» »

AT&T omejuje prenos prek mobilnih omrežij

AT&T omejuje prenos prek mobilnih omrežij

CNet - Čeprav na vseh koncih poslušamo, kako so internetna infrastruktura, hitre povezave in povezljivost od povsod železniška proga 21. stoletja, se zadnje čase zdi, da se vračamo v preteklost. AT&T, drugi največji ameriški ponudnik dostopa do interneta, je maja omejil prenos podatkov z interneta na 250 oziroma 150 GB (odvisno od paketa) ter odpravil neomejene pakete. Omejitve se slišijo visoke, a v ZDA jih je zlahka mogoče preseči s povsem legalno rabo, saj je streaming (gledanje TV-vsebin prek interneta) zelo razširjen. Sedaj AT&T omejuje še mobilne uporabnike.

Že lanskega junija je namreč AT&T prenehal ponujati mobilne pakete, ki so vključevali neomejen prenos podatkov prek mobilnega omrežja. Najvišja meja je po novem 2 GB mesečno (več se drago plača). Obstoječi uporabniki starih neomejenih paketov so jih lahko obdržali. Sedaj pa je AT&T objavil, da bo tem uporabnikom začel rezati pasovno širino (throttling), če bodo mesečno prenesli preveč podatkov. Koliko je preveč, AT&T ni povedal, so pa dejali, da naj bi bilo prizadetih le pet odstotkov najbolj aktivnih uporabnikov, ki mesečno prenesejo 12-krat več podatkov od povprečja. Omejitev se bo aktivirala, ki bodo presegli mejo, ki se bo prilagajala od meseca do meseca, in izključila z začetkom naslednjega obračunskega obdobja. Uporabnike bodo pred dosegom zgornje meje obvestili, so zagotovili.

Razlog za to početje je pomanjkanje pasovne širine, saj je spekter izjemno zgoščen in zaseden. Kot praktično edina možnost za odpravo tega se omenja napovedana združitev AT&T in T-Mobila USA, čemur pa protimonopolne inštitucije niso naklonjene. Nastal bi namreč položaj, ko bi trg obvladovali Sprint in Verizon na CDMA-tehnologiji in novonastalo podjetje kot edino z GSM. Po drugi strani pa AT&T grozi plačilo več šest milijard dolarjev penalov T-Mobilu USA, če prevzem propade.

Mnogi pričakujejo, da bo tudi Verizon kmalu uvedel podobno omejitev pasovne širine za zahtevne uporabnike. S 7. julijem so namreč ukinili pakete z neomejenim prenosom, a so obstoječi uporabniki lahko obdržali stare pakete. Sliši se znano.

Nazaj v prihodnost?

21 komentarjev

mtosev ::

Fajn. Mene pa zanima koliko prometa mesečno jaz naredim. kak bi lahko to izmeril?:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nsignific ::

mtosev, probaj Bandwidth Meter Pro, to uporabljam jaz odkar ima Mobitelov paket Internet neomejeno * zraven, s pripisanim drobnim tiskom :(

nUUb ::

mtosev je izjavil:

Fajn. Mene pa zanima koliko prometa mesečno jaz naredim. kak bi lahko to izmeril?:D

Vzami multimeter nastavi na "Gb" in izmeri :)

/sarcasm

Še enkrat upajmo da se to nebo zgodilo v naši državi.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

SkipEU ::

Seveda bo to prišlo tudi k nam, saj smo eni izmed najbolj zvestih kopiralcev vsega ameriškega.

Senitel ::

Kaj upajmo, da ne bo se ne bo zgodilo v naši državi? Saj in Mobitel in Simobil že delata točno to. Prodajata "neomejene" pakete in ko prideš čez omejitev, ti zabijeta hitrost v tla.

Seljak ::

Senitel je izjavil:

Kaj upajmo, da ne bo se ne bo zgodilo v naši državi? Saj in Mobitel in Simobil že delata točno to. Prodajata "neomejene" pakete in ko prideš čez omejitev, ti zabijeta hitrost v tla.


Točno tako in to so delali že,ko še niso imeli napisano v pogodbi in aneksih "fair use" kao,da ko prekoračiš limit,da te omejujejo.Takrat sem izkoristil priliko in jih obtožil goljufanja,nespoštovanja pogodbe naročnika in ponudnika in proti njim sprožil postopek.Takrat smo se zmenili,da imam do konca pogodbe 50% popusta in brez omejevanja,po koncu pogodbe pa sem jih zapustil.Sedaj pa imajo v pogodbi zapisano,da lahko omejujejo,če pride do prevelike uporabe in sicer mislim,da ko presežeš količino 20GB.Enako imajo v pogodbi napisano pri ARIO,ampak ko sem ga imel nisem niti 1X zasledil,da bi omejevali internet.
Če bodo(kar pa mislim,da bodo)tudi ostali ponudniki interneta prakticirali enako kot piše v novici potem smo pečeni:|

smash ::

konkurenca bo naredila svoje

ZaphodBB ::

Če telim uspe (Lightsquared), so vsi tile telekom šupki pečeni. Trenutno se z vso svojo lobistično močjo borijo, da Lightsquared ne bi uspelo... Bomo videli.

