» »

Spletni test znanja slovenščine

Spletni test znanja slovenščine

1 2 3
4
»

Ziga Dolhar ::

imagodei je izjavil:

Zakaj pa bi ga moral z eno besedo imenovat? Kako pa z eno besedo imenuješ člana invalidske komisije? "Invalidskokomisijaš"? Pa igralca Mestnega gledališča Ljubljanskega? "Mestnogledališkoljubljančan"? Pa člana SAZU? "Slovenskoakademjskoznanostinumetnostnikaš"?

Kako pa z eno besedo imenuješ tisto, kar se nanaša na Računsko sodišče? "Računskosodniška (odločitev)"? Kako z eno besedo imenuješ ponudbo gostinskega lokala? "Gostinskolokalska ponudba"? Pa izjava Odvetniške zbornice? "Odvetniškozborniška izjava"?

Z dovolj dolgo zlorabo in pretepanjem slovenščine bi se verjetno navadili tudi na take absurde. Trenutno pa velja, da vsega pač ne gre tlačiti v eno besedo. Ne vem zakaj se otepate opisnega poimenovanja. "Mnenje Ustavnega sodišča" je bistveno lepše, kot "Ustavnosodniško mnenje".

Če je taka logika sprejeta pri ostalih pridevnikih, ne vem zakaj je tak kunšt to sprejeti pri večbesednih pridevnikih, izpeljanih iz krajevnih imen.


Em, imago, kdo se pa zavzema za takšne rešitve? (Jaz in BR zihr ne.)

Bomo pa "pretepali slovenščino", ko bo nekdo trdil, da je v zgornjih primerih prav vseeno, če se govori o "sodnem mnenju" in "odvetniški" ali "zborniški" izjavi.
https://dolhar.si/

nevone ::

Zakaj pa bi ga moral z eno besedo imenovat?


Saj meni je vseeno če ne. Ampak če že imamo to obliko za precej drugih krajev, potem je nekako smisleno, da lahko vsakega prebivalca tako poimenuješ, če ti je ljubo.

Kako pa z eno besedo imenuješ člana invalidske komisije? "Invalidskokomisijaš"? Pa igralca Mestnega gledališča Ljubljanskega? "Mestnogledališkoljubljančan"? Pa člana SAZU? "Slovenskoakademjskoznanostinumetnostnikaš"?


To je drugače, kot pri krajanih/občanih/državljanih. Takšnih skovank v splošnem nimamo. Za _prebivalce_ nekega območja pa že imamo. In potem nekako ni logično, da prebivalce nekaterih krajev pa ne moreš poimenovati po istem principu.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

imagodei ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Em, imago, kdo se pa zavzema za takšne rešitve? (Jaz in BR zihr ne.)

Bomo pa "pretepali slovenščino", ko bo nekdo trdil, da je v zgornjih primerih prav vseeno, če se govori o "sodnem mnenju" in "odvetniški" ali "zborniški" izjavi.

Verjamem da ne, se pa z uveljavitvijo pridevnikov "kamniškobistriški" "savinjskodolinski", "koroškobelski", "bohinjskobistriški" ipd., odpira pot ravno takim umotvorom. Če se takšno besedotvorje prime, bomo v naslednjem Slovenskem pravopisu brali poenostavitve tvorjenja zloženk in sklopov, ki bodo temeljile prav na teh primerih. Če za Kamniško-savinjske Alpe in nemško-slovenski (slovar) zadostuje vezaj, potem spada tudi v "ilirsko-bistriški" in "plavško-rovtarski". In nenazadnje tudi v "medvedje-selski" in "ribčev-laški".

Primeri "odvetniški", "sodni" itd. so bili pa seveda izbrani povsem naključno in morda niso najbolj smiselni v dani zvezi. :) It only goes to show...


nevone> "Ampak če že imamo to obliko za precej drugih krajev, potem je nekako smisleno, da lahko vsakega prebivalca tako poimenuješ, če ti je ljubo."

