» »

Osebni računalnik IBM PC star 30 let

Osebni računalnik IBM PC star 30 let

X-Bit Labs - Pred 30 leti, 12. avgusta 1981, je izšel računalnik IBM 5150. Čeprav ni šlo za prvi osebni računalnik, je njegov izid pomemben mejnik v razvoju računalništva. Poganjal ga je Intelov procesor i8088, ki tekel s tedaj neverjetnimi 4,77 MHz, na njem pa je tekel Microsoft DOS, ker je predsednik Digital Researcha pustil IBM na cedilu in se z njimi ni sestal o uporabi njihovega operacijskega sistema CP/M. Izkazalo se je, da je bila to najbolj neumna odločitev v njegovem življenju, IBM PC pa najbolj prelomni med vsemi računalniki dotlej.

Intel je tedaj res uvedel pomembni novosti, ki sta bili modularnost in možnost pisanja programov zanj s strani tretjih proizvajalcev, a niso pričakovali, da bodo prodali več kot kakšnih 100.000 primerkov računalnika. Zgodilo pa se je nekaj neverjetnega - PC je postal sinonim za osebne računalnike na arhitekturi x86, ki so bili nazaj združljivi z Intelovim 80386 (k temu je pripomogla tudi licenca, ki jo je moral Intel vrniti). Ukazi so se nadgrajevali, tehnologija se je prilagajala, a revolucije ni bilo. Današnji PC-ji so rezultat dolge evolucije od IBM PC naprej.

IBM je samo v prvem letu prodal več kot 200 tisoč enot IBM 5051, čeprav je najbolj oskubljena verzija stala 1565 dolarjev (okrog 2500 današnjih evrov). IBM PC je bil prvi računalnik, ki je začel postavljati novo paradigmo, v katero je verjel Microsoft. Trdno so bili prepričani, da je prihodnost v računalniku na vsaki pisalni mizi, kar lahko dosežemo le s pocenitvijo tehnologije. Danes se več osebnih računalnikov proda vsak dan, resničnost pa je šla še naprej. Računalnikov je danes več kot pisalnih miz.


25 komentarjev

Riff ::

se spomnim mojega prvega računalnika IBM 386, ki je imela 20 MHZ procesor, 120mb diska pa 4Mb rama pa gor je lafal win 3.1 pa MS Dos pa Norton comander je bil zakon :D, še link kako je zgledala:
http://images.search.yahoo.com/images/v...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Riff ()

Blinder ::

Se je lahko to kupilo v jugoslaviji? Pa to je stalo kolkor 1600 povprečnih plač?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Elysium ::

Blinder je izjavil:

Se je lahko to kupilo v jugoslaviji? Pa to je stalo kolkor 1600 povprečnih plač?

V YU smo bili še leta 1983 in 1984 na ZX Spectrumih in Commodore C64 in smo bili lahko zelo veseli, če smo imeli vsaj to in še vse smo morali prešvercati iz tujine. Se spomnim, da je od kolega mama še leta 1990 prešvercala cel CRT monitor pod kiklo.

s1m0n ::

Kdaj pa je bil pri nas prvi IBM ?
V našem kraju je bil leta 1969, IBM 1130 res, da je bil za poslovno rabo (tovarno).

nekikr ::

se spomnim mojega prvega računalnika IBM 386, ki je imela 20 MHZ procesor, 120mb diska pa 4Mb rama pa gor je lafal win 3.1

Moj je imel pa 2MB rama....in je bilo potem premalo za HMM :) Dodatna 2MB sta stala pa skoraj za lastno težo v zlatu.

ender ::

286, 12MHz, 512kB RAM, 40MB HDD, Hercules grafika in črno-siv monitor. Po komponentah prešvercan iz Avstrije, kupljen pri Mlakar Computers :)
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Ales ::

286/12, 2x 1MB SIPP RAM, 42MB Conner HDD, Hercules grafika & monitor. Nogice na SIPP RAM-ih sem kasneje polotal stran, da so šli v naslednji komp :P

smash ::

Enako, sam če sem vklopil gumb turbo, je šlo na 16Mhz-jev - raketa 8-O

marvin42 ::

ampak take novice se pa VEDNO spremenijo v naštevanje konfiguracij prvih računalnikov :)
Mostly Harmless

Thomas ::

Se je lahko to kupilo v jugoslaviji?


Ni se moglo. Milka Planinc je rekla, da računalnikov, (ter limon in čokolade) se ne sme uvažat. Da nam ne bi crknil ljubljeni socializem zaradi pomanjkanja devic. Deviz.

So bile pa tudi neke COCOM ovire s strani ZDA, da komunisti ne pridejo do visoke tehnologije.