Senitel ::

smash je izjavil:

konkurenca bo naredila svoje

Problem pri "konkurenca bo naredila svoje" je, da so te omejitve tako taktično postavljene, da morijo samo okrog 5% najbolj aktivnih uporabnikov.

smash ::

Senitel je izjavil:

smash je izjavil:

konkurenca bo naredila svoje

Problem pri "konkurenca bo naredila svoje" je, da so te omejitve tako taktično postavljene, da morijo samo okrog 5% najbolj aktivnih uporabnikov.


zaenkrat...potreba bo prišla, če ne to leto, pa zelo kmalu v naslednjih letih

madmitch ::

Zaenkrat mi 2Gb na telefonu še povsem zadostujeta. Bolj me zanima, kdaj jih bom lahko mirno uporabljal po vsej EU.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Seljak ::

madmitch je izjavil:

Zaenkrat mi 2Gb na telefonu še povsem zadostujeta. Bolj me zanima, kdaj jih bom lahko mirno uporabljal po vsej EU.


2GB na telefonu prek teče ;)

nekikr ::

Na dopustu na hrvaškem imam tale njihov internet. 10kn za 1 dan mobilnega interneta, prenos pa do 1GB. Kar je nad tem ti zbijejo hitrost v 64kbps in ne gre nikamor. Tako da je to komaj kakšna nova pogruntavščina, balkanci jo furajo že lep čas (pa ameri nič ne pišejo o tem) :)

BaToCarx ::

smash je izjavil:

Senitel je izjavil:

smash je izjavil:

konkurenca bo naredila svoje

Problem pri "konkurenca bo naredila svoje" je, da so te omejitve tako taktično postavljene, da morijo samo okrog 5% najbolj aktivnih uporabnikov.


zaenkrat...potreba bo prišla, če ne to leto, pa zelo kmalu v naslednjih letih


Potem bodo pa naredil kot SiOL in "nadgradili" centrale za par uporabnikov povišali hitrost/cap in to bo to.

phenom ::

Ja sam evropa še kar nekaj časa ne bo omejevala širokopasovnih povezav, v nobeni državi ni toliko ljudi da bi bila povezava obremenjena. Drugače je pa v ameriki ko majo 300 miljonov ljudi.

ZaphodBB ::

@phenom: ??? Katera zvezna država v ZDA pa ima 300 miljonov ljudi? BTW EU ima 500 miljonov prebivalev. Pokritost z internetom v EU je 70% (350 mio uporabnikov), pri tem je broadband pokritost v EU 60%. Pokritost z Internetom v ZDA je 80% (248 mio uporabnikov). V USA je pokritost z boradband ravno tako 60%.

V statistikah so vključene tudi vzdhodnoevropske članice EU. Torej je v zahodni evropi Internet še toliko bolj razvit.

Moja poanta je, da v nobenem primeru ne zaostajamo za ZDA.

Seljak ::

ZaphodBB je izjavil:

@phenom: ??? Katera zvezna država v ZDA pa ima 300 miljonov ljudi? BTW EU ima 500 miljonov prebivalev. Pokritost z internetom v EU je 70% (350 mio uporabnikov), pri tem je broadband pokritost v EU 60%. Pokritost z Internetom v ZDA je 80% (248 mio uporabnikov). V USA je pokritost z boradband ravno tako 60%.

V statistikah so vključene tudi vzdhodnoevropske članice EU. Torej je v zahodni evropi Internet še toliko bolj razvit.

Moja poanta je, da v nobenem primeru ne zaostajamo za ZDA.


:D malo si ga zbodel z podatki8-)

nUUb ::

Ah v mislih sem imel žični internet, brezžičnega sem že okusil na mobitelu, na paketu "neomejeno" pri prijatelju, sem kar poklical in so se zgovarjal na pogoje uporabe aka drobni tisk.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

madmitch ::

Ameriška infrastruktura, pa naj govorijo kar hočejo, je 100 let za EU. Nikjer v EU ne vidite toliko kablov po zraku, kot tam, nikjer v EU vsaka manjša nevihta ne sesuje električnega in telefonskega sistema, kot se to dogaja v USA. Vse majo čisto na meji uporabnega. Pustimo tistih 10 velikih mest, vse ostalo je šrot. Če bi imeli pri nas tako bogo pokritost, kot jo imajo oni, bi bil udar.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

ahac ::

Nikjer v EU ne vidite toliko kablov po zraku, kot tam


Na Japonskem jih pa vidiš 10x več, pa to ne pomeni, da zaostajajo za nami... (ampak ravno obratno).
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

andrejus ::

Tako na pamet bi rekel da je v teh velkih mestih in še to v ta najboljših predelih infrstruktura precej boljša kot pi nas. Drugod po ZDA je pa zadeve precej švoh.

V JAP sem bil samo enkrat in to je drugi svet, tam ima FTH že vsak skret. Po drugi starni ima že vsak skret dobesedno več kot 128K RAMA :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AT&T v težavah zaradi zavajanja uporabnikov z "neomejenimi" podatkovnimi paketi

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
95596 (3347) nekikr
»

AT&T z majem vpeljuje omejitve prenosa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10219413 (15792) Bistri007
»

Hitrejši satelitski internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5517111 (14983) Poldi112
»

Mobitelove spremembe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
10511959 (9875) BlueRunner
»

S!Mobil omejuje uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
12413386 (10003) #000000

Več podobnih tem