Ja, no, ni... ;) Ni slovenščina matematika, da bi formule zlagal. Imamo tudi dve obliki stopnjevanja pridevnikov, in čeprav se nekaterim zdi, da bi bilo eno obliko morda fino ukiniti, zaenkrat še ni pravilno stopnjevanje bolan, bolanejši, najbolanejši; pa zelen, zelenejši, najzelenejši. :D


nevone> "To je drugače, kot pri krajanih/občanih/državljanih. Takšnih skovank v splošnem nimamo. Za _prebivalce_ nekega območja pa že imamo. In potem nekako ni logično, da prebivalce nekaterih krajev pa ne moreš poimenovati po istem principu."

Katere pa so te skovanke? "Novomeščan", "Novovaščan", "Novogoričan", "Murskosobočan", "Škofjeločan", pa "Kranjskogorčan", ki je itak mlajšega nastanka... Kaj pa še? Pogojno morda Severnoprimorec, pa Gornještajerec, potem se pa neha.

"Nemškorovtarjev", "Miznodolčanov", "Maloligonjašev" in "Dvorskovaščanov" pa ni.


Sej se strinjam, da bi bilo fino postavit ena pravila, ki bi bila boljša od Lenarčičevih. Ampak ta se ne smejo tepsti z že uveljavljenimi za tvorjenje ostalih, nekrajevnih zloženk in morajo biti taka, da so smiselna ter v praksi uporabna.

Ogromno bi se že naredilo, če bi se predpisalo uporabo vezaja za vse neustaljene pridevnike, izpeljane iz krajev. V stilu, when in doubt, use hypen. "Nemško-rovtar", "Malo-ligonjaš", "Dvorsko-vaščan" - to je že bolj čitljivo in bolj razumljivo.
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

Imago, mal strašila pretepaš. Z BR sva bila izrecno proti "krajšanju" z izpuščanjem besed, ne pa za nadomeščanje samostalniških oblik s pridevniškimi. No, z "odpiranjem poti" si že na poti proti "spolzkemu terenu".

In, še dodatno opozorilo: pari "kamniškodolinski" in "kamniško-dolinski", "slovenskonemški" in "slovensko-nemški" imajo bistveno različen pomen in ni vseeno, ali je vmes črtica ali ne.

Ogromno bi se že naredilo, če bi se predpisalo uporabo vezaja za vse neustaljene pridevnike, izpeljane iz krajev. V stilu, when in doubt, use hypen. "Nemško-rovtar", "Malo-ligonjaš", "Dvorsko-vaščan" - to je že bolj čitljivo in bolj razumljivo.


Sedaj se pa, imagodei, resno bojim, da ne razumeš popolnoma pomena črtice.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

Bomo pa "pretepali slovenščino", ko bo nekdo trdil, da je v zgornjih primerih prav vseeno, če se govori o "sodnem mnenju" in "odvetniški" ali "zborniški" izjavi.

A naredimo javnomnenjsko raziskavo na temo raziskav javnega mnenja?

Kamniško-savinjske Alpe

Tega vrži ven, ker ima vezaj tukaj čisto specifično funkcijo, ki nima nikakršne zveze z drugimi primeri, ki jih podajaš. Kamniško-Savinjske Alpe imajo vezaj, ker opredeljujejo enotno ime za območje, ki se ga je imenovalo tako Kamniške Alpe, kot tudi Savinjske Alpe. Vezaj je tukaj praktično nadomestil veznik "ali".

Zato se jih tudi pravilno piše Kamniško-Savinjske, kar skupaj z vezajem razločno pojasni izvor tega naziva.

nevone ::

Katere pa so te skovanke? "Novomeščan", "Novovaščan", "Novogoričan", "Murskosobočan", "Škofjeločan", pa "Kranjskogorčan", ki je itak mlajšega nastanka... Kaj pa še? Pogojno morda Severnoprimorec, pa Gornještajerec, potem se pa neha.


Mislila sem na skovanke, ko se prebivalce nekega kraja označuje z eno besedo, in ne v stilu prebivalci X kraja.

