» »

Spletni test znanja slovenščine

Spletni test znanja slovenščine

1
2
3 4

Blinder ::

na začetku sm mel višje % ampak pol pri 15. vprašanju so padli do 29%:O
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Gregor P ::

Tear_DR0P je izjavil:

nas so v osnovni šoli sicer učili o logiki, ki stoji za otroki/otroci, ampak si je na žalost nisem zapomnil

Torej mene so po "domače" učili, da moram biti pozoren na vrstni red črke p/z in pa c/k v sami besedi (torej p je pred z in c je pred k, kar pomeni najprej kombinacije p/c ter šele nato z/k - mogoče mi uspe še bolj zakomplicirati:D); torej: pri otrocih/z otroki
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

nevone ::

BlueRunner je izjavil:

otroci/otrok/otrokom/otroke/pri otrocih/z otroki

Specifičen samostalnik s posebej predpisanimi skloni. Logika pri temu ne.


Lahko bi bila ta logika, da če za k sledi samoglasnik i, potem se k spremeni v c. Torej bi bilo prav z otroci in ne z otroki.

(Kakor je tudi Ziga Dolhar podzavestno logično sklepal.)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

Ziga Dolhar ::

Mene so recimo učili uporabo predlogov "s" in "z". Pred katerimi črkami (nekaj na ravni "zveneči nezvočni zvočni soglasnik").

Kakšna traparija! Ko bi nam vsaj rekli, "zaboga, poskusi izgovoriti, pa ti bode takoj jasno!", bi storili mnogo dobrega. Ne pa da se še danes folk po nepotrebnem muči.
https://dolhar.si/

nevone ::

Kakšna traparija! Ko bi nam vsaj rekli, "zaboga, poskusi izgovoriti, pa ti bode takoj jasno!", bi storili mnogo dobrega. Ne pa da se še danes folk po nepotrebnem muči.


Ampak, pravkar je bilo na televiziji tole, in pravijo, da če je pa zapis drugačen od izggovorjave, potem pa moraš napisat predlog po zapisu in ne po izgovorjavi. Tako da, rahlo je za lase privlečeno.

Moraš napisat z Zoisom, izgovoriti pa s coisom.

Lahko bi poenostavili in vse vezali na izgovorjavo, ali pa vse na zapis. No saj v resnici je vse vezano na zapis in pravilo Ta suhi škafec pušča, ampak zakaj nas potem medejo z izgovorjavo.

Jaz bi še raje videla da bi bil predlog vedno z, izgovoriš pa tako kot je lažje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

vorantz ::

s/z se najlepše reši z uporabo szi :D
Vedno deluje

AndyS ::

Najlažje si je zapomniti, da je z otroki križ

broken/link ::

Pr otroku je problem itq sam množina, kdaj je c in kdaj je k. Najlažje si je zapomnit tako:
c je pri 1 in 5 sklonu, se pravi, če si pomagamo z roko, je c pri palcu in mezinčku, skrajnih 2 prstih - tako se je učila še stara šola :) Taka preprosta fora, ki si jo preprosto zapomniš. Povsod drugod je k.

Drgač pa test je precej simpl, moj procent je 90+, morm pa priznat, da sem imel največ problemov pri tem, kdaj je presledek za piko in kdaj ga ni. Teh pravil očitno še vedno ne znam :) je pa kar luškan test.

Keyser Soze ::

Vsak dan nekaj novega....

Lahko nekdo razloži razliko med - in malo daljšim - ?
OM, F, G!

frudi ::

Keyser, krajši je vezaj (veže besede), daljši je pomišljaj (ločuje vrinjene stavke, nadomešča vejico, nadomešča od - do ... ).
http://www.eknjiga.si/slo_vprasanja/htm...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

zee ::

84 %.

Ni slabo. 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mtosev ::

Meni se zdi zanimivo, da mi 2 od 3 jezikov katerih govorim 2 zelo najedata. To pa sta slovenščina in hrvaščina. Oba jezika sta zelo nezanimiva in neuporabna za vse razen za EX YU, po drugi strani pa mi je zelo zanimiva angleščina.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

zee ::

Jaz ze nekaj let delam vse zapiske v sluzbi v anglescini. Bistveno hitreje.

