» »

Računalnik počasen, BIOS le delno zazna RAM

Računalnik počasen, BIOS le delno zazna RAM

CaqKa ::

Računalnik je naenkrat postal počasen. (Netbook asus eee 1201n)
danes sem pa opazil da BIOS post napiše 786 MB OK (installed 2048 MB).
Sem se malo začel igrat z RAM palčkami (2x po 1GB) in nima veze kako sem jih dal noter, ali samo eno, ali obe, ali na bilokater slot... vsakič je biso zapisal da je samo 786 MB rama OK.
ubuntu 11.04 je v sistem monitorju ravno tako zaznal samo teh 786 MB (zapisal je sicer neko cifro okrog 747 MiB).

ko sem na novo dal ubuntu 11.04 gor, sem tudi opazil da je pri zagonu tistega programa za reparticioniranje, kar rabil nekaj časa (5+ minut) da ga je sploh zagnal in mi pokazal, kako so razporejene particije.

prejle sem dal pa disk vun, sedaj pa linux najde 1,7 GiB rama. na občutek bi tudi reko da vse skupaj dela hitreje.

na disku pa sem še vedno pustil recovery particijo za windows 7, ki je bila tovarniško gor. smatram da to ne bi smelo biti krivo.

Ima kdo kakšne predloge kaj je narobe? Zaenkrat imam plan nekje si sposodit drug disk in rame, da vidim kaj bi bilo krivo.

darkolord ::

A brez diska ti bios pokaže celoten RAM?

Na desktop Asus platah so se mi podobne zadeve s počasnostjo večkrat dogajale ko je bil pokvarjen disk ali kodenzator na plati... Čeprav tisto glede rama je čudno...

CaqKa ::

BIOS (ko grem z F2 v bios) v vsakem primeru pokaže tolko kolko je palčk noter...
BIOS post message pa mi pokaže kao samo 786 MB.

Ta trenutek (trenutno disk odklopljen) post message sploh nič ne izpiše glede rama.
/edit: malček kasneje. ko sem slikal z fotoaparatom sem opazil da izpiše kak je z ramom , ampak ful hitro.
Napiše 1792 ok installed 2048, BIOS post message, ko nimam diska v računalniku to izpiše.

morem enih par ponovitev naredit da vidim če je generalno...

CaqKa ::

Zdaj sem še po eno ploščico pustil v računalniku, in je BIOS post message vsakič javil da je 896MB ok in da je inštalirano 1024 MB. 4 krat sem to naredil z vsako ploščico v vsakem slotu.
teh 896 da skupaj zgoraj omenjenih 1792, ko sta obe ploščici noter, še vedno brez priključenega diska.

Ali lahko sklepam da sta obe ploščici za malo več kot 100 mega fuč?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

amigo_no1 ::

Testiraj z memtest86.

imallears ::

256Mb si vzame grafična, tak da zdej ti prav dela. Kaj je blo pa prej da ti je kazal samo 768Mb se mi pa ne sanja.

CaqKa ::

imallears je izjavil:

256Mb si vzame grafična, tak da zdej ti prav dela. Kaj je blo pa prej da ti je kazal samo 768Mb se mi pa ne sanja.

Bi bilo razumljivo.. vendar ne najdem nikjer v biosu za štelat kolko se mu dodeli.
pa to mi nič kaj o tem ne pove da je računalnik naenkrat počasnejši..
no zdaj sem dal disk nazaj noter, tudi najde 1792.
sem pa ubuntu štartal brez unity, pa imam občutek da je unity malo prevelik zalogaj za tega (atom 1600, 2gb ram, nvidia ion).
Morem dat XPje spet nazaj gor, ker edino tisto se še delno spomnim kako hitro je delalo.

b ::

Meni dela na dual core atomu z 2G RAM prav lepo Unity. Tudi na 1G, ampak potem je treba mal pazit, koliko aplikacij imaš pognanih.

Se pa na trenutke pozna, da je procesor podhranjen (kakšne bolj kompleksne spletne strani ga kar pošteno obremenijo).

Imam pa Acer Aspire One (D260 če se ne motim, nimam pri roki)

CaqKa ::

b, katera grafika, jaz mam nvidia ion

b ::

Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller mi reče lspci.

V BIOS-u pa piše, da si vzame samo 8MB RAM (ni nič nastavljivo).

Procesor je pa Atom N450 (dual core 1.66 GHz)

Pyr0Beast ::

Prvo ti ena palčka ni lavfala, zato tak rezultat, ker si je grafa v obeh primerih vzela ~200MB
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CaqKa ::

namestil win7 pa sem mislo da se je problem rešil, zdaj pa spet dela počasi...
process explorer mi kaže zelo visoko aktivnst pri hardverskih prekinitvah in DPCs

http://technet.microsoft.com/en-us/libr...

microsoft pravi da bi lahko bil eden izmed vzrokov disk, ali pa wifi karta...

glede na to da sem med inštalacijo kot butelj čakal da se je partition manager zagnal sedaj malo bolj sumim da misli disk riknit...

Pyr0Beast ::

disk verjetno

Probaj nekje dobiti kakkšen hdd test, ko vidiš da ti piše namesto bad block 'delay/wait/timeout' veš pri čem si.
Diski včasih ne crkujejo po blokih ampak tako da se preprosto začne ustavljati, ne zna se pozicionirati ali kaj vem kaj :)
Pač, cel komp šteka ko nor.

In če ti disk zabluzi pri inicializaciji v dosu se mi zdi čisto verjetno da se mu zmeša tudi pri zaznavi rama
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

v bistvu je moj plan to da bom disk ven vzel, pa bootal iz usb diska (drug disk), pa da vidim če bo še vedno vse tak počasi :> vem da malo bo zaradi usbja verjetno, ampak kolkor sem to že do zdaj poskušal, ni nekam ful bistveno počasneje kot je sedaj.

CaqKa ::

uf... ubuntu 11.04 na zunanjem disku z vklopljenim unity zdaj laufa ko zmešan :) bo zgleda treba po novi disk :>

Kak je pa kaj s tem.. kolega pravi da se na nekaterih kombinacijah dogaja da ima disk preko vodila bolj slab stik in to potem povzroča tudi take napake... je to že kdo slišal? oziroma ne slišal... lahko kdo potrdi? ker če je vodilo zjebano in ne disk, pol mi bo novi disk bolj malo pomagal.

Pyr0Beast ::

Možno je, samo dvomim v to. Meni se pri 2.5leta staremu netbooku to ni dogajalo, pa je šel disk noter pa ven vsaj 2x na mesec. Res malo verjetno
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CaqKa ::

Na sata ali ide vodilu? ker tole sata bi naj bilo bolj šalabajzersko... ko sem ga gledal, vidim da ima pine samo na eni strani... dočim je ide malo drugače rešen z tistima dvema vrsticama pinov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159059 (116652) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180804 (146743) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981166623 (139270) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648167 (38029) Icematxyz
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725636 (22869) MrStein

Več podobnih tem