Jaz mislim, da se marsikdo sprašuje, kako hudiča bi se pa lahko reklo prebivalcem Žabje vasi ravno zato, ker se prebivalcem Kamnika reče Kamničani in ker pravimo Ljubljančani in Goričani in Kranjčani in Leščani in ...

In ker se takšna vprašanja pojavljajo, pač (znani) slovenisti iščejo (nove) odgovore zanje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

T-h-o-r ::

imagodei, kaj potem predlagaš za slovenj gradec

če jim boš rekel, da so gradčani, te bojo natepli :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ziga Dolhar ::

T-h-o-r: Sloven[j]celjni! Bo bolš! :D

[disclaimer: hec. To ne leti niti na imagodei-a, s katerim se ne strinjava ravno glede te tematike.]
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

edina izjema pri pridevnikih iz krajevnih imen, ki me moti so edino krčani


zakaj kurca morajo biti krčani, saj niso is krčkega
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

nevone ::

Krščani bi bilo preveč "bogokletno". :)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

T-h-o-r ::

ampak tudi beseda krščani nima nobene veze s kristjani in katoliki
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

nevone ::

Malo ima. Je hrvaška beseda za kristjane.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

Hm. Krst... krščen... krščan? Morda se krsti še v kateri veroizpovedi, ne samo krščanski, ampak beseda je neločljivo povezana s kristjani, ti pa pri nas predvsm z rim(sk)okatoliki oziroma pripadniki Rimskokatoliške cerkve.

Ooops. Še ena dvozložna...

Morda pa je beseda "kristjan" bolj hrvaškega izvora. Isus Hrist. Hriščani... kristjani.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

No pri kraju Šmarje pri Jelšah se pa res zatakne.

Šmarjeprijelšani? Jelšanošmarjani?

Naj bodo kar Šmarjani. Tako kot so Spodnjegorjanci in Zgornjegorjanci lahko preprosto Gorjanci. :)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

Tilt, tilt, tilt, ... :D

Ampak res. Imena tipa "ime pri imenu" ali "ime pod imenom", itn... se rešuje kako?

T-h-o-r ::

nevone je izjavil:

No pri kraju Šmarje pri Jelšah se pa res zatakne.

Šmarjeprijelšani? Jelšanošmarjani?

Naj bodo kar Šmarjani. Tako kot so Spodnjegorjanci in Zgornjegorjanci lahko preprosto Gorjanci. :)

o+ nevone

kaj če so pa jelšani?


ne poznam tistih koncev in ne vem, kako si pravijo :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

ShowDown ::

70%
Ne hodim v šolo in nisem letos pisal mature. Od tega je že več let. Tisti, ki pa ste letos imeli maturo, pa bi morali doseči vsaj 90%. :P

BlueRunner ::

kaj če so pa jelšani?

Hm. Kvečjemu Šmarjani. Naselje je Šmarje, stoji v bližini nekega drugega naselja imenovanega Jelše. Zagotovo se lokalno ne imenujejo po nekem drugem kraju v bližini, temveč po svojem. Pri temu pa zelo verjetno izpuščajo tisti del, ki opisuje kje njihov kraj sploh je. Brezovica pri Ljubljani so Brezovčani, ne pa Ljubljančani.

Če bi bil neizmerno besedotvorno nastrojen, potem bi rekel (upam, da požanjem tudi kaj smeha) tako:

Šmarje pri Jelšah. Prijelševske Šmarje. Prijelševskišmarjan.

Hmm... >:D

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

@BlueRunner, ZigaDolhar,

Sam res, tle se moram posut s pepelom... Kar se vezaja tiče. Sem mal prespal zadevo, globoko kontempliral in se posvetoval s SP'01. Ne bo šla taka rešitev skozi. Pa sem že mislil, da sem jo našel. :| Tukaj sem pa jaz malo prehitro iskal neke rešitve v želji, da bi prišel stvari do dna.

Še vedno pa mi niso všeč te klobase - iz vseh razlogov, ki sem jih navedel prej.