O uporabnosti slovenscine pa nima smisla izgubljati besed.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BlueRunner ::

zee je izjavil:

Jaz ze nekaj let delam vse zapiske v sluzbi v anglescini. Bistveno hitreje.

O uporabnosti slovenscine pa nima smisla izgubljati besed.

Seveda. Ni ga boljšega, kot sta dva pangalaktična grloreza za dober začetek večera.

Jezik je pač to, kar iz njega ustvariš... to, za kar ga imaš.

zee ::

To sem hotel povedati. Jezik je orodje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mare3 ::

12 %

gulfstream ::

59,09% odstotka, potrebnih pa 80%.

Kot sem trdil že v srednji šoli, določenega osebka ki si zmišljuje neumna in nelogična pravila je potrebno namočiti v mazut in povaljati v perju.

Sam namreč nimam težav z komunikacijo, čeprav test pravi da sem nepismen.

Super Sonic ::



Pa Goriška brda sem "zgoljufal" :)

Tile vezaji in pomišljaji so res kriza...
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Steinkauz ::

65%
Slovnica je bla vedno bolj tko pr men.

BlueRunner ::

zee je izjavil:

To sem hotel povedati. Jezik je orodje.

Tvoj komentar sem razumel tako, kot da je slovenščina slabo orodje. Sam menim, da je učinek odvisen od tistega, ki orodje uporablja.

Se pa strinjam z Mazzinijem. Za božjo voljo ne brati cankarijanske literature.

Gregor P ::

84,09 dobar sam, sem prošo tisti test:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BlueRunner ::

gulfstream je izjavil:

Kot sem trdil že v srednji šoli, določenega osebka ki si zmišljuje neumna in nelogična pravila je potrebno namočiti v mazut in povaljati v perju.

Potem pa kar naprej... namoči se v mazut in povaljaj po perju.

Slovnica pri nas predvsem dokumentira eno izmed variant jezika v določeni točki v času. Kar pomeni, da jo je v osnovi ustvaril "narod".

Zlate ::

BlueRunner je izjavil:

zee je izjavil:

To sem hotel povedati. Jezik je orodje.

Tvoj komentar sem razumel tako, kot da je slovenščina slabo orodje. Sam menim, da je učinek odvisen od tistega, ki orodje uporablja.

Se pa strinjam z Mazzinijem. Za božjo voljo ne brati cankarijanske literature.

"Bez alata nema zanata" - izposojen a uporaben in neštetokrat potrjen pregovor, ki le dokazuje, da si lahko še tak mojster pa si brez orodja le še en povprečnež...

Sicer pa se mi zdi, da lahko logičnost/težavnost slovenščine še najbolj ocenijo tujci, ki se je naknadno učijo - velika večina je složna, da je logičnost le-te obratno sorazmerna s težavnostjo.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

gulfstream ::

Potem pa kar naprej... namoči se v mazut in povaljaj po perju.


Apeliral sem na tistega, ki si še dandanes zmišljuje bedarije.

Joža

žana ::

72,73 :) kljub temu da imam 5 slovenščino :)
Play music with real instruments.

Yohan del Sud ::

79,5. kljub temu, da se preživljam s slovouvnščinao ...8-O in ja bilo je ene 90 do skoraj konca, potem pa tuš ... Tale Lisac je lisec. Izbera najbolj kruta vprašanja in še izjeme da za povrh. Verjamem, da se piše Goriška brda, namesto Brda, ampak je to izjema. Pravilo veli drugače. V glavnem, dobrodošli v svet gverila marketinga. :)
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

75, kar je še kar zadosti glede na to, da grem komaj v drugi letnik. Knjig pa tako ali tako ne berem. IMO se vidi, da tiste ocene v šoli nič ne pomenijo. Imam zaključeno 3, pa znam boljše od večine sošolcev.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

dela ::

86 %. Največ grešil pri zemljepisnih imenih.

;-) ::

75% 330 točk

Najbolj me jebe raba vejice.

