» »

Mobitelove spremembe

Mobitelove spremembe

«
1
2 3

dronyx ::

Nekje sem prebral, da naj bi Mobitel s 1. aprilom pripravljal neke prenovljene cenike ali celo uvedel omejitve pri instant internetu neomejeno tudi za obstoječe naročnike. Žal sem zabrisal v smeti papirje, ki pridejo z računom, naj pa bi tam bilo to omenjeno. Ali morda kdo ve kaj več o tem?
  • spremenil: dronyx ()

JayKay ::

http://itm.siol.net/doc/2010/3/splo%C5%...
V vsakem primeru Mobitel uporabniku, ki je presegel pravično raven, ne bo omejeval hitrosti prenosa podatkov na manj kot 384 Kbit/s v smeri do uporabnika oziroma na manj kot 64 Kbit/s v smeri od uporabnika.

fair usage policy uveljavlja

js osebno ::

a dj bejž. [censored]
Js sm pa mislu d bi loh bili malo pravični... Oni namreč.
Preveč sem vlagal v vzpostavitev interneta, zdaj me bodo pa zaj***.

BlueRunner ::

Oh, čudovito. Najprej je začel Si.mobil, potem ga mora pa še Mobitel posnemati. Toliko glede konkurence v Sloveniji.

Kaj lahko pričakujemo naslednjič? Imate 100Mbit/s širokopasovni dostop, vendar pa vam ga bomo omejili, če ga boste izkoriščali...

dronyx ::

Pri tem je pa zanimivo to, da Mobitel do sedaj za fair service providing ni hotel nič slišati, saj če dobro preberš pogodbo, oni ne zagotavljajo nikakršne minimalne ravni storitve! Jaz sem se dolgo časa z njimi na blogu prepiral, ker mi je upload instant interneta delal obupno počasi. Na koncu sem šel sam osebno pod bazno postajo s prenosnikom in jim pokazal meritve hitrosti (na blogu tule). Čez dan ali dva so zadevo bistveno popravili in očitno spremenili neko konfiguracijo bazne postaje.

BlueRunner ::

Se bojim, da mobilni internet, kot nadomestilo za fiksen širokopasovni dostop, tudi pri nas ne bo preživel. WiMax anyone? Bo potrebno začeti postavljati vaška WiFi omrežja, ki bodo na eni točki vpeta v najet optičen kabel?

Pesimist ::

Ma kam gre ta svet. Namesto da bi slov edno na bolse gre kontra. Sej koncnkoncu koliko je pa limit? Ker navadnega uporabnika ki ne terja p2p nebi smelo prizadeti.

Poldi112 ::

>Oh, čudovito. Najprej je začel Si.mobil, potem ga mora pa še Mobitel posnemati. Toliko glede konkurence v Sloveniji.

Ena mala razlika še vedno obstaja, in to je, da ti Mobitel ne zaračunava za presežek pri neomejenem paketu. Ter da 384/64 niti ni slabo za mobilni internet.

Plus, da če prav razumem, pravična raven velja zgolj za omejene pakete, ne pa tudi za omejenega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

js osebno ::

NEVEM. Bi jih bilo možno tožiti, če bi bile dejanske hitrosti manjše?
Ker mobilno omrežje neprestano variira.
Drugače pa ni težko nabrati nekaj GB na dan, da se povsem legalno. Včeraj sem na računalnik naložil določeni PDK, 10 minut zatem je bila že nova verzija, kaj morem, in sem downloadov še tisto.

BlueRunner ::

Ena mala razlika še vedno obstaja, in to je, da ti Mobitel ne zaračunava za presežek pri neomejenem paketu.

Tisti "incident" je bil menda popravljen, ker je šlo za napako pri obračunu.

Sej koncnkoncu koliko je pa limit?

V pogojih je zapisano, da bo jasno naveden pri vsakem paketu. Predstavljam si, da bo torej na ceniku pisalo katere so dnevne/mesečne omejitve. Če pa ne bo pisalo nič, pa jih upam, da ne bo.

Plus, da če prav razumem, pravična raven velja zgolj za omejene pakete, ne pa tudi za omejenega

Tako kot piše v splošnih pogojih lahko to kadarkoli obesijo na katero koli postavko v ceniku. Živeli pa videli, ko se bo začelo spreminjati cenike.

