pa zaenkrat nisem prišel do zaključne rešitve :)

Dvojni NAT se odsvetuje. Ali imate vaš lastni usmerjevalnik za upravljanje vašega omrežja in se ne obremenjujete, ko zamenjate ISP?

Tidule ::

Lasten router in loceni subneti, ki med sabo ne komunicirajo.

Daniel ::

Tudi operaterjeva oprema včasih omogoča Guest WiFi. Drugače pa pač tako, kot je bilo omenjeno, lastna oprema in potem pač Guest Wifi ali varianta po meri.

bsslo ::

Torej imate takole:

ISPjev ruter (Nat1) -> vaš ruter s svojim DHCP (Nat2) -> druge vaše naprave

Kateri ruter, ki omogoča več subnetov priporočate?
Po možnosti takšnega, ki omogoča enostavno nastavljanje preko GUI-ja :)

MrStein ::

bsslo je izjavil:

Torej imate takole:

ISPjev ruter (Nat1) -> vaš ruter s svojim DHCP (Nat2) -> druge vaše naprave

Ne. Ruter od ISP se da v bridge način, ali se ga v celoti odstrani.

Načeloma lahko tudi imaš isti subnet s sosedom. Saj imaš varne naprave, a ne? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bsslo ::

Bridge načina ne morem skonfigurirati na ISP-jevem usmerjevalniku - nimam možnosti - očitno je zaklenjen s strani ISP-ja.
Morda bo Telemach preklopil v bridge način, če jih lepo prosim.
Imam pa optiko - verjetno mi to zoža nabor (cenovno ugodnih) usmerjevalnikov.

> Saj imaš varne naprave, a ne?
Ne, nimam :) In nikoli se ne ve kaj mojega se lahko najde ne-zavarovanega v skupnem subnetu :)

wooted ::

router in pa switch katera podpirata vlan. En vlan zase, druge za sosede

Daniel ::

Katerikoli Mikrotik. Ustvariš nov Wifi, kateremu je master obstoječi 2.4 Ghz ali 5 Ghz Wifi. Na vmesniku ustvariš SSID in geslo za WPA2/3. Nato ta vmesnik dodaš v bridge in v filter pravilih pri bridge dodaš drop pravila (spodnji primer je za 2,4 in 5 Ghz, zato je wifi5 in 6):

/interface bridge filter
add action=drop chain=forward in-interface=wifi5
add action=drop chain=forward out-interface=wifi5
add action=drop chain=forward in-interface=wifi6
add action=drop chain=forward out-interface=wifi6

wifi5 in wifi6 je bilo pač v mojem primeru, dodaš tiste vmesnike, ki so ustvarjeni pri tebi.

Oziroma verjetno se niti s tem ne bi rabil ukvarjati, ker imaš že v osnovnem Quickset opcijo Guest Wifi, ki ti sama nastavi vse potrebno.

Sem šel prav namensko preverjat na en Mikrotik, ki ga imam za testiranje, kaj se sploh zgodi, če ustvariš guest Wifi in očitno ni nič drugega kot par filter pravil v bridge vmesniku, ki preprečujejo promet med Wifi vmesniki. Povezal sem se s telefonom na ta Wifi in mi sploh ne najde računalnika, ki je priključen na isti Mikrotik, tako, da očitno deluje. Naprave na istem Wifi vmesniku se glede na moje testiranje med sabo vidijo. Torej sosed bo svoje naprave videl, tvojih pa ne. DHCP strežnik je en za oba.

Telemach sicer lahko da tvoj modem v bridge brez težav, moraš pa seveda potem imeti sposoben lasten router.

To je en od pristopov. Lahko pa seveda narediš povsem drugo varianto z VLANI in ločenimi DHCP strežniki in še marsikaj drugega. Povsem odvisno od volje in želja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

simnov ::

Ali lahko router prejema signal iz ethernet powerline in wifi in oddaja kot en signal.

c23po ::

simnov je izjavil:

Ali lahko router prejema signal iz ethernet powerline in wifi in oddaja kot en signal.

Da. To je namen routerja. Še več: prejema in oddaja signale razpošilja pakete po vseh omenjenih linijah.
Kakšna vejica v vprašanju bi prav prišla...
Računalniki nimajo spominov.

simnov ::

c23po je izjavil:

simnov je izjavil:

Ali lahko router prejema signal iz ethernet powerline in wifi in oddaja kot en signal.

Da. To je namen routerja. Še več: prejema in oddaja signale razpošilja pakete po vseh omenjenih linijah.
Kakšna vejica v vprašanju bi prav prišla...


sem zdajle poskusil preklopit na kabel in zdaj vleče signal samo preko kabla prek wifija pa ne.

c23po ::

Mogoče je najbolje, da kakšnega znanca prosiš za pomoč, če jo sploh potrebuješ. Iz tvojih postov ni razumeti, kaj te pravzaprav tare. Če pomoč potrebuješ, moraš problem detajlno opisati.
Računalniki nimajo spominov.
««
35 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372328592 (29048) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725443 (6309) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11951104 (22854) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622234 (21150) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543257 (18797) imallears

Več podobnih tem