Bananovec je izjavil:

75, kar je še kar zadosti glede na to, da grem komaj v drugi letnik. Knjig pa tako ali tako ne berem. IMO se vidi, da tiste ocene v šoli nič ne pomenijo. Imam zaključeno 3, pa znam boljše od večine sošolcev.

Po srednji šoli še 1x probaj, stavim gajbo laškega da bo še slabše =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

žana ::

;-) je izjavil:

75% 330 točk

Najbolj me jebe raba vejice.

Bananovec je izjavil:

75, kar je še kar zadosti glede na to, da grem komaj v drugi letnik. Knjig pa tako ali tako ne berem. IMO se vidi, da tiste ocene v šoli nič ne pomenijo. Imam zaključeno 3, pa znam boljše od večine sošolcev.

Po srednji šoli še 1x probaj, stavim gajbo laškega da bo še slabše =)

Ne verjamem da bo slabše, sem ravno naredila srednjo šolo z zlato maturo edina od te generacije na šoli, pa bi rekla da sedaj še največ vem, kljub temu da sem se vedno redno učila, ampak jezika pri slovenščini pa nikoli nisem vsega znala in tudi ne bom, sem pa nadgrajevala. Je pa res, da večina vrstnikov ne ve kaj dosti. :)
Play music with real instruments.

Invictus ::

Pogrnil

59%

sramota ...

LP I.

;-) ::

taki z zlato maturo so bli pr nas največji limli, ki jim "zlata" matura nebo nič pomenla tam pod mostom =)

nodrim ::

nevone je izjavil:


Tegale pa ne razumem:

Odgovorite na sledeča vprašanja.
Odgovorite na naslednja vprašanja.

Zakaj je samo naslednja prav, zakaj ne tudi sledeča? Sicer mi je oblika naslednja bolj blizu, ampak kaj je narobe z sledeča?

o+ nevone


sledeča je hrvatizem .. enako velja za "ponovno", kjer je bolje (oz. bolj slovensko) "znova" ali "vnovič" ...

MajorM ::

Test, ki ga sestavi podjetje, ki spodaj ponuja tečaje jezika.

Hmmm....test je zagotovo sestavljen tako, da verodostojno pokrije znanje slovnice testiranca in ni prirejen tako, da je rezultat nižji od dejanskega znanja.
Le zakaj bi podjetje želelo da pridejo na tečaj ljudje, ki takšnega tečaja ne potrebujejo?
;)

nuclear ::

100%
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

USS Liberty ::

86,36% (380 točk)

Sovražni emigranti iz Clevelanda še po treh generacijah življenja na drugem koncu sveta razmeroma dobro obvladamo slovenski jezik.

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

Majkl ::

Za tiste ki pa imate radi shortcute, pa so tukaj odgovori ;)

http://lisac-lisac.si/kviz/test/qti/qui...

Kako prideš do tega? Simple. Google search za. Pri meni je bil prvi zadetek ;)
cel dan se je igrala z otroki

BlueRunner ::

gulfstream je izjavil:

Potem pa kar naprej... namoči se v mazut in povaljaj po perju.


Apeliral sem na tistega, ki si še dandanes zmišljuje bedarije.

Joža

Izbral si napačnega naslovnika. Slovnica je predvsem dokumentiranje stanja in iskanje bolj splošnih pravil. Torej moraš za slovnico povaljati "narod", kar verjetno vkljucuje tudi tebe.

Pa tudi tega ne vem kaj tocno te moti pri Toporišiču, da praviš, fa si zmišljuje bedarije.

jype ::

nuclear> 100%

Slabo to, glede na to da 8. vprašanje narobe postavi vejico pred "in", na primer.

gulfstream ::


Izbral si napačnega naslovnika. Slovnica je predvsem dokumentiranje stanja in iskanje bolj splošnih pravil. Torej moraš za slovnico povaljati "narod", kar verjetno vkljucuje tudi tebe.

Pa tudi tega ne vem kaj tocno te moti pri Toporišiču, da praviš, fa si zmišljuje bedarije.

Jezik je orodje. Orodje mora biti čim bolj enostavno za uporabo, da je delo z njim učinkovito. Slovenščina to ni, žal.