NEVEM. Bi jih bilo možno tožiti, če bi bile dejanske hitrosti manjše?

Težko, ker nikjer ne zagotavljajo hitrosti. Navajajo samo številke DO koliko bo šlo. Verjetno pa boš imel pravico odpovedi pogodbe brez pogodbene kazni (vendar za ceno poplačila cene subvencioniranega tf. aparata) zaradi bistvene spremembe vsebine storitev.

Drugače pa ni težko nabrati nekaj GB na dan, da se povsem legalno.

Res ne. YouTube HD posentki v teh primerih niso dobra ideja.

dronyx ::

Na tak način Mobitel zelo elegantno rešuje problem preobremenjenosti omrežja. Sedaj bo imel varovalko v fair usage policy in bo namesto dodatnih kapacitet zaradi večanja števila naročnikov samo znižal mesečni limit obstoječim. Res inteligentno.

Ne štekam pa, zakaj potem reklamirajo gledanje TV prek mobilnikov in podobno razkošje, ki kuri pasovno širino?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Poldi112 ::

Pa Mobitel dejansko ima preobremenjeno omrežje? Sicer nisem heavy uporabnik, ampak se mi še ni zgodilo, da bi njihov internet šepal.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tarzan ::

Ne štekam pa, zakaj potem reklamirajo gledanje TV prek mobilnikov in podobno razkošje, ki kuri pasovno širino?


Točno to. Popolnoma skregano z logiko.

Bor H ::

TV prek mobitela lepo laufa preko UMTSA, zadeva ni ne vem kako obremenjujoča, problem nastane zaradi HSDPA uporabnikov na laptopu.

js osebno ::

Zakaj potem sploh ponudijo HSDPA internet, če omrežje ne zdrži??
Zadeva se je pri Mobitelu vedno tržila kot popoln nadomestek kabelskega interneta, o omejitvah pa noben ni rekel nič.

Drugače pa piše, da se hitrosti ne bodo omejevale na manj kot 380 kb/s. Me to niti ne skrbi, saj je taka hitrost pri meni približno normalna.

Bolj me skrbi, kako bo z odklopom storitve ob večkratni prekoračitvi limita.

BlueRunner je izjavil:


Res ne. YouTube HD posentki v teh primerih niso dobra ideja.
Imam pravico svobodne izbire? Res nevem, zakaj bi se zaradi njih omejeval, ko pa za komaj dostojen internet plačujem precej več kot oni na kablu. Ubistvu se njih nič ne tiče, kaj delam z internetom.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Ena manjhna razlika je, in to je, da si oni na kablu ne delijo pasovne širine medija, kot si ga vi v zraku. In ko k temu prišteješ še ekonomski interes ponudnika storitev vidiš, da se jih v bistvu kar precej tiče, kaj ti delaš z internetom.

To, da plačuješ več kot tisti na kablu, nekako ne more biti argument.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

js osebno ::

@Poldi112
A ne obstajajo tudi na kablih "ozka grla"?

Glede tega, kaj delam z internetom:
Stvar bi lahko primerjali z prodajalcem bureka, ki bi potem, ko bi jaz burek kupil, zahteval, naj del vrnem nazaj, ker bi bureka zmanjkalo za drugega jedca.

Poldi112 ::

Pri kablu vedno lahko še enega položiš zraven, za razliko od zraka, ...

In bureka ti ne vzame nazaj, samo začne jih rezati na manjše koščke, ker se mu bolj splača. Ne rečem da je to za nas dobro, ali da je primerjava dobra, je pa smiselno z njihovega stališča.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

js osebno ::

V zraku lahko zraven dodaš še eno anteno.
Mah, kapitalizem. Namesto da bi zjutraj dali v pečico 10 burekov več.
Na koncu je dražji, pa še manj ga je. :(

AJA pa problem je, ker je v mestu samo en prodajalec BUREKA-

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Saj Mobitel, afaik, da malo več burekov zjutraj v pečico. In je tudi dražji. Koliko bo to dejansko vplivalo na kakovost prenosa, bomo pa videli.