Samo XT smo imeli, kakor že. PC ali PC jr. pa res ne. AT smo pa dobili tako, da smo ga v Ljubljani zložili iz avtobusa, ki ga je kakor peljal iz Dunaja v Benetke.

Potem so šele prišli "kloni". 386 etc.

Oh ja ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bistri007 ::

Kaj slavni PS/2 pa ne zasluži niti omembe? 8-O

Za neuke: PS/2 ni PlayStation 2, pač pa "IBM Personal System/2"
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

opeter ::

Kaj pa PS2 priključek? Sicer pa, ravno s PS/2 se je IBM zafrknil, saj so kloni (med njimi Compaq) prevzel štafeto.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

metalc ::

Thomas je izjavil:


So bile pa tudi neke COCOM ovire s strani ZDA, da komunisti ne pridejo do visoke tehnologije.


Jugoslavija je bila izvzeta iz tega embarga (neki sporazum Tito - Carter). Ali nisi bral tiste knjige o Iskri Delti?

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Thomas, nau čist držalo...V firmi, kjer sem bil "vajenec", smo čisto lepo legalno imeli PC AT, ki si ga za mastne pare lahko kupil kar pri zastopniku v takratni jugi. Tale naš AT-ejček pa je bil sploh "on the edge", ker je bil namenjen za poganjanje ACAD-a in je zato imel tole grafiko:

Professional Graphics Controller @ Wikipedia

COCOM-a pa nisem čisto zastopil. V Jugi si brez problema dobil katerokoli HP delovno postajo, ne glede na to, ali je bila narejena na Motoroli ali PA-Risc-u. Suna si dobil dosti težje....

Ah, spet smo zapadli v "še pomnite, tovariši" ;-)

LP

Jože

Thomas ::

Ne vem, koga smo takrat nategnili s tistim AT. Jugoslavijo ali Ameriko. Vem samo, da smo ga v Ljubljani vzeli iz avtobusa, imel je pa vse papirje da gre v Benetke.

Tako so mi vsaj povedali. Jaz sem potem tipkal nanj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Novica> možnost pisanja programov zanj s strani tretjih proizvajalec

Nekaj ne štima.

smash ::

če ne drugega, nam novica pove nekaj o starosti članov slo-techa :P

Thomas ::

Ja. Eni kozli so zgleda kar precej stari že, da so uporabljali še XT. Večina je učke odprla šele pri takoimenovanih triosemšestkah in še kasneje.

Mene zanima, je kdo sploh imel pa PC - as it once was?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

Moja pot se je zacela s Spectrumom, potem dolgo casa ni bilo nic, nato pa smo v devetdesetih prisli do 286-ke...ki ni imela matematicnega koprocesorja. :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Thomas ::

Moja pot se je zacela s Spectrumom


Spectrum smo imel, ja. Ampak IBM PC je bil tud tiste čase, ga je kdo imel?

Če ne veste kaj IBM PC sploh je, če mislite da je to kakšna 286, 386, 486 ali Pentium - potem nikoli niste imeli IBM PC. To je bil prvi PC, zelo hitro nadomeščen z XT linijo. Extended technology. In AT - Advanced Technology.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Irbis ::

PC-1512 @ Wikipedia
Z 2x 360 kB disketno enoto.

Thomas ::

Tole je kar premoderna varianta. Sploh CGA.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matako ::

Originalnih IBM PC-jev je bilo pri nas zelo malo - večina ljudi je imela tajvanske kopije narejene po IBM XT standardu. Sploh se XT verzija za končnega uporabnika (in programerja) ni kaj dosti razlikovala od IBM PC - nič omembe vrednega. So pa imele tiste tajvanske XT kopije pomembno prednost pred originalom, dostikrat so imele pravi 8086 z možnostjo 8 Mhz ali 10MHz ("turbo" način). Original je imel 8088 na 4.77 Mhz.
/\/\.K.

MrStein ::

, ki tekel s tedaj neverjetnimi 4,77 MHz

Kaj je tu neverjetnega?
"ljudsko vozilo" ZX Spectrum je pol leta pozneje imel 3,5 MHz.
Pred izidom IBM-a pa ZX81 3,25 MHz.
Za procent cene IBM-a.

Razen tega je takrat že bil v prodaji 68000 na 8MHz.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ender ::

Ne samo 68000, tudi 8086 se je dobilo pri 8MHz.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tetris je star 30 let

Oddelek: Novice / Igre
268217 (5933) Baja
»

30 let x86 arhitekture (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Kiberpipa
22521594 (10051) BigWhale
»

Osebni računalnik IBM PC star 30 let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
256674 (5295) ender
»

IBM podpira "brezmicrosoftna" namizja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
688948 (6466) MrStein
»

Četrt stoletja PC-ja

Oddelek: Novice / Procesorji
253983 (2627) opeter

Več podobnih tem