Jasno da ima vsaka vas v naši kokoški svoja slovnična pravila. To pa ne pomeni, da je treba narediti najbolj nemogočo kombinacijo vseh in temu reči slovnica.

imagodei ::

gulfstream je izjavil:

Jezik je orodje. Orodje mora biti čim bolj enostavno za uporabo, da je delo z njim učinkovito. Slovenščina to ni, žal.

Jasno da ima vsaka vas v naši kokoški svoja slovnična pravila. To pa ne pomeni, da je treba narediti najbolj nemogočo kombinacijo vseh in temu reči slovnica.


Jezik je orodje, ja, zato je treba postaviti neka pravila, da se vsi razumemo med sabo. Če teh pravil ni, se jezik diverzificira preko meja narečij, v svoje, ločene jezike. Kot se je zgodilo npr. v Italiji, kjer je bilo "uradno" italijanščino treba z dekretom uvesti v osnovne šole, da so se otroci naučili skupnega jezika. Še danes povprečni italijan ne obvlada uradne italijanščine; še zdaleč manj npr., kot povprečni Slovenec obvlada knjižno različico slovenščine.

Bedarija je govoriti, da kateri koli živi jezik ni učinkovit. To, da se tu gori pogovarjamo pretežno v slovenščini, je že en dokaz, ki govori kontra tej trditvi. Otroci slovenskih staršev v povprečju spregovorijo enako hitro, kot otroci angleških ali otroci kitajskih staršev. Enako hitro so sposobni dojemati slovnična pravila in očitno kljub "strašanski zahtevnosti" slovenščine pri pouku dosegajo tudi odlične ocene.

Do brezveznih oznak tipa: "To pa ne pomeni, da je treba narediti najbolj nemogočo kombinacijo vseh in temu reči slovnica" lahko prideš samo z nepotrebnim trošenjem ciklov, ki bi jih lahko namenil za kaj drugega.

Knjižna slovenščina ni bila izbrana kar tako, na random, prav tako ni plod zbiranja najbolj nemogočih kombinacij. Zgodovinsko je poskusila zaobjeti čim večji del slovenskega govornega območja, kasneje pa je bila plod razvoja, ki so ga utemeljevali s pravili. Daleč od tega, da bi zagovarjal Toporišiča pri njegovih ekscentrizmih in debilizmih - seveda so stvari, ki tudi meni niso povšeči, a generalno gledano je razmišljanje v smeri poenostavitve brezvezno trošenje CPU ciklov.

Nihče te ne preganja, če narobe uporabljaš veliko začetnico v imenu krajev. Zaradi napačne rabe vezaja/pomišljaja v prošnji za delo, nihče ne bo izločen. Zaradi napačne rabe tožilnika/rodilnika nikomur ne bodo zavrnili pritožbe na odmero dohodnine ali pritožbe na prometni prekršek. Nihče ne prepreči objave knjig, ki niso ustrezno lektorirane. V čem je torej problem, da vsaj šole tistih svojih 11-13 let poskušajo vzdrževati nek standard?

Slovenske slovnice ne moreš kar poenostaviti, kot se je to zgodilo angleščini v UK; ali vpeljati nek skupen jezik, kot je bilo možno v Italiji. Italijani so sami potrebovali nek skupen jezik, da se je lahko severnjak razumel z južnjakom. V Angliji je bila pismenost tako nizka, poleg tega pa je Middle-English konglomerat predhodnika angleščine, latinščine, francoščine, normanščine, in je bilo tako možno, celo potrebno standardizirati skupni jezik. Do te standardizacije tudi ni prišlo z dekretom, ampak je angleščina počasi konvergirala proti temu, kar danes poznamo pod imenom (Moderna) Angleščina. Poleg tega je bil tu še pomemben dejavnik - Anglija je postala kolonialna sila in je angleščina služila kot lingua franca za upravitelje. To je kar klicalo k standardizaciji.