Samo ko bo enkrat preveč ljudi in bodo gledali filmčke namesto pošte, tudi dodatna antena ne bo več pomagala.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

js osebno ::

Zato bi bilo smiselno vlagati v večjo pečico. Na LTE oz. 4G mislim.

Poldi112 ::

Smiselno zate, ne toliko za operaterja. Stroški bi bili veliki (govorim na pamet), ljudi, ki bi se strinjali s precej dražjimi podatkovnimi paketi, pa najverjetneje premalo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dronyx ::

Burek ni zdrav, ker baje povzroča raka.

BlueRunner ::

Tudi nad večjim številom pečic se ljudje množično pritožujejo.

js osebno ::

js bi rad samo normalen kos khm* interneta.
Dejansko pa z omejitvijo minimalne hitrosti gladko zaobidejo vse zakone. Mene lahko omejijo na 50 kbps, češ, saj omrežje ne podpira večje hitrosti. Ali pa tista fora, da se širina povezave neprestano spreminja.

jsmith ::

Boljša primerjava z burekom:

Prodajalec bureka ima mesečno članarino, vsak gost lahko pride k njemu na burek in ga poje, kolikor hoče. Vendar nekateri požeruhi od jutra do večera sedijo pri njem in se prenažirajo burekov. Drugi gostje sicer tudi dobijo burek, vendar morajo zaradi požeruhov stati ob pultu, saj ni prostih stolov. Na pritožbe, da jim stalno zasedajo stole, požeruhi odgovarjajo - to ni naš problem, naj prodajalec zgradi novo prodajalno bureka.

Poldi112 ::

>Dejansko pa z omejitvijo minimalne hitrosti gladko zaobidejo vse zakone.

Lahko že, samo zakaj bi? Če imajo kapaciteto jim je v interesu ponujati dobro storitev, saj v nassprotnem primeru izgubijo stranko.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

js osebno ::

>Lahko že, samo zakaj bi? Če imajo kapaciteto jim je v interesu ponujati dobro storitev, saj v nasprotnem primeru izgubijo stranko.

Tukaj nasrkamo tisti, ki imamo možnost samo Mobitelovega interneta...
Drugače gre tehnologija tako hitro naprej, da bi se jim splačalo vlagati v "večjo pečico".

@jsmith
Saj imajo požeruhi pravico, da jejo cel dan. Plačajo pa tudi veliko.

jsmith ::

Požeruhi plačajo drobiž v primerjavi s stroški, ki jih povzročajo. Dejanske stroške priprave njihove hrane plačujejo ostali gostje (tisti, ki morajo stati, namesto da bi sedeli).

Pesimist ::

js osebno je izjavil:

NEVEM. Bi jih bilo možno tožiti, če bi bile dejanske hitrosti manjše?
Ker mobilno omrežje neprestano variira.
Drugače pa ni težko nabrati nekaj GB na dan, da se povsem legalno. Včeraj sem na računalnik naložil določeni PDK, 10 minut zatem je bila že nova verzija, kaj morem, in sem downloadov še tisto.


Kaj moras? Downloadaj to na fixni konekciji. Mobilna ni namenjena zato. Jaz mam 1 giga podatkov in mi cist zadosca. Se nisme porabo vec kot 200MB menda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Bor H ::

Jst sm porabu 500, brez downloadanja

Problem je v oglaševanju "neomejenga", lahko ga vzameš namest xDSLja/optike, zakaj pa ne, sploh če si v podnajemniškem stanovanju recimo.

js osebno ::

Sem mogoče pozabil poudariti da je pri nas na kablu možen samo Dual-ISDN? 128 kb?

Pesimist ::

Zato ker ni namenjen zato. Lahko ga oglasajo kot prvi abakus vredni miljon evro. Pa kaj zaj. Ce so butli.

Bor H ::

Če oglašajo kot unlimited ga bojo vzel tisti, ki rabjo velik podatkov prenest, je to presenetljivo?

js osebno ::


Instant Internet neomejeno

Izberite paket Instant Internet neomejeno, ki vam za samo 29EUR mesečne naročnine omogoča brezmejno doživetje interneta in e-pošte v odličnem Mobitelovem omrežju in brezžičnem omrežju NeoWLAN.

(Citiram iz mobitelove spletne strani)
Brezmejni internet bo nenadoma postal omejen :'(

Aja, tukaj oglašujejo tudi ogled ''filmčkov'' na youtubu.
Ker je vsestranski. Instant Internet lahko uporabljate za vse, kar sicer počnete na internetu; preverjate e-pošto, si ogledujete filmčke na Youtubu, obiščete Facebook ...

zee ::

Verjeno niso misljeni filmcki v 720+p kvaliteti :|
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

js osebno ::

Useeno.
Drugače pri meni dela tudi 1080p. Brez problema.

nevone ::

Problem je v oglaševanju "neomejenga"


Ja. Malo s preveliko žlico so zajeli. Zdaj bodo morali njeno velikost prilagoditi dejanskim zmožnostim. Naročniki ki smo računali, da je neomejenost res že praktično mogoča, se bomo pa pač morali sprijazniti s tem, da ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

@|Sawyer|: A sedaj boš razglasil Mobitelov širokopasovni mobilni internet za neke vrsto "uslugo", do katere uporabnik itak ni upravičen, da jo čisto zares uporablja? Smo rekli "unlimited", pa se nam je malo zareklo? Nekako tako kot je to pixel razglašal za Si.mobil? Tako kot je to smrdelo pri Si.mobilu, ima tokrat Mobitel vse šanse, da zasmrdi na identičen način. Samo počakajmo še na nove cenike... oziroma čakali jih bomo non-stop, saj se jih lahko kadarkoli spremeni ali dopolni. Splošni pogoji pa kot meč visijo in čakajo.

WaterBoy ::

Žalostno. Namesto da bi vladala konkurenca, vlada kapitalizem in ćelja po čimvečjem dobičku, na račun uporabnikov. Žalost še enkrat

Lonsarg ::

Mah v Sloveniji so še kul. Sem gledal zadnjič paketa od T-Mobile UK, pa imajo za 5EUR neomejeni internet hehe. Potem pa vidiš fair usage policy drobni tisk, ki ti pove, da je to v bistvu 1 GB, nad to količino pa sicer ni nobenih omejitev hitrosti, vendar če to ponoviš več mesecev zapored, ti začnejo omejevati. Torej v praksi je to dober GB na mesec. Zanimivo je neomejeni internet v primeru always on telefona (android, windows mobile) 3GB namesto 1 GB :)

Vsekako so cenejši kot v sloveniji, čeprav klicati 1 GB internet neomejen paket je vseeno zavajujoče, kljub temu da ne zaračunavajo, če greš čez.

Napravm 20GB pri Simobilu in neznano pri Mobitelu, pač Slovenski ponudniki samo sledijo tujemu trgu.

js osebno ::

@Vsi skupaj:
Uporabljate mobilni internet? Če te ne prizadane ni težko vrteti gobca. Se opravičujem.

nevone ::

Jah, nekaj je pa tudi res. Na podlagi prevelikih obljub se potem tudi kakovost s časom izboljšuje, ko se pa vseeno skuša dosegat tudi (pre)velike obljube.

Marketing imamo pač nastavljen tako, da na vseh področjih obljublja več, kot je potem dejansko izvedenega. In kdor ne obljublja ga drugi prehitijo.

Če pogledamo recimo pralne praške, ki tudi obljubljajo odstranitev VSEH madežev, pa to še zdaleč ne drži. A zdej ne bomo pral zato?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Lonsarg ::

Uporabljam, ampak za mobitel, ne pa kot nadomestilo za internetno povezavo na računalniku.

Ta sprememba prizadane samo tiste, ki uporabljajo to, kot nadomestilo za stacionarni internet. Tu je napaka Simobila in Mobitela, T-Mobile dejansko ta neomejeni internet oglašuje samo za mobitele in celo PREPOVEDUJE uporabo tega interneta za računalnik.

Fair Usage policy pa je zelo zgrešen za računalnik, tako da Fair usage policy nikakor ne spada v paket z USB donglom, ki se uporablja izklučno za internetno pvoezavo računalnika. Je pa nekaj čisto normalnega za internetni prenos preko mobilnika.