Ziga> "Imago, mal strašila pretepaš. Z BR sva bila izrecno proti "krajšanju" z izpuščanjem besed, ne pa za nadomeščanje samostalniških oblik s pridevniškimi. No, z "odpiranjem poti" si že na poti proti "spolzkemu terenu"."

Kakšna strašila neki. Saj jaz ne pravim, da vidva zagovarjata to. Jaz govorim o splošnem pojavu, do katerega lahko pride, če se neko slovnično pravilo uveljavi na enem področju. Enako, kot smo npr. popustili končnici -vec v samostalnikih glodalec/glodavec, volilec/volivec.


T-h-o-r> "imagodei, kaj potem predlagaš za slovenj gradec"

Lahko so prebivalci Slovenj Gradca. :) Če ti pa to ni všeč, so pa verjetno Slovenjgradčani. IMO ta spada skupaj z Novomeščani in Novovaščani.
- Hoc est qui sumus -

BlueRunner ::

Še vedno pa mi niso všeč te klobase - iz vseh razlogov, ki sem jih navedel prej.

Mah. Nikomur niso všeč te klobase, kadar so res klobase. Že zaradi berljivosti večina ljudi danes uporablja in bo tudi še naprej uporabljala "prebivalce Slovenj Gradca" (kot ilustracijo). Pa ta še ni največja klobasa.

Občasno pa se lahko kaj na ta način tudi skrajša. Samo potem je dobro, da imaš pravilo, ki ti pove kako ne izgubljati siceršnje vsebine. Če je v mislih izrecno "iz Sobote", je lahko tudi pridevnik "soboški". Če je v mislih izrecno "iz Murske Sobote", potem pa pridevnik "soboški" več ni primeren, ker se je del informacije potencialno izgubil.

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

imagodei je izjavil:



T-h-o-r> "imagodei, kaj potem predlagaš za slovenj gradec"

Lahko so prebivalci Slovenj Gradca. :) Če ti pa to ni všeč, so pa verjetno Slovenjgradčani. IMO ta spada skupaj z Novomeščani in Novovaščani.




saj so vsi lahko prebivalci X, za vsak kraj

ampak takšna raba mi ni preveč všeč
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

imagodei ::

Jah, jaz pa trdim, da v praksi redko kdaj slišiš, da bi se kdo predstavil v stilu: "Jaz sem pa Žabjevaščan," ali pa: "Jaz sem pa Medvedjeseljan." Pa to še niso najhujši primeri.

V praksi se največkrat sliši nekaj v stilu: "Jaz sem Bistričan; iz Kamniške Bistrice." Ali pa: "Sem Gorjanec. Iz Spodnjih Gorij."

Jaz sicer nisem za to, da se knjižna slovenščina v vsem prilagaja slengu in takšnim in drugačnim zlorabam, v tem konkretnem primeru pa sem za. S slovničnimi pravili morda lahko celo legitimiramo razne božjastne rabe, se pa postavlja vprašanje estetike, funkcionalnosti, zdrave pameti in - razhajanjem od realnosti.

Lenarčičeva pravila se mi zdijo vsaj dobro izhodišče, če že ne kar direktno uporabna. Če kdo misli, da so ta pravila zahtevna in neprikladna, si lahko pogleda splošna pravila za Pisanje skupaj oz. narazen (pravila 485 - 598 v SP'01).
- Hoc est qui sumus -

T-h-o-r ::

prebivalce nekega kraja bi morali imenovati tako, kot si oni sami pravijo



tudi imena je potrebno naglaševati tako, kot reče/meni oseba sama :D

pa ne mi več pravopisa vlačit naprej, ker imam travme še od 1. letnika faksa :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje v Sloveniji se splača živeti, zakaj? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15619924 (14234) Vitez
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012284 (7622) Meizu
»

Primeri nelogične uporabe slovenščine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9211171 (9577) GupeM
»

primorsko narečje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10141076 (35559) Lion29
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849821 (47570) Malajlo

Več podobnih tem