Danes česa podobnega ne more izpeljati noben živ jezik. Ljudje ponorijo, kakorkoli obrneš. Velik del slovencev bi se navduševal nad opustitvijo dvojine ali rodilnika, ravno tako velik del pa bi temu ostro nasprotoval. Medtem ko bi Primorci ploskali nad uvedbo predloga "sz" ali "szi" namesto "s"/"z", bi večina ostale Slovenije eksplodirala od jeze. Ne moreš.

Zelo pomemben dejavnik pri tem je pismenost. Če 2 milijona ljudi govori nek "common tongue", se bo vedno našla manjša ali večja skupina, ki ji sprememba/poenostavitev ne bo všeč. Če bi 2 milijona ljudi res govorilo vsak svoje narečje, bi se jim za knjižno slovenščino malo jebalo in bi jo kamot preuredili.
- Hoc est qui sumus -

Ramon dekers ::

"Jezik je orodje, ja, zato je treba postaviti neka pravila, da se vsi razumemo med sabo. Če teh pravil ni, se jezik diverzificira preko meja narečij, v svoje, ločene jezike. Kot se je zgodilo npr. v Italiji, kjer je bilo "uradno" italijanščino treba z dekretom uvesti v osnovne šole, da so se otroci naučili skupnega jezika. Še danes povprečni italijan ne obvlada uradne italijanščine; še zdaleč manj npr., kot povprečni Slovenec obvlada knjižno različico slovenščine."

ampak je Italjanščina vsaj uporabna v svetu, za raziko od slovenščine. Tako da bi bilo po mojem najbolje da se v slovenske šole v vzhodni Sloveniji uvede nemščino na zahodni pa italjanščino.

Zgodovina sprememb…

Sakin ::

79,55% in 350 točk.

Slovenščina je po nepotrebnem kompliciran jezik. Živi dokaz za to je ogromna razlika med narečji in slovnično pravilnim jezikom.

Ramon dekers ::

potem imaš pa tu še zajebano fonetiko, glasoslovje.

jype ::

Z utilitarističnim pristopom pristanemo pri jezikovni grozljivki.

ROMANI ITE DOMVM!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

USS Liberty ::

ampak je Italjanščina vsaj uporabna v svetu, za raziko od slovenščine.


italijanščina ni ravno nek svetovni jezik, ki bi človeku zelo prav prišel. Razen v Italiji, majhnem delu Švice in na Malti, italijanščina ni prav razširjena... nekoč so te razumeli italijansko v nekaterih delih new yorka, a tam je italijanščina skoraj izumrla. Danes se je pametno učiti špansko, ne pa italijansko...

Tako da bi bilo po mojem najbolje da se v slovenske šole v vzhodni Sloveniji uvede nemščino na zahodni pa italjanščino.


Tuje jezike se že kar dosti uči v slovenskih šolah... razen, če ti ne bi kar komplet učnega procesa v slovenskem jeziku ukinil in bi tudi pouk matematike po tvojem pri nas moral potekati v italijanskem ali nemškem jeziku... tak predlog se mi pa zdi nesprejemljiv...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

$%&/() ::

jype je izjavil:

nuclear> 100%

Slabo to, glede na to da 8. vprašanje narobe postavi vejico pred "in", na primer.



Nak, pred "in sicer" sodi vejica.

jype ::

Imaš prav - sploh nisem pozorno prebral.

BlueRunner ::

Daleč od tega, da bi zagovarjal Toporišiča pri njegovih ekscentrizmih in debilizmih

Ali lahko podaš tri primere teh ekscentrizmov in debilizmov?

Razen v Italiji, majhnem delu Švice in na Malti

Pozabil si še Albanijo.

Tako da bi bilo po mojem najbolje da se v slovenske šole v vzhodni Sloveniji uvede nemščino na zahodni pa italjanščino.

Zakaj pa? Čemu bi to koristilo? Zakaj ravno ta dva jezika?

Zero0ne ::

81,28 %, bom kar obdržal državljanstvo. :D
uname -o
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje v Sloveniji se splača živeti, zakaj? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15620279 (14589) Vitez
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012426 (7764) Meizu
»

Primeri nelogične uporabe slovenščine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9211319 (9725) GupeM
»

primorsko narečje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10141489 (35972) Lion29
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849931 (47680) Malajlo

Več podobnih tem