Čisto preprosta rešitev obstaja tukaj, naj pač neomejeni paket podražijo, magari za dvakrat, uvedejo pa ta 20GB paket, ki bo stal isto kot zdejšni "neomejeni". To leti na Simobil namreč Mobitel kolikor zgleda bo samo zmanšal hitrost in celo to ne tako drastično.

Edina napaka, ki jo tukaj delajo je IME samega paketa, ne pa ta fair usage policy. Ime zdajšnega paketa pač naj preimenujejo, to bi jih mogla kaka zveza potrošnikov prisilit. Imena storitev pač po zakonu ne smejo oglaševati nečesa, kar ne ponujajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dronyx ::

Jaz ne vem, kako sicer Mobitel fair usage tretira, ampak verjetno je glavni razlog za to problem preobremenjenosti omrežja v špicah? Recimo med 00:00 in 06:00 na omrežju skoraj ni prometa, tako da bi morali podatke po moje obračunavati glede na termin, v katerem so bili preneseni, ker to je za njih bistveno. Dejstvo je in to sam opažam vsak dan, da je omrežje daleč najbolj obremenjeno med 17:00 in nekje 22:00, kar se pri instant internetu preprosto pozna tako, da ti hitrost bistveno pade, na telefonijo pa to nič ne vpliva, ker ima prednost.

Je pa potrebno razumeti, da pri tej vrsti dostopa do interneta tudi ponudnik ne zagotavlja nikakršne minimalne hitrosti! Kolikor nese pač nese. Oni bi sedaj samo radi priklapljali nove internet uporabnike, bodo pa verjetno na ta račun kakšnega starega izgubili. Jaz zanesljivo počakam samo še do junija, kolikor me veže pogodba, potem pa praktično za enak denar (5 EUR na mesec več) dobim na Telemachu trojčka (TV + Telefonija + 6Mbs/1Mbs internet).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Lonsarg ::

Ko sem jaz videl za 30EUR pri Mobitelu in Simobilu neomejene pakete sem se zelo čudil, kako to, da so tako poceni. Namreč čisto realno bi bilo videti med stacionarnim in mobilnim internetom isto razliko, kot je med stacionarno in mobilno telefonijo. Torej mobilna ja ponavadi 5-10krat dražja.

Pesimist ::

samo vprasanje casa kdaj bo ta fair usage politika se zasidrala na fixne povezave. Sej EU kopiramo vedno, zakaj tega se nebi.

Lonsarg ::

V EU majo kje fiksne povezave fair usage policy? To stvar delajo samo zaradi pomankanje frkvenčnega prostora, ne ker bi jih stala internetna povezava toliko. Mal bo najbrž pripomogla ukinitev analogne televizije skupaj z pojavem 4G povezav na frkvencah, ki jih bo ta analogna televizija sprostila. Skupaj seveda z tem, da 4G bolje izkorišča ferkvenčni prostor kot 3G.

Tak da osebno verjamem da čez 10 let ne bo več politike "pravične porabe"

JayKay ::

fair usage policy se kr pogosto povalja pri ispjih v UK.
http://www.broadbandchoices.co.uk/fair-...

Pesimist ::

Your ISP is only trying to ensure that everyone has a good user experience. Those most likely to be affected by a fair usage policy are:

Users of peer-to-peer networks uploading and downloading lots of films and music
Online gamers
People working from home and remotely connecting to the office
Any other heavy downloaders


Lo ce je to temu tako, lahko kr odklopim internet ker ga vbistvu nerabim vec potem.
MW2 igra je fajn zamajala ISPje v USA. Zaceli so jim posiljati opomine da prevec uljajo ker je spil bazira na P2P sistemu. Hahahah.
Grozno pac. Jaz mam vbistvu 12 ur+ na dan UL zafilan na cirka 500k zaradi streama. Hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Mobilni internet za telebane (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
86108669 (12093) zobnik
»

Mobitel do 21,6 Mb/s

Oddelek: Mobilne tehnologije
141986 (1338) BlueRunner
»

Simobil unlimited - omejena hitrost (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12518499 (12567) ZdravkoČolič
»

S!Mobil omejuje uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
12413517 (10134) #000000
»

Mobitel-ITAK poceni internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5211013 (8623) bf4ed

Več